Tim Keller: Evangelikalismus se v Americe stává synonymem pokrytectví
Datum: Pátek, 29. prosinec 2017 @ 18:05:25 CET
Téma: Zamyšlení


Známý newyorský pastor Tim Keller tvrdí, že v USA má evangelikalismus budoucnost i přesto, že se toto označení stává „synonymem pokrytectví“.

V článku pro New Yorker Keller, který je označován za mluvčího konzervativního křesťanského proudu, připustil, že se na evangelikály dívá část společnosti s hněvem a odporem kvůli jejich spojení s Donaldem Trumpem.

Zdůraznil, že význam slova „evangelikální“ se od založení jeho sboru v New Yorku v roce 1989 drasticky změnil. V článku napsal: „Lidé, kteří se kdysi nazývali „morální většinou“, jsou nyní ochotni hlasovat za kohokoliv, byť nemorálního, kdo podporuje jejich politickou pozici. Evangelikály byli označováni lidé, kteří mají vysokou morální úroveň; nyní je toto slovo ve společnosti synonymem pro pokrytce.“

Keller rozlišuje mezi evangelikalismem s velkým E, který používají agentury pro průzkum veřejného mínění k označení lidí, kteří se k evangelikalismu hlásí bez jakéhokoliv důrazu na jejich teologii, a evangelikalismem s malým e. Řekl, že jde o mnohem větší skupinu křesťanů, oddělenou od volebního bloku „bílých evangelikálů“, se kterými se identifikovali politici. Jsou rasově rozmanití a nepřipojili se k žádné politické straně.

„Podle mého názoru mají tyto sbory mnohem větší touhu po rasové spravedlnosti a péči o chudé, než je běžně vidět v bílém evangelikalismu. V tomto smyslu by mohli být nazýváni liberály. Na druhé straně jsou tyto multikulturní sbory konzervativní v otázkách mimomanželského sexu.“

Zdroj: krestandnes.cz


Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4564