Zpráva předsedy VV BJB pro Sjezd delegátů 2018
Datum: Sobota, 05. květen 2018 @ 23:24:16 CEST
Téma: Spolupráce mezi sbory


Milí bratři a milé sestry ve sborech Bratrské jednoty baptistů,
píšu tuto svoji první předsednickou zprávu s pocity radosti i vděčnosti, ale také s vnitřní bolestí a pocitem nespokojenosti.

Nejprve jsem Pánu Bohu vděčný, že jsem za těch 8 měsíců služby předsedy Výkonného výboru naší Jednoty směl navštívit řadu našich sborů, kde jsem mohl vidět vaši službu Kristovu evangeliu i vaše vzájemné vztahy lásky. To je to, co mě povzbuzuje. Snažil jsem se věnovat našim kazatelům, především těm, kteří mě požádali o návštěvu, telefonický nebo skype rozhovor, abych je povzbudil nebo jim podle svých možností poradil v jejich otázkách. Také jsem byl v kontaktu s kazateli na společných setkáních, a to nejen při celostátním kurzu, ale také na regionálních setkáních (setkávají se ve třech regionech: Morava, západní Čechy a střední-severní Čechy). Zde musím říci, že mě velmi mrzí, že někteří kazatelé dlouhodobě nejeví zájem o tato setkávání.

Snažil jsem se být také v kontaktu s mládeží (včetně příležitostí k vyučování), a to na regionální konferenci ve Cvikově a celostátní konferenci v Aši; vděčně jsem se zúčastnil konference Misijního odboru ve Vysokém Mýtě a víkendového Setkání rodin, pořádaného Odborem pro manželství a rodinu. Aktivně jsem zapojený do vzdělávání členů našich sborů v rámci Vzdělávání na cestě a jsem vděčný za to, že je o toto vzdělávání stálý zájem.

Pohled do celostátní statistiky nám ukazuje, že v minulém roce došlo v součtu k mírnému zvýšení počtu členů našich sborů (celkem o 51). Díky Bohu za každého znovuzrozeného křesťana, ovšem výrazný růst v celostátním měřítku to není.

Jsem vděčný za dobrou spolupráci s br. tajemníkem Janem Jackaničem, se kterým se pravidelně setkáváme na pracovních jednáních, abychom koordinovali jednotlivé úkoly. Vzhledem k množství úkolů a k mému polovičnímu úvazku dává VV návrh, aby byl místopředseda VV zaměstnán na 0,1 úvazku, zvláště pro rozšíření možností návštěv sborů apod.

Jako nový Výkonný výbor jsme se za těch 8 měsíců od voleb sešli k 4 řádným/plánovaným a 2 mimořádným jednáním. Rád bych vyjádřil vděčnost členům a náhradníkům za jejich aktivní účast a sestře Ivetě Procházkové z kanceláře za její pečlivou práci.

V rámci kontaktů mimo BJB jsem se účastnil jednání Valného shromáždění ERC či setkání s (dnes už bývalým) prezidentem EBF Asaturem Nahapetyanem. Pravidelných jednání v rámci předsednictva ERC se účastní tajemník VV BJB.

Nemohu ve své zprávě nezmínit VOŠ sociálně a teologickou Dorkas v Olomouci. Jak již víte, pro dlouhodobý nedostatek studentů bude končit své současné vzdělávání. Od svého založení v roce 1991 prošla několika obdobími vývoje. Nejprve jako Biblická škola BJB, s 2letým a později 3letým vzděláváním, od roku 1996 jako Vyšší odborná škola sociální a teologická, se sociální a teologickou větví, od roku 2010 byl akreditován inovovaný program Sociální a diakonická práce. Ze školy, která nejprve sloužila ve velké míře vzdělávání mladých lidí z našich sborů, se postupem času stala škola, která nabízela své služby širší společnosti v oblasti vzdělávání sociálních a diakonických pracovníků. Myslím, že je na místě, abychom poděkovali pracovníkům a učitelům školy za jejich dlouholetou práci. A abychom přemýšleli nad dalším využitím budovy (nebo nějaké jiné budovy po případném budoucím prodeji té současné), pro potřeby našeho vzdělávání.

Nyní tedy k tomu, co mi nemůže dělat radost. Bratrská jednota baptistů dlouhodobě směřuje k rozcestí, na kterém si budeme muset říct, jak půjdeme společně dál. Zatímco uvnitř sborů se většinou dokážeme domluvit na společné cestě, mezi sbory se to jeví v určitých bodech jako stále těžší. Rozdílnost duchovního poznání či teologického zaměření jednotlivých sborů neslouží vždy k vzájemnému obohacení, ale je spíše příčinou k rozdělení. Kauza okolo postoje pražského sboru Na Topolce ohledně toho, zda je či není praktikovaná homosexualita dle Písma hřích ukázala, jak rozdílně čteme a vykládáme Písmo sv., Což je věc naprosto zásadní a základní. Mnoho sborů považuje postoj zmíněného sboru za hranou toho, co lze tolerovat v rámci jednoho společenství sborů, a nechtějí s tím být dále spojováni.

Nebudu předjímat, jak může dopadnout rozhodování na sjezdu delegátů, ale osobně vnímám, že celý spor má ještě jinou rovinu. Jde o to, jakou vizi máme pro společný život a službu v Bratrské jednotě baptistů. Zda chceme, aby BJB zůstala jen jakýmsi "deštníkem" či "společnou střechou" pro jednotlivé sbory, které budou zastávat mnohdy velmi rozdílné teologické postoje a učení. Vnímám, že některé sbory takto vidí způsob fungování BJB, možná o to víc, že se obávají nějakého možného omezování svobody sborů v budoucnosti. Ovšem je toto "jednota", když nestojí na duchovní jednotě, založené na Božím slově, ale pouze na vzájemné toleranci odlišností sborů?

Já sním o jiné jednotě baptistických sborů. Toužím po hlubokém duchovním společenství mezi našimi sbory. Mojí představou Jednoty není pouze "deštník", který zastřešuje nejednotu, ale "duchovní rodina", která stojí na pevném základě Krista a Božího slova, která společně uctívá Boha, společně slouží této společnosti, evangelizuje a koná misii, zakládá nové sbory a pomáhá obnovovat stagnující sbory, která vyučuje novou generaci Kristových učedníků v Božím slově. Dokážeme si dnes ještě něco takového představit? Že bychom se přestali hádat a začali tvořit něco nového? Chceme o něco takového vůbec usilovat?

Z dlouhodobého hlediska má společenství sborů s názvem "Bratrská jednota baptistů" svůj smysl právě v tom, když bude naplňovat své společné poslání. Jinak můžeme fungovat jako nezávislé sbory. Máme-li být schopni spolu tvořivě žít a sloužit, evangelizovat a vyučovat, musíme také nalézt způsob vlastního vzdělávání nové generace kazatelů a pracovníků sborů. V dřívějších dobách se naši kazatelé vzdělávali na baptistickém semináři v Hamburku, později na semináři, který vedl v Praze Dr. Jindřich Procházka, v dobách komunistické totality měl tuto roli Dálkový teologický seminář BJB. Po revoluci toto poslání krátkou dobu částečně plnila teologická větev na VOŠ SaT Dorkas v Olomouci. Vzdělávání kazatelů našich sborů mělo tudíž hlubší společný duchovní a biblický základ, a proto také vedlo k větší vnitřní jednotě a soudržnosti mezi sbory v BJB.

Osobně mám za to, že rezignace na společné vzdělávání našich kazatelů vedla ve svém důsledku k prohloubení duchovní nejednoty mezi našimi sbory. Jestli chceme vzít vážně společnou budoucnost BJB, je naprosto nutné, abychom hledali způsob, jak toto vzdělávací vákuum naplnit.

Milí bratři, milé sestry, letošní dubnový Sjezd delegátů napoví mnoho o základech, na kterých stojí naše společenství sborů v BJB, i o tom, kam chceme dále směřovat. Proto nemohu končit jinak, než výzvou k pokorným modlitbám, spojeným s půstem, za Boží milost a Boží vládu nad námi. Abychom obstáli před Pánem církve jako jeho dobří a věrní služebníci.

Váš v Kristu Pavel Coufal předseda VV BJB





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4705