Konflikt o mluvení v jazycích mezi Jižními baptisty pokračuje
Datum: Pátek, 03. únor 2006 @ 12:51:38 CET
Téma: Ze světa baptistů


Věroučné rozpory mezi konzervativními Jižními baptisty přinesly, zdá se, další oběť - Scotta Campa, studentského děkana na Criswell College v Dallasu. Škola neobnovila s Campem smlouvu, která vypršela 31. ledna. Jedním z důvodů bylo, že podporuje mluvení v jazycích.

Konzervativci dlouho tolerovali přítomnost charismatiků uvnitř Jižní baptistické konvence (SBC) především proto, že se shodovali na neomylnosti Písma a dalších klíčových doktrínách. Ale věrouční puristé se v poslední době začali zasazovat za striktnější prosazování konzervativní teologie SBC.

International Mission Board SBC, který již dříve bránil misionářům ve vyučování charismatických praktik, v poslední době zpřísnil svá pravidla a začal odmítat ty misionářské kandidáty, kteří praktikují "soukromý modlitební jazyk" v podobě mluvení v jazycích. Tato a podobné akce vzbuzují námitky některých mladších vůdců v SBC, které znepokojuje, že tato denominace čítající 16 miliónů členů příliš zužuje mantinely společenství.

Prezident Criswell College Jerry Johnson nazval Campa "velkým přítelem" a řekl, že odchod jeho bývalého spolužáka nebyl trpký ale nezbytný. Oba muži podle Dallas Morning News potvrdili, že zde sehrály roli věroučné rozdíly .

Criswell College se 400 studenty byla založena Prvním baptistickým sborem v Dallasu a byla pojmenována podle jejich legendárního pastora W.A. Criswella. V letech 1975 – 1992 zde jako prezident působil jeden z vůdců fundamentalistického obratu v SBC Paige Patterson.

"Sbory SBC nejsou charismatickými sbory," řekl Johnson. Zatímco Criswell College přijímala studenty z charismatických kruhů, od pedagogického sboru se očekávalo, že bude odrážet konsensus vyznání Jižních baptistů. Ačkoliv Criswell College není ve vlastnictví SBC, jeho studenti často vyhledávají misionářské místo u International Mission Board (IMB). "Je důležité neodporovat postoji IMB ve věci mluvení v jazycích," řekl Johnson.

Campův odchod zřejmě ovlivnilo též jeho zapojení do místního sboru. Camp je pastorem nového a rostoucího sboru Jižních baptistů v Arlingtonu nazvaného Společenství radostné církve, což omezovalo časové možnosti jeho zaměstnání na Criswell College. "Musel jsem udělat rozhodnutí, vedli jsme s prezidentem rozhovor o mé ochotě opustit sbor," řekl Camp.

Ale podle Johnsona byla sporným bodem též teologická orientace tohoto sboru.

Camp totiž angažoval ke kázání ve Společenství radostné církve jednou za měsíc Carla Raschkeho, absolventa Harvardské univerzity. Raschke, autor knihy The Next Reformation, nazval učení o neomylnosti "pseudovědeckým" a "slabým" pohledem na Písmo.

"Neomylnost je pro Criswell College velkým tématem a vžda byla," řekl Johnson. Raschke se v listopadu setkal s pedagogy a studenty Criswell College, aby objasnil svůj náhled na Bibli, který označil za "silnější pohled na Písmo" než neomylnost, "nikoliv slabší." Novinám Morning News Raschke sdělil, že studenti, zdá se, porozuměli, nikoliv však představitelé školy. „Já nejsem liberál ani relativista, ale oni neposlouchali, co říkám.“

Campova kauza není prvním případem, kdy věroučná rozprava skončila odchodem nějakého vyučujícího z Crimwell College. Například v roce 1996 musel po rozporech s Dr. Criswellem ohledně některých detailů týkajících se druhého příchodu Krista odejít tehdejší prezident školy Richard R. Melick Jr.

Podle www.abpnews.com a http://www.dallasnews.com

Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=868