Jerry Falwell ml. po skandálu končí v čele konzervativní Liberty University
Datum: Pondělí, 31. srpen 2020 @ 18:23:23 CEST
Téma: Zajímavosti


Zejména evangelikální část amerického křesťanstva v posledních dnech překvapila zpráva, že syn zakladatele velmi vlivné soukromé křesťanské univerzity Liberty University a její současný ředitel odstoupil ze své funkce. Ačkoli je Jerry Falwell jr. (*1962) značně kontroverzní osobností už dlouho, až nyní se ale rozhodl pro rezignaci, a to v důsledku úniku skandálních informací z jeho soukromí. Poté, co už tak jednou učinil o den dříve, ale nakonec rezignaci stáhl, ji znovu s konečnou platností podal 24. srpna, zjevně ale jen pod tlakem správní rady univerzity.

Falwell měl problémy již dříve zejména pro své velmi vyhraněné názory na homosexualitu a rasové otázky. Po teroristickém útoku v San Bernardinu se na veřejnosti vyjádřil v tom smyslu, že by terorismu nejlépe předcházelo střílení muslimů. Posléze tento výrok vysvětlil tak, že myslel pouze na muslimy páchající teroristické útoky, nikoli všechny muslimy obecně. Postupně zmínil také rétoriku odsuzující homosexualitu, ačkoli názory prý rozhodně nezměnil. V nedávné době byl kritizován také za přísnou cenzuru studentských prací a novin publikovaných v rámci Liberty University či za neprůhledný obchod s univerzitními pozemky, které měl prodat svému osobnímu trenérovi.

K vyhrocení situace však došlo až v průběhu srpna, když Falwell nejprve 7. srpna údajně v dobrém rozmaru zveřejnil na svém Instagramu fotografii z dovolené na jachtě, na které objímá kolem pasu cizí ženu, oba přitom mají rozepnuté kalhoty. Pod fotografií píše: „Další momentky z dovolené. Na jachtě nás navštívilo mnoho dobrých přátel. Přísahám, že v té sklenici je jen černá voda. Je to jen rekvizita.“ Nedlouho poté agentura Reuters publikovala informaci, že společně s manželkou Becki udržovali intimní vztah s jedenadvacetiletým Giancarlem Grandou. Falwell tvrdí, že se poměr týkal pouze jeho ženy a sám o něm nevěděl, ale Granda uvedl, že Falwell o všem věděl a jejich schůzek se buď osobně účastnil nebo je alespoň sledoval pomocí internetu.

Zpráva o Falwellově rezignaci má tím větší dopad, že Jerry Falwell jr. není jen ředitelem jedné z největších evangelikálních univerzit světa a synem významného teleevangelizátora Jerryho Falwella sr. (1933-2007) – funkci po otci přebral po jeho smrti v roce 2007 – ale také proto, že byl jedním z prvních a nejhlasitějších podporovatelů Donalda Trumpa v prezidentské kandidatuře. V posledních letech byly Falwellovi dokonce nabídnuty vysoké pozice v Donaldově administrativě. V roce 2016 mu byla nabídnuta dokonce pozice ministra školství Spojených států, kterou však odmítl, s odvoláním na svou ředitelskou funkci. O rok později ale přijal nabídku stát je členem pracovní skupiny ministerstva pro reformy amerického školství, která měla být složena z patnácti ředitelů nejvýznamnějších amerických univerzit.[1]

Podle některých zdrojů je právě Jerry Falwell jr. tím, kdo hraje klíčovou roli v Trumpově úspěchu mezi bílými evangelikály. Jeho skandál však může značně otřást americkým evangelikálním světem, a tedy i podporou evangelikálů vůči Trumpovi, a to zejména proto, že Falwell ani neprojevuje žádnou viditelnou lítost nad svým morálním selháním, ale spíše se zaštiťuje svou pozicí, styky a vlivem. Na celou záležitost se tedy lze dívat tak, jak to ve svém komentáři popsala religionistka Anthea Butlerová z Pensylvánské univerzity: „Ačkoli by to mohlo být považováno pouze za další sexuální skandál, řekla bych, že Falwellův pád je důkazem toho, že evangelikálové, kteří plně přijali Trumpismus, se rozhodli, že jejich touha po moci a postavení převažuje nad evangeliem, ačkoli tvrdí, že ho milují.“ [1]

K formálnímu ustanovení skupiny však zatím nedošlo.

Zdroje:

Why Jerry Falwell Jr.’s social media ‘yacht’ posts were problematic for Liberty University

Liberty University board accepts Jerry Falwell Jr.’s resignation

The fall of Falwell: A timeline of the ups, downs and scandals of his Liberty University presidency

Jerry Falwell Jr.’s come-to-Jesus moment

Jerry Falwell Jr.’s fall, Liberty University and the myth of the Moral Majority

Zdroj: https://info.dingir.cz

Otevřený příznivec Donalda Trumpa Jerry Falwell musel opustit funkci rektora evangelikální Liberty University poté, co jeho reputaci poškodil sexuální skandál. Jeho obchodní partner totiž řekl, že šest let udržoval intimní styky s jeho manželkou, zatímco Falwell se na ně u toho díval. Bývalý rektor, který má v křesťanských konzervativních kruzích významné postavení, obvinění odmítá. Falwell nejprve zprávy o rezignaci médiím popíral, později během pondělí však potvrdil, že ho rada konzervativní univerzity sídlící v Lynchburgu ve Virginii odvolala. Sama univerzita konec Falwella ve vedení ani jeho údajné milostné pletky nekomentovala.

Falwell je v Americe vlivná postava evangelikální křesťanské scény. Díky svému vlivu pomohl Trumpovi získat nominaci na prezidenta u republikánů.

Nejprve se stal terčem kritiky poté, co na sociální sítě umístil fotku z dovolené. On i jeho žena na ní mají rozepnuté kalhoty a lze vidět jeho spodní prádlo.

Pravidla oblékání na evangelikální Liberty University jsou přitom velmi striktní. Muži nemohou nosit šortky, ženy musí mít sukni dlouhou minimálně do dvou třetin stehen. Fotografie rozlítila politiky napříč spektrem, nazývali ho pokrytcem a začali vyžadovat, aby rezignoval.

Poté se objevilo další obvinění. Obchodní partner Falwella Giancarlo Granda uvedl, že udržoval po šest let sexuální vztah jak s ním, tak s jeho ženou Becki Falwellovou. „Vytvořili jsme si s Becki intimní vztah, a Jerry se na nás rád díval z rohu pokoje,“ uvedl Granda v rozhovoru pro Reuters.

Manžele Fallwelovy prý potkal, když mu bylo dvacet let a pracoval u bazénu v hotelu Miami Beach. Začali se vídat, aféra prý trvala od roku 2012 do roku 2018, scházeli se několikrát do roka v hotelích nebo u nich doma. Reuters ukázal emaily, textové zprávy a další důkazy, které poukazují na sexuální povahu vztahu, který s Falwellovými údajně měl.

Kodex Liberty University připouští navazování sexuálních vztahů pouze v manželském svazku uzavřeném před Bohem, a smí probíhat pouze mezi mužem a ženou. Univerzitu založil otec bývalého rektora, Jerry Falwell starší.

Falwell se k obvinění vyjádřil na serveru Washington Examiner. Tvrdí, že milostný poměr měla s Grandou pouze jeho žena. Granda mu prý vyhrožoval, že „záměrně znemožní mou ženu, rodinu i Liberty University“.

Uvedl, že na něm aféra jeho ženy zanechala psychické následky, prý velmi zhubl. Že by byl do jejich intimních aktivit také zapojen, popírá.

Popsal, že zpráva o poměru jeho ženy jím otřásla, rozhodl se jí však odpustit. V momentě, kdy se od milence začali distancovat, prý začal být více a více naštvaný a agresivní. Sám Granda popírá, že by jim jakýmkoliv způsobem vyhrožoval. Styky s manželi prý ukončil kvůli obchodním neshodám.

Zdroj: Trumpův příznivec měl s ženou milence, končí v čele konzervativní univerzity

Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=5214