Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Státní svátek - Václav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4991, adminů: 23, uživatelů: 2426
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 053 207

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Notabene - Hydepark baptistů: Principy

Hledat v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]

Prohlášení: Prohlášení tajemníka České evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajině
Principy poslal Nepřihlášený

28.02.2022
 
Ne, Vladimir Putin nikdy nebyl, není a nebude obráncem křesťanských hodnot. Je osidlem Ruské pravoslavné církvi, která s totalitním režimem nepokrytě kolaboruje a podílí se na potlačování náboženské svobody v Rusku i na okupovaných územích Doněcku a Luhansku. Obsazení Doněcké a Luhanské oblasti jsou jasnou agresí, která je jen dalším pokračováním hybridní války, kterou Rusko s Ukrajinou vede již od roku 2014.

Je ironické snažit se legitimizovat okupaci snahou ochránit Rusy před útokem, když jediným agresorem je právě Putinova armáda. Vlastní obyvatelstvo Ruska žije v rostoucí atmosféře strachu, kdy se znovu i doma „šeptá“ o věcech, o nichž se musí veřejně mlčet. Bože smiluj se. Prosíme, dopřej celé Ukrajině mír a jednoho dne umožni, aby Ukrajina a Rusko mohly žít vedle sebe bez napětí jako dva suverénní národy.
Vložil: Mainstream v Neděle, 22. květen 2022 @ 22:43:01 CEST (151 čtenářů)
(Více... | 3639 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti očkování
Principy poslal Nepřihlášený

„Proti očkovacím látkám neexistuje žádný věrohodný náboženský argument,“ řekl Robert Jeffress, pastor dvanáctitisícového baptistického sboru z Dallasu, pro agenturu Associated Press.

Věrný podporovatel bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který je očkován od začátku března, uvedl, že on ani jeho zaměstnanci nenabádají další lidi, aby hledali nějaké náboženské důvody, proč se nenechat očkovat.

Ve své argumentaci dále konstatoval, že křesťané, kteří jsou odpůrci očkování z etických důvodů, by si měli uvědomit, že na podobné bázi byly vyrobeny i jiné dostupné léky.

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. listopad 2021 @ 11:41:40 CET (170 čtenářů)
(Více... | 2676 bytů | 1 komentář | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Zpráva pro Sjezd delegátů BJB 2021 za sbory Lovosice a Jablonec nad Nisou
Principy poslal Nepřihlášený

Bratři a sestry ve sborech BJB

Na základě žádosti VV jsme se rozhodli, že naši Zprávu pro sjezd delegátů za sbory, napíšeme společně za sbory jak v Jablonci n/N, tak i v Lovosicích. Chceme vás i touto formou informovat o naší aktuální situaci především ve vztahu k BJB. Jak jistě víte, na podzimní RZS 2018 jsme ještě se sbory v Kroměříži, Kuřimi a stanicí Jílové u Děčína zveřejnili tzv. Prohlášení 5 sborů, kde jsme shrnuli náš, ale jak jsme přesvědčeni především biblický postoj, k několika oblastem, ve kterých jsme dlouhodobě vnímali teologickou nejednotu a neochotu ze strany většiny sborů ji řešit.

Jednalo se zejména o spolupráci s ERC a naši účast při společných akcích s ŘKC a postoj k evangeliu, které ŘKC hlásá. Snažili jsme se i o jasný biblický postoj k praktikované homosexualitě a ke službě žen v církvi jako kazatelek. Zdůrazňovali jsme i nutnost jednotného teologického vzdělávání jako obrany proti stále silnějšímu vlivu liberální teologie šířící se v některých sborech BJB. To, co jsme za téměř sedm let úsilí o změnu ale vnímali jako hlavní a zásadní problém pro všechny tyto konkrétní oblasti z života církve je nejednotný pohled na absolutní autoritu Písma.

Z těchto neřešených a pro nás podstatných důvodů jsme se rozhodli na konci roku 2018 uskutečnit kroky k vystoupení z řad BJB. Sbory v Kuřimi, Kroměříži a stanice Jílové svůj odchod již uskutečnily. Sbory Jablonec n/N a Lovosice jsou v procesu schvalování dokumentů a následném podání na příslušné úřady. Naší touhou je proces všech formálních i praktických úkonů k odchodu z BJB uskutečnit do konce roku 2021.

Vložil: Mainstream v Středa, 23. červen 2021 @ 11:46:49 CEST (467 čtenářů)
(Více... | 2741 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Jan Jackanič, tajemník Výkonného výboru BJB ke kauze lovosického sboru
Principy poslal Nepřihlášený

Loňský rok byl náročný pro celou naši Jednotu. Na dubnovém Sjezdu došlo k vyloučení sboru Praha 4 z Bratrské jednoty baptistů. Osobně je mi to líto a myslím si, že k tomu nemuselo dojít, pokud bychom si dokázali lépe naslouchat. Bratrská jednota baptistů je však dobrovolným sdružením sborů, které se společně rozhodují, který sbor do vzájemného svazku přijmou, a který z něj vyloučí. Společenství je vždy vzájemné, nejde o jednostranné rozhodnutí jednotlivce nebo sboru. Žádný sbor nemůže v BJB zůstat, pokud s tím ostatní sbory nesouhlasí a zároveň v BJB nemůžeme nutit zůstat sbory, které chtějí odejít.

To je případ sborů Kroměříž, Kuřim a stanice děčínského sboru v Jílové, které z BJB do dnešního dne vystoupily; sboru v Jablonci, který se tak rozhodl, ale zatím nepožádal o ukončení svého členství; a sboru v Lovosicích, který již tímto rozhodnutím prošel, ale k dnešnímu dni je stále ještě členem BJB. Zde mě situace mrzí nejvíce, protože od oznámení tohoto záměru na RZS v listopadu 2018 uběhlo více než rok a půl a celé společenství se tak postupně dostalo do vzájemného pnutí, kterého jsme byli všichni svědky.

Vložil: Mainstream v Středa, 23. červen 2021 @ 11:44:44 CEST (390 čtenářů)
(Více... | 2049 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Komentáře: Pavel Coufal, předseda Výkonného výboru BJB ke kauze lovosického sboru
Principy poslal Nepřihlášený

Nyní chci zmínit věci, které byly v loňském roce nesnadné a bolestivé. Začalo se uskutečňovat rozhodnutí 4 sborů a jedné stanice odejít z Bratrské jednoty baptistů, které bylo oznámeno na Radě zástupců sborů v listopadu 2018. Svůj odchod z BJB již zrealizovaly sbory v Kuřimi a Kroměříži a členové stanice z Jílového u Děčína. Nadále zůstává nedořešené členství sborů v Jablonci a Lovosicích. 

Zatímco v jabloneckém sboru bylo toto rozhodnutí odejít od začátku podpořeno většinou členů, v lovosickém sboru se proti staršovstvem ohlášenému záměru odejít z BJB nesouhlasně postavila skupina bratrů a sester. Žel se nám nepodařilo dostat obě strany k jednomu společnému jednání. O snaze smírčí komise si můžete přečíst ve zprávě tajemníka. V konečném důsledku tedy tito nesouhlasící členové postupně odcházeli z lovosického sboru. Mám za to, že došlo k hrubému porušení kongregačního principu, neboť o záměru staršovstva, aby sbor odešel z BJB, mělo rozhodnout sborové shromáždění již na počátku tohoto konfliktu v roce 2018, čímž by se předešlo mnoha zraněním, zmatkům a odchodům.

Vložil: Mainstream v Středa, 23. červen 2021 @ 11:43:55 CEST (341 čtenářů)
(Více... | 1328 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Ohlédnutí představitelů BJB za loňským vyloučením Topoleckého sboru
Principy poslal Nepřihlášený

Dále nemohu nezmínit vyloučení pražského sboru Na Topolce z BJB na minulém sjezdu delegátů, které se odehrálo v kontextu několikaletého zápasu Jednoty o jasné biblické stanovisko k otázkám týkajícím se praktikované homosexuality, definice manželství a sexuálních vztahů, které mají své místo jen v manželství mezi mužem a ženou. Žel jsme v těchto otázkách nenašli společný pohled a veškeré výzvy nenašly pozitivní odezvu. V té době již také sbor Na Topolce zaregistroval novou náboženskou společnost Společenství baptistických sborů. Po ukončení členství v BJB toto společenství rozvíjí svoji činnost v rámci SBS.

z předsednické zprávy Pavla Coufala pro Sjezd delegátů v červnu 2021

Vložil: Mainstream v Středa, 23. červen 2021 @ 11:42:40 CEST (251 čtenářů)
(Více... | 1428 bytů | komentáře? | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Dochází v BJB k pokusu o převrat?
Principy poslal Nepřihlášený

Sbory BJB dnes obdržely naléhavý dopis staršovstva sboru v Liberci, který apeluje na VV BJB a sbory BJB, aby odmítli urychlené elektronické hlasování o závažných, avšak ne naléhavých bodech. Nyní se VV BJB pokouší provést urychlené elektronické hlasování, přičemž možnost účinně reagovat je jen do 24. ledna 2021. Sbory v nouzovém pandemickém stavu však nemohou svolat sborová shromáždění, projednat návrhy a pověřit delegáty, aby o nich hlasovali. Předseda VV BJB tak zřejmě počítá s tím, že o těchto závažných otázkách budou rozhodovat kazatelé sborů (popř. staršovstva), po příkladu evangelikálních církví. Jde o zjevný pokus převrátit dosud platné řády BJB, obejít je a rozhodovat v úzkém kruhu vyvolených lídrů sborů.Naléhavý a varovný dopis staršovstva libereckého sboru je zde:
Vložil: Benjamin v Čtvrtek, 21. leden 2021 @ 10:13:03 CET (322 čtenářů)
(Více... | 13375 bytů | komentáře? | Události | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Podvolí se BJB státnímu omezení bohoslužeb?
Principy poslal Nepřihlášený

Zítra, 30.9. má ministr zdravotnictví, plukovník Prymula navrhnout vládě vyhlášení nouzového stavu kvůli zavedení omezení "volnočasových aktivit" a vzdělávání. Premiér Babiš již avizoval, že to podpoří.

Vzhledem k tomu, že oba jsou stoupenci okultismu, nelze čekat nějakou vstřícnost k církvím.

Podvolí se sbory a celá BJB naprosto nebiblickému omezení bohoslužeb? Navíc za situace kdy žádné reálné nebezpečí nehrozí?

Připomínám, že za první polovinu roku 2020 zemřelo o 500 lidí méně než v předchozím roce, tedy žádná strašná pandemie se neprojevila a v současnosti počet zjištěných nakažených, i přes masivní testování, klesá.

Boží vůle nepochybně je, aby se Církev fyzicky scházela a mimo jiné si připomínala památku večeře Páně. Ve Skutcích čteme, že tak Církev činila i když věřícím hrozil trest smrti.

Nezanedbávejte společná shromáždění, jak to někteří mají ve zvyku, ale napomínejte se tím více, čím více vidíte, že se blíží den Kristův. (Židům 10:25)
Dále např. 1K 11:24-25

Vložil: Mainstream v Středa, 30. září 2020 @ 10:24:59 CEST (271 čtenářů)
(Více... | 2066 bytů | 3 komentáře | Život | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Prohlášení: John MacArthur: Kristus, ne císař, je hlavou církve
Principy poslal Nepřihlášený

Kristus je Pánem nade vším. On je jedinou pravou hlavou církve (Efezským 1:22; 5:23; Koloským 1:18). On je také Králem králů - svrchovaně vládne nad každým lidským zřízením (1. Timoteova 6:15; Zjevení 17:14; 19:16). Grace Community Church bude vždy nepohnutelně stát na těchto biblických principech. Jako Jeho lid jsme podřízeni Jeho vůli a příkazům, nám zjeveným v Písmu. Proto se nemůžeme podvolit a nepodvolíme se dočasnému zákazu uloženém vládou, na naše nedělní sborové bohoslužby a další pravidelná společná shromáždění. Podvolení se, by bylo neposlušností vůči jasným příkazům našeho Pána.

Vložil: Mainstream v Středa, 12. srpen 2020 @ 21:18:49 CEST (466 čtenářů)
(Více... | 14779 bytů | 1 komentář | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Zprávy: John MacArthur bude navzdory státním omezením i nadále pořádat bohoslužby
Principy poslal Nepřihlášený

Pastor John MacArthur z Grace Community Church prohlásil, že jeho sbor bude i nadále pořádat bohoslužby pro členy, což je v rozporu s omezeními ve státě Kalifornia, kde se kongregace nachází. Sbor chce svým postojem vyjádřit poslušnost autoritě Bible.

MacArthur, který se hlásí k reformní teologii, vysvětlil důvody svého rozhodnutí: „Dodržování omezení k bohoslužbám by bylo neposlušností vůči jasným příkazům našeho Pána. Vládní úředníci nemají právo zasahovat do církevních záležitostí způsobem, který podkopává nebo ignoruje božské dary autority pastorů a starších,“ informuje Christian Today.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 30. červenec 2020 @ 23:05:55 CEST (328 čtenářů)
(Více... | 2670 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Jakub Deml: Naříkáte nad osudem Marianského sloupu
Principy poslal Nepřihlášený

Naříkáte, Farizeové a Zákonníci, nad osudem „Marianského Sloupu“ pražského, ale vy, Huynové, vy Skrbenští, vy Kleinové, vy Tvarůžkové, vy Habsburkové pobořili jste tisíce a statisíce „marianských sloupů“ duchovních, což jest milionkrát zločinnější a plným právem může se takto říci, že ten marianský sloup v Praze strhovaly ruce vaše, vy svatokrádežní nájemníci. 

Strhovali jste jej tři sta let, až se vám to konečně podařilo a teď to svádíte na nevěrce, vy mnohoplodní otcové nevěrců! 

Nejedná se vám o víru, která hyne tím, že jste na místech, kde vás ani Kristus, ani národ nechce, nejedná se vám o víru, nýbrž o panování, nejedná se vám o evangelium, nýbrž o porobu Čechů!

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. červen 2020 @ 10:13:29 CEST (360 čtenářů)
(Více... | 1547 bytů | komentáře? | Tvorba | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: O nebezpečí zneužití moci v církvi a náboženských skupinách
Principy poslal Nepřihlášený

Jedná se o poznámky k přednášce o nebezpečí zneužití moci v církvi, která byla vlivem pandemie COVID-19 zrušena. Nebude se jednat o příliš povzbudivé čtení, někdy ale pohled do zrcadla může lecčemu pomoci. Jiná věc je, že v poslední době jsme často konfrontováni s realitou sexuálního zneužívání a to především z některých kruhů katolické církve, což nepochybně se zneužitím moci souvisí. Zneužití moci a duchovního vlivu se ale pochopitelně děje a hrozí nejen v katolickém prostředí.

Každá církev má stejně jako jiné skupiny jakousi hierarchii. Rozdíl je v tom, že některé sbory mají vedení (např. starší), které si dosazuje stávající pastor/kazatel/duchovní, dále pak pastory/kněze/duchovní, které dosazuje vedení církve a někdy i vedení církve, které dosazuje nadnárodní vedení té které církve/denominace. V tomto systému se nepraktikuje vedení skrze volbu, tak jak to známe v běžných demokratických systémech. Autorita nebo autority jsou dosazeny s vírou, že ti, kteří jsou v hierarchii nahoře a tedy vedou, mají dostatek moudrosti k tomu, aby na exponované posty nedosazovali své kamarády. V tomto některé protestantské církve připomínají katolické zřízení, kde pokud je mi známo, farníci nemají vliv na to, jaký na jejich faru přijde kněz, stejně tak kněží nevolí své představené, biskupy, kteří jsou dosazováni shora.

Vložil: Mainstream v Sobota, 16. květen 2020 @ 13:54:53 CEST (305 čtenářů)
(Více... | 8871 bytů | 1 komentář | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Názory: Teologické a pastorální podněty současných týdnů
Principy poslal Nepřihlášený

Současná viróza či spíše její mediální obraz (v reálu se s ní naštěstí většina z nás asi ještě nesetkala) a reakce na ni nemilosrdně odkryly situaci církví, kterou jsme si mohli třicet let idealizovat - i já jsem doufal, že k nějakému poučení došlo a že například v pastoraci lépe připravuji lidi na situace, kdy bude jejich víra vystavena zkoušce. (O tom, jak by se zachovali ti, kdo tak skvěle křesťansky mluví, jsem ale neměl nikdy iluze).

Vánek nad vánek a všechno byl vánek, abych použil slušnější možnost překladu kazatelových slov... Virózy jsem se nebál, protože jsem patřil mezi ty, kdo se neměli možnost účinně před ní schovat - tak jen potvrzuji pravdivost úsloví, že člověk si zvykne i na šibenici. Traumatizující pro mě ale byly reakce církevního prostředí, připadal jsem si jako za časů komunistického vládnutí: Vedení církví (a ovšem někteří horliví faráři...), nakolik je známo, se bez odporu podřizovala vládním rozhodnutím a ještě sama aktivně zužovala prostor, který byl církvím ponechán. Věřící zjistili, že návštěva kostela je zase spojena s rizikem, třebaže menším než návštěva supermarketu, a toto riziko raději nechtěli podstoupit. A zase se vrátilo zdůvodňování předem zaujatých stanovisek duchovními argumenty - plné kalhoty odpovědnosti a ohleduplnosti a solidarity. A já jsem byl zase ten, koho je třeba napomínat k rozumnosti a opatrnosti...

Takhle paušálně to v reálu samozřejmě nebylo, popisuji stav své mysli v prvních dnech, v něčem pak ještě radikalizovaný situací Velikonoc, kdy byla otevřena hobby centra a tenisové kurty, ale ne kostely. Přitom mě všichni, které jsem konzultoval, od téměř osmdesátiletého zkušeného praktického lékaře po universitní odborníky ujišťovali, že k paušálnímu zrušení bohoslužeb či omezení přijímání eucharistie není dostatečný odborný důvod. Malomyslnost na mě padla po ohlášení uvolňovacích opatření, kdy se ukázalo, že nejsme ani na úrovni zoologických zahrad. A jen doufám, že se představitelé církví trochu zastyděli, když se předseda vlády prořekl, že na církve zapomněli - aby ne, podnikatelé a obchodníci a pejskaři se připomněli, jen církve zřejmě neprojevily žádnou iniciativu, když se dělal plán opatření.

Vložil: Mainstream v Pátek, 01. květen 2020 @ 23:25:55 CEST (279 čtenářů)
(Více... | 15215 bytů | komentáře? | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Sociální odstup tělesný a duchovní
Principy poslal Nepřihlášený

„Nebo synové tohoto světa opatrnější jsou, než synové světla v svých věcech“ (Lukáš 16:8).

V souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, v České republice zavedl náš stát mnohá opatření, aby se omezilo – a postupně zastavilo – jeho šíření a aby se naše zdravotnictví, které nemá nevyčerpatelné kapacity, nezhroutilo pod náporem příliš mnoha nemocných v příliš krátkém čase. Počet nakažených lidí roste nějakou dobu exponencionálně, ale pokud se včas učiní příslušná opatření, tato křivka neroste tak strmě – o tom se hovoří jako o „zplošťování křivky“. Smyslem je, aby ta křivka byla dostatečně plochá s ohledem na možnosti a kapacity zdravotnictví.

Nejúčinnějším opatřením je vedle důsledné hygieny tzv. sociální odstup, aby se omezila možnost lidí se vzájemně nakazit. To je hlavním cílem všech omezení, která na obyvatele vlády postižených zemí uvalují. Jestli se našimi opatřeními dosáhne zamýšleného účinku a předejde se nanejvýše neveselé situaci, která panuje v Itálii, ukážou v plném rozsahu až příští týdny, i když zatím situace z milosti Boží vypadá nadějně. Není zde však naším záměrem zabývat se koronavirem z toho zemského pohledu. Je jistě na místě chovat se zodpovědně a podle té moudrosti, kterou nám Pán dává, podle svých možností předcházet zbytečným rizikům. Nedbat toho by nebyla víra, ale hříšná troufalost a pokoušení Pána Boha. Zbytek ovšem můžeme a máme s důvěrou nechat na Pánu. Pokud nás On neochrání, nezajistíme se ani sebelepšími opatřeními.

Vložil: Mainstream v Úterý, 28. duben 2020 @ 14:12:11 CEST (332 čtenářů)
(Více... | 19506 bytů | komentáře? | Fundamentalisti | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Moje nevyřešené obavy z COVID-19 a nařízení vlády
Principy poslal Nepřihlášený

Velice jsem znepokojen tím, že vláda má najednou takovou pravomoc, že může diktovat církvi, zda může nebo nemůže provádět bohoslužebné shromáždění. Církev tady byla již hodně dávno a od začátku své existence prohlašovala, že bude vládě poslušná jen tehdy, pokud její nařízení nejsou v rozporu s tím, koho prohlašuje za svého jediného Kyrios. Takže svá pravidla církev nastavila již dávno. Prohlásit Ježíše za Krále nebyl náboženský ale politický projev, který vedl k jistým následkům.

I přesto, že můžeme souhlasit s vyhlášením karantény a z tohoto důvodu bohoslužby dobrovolně neprovádět (obávám se slova zrušit), jsem znepokojen pokorným přijetím přímého zásahu vlády do věci církve. Najednou se ukázalo, že všechny rozhovory o odluce státu od církve jsou jen slova, a v případě potřeby vláda bez problémů může najít dobrý důvod k diktování a nařizování toho, jak se má církev zachovat.

Vložil: Mainstream v Úterý, 07. duben 2020 @ 12:29:15 CEST (795 čtenářů)
(Více... | 3226 bytů | 16 komentáře | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Zápis ze sborové schůze Biblického společenství křesťanů Kroměříž 28.4.2019
Principy poslal Nepřihlášený

Dnešního dne se sešla sborová schůze v počtu členů 22. Všichni přítomní se usnesli na tom, že ve Stanovách spolku bude provedena změna a to konkrétně v části, ve které se uvádí, že nejvyšším orgánem spolku je sborová schůze. Všichni přítomní souhlasí, že nejvyšším orgánem spolku budou starší sboru.

Zapsala Jitka Tobolová

Zdroj: zápis ze sborové schůze BSK Kroměříž 28.4.2019

Vložil: Mainstream v Pátek, 06. prosinec 2019 @ 19:18:17 CET (791 čtenářů)
(Více... | 836 bytů | 3 komentáře | Fundamentalisti | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Komentáře: Reakce libereckého sboru na rozhodnutí Sjezdu delegátů 2019
Principy poslal Nepřihlášený

Několik slov k rozhodnutím SD z 26. - 27. 4. 2019 v Praze 3, Vinohradská 68

Jako liberecký sbor bratří a sester, spojených láskou Kristovou a touhou konat Boží vůli pod vedením Ducha svatého, chceme společně vyjádřit politování nad rozhodnutími posledního Sjezdu delegátů.

Konkrétně:

SD se dostatečně nezastal trpících členů Sboru BJB v Lovosicích, když nepřijal návrhy č. 2, č. 3 a č. 7 sborů v Kraslicích, Chebu 1 a Vikýřovicích.

SD v rozhodnutí o zamezení členství sboru BJB v jiné církvi nebo náboženské společnosti (viz usnesení SD 2019, bod 12) nevzal dostatečně v úvahu, že BJB je sdružením samostatných sborů kongregačního zřízení. De facto se tím identifikoval s výkladem zákona o církvích a náboženských společnostech, který vychází z předpokladu, že také BJB je církev a její představitele pokládá za hierarchicky nadřazené ostatním kazatelům, staršovstvům a členům. To je proti znění a duchu zejména I. a II. článku Ústavy BJB v ČR.

Vložil: Mainstream v Sobota, 08. červen 2019 @ 23:37:59 CEST (730 čtenářů)
(Více... | 2706 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.46)

Prohlášení: Vzkaz Topoleckým
Principy poslal Nepřihlášený

Milé sestry a milí bratři ve sboru BJB Na Topolce: 

Na adrese sborybjb@googlegroups.com kolují komentáře, kde je to, že jste nepodlehli tlaku a neustoupili od své pastorační strategie nekvalifikovat nikoho, kdo sám sebe takto nevnímá, automaticky jako hříšníka (tj. jako vzpurníka proti Bohu) jenom proto, že jeho seberealizace neodpovídá místnímu kulturně-náboženskému kodexu, přirovnáváno k chování gamblerů a pedofilů.

Chci vás ujistit, že celým generacím svědků víry, kteří i za cenu určitého sebezapření odmítli „jiné“ diskvalifikovat, se dělo totéž, a vždy to bylo pod zástěrkou „bohabojnosti“. Často k tomu docházelo ze zášti, někdy z nevědomosti, kombinované s normálním lidským strachem z „jiného“, vyšlo to však nastejno a stejný byl i společenský účinek: Nikdy to nevedlo k nějakému duchovnímu obživení a misijnímu průlomu, po pravidle spíš opak: Rozdělení se prohloubilo a okolí tu zaznamenalo jen nábožensky maskované zneužití moci a tento svůj závěr aplikovalo na celou „ideologii“ (jinak i díky tomu křesťanství a evangelium ani chápat nemohli).

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 02. květen 2019 @ 08:56:27 CEST (765 čtenářů)
(Více... | 3997 bytů | 4 komentáře | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Komentáře: Jan Kvasnička: Několik poznámek k několika poznámkám Pavla Coufala
Principy poslal Nepřihlášený

Z mezisborové korespondence

Odpověď tomu, kdo se neptal:

1.Kor.1: 9-13  Věrný je Bůh, skrze něhož jste byli povoláni do společenství jeho Syna Ježíše Krista, našeho Pána. Napomínám vás, bratři, jménem našeho Pána Ježíše Krista, abyste všichni mluvili stejně a neměli mezi sebou roztržky, nýbrž abyste byli dokonale spojeni v tomtéž smýšlení a v tomtéž úsudku. Neboť lidé z domu Chloé mi o vás, moji bratři, oznámili, že jsou mezi vámi spory.  Mluvím o tom, že každý z vás říká: ‚Já jsem Pavlův‘, ‚Já zase Apollův‘, ‚Já zase Kéfův ‘, ‚A já Kristův‘.  Je Kristus rozdělen? Byl snad za vás ukřižován Pavel? Anebo jste byli pokřtěni v Pavlovo jméno?

Postoje a motivace jsou vždy zřetelné ve faktickém jednání. To, co se nyní děje v BJB pod režií br. Pavla Coufala, jeho tajemníka a spol. je více než zřejmé. Je za tím zřetelně vidět, v jakém světě žije, jakou teologii má, a jak čisté je jeho křesťanství. Zcela uzemňující je tvrzení P. Coufala, že je to s námi ale podobné, jako všude ve světě... I v tomto vidím v praxi onu svobodu svědomí a svobodu sborů hledat Boží vůli pro sebe… Může nám to být líto, nebo můžeme tento kvas přijmout jako realitu.

To, co se děje jinde ve světě, je podle P. Coufala zřejmě normální a všem těm, kterým to není jedno, vzkazuje, aby to přijali jako realitu. Nikoliv Bible, ale svět…Takže jediná přijatelná realita pro BJB v ČR je podle těchto tvrzení smířit se s tím, co P. Coufal a jeho sbor navrhuje a dlouhodobě propaguje. Propagační tzv. modlitební shromáždění za jednotu BJB nebyla ničím jiným, než propagací jeho vize BJB za peníze „baptistických poplatníků“. Tedy zneužitím mandátu předsedy a VV.

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. duben 2019 @ 10:45:50 CEST (397 čtenářů)
(Více... | 5075 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Komentáře: Pavel Coufal: Několik poznámek k několika poznámkám Petra Macka
Principy poslal Nepřihlášený

Z mezisborové korespondence

Milí bratři a sestry, přátelé,

v minulých dnech poslal bratr Petr Macek mailový dopis "Několik poznámek" na blíže neurčené adresy. Předpokládám, že jelikož je určen baptistům, tak se dostal na vaše sbory. Protože se vyjadřuje k mým postojům a postojům Výkonného výboru v současném napjatém období, dovolte tedy i mě, abych několika poznámkami zareagoval.

Nejprve chci říct, že se mi zdá, že žijeme v jiných světech. Myšlenkových, názorových, teologických. To, co jeden napíše z hloubky svého přesvědčení a svého srdce, je označeno za náboženskou frázi, pokušení duchovní plytkosti a návratu k pohanství, nebezpečí duchovní pýchy apod. Budiž. Autor odhaluje své vnímání věci. Díky Bohu za to, že Bůh sám je tím konečným soudcem našich slov i činů, vidí do našeho nitra a zná naše postoje i motivace.

Jistě, nálepky (liberální, evangelikální) mohou být nepřesné. Jsou to zkratky, kterým člověk může a nemusí porozumět. Měl jsem za to, že v našem prostředí víme, k čemu se odkazují, aniž by byly míněny útočně. To, že v rámci BJB jsou různé proudy, není třeba dokazovat, to je fakt. Petr Macek se z pochopitelných důvodů neúčastní setkávání kazatelů, RZS nebo SD, možná to tedy takto nevidí.

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. duben 2019 @ 09:40:36 CEST (452 čtenářů)
(Více... | 3551 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.28)

Komentáře: Petr Macek - Několik poznámek k pastýřským napomenutím předsedy VV
Principy poslal Nepřihlášený

Z mezisborové korespondence

Milí přátelé, bratři a sestry,

i když momentálně nejsem přímo členem žádného baptistického sboru, za baptistu v širším slova smyslu (tj. za dědice teologického odkazu radikální reformace jako otevřeného úkolu) se pokládám a dění v BJB sleduji. Díky tomu jsem zachytil i několik pastýřských napomenutí adresovaných současným předsedou VV BJB českým baptistům u příležitosti jubilea založení Jednoty i blížícího se jednání Sjezdu delegátů. V těch napomenutích je poukázáno na současná napětí v této stoleté baptistické pospolitosti a na to, co je údajně jejich příčinou.

I když nepochybuji o tom, že je za tím upřímná starost a vědomí odpovědnosti a že je to celé provázeno osobní duchovní přípravou, mám k tomu jako teolog, někdejší pastor a trochu snad i znalec jak baptistické tradice, tak současné teologické scény, několik zásadních připomínek.

Jako jedna z příčin onoho napětí je uvedena teologie topoleckého sboru. Bratr předseda ji charakterizuje jako „liberální“, a to mimo jiné proto, že zdůrazňuje samostatnost baptistických sborů v řešení teologických otázek. To se, jak správně dovozuje, týká i zacházení s Biblí jako pramenem křesťanské víry a postoje k různým etickým otázkám.

Vložil: Mainstream v Středa, 17. duben 2019 @ 08:58:29 CEST (657 čtenářů)
(Více... | 5888 bytů | 5 komentáře | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.2)

Texty: Varovná slova evropských baptistů k návrhu SD č. 10 brněnského sboru
Principy poslal Nepřihlášený

Milí bratři a sestry,

sbor BJB v Brně, jehož je kazatelem předseda VV, již potřetí za sebou navrhuje jedno a totéž vůči sboru v Praze 4 Na Topolce. Předkládá výzvy nebo přímo návrhy k jeho vyloučení z BJB (i když tento loni neprošel) kvůli otázce, která není jádrem křesťanské víry. Rád bych v této souvislosti připomněl, jak se k takovým způsobům jednání staví baptisté v Evropě - viz http://www.ebf.org/resources-theology-and-education. Evropští baptisté mluví o tom, že tam, kde se otázka, která není ústředním tématem víry v Pána Ježíše Krista, postaví na roveň jádra křesťanství, dochází ke štěpení denominací a jednot. Je smutné, že k tomu, před čím evropští baptisté varují, dochází v současné době také v Bratrské jednotě baptistů. Celé vyjádření je k dispozici níže.

Lubomír Kuc
(ze sboru BJB Suchdol nad Odrou)   

Vložil: Mainstream v Pondělí, 15. duben 2019 @ 14:40:26 CEST (714 čtenářů)
(Více... | 11614 bytů | 4 komentáře | Texty | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Názory: Služba sester Božím slovem
Principy poslal Nepřihlášený

Kázala u nás ve sboru sestra ze sousedního sboru, jedna z mála v Bratrské jednotě baptistů. kterým jejich sbor kázání umožňuje. I jedna sestra z našeho sboru, která jindy – a od sester mne to bolí snad ještě víc než od bratří – tvrdila, že sestry Božím slovem sloužit nemají, mi na můj dotaz, zda tedy není Martina opravdu Bohem povolaná kazatelka, odpověděla kladně. Je mi to dalším potvrzením, že Boží povolávání sester do služby – a nejen v besídce, chvalách nebo diakonii, ale na všech úrovních, tedy i v kazatelství, staršovstvu, vedení sboru či nadsborových složek atd. – opravdu existuje.

Věřím také, že není výjimečné: možná je stejně časté nebo dokonce častější než povolávání bratří. Jako výjimečné se v některých církvích jeví pouze proto, že jejich vedení vlivem zažitých předsudků a mylného, tendenčního výkladu Písma úplnému spektru služby sester brání a omezuje je právě jen na besídku apod. – a také proto, že i samy sestry v BJB (a i v jiných podobně zaměřených církvích, například v CB), které jsou Pánem podobně povolány do téže služby a ne méně než muži (možná dokonce více) pro ni obdarovány, ale kvůli postoji svých sborů ji nemohou vykonávat (nebo jen s omezením, například v besídce nebo ve chvalách), případně samy se o ni ani nehlásí a když jim taková myšlenka přijde, tak ji – naprogramovány tím postojem sborů a zakořeněnými předsudky – zahánějí v domnění, že je to nějaké „ďáblovo pokoušení k pýše“, ačkoli se může jednat o skutečné Boží povolání.

Vložil: Mainstream v Sobota, 09. březen 2019 @ 11:29:35 CET (662 čtenářů)
(Více... | 10084 bytů | 5 komentáře | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Komentáře: Jsem ještě protestant?
Principy poslal Nepřihlášený

Vážená redakce 

Jsem ještě protestant ? 

Předat panu kazateli ing. Janovi Kvasničkovi 

Nad stránkami Evangelického týdeníku rád prožívám chvilky zamyšlení, uspokojení, sounáležitosti, či nadšení. Co však dělat s tím,když mne nad četbou přepadne zděšení, jak se mi to stalo s článkem „Stanovisko baptisty k exkluzivitě baptistů“ v ET 10-11/2013, pod nímž je podepsaný pan ing. Jan Kvasnička. Udělal bych lépe, kdybych si své zděšení nechal pro sebe ? Snad to redakce spravedlivě rozsoudí. 

Vložil: Mainstream v Pátek, 01. březen 2019 @ 08:33:21 CET (565 čtenářů)
(Více... | 7624 bytů | 1 komentář | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Statutární orgán BJB musí zamezit privatizaci kroměřížské modlitebny
Principy poslal Nepřihlášený

Výkonný výbor BJB jako statutární orgán Bratrské jednoty baptistů musí neprodleně zamezit převodu kroměřížské modlitebny z důvodu protiprávnosti celého procesu.

Statutární orgán BJB musí s okamžitě odvolat (požádat Ministerstvo kultury o příslušnou změnu v rejstříku církví) statutární zástupce Sboru BJB v Kroměříži z důvodu totálního porušení řádů BJB, zvláště pak Základního řádu sboru BJB.

Statutární zástupci Sboru BJB v Kroměříži zavedli sborový řád, který je v naprostém rozporu se Základním řádem sboru BJB. Tím, že se starší sboru stali neodvolatelnými, de facto zprivatizovali svůj sbor, a nyní převádí sborový majetek do spolku, jehož jsou sami statutárními zástupci. Tím dochází k vytunelování majetku Sboru BJB v Kroměříži do soukromých rukou.

Vložil: Mainstream v Sobota, 23. únor 2019 @ 13:05:52 CET (888 čtenářů)
(Více... | 31163 bytů | 7 komentáře | Události | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Názory: Pár otázek k zamyšlení ohledně pojetí autority v církevním společenství
Principy poslal Nepřihlášený

Jelikož bývá pojetí autority v mnoha církevních společenstvích zdrojem napětí a kontroverzí, pokusil jsem se – po delším zamyšlení nad danou problematikou – formulovat několik základních otázek, které by snad mohly být nápomocné k úvahám nad danou problematikou.

1. Divergence, či konvergence moci, resp. má být autorita soustředěna v rukou jedince, či má být rozdělena mezi více bratří? (Jednota, či dělba moci?)

2. Je autorita vedoucího i nad zákonem (např. ústavou, řádem, či kodexem církve atd.), či je autorita zákonu poddána?

3. Je ve sporech třeba z principu stranit autoritě, či je třeba vždy zachovat nestranný postoj?

Vložil: Mainstream v Sobota, 23. únor 2019 @ 13:02:14 CET (524 čtenářů)
(Více... | 2512 bytů | 5 komentáře | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Texty: Řád sboru BJB v Kroměříži
Principy poslal martyria

Zde je kompletní řád sboru BJB v Kroměříži.
Platný zřejmě dosud, ale minimálně do konce roku 2018.


Netuším zda je toto v rozporu s řády BJB a zda je tento případný rozpor v pořádku či nikoliv.
Osobně bych považoval za špatné, pokud by BJB neměla právo stanovit základní rámec fungování sborů sdružených v BJB.

Jak vidno, principy na nichž je postaven spolek Biblické společenství křesťanů Kroměříž, z.s. jsou obsaženy už v řádu sboru BJB v KM.
Od kdy je platný nevím. Podle tvrzení jednoho ze dvou starších sboru už asi 10 let.

Vložil: Mainstream v Středa, 20. únor 2019 @ 20:07:17 CET (922 čtenářů)
(Více... | 8 komentáře | Texty | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Komentáře: Reflexe: Kam zařadit Společenství baptistických sborů?
Principy poslal Nepřihlášený

V současné době probíhá při Ministerstvu kultury ČR registrační řízení se Společenstvím baptistických sborů. Tomuto nově se registrujícímu subjektu se v nedávném článku Náboženského infoservisu pojednávajícím o registracích náboženských společností v roce 2018 dostalo mylného označení jako „liberálního hnutí mezi českými baptisty“.

V Bratrské jednotě baptistů (BJB) již dlouhodobě probíhá pnutí, které bylo v posledních letech navíc podníceno rostoucím vlivem amerického křesťanského fudamentalismu. O zhoubném charakteru křesťanského fundamentalismu na příkladu BJB zaznívají varovné komentáře jiných denominací (viz komentář místopředsedy Rady Církve bratrské Petra Rause v INform 2018/10). 

Vložil: Mainstream v Úterý, 15. leden 2019 @ 20:26:54 CET (852 čtenářů)
(Více... | 3130 bytů | 1 komentář | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Komentáře: Komentář místopředsedy Rady Církve bratrské k rozdělení v BJB
Principy poslal Nepřihlášený

Dne 3. listopadu letošního roku [myšleno 2018] oznámily čtyři sbory a jedna kazatelská stanice Bratrské jednoty baptistů, že ze společenství BJB vystupují. Za hlavní konkrétní výhrady jsou v textu prohlášeny odklon od autority Písma svatého, ztráta jednoznačnosti v učení o ospravedlnění pouze z víry, ztráta jednoty a neschopnost zachovat čistotu církve.

Dělení církve a ztráta bratrských vztahů jsou vždycky bolestnou záležitostí. Pokud takové excesy vyplynou z duchovní nezralosti mladých konvertitů, dají se ještě pochopit s nadějí, že je vliv Božího Ducha ještě srovná (Fp 3,15). Pokud s nimi přicházejí křesťané, kteří by už měli být dospělými v Kristu (1K 14,20), schopnost chápat značně slábne.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 10. leden 2019 @ 14:28:23 CET (973 čtenářů)
(Více... | 2286 bytů | 2 komentáře | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Prohlášení: Postoj staršovstva Sboru BJB v Praze 3 k Prohlášení 5 sborů
Principy poslal Nepřihlášený

Staršovstvo bere s hlubokou lítostí na vědomí touhu 4 sborů odejít z BJB a upřímně lituje, že z jejich strany nevznikl prostor k diskusi na toto téma. Jejich prohlášení vnímáme jako vyústění dlouhodobého teologického pnutí v BJB završeného postupem vůči sboru Na Topolce, jejichž teologický postoj k praktikované homosexualitě je pro nás nepřijatelný.

Písmo považujeme za závaznou autoritu pro život učedníků Krista a zápas o jeho porozumění nebývá vždy lehký. Nesouhlasíme však s prezentovaným sentimentem ve smyslu, že se BJB jako celek odchyluje od vnímání plné závaznosti Bible. Jakkoliv legitimita členství v ERC určitě není jednoznačná, není jí zároveň jistě zpochybněna závaznost Bible, či spása pouze z milosti. Ve vyjádření dále postrádáme variantu členství celé BJB v České evangelikální alianci, místo v ERC. 

Vložil: Mainstream v Pátek, 30. listopad 2018 @ 18:32:06 CET (2163 čtenářů)
(Více... | 1864 bytů | 6 komentáře | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.33)

Diplomové práce o baptistických sborech


Případová studie brněnské baptistické skupiny Odel Hin Drom


Bratrská jednota baptistů v Praze před a po roce 1989 očima jejích členů

Bratrská jednota baptistů v Československu v prvních letech komunistického režimu (1948-1953)

e-Knihovna
 
Pozadí a teologie Kurzů Alfa

e-Knihy ke stažení zdarma!

Témata archivu e-Knih:

Argumenty
Modlitby
Partnerství
Polemiky
Poezie
Povídky
Studie
Zkušenosti
E-knihy pro mobilní telefony a PDA
MOBIPOCKET READER


Kam chce vést KAM českou církev?


Anketa
V parlamentních volbách 2021 budu volit:

ANO
SPOLU
Piráti+STAN
SPD
KSČM
ČSSD
Trikolóra
Přísaha
Volný blok
jiná strana
vhodím prázdnou obálku
nepůjdu volitVýsledky
Ankety

Hlasů: 13
Komentářů 1

SJEZD DELEGÁTŮ BJB 2017

Výsledky rokování Sjezdu delegátů sborů BJB 22. dubna 2017 

Daniel Kuc: Ohlédnutí za sjezdem 

Reakce kazatele Lovosického sboru na článek Ampela ze dne 23.4.2017

Václav Chumchal: I Kristus se musí podřídit Bibli!

Co přinesl Sjezd delegátů? Agresivitu a strach

Situace v BJB – předsjezdová analýza z 27.3.2017
Vtip

S úsměvem

Fundamentalisti a nedotknutelnost jejich interpretace Bible


Webové stránky Bratrské jednoty baptistů a zařízení BJB
Bratrská jednota baptistů v ČR

Baptismus

Odbor mládeže BJB

Misijní odbor BJB

Diakonie BJB

VOŠ sociální a teologická - Dorkas


Novinky portálu GRANO SALIS
·Otázka køtu
·Zatracení pro libì smilné pocity modláøské za sebe výkupné skutky proklaté.
·To nejlepší a DOKONALÉ je u Boha kdykoliv a neustále zcela zadarmo!
·Jak také mùže vypadat
·Svìtská svatynì
·Pouze skrze krev Beránka
·Když ap. Pavel mluví o Bohu, myslí tím trojjediného Boha ?
·Dokážeme vyslechnout i druhou stranu?
·Pøivykni slovu spravedlnosti
·Já jsem DUCH

více...

Branka

pro články

pro komentáře

Nastavit jako výchozí stránku!....

 Odhlásit

založeno L. P. 2004

Licence Creative Commons

Notabene
Hyde Park českých baptistů
podléhá licenci
Creative Commons
 Uveďte autora-
Neužívejte komerčně
3.0 Unported
 


Webové stránky sborů a kazatelských stanic BJB


Brniště

Brno


Brno - neslyšící


Brno - ruskojazyčný

České Budějovice

Cheb I.


Cheb II.


Jablonec nad Nisou


Karlovy Vary


Karlovy Vary - ruskojazyčný


Kladno - ruskojazyčný


Kraslice


Kroměříž


Kuřim


Liberec


Litoměřice


Lovosice

Lovosice - sbor Petra Chelčického


Olomouc

Ostrava


Pardubice


Plzeň - ruskojazyčný


Plzeň - Mozaika
 
Praha 3 - Vinohrady


Praha 3 - mezinárodní


Praha - Vinný kmen - ruskojazyčný


Praha 4 - Topolka


Praha 6 - Šárka Valley - mezinárodní


Praha - církev 21. století - ruskojazyčný


Pustá Rybná

Sokolov

Šumperk


Teplá


Uherské Hradiště

Vikýřovice


Vsetín


Vysoké Mýto

Zlín

Znojmo

ŽatecVedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.37 Seconds