Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Ingrid   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5322, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4988, adminů: 23, uživatelů: 2421
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 821 673

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 18 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Všeobecné: Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 2. září 2020
Posted on Úterý, 29. září 2020 @ 10:50:38 CEST Vložil: Mainstream

Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

V rámci modlitebního úvodu se s námi sdílel bratr Pavel Novosad o své aktuální situaci; ke konci srpna ukončil svůj úvazek misijního pracovníka v Otrokovicích a nastoupil do civilního zaměstnání. I nadále se bude věnovat službě ve Výkonném výboru a do nových voleb zůstává předsedou misijního odboru.

Aktuálně v kanceláři BJB

Br. tajemník informoval o nástupu sestry Asui od 1. září na poloviční úvazek jako asistentky Výkonného výboru, postupně dochází k přerozdělení práce v rámci kanceláře, VV souhlasil s dočasným navýšením úvazku tajemníka o 0,2 (8 hodin týdně). Prosíme sbory o trpělivost v tomto období, v kanceláři nebudeme vždy k zastižení, v případě naléhavých situací prosím kontaktujte jednotlivé pracovníky na jejich mobilní telefony.

Příprava SD

VV se zabýval přípravou nadcházejícího Sjezdu a také možností, jak postupovat v případě, že by jeho konání nebylo možné z důvodu zhoršené epidemiologické situace. VV požádal tajemníka, aby pro takový případ připravil případné náhradní řešení. Přes tyto přípravy věříme, že se sejdeme v Brně dne 7. listopadu ke vzájemnému rozhovoru a rozhodování o důležitých otázkách pro naši Jednotu.

Aby byl dostatečný čas na přípravu, rozhodl VV o tom, že své návrhy rozešle na sbory již společně se svoláním SD, aby bylo více času na diskuzi a rozhovor na sborech. Je možné, že některé své návrhy VV ještě po společných rozhovorech upřesní. Další návrhy pro SD ze sborů bude možné zasílat do 27. 9., finální verze materiálů k hlasování bude rozeslána 7. října. VV také odsouhlasil hlasování o členství BJB v ČEA. Odůvodnění tohoto i ostatních návrhů najdete v zaslaných materiálech.

Organizace a finance

Tajemník informoval o aktuálním stavu hospodaření, podrobnější zpráva bude připravena na SD. Přestože zatím nedošlo k odsouhlasení návrhu letošního rozpočtu, snažíme se z něj vycházet. K většímu propadu dojde jen v položce úroků, protože Česká spořitelna zrušila úročení sjednané na spořícím účtu. Na druhou stranu nedošlo k některým plánovaným tuzemským cestám a zahraniční cestě tajemníka a předsedy do USA a došlo k úsporám v provozu. Každopádně máme případně rezervy z minulých let a celkové finanční přesuny způsobené prodejem školy Dorkas můžeme uzavřít v příštím roce. Bude nutné posílit např. podpůrný fond (pokud dojde k odsouhlasení sabatiklu pro kazatele) a navýšit stavební fond, který je aktuálně rozpůjčovaný.

Tajemník dále informoval o zprávách o využití pomoci v Turecku, Řecku a Libanonu a na základě aktuální situace v Libanonu rozhodl VV o vyhlášení sbírky pro tuto zemi. Z krizového fondu již bylo zasláno 100.000 Kč a další prostředky budou zaslány podle výše sbírky. VV také souhlasí s tím, aby část z této sbírky mohla být použita na podporu mzdy pracovníků, kteří se přímo na distribuci této pomoci podílejí.

Tajemník připravil kalendář akcí BJB na školní rok 2020/21, který bude rozeslán na sbory pro jejich další plánování, a to po setkání vedoucích odborů, které proběhne 8. září.

VV se zabýval také přípravou setkání k 50. výročí založení pěveckého sboru JAS, které proběhne v příštím roce v Praze. Podrobnosti si ještě upřesníme na plánovaném setkání se slovenskou radou BJB.

Sbory

Bratr předseda informoval o osobních setkáních s kazateli v letním období.

Sbor BJB v Příboře zvolil kazatele Miroslava Klepáčka na 0,5 úvazku. Předseda se zúčastní instalačního shromáždění v tomto sboru v neděli 11. 10. 2020.

Bratr předseda informoval o společném online setkání 5. 6. s kazateli sborů BJB.

Předseda plánuje v nejbližší době návštěvu sborů v Litoměřicích a Příboře, tajemník pak sboru Teplá a Konstantinovy Lázně.

Stanice rusky mluvícího sboru Agape Plzeň v Karlových Varech, Istočnik, nepotvrdila volbou pokračování br. Tarasenka ve službě (dříve pověřený misijní pracovník, nebyl zvolen za kazatele).

Sbor Teplá požádal o ordinaci kazatele Jiřího Tomeše, komise duchovní služby s ním začala rozhovor.

Odbory a vzdělávání v BJB

Bratři předseda s tajemníkem navštívili v létě mládežnickou KEMPERENCI - letní tábor baptistické mládeže a sdíleli s VV své dojmy. Za celou akci jsme vděční, vnímáme ji jako potřebnou a na příštím setkání VV bychom rádi slyšeli hodnocení také od organizátorů.

Dne 8. září proběhne setkání s vedoucími odborů BJB, setkání se zúčastní za VV bratři předseda s tajemníkem. Po tomto setkání a ujasnění harmonogramu všech akcí bude na sbory zaslán rozpis akcí BJB na celý školní rok.

Bratr Pavel Novosad informoval o termínu závěrečného setkání v rámci misijního kurzu Vzdělávání na cestě, které proběhne na konci října jako náhrada za předchozí zrušené setkání.

Br. předseda informoval o dokončení kurzu VnC Příprava kázání a vyučování přes videokonferenci, a to 12. a 19. 6. Těm, kdo úspěšně absolvovali a splnili zadání, bude dán diplom a kniha výklad evangelia Matouše.

Br. předseda dále informoval o přípravách nového kurzu Služba staršovstva v rámci Vzdělávání na cestě. Podrobnosti byly zaslány na sbory do konce května a celý kurz bude znovu představen na setkání kazatelů.

Ostatní

VV hovořil o nadcházejícím kurzu kazatelů, aktuálně máme přihlášeno 40 účastníků. Kurz se uskuteční v termínu 15. - 17. září. (aktualizováno: kurz byl zrušen a uskuteční se jen online varianta ve středu 16. září).

VV s vděčností přijal vydání knihy Baptisté v českých zemích, 1885-2019. Poděkoval tajemnici historické komise Slávce Švehlové. Předseda jménem VV písemně poděkoval všem autorům jednotlivých příspěvků.

Celkem bylo vydáno 700 ks, prodejní cena byla stanovena na 120 Kč a probíhá již distribuce na sbory. Bratr předseda připravil videonahrávku se Slávkou Švehlovou o této knize. Po volbě nového VV by měl proběhnout také rozhovor s historickou komisí o dalším směřování v jejich službě a podnětech pro oblasti, kterým bude dobré se věnovat.

Br. tajemník informoval o dokončení příprav Slov života na rok 2021, kniha by měla jít do tisku již v září.

Předseda se 24. 8. zúčastnil online video konference se zástupci Jednot ze střední a východní Evropy pod názvem Acts 1:8 (Maďarsko, Polsko, Slovensko, Srbsko, Česko, Rumunsko, Moldavsko (pozvána byla také Ukrajina a Bělorusko). Proběhl rozhovor o aktuálních situacích v těchto jednotách, do budoucna by se rádi zástupci těchto Jednot věnovali rozhovoru na téma práce s mládeží a na rok 2023 se plánuje v Maďarsku větší akce na připomínku počátků anabaptistické práce v podunajské oblasti.

Bratr předseda informoval o online virtuálním koncilu Světové baptistické aliance, který se uskutečnil 21. – 23. 7. 2020. Během tohoto koncilu se loučil se svojí službou prezident Paul Msiza, který uvedl do služby nového prezidenta Tomáse Mackey z Argentiny. Generálním tajemníkem BWA zůstává Elijah Brown. Světový kongres BWA byl přesunut z letošního roku na 7. 7. 2021. Novým 241. členem se stala baptistická jednota z Karibiku St. Kitts Baptist Association.

Předseda s tajemníkem se podílejí na přípravách nového studijního programu ETS, v červnu proběhlo další přípravné setkání (online) a očekáváme další postup v přípravách.

Setkání VV BJB a Rady BJB SK se uskuteční dne 20. 10. v Bratislavě. Bude se projednávat budoucnost podpory časopisu Rozsévač, další možnosti spolupráce obou jednot a příprava konference JASu.

VV potvrdil bratra Erika Polohu jako zástupce BJB v radě České biblické společnosti.

Tajemník informoval o jednání o společných dodávkách energií (elektřina a plyn) pro sbory v rámci projektu Energie pro církve. Pro ověření výhodnosti byly zaslány pro porovnání odběry z 5 sborů, v případě, že bude nabídka výhodnější, budeme jednat dále.

Informace z kanceláře VV BJB

Připomínáme sborům, odborům a komisím BJB termín odevzdání zpráv pro letošní Sjezd delegátů, a to do 27. září včetně. Jedná se o zprávy za rok 2019, prosíme však, abyste zohlednili také aktuální dění v letošním roce.

Pokud jste měli objednané knihy k vyzvednutí na kazatelském kurzu, kontaktujte prosím sestru Asui na emailu kancelar@baptist.cz a domluvte se, prosím, na náhradním způsobu vyzvednutí.

Další jednání VV se uskuteční 30. září 2020

Jan Jackanič, tajemník VV BJB

Zdroj: www.bjb.cz 
Příbuzné odkazy
· Více o Spolupráce mezi sbory
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Spolupráce mezi sbory:
Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 2. září 2020" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.07 Seconds