Rick Warren o odchodu SBC z BWA
Datum: Úterý, 30. srpen 2005 @ 16:45:36 CEST
Téma: Ze světa baptistů


Je to potvrzení, že baptisté z celého světa mohou "mít jednotu bez uniformity," řekl Rick Warren reportérům o výročním kongresu Světového svazu baptistů (BWA) a dodal, že odchod Jižních baptistů z BWA byla "hloupá" chyba. "Bůh nás povolal, abychom se radovali, měli mezi sebou společenství a společně pracovali. Všichni jsme v tom společně," řekl a dodal, že baptisté mohou "slavit svoji rozmanitost a svoji jednotu."

Warren, hlavní řečník výročního kongresu BWA, který se konal 27.-31. července 2005 v anglickém Birminghamu, je kazatelem Saddleback Comunity Church v kalifornském Lake Forest a autorem celosvětově velmi úspěšné knihy "Smyslem určený život". Warrenův sbor je jedním z největších a nejvýznamnějších v Jižní baptistické konvenci (SBC).

Během tiskové konference 28. července byla Warrenovi adresovaná otázka týkající se loňského rozhodnutí SBC opustit BWA a financování BWA. "Myslím, že byla chyba," řekl rovnou. "Když Jižní baptisté zastavili financování, vystavili jsme s manželkou šek pro BWA na 25.000 dolarů."

"Nevidím absolutně žádný důvod k oddělení se ze společenství," prohlásil. Warren dodal, že i když zaznamenal, že se teologicky liší od mnoha rozmanitých seskupení, které ho pozvali mluvit, "to mě nezastaví od společenství s nimi." Když slyšel o vystoupení SBC, pomyslel si, "to je hloupé! Proč se oddělujeme od bratří a sester na světě?"

Warren varoval, že jako baptisté jsme často "známí spíše tím, proti čemu jsme, než tím pro co jsme." A dodal: "já se modlím za druhou reformaci církve, která bude více zaměřena na činy než na slova. První reformace byla o víře. Nyní jde o chování. ... My jsme měli reformaci. Co potřebujeme nyní, je transformace."

Morris Chapman, prezident výkonného výboru SBC, při dotazu na Warrenovy komentáře ohledně vystoupení SBC z BWA, pochválil Warrenovu službu, ale podotkl, že by možná vnímal BWA jinak, kdyby studoval celou záležitost tak rozsáhle jako on. "Hlasování konvence o vystoupení následovalo poté, co se výkonný výbor ujal pětiletého studia a intenzivního úsilí najít důvody pro udržení členství v BWA," napsal Chapman svou reakci e-mailem během své dovolené v Montaně. "Významné množství vůdců SBC se rok co rok aktivně angažovalo v práci generální rady BWA. Kdyby byl Rick osobně zapojený na takové úrovni, možná že by došel ke stejnému závěru jako konvence." Chapman pokračoval: "všichni Jižní baptisté, včetně mě, respektují Rickovo právo rozvíjet vztahy k BWA, když k tomu cítí Boží vedení. Jeho komentáře o vystoupení SBC by neměly být interpretovány jako nedostatek lásky ke konvenci, na jejímž životě se podílí."

Převzato z Associated Baptist Press

Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=682