poslal Nepřihlášený Ruský exprezident a expremiér Dmitrij Medveděv soudí, že Západ zneužívá ve svém boji proti Rusku i náboženství. Píše: „Západní svět podporuje vratký kyjevský režim nejen dodávkami smrtících zbraní a zpravodajských informací. Vedoucí představitelé NATO se snaží získat na svou stranu hierarchii různých větví křesťanství.“
Medveděv přispívá na sociální síť Telegram denně. Nedávno se zaobíral tím, co považuje za duchovní stránku současné války na Ukrajině: „Pro západní země je ‚ochrana náboženské svobody‘ již dlouho běžným politickým nástrojem nátlaku na současné Rusko. A to s ohledem na skutečnost, že v dnešní Evropě i v anglosaském světě jsou tradiční křesťanské hodnoty katastrofálně znehodnoceny a zjevně znesvěceny. Stačí se podívat na nejnovější rodinné zákony v těchto zemích. Proto bylo v posledních letech právě Rusko mnohými vnímáno jako pevnost celého křesťanského světa.“
Medveděv bude mít zřejmě na mysli zákony o registrovaném partnerství nebo manželství osob stejného pohlaví, ačkoliv to zde nejmenuje přímo. Z mnoha jiných výroků ruských politických a náboženských činitelů je to ale patrné.
Protože představitelé křesťanských církví zjevně nesdílejí názory ruského vedení na válku, kritizuje Medveděv i je:
„Se zahájením speciální operace se však termonukleární degeneráti dostali na světlo Boží. Pobaltští vládci v protiruském běsnění požadují sankce proti patriarchovi moskevskému a celé Rusi. Vůdce nekanonických disidentů z PCU (pravoslavná církev Ukrajiny, pozn. red.) volá po rusko-bolševických hordách, které vtrhly na Ukrajinu. Nacisté přepadávají pravoslavné kostely v ukrajinské pravoslavné církvi Moskevského patriarchátu a vyhrožují, že zavraždí kněze a farníky.“
Pak jmenuje některé méně významné duchovní, kteří stojí podle jeho názoru na ruské straně:
„Samozřejmě ne všichni evropští křesťanští představitelé podlehli kyjevské nacionalistické propagandě a rusofobii kolektivního Západu. Například vatikánský prelát arcibiskup Carlo Maria Viganò přímo odhalil roli NATO v podněcování kyjevského režimu proti Donbasu. Odhalil také tabuizovanou západní podporu neonacistických formací na Ukrajině od roku 2014. Ve stejném duchu hovořil i americký baptistický vůdce Franklin Graham, který v podstatě vyjádřil své pochopení pro důvody denacifikace Ukrajiny. Soudě podle zpráv v médiích, stejný názor sdílí i mnoho dalších kněží a biskupů, kteří se zdráhají vydávat oficiální prohlášení.“
Medveděv tvrdí, že „proti militaristickému postoji Washingtonu a jeho spojenců, kteří tlačí Kyjev k válce ‚do posledního Ukrajince‘, se ostře staví i významní katoličtí pacifističtí teologové“, kterým připisuje názor, že „hříšná a misantropická politika ukrajinských úřadů neodpovídá křesťanské teorii spravedlivé války, kdy není šance na vítězství a odpor vede pouze k civilním obětem“.
Nakonec Medveděv vyzdvihuje roli Ruska, které podle něj správně pochopilo základy křesťanství: „Historie ukáže, která strana má pravdu a která ne. Která byla strážkyní pravých křesťanských hodnot a bránila je proti ateistům, banditům a nacionalistům. Která zachovala společný kulturní kód komunikace evropských národů založený na křesťanské víře. Kdo se zastal lidí, kteří žili léta v izolaci, vystaveni násilí a ničení. K tomu má Rusko svou vlastní cestu. Nebude to snadné.“
Nakonec k tomu podle Medveděva dojde a odvolává se na starozákonní knihu Deuteronomium, kde se o Bohu píše, že se „bude ohánět svým lesklým mečem“ a jeho ruka pomstí nepřátele.
Zdroj: forum24.cz