Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Běla   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 4815, komentáře < 7 dní: 11, komentářů celkem: 4465, adminů: 23, uživatelů: 2367
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 735 788

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 28 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.
rakato

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Notabene - Hydepark baptistů: Spolupráce mezi sbory

Hledat v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]

Prohlášení: Vánoční dopis předsedy Výkonného výboru sborům BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Sborům Bratrské jednoty baptistů v ČR

Milí bratři, milé sestry,
srdečně vás všechny zdravím v závěru roku 2018. Když se zamýšlím nad letošním děním v naší Jednotě, vnímám dvě věci. Nejprve jsem Pánu Ježíši velmi vděčný za vás, za vaši lásku i vaše upřímné úsilí žít posvěceným životem Pánu Bohu k chvále. V letošním roce jsem směl z Boží milosti navštívit řadu našich sborů a mohl jsem vnímat lásku k Bohu i lásku k lidem, touhu bratrů a sester žít z víry v Krista a sloužit světu skrze nesení evangelia. Děkuji Pánu Bohu při každé vzpomínce na vás.

Na druhou stranu všichni víme, že letošní rok byl pro naši Jednotu rokem velké zkoušky. Stačí se ohlédnout k dění okolo jarního Sjezdu delegátů a podzimní Rady zástupců sborů a víme, jaká témata námi hýbou. Vnímám to, co se mezi námi děje, jako zkoušku naší důvěry v Pána Ježíše, zkoušku naší věrnosti Pánu a poslušnosti Božímu Slovu, zkoušku naší vzájemné lásky. Kéž bychom v této zkoušce obstáli před naším Pánem.

Vložil: Mainstream v Neděle, 23. prosinec 2018 @ 22:04:27 CET (216 čtenářů)
(Více... | 2218 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV dne 27. listopadu 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Rozhovor o současné situaci v BJB a reakce na RZS v Brně

VV hovořil o modlitebních setkáních, která proběhla v říjnu v Praze, Konstantinových Lázních a v Olomouci. Jsme vděčni za zhruba 70 modlitebníků, kteří přišli na tato setkání, a kteří se společně modlili za aktuální situaci v BJB a naši další budoucnost. Věříme tomu, že modlitby jsou pro naši Jednotu důležité, a proto VV svolává další modlitební setkání před SD na 7. dubna 2019, a to opět od 16 hodin na třech místech. Bližší informace rozešleme na sbory začátkem příštího roku.

VV hovořil o průběhu RZS a zabýval se tzv. „Oficiálním prohlášením pěti sborů“, které oznámily svůj záměr odejít z Bratrské jednoty baptistů. VV ve vzájemném rozhovoru formuloval svůj postoj k tomuto prohlášení, který bude zaslán na sbory. Jsme si vědomi toho, že se nacházíme jako BJB v náročném období vzájemných vztahů a prosíme sbory o modlitby za celou situaci.

Bratr tajemník informoval o jednotlivých setkáních se zástupci sborů v Kroměříži, Kuřimi, Lovosicích a Jablonci n. Nisou, která proběhla po RZS a o aktuální situaci jednotlivých sborů. Každé z těchto společenství je v jiné situaci (včetně stanice sboru BJB Děčín v Jílové), a proto i další kroky budou následovat jednotlivě.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 06. prosinec 2018 @ 19:44:51 CET (955 čtenářů)
(Více... | 15350 bytů | 3 komentáře | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Prohlášení Výkonného výboru BJB k ´´Oficiálnímu prohlášení pěti sborů´´
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Vážení bratři a sestry ve sborech Bratrské jednoty baptistů,

na jednání Rady zástupců sborů 3. 11. 2018 v Brně jsme byli seznámeni s dokumentem „Oficiální prohlášení pěti sborů a jejich stanovisko k situaci v BJB“.

Toto prohlášení bylo prezentováno zástupci čtyř sborů (Jablonec, Kroměříž, Kuřim, Lovosice), ke kterým se přidává stanice děčínského sboru v Jílovém (zástupci nebyli přítomni). Bylo nám oznámeno, že se v uvedených sborech a stanici rozhodli uskutečnit kroky vedoucí k vystoupení z Bratrské jednoty baptistů. Přestože se zdá, že vedoucí oněch sborů část svojí kritiky směřují zvláště k některým postojům pražského sboru Na Topolce (instalovaná kazatelka, postoj k praktikované homosexualitě), je zřejmé, že odsoudili BJB jako celek, ze kterého musí pro uchování čistého svědomí před Pánem vystoupit.  

Toto zevšeobecňující odsuzující hodnocení našich sborů odmítáme, je pro nás velmi bolestivé a nezakládá se na pravdě. Ve vší pokoře před Pánem církve vyznáváme, že v našich sborech máme v úctě Písmo svaté a přijímáme ho jako autoritu v otázkách víry a života, jak o tom také vydávají svědectví i naše zásady a stanoviska. Kazatelé v našich sborech upřímně, podle svého nejlepšího svědomí, s modlitbou o vedení Duchem, týden co týden usilují přinést posluchačům správný výklad Písma. Nezakrýváme skutečnost, že nemáme ve všech otázkách stejné chápání Písma, jsou mezi námi rozdíly, někdy na sebe narážíme a také spolu ve všem nesouhlasíme. Přesto vynakládáme upřímnou snahu na dosažení jednomyslnosti v základních otázkách víry a praxe. Pokud tedy autoři tohoto prohlášení hovoří o někom, kdo svévolně nakládá s Božím slovem, není to realita ostatních sborů BJB.

Zásadně odmítáme nepravdivé tvrzení, že opouštíme učení o ospravedlnění pouze z víry. To bychom ztráceli základ samotného evangelia Ježíše Krista! Je nám líto, že přes mnohé diskuse na různých setkáních (kurzy kazatelů, Rady zástupců sborů, Sjezdy delegátů) nechtějí bratři z odcházejících sborů pochopit, proč většina sborů odmítla jejich návrhy na vystoupení BJB z Ekumenické rady církví. V ERC zůstáváme především pro možnost mezi-církevní spolupráce ve službě naší společnosti (např. služba vězeňských, vojenských, nebo nemocničních kaplanů, zastávání se pronásledovaných křesťanů apod.). Členství v ERC nás neodvádí od poznané pravdy evangelia. Naopak tendence uzavírat se před jinými církvemi vnímáme jako postoje nadřazenosti. Žel, i toto byl jeden z opakujících se bodů našich jednání, přes který se bratři nedokázali přenést.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 29. listopad 2018 @ 09:44:12 CET (1385 čtenářů)
(Více... | 5815 bytů | 6 komentáře | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.71)

Texty: Vyšlo čtvrté číslo Zpravodaje Bratrské jednoty baptistů
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Vychází Zpravodaj BJB 04/18

Ve formátu PDF si ho můžete stáhnout zde

Zdroj: https://www.bjb.cz/novinky/ze-zivota-bjb/2153-vyslo-ctvrte-cislo-zpravodaje-bratrske-jednoty-baptistu

Vložil: Mainstream v Neděle, 14. říjen 2018 @ 22:38:07 CEST (111 čtenářů)
(komentáře? | Texty | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV dne 3. října 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Rozhovor po SD a příprava RZS v Brně
VV hovořil o aktuální situaci v BJB a podnětech pro nadcházejí RZS. Tajemník informoval o tom, že VV zatím nedostal z Ministerstva kultury žádný podnět ohledně nové registrace Společenství baptistických sborů (SBS).
 
Příprava RZS v Brně
 
VV pověřil předsedu VV, aby svolal RZS s tímto programem
•    jednání o neprojednaných návrzích z minulého SD (konkrétně se jedná o návrhy číslo 22 – 29). Žádáme sbory, které podávaly tyto návrhy, aby počítaly s představením svých návrhů a diskuzí k nim. Bratr tajemník také informoval o setkání s bratrem kazatelem Igorem Gricykem ohledně návrhu č. 28. Bratr vysvětlil, že se jednalo o tehdejší situaci sboru, která se nyní změnila, bude o ní informovat sbory na RZS a požádá SD o rozhodnutí v této záležitosti.
•    budoucí podoba práce VV a financování této společné služby
•    podněty pro rozvoj práce Odboru pro manželství a rodinu (OMR), které zástupci odboru zašlou předem na sbory a to včetně návrhu na zřízení nového úvazku 0,5 pro předsedu OMR od dubna 2019 (v případně schválení SD)
•    rozhovor o podnětech na změnu řádů BJB. VV ve spolupráci s KPND navrhuje následující změnu, aby každý sbor mohl být členem pouze jedné baptistické jednoty s tím, že případnou výjimku by na žádost sboru schvaloval SD. Další podněty se týkají otázky hlasování (zrušení možnosti zdržet se) a upřesnění usnášeníschopnosti SD.
•    představení korejského baptistického sboru, který má zájem o členství v BJB
•    představení služby brněnské stanice pražského sboru Vinný kmen, která má zájem o osamostatnění se a bude na příštím SD žádat o přijetí mezi sbory BJB
•    Informace ohledně ukončení studia na Dorkas, případném prodeji budovy a zájemcích o převzetí akreditace školy 
•    Informace ze zpěvníkové komise
•    Informace z příprav konference 100 let spolu, která se uskuteční v říjnu 2019 v Litoměřicích

Vložil: Mainstream v Pondělí, 08. říjen 2018 @ 13:06:22 CEST (125 čtenářů)
(Více... | 11102 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Reakce Pavla Coufala na článek v ŽV ´´Bouřlivý Sjezd delegátů´´
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Ohlas Pavla Coufala, předsedy Výkonného výboru BJB, na článek Bouřlivý Sjezd delegátů" zveřejněný v časopise Život víry 2018/6, str. 4.

V závěru zprávy o jednání Sjezdu delegátů (dále SD) je uvedena nepřesná informace. Jako předseda Výkonného výboru BJB jsem nezpochybnil výsledek onoho hlasování, kdy nebyl přijat návrh na vyloučení sboru Na Topolce z BJB (jak by někdo mohl z textu vyrozumět). SD BJB v tu chvíli byl usnášení schopný, toto hlasování je tedy platné a nezpochybňuji ho já, ani Výkonný výbor jako celek.

Ve zprávě se neuvádí, že SD BJB následně projednával další dva návrhy na vyloučení tohoto sboru. Když se po diskusích dospělo k tomuto hlasování, bylo zjištěno, že již SD není usnášení schopný. O tomto hlasování jsem hovořil, že by bylo třeba, aby se k němu vyjádřil následující SD (řádný či mimořádný), aby nemohlo být zpochybňováno. O těchto věcech však probíhají další jednání.

Vložil: Mainstream v Neděle, 23. září 2018 @ 23:49:20 CEST (183 čtenářů)
(Více... | 2165 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.5)

Tvorba: Zpravodaj Bratrské jednoty baptistů - 03/2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Vyšlo nové číslo Zpravodaje Bratrské jednoty baptistů.

Časopis ve formátu PDF si můžete stáhnout z webu BJB

Vložil: Mainstream v Pátek, 03. srpen 2018 @ 11:38:06 CEST (178 čtenářů)
(Více... | 247 bytů | komentáře? | Tvorba | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV dne 20. června 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Rozhovor po SD a příprava RZS

Dne 5. 6. 2018 proběhlo setkání se  zástupci sboru Praha 4, na kterém jsme hovořili o výsledcích SD. Zástupci sboru také informovali VV o tom, že proces registrace Společenství baptistických sborů (SBS) dále trvá, a že bude VV požádán Ministerstvem kultury o vyjádření se za BJB k této nové registraci podle církevního zákona. V rozhovoru vyjádřili zástupci VV nesouhlas s tím, aby jakýkoli sbor byl členem jak BJB tak SBS, resp. aby sbor byl ve dvou denominacích.
 
Dne 12. 6. proběhlo jednání se zástupci sborů Jablonec a Lovosice o výsledcích SD, oba sbory výsledky SD respektují. Zástupci sboru v Jablonci informovali VV o tom, že sbor stahuje svůj návrh ohledně vyloučení sboru Praha 4 z BJB. Oba sbory byly požádány ještě o písemné vyjádření. Po následných členských shromážděních oba sbory písemně potvrdily, že respektují výsledek hlasování o sboru Na Topolce a své návrhy stahují. O další reakci na výsledky SD ve vztahu k BJB budou tyto dva sbory dále jednat.
 
VV obdržel ze sborů pouze jednu žádost o svolání mimořádného SD a z toho důvodu zůstává v platnosti původní návrh VV, aby v podzimním termínu proběhla Rada zástupců sborů. Na programu RZS bude jednání o neprojednaných návrzích z minulého SD, diskuze o budoucnosti společného života v BJB, budoucí podoba práce VV a financování této společné služby. Dále pak budou v programu podněty pro rozvoj práce Odboru pro manželství a rodinu, které vzešly z jednání se zástupci tohoto odboru, a které budou rozeslány na sbory. Dalším bodem bude také rozhovor o podobě řádů BJB, kdy VV na základě současné situace ohledně registrace SBS navrhuje, aby sbor mohl být členem pouze jedné baptistické jednoty. VV také připraví ve spolupráci s komisí pro novelizaci dokumentů (KPND) návrhy na upřesnění řádů v otázkách usnášeníschopnosti SD.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 28. červen 2018 @ 14:48:45 CEST (267 čtenářů)
(Více... | 11138 bytů | 1 komentář | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 16. května 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Rozhovor o službě mládeži       

Na začátku jednání proběhl rozhovor s bratrem Jordanem Hallerem o jeho službě vedoucího odboru mládeže BJB. Bratr do ní nastoupil naplno v březnu letošního roku. Ptali jsme se ho na jeho zkušenosti a dojmy z prvních dvou měsíců a na jeho plány a vize do této služby.

Chtěl by se především zaměřit na oblast evangelizace a vzdělávání mládeže v základních teologických otázkách. Odbor mládeže je připraven pomoct v projektu Draft campu (www.draftcamp.cz), pokud by o to měla BJB a sbory zájem. VV doporučuje na příští rok zatím připravit spíše společný tábor mládeže BJB. Hovořili jsme také o bratrově cestě do Turecka a možnosti zapojit se do misijního výjezdu do této země a také o plánování konference mládeže na příští rok.

Hovořili jsme dále o přípravách konference mládeže, kde VV připomíná svůj návrh, aby zodpovědnost za přípravu konferencí byla přenesena na radu Odboru mládeže. Ta s tímto řešením nesouhlasí, má za to, že zodpovědnost za celostátní konference mládeže má mít pořádající sbor. VV vnímá potřebu tuto otázku společně s celým Odborem mládeže vyřešit do pořádání příští konference.

Vložil: Mainstream v Neděle, 27. květen 2018 @ 18:45:35 CEST (228 čtenářů)
(Více... | 9707 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Předseda Výkonného výboru se stal apoštolem rozdělení BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Na Sjezdu delegátů BJB 21. dubna 2018 padla v rámci diskuse o brněnském návrhu na vyloučení topoleckého sboru z BJB závažná otázka:

"Kdo mi zaručí, že na topolecké židli nebude příští rok sedět někdo další?"

Pavel Coufal, kazatel brněnského sboru a předseda Výkonného výboru BJB na to zareagoval:

"Na to nemohu odpovědět, nevím, jaké návrhy budou za rok, dva. Pokud se nevzpamatujeme, tak se rozpadneme, a možná se už rozpadáme. Pokud nám nejde o jednotu, o Krista, je to zlé. Není to odsouzení za názor, ale tvrdíme, že se neshodneme na základu, kterým je Písmo, pak můžou vzniknout další dvě tři baptistické jednoty – řešíme dnešní situaci a nikdo neví, co bude za pět let. Sbory rozhodují o své teologii, o spolupráci, pak se i štěpí. Je to smutné, ale je to tak – ve světě. Máme usilovat o duchovní jednotu, ale o ní se tu žel nebavíme, ale jen o toleranci názorů."

Vložil: Mainstream v Pátek, 18. květen 2018 @ 22:34:53 CEST (860 čtenářů)
(Více... | 5332 bytů | 22 komentáře | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Události: Záznam z konference Neboj se toliko věř
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Zde je záznam z dopoledního programu konference Neboj se, toliko věř!

Vložil: Benjamin v Čtvrtek, 17. květen 2018 @ 15:04:29 CEST (267 čtenářů)
(Více... | 253 bytů | komentáře? | Události | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Křesťan Dnes: Rozhovor s Pavlem Coufalem, předsedou výkonného výboru BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

O minulém víkendu se sešli delegáti sborů BJB na celostátní konferenci. Bylo to pravidelné setkání nebo se jednalo o mimořádnou událost?

Bylo to naše pravidelné setkání. Setkáváme se každý rok na jaře, abychom projednávali společné záležitosti sborů, sdružených v Bratrské jednotě baptistů. Na podzim míváme pravidelně „poradu“, kterou nazýváme Rada zástupců sborů, kde se věnuje čas vzájemné diskusi. Sjezd delegátů je nejvyšší orgán BJB, a proto projednává různé návrhy a přijímá mnoho rozhodnutí. V případě potřeby můžeme svolat i mimořádné jednání sjezdu.

Jaký program byl pro účastníky připraven?

Jako obvykle jsme měli velmi nabitý program. Nejprve jsme projednávali zprávy předsedy a tajemníka Výkonného výboru, zprávy z různých odborů, ve kterých organizujeme společnou službu (máme odbor mládeže, odbor pro manželství a rodinu, odbor sester, misijní odbor) a komisí (komise pro vzdělávání, komise duchovní služby atd.). Schvalovali jsme společné hospodaření za minulý rok i rozpočet na letošní rok. Také jsme projednávali situaci ohledně olomoucké školy Dorkas (Vyšší odborná škola sociálně-teologická), která bude po 26 letech pro nedostatek studentů ukončovat svůj vzdělávací program.

Vložil: Mainstream v Pátek, 11. květen 2018 @ 01:51:47 CEST (308 čtenářů)
(Více... | 6435 bytů | komentáře? | Rozhovor | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Dopis předsedy VV BJB členům sborů BJB po Sjezdu delegátů 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

V Brně dne 27.4.2018

Vážení bratři a sestry, správcové sborů, kazatelé, delegáti, kteří jste se účastnili minulého sjezdu, před týdnem se uskutečnil Sjezd delegátů sborů BJB v Praze. V mailové komunikaci již proběhlo sdílení různých postojů, názorů a reflexí. Dovolte mi, abych připojil i několik svých myšlenek k samotnému sjezdu i k dění v naší Jednotě.

Nejprve k průběhu jednání sjezdu. Jsem vděčný za úvod k modlitbám br. kazatele Pavla Mrázka, který nás vedl k pokoře před Pánem Bohem. V tomto klidném duchu se vedlo jednání dopoledne a velkou část odpoledne. Pokud jsme byli na sjezdu, víme, že to nemůžeme říct o závěru jednání. Po dlouhých diskusích nebyl odsouhlasen návrh na ukončení členství sboru na Topolce v BJB. Jednalo se o dalších dvou podobných návrzích. Jednání se protáhlo nad plánovaný časový rámec, někteří signalizovali, že již musí na vlak, a navíc docházelo k dalším odchodům delegátů ze sálu. Někteří odcházeli proto, že chtěli, aby sjezd přestal být usnášení schopný (tak vyjadřovali svůj nesouhlas). Jiní se možná přidávali proto, že viděli odcházet další a připadlo jim, že za dané situace není důstojné dále jednat a hlasovat v tak závažné věci, jako je vyloučení sboru z BJB. Opět převládly lidské emoce...

Vložil: Mainstream v Úterý, 08. květen 2018 @ 21:21:05 CEST (358 čtenářů)
(Více... | 7427 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Zpráva předsedy VV BJB pro Sjezd delegátů 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Milí bratři a milé sestry ve sborech Bratrské jednoty baptistů,
píšu tuto svoji první předsednickou zprávu s pocity radosti i vděčnosti, ale také s vnitřní bolestí a pocitem nespokojenosti.

Nejprve jsem Pánu Bohu vděčný, že jsem za těch 8 měsíců služby předsedy Výkonného výboru naší Jednoty směl navštívit řadu našich sborů, kde jsem mohl vidět vaši službu Kristovu evangeliu i vaše vzájemné vztahy lásky. To je to, co mě povzbuzuje. Snažil jsem se věnovat našim kazatelům, především těm, kteří mě požádali o návštěvu, telefonický nebo skype rozhovor, abych je povzbudil nebo jim podle svých možností poradil v jejich otázkách. Také jsem byl v kontaktu s kazateli na společných setkáních, a to nejen při celostátním kurzu, ale také na regionálních setkáních (setkávají se ve třech regionech: Morava, západní Čechy a střední-severní Čechy). Zde musím říci, že mě velmi mrzí, že někteří kazatelé dlouhodobě nejeví zájem o tato setkávání.

Vložil: Mainstream v Neděle, 06. květen 2018 @ 00:24:16 CEST (246 čtenářů)
(Více... | 7127 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Zpráva tajemníka VV BJB pro Sjezd delegátů BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Milí bratři, milé sestry,
jsem Pánu Bohu vděčný, že se takto mohu ohlédnout nejenom za několik měsíců mé tajemnické práce, ale celkově za loňským rokem, kdy jsem byl ve službě místopředsedy VV, zástupce tajemníka, vedoucího odboru mládeže a od dubna 2017 nově jako tajemník VV BJB.

Uvědomuji si, že se nyní BJB nachází ve velice vážném období, které určí, kterým dalším směrem se vydá. Řešíme nyní otázky spojené se pankráckým sborem, ale zároveň také otázky spojené s budoucí podobou BJB, vzájemných hranic sborů a toho, co máme, můžeme a chceme mít společné. A to jak v oblasti teologie, tak společné služby v rámci BJB.

Je to velice složitý čas, zároveň mám však jistotu, že Kristus je uprostřed nás, že slyší naše modlitby a otázky a že není žádná situace, pro kterou by On neměl řešení. Již mnohokrát jsme stáli před těžkými otázkami v životě Jednoty a mohu dosvědčit, že tam kde jsme řešení neviděli, společně jsme ho pod Boží vládou mohli najít.

Vložil: Mainstream v Neděle, 06. květen 2018 @ 00:21:33 CEST (168 čtenářů)
(Více... | 7153 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Ze zpráv sborů pro Sjezd delegátů BJB 2018 - k situaci v BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Některé sbory se ve svých zprávách pro Sjezd delegátů BJB konaném v dubnu 2018 dotkly i situace v BJB. Citujeme z těchto zpráv:


Smutek se nám ale též nevyhýbá. I když jeho důvody neplynou z našeho sboru, dění v církvi nás znepokojuje a tudíž nejednou i zemdlívá ve službě. Liberální přístup k písmu má za následek nejednotu (v pohledu na hřích a následnou Boží lásku) a tudíž i blížící se rozdělení církve. Nemůžeme pro to mnoho udělat, ale to co můžeme, děláme. Modlíme se a s vděčností se držíme neotřesitelné naděje, kterou vyznáváme, protože ten, kdo nám dal zaslíbení je věrný. Dále se snažíme Pánu sloužit tak, jak se mu to líbí - s bázní, úctou a s vědomím, že to bude On, kdo otřese vším stvořením a promění je. Pak zůstane jen to, co je neotřesitelné. Žid.10,23, 27; 12,28. 

Vložil: Mainstream v Neděle, 06. květen 2018 @ 00:18:12 CEST (206 čtenářů)
(Více... | 3444 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Sjezd delegátů neschválil ani jeden návrh na vyloučení sboru v Praze 4 z BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Sjezd delegátů Bratrské jednoty baptistů, konaný 21. dubna 2018 v Praze, neschválil ani jeden ze tří návrhů na vyloučení sboru Praha 4 Na Topolce z Bratrské jednoty baptistů.

Usnesení Sjezdu delegátů v Praze 21. 04. 2018

Vložil: Mainstream v Neděle, 22. duben 2018 @ 17:07:54 CEST (892 čtenářů)
(Více... | 4613 bytů | 13 komentáře | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Fundamentalisti: Vyloučení sboru Na Topolce jako modelová záležitost
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Aktuální diskusní příspěvek na Notobene:

Vyloučení Topolského sboru musí  sloužit jako model pro něco podobného v budoucnosti. Je nasnadě otázka, co dělat s těmi dalšími sbory, které v této věci zastávají stejný postoj jako Topolka. Není možné vyloučit jeden sbor, ale jiný sbor, který zastává stejný názor, nevyloučit. To by bylo nadmíru nespravedlivé.

Musíme se ptát těch sborů, které Topolský sbor bránili, z jakého důvodu tak činili. Jestli je to kvůli tomu, že zastávají v téhle věci stejný názor, musí s nimi proběhnout stejný proces jako s Topolkou.

arthur

Vložil: Mainstream v Pátek, 20. duben 2018 @ 15:12:32 CEST (396 čtenářů)
(komentáře? | Fundamentalisti | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Komentáře: ´´Láskyplné varování´´ sborům BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Je skandální, že Výkonný výbor BJB ve svém Prohlášení ohledně návrhů na vyloučení sboru Praha 4 nijak nekomentuje nehorázné vyhrožování sborům BJB ze strany lovosického sboru - viz závěr jeho návrhu na vyloučení sboru na Topolce:

"Vyloučení topolského sboru by mělo být láskyplným varováním těm, kteří se podobně jako oni, vydávají stejnou cestou a svým neuváženým jednáním zapírají Kristovo evangelium."

Vložil: Mainstream v Úterý, 17. duben 2018 @ 16:58:00 CEST (468 čtenářů)
(Více... | 2926 bytů | 4 komentáře | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Tvorba: Zpravodaj Bratrské jednoty baptistů - 02/2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Právě vyšlo druhé číslo Zpravodaje Bratrské jednoty baptistů.

Tématem je Církev a sexualita a celé číslo si můžete stáhnout ve formátu PDF

Zdroj: www.bjb.cz
Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. duben 2018 @ 14:56:03 CEST (203 čtenářů)
(komentáře? | Tvorba | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Výzva předsedy VV BJB před SD BJB 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Milí bratři a milé sestry v našich sborech
vážení kazatelé a starší, vážení delegáti,

již delší dobu vám chci napsat těchto několik řádků v souvislosti s nadcházejícím jednáním Sjezdu delegátů v Praze. Velmi bych si přál, abyste tento dopis nechápali jako výzvu být "proti někomu" či "s někým". K napsání mě vede hluboký modlitební zápas za naši Jednotu, před Boží tváří.

Asi všichni vnímáme, že jedním z hlavních témat tohoto sjezdu bude ukončení či neukončení členství Sboru BJB v Praze 4 Na Topolce ve svazku sborů Bratrské jednoty baptistů. Jistě chápeme závažnost tohoto rozhodování i emoce, které to vzbuzuje na obou stranách. Přemýšlíme nad Písmem, zvažujeme své postoje v modlitbách před Pánem i ve vzájemných rozhovorech ve sborech a mezi sbory.

Vložil: Mainstream v Pátek, 13. duben 2018 @ 11:08:40 CEST (237 čtenářů)
(Více... | 1990 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Návrh vikýřovického sboru na revokaci podmínečného vyloučení sboru Na Topolce
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Navrhujeme revokaci bodu 18 z usnesení SD v Praze ze dne 22.4. 2017 ve věci podmínečného vyloučení sboru BJB v Praze 4, Na Topolce.

Zdůvodnění:
- Sbor Topolka byl navržen na podmínečné vyloučení na základě vyjádření kazatele sboru br. Koukala při svobodné diskusi na RZS. Jsme přesvědčeni, že RZS má být platformou teologické diskuze, kde se mohou delegáti a kazatelé svobodně vyjádřit k teologickým otázkám, které sužují jejich sborové společenství. Z tohoto důvodu se domníváme, že nařčení sboru na Topolce, že žije v hříchu, není biblicky ani teologicky opodstatněné.

Vložil: Mainstream v Sobota, 07. duben 2018 @ 14:57:02 CEST (230 čtenářů)
(Více... | 2131 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Všeobecné: Smírčí komise v řádech Bratrské jednoty baptistů
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Řády Bratrské jednoty baptistů počítají s orgánem, který má být sborům BJB ku pomoci ve sporných situacích ohledně (ne)naplňování usnesení Sjezdu delagátů. Jedná se o Smírčí komisi, která z pověření Sjezdu delegátů řeší spory mezi sbory.

Sbory BJB se přijetím Ústavy a jejích příloh rozhodly, že budou dodržovat své řády, a proto by měly před případným hlasováním o členství sboru Na Topolce v BJB ustanovit Smírčí komisi.

Je obrovským selháním Výkonného výboru, že se odmítl angažovat ve zřízení Smírčí komise zakotvené v řádech BJB, i když ho dotčený sbor Na Topolce o to požádal. Bude historicky první vyloučení sboru z BJB důsledkem zvůle většiny, která se rozhodne nerespektovat své vlastní řády?

Vložil: Mainstream v Sobota, 07. duben 2018 @ 14:55:35 CEST (189 čtenářů)
(Více... | 1406 bytů | komentáře? | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Návrh druhého chebského sboru na sestavení smírčí komise BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Návrh 2. Sboru BJB v Chebu pro SD 21. 4. 2018

SD pověřuje VV sestavením smírčí komise s účastí nezávislé pomoci z EBF. Náplní smírčí komise je prozkoumání všech okolností současného sporu kolem sboru Na Topolce. Úkolem komise je navržení kroků, které by vedly ke smíru.

Vložil: Mainstream v Sobota, 07. duben 2018 @ 14:54:02 CEST (172 čtenářů)
(Více... | 644 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Návrh sboru Na Topolce na jmenování smírčí komise BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Návrh sboru BJB Praha 4 na SD 2018

SD BJB pověřuje VV BJB, aby jmenoval smírčí komisi, která navrhne smírčí řešení situace, jež nastala mezi většinou sborů BJB a Sborem BJB Praha 4 Na Topolce (dále „Sbor P-4").

SD BJB do ukončení činnosti této smírčí komise odebírá Sboru P-4 jeho hlasovací a volební právo. 

Vložil: Mainstream v Sobota, 07. duben 2018 @ 14:53:27 CEST (173 čtenářů)
(Více... | 2138 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV dne 12. března 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Na začátku našeho jednání byl hostem bratr Michael Whitlock, který byl řečníkem Konference BJB na téma Pravda je nesmrtelná, kterou jsme si chtěli připomenout výročí smrti Balthasara Hubmaiera. Bratr nás vedl v rámci modlitebního úvodu a my jsme měli možnost poděkovat za jeho službu v ČR. VV se pak dále věnoval svému jednání, zejména pak přípravě na dubnový Sjezd delegátů sborů.

Vize a plány

VV jednal o přípravách Konference BJB s názvem 100 let spolu. Objevily se nové možnosti pronájmu v Praze (Národní dům) nebo celého Konferenčního centra v Litoměřicích. Tajemník s předsedou navštíví v nejbližší době Litoměřice a po prohlédnutí místa a jednání se sborem doporučí na červnové schůzce další řešení. Bude také záležet na jednání se slovenskou radou BJB a jejich zapojení se do příprav i programu.

Vložil: Mainstream v Sobota, 07. duben 2018 @ 11:01:33 CEST (167 čtenářů)
(Více... | 14290 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Dopis sboru v Praze 4 Na Topolce všem sborům BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

V Praze 25. února 2018

Milé sestry a bratři, srdečně vás zdravíme v předvelikonočním období roku 2018. V několika bodech vám předkládáme postoj našeho sboru k usnesení č. 18 Sjezdu delegátů 2017.*) Předkládáme jej s modlitbou a touhou, že bude na sborech projednán s ohledem na vážnost současného dění, v jehož pozadí si všichni uvědomujeme možný rozkol v BJB. Upínáme se však k naději v Kristu a s tímto zřetelem nabízíme tato následující vyjádření.

1) Cítíme se být součástí BJB, z níž s ohledem na svůj svědecký úkol nechceme odcházet.

2) Naším postojem nezpochybňujeme manželství mezi mužem a ženou.

3) Ve vztahu k LGBT lidem zastáváme především misijní a pastorační přístup.

4) Cestu vpřed ze současné nelehké situace v BJB vidíme v ustavení a aktivním zapojení smírčí komise.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 08. březen 2018 @ 17:09:59 CET (472 čtenářů)
(Více... | 4350 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV BJB ze dne 24. ledna 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Ve středu 24. ledna 2018 proběhlo první letošní jednání  Výkonného výboru  BJB. V jeho průběhu jsme se zabývali těmito otázkami a tématy.

Vize a plány

Konference "Sto let spolu" - říjen 2019

Bratři tajemník a předseda informovali o prvním přípravném setkání této konference, která se připravuje k výroční 100 let založení BJB. Setkání se zúčastnili zástupci VV, odborů misijního, mládeže, sester, manželství a rodiny a historické komise. Společně jsme hledali, jak konferenci připravit pro všechny generace, zamýšleli se nad jejím obsahem i tématy, řešíme také propojení s programem konference mládeže. Jsme v kontaktu se slovenskou BJB a do konce května letošního roku by mělo dojít k upřesnění, jakým způsobem se bude BJB na Slovensku podílet na celém programu. Velkou otázkou je volba prostor, protože do sálu vinohradského sboru se nevejdou všichni účastníci na hlavní programy, jednáme proto o možnosti pronájmu blízkého konferenčního centra a využití sboru pro další doprovodné akce. Příští setkání se uskuteční 5. června opět v Praze.

Vložil: Mainstream v Pátek, 09. únor 2018 @ 21:05:23 CET (572 čtenářů)
(Více... | 13228 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Zpravodaj Bratrské jednoty baptistů - 01/2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Výkonný výbor BJB zveřejnil první číslo Zpravodaje Bratrské jednoty baptistů. Zpravodaj bude vycházet 4 x ročně a to jak v elektronické, tak tištěné podobně.

Pro stažení Zpravodaje ve formátu PDF klikněte na http://store.bjb.cz/zpravodaj%20BJB%202018-01.pdf

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. únor 2018 @ 14:49:57 CET (222 čtenářů)
(Více... | 850 bytů | komentáře? | Tvorba | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV BJB 6. prosince 2017
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Ve středu 6. prosince proběhlo poslední letošní jednání Výkonného výboru  BJB. V jeho průběhu jsme se zabývali těmito otázkami a tématy.

Vize a plány

Bratři tajemník a předseda informovali o pokračujících přípravách konference „Sto let spolu“, která by se měla uskutečnit na podzim 2019 v Praze. Na 23. ledna je plánováno první větší přípravné setkání zástupců odborů a komisí, na kterém bychom měli mluvit o programu, ale také o rozsahu celé konference. Otázkou je případný počet účastníků, zapojení se bratří a sester ze Slovenska a podle toho také volba vhodných prostor. Prosíme vás o modlitby za toto setkání a celkové přípravy.

Oba bratři přinesli také informace z příprav nového Zpravodaje Bratrské jednoty baptistů. První číslo by mělo vyjít v lednu, tématem bude manželství a rodina. VV jmenoval redakční radu tohoto Zpravodaje ve složení br. Jan Jackanič, Pavel Coufal a Erik Poloha. O příspěvky byli požádání zástupci odborů BJB a další přispěvatelé. Připomínáme sborům prosbu o zaslání krátkých zpráv ze sborového života, doporučený rozsah zpráv je cca 1000 znaků. Termín uzávěrky je 31. 12. 2017.

Vložil: Mainstream v Pátek, 29. prosinec 2017 @ 18:03:31 CET (273 čtenářů)
(Více... | 6405 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Diplomové práce o baptistických sborech


Případová studie brněnské baptistické skupiny Odel Hin Drom


Bratrská jednota baptistů v Praze před a po roce 1989 očima jejích členů

e-Knihovna
 
Pozadí a teologie Kurzů Alfa

e-Knihy ke stažení zdarma!

Témata archivu e-Knih:

Argumenty
Modlitby
Partnerství
Polemiky
Poezie
Povídky
Studie
Zkušenosti
E-knihy pro mobilní telefony a PDA
MOBIPOCKET READER


Kam chce vést KAM českou církev?


Anketa
Rozlišujete mezi Zpravodajem baptistických sborů a Zpravodajem BJB?

ANO
NE
máme dva baptistické Zpravodaje?
nezajímá mě toVýsledky
Ankety

Hlasů: 21
Komentářů 2

SJEZD DELEGÁTŮ BJB 2017

Výsledky rokování Sjezdu delegátů sborů BJB 22. dubna 2017 

Daniel Kuc: Ohlédnutí za sjezdem 

Reakce kazatele Lovosického sboru na článek Ampela ze dne 23.4.2017

Václav Chumchal: I Kristus se musí podřídit Bibli!

Co přinesl Sjezd delegátů? Agresivitu a strach

Situace v BJB – předsjezdová analýza z 27.3.2017
Vtip

S úsměvem

Fundamentalisti a nedotknutelnost jejich interpretace Bible


Webové stránky Bratrské jednoty baptistů a zařízení BJB
Bratrská jednota baptistů v ČR

Baptismus

Odbor mládeže BJB

Misijní odbor BJB

Diakonie BJB

VOŠ sociální a teologická - Dorkas


Novinky portálu GRANO SALIS
·Pocit viny ještě nikoho nespasil
·Tak už i v Turecku přibývá ateistů
·Láska?
·Ekumenický, nebo studijní překlad Písma?
·Následujte mne, řekl Ježíš
·&quot;Zpověď - V Co věřím&quot;
·PODOBENSTVÍ O FÍKOVNÍKU
·Hypotetické &quot;prozření&quot;
·Dekonverze od křesťanství
·Čím dál víc poznávám a divím se. Vlastně se nedivím ateistům.

více...

Branka

pro články

pro komentáře

Nastavit jako výchozí stránku!....

 Odhlásit

založeno L. P. 2004

Licence Creative Commons

Notabene
Hyde Park českých baptistů
podléhá licenci
Creative Commons
 Uveďte autora-
Neužívejte komerčně
3.0 Unported
 


Webové stránky sborů a kazatelských stanic BJB


Brniště

Brno


Brno - neslyšící


Brno - ruskojazyčný

České Budějovice

Cheb I.


Cheb II.


Jablonec nad Nisou


Karlovy Vary


Karlovy Vary - ruskojazyčný


Kladno - ruskojazyčný


Kraslice


Kroměříž


Kuřim


Liberec


Litoměřice


Lovosice

Lovosice - sbor Petra Chelčického


Olomouc

Ostrava


Pardubice


Plzeň - ruskojazyčný


Plzeň - Mozaika
 
Praha 3 - Vinohrady


Praha 3 - mezinárodní


Praha - Vinný kmen - ruskojazyčný


Praha 4 - Topolka


Praha 6 - Šárka Valley - mezinárodní


Praha - církev 21. století - ruskojazyčný


Pustá Rybná

Sokolov

Šumperk


Teplá


Uherské Hradiště

Vikýřovice


Vsetín


Vysoké Mýto

Zlín

Znojmo

ŽatecVedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.73 Seconds