Bojujme proti názoru, že každý má ve všem nárok na svou pravdu
Datum: Sobota, 01. červen 2019 @ 16:33:18 CEST
Téma: Zajímavosti


Pokládáte vědu za jedinou sílu, která lidstvu pomůže?

Ano. Nikoli nutně vědu ve smyslu znalostí, ale určitě vědecký způsob myšlení.

Co rozumíte vědeckým způsobem myšlení?

Závěry založené na důkazech. Testování hypotéz pomocí experimentů. Dvojitě slepé pokusy. Kvantitativní vyhodnocování. Jediným kritériem pravdy je důkaz. Je třeba pěstovat a rozvíjet skeptické a kritické myšlení. Uvědomovat si, že jsme náchylní k chybám myšlení, k subjektivním chybám, a dávat na to pozor.

To je velký program pro celou společnost. Co může udělat každý z nás třeba teď hned?

Podporovat přírodovědecké vzdělání, logické myšlení, racionalitu. Objektivní pravdy existují; bojujme všichni proti názoru, že každý má ve všem nárok na svou pravdu a že všechny jsou stejně hodnotné. Nejsou.

Vidíme okolo sebe nové jevy. Například hnutí proti očkování. To vás přece musí rozčilovat, ne?

Ano, to se nedá přehlédnout. Ale není to nic nového. Uvedl to do chodu Andrew Wakefield svou studií v časopisu Lancet už před dvaceti lety. Ta byla kompletně vyvrácena, ale odmítavé názory na očkování se teď zas vracejí, hlavně v Americe, a to s vážnými následky, propuká tam epidemie spalniček. Je to směšné a smutné zároveň.

Myslíte, že se na zmatení veřejnosti podílejí sociální média jako Facebook, Twitter a podobně?

Ano, mohlo by to tak být. V minulosti čerpali lidé informace z médií, za jejichž obsah někdo ručil, procházel editorskou kontrolou. Dnešní sociální média nejsou nijak editovaná. To má jak pozitivní, tak negativní důsledky. K těm negativním patří, že je velmi těžké odlišit lež od pravdy.

Co s tím?

Vzdělání. Média se navzájem liší tím, že některá si pečlivě ověřují informace – třeba The New York Times – a jiná jsou ochotná zveřejnit lži, jako třeba Daily Mail. Na internetu si ale může fakta ověřit každý sám, použít Google a porovnávat.

Internet přinesl jednu závažnou hrozbu: všechno, co na něm vidíte, je uzpůsobeno vašim preferencím. Je to dobře známá věc. Výsledky hledání se uzpůsobují podle toho, co vás zajímalo v minulosti. Když my tři zadáme do vyhledávače týž dotaz, každý z nás dostane trochu jiné výsledky.

Je to přesně ten efekt, kterému se říká komnata ozvěn: slyšíte vlastně jen to, co tvrdíte sami. Všechno kolem vám potvrzuje, že máte pravdu. A každému jinému taky.

Citováno z: 
Objektivní pravdy existují. Bojujme proti názoru, že každý má nárok na svou vlastní, říká v exkluzivním rozhovoru autor Sobeckého genu Richard Dawkins






Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=5003