Církve se připravují na bohoslužby bez zpěvu
Datum: Úterý, 06. říjen 2020 @ 09:43:40 CEST
Téma: Zamyšlení


"Očekával jsem, že by to mohlo být i tvrdší, méně příznivé pro církve a konání bohoslužeb, takto to lze brát jako přijatelné," reagoval synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý na nařízení vyplývající z ohlášeného nouzového stavu - vláda od pondělí s cílem bránit šíření koronaviru omezuje počet účastníků náboženského shromáždění do stovky, při obřadu se nemá zpívat.

"I na tuhle skutečnost jsme byli připraveni, protože víme, že třeba německé církve nebo ve Velké Británii v kostelech nezpívají," uvedl Daniel Ženatý, který je spolu se synodním kurátorem své církve podepsán pod dopisem, ve kterém v úterý požádali ministra zdravotnictví Romana Prymulu, aby případná opatření vůči bohoslužbám státní orgány nastavily přiměřeným způsobem. 

Všichni jsme se poučili tou situací na jaře, kdy vláda při těch opatřeních moc existenci církví a náboženských společností nebrala na vědomí. To nás mrzelo, protože ta opatření se týkala věcí srovnatelných provozem s bohoslužbami, které dostávaly výjimky a my ne. Zároveň se domníváme, že církve nepatří mezi volnočasové aktivitami, že je to něco hlubšího. Ostatní společnost se ráda dovolává křesťanských hodnot, takže si myslíme, že to není jen nějaká záliba, ale něco, z čeho tato společnost žije a potřebuje nás," sdělil synodní senior evangelické církve s tím, že podobný dopis odeslala i Ekumenická rada církví. I když žádná odpověď nepřišla, pokládá za uspokojivé, že vládní opatření odpovídají tomu, o co dopisy žádaly.

Dočasné pozastavení zpěvu při bohoslužbách lze přijmout, i když jde o výrazný zásah do liturgie, jejíž je hudba přirozenou součástí, řekl Proglasu pater Radek Tichý, vyučující liturgiku na pražské Katolické teologické fakultě. Požádali jsme ho o reakci na tuto součást opatření nouzového stavu, který začne platit od pondělí na dva týdny. "Dlouhodobě slavit bohoslužbu bez zpěvu podle mě neodpovídá tomu, co naše křesťanská bohoslužba je," upozorňuje P. Tichý a dodává: "Přišlo by mi užitečné udržet rozdíl mezi mší všednodenní a nedělní, slavnostní. Liturgická hudba, posvátná hudba nemusí být pouze zpívaná. Může být také instrumentální a zdálo by se mi užitečné, že nedělní či slavnostní bohoslužba bude samozřejmě bohoslužbou s hudbou, jen bez lidového zpěvu. Tak to chceme dělat i u nás ve farnosti," říká liturgik, který je administrátorem farnosti v Praze-Stodůlkách. 

Za zásadní komplikaci nepokládá bohoslužby bez hromadného zpěvu ani Daniel Ženatý. "Dá se inspirovat právě situací v Německu nebo v Británii s hrou varhan a čtením textů písní a podobně. V tom mají naše sbory velkou samostatnost, myslím, že jsou dostatečně schopní a vybavení k tomu, aby zvolili přiměřený způsob," sdělil Daniel Ženatý. 

Zdroj: https://zpravy.proglas.cz/





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=5243