Staršovstvo žateckého sboru zaujalo negativní postoj k členství BJB v ČEA
Datum: Čtvrtek, 18. březen 2004 @ 16:37:39 CET
Téma: Spolupráce mezicírkevní


Staršovstvo žateckého sboru zaujalo negativní postoj k členství BJB v ČEA

Na mailové adresy sborů BJB dorazilo následující prohlášení žateckého sboru:

K Vašemu dopisu ohledně členství BJB v Evangelikální alianci sdělujeme, že zatím s členstvím nesouhlasíme, a to z několika důvodů:

- Jedná se o závažný návrh, který nebyl předjednán v RZS a nedostal se ani na pořad jednání Sjezdu delegátů, takže nemohl být na SD řádně vysvětlen a prohovořen. Neobsahoval ani zdůvodnění toho, kdo ho podal.

- Návrh nebyl zaslán sborům v termínu návrhů pro SD a nebyl ani zařazen do programu jednání.

- Máme za to, že projednávání návrhů, o nichž může rozhodnout jen SD, formou dodatečných vyjádření sborů pomocí e-mailu bez patřičného rozhovoru, odpovězení na otázky a pod., není v souladu s našimi řády. To můžeme takto řešit všechny otázky a SD se vůbec nemusí scházet.

- Ve schváleném rozpočtu na rok 2004 nejsou zahrnuty členské příspěvky EA a ani nevíme, jak budou vysoké; ze stanov to nevyplývá.

- Máme výhrady k některým bodům stanov. Zejména nepovažujeme za vhodné, že EA jako občanské sdružení chce jednat za církve s úřady a stát se reprezentantem církví, což jí nepřísluší; stát považuje za takovéhoto společného mluvčího Ekumenickou radu církví, jejímiž jsme členy. Předseda BJB je členem prezídia ERC a tajemník či někdo jiný z VV (žel, nejsme informováni) členem řídícího výboru. Ev. aliance je občanským sdružením, a to je registrováno u ministerstva vnitra, s kterým církve nemají nic do činění, poněvadž registrace, dotace atd. jsou záležitostí MK ČR.

- Závazek členů ČEA předepisuje nějakou etiku jednání jen mezi evangelikály, takže lze předpokládat, že jednání s křesťany, které za evangelikály neoznačí, může být jiné, nekřesťanské.

- Kdo to jsou evangelikálové? Denominace či jednotlivci? Jsou to baptisté jako celek? Je BJB evangelikál či evangelikální? Původní evangelická aliance byla modlitebním probuzeneckým hnutím napříč širokým církevním spektrem, kdežto současná Evangelikální aliance chce být "nadcírkevním ústředím", které postupně se snaží získat pod svou hlavičku různé denominace, které budou živit její aparát. Dříve např. byly výnosy finančních sbírech při aliančním modlitebním týdnu určeny na pomoc křesťanům či misijním organizacím v nejchudších zemích, loňské i letošní sbírky byly určeny na činnost České evangelické (nově "evangelikální") aliance. Desítky let se aliančních modlitebních týdnů zúčastňují i ČCE, adventisté, pravoslavní, CČSH, Křesťanské sbory, katolíci a další církve podle místních podmínek. Ty všechny mají teď vydržovat ČEA, která se snaží sdružit evangelikály proti ostatním křesťanům, jak letos uvedla ČEA v materiálech k modliteb. týdnu? Již jsme se setkali i s tím, že někteří "evangelikálové" zvažují svou účast na modlitebních týdnech nebo ekumenických akcích, protože se jich účastňují i "neevangelikálové". Jsou baptisté i luteráni evangelikálové? Vždyť augustána, která je dosud v luteránských publikacích, proklíná anabaptisty. Kvůli pojetí křtu není BJB členem Leuenberské konkordie, jejímiž členy je většina českých denominací, které jsou členy ČEA. Jsme pro spolupráci církvi všude tam, kde to je možné a v tom, co máme společné. Proto odmítáme členství BJB v ČEA přinejmenším jako nadbytečné, protože BJB je členem ERC. Odmítáme ČEA jako "nadcírkevní" opoziční instituci, v kterou se mění z původní evangelické aliance.

BJB bývala členem neformálního sdružení evangelických církví, které bez jakékoliv registrace a placení příspěvků bylo konzultatívním sdružením představitelů většiny nekatolických církví, kteří se setkávali podle potřeby k projednání toho, co považovali v dané chvíli za potřebné. V podstatě tyto denominace jsou také vydavateli Evangelického týdeníku "Kostnické jiskry". Jinou skutečností je, že BJB využívá ET KJ velmi málo a málo do něj i přispívá - k vlastní škodě. Staršovstvo sboru zaujalo negatívní postoj k členství BJB v ČEA na základě nesouhlasu s některými body stanov a závazku, nejasnosti v otázce příspěvků a zaslání návrhu až po termínu, takže nemohl být řádně projednán. Jak uvádí předseda VV BJB br. kaz. Vlad. Donát v dopise z 11.2.2004, stanovy byly zaslány k prostudování, "abychom mohli o tématu hovořit na SD v Litoměřicích 6.3.2002 (?) a případně učinit společné rozhodnutí." Rozhodnutí se tedy ani nepovažovalo za nutné. Není proto jasné, proč nyní ten spěch. Vždyť k žádnému rozhovoru na SD nedošlo.

Postoj staršovstva komentoval a doplnil vlastním pohledem a zkušenostmi Dobroslav Stehlík - kazatel sboru BJB v Žatci







Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=76