Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Oldřiška   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 1, článků celkem: 5124, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4900, adminů: 23, uživatelů: 2394
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 283 205

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 18 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Všeobecné: Jak fungují symboly: religionistické postřehy k mariánskému sloupu
Studie poslal Nepřihlášený

O mariánském sloupu, jehož replika byla minulý týden vztyčena na Staroměstském náměstí, se v posledních dnech vyjadřoval skoro každý. Nebudu zde proto na hromadu již přinesených argumentů přidávat další. Namísto toho se z pohledu religionisty zamyslím nad platností některých z těchto argumentů a využiji sloupu jako ilustrace toho, jak fungují symboly. Málokdy máme totiž dnes tak dobrou příležitost vidět v naší společnosti živý tradiční symbol opravdu v akci.

Symboly jsou mnohoznačné.


To první, co na mariánském sloupu dobře vidíme, je mnohost jeho významů. Zahlédneme ji ale až ve chvíli, kdy vezmeme v potaz názory více stran. Jednotliví diskutující často pracují jen s jedním významem, který prosazují jakožto ten pravý. Takto např. biskup Starokatolické církve Dušan Hejbal zdůrazňuje, že „Mariánský sloup byl postaven před více než 350 lety na památku ochrany Prahy před švédskými vojsky a nemá tedy nic společného s bitvou na Bílé Hoře a následnou násilnou rekatolizací. Jeho stržení v roce 1918 bylo omylem rozvášněného davu.“ Podobná redukce významů sloupu na jeden jediný je pochopitelná jakožto obranná strategie: sloup je přece o Švédech, nikoli o Bílé hoře, naši oponenti se mýlí! Při pohledu z nadhledu se ale takový pohled ukazuje jako jednostranný. Odpůrci sloupu totiž věrohodně namítají, že sloup „se stal symbolem vítězství katolické monarchie ve třicetileté válce a koncem nadějí na stát, ve kterém by mohli vedle sebe existovat lidé různých vyznání“.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 15. červen 2020 @ 14:38:41 CEST (112 čtenářů)
(Více... | 26517 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Všeobecné: Jižní baptisté přišli o rekordní počet členů
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Jižní baptisté (SBC) vloni přišli o 2 procenta svých členů. Podle své výroční zprávy je to největší pokles za více než sto let.

I když některé americké státy podle Christianity Today uváděly nárůst křtů a počet členů, celkově však statistiky zachycují trajektorii vážného úpadku. Vedení největší americké evangelikální denominace tak stojí před výzvou, jak tento trend změnit.

„Musíme jako denominace udělat hodně práce, abychom v naší době naplnili velké poslání (odkaz na evangelizaci národů z Matouše 28 pozn. red.),“ poznamenal ke zveřejněné zprávě podle CT Adam Greenway, prezident Southwestern Baptist Seminary.

S poklesem o 288 000 členů má denominace celkově 14,5 milionu věřících. [V roce 2005 měli Jižní baptisté 16,6 milionu členů - viz en.wikipedia.org/wiki/Southern_Baptist_Convention.] Průměrná účast na bohoslužbách zůstala relativně stabilní na 5,2 milionu.

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. červen 2020 @ 10:17:33 CEST (95 čtenářů)
(Více... | 2422 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Rozestupy při bohoslužbách platí i po 9. dubnu 2020
Zprávy poslal Nepřihlášený

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. b) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření:

S účinností ode dne 9. června 2020 od 15:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření se zákazují nebo omezují slavnosti, divadelní a filmová představení, sportovní a jiná shromáždění a trhy tak, že se

I. zakazuje, není-li tímto nebo jiným krizovým opatřením stanoveno jinak, divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, oslavy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 500 osob; tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných osob, které se konají na základě zákona; tento zákaz se dále nevztahuje na shromáždění konaná podle zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, ve znění pozdějších předpisů,

II. omezuje
a) konání hromadných akcí ve venkovních i vnitřních prostorách tak, že musí být dodržována následující pravidla:
- je zachováván odstup mezi osobami nejméně 2 metry, s výjimkou členů domácnosti nebo osob blízkých (dále jen „členové domácnosti“),
- pro účastníky je k dispozici dezinfekční prostředek na dezinfekci rukou;

Vložil: Mainstream v Středa, 10. červen 2020 @ 14:01:19 CEST (98 čtenářů)
(Více... | 3813 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Hygienické podmínky pro konání bohoslužeb od 25. května 2020
Dokumenty poslal Nepřihlášený

Omezuje se účast na bohoslužbě tak, že musí být dodržována následující pravidla:

  • bohoslužby se v stejný čas účastní nejvýše 300 osob,
  • v bohoslužebném prostoru (kostele, sboru apod.) účastníci bohoslužby dodržují minimální rozestupy 2 metry mezi sebou, s výjimkou členů domácnosti,
  • účastníci bohoslužby si před vstupem do bohoslužebného prostoru povinně dezinfikují ruce,
  • účastníci bohoslužby nosí ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének, vyjma okamžiku přijetí Eucharistie/Večeře Páně,
  • v rámci bohoslužby se vynechá pozdravení pokoje a žehnání se svěcenou vodou a obdobné obřady,
  • duchovní si dezinfikuje ruce alespoň před začátkem bohoslužby, před podáváním Eucharistie/Večeře Páně a po něm,
Vložil: Mainstream v Neděle, 24. květen 2020 @ 18:20:26 CEST (160 čtenářů)
(Více... | 1554 bytů | 7 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: O nebezpečí zneužití moci v církvi a náboženských skupinách
Principy poslal Nepřihlášený

Jedná se o poznámky k přednášce o nebezpečí zneužití moci v církvi, která byla vlivem pandemie COVID-19 zrušena. Nebude se jednat o příliš povzbudivé čtení, někdy ale pohled do zrcadla může lecčemu pomoci. Jiná věc je, že v poslední době jsme často konfrontováni s realitou sexuálního zneužívání a to především z některých kruhů katolické církve, což nepochybně se zneužitím moci souvisí. Zneužití moci a duchovního vlivu se ale pochopitelně děje a hrozí nejen v katolickém prostředí.

Každá církev má stejně jako jiné skupiny jakousi hierarchii. Rozdíl je v tom, že některé sbory mají vedení (např. starší), které si dosazuje stávající pastor/kazatel/duchovní, dále pak pastory/kněze/duchovní, které dosazuje vedení církve a někdy i vedení církve, které dosazuje nadnárodní vedení té které církve/denominace. V tomto systému se nepraktikuje vedení skrze volbu, tak jak to známe v běžných demokratických systémech. Autorita nebo autority jsou dosazeny s vírou, že ti, kteří jsou v hierarchii nahoře a tedy vedou, mají dostatek moudrosti k tomu, aby na exponované posty nedosazovali své kamarády. V tomto některé protestantské církve připomínají katolické zřízení, kde pokud je mi známo, farníci nemají vliv na to, jaký na jejich faru přijde kněz, stejně tak kněží nevolí své představené, biskupy, kteří jsou dosazováni shora.

Vložil: Mainstream v Sobota, 16. květen 2020 @ 13:54:53 CEST (189 čtenářů)
(Více... | 8871 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Všeobecné: Svatá večeře Páně v době koronavirové krize
Sborový život poslal Nepřihlášený

5. 5. 2020

V době několikatýdenní izolace či přímo karantény, způsobené pandemií, se stále naléhavěji objevovala touha po přijímání svaté večeře Páně. Starší v některých sborech se dotazovali, zda není nějaká cesta, jak umožnit slavení eucharistie v době zákazu konání bohoslužeb. Internetové bohoslužby se rozběhly a ukázalo se, že jsou nedokonalou, ale přece jen jistou náhradou církevních shromáždění. Prostřednictvím elektronických komunikačních prostředků k nám přichází čtení i kázání Božího slova, slova i melodie duchovních písní, modlitby i sborová oznámení. Co ale udělat, aby bylo umožněno také slavení Večeře Páně? Pro některé bylo těžké tuto Kristovu svátost postrádat.

Nejdříve se ozývaly ojedinělé hlasy některých členů staršovstev s dotazem, zda by nebylo možné slavit „po domech“ s odkazem na praxi prvotní církve. Nejdříve se mi zdálo absurdní, aby se slavilo v jednotlivých domácnostech a bez společenství celé místní církve. Nouzový stav se protahoval a povolení bohoslužeb nepřicházelo. Slyšeli jsme, že takovéto izolaci církev nezažila za posledních 100 let. Není tato situace v něčem podobná situaci prvotní církve? A jak to vypadalo tenkrát? Ve Skutcích apoštolů 2,46 je napsáno: „po domech lámali chléb, a dělili se o jídlo s radostí a upřímným srdcem“. Bylo to po jednotlivých domech a jistě pod dohledem apoštolů a starších sboru. Nelze dnes propojit pastora sboru s jednotlivými domy prostřednictvím videopřenosu?

Vložil: Mainstream v Středa, 13. květen 2020 @ 10:45:34 CEST (109 čtenářů)
(Více... | 4844 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Koronavirus – užitečné informace Sítě víry
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Přehledný průběžně aktualizovaný článek s užitečnými informacemi spojenými s pandemií koronaviru a to jak ve všeobecně společenském kontextu, tak i v křesťanském a specificky baptistickém kontextu, najdete na webu Sítě víry:

https://sitviry.cz/baptiste/koronavirus/

Vložil: Mainstream v Sobota, 28. březen 2020 @ 17:45:23 CET (126 čtenářů)
(komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: O Boží vůli
Svědectví poslal Nepřihlášený

Ve chvíli osobních ztrát i obecných ohrožení či katastrof se často setkáváme s názorem – někdy míněným jako útěcha, jindy jako pouhé konstatování –, že všechny bolesti, či dokonce všechno zlo kolem nás je tu z Boží vůle.

Takový názor na základě biblické zvěsti rozhodně nesdílím. Věřím, že Bůh zjevil svou vůli zřetelně a jednoznačně v Ježíši Kristu. Ten nikomu bolest nepůsobil, naopak uzdravoval, a ty, kdo si nějaké „klepnutí přes prsty“ zasloužili, trestal jenom slovem. To podle mne znamená, že to zlé či bolestivé, které se děje – to, které si lidé navzájem působí nebo které se jim přihodí – Boží vůlí není. Bůh to „dopouští“ – tím, že dal svému stvoření svobodu. Toto dopřání svobody patří k „dobrotě“ stvoření. Když je ta svoboda zneužita nebo když se věci někdy nevyvinuly tak, jak by měly nebo jak bychom si přáli, nepochybuji, že Bůh dělá vše, aby se i uprostřed toho oslavil jako náš dobrotivý Otec. Proto i zlo, které se díky té svobodě stvoření proti dobrému prosadilo, dokáže vždy nějak použít ve prospěch toho, co jeho vůlí skutečně je, a to je především naše víra, láska a naděje.

Vložil: Mainstream v Středa, 25. březen 2020 @ 17:07:35 CET (231 čtenářů)
(Více... | 3012 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Praktické rady pro online přenos bohoslužeb
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Ekumenická rada církví zveřejnila velice jednoduchý a i pro laiky vhodný návod, jak realizovat přímý přenos bohoslužby po internetu:

Současná situace s pandemií Covid-19 neumožňuje běžné konání bohoslužeb. Česká televize a Český rozhlas po dohodě s ERC a ČBK budou vysílat každou neděli bohoslužby, podobně postupuje i Tv Noe, Radio Proglas a další kanály. Nicméně pro mnoho věřících by bylo povzbuzující moci se účastnit na dálku bohoslužby ve svém vlastním kostele se svým vlastním farářem nebo farářkou. Generální sekretář ERC Petr Jan Vins proto připravil velmi jednoduchý návod, který umožní bez velkých technických nákladů a zkušeností živý přenos prakticky odkudkoli. 

Způsobů jak udělat živý přenos je bezpochyby více. Pokud má člověk poloprofesionální nebo profesionální techniku a k dispozici technika, který má s něčím takovým zkušenosti, nemusí s tímto návodem ztrácet čas. Je určený těm, kdo by to chtěli amatérsky a bez zkušeností a bez nákladného vybavení v současné krizové situaci vyzkoušet. Na této úrovni se přenosu skutečně nemusíte bát a lze ho dobře zvládnou i zcela bez zkušeností.

Vložil: Mainstream v Neděle, 22. březen 2020 @ 21:28:48 CET (116 čtenářů)
(Více... | 5564 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Online vysílání evangelických bohoslužeb
Kázání poslal Nepřihlášený

V reakci na zavedení nouzového stavu doporučila synodní rada Českobratrské církve evangelické zrušit všechna bohoslužebná shromáždění s výjimkou pohřbů.

Mnohé farní sbory ČCE se rozhodly konat své nedělní bohoslužby alespoň virtuálně a přenášet je členům on-line. Na tomto místě nabízíme odkazy na živá vysílání:

Vložil: Mainstream v Úterý, 17. březen 2020 @ 11:32:18 CET (125 čtenářů)
(Více... | 3714 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Bohoslužby českých baptistických sborů na internetu
BJB v médiích poslal Nepřihlášený

Pouze několik českých baptistických sborů je nachystáno na nouzový stav vyhlášený vládou funkčním online přenosem svých bohoslužeb. Část sborů zprostředkovává svým diasporním a nemocným členům a širší veřejnosti kázání zveřejňováním záznamů na internetu.

Zde jsou odkazy na přímé přenosy kázání/bohoslužeb ve sborech BJB:

Bohoslužby on-line (video):

BJB Aš: http://www.as.bjb.cz

BJB Brno: https://www.baptistebrno.cz/

BJB Cheb I: http://cheb.baptistcz.org/

BJB Olomouc: https://www.baptisteolomouc.cz/

BJB Ostrava: https://ostrava.bjb.cz/

BJB Praha 3: https://www.facebook.com/baptistepraha/ a https://www.youtube.com/channel/UClSVgjE5QpWL-d9-eVXTynw

BJB Praha 3 - IBCB (anglojazyčný): https://ibcp.cz/

BJB Praha 5 Vinný kmen (ruskojazyčný): http://www.vloza.info/onlajn-translacia,

BJB Šumperk: https://bjbsumperk.wixsite.com/bjbspk

BJB Žatec: https://www.youtube.com/channel/UCV77ssYnyPoLPLcFwBnU7Sw

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 12. březen 2020 @ 18:57:47 CET (172 čtenářů)
(Více... | 5200 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Jedna osobnost ve Třech Osobách
Teologie poslal demagog

Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. 2 To bylo na počátku u Boha. 3 Všechno vzniklo skrze ně a bez něho nevzniklo vůbec nic, co je. ...  14A Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Spatřili jsme jeho slávu, slávu, jakou má od Otce jediný (ř. monogenes = jedinný svého druhu) Syn, plný milosti a pravdy.  Prolog  k Janovu Evangeliu. 

1) Je Jedna osobnost ve Trech Osobach. V tom je recena jejich odlisnost (otec neni syn, jsou to dve ruzne osoby), ale take jejich jedinost (jedna se o jednu osobnost)

2) tyto osoby jsou Vecne, resp nadcasove. Krome vyjimky tri dnu nebyla jedna osoba bez dvou dalsich. Trojice je nadcasova, otazka ktera osoba je starsi mladsi je tedy irelevatni, jiz na pocatku bylo Slovo u Boha. Genesis take popisuje spolecnou tvorbu Otce, Slova a Ducha na stvoreni sveta, kterou svym presnym popisem potvrzuje prolog Jana.

3) Byt jsou vsechny tri vecne, tak Otec je stredem Trojice. Syn=Logos=Imanuel=Beránek. Duch Svaty = zosobnena moc = vykonavatel. 

4) tyto osoby jsou rovnocene ve svem bozstvi. Maji jedno spolecne jmeno.
Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 27. únor 2020 @ 20:09:09 CET (135 čtenářů)
(Více... | 8315 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Pestrý svět evangelikálních křesťanů
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Každý už asi slyšel o tom, že evangelikalismus je typický pro dnes rychle rostoucí část světového křesťanstva; silný je na celém americkém kontinentu, v Africe, v některých asijských zemích, relativně úspěšný je i v Evropě. Teologové hledají příčiny této expanze v teologických důrazech, religionisté jsou si vědomi spíše toho, že jde o způsob zbožnosti, který je přizpůsoben náboženské a společenské situaci moderní doby.

Historické kořeny

Kolem poloviny 18. století se v západních společnostech radikálně změnila situace, pro tuto novou situaci se postupně ustálilo označení „modernita“. V oblasti náboženství přinesla modernita nový jev: v důsledku industrializace a urbanizace se začal rozpadat farní systém církví. Vznikly masy lidí, kteří v důsledku stěhování do měst ztratili vazbu na svou farnost, a ocitli se tak vlastně mimo církev. Začalo být možné žít nábožensky jinak než dosud, anebo nábožensky nežít vůbec. V oblasti náboženství tak vznikla pluralita, která se od té doby již jen rozšiřuje.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 20. únor 2020 @ 18:36:56 CET (279 čtenářů)
(Více... | 10221 bytů | 5 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Dvě interpretace poslání Panny Marie
Teologie poslal Nepřihlášený

Bohorodička a její uctívání z pohledu známého protestantského kazatele a teologa

V nedávných vánočních dnech se mnoho našich občanů chodilo dívat na výstavy betlémů. Jedna taková výstava se např. konala v Betlémské kapli. Defilovaly tam před námi postavy z vánočního evangelia – svatá rodina, pastýři, mudrci či hvězdáři z dalekých krajin. České betlémy často doplňují figury z minulosti i současnosti tak, jak lidé zpodobnili sami sebe při klanění se narozenému Ježíšovi. V množství obrazů a figurek je vedle narozeného Krista zpodobněna jeho matka Marie.

Mariánská úcta

Nejen křesťané, ale i lidé jiných věr a názorů se zadívají na statečnou ženu, která před dvěma tisíci lety přijala riskantní těhotenství, jež se dalo tak těžko vysvětlit. Je to žena, o které je na stránkách Bible řečeno, že ve své víře přijala tak velké a závažné poslání, za něž ji budou blahoslavit národy. A to se skutečně děje dodnes. Marie bývá označována jako Theotokos – Dei genetrix – Bohorodička.  Vídáme obrazy navazující na evangelia a znázorňující Marii jako něžnou maminku chovající narozeného Ježíše. Jsou ale i obrazy, které Marii zachycují v největší bolesti probodeného mateřského srdce, kdy stojí pod křížem, na němž umírá její syn. Marii můžeme pak zahlédnout ještě později mezi Ježíšovými učedníky – svědky Kristova vzkříšení. 

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 23. leden 2020 @ 19:11:49 CET (111 čtenářů)
(Více... | 9220 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: MŮŽEME AKCEPTOVAT NICEJSKO-CAŘIHRADSKÉ VYZNÁNÍ VÍRY?
Teologie poslal BohemianAnonymus

Tento článek je určen pro nás nekatolíky, kteří jsme v rámci ekumenického procesu vtahováni do Římskokatolické církve. Nekatolické církve již dnes přejímají římskokatolickou liturgii. V tom snad nejdále pokročila ČCE. Ale u toho rozhodně nezůstane a dříve či později, bude otevřena otázka vyznání víry. Zřejmě bude vytvořen tlak směřující k opuštění apoštolského vyznání víry, které bude nahrazeno vyznáním nicejsko-cařihradským.

Z čistě biblického hlediska jsou v tomto vyznání obsaženy některé omyly, které je nutno uvésti na pravou míru. Jde zejména o toto:

I. Bezhříšnost a přisouzení titulu Bohorodičky matce Páně 
II. Problém Spasitelova zrození

Vložil: Mainstream v Pondělí, 13. leden 2020 @ 08:15:51 CET (461 čtenářů)
(Více... | 15401 bytů | 11 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Většina registrovaných českých církví (včetně BJB) nezveřejňuje výroční zprávy
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Dozvědět se, jak hospodaří církve a náboženské společnosti a jak nakládají s restitučními penězi, je někdy nadlidský úkol. Většina českých křesťanských církví, náboženských společností i katolických diecézí a všechny katolické řády a kongregace nezveřejňují své výroční zprávy nebo jen v omezeném znění. Z nich ale nelze nic o jejich ekonomickém životě vyčíst.

Církvím zákon sice nařizuje výroční zprávy zveřejňovat jen v případě jejich charit a diakonií a jejich organizací, které podnikají ve zdravotnictví a sociálních službách. Ale v roce 2014 zástupci církví po jednání s vládní ČSSD a ANO souhlasili s tím, že své účetní výsledovky zveřejňovat budou.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 09. leden 2020 @ 17:30:46 CET (169 čtenářů)
(Více... | 10531 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Malá úvaha o vylučování z církve
Nezdravá učení poslal Nepřihlášený

Nedávno jsem mluvil s člověkem z jednoho sboru, kde se vedení snažilo prosadit svojí vizi, resp. další směřování svého společenství v rámci denominace, ale chyběla jim většinová podpora. K potřebnému odhlasování proto nebyl dostatečný počet hlasů, a tak byli odpůrci vyloučeni. Nevím, zda to byla pravda, proto ani nikoho nejmenuji. Ale vím jen, že se takové věci dějí. Proto bych rád nabídl svůj pohled na danou problematiku.

Vložil: Mainstream v Úterý, 07. leden 2020 @ 19:46:34 CET (246 čtenářů)
(Více... | 12043 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Všeobecné: Jižní baptisté zaznamenali v roce 2018 pokles počtu členů
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Jižní baptisté (SBC) zaznamenali v roce 2018 pokles počtu členů a účasti na bohoslužbách, ale podle nedávných zveřejněných čísel také vzrostla finanční podpora.

Nově zveřejněná výroční zpráva SBC podle Christian Today uvádí, že od roku 2017 do roku 2018 počet členů v největší americké protestantské denominaci klesl o 192,000 lidí na číslo 14,8 miliónům členů.

Týdenní účast na bohoslužbách také poklesla, a to z přibližně 5,32 milionu v roce 2017 na přibližně 5,29 milionu v roce 2018. Návštěvnost domácích skupinek a nedělní školy také poklesla, z přibližně 3,34 milionu v roce 2017 na 3,24 milionu v roce 2018.

Vložil: Mainstream v Úterý, 31. prosinec 2019 @ 11:16:45 CET (115 čtenářů)
(Více... | 2085 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Informace z jednání VV BJB dne 3. prosince 2019
Zprávy poslal Nepřihlášený

Bratr tajemník v rámci modlitebního úvodu informoval členy VV, že v příštím období již nebude kandidovat. Rozhodl se tak z důvodu náročnosti posledního období, ale také kvůli nezájmu o společnou práci, který v poslední době v BJB vnímá. Podle svých možností chce pomoci s hledáním svého nástupce. 

1. Odbor mládeže 

Na setkání VV byl k rozhovoru pozván Jordan Haller. Mluvil o prvním setkání nové rady Odboru mládeže, ze které má radost, a vnímá nové nadšení této rady pro službu mladým lidem v BJB.

Informoval VV o přípravách konference mládeže, která by měla být příští rok ve Vikýřovicích v termínu 30. 10. - 1. 11. a má se zaměřit na téma Evangelium a svět. Uvažuje se o názvu „Tady a teď“. Rada Odboru mládeže společně s vikýřovickým sborem zvažuje o oslovení několika hlavních řečníků, v případě zahraničního hosta souhlasí VV s příspěvkem 10.000 Kč na jeho cestovné a letenky. 

Bratr dále informoval o přípravách letního mládežnického tábora, který se uskuteční v termínu 23. - 29. 8. 2020 v areálu WOL v Černé Hoře. Předběžná kapacita je cca 80 - 90 účastníků. VV souhlasí s finanční podporou 10.000 Kč, aby byl tábor finančně dostupný. 

Setkání vedoucích mládeží Kompas se bude konat opět v září v termínu 18. - 20. 9. 2020, místa a termíny regionálních setkání mládeže budou upřesněna. 

VV dále odsouhlasil pracovní cestu br. Hallera na konferenci EBF pro pracovníky s mládeží do Estonska, společné s ním možná pojedou další dva členové rady Odboru mládeže, kteří by si sami hradili letenky, poplatek byl zaplacen z fondu mládeže. 

Vložil: Mainstream v Úterý, 31. prosinec 2019 @ 11:15:13 CET (147 čtenářů)
(Více... | 11916 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Píárové video Biblického společenství Kroměříž
Sborový život poslal NepřihlášenýPíárové video Biblického společenství Kroměříž

Vložil: Mainstream v Středa, 18. prosinec 2019 @ 16:45:11 CET (305 čtenářů)
(Více... | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Všeobecné: Požehnání bratrské svornosti
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Poutní píseň, Davidova. Jaké dobro, jaké blaho tam, kde bratří bydlí svorně! … Jak chermónská rosa, která kane na sijónské hory. Tam udílí Hospodin své požehnání, život navěky. (Ž 133,1 a 3b)

Dnes máme přemýšlet nad známým textem ze Žalmu 133. Žalmista v něm zmiňuje jednu hlubokou teologickou pravdu, která je ověřená staletími a je jakoby závanem čerstvého vzduchu, který buď zakoušíme, nebo po něm toužíme snad každý den. Jak zní tato jednoduchá pravda pro dnešní den?

„Je prima, když se v církvi nehádáme.“

Vložil: Mainstream v Pondělí, 09. prosinec 2019 @ 08:56:52 CET (206 čtenářů)
(Více... | 1235 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Změna financování církví na Slovensku
Finance poslal Nepřihlášený

Po sedmdesáti letech na Slovensku dochází k revizi zákona o finanční podpoře církví a náboženských společností. Zákon z dílny ministerstva kultury SR včera podepsala prezidentka Zuzana Čaputová.

Jednou z hlavních změn tak bude, že stát už nebude přispívat na platy duchovních podle dosavadních tabulek, ale registrovaným církvím poskytne celkový balík peněz podle počtu věřících. Větší důraz bude navíc kladen na samostatné a nezávislé hospodaření církví. Schválení zákona podle ministerstva kultury zajistí „kontinuitu úrovně vztahů státu s církvemi a jasné, transparentní pravidla podpory jejich činnosti se zachováním vzájemné solidarity s menšími církvemi“. Konference biskupů Slovenska ve svém dřívějším prohlášení již uvedla, že změnu vítá.

Stát bude přispívat na činnost církví příspěvkem každoročně zvyšovaným o míru inflace a valorizaci. Celková částka příspěvku na např. rok 2020 se rozdělí tak, že prostředky ve výši tohotoročného příspěvku se mezi jednotlivé církve rozdělí tak jako v roce 2019, zbylá část celkové částky od státu (zvýšení o inflaci a valorizaci) bude církvím přerozdělena poměrně podle počtu věřících církví uvedeného ve sčítání obyvatel. Církvím, kterým v roce 2019 nebyl poskytnut příspěvek ze státního rozpočtu a církvím, které budou registrovány po nabytí účinnosti navrhovaného zákona, se poskytne příspěvek na základě jejich žádosti a podle počtu jejich věřících. Novela počítá také s tím, že pokud počet věřících ve srovnání s posledním zjišťováním klesne nebo naroste o více než deset procent, příspěvek státu ministerstvo kultury jednorázově sníží nebo zvýší, nejvýše však o 1/3 procentního poklesu nebo nárůstu počtu věřících.

Vložil: Mainstream v Neděle, 17. listopad 2019 @ 12:42:01 CET (142 čtenářů)
(Více... | 4516 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Všeobecné: Jinak
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Jinakost a stejnost jsou sestry, které nás provázejí celým naším životem. Teprve tam, kde se opakovanou zkušeností a jejím usazováním ustaví stejné, může se zjevit jiné. Abychom vůbec rozpoznali a pojmenovali jinakost, musíme se opřít o pevnou půdu stejnosti. Ale jinakost není nic trvalého. Je velmi prchavá a nestálá. Stačí chvíle, a to, co bylo zdánlivě nezařaditelně nové a jiné, stává se opět věcí známou, důvěrnou a okoukanou. Stejnost je stáří jinakosti.

Pokud stejnost je zárukou stability, pak jinakost můžeme vnímat jako oživující okamžiky zjevení. To, co se oddělí z monotónní a uspávající masy stejnosti, strhává na sebe naši pozornost a nutí nás k novému promyšlení – k nové konstrukci našeho světa. Touha po jiném je důležitým motorem tvorby a bádání téměř ve všech oborech lidské činnosti.

Tento dvojtakt stejnosti a jinakosti nemusíme pozorovat jen v běžném životě a jeho různých projevech (třeba na poli nejtěkavější jinakosti, kterou je móda). Dobře patrný je také v Písmu a způsobech Božího mluvení k člověku. Starý zákon je plný příběhů, kdy Hospodin promlouvá a jedná jinak, než je od něj očekáváno. Příběhů, ve kterých vyvádí svůj lid nejen z „domu otroctví“, ale také z rovnováhy svou nepředvídatelnou jinakostí. Ve chvíli, kdy se Izraeli podaří Boží jinakost jakžtakž domestikovat a proměnit v tradici, prolamuje se do stejnosti nový otřes jiného - Ježíš. Jeho mluvení a jednání, on sám, to vše je jiné, než by se dalo předpokládat. A zaráží to nejen jeho náhodné posluchače, kteří žasnou, že káže jinak než zákoníci a farizeové, ale i jeho vlastní učedníky, promítající do Ježíše různá mesiášská očekávání poplatná myšlenkovému světu jejich doby. 

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 31. říjen 2019 @ 12:21:21 CET (243 čtenářů)
(Více... | 3240 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: John Howard Yoder a praktiky Božího lidu
Teologie poslal Nepřihlášený

V roce 1991 publikoval John Howard Yoder, nepřehlédnutelný americký interpret teologického odkazu „radikální reformace“, jehož výročí jsme si nedávno připomínali („John Howard Yoder [1927–1997] a jeho Ježíšova politika“, Křesťanská revue LXXXIV/5,), studii, nazvanou „Svátost jako společenský proces: Kristus proměňující kulturu“ (Theology Today 48/3 [1991]). Navazovala na jeho dřívější přednášky a formálně představovala antitezi k populární typologii H. Richarda Niebuhra, obsaženou v knize Kristus a kultura z roku 1951. Yoder Niebuhrovo pojetí, v němž „kultura“ figurovala jako nějaká empirická danost, již v roce 1958 kritizoval, charakterizaci Krista jako toho, v němž dochází k proměně všech věcí, si však osvojil a spojil se svým vnímáním církve jako eschatologické (mesiánské) komunity.

Yoder v této studii předložil analýzu pěti vybraných „praktik“ apoštolské komunity či církve na podporu své obecnější teze, že křesťanská komunita představuje svébytnou sociologickou, resp. politickou entitu. Pět společenských praktik, které tu probíral – bratrské napomínání, univerzalitu duchovních obdarování, svobodu Ducha v každém setkání komunity víry, lámání chleba a ceremoniální uvedení do nové podoby lidství – později ještě rozvedl (pod trochu jinými titulky) v knize nazvané Politika těla: Pět praktik křesťanské komunity před přihlížejícím světem (Nashville 1993). Co tyto praktiky, vycházející především z pavlovských epištol, ale mající své paralely i v evangeliích a jiných novozákonních textech, spojuje, je to, že každá se týká jak interních aktivit křesťanské komunity, tak způsobů, jak vychází s okolním světem. Každá je exemplifikací obvykle podceňované nebo ignorované spojitosti mezi církevní praxí a sociální etikou. (Srv. i jeho stať „Království jako společenská etika“ ve sborníku The Priestly Kingdom, Notre Dame 1984.) Yoder byl dalek toho, aby tento soubor společenských praktik pokládal za relevantní jen pro samu církev: Každá z nich je podle něho model pro uspořádání života jiných skupin či pospolitostí ve světě, každá z nich může fungovat jako paradigma a skýtat poučení pro ty, kdo víru nesdílejí a do intencionálně duchovních pospolitostí nevstupují.

Vložil: Mainstream v Středa, 23. říjen 2019 @ 19:34:51 CEST (195 čtenářů)
(Více... | 12068 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: BWA vyhlašuje podporu ženám a odsuzuje nábožensky motivované násilí
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Podle dvou rezolucí, které Světový svaz baptistů schválil 11. července 2019 na svém generálním koncilu v Nassau (Bahamy), by se ženám mělo v jejich „Bohem daném povolání pro službu v církvi“ dostat potvrzení a baptisté by místo náboženské nesnášenlivosti měli raději zdůrazňovat lásku.

Rezoluce o uznání a potvrzení povolání žen v církvi je plodem třídenní Mezinárodní konference baptistů o teologickém vzdělávání s tématem „SPOLEČNĚ: nový pohled a nové porozumění církevním dějinám, které nejsou pouze dějinami mužů, nýbrž i žen“ [“TOGETHER: Re-Imagining, Re-Reading HERstory in the Church.”]. Konference se konala v Nassau těsně před výročním sjezdem Světového svazu baptistů.

Poslední rezoluci potvrzující přínos žen v církvi přijal Světový svaz baptistů rovněž v Nassau v roce 1988. Na letošním koncilu zazněla připomínka tehdejší rezoluce vyzývající baptisty, aby „vyjadřovali vděčnost za mnohá obdarování a za citlivý přístup, který ženy ve službě Ježíši Kristu a v práci celosvětové baptistické rodině přinášejí“ a aby „ve svých národních jednotách věnovali biblicky opodstatněnou a pečlivou pozornost tomu, aby se ženám v jejich obdarování dostalo uplatnění.“

Nová rezoluce vyzývá baptisty k „pokání z praktik a zvyklostí“, které se „ženám dosud bránily být plnohodnotnými údy těla Kristova, v tom, aby vzkvétaly jako lidské bytosti stvořené k obrazu Božímu“. Volá je k otevřenosti vůči působení Ducha svatého, jenž povede ke změně a umožní baptistům stvrdit „Bohem dané povolání žen pro službu v církvi“.

Vložil: Mainstream v Úterý, 24. září 2019 @ 20:06:51 CEST (152 čtenářů)
(Více... | 4440 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: ROZDÍL MEZI KATOLICKOU A BIBLICKOU MARIÍ
Nezdravá učení poslal BohemianAnonymus

V tomto článku pojednám Pannu Marii ze dvou pohledů.

Prvním pohledem
 je pohled katolického biskupa sv. Alfonsa Maria de Liguori obsažený v díle "Vznešenosti Panny Marie", doplněný o moje biblické citáty. Dílo se  nachází na adrese: http://web.katolik.cz/feeling/library/vznpm-rukopis.pdf

V tomto pohledu jsem uvedl jen to, co pokládám za nejpodstatnější. U citátů knihy (kurzíva) uvádím stránkování, aby si čtenář mohl mé citace ověřit; jde mi o transparentnost - zvýraznění citovaného textu je mé vlastní. V této části jsem provedl srovnání (podle mého soudu) nejdůležitějších výroků biskupa z Liguori, s Biblí.   

Druhým pohledem
 je biblická výpověď o Panně Marii, kde jsem se omezil jen na to nejnutnější. 

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. září 2019 @ 15:25:07 CEST (301 čtenářů)
(Více... | 26978 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Všeobecné: Jak skutečně rozpoznat, že společenství věřících je sekta?
Nezdravá učení poslal Nepřihlášený

Slovo "sekta" je nadávkou, za níž si každý čtenář představí něco jiného. Dá se z něho vyrozumět, že tazateli jde o rozpoznání špatných nebo dokonce nebezpečných rysů ve společenství. Rozpoznat tyto rysy bezpečně a nezpochybnitelně není možné. Už jenom proto, že i ve zdravém společenství se mohou klidně vyskytnout špatné způsoby jednání a naopak: jednotlivci se svatou hroší kůží dokážou čerpat i z velmi pochybně fungujících společenství.

Křesťanské společenství a jeho příslušníci zacházejí s věcmi, které se týkají Hospodina. Řečeno biblickým obrazem, zacházejí s "Božím jménem". A takového společenství se samozřejmě týká třetí přikázání: "Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha." Zneužitím je na prvním místě patrně myšleno používání Božího jména v magii a čarování, ale využívat a zneužívat síly toho, co patří k Bohu, můžeme i v daleko obyčejnějších činnostech. Pro nás evangelikály je, myslím, důležitých hlavně pět následujících oblastí.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 22. srpen 2019 @ 17:13:37 CEST (296 čtenářů)
(Více... | 4296 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Všeobecné: Čtení kázání Jana Husa
Akce poslal Stanley

6.7. - Svátek mistra Jana Husa

Pražský sbor Luterské evangelické církve a. v., zve všechny na neformální veřejné čtení:

Magistri Iohannis Hus:

Kázání:  Na Veliku noc – Marek v 16. kapitole (kázání je v dobovém jazyce se slovníčkem). 

Betlémské náměstí - před Betlémskou kaplí.

Vložil: Mainstream v Středa, 19. červen 2019 @ 15:22:17 CEST (160 čtenářů)
(Více... | 426 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Usnesení Sjezdu delegátů BJB 2019
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Sjezd delegátů Bratrské jednoty baptistů
Praha
26. - 27. dubna 2019

Usnesení Sjezdu delegátů v Praze ve dnech 26. - 27. dubna 2019


1. SD přijal návrh na změnu programu jednání takto: Návrh č. 9 stažený na návrh navrhovatele.
Zbytek programu dle původního návrhu.

2. SD konstatuje, že usnesení minulého SD bylo naplněno.

3. SD vzal na vědomí zprávy předsedy a tajemníka VV BJB.

4. SD nepřijal návrh č. 1 sboru BJB Vikýřovice na vyloučení sborů v Jablonci a Kroměříži

5. SD nepřijal návrh č. 2 sboru BJB Kraslice (výzva k odchodu kazatele a staršovstva sboru v Lovosicích)

6. SD nepřijal návrh č. 3 sboru BJB Cheb I. (aby SD rozhodl, že sbor BJB Lovosice nadále tvoří členové, kteří chtějí zůstat v BJB a že tento sbor disponuje se svým majetkem i nadále v plné míře).

7. SD nepřijal návrh č. 4 sboru BJB Vikýřovice (Výzva části sboru BJB v Lovosicích k odchodu ze svazku sborů BJB bez sborového majetku movitého i nemovitého).

Vložil: Mainstream v Sobota, 08. červen 2019 @ 23:31:00 CEST (280 čtenářů)
(Více... | 4131 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Americká ´´liberální´´ teologie
Teologie poslal Nepřihlášený

Co je míněno „liberalismem“? V teologickém žargonu mívá ten výraz spíš pejorativní zabarvení. Proč? Ten termín vychází z latinského libertas, znamenajícího svobodu, volnost – a to je přece něco pozitivního. Aspoň v politice, v politické filosofii, zabývající se principy státu, způsobů jeho organizace atd. Liberalismus označuje sociálně-demokratické ideály. Libertas bylo jedním z hesel francouzské revoluce. V pozitivním smyslu je to užíváno v případě tzv. teologie osvobození (liberation theology). I v politice může ovšem liberalismus mít i trochu problematické aspekty, pokud je označením volného, ničím neregulovaného trhu, tržního hospodářství, které nijak nechrání ty sociálně slabší. Každopádně liberalismus není něčím, co lze přesně definovat, neoznačuje nějaký konkrétní systém nebo konkrétní metodu, to už by bylo proti smyslu celé věci.

Ani v teologickém kontextu neodkazuje „liberalismus“ k nějaké jednotné soustavě názorů, ale spíš k řadě spolu nějak souvisejících jevů, které se potom ovšem ještě liší v závislosti na prostředí (intelektuálním, církevním či národním), v němž se nacházejí. V každé zemi má proto teologický liberalismus svůj svéráz. Zpravidla stojí na základním přesvědčení, že nároky pravdy převyšují nároky nějaké autority, byť by touto autoritou bylo samo „zjevení“ – ať už zprostředkovaného Písmem nebo církevní tradicí. 

To může být zarážející: Především to, že nároky pravdy a nároky autority jsou stavěny do vzájemného konfliktu. Má to ovšem historické důvody. To je princip, který razilo už osvícenství, tedy sedmnácté století, poznamenal však i evropské myšlení staletí následujících. Sami zastánci (na autoritě nezávislého) racionálního kritéria pravdy dokázali přitom spojovat tento princip s různou mírou věrnosti křesťanské víře. Nebylo pro ně nijak obtížné řešit ten konflikt tvrzením, že veškerá pravda pochází od Boha a že Stvořiteli nelze vzdávat chválu omezením „pravdivosti“ jen na určité myšlenkové proudy, reprezentované určitými tradicí „posvěcenými“ výklady Písma nebo výroky církevních koncilů, papežů atd. Biblickému zjevení pouze upírali hodnotu nejvyšší (nezpochybnitelné) autority nebo v tom, co bylo za „zjevení“ označováno, viděli jen jednu z mnoha interpretací obsahu Bible. Zastánci autority a jedinečnosti zjevení, obhájci „tradice“, zase chápali, že žijí ve světě, kde jejich přesvědčení je pouze jedním z mnoha možných, kritérium nezávislého rozumu však popírali

Vložil: Mainstream v Sobota, 08. červen 2019 @ 21:50:48 CEST (212 čtenářů)
(Více... | 30958 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.47 Seconds