Umění a politika
Datum: Pondělí, 28. květen 2018 @ 18:31:07 CEST
Téma: Zajímavosti


Miroslav Sládek opět vyvstal z politického hrobu, blíží se úplněk a zombie mají pohotovost. Exponoval se na festivalu Divadelní svět Brno a figuroval v exhibici, která narušila představení divadelní hry Naše násilí a vaše násilí. 

Ta je zde performována, napsal ji chorvatský režisér Oliver Frjič. V inscenaci Ježíš znásilňuje muslimku, na to nastoupil Sládek a jeho kohorta pod hlavičkou Slušní lidé a do toho vlítla policie a je z toho aféra, ke které se vyjadřují papaláši všech odstínů politické duhy.

Protože jsou to papaláši, nechápou jednu podstatnou věc a skočili na udičku. Na špičce té udičky je Umění s Velkým U Na Začátku. Čím větší kravina, tím větší umění, to je ta zásada.

Čímpak nás příště oslní Oliver Frjlič? Může posadit Pannu Marii na židli v bordelu, aby masturbovala tváří do publika. To bude ještě větší Umění s Velkým U Na Začátku. Kdyby tu židli posadil do mísy hoven, bylo by to ještě větší Umění s Velkým U Na Začátku.

Ono se zavedlo v devatenáctém století, že se umění pozná podle míry skandálu uměním vyvolaného. Zavedlo se, že míra skandálu je úměrná míře uměleckosti. Ona je to ale blbost. Pan Frjič svou performancí je provokativní asi tak, jako kdyby na jevišti předvedl Lenina coby zrzavého syfilitika s vraženými sklony. Toto není protest, to je trapné souznění s mainstreamovým míněním. Mainstreamové mínění nám káže, že naše násilí je rovno vašemu násilí. Pan Frjlič se pachtivě přichomejtne a nechá muslimku opíchat Ježíšem Kristem. Zaslouží pochvalu za extrémní polohu umění, jak to klasifikuje Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno. To ale není extrémní poloha umění. To je extrémní konformismus převládající ideologii. 

Kdyby chtěl být pan Frjič rebel a chtěl by jít proti proudu a chtěl by provokovat a utkat se s cenzurou, ať se kupříkladu utká s homo-bisex-kdovíco lobby. Ať hodí výzvu genderovému terorismu. Ať se postaví ekoteroristům. To by byl akt odvahy. Jsme ve světě přituhující cenzury, ve světě, kdy je svoboda projevu omezována, kdy mocní tohoto světa vymýšlejí nejrůznější kličky jak zardousit nová svobodná média. Prostoru k protestu je dost. Pan Oliver Frjlič se vydal vyšlapanou cestou vstříc potlesku, protože ví, že toto se nosí, toto se chce, toto je podporováno.

Celý ten výjev, čímž myslím představení + Sládek + svalovci Slušní lidé + policajti, celý ten výjev je trapnost korunující divadelní veletrapnost.

Není vše umění, co se do umění cpe. Ta věc zasluhuje pohrdání, nic než pohrdání na ni nenalézám.

Aston

Citováno z http://neviditelnypes.lidovky.cz


Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4723