Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Běla   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 4815, komentáře < 7 dní: 11, komentářů celkem: 4465, adminů: 23, uživatelů: 2367
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 735 868

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 31 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.
rakato

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Rozhovor: Rozhovor s novým předsedou Výkonného výboru BJB Pavlem Coufalem
Posted on Čtvrtek, 14. září 2017 @ 20:58:31 CEST Vložil: Mainstream

Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Být otevřenější a srozumitelnější

S novým předsedou Výkonného výboru BJB Pavlem Coufalem nejen o jeho snech a cílech

Proč jste se rozhodl kandidovat na předsedu českých baptistů?

Již v minulosti mě někteří bratři povzbuzovali, abych kandidoval, ale vždy jsem odmítl s tím, že jsem povolán ke službě pastýře sboru. Když jsem byl před těmito volbami znovu osloven volební komisí, opět jsme se za to s manželkou modlili. Po rozhovorech s několika bratry a hledání Boží vůle jsem vnímal, že tentokrát mám být pro tuto službu otevřený. Mojí životní ambicí je, abych byl věrným služebníkem na tom místě, kde mě Pán povolá.

Jak jste prožíval své zvolení?

Neprožíval jsem žádnou euforii, v církvi nejde o pozice, služební postup nebo něco podobného. Spíše jsem to přijal jako nový úkol v další etapě mého života. Prožíval jsem to s modlitbou za Boží milost pro naši Bratrskou jednotu baptistů.

Jak na vaši kandidaturu a zvolení reagovala vaše manželka?

Všechno prožíváme společně. Není to „moje“ služba, ale „naše“ služba. Dotýká se života celé naší rodiny. Proto už od prvních úvah, jestli kandidovat, či ne, jsme o všem hovořili a spolu se za tyto věci modlili, jak s manželkou, tak i s dětmi. Jsem Pánu Bohu vděčný, že mi dal manželku, která při mně stojí.

Jaké si pro svou práci předsedy kladete cíle? V čem byste chtěl BJB změnit? Kam si přejete ji dovést? (Chápu, že v kongregačním systému je méně prostoru než v systému episkopálním, ale ptám se na vaše touhy.)

Jako předsedovi Výkonného výboru Bratrské jednoty baptistů mi nebyla svěřena autorita „nad“ sbory. Jsme společenstvím místních sborů (církví), které samy pro sebe hledají před Pánem svoji cestu a které se spojily za účelem společné služby, evangelizace, vzdělávání či vytváření společenství.

Rád bych napomáhal tomu, aby mezi našimi sbory rostla vzájemná láska a jednomyslnost. Abychom vytvářeli skutečné duchovní společenství s Pánem Ježíšem Kristem v centru všeho, čím jsme a co děláme. Chtěl bych povzbuzovat k hluboké úctě k Pánu Bohu a jeho Slovu a k růstu nové generace učedníků Pána Ježíše. Jako celek BJB dlouhodobě početně neroste (některé sbory mírně rostou, jiné spíše stagnují) a my bychom měli s pokorou a v pokání přiznat, že se nevěnujeme svému poslání nést Kristovo evangelium okolnímu světu tak, jak bychom měli. Rád bych proto také napomáhal duchovnímu oživení stávajících sborů a zakládání nových společenství.

V čem chcete navázat na práci svého předchůdce Milana Kerna?

Milana Kerna si velmi vážím pro jeho věrnou a poctivou práci pro Pána Ježíše. Každý z nás má svá vlastní obdarování a je postaven do služby v měnícím se kontextu života církve a společnosti. Bratr Milan věnoval mnoho času návštěvám jednotlivých sborů a kazatelských stanic. Rád bych také osobně navštěvoval sbory, naslouchal „tepu církve“, hovořil se staršovstvy, předával zkušenosti, zprostředkovával komunikaci, povzbuzoval osobně kazatele v jejich náročném poslání. Zároveň však zůstávám na půl úvazku kazatelem brněnského sboru, takže moje časové možnosti jsou omezenější.

V BJB v současnosti dochází k pnutí, mj. vzhledem k sílícímu křídlu radikálních kalvinistů. Podle některých hlasů hrozí rozdělení církve. Jak vážnost situace hodnotíte vy a jak předpokládáte, že se situace bude vyvíjet?

Je pravdou, že interně BJB zrovna „nepluje v klidných vodách“. Situace však není pouze černobílá. Máme před sebou ještě mnoho vzájemných rozhovorů o různých otázkách, na které máme mezi sbory rozdílné pohledy.

Jaký je vztah BJB k ostatním českým církvím? Očekáváte v této oblasti nějaký posun? Přál byste si například, aby BJB vstoupila do ČEA?

Myslím, že obecně máme s ostatními církvemi dobré vztahy. V různých městech se jednotlivé sbory zapojují do spolupráce s dalšími místními církvemi. Vždy to záleží na rozhodnutí konkrétního sboru, nakolik se v takové spolupráci angažuje. BJB je členem Ekumenické rady církví, není členem ČEA, ale několik jednotlivých sborů ano. Osobně bych si přál dále rozvíjet vztahy i spolupráci s českými evangelikálními církvemi.

Čeští baptisté byli vždy známi důrazem na Bibli a na osobní vztah k Ježíši Kristu. Jak se jim tyto důrazy daří předávat české sekulární společnosti? Kde v tom jako předseda vidíte svou úlohu?

Ano, tyto důrazy byly pro nás vždy velmi důležité. Hledáme způsoby, jak oslovit současnou generaci, která o živém Ježíši nic neví a ve svém myšlení je spíše nastavená proti církvi. Snažíme se žít autentický, upřímný a otevřený život lidí, pro které je Ježíš Kristus osobním Přítelem, Zachráncem i Pánem a Boží slovo ukazatelem cesty v současném zmateném světě. Přejeme si, aby naši přátelé mezi námi poznali, že nám nejde o vytváření instituce, ale o sdílení radostného života, který může každý člověk najít ve společenství s Pánem. Rád bych pomáhal sborům k tomu, aby se ještě více radovaly v Kristu, hleděly více na něho, nenechaly se zahltit svými interními problémy a konflikty, ale aby byly otevřenější a srozumitelnější pro lidi z necírkevního prostředí.

Ing. Pavel Coufal, M.Div. (* 1966) vyrostl v křesťanské rodině, znovuzrodil se ve svých 13 letech na křesťanském táboře. Vystudoval telekomunikační techniku (Žilina, Slovensko), teologické studium absolvoval na Institutu TCMI v rakouském Heiligenkreuzu.
Sloužil jako baptistický kazatel ve sborech v Olomouci (1995-2005) a v Brně (od r. 2005 dosud). Je regionálním zástupcem Institutu TCMI pro ČR (zkratka TCM znamená „Training Christians for Ministry“ - Příprava křesťanů ke službě, www.tcmi.edu).
Letos v dubnu byl na čtyřleté období zvolen za předsedu Výkonného výboru Bratrské jednoty baptistů v ČR, na částečný úvazek zůstává kazatelem v Brně.
Od roku 1996 je ženatý s manželkou Jitkou, mají dva syny ve věku 15 a 11 let.

Zdroj: časopis Život víry - září 2017


 
Příbuzné odkazy
· Více o Spolupráce mezi sbory
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Spolupráce mezi sbory:
Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Rozhovor s novým předsedou Výkonného výboru BJB Pavlem Coufalem" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.10 Seconds