Rick Warren vyjasňuje své vazby na SBC
Datum: Úterý, 30. srpen 2005 @ 17:46:06 CEST
Téma: Ze světa baptistů


Saddleback Community Church je největším sborem v Jižní baptistické konvenci (SBC). Ale jde skutečně o Jižní baptisty?

Kazatel Rick Warren řekl v květnu skupině novinářů, že tento sbor čítající 40.000 členů již déle nebude členem SBC. Avšak 20. srpna toto prohlášení stáhl zpět s tím, že se vyjádřil nesprávně. Přepis rozhovoru, který byl v květnu zaslaný široce uznávanému internetovému serveru Pew Forum for Religion and Public Life, byl na Warrenovu žádost pozměněn vymazáním původního prohlášení, řekl mluvčí tohoto serveru. Revidovaný "přepis" na webovském serveru neobsahuje upozornění, že byl pozměněn, ani žádné vysvětlení.

Warren řekl 20. srpna tiskové agentuře Associated Baptist Press (ABP): "Já jsem Jižní baptista. Náš sbor patří k Jižním baptistům. A my jsme v našem státě v čele, co se týče podpory misijních aktivit SBC."

V původním rozhovoru z 23. května odpovídal Warren na otázku moderátorky NBC, v které denominaci vyrůstal. Warren odpověděl: "Můj otec byl baptistický kazatel. Já jsem vyrůstal v malinkých sborech čítajících méně než 50 lidi. Já se nazývám evangelikálem. My jsme ..." Moderátorka jej zřejmě přerušila další otázkou: "Váš sbor není baptistickým sborem?" Warren odpověděl: "Ne - on byl. V dřívějších letech, když jsme začínali, byl součástí SBC. Jeden z deseti sborů v Americe je sbor SBC a smysl této tak veliké denominace je, že každý sbor je naprosto nezávislý. Denominace ho neřídí. Na tomto základě jsem spolupracovali s jejím misijním programem, ale nyní realizujeme svůj vlastní misijní program."

Pozměněný přepis končí citátem "já se nazývám evangelikálem." Pak již přechází k otázce na jiné téma. Mluvčí serveru řekl tiskové agentuře ABP: "Naše dlouhodobá politika je umožnit mluvčímu změnit v přepisu, cokoliv chce." Warren řekl ABP, že promeškal příležitost na změnu citace při prvním přepisu, protože cestoval a byl zaneprázdněný. "Špatná myšlenka!" řekl. " … Když jsem si přečetl zápis, byl jsem zděšený!"

Dohady o odchodu Saddleback Community Church z SBC se zvýšily po červencovém kongresu BWA, kde Warren, hlavní řečník kongresu, veřejně nesouhlasil s odchodem SBC z BWA.

Sbor Saddleback Community Church, založený Warrenem a jeho manželkou Kay v roce 1980, vždy upozaďoval své denominační začlenění kvůli tomu, co Warren nazývá "rozšířenou špatnou pověstí" Jižních baptistů. Na sborových webovských stránkách se nepíše nic o SBC a Warren připouští, že mnoho lidí, kteří navštěvují sbor si není vědomo jeho přidružení k SBC.

"Já se nestydím za své jihobaptistické dědictví a my zřetelně vysvětlujeme našim členům, že Saddleback je přidružený doktrinálně i finančně k SBC," vysvětlil ve svém bestselleru z roku 1995 "Smyslem určený sbor." "Sbor se rozhodl nefedrovat své členství v SBC, aby negativní konotace spojované s SBC nezasahovaly do sborové evangelizace. Mnoho nevěřících, zvláště s katolickým pozadím, mi řeklo, že dokonce nikdy neuvažovali o navštívení nějakého sboru Jižních baptistů. V prvních letech našeho sboru jsme měli ve zvyku dávat v našich inzerátech, navštívenkách a brožurách pod název "Saddleback Community Church" podtitulek Jižní baptistická konvence, ale roku 1982 jsme toho zanechali. Ale celých 25 let byl náš sbor spojený s konvencí prostřednictvím asociace na úrovni státu a nezamýšlíme na tom nic změnit."

V roce 2004 Saddleback věnoval 150.000 dolarů Kalifornské SBC, která se označuje jako Kalifornští baptisté a Jižní baptistická církev.

Pževzato z Associated Baptist Press

Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=683