27 lidí zastřeleno v baptistickém kostele v Texasu
Datum: Pondělí, 06. listopad 2017 @ 10:19:54 CET
Téma: Zprávy


Minimálně 27 lidí zavraždil v neděli 5. listopadu během ranního shromáždění v baptistickém kostele městečka Southerland Springs (jihovýchodně od San Antonia) bývalý příslušník vojenského letectva. Jedná se o nejhorší masakr v kostele za celou historii USA.

Přibližně v 11:30 místního času vstoupil do kostela asi černě oděný muž ozbrojený poloautomatickou puškou AR-15. Spustil střelbu, po níž zůstalo 23 mrtvých přímo v kostele, další 2 venku. Nejmladší oběti bylo 5, nejstarší 70 let. Dva z celkem 20 zraněných zemřeli po převozu do nemocnice. Mezi mrtvými je i čtrnáctiletá dcera místního pastora Annabelle Pomeroyová a jedna těhotná žena.

Při útěku kostela zbraň odhodil, nastoupil do svého auta a dal se na útěk. Podle deníku The Guardian se za ním pustili dva místní obyvatelé, kteří zároveň mobilním telefonem kontaktovali policisty. jak jeden z nich sdělil Guardianu, po kratší honičce vrah „trochu zpomalil a my jsme se k němu na pár metrů a pak vyjel ze silnice. … Zaparkoval jsem a ještě jsem telefonoval. Ten druhý vyskočil z auta a namířil na něj pušku. On se pak nehýbal.“

Během následujících hodin pachatel byl identifikován jako šestadvacetiletý bývalý voják Devin Patrick Kelley. V letech 2010-2014 sloužil u letectva, odkud byl ale propuštěn pro „špatné chování“. Zároveň byl odsouzen ke 12 měsícům vojenského vězení za „útok na svoji manželku a dítě“.

Podle dostupných informací měl Kelley v létě 2009 dobrovolnicky působit jako pomocník učitele v prázdninové biblické škole v Kingsville. V poslední době se měl aktivně zajímat o stránky věnované ateismu.

29.října postoval na svoji facebookovou stránku poloautomatickou pušku s komentářem: „Je to špatná děvka.“ („She is a bad .“) Podle deníku Daily Beast mělo šlo s největší pravděpodobností o tutéž zbraň, jíž zavraždil modlící se křesťany.

Prezident Trump, který je právě v Japonsku, zareagoval na Twitteru: „Nechť je Bůh s lidmi ze Sutherland Springs v Texasu.“ Následujícího dne nařídil, aby na výraz smutku zůstaly vlajky všech úřadů po tři dny na půl žerdi.

Zdroje:

Střelba v texaském kostele: potvrzeno 26 mrtvých, nejmladšímu bylo pět let (anglicky)
https://www.theguardian.com/us-news/live/2017/nov/06/texas-church-shooting-sutherland-springs-live-updates 

Vrah ze Sutherland Springs byl údajně identifikován jako Devin Patrick Kelley (anglicky)
http://www.nydailynews.com/news/national/texas-church-killer-reportedly-identified-devin-patrick-kelley-article-1.3613301 Kdo je Devin 

Patrick Kelley? Bývalý člen letectva zabil při střelbě v texaském baptistickém kostele desítky lidí (anglicky)
http://www.newsweek.com/who-devin-patrick-kelley-former-air-force-member-kills-dozens-texas-baptist-702343 

Pastorova dcera, čtrnáctiletá Annabelle Pomeroy, jedna z obětí střelby v kostele (anglicky)
https://www.thedailybeast.com/pastors-14-year-old-daughter-annabelle-pomeroy-one-of-the-victims-in-church-shooting 

Vraha ze Sutherland Springs vykopli od letectva pro „špatné chování“ (anglicky)
https://www.thedailybeast.com/devin-patrick-kelley-idd-as-sutherland-springs-church-killer

Převzato z http://info.dingir.cz/2017/11/strelba-v-baptistickem-kostele-v-texasu/

Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4532