Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Klaudie   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2938
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 718 547

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Policejní razie v baptistickém sboru





Policejní razie v baptistickém sboru

Policie v uzbeckém hlavním městě Taškentu uskutečnila razii v místním baptistickém sboru Betanie. K incidentu došlo během nedělních bohoslužbeb 17. října. Policisté označili bohoslužbu za „nelegální náboženské shromáždění“ a po pastorovi požadovali slib, aby ukončil veškeré sborové aktivity. Pastor Nikolaj Ševčenko odmítl. Po zabavení několika výtisků literatury nalezených v modlitebně a v dalších prostorách policisté odešli, nicméně pastora a osm členů sboru upozornili, že budou předvoláni k soudu. Ševčenkovo společenství je členem Baptistické unie a již osm let se marně snaží získat oficiální registraci. Přestože policie poslední tři roky nechávala věřící na pokoji, společenství stále zůstává sevřeno mezi ustanoveními městských vyhlášek a vládními restriktivními zákony o registraci, přijatými v roce 1998.

TAŠKENT, Uzbekistán, 27. října (Compass) – Policie v uzbeckém hlavním městě Taškentu uskutečnila razii v místním baptistickém sboru Betanie. K incidentu došlo během nedělních bohoslužbeb 17. října. Policisté označili bohoslužbu za „nelegální náboženské shromáždění“ a po pastorovi požadovali slib, aby ukončil veškeré sborové aktivity.

  

Pastor Nikolaj Ševčenko

Přibližně 120 členů baptistického sboru Betanie v taškentské čtvrti Mirzo-Ulugbek se právě účastnilo nedělních ranních bohoslužeb, když se ve dveřích náhle objevilo osm příslušníků místní policie.

Policisté zazvonili na zvonek a prohlásili, že chtějí mluvit s vedoucím společenství. Pastor Nikolaj Ševčenko jim vyhověl, opustil vyvýšené pódium v přední části sálu, vyšel ven a diskutoval s nimi.

Dva dny po incidentu hovořil Ševčenko s agenturou Compass. Policisté se jej vyptávali: „Co se tady děje?“ Když Ševčenko odpověděl, že společně s členy společenství zpívají a uctívají Boha, zeptali se: „Máte k tomu povolení? Je vaše společenství registrované?“

„Řekl jsem jim že ne, načež pokračovali: ‚A proč ne?‘“ „To by mě také zajímalo,“ odpověděl jsem. „Proč není náš sbor registrovaný?“

Ševčenkovo společenství je členem Baptistické unie a již osm let se marně snaží získat oficiální registraci. Přestože policie poslední tři roky nechávala věřící na pokoji, společenství stále zůstává sevřeno mezi ustanoveními městských vyhlášek a vládními restriktivními zákony o registraci, přijatými v roce 1998.

Policisté požádali o papír, aby mohli sepsat oficiální zprávu o případu. Pastor je provedl zpátky přes modlitebnu do místnosti za vnitřní zahradou. Zde jej policisté vyzvali, uvedl jména všech účastníků bohoslužeb. Když odmítl, policisté mu nařídili, aby napsal a podepsal prohlášení, ve kterém se přizná, že pořádal nelegální náboženské shromáždění.

  

Budova baptistického sboru Betanie

„Není pro mě nic příjemného vás pronásledovat, když se modlíte k Bohu,“ řekl údajně jeden policista Ševčenkovi. „Ale mám takové rozkazy, a když se nepodrobíte, budeme sem muset poslat dodávky a autobusy, všechny zatkneme a převezeme na policejní stanici.“

Se svolením policistů se Ševčenko vrátil na shromáždění, aby se zeptal, jestli někdo dobrovolně zastoupí sbor a napíše prohlášení pro policii. Osm členů na základě výzvy sepsalo a podepsalo přiznání, že se zúčastnili ranních bohoslužeb ve sboru.

Policisté po Ševčenkovi požadovali slib, že se v budově již nebudou pořádat žádná shromáždění, Ševčenko však odmítl takový slib učinit. Po zabavení několika výtisků literatury nalezených v modlitebně a v dalších prostorách policisté odešli, nicméně pastora a osm členů sboru upozornili, že budou předvoláni k soudu.

V rámci několika pokusů o získání oficiální registrace představitelé společenství Betanie předložili požadovaný seznam stovky zakládajících členů a tří pastoračních vedoucích, zaplatili vysoký registrační poplatek a dokonce si sehnali písemný souhlas místních vedoucích představitelů a sousedů.

 

  

Snahy o získání registrace byly neúspěšné

Bez ohledu na tyto skutečnosti policie již dvakrát narušila jejich bohoslužby, udělila společenství pokutu, zatkla pastora a několik členů a vznesla proti nim obvinění z trestné činnosti, poprvé v květnu 2000 a poté ještě jednou v červnu 2001.

V březnu 2001 sbor poslal prezidentovi Islomu Karimovi otevřenou žádost ve formě dopisu s 18 přílohami dokumentujícími historii úsilí sboru o získání oficiální registrace. Přestože bylo Ševčenkovi ústně sděleno, že Karimovův kabinet dopis obdržel a bude případ „řešit“, na žádnou písemnou odpověď nedošlo.

19. října Ševčenko v rozhovoru pro agenturu Compass uvedl, že slyšel o čtyřech dalších sborech v Taškentu, kterým policisté v uplynulých dnech podobným způsobem narušili bohoslužby. „Nad našimi společenstvími se tady stahují mračna,“ dodal.

Sedmapadesátiletý Ševčenko založil sbor Betanie jako nezávislé společenství v roce 1996. Návštěvnost nedělních bohoslužeb dosáhovala 130 i více lidí a sbor od té doby založil dvě skupinky v nedalekých čtvrtích v severozápadní části Taškentu. Členskou základnu tvoří etnický mix Němců, Korejců, Uzbeků, Tatarů, Kazachů a Rusů, uvedl pastor.

„Jsme tady již od roku 1996,“ prohlásil Ševčenko, „tak jak mohou policisté tvrdit, že neexistujeme?“

Zdroj: http://www.prayer.cz/









Copyright © by Notabene - Hydepark baptistů All Right Reserved.

Published on: 2007-03-16 (105 čtenářů)

[ Zpět ]

Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.09 Seconds