Zřízeni BJB z roku 1930
Zřízení
Bratrské Jednoty Baptistů
(Chelčického)
v ČSR.
1930
Zřízení Bratrské Jednoty Baptistů
(Chelčického) v ČSR.
I. V š e o b e c n á z á s a d n í u s t a n o v e n í .
I. Kor. 14,40. 16,14. Kol. 3,17.
§ 1. Baptisté v Československu jsou si vědomi svého poslání v národě Husově. Chtí býti solí v jeho životě a svérázným způsobem přispívati k jeho náboženskému a mravnímu vývoji, pracujíce o duchovní obrození občanů, mravní očistu jednotlivců, rodin, obcí a činorodou bratrskou lásku plynoucí z vědomí synovského poměru člověka k Bohu. Své učení odvozují přímo z Nového zákona a navazují na čsl. radikálně reformační pojetí náboženství českých duchovních geniů, jako byl Mistr Jan Hus, Petr Chelčický a učení staré Jednoty bratrské. Tyto výrazné prvky doplňují vědomě zásadním učením baptismu, který - jak se domnívají - domyslil zásady a důsledky evropských reformací, zdůrazniv požadavek naprosté osobní svobody v poměru a jednání k Bohu.
Za zdroj svého učení uznávají baptisté učení Ježíše Krista, obsažené v Novém zákoně. Jejich kredem jest život v Kristu Ježíši.
_____________________
II. S b o r y
§ 2. Baptisté tvoří sbory, t.j. náboženské obce. K zdárnějšímu plnění společných úkolů jednotlivé sbory se sdružují v župy a Jednotu, jež nese jméno "Bratrská Jednota Baptistů (Chelčického)".
Každý sbor spravuje své vnitřní i vnější záležitosti sám, je samosprávný. Zeměpisný okruh jeho se určuje v dohodě se sousedními sbory.
§ 3. Utvoření sboru. Jakmile v místě nebo kraji je tolik baptistů, že by mohli vydržovati kazatele, udržeti modlitebnu a dostatečně pečovati o duchovní ošetřování svých členů a mládeže, mohou utvořiti samostatný sbor v dohodě s mateřským sborem, župou, po případě s Jednotou.
1. Kor. 1,2; 4,17. Sk. 5,14; 11,26. Ef. 1,22; 5,23.24.
§ 4. Členství. Členem sboru se stává, kdo na vlastní žádost jako znovuzrozený do sboru byl přijat a na základě vyznání své víry novozákonním křtem byl pokřtěn. Členové jiných baptistických sbor ů přijímají se na základě členského listu.
Mar. 1,14. Sk. 8,12. Jan 3,5. Sk. 2,38. Mar. 10,13-16.
§ 5. Práva a povinnosti členů jsou: Členové mají právo a povinnost bráti účast na všech shromážděních a podnicích sboru, účastniti se Večeře Páně a sborových schůzí, věrně sloužiti Bohu a lidem ve sboru i mimo sbor a žíti příkladný život. Dále mají právo spolurozhodovati o sborových záležitostech a právo voliti a volenu býti za funkcionáře.
§ 6. Ztráta členství. Členem býti přestává: a) kdo zemře, b) oznámí svůj výstup, c) odchází s členským listem do jiného sboru, d) byl vyloučen. Ztrátou členství pozbývá nároku na náhradu příspěvků a služeb, které jako člen dal a konal.
§ 7. Sbory, župy i Jednota používají svého vlastního razítka, které nese označení církve, sídla sboru, župy nebo Jednoty a sice:
a) Sbor Bratrské Jednoty čsl. Baptistů (Chelčického) v . . . . . . . .
b) Župa Bratrské Jednoty čsl. Baptistů (Chelč.) v Čechách, (na Moravě).
c) Bratrská Jednota Baptistů (Chelčického) v ČSR.
§ 8. Úřední řeč Jednoty jest česká a slovenská.
§ 9. Sbor, jako demokratická a samosprávná jednotka vyřizuje své záležitosti ve výborových a sborových schůzích.
Mat. 18,17. Sk. 2,41-42. II. Kor. 2,23-34. Mal. 18,20. Fil. 1,27.
§ 10. Nejvyšším sborovým orgánem je sborová schůze. Rozhodovati, hlasovati, voliti a volenu býti, mají právo toliko členové od 18 let, kteří byli již nejméně 2 roky ve sboru. Schůzi řídí správce sboru nebo jeho zástupce. Protokol vede zapisovatel. Sborové schůze se konají podle potřeby, nejméně šestkrát za rok.
§ 11. Do kompetence sboru spadá rozhodovati: a) o volbě kazatele nebo starších, diakonů a funkcionářů; b) o volbě delegátů na konferenci a jinam; c) o sborové činnosti; d) o sborovém majetku, e) o dělení nebo rozpuštění sboru. Rozhoduje nejméně 2/3 většina přítomných, kteří representují alespoň 2/3 sboru.
§ 12. Každoročně v lednu neb v únoru koná se výroční sborová schůze. Pravidelná činnost schůze sborové rozšiřuje se tu tím, že sbor přijímá zprávu staršovstva (sborového výboru) o činnosti sboru a výboru za uplynulý rok, koná volby a činí rozpočet vydání na příští rok.
§ 13. Staršovstvo (sborový výbor) representuje sbor a provádí jeho usnesení. Sestává: a) ze správce sboru, b) z diakonů, c) z členů, sborovou schůzí zvolených, kterých má sbor k činnosti zapotřebí. Počet členů výboru, jejich funkce, trvání jejich úřadu a volební řád upravuje sbor.
§ 14. Povinnosti a práva staršovstva (sborového výboru) jsou: a) dbáti o stálý vzrůst křesťanského života ve sboru; b) zastupovati sbor uvnitř i navenek; c) prováděti usnášení sboru; d) spravovati majetek sboru; e) připravovati program sborových schůzí; f) starati se o chudé, sirotky, vdovy, nemocné a zanedbané.
§ 15. Schůzím staršovstva předsedá správce sboru nebo staršovstvem jeho zvolený zástupce. Staršovstvo je schopno usnášení za přítomnosti nadpolovičního po čtu člen ů staršovstva. O schůzích vede zapisovatel protokol.
§ 16. Ode všech člen ů staršovstva se bezpodmínečně vyžaduje celé obrácení k Bohu, bezúhonný a příkladný život, který musí odpovídati požadavkům Nového zákona vůbec, obsaženým zvláště v epištolách sv. Pavla k Timoteovi a tolik inteligence, aby s úspěchem zastávali svůj úřad ve sboru.
II. Tim. 4,5. Sk. 20,28. I. Petr. 5,5-7. I Tim. 3,1-7. Ef. 4,11-13. I Tim. 4,12-16.
§ 17. Staršovstvo bdí nad činností pracovních odborů, které si sbor utvořil, jako je Nedělní škola, Sdružení mládeže, odbor hospodářský, sociální, literární, propagační (evangelisační) a ženský kroužek.
§ 18. Prostředky ku krytí výloh sbor získává: a) z dobrovolných příspěvků členstva; b) z darů, podpor a odkazů přátel; c) z výtěžků různého sborového podnikání.
§ 19. Hospodářství a finanční záležitosti spravuje si sbor podle vlastního plánu. Staršovstvo (sborový výbor) spravuje, zajišťuje a je zodpovědno za majetek sboru. Sbor nakládá volně se svým majetkem.
§ 20. Rozejde-li se sbor, připadá jeho jmění Bratrské Jednotě Baptistů v ČSR. Změní-li sbor svůj charakter a byl-li majetek sboru získán samostatným přičiněním dotyčného sboru, rozhoduje tento sbor samostatně o svém majetku. Avšak dary a půjčky a jiné finanční prostředky od Jednoty aneb prostřednictvím Jednoty ze zahraničí získané musí takový sbor ihned při odloučení od Jednoty Jednotě vrátiti.
____________________________________
III. Ž u p y
§ 21. Sbory se sdružují v župy a to: českou, moravskou, slovenskou a podkarpatskou za účelem snažší misijní a zájmové spolupráce. Zástupci župy se scházejí podle potřeby a dohodnutí, avšak alespoň dvakrát ročně.
§ 22. Na župní konferenci si volí župy svá předsednictva sestávající z předsedy, místopředsedy, jednatele, pokladníka a dvou členů dalších. Podle možnosti každý sbor je zastoupen v předsednictvu alespoň jedním údem.
§ 23. Hlavní úkoly župní jsou: a) Pěstovati bratrské společenství mezi jednotlivými sbory župy; b) konati společnou evangelizaci, výchovné přednášky a p.; c) připravovati ev. návrhy a jiné záležitosti pro konferenci Jednoty za vlastní župu, podporovati slabé sbory a pod.
§ 24. Župa spravuje a nakládá volně se svým majetkem, za nějž je zodpovědna členstvu.
_____________________________________________
IV. J e d n o t a
§ 25. Jméno Jednoty zní: "Bratrská Jednota Baptistů (Chelčického) v ČSR".
§ 26. Zvláštní úkoly Jednoty jsou: Rozšiřování biblických pravd tiskem; b) výchova mladých mužů a žen k úřadu kazatelskému; c) povšechná péče o domácí i zahraniční misii; d) péče o Nedělní školy a Sdružení mládeže; e) utvrzení bratrských styků různých sborů; f) péče o sestárlé a invalidní misijní pracovníky; g) podpora slabých sbor ů; h) statistika Jednoty; i) representace před úřady a styk s jinými náboženskými společnostmi. Sbory, které neplatí příspěvků, pozbývají hlasovacího práva.
§ 27. Konference Jednoty jest nejvyšším orgánem Jednoty, schází se každoročně v sídle některého sboru na jeho pozvání.
§ 28. Konference sestává: a) z delegát ů, kteří byli řádně zvoleni ve schůzi sborové, (na 25 člen ů připadá 1 delegát); b) z delegáta za učitelský sbor kazatelské školy; c) ze zástupce Svazu mládeže; d) ze zástupců Ženských kroužků; e) z takových člen ů a skupin, kterým konference propůjčí právo ú časti a právo hlasovací.
§ 29. Konference Jednoty má hlavně tyto úkoly: a) přezkoumává oprávněnost delegátů ve schůzích; b) projednává společené hospodářské a misijní záležitosti Jednoty; c) povoluje vydání k plnění úkolů Jednoty; d) opatřuje prostředky k tomu cíli, navrhujíc a schvalujíc příspěvky sborů na účely Jednoty; e) volí členy výboru a bdí nad jejich činností; f) v dohodnutí se župami rozhoduje o pomoci slabým sborům; g) přijímá a vylučuje sbory; h) uděluje absolutorium funkcionářům.
§ 30. Konferenci svolává předseda se sekretářem Jednoty. Předseda zahajuje konferenci. Tato si volí v prvním zasedání předsedu, dva náhradníky a dva zapisovatele.
§ 31. Konference si určuje sama program a po řad jednání.
§ 32. Usnesení konference jsou platná: a) byla-li konference řádně svolána, b) jsou-li přítomny 2/3 delegátů, c) souhlasí-li 2/3 většina s návrhem. Usnesení se otisknou péčí předsedy v orgánu Jednoty.
§ 33. Konference volí na mezidobí konferenční 12 ti členný výbor, který Jednotu representuje, provádí konferenční usnesení a řídí činnost Jednoty. Výbor Jednoty pozůstává z předsedy, dvou místopředsedů, sekretáře, pokladníka, účetního, zástupců žup a podle možností ze zástupců ústavů Jednoty, jako jsou: Bratská Jednota (nakladatelský spolek), sirotčince a p., zástupce semináře čsl. baptistů, bibliotekáře. K revisi účtů se volí 2 revisoři.
§ 34. Práva a povinnosti předsedy. a) Předseda svolává spolu se sekretářem konferenci Jednoty; b) předsedá schůzím výboru Jednoty; c) zastupuje se sekretářem Jednotu před úřady; d) připravuje spolu s výborem program a návrhy pro konferenci Jednoty; e) provádí se sekretářem usnesení konference a výboru Jednoty; f) kontroluje pokladnu a bibliotekáře; g) podpisuje výplaty z rozpočtu Jednoty. Předseda je volen podle možnosti pokaždé z jiné župy.
§ 35. V čas potřeby zastupuje místopředseda předsedu. V případě nemožnosti nebo úmrtí zaujímá místopředseda místo předsedy.
§ 36. Sekretář vyřizuje běžnou korespondenci, udržuje spojení se zahraničím, spolupodpisuje výplaty, je pomocníkem předsedovým a podává zprávy ve výboru. Protokoly schůzí zapisuje písař Jednoty.
§ 37. Pokladník připravuje s výborem rozpočet, spravuje pokladnu Jednoty, vyplácí peněžní závazky Jednoty, kterými jest pověřen. Jest povinen každého času na požádání dáti zprávu pokladní. Ú četní vede účty Jednoty.
§ 38. Revisoři přezkoumávají účty pokladníkovy a účetního.
§ 39. Bibliotekář má péči o knihovnu a archiv Jednoty.
§ 40. Schůze výboru se konají nejméně 3 do roka. Svolává je předseda se sekretářem. Schůze jsou schopny usnášení za přítomnosti nejméně 2/3 člen ů. Zprávy o jednání se otiskují v orgánu Jednoty.
§ 41. Činnost výboru se povšechně projevuje: a) hájí zájmy Jednoty ve státě, navenek; b) řídí a inspiruje práci misijní; c) řídí sociální a dobročinné ústavy Jednoty; d) zodpovídá za školy misijní i rozhoduje o sborových kolektách pro ú čely Jednoty; e) prozatímně rozhoduje o přijímání sborů do Jednoty.
§ 42. Spory mezi členy a sborem vyřizuje pětičlenný disciplinární výbor sboru, spory mezi členy a župou, mezi sbory a župou vyřizuje disciplinární výbor župní, v němž je zastoupen každý sbor župy jedním členem. Spory mezi členy Jednoty a mezi jednotlivci a Jednotou vyřizuje pětičlenný výbor, volený losem ze schopných členů celé Jednoty, v němž smí zasedat z téhož sboru pouze jeden člen a musí býti zastoupeny všechny župy.
I. Kor. 6,4-5.
_____________________________________________________
Toto z řízení bylo jednomyslně schváleno delegáty
výroční konference v Jelšavě dne 25. srpna 1930
a je tedy závazné pro všechny sbory.
Copyright © by Notabene - Hydepark baptistů All Right Reserved. Published on: 2007-03-16 (6730 čtenářů) [ Zpět ] |