Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Svatopluk   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 18, článků celkem: 4549, komentáře < 7 dní: 4, komentářů celkem: 4202, adminů: 23, uživatelů: 2332
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 292 505

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 14 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Rozhovor: Evangelizace muslimů
Humor poslal Nepřihlášený

V roce 2020 muslimští imigranti, žijící na území ČR již v řádu jednoho milionu, začali mít podivné sny, kdy se jim zjevovala bytost z Koránu, kterou považovali za Isu ibn Marjam. Ta jim řekla, že mají hledat radu u českých církví. Na tuto žádost reagovali představitelé některých denominací a sešli se, aby se dohodli, jaké evangelium jim předloží. Začali dle abecedního pořádku.

Vložil: Mainstream v Pátek, 05. leden 2018 @ 12:25:47 CET (162 čtenářů)
(Více... | 6894 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Rozhovor: Zeman: Izrael a jeho hrdinství jsou pro nás vzorem a povzbuzením
Zprávy poslal Nepřihlášený

Miloš Zeman, jediný evropský státník, který prohlásil, že je ochoten přesunout své velvyslanectví do Jeruzaléma, v exkluzivním rozhovoru pro Israel HaYom.

Mezinárodní bouře způsobená tím, že prezident Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, zastihla českého prezidenta Miloše Zemana uprostřed jeho vlastní bouře: během několika týdnů bude znovu soupeřit o prezidentský úřad. 73letý dlouholetý politik vedl Českou republiku v jednom z nejvíce nestabilních politických období, které tato země zažívala od dob svého osvobození od komunismu. Minulý týden Zeman jmenoval populistického a protievropského podnikatele Andreje Babiše předsedou menšinové vlády, která při hlasování o důvěře vládě 10. ledna pravděpodobně nezíská většinu hlasů. 

Zeman, třetí prezident České republiky od konce komunistického režimu, byl prvním prezidentem, který byl přímo zvolen lidem, ale politické turbulence v jeho zemi mu nezaručují opětovné zvolení. Přesto uprostřed všech těchto problémů se Zeman rázně postavil po bok amerického prezidenta a jako jediný evropský státník prohlásil, že je ochoten přesunout své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, za což byl novým premiérem Babišem okamžitě zkritizován. Zeman v rozhovoru pro Israel HaYom vysvětlil, že  nařídil nové české vládě, aby zahájila přípravy přesunu velvyslanectví do Jeruzaléma.

Vložil: Mainstream v Úterý, 19. prosinec 2017 @ 20:36:38 CET (81 čtenářů)
(Více... | 6395 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Rozhovor: Trump plní přání evangelikálů, říká bývalý český velvyslanec v Izraeli
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Za rozhodnutím amerického prezidenta Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město státu Izrael stojí podle zahraničních médií především vlivné hnutí křesťanských fundamentalistů, takzvaných evangelikálů. Jiří Schneider, bývalý velvyslanec Česka v Izraeli a člen synodní rady Českobratrské církve evangelické, v rozhovoru s on-line deníkem TÝDEN.CZ vysvětluje, proč si právě evangelikálové přejí udělat z Jeruzaléma oficiální metropoli Izraele.

Jaký je vlastně rozdíl mezi evangelíkem a evangelikálem?

V obou případech jde o příslušníky protestantské církve, evangelikálové ale trvají na konzervativním, doslovném výkladu bible. Někdy proto bývají označováni i za křesťanské fundamentalisty.

Jak silný vliv mají evangelikálové v USA?

K evangelikálským církvím se ve Spojených státech hlásí asi pětina obyvatel, takže vliv mají určitě značný. A naprostá většina evangelikálů dala ve volbách hlas Donaldu Trumpovi, mimo jiné i kvůli tomu, že slíbil uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. prosinec 2017 @ 19:55:04 CET (105 čtenářů)
(Více... | 4077 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Rozhovor: Kardinál Duka upřesnil, v čem vidí ´´rozmary menšin´´
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

„Někteří lidé mají stále pocit, že se jim ubližuje, a přitom mají největší možnost projevu hlasu,“ řekl v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz kardinál Dominik Duka. Dovysvětlil svůj čtvrteční projev ve Staré Boleslavi při příležitosti státního svátku, ve kterém mluvil o umlčované většině. Podle kardinála šlo o výzvu k vyšší volební účasti.

Lidé se podle kardinála mylně domnívají, že jsou bezmocní nebo že jich je málo. Kardinál upozornil na to, že pokud lidé nejdou k volbám, nemusejí politici nic dělat a dělají jen to, co chtějí a co je napadne.

„Naši naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu,“ řekl kardinál a dovolával se demokracie bez přívlastků. „Jen tak nebude většina manipulována a ovládána rozmary některých menšin,“ poznamenal Duka, aniž by konkretizoval, jaké menšiny má na mysli. Svůj projev rozvedl v rozhovoru pro sever iROZHLAS.cz.

Vložil: Mainstream v Sobota, 30. září 2017 @ 16:51:29 CEST (160 čtenářů)
(Více... | 4173 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Rozhovor: Rozhovor s novým předsedou Výkonného výboru BJB Pavlem Coufalem
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Být otevřenější a srozumitelnější

S novým předsedou Výkonného výboru BJB Pavlem Coufalem nejen o jeho snech a cílech

Proč jste se rozhodl kandidovat na předsedu českých baptistů?

Již v minulosti mě někteří bratři povzbuzovali, abych kandidoval, ale vždy jsem odmítl s tím, že jsem povolán ke službě pastýře sboru. Když jsem byl před těmito volbami znovu osloven volební komisí, opět jsme se za to s manželkou modlili. Po rozhovorech s několika bratry a hledání Boží vůle jsem vnímal, že tentokrát mám být pro tuto službu otevřený. Mojí životní ambicí je, abych byl věrným služebníkem na tom místě, kde mě Pán povolá.

Jak jste prožíval své zvolení?

Neprožíval jsem žádnou euforii, v církvi nejde o pozice, služební postup nebo něco podobného. Spíše jsem to přijal jako nový úkol v další etapě mého života. Prožíval jsem to s modlitbou za Boží milost pro naši Bratrskou jednotu baptistů.
Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. září 2017 @ 20:58:31 CEST (201 čtenářů)
(Více... | 6380 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Rozhovor s kazateli topoleckého sboru v časopisu Protestant 6/2017
Etika poslal Nepřihlášený

Baptistický sbor v Praze 4 na Topolce je dlouhá léta známý mj i jako útočiště lidí lidí neskladných nebo pronásledovaných. V poslední době došlo k napětí mezi ním a některými dalšími sbory Bratrské jednoty baptistů kvůli jeho otevřenosti ve vztahu k lidem s menšinovou sexuální orientací (označovaným dnes jako LGBT menšina).

Na otázky Jana Škroba odpovídají kazatelé sboru Jan Koukal (JK) a Lydie Kucová (LK)

V nedávné době došlo ke sporu vašeho společenství s vedením Bratrské jednoty baptistů. Co přesně se stalo?

JK: Chtěl bych předeslat, že v pojetí baptismu, ke kterému se hlásím já i náš sbor – společně dejme tomu se západoevropskými baptisty – BJB (Bratrská jednota baptistů) není církví (tou je z pohledu státu), ale unií baptistických sborů; tedy unií jednotlivých církví. Místní církev je sbor, viditelné tělo Kristovo, které jedná v odpovědi na Boží milosrdné pozvání ke společenství. Jako takové má povinnost a svobodu vykládat Boží slovo a v moci Ducha svatého jej uvádět ve svůj život a jednání. Z této kongregační eklesiologie plyne, že BJB nemá vedení, ale spíše koordinátory spolupráce mezi plně „kristonomními“ sbory. Roli koordinátora zastává výkonný výbor.

Spor (nebo z velké míry nedorozumění) tkví v naší neochotě v křesťanském kontextu urážlivě označovat jakékoli dříve jasně diskriminované menšiny. V tomto případě jde o LGBT lidi. Náš sbor chce být otevřený každému a pro každého chce obhajovat možnost být součástí společenství. Trváme na držení tradičních baptistických zásad vyčtených z evangelia: na svobodě svědomí a svobodě vyznání.

Tyto myšlenky jsme hlavně pomocí dopisů komunikovali s ostatními sbory v BJB. Výsledkem byly snahy několika sborů (či jejich staršovstev) uplatnit v kongregacionalismu nelegitimní „mezisborovou kázeň“. Dokonce výroční sjezd delegátů náš sbor vyzývá k vystoupení z BJB pro naše údajně nebiblické postoje. Do příštího jara má náš sbor „činit pokání“, nebo se bude hlasovat o našem vyloučení z BJB.

Vložil: Mainstream v Středa, 05. červenec 2017 @ 19:52:32 CEST (571 čtenářů)
(Více... | 8413 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Rozhovor: Křesťanství je už tak nepřitažlivé, že je vlastně zajímavé
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Víra pomáhá odbourávat úzkosti a deprese, to psychiatrie ví. V naší tradici to byla po staletí víra křesťanská. Ale dnes? Jak může inteligentní člověk věřit „pohádce“ o Bohu, který se stal na chvíli člověkem? Má vůbec křesťanství co říct dnešnímu, dejme tomu, vysokoškolákovi? Povídáme si s Jáchymem Gondášem, baptistickým kazatelem a učitelem ve škole.

Protože nemá telefon, domlouvali jsme si rozhovor po mailu. Napsal mi, že si mě vyzvedne na tramvajové zastávce a pak půjdeme k němu domů, že bydlí za rohem. Vygooglovala jsem si, jak vypadá, a čekala vousatého mladého muže vážného vzhledu. Jak ho tak vyhlížím do dálky, přifrčí ke mně o hlavu menší pokérovaný kluk v kraťasech, evidentně dobře naložený, a povídá: „Čekáte na mě?“ „Ne,“ řeknu a myslím si – vem si prkno, chlapče, a vodjeď. Tak jsme se potkali.

Jáchymu Gondášovi je čtyřicet let, je ženatý a má dvě děti. Na moje otázky odpovídá stylem „tak, když už se na to ptáte…“ a dost těžko hledá slova. To je mi sympatické.
Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 29. červen 2017 @ 10:57:43 CEST (300 čtenářů)
(Více... | 14128 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Rozhovor: Rozhovor s Danielem Fajfrem: Touha po jednotě je větší než naše pohnutá minulost
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Při příležitosti 500. výročí reformace Martina Luthera noviny Křesťan Dnes položily několik otázek Danielu Fajfrovi, předsedovi Ekumenické rady církví v České Republice. Daniel Fajfr je rovněž předsedou Rady Církve bratrské. Ptali jsme se na ekumenismus, vztahy mezi protestanty a katolíky i na oslavy výročí reformace.

Sdružení protestanských církví v Německu (EKD – Evangelische Kirche in Deutschland) pozvalo papeže Františka na návštěvu země. Podle informací v tisku se jedná vůbec o první pozvání tohoto typu ze strany protestantů. Co si o tom myslíte?

Je to dobrá zpráva. Pokud mají padat bariéry rozdělení, potřebujeme se učit spolu mluvit, byť třeba i bratrsky nesouhlasit. Neznám program tohoto setkání, ale je zřejmé, že touha po jednotě je větší než naše pohnutá minulost, která nás rozdělovala.

Jak byste charakterizoval současné vztahy mezi katolíky a protestanty?

Řekl bych, že jsou bratrsky solidní a to jak na úrovni Ekumenické rady církví a České biskupské konference, tak mezi jednotlivými sbory a farnostmi. Rozhodně nevnímám nějaké napětí, které by nás polarizovalo. Výjimky se vždycky najdou.

Vložil: Mainstream v Neděle, 19. březen 2017 @ 19:42:55 CET (283 čtenářů)
(Více... | 4328 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Rozhovor: Strach z ´´protestantizace´´ Vatikánu
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Rozhovor s Marco Politim o reformách papeže Františka, o synodě o rodině a strachu z protestantizace Vatikánu.

Marco Politi je vatikánským korespondentem přes 40 let. 17 let pracoval pro italský deník la Repubblica a spolupracoval také s německými Die Zeit a Frankfurter Allgemeine Zeitung. U nás je znám díky své knize František mezi vlky

Následuje rozhovor, který publikoval německý web pro-medienmagazin.

Vložil: Mainstream v Pátek, 03. únor 2017 @ 16:49:52 CET (313 čtenářů)
(Více... | 8265 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Kardinál Burke: Papež, který vyznává formální herezi, by přestal být papežem
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Na svátek Neposkvrněného Početí poskytl kardinál Burke portálu Catholic World Report rozhovor, jenž zní dosti odvážně. Novinář, který kladl otázky, vzpomněl kardinálův výrok z roku 2004, že se „neustále dostává do potíží“ v souvislosti s odmítnutím svatého přijímání propotratovému prezidentskému kandidátu Johnovi Kerrymu, a zeptal se ho, jestli to dosud platí. Kardinál Burke odpověděl: „Domnívám se, že ano, ale věřím, že jsou to dobré potíže.“

Redaktor šel poté přímo k jádru věci:

CWR: Kdy naposledy někdo napomínal papeže?

Kardinál Burke: Nejsem v tomto směru odborníkem, ale pokud vím, týkalo se to Jana XXII., který byl opravován kvůli mylnému učení o blaženém patření.

CWR: A kdo to provedl?

Kardinál Burke: Účastnil se toho jeden biskup a několik dominikánů

Vložil: Mainstream v Úterý, 24. leden 2017 @ 12:05:52 CET (232 čtenářů)
(Více... | 14914 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Rozhovor s Milošem Poborským - budoucím ředitelem ETS
Spolupráce mezicírkevní poslal Nepřihlášený

Evangelikální teologický seminář bude mít nového ředitele! Zřizovatel, Rada Církve bratrské (CB), přijala návrh Rady ETS a na čtyřleté období ustanovila ředitelem osmačtyřicetiletého Ing. Miloše Poborského. Ten dosud působil jako pastor sboru Křesťanského společenství (KS) Praha Jih a zároveň jako vedoucí české kanceláře kurzů Alfa. Do funkce nastoupí od září 2017. Miloš Poborský je ženatý, má čtrnáctiletého syna a žije v Praze. Muž, který má před sebou minimálně 4 roky výkonného vedení školy o sobě říká, že je dobrodružná povaha a baví ho výzvy. První část velkého rozhovoru s budoucím ředitelem ETS přinášíme právě teď.

Kdy jste začal uvažovat o tom, že byste nastoupil jako ředitel ETS? Věděl jste, že Rada ETS oslovuje možné kandidáty i v jiných denominacích než v CB?

Až do okamžiku, kdy mě bratři oslovili, jsem to netušil. V květnu loňského roku jsem se dozvěděl, že Honza Valeš chce za dva roky skončit a že se hledá nový ředitel. A protože zřizovatelem je CB a součástí řádů CB je podmínka, že ředitel školy musí být z CB, tak mě vůbec nenapadlo, že by někdo mohl přijít za mnou. Bylo to pro mě velké překvapení. Kdyby bylo vypsáno výběrové řízení, nenapadlo by mě se do něj přihlásit.

Vložil: Mainstream v Pátek, 02. prosinec 2016 @ 20:14:39 CET (271 čtenářů)
(Více... | 15778 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Ve feminismu i křesťanství jde o hodnotu každého člověka
Principy poslal Nepřihlášený

Nevychází feminismus z prostředí nastaveného dost proti křesťanství?

Na tuto otázku se dá odpovědět z historického hlediska a pak z hlediska definic. V obou případech je nicméně odpověď ne. Feminismus definuji jako hnutí, které usiluje o sociální, politickou a ekonomickou rovnost žen a mužů. Dělá dvě věci: kritizuje nerovnost a nespravedlnost a bere se za úplnou rovnoprávnost žen. Jde o kritiku, ale zároveň i o pozitivní hodnoty. Nakonec nejde jen o gender, ale také o to, jak souvisí s otázkami rasy, třídy a sexuality. Tohle všechno je třeba mít na paměti, protože zkreslené představy o tom, co je feminismus, jsou dost rozšířené.

Pak tu máme tu historickou odpověď. Feminismus se dělí na tři základní vlny. A vůdčími osobnostmi první vlny feminismu v 19. století a hnutí sufražetek byly i křesťanky.

Vložil: Mainstream v Neděle, 16. říjen 2016 @ 23:02:58 CEST (264 čtenářů)
(Více... | 8645 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Bohatí nejsme, zlatý kočár patří ke kultu, říká nový generální sekretář ČBK
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Boj s předsudky o církvi a lepší komunikace s veřejností jsou témata, na která se ve funkci zaměří nový generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. "Část lidí si i myslí, že církev je temná – to v nich pěstovala totalita, doba, kdy se o církvi nemohlo mluvit. Toto musíme vyvracet," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Přibyl, který na čelním církevním postu od října nahrazuje Tomáše Holuba. 

Podle něj je sbor biskupů i přes roztržky některých tváří církve jednotný i v otázce migrace. "Uprchlíka v Česku skoro nikdo neviděl a všichni se jich bojí. Jsou to přece lidi jako my, a když přijde hladový a zmrzlý a zazvoní mi u dveří, přece ho nenechám padnout hlady," tvrdí.

Vložil: Mainstream v Neděle, 02. říjen 2016 @ 21:23:55 CEST (443 čtenářů)
(Více... | 10993 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Papež František: Není správné ztotožňovat islám s násilím
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Papež František se na tiskové konferenci 1.8.2016 při cestě ze Světového setkání katolické mládeže v Krakově vyjádřil mimojiné k otázce terorismu a vztahu islámu a násilí.

Francouzský novinář Antoine-Marie Izoard (ředitel agentury „i.media“ zaměřené na zpravodajství z Vatikánu) se vrátil k barbarské vraždě P. Jaquese Hamela: Před čtyřmi dny jste nám na tomto místě znovu opakoval, že všechna náboženství si přejí mír. Tento svatý šestaosmdesátiletý kněz byl zcela evidentně zavražděn ve jménu islámu. Proč tedy vy, Svatý otče, když mluvíte o těchto násilných skutcích, mluvíte vždy o teroristech a nikdy o islámu? Proč nikdy nepoužíváte slov „islám“? A dále – kromě modliteb a dialogu, které jsou samozřejmě navýsost důležité, k jaké konkrétní iniciativě proti islámskému násilí byste mohl dát podnět nebo ji navrhnout?

Nelíbí se mi, když se mluví o islámském násilí, protože násilí vidím každý den, i když listuji novinami tady v Itálii: jeden zabije svou snoubenku, jiný tchýni... A jsou to násilníci, kteří jsou pokřtění katolíci! Jsou to katoličtí násilníci....Kdybych mluvil o islámském násilí, měl bych mluvit také o katolickém násilí. Ne všechni muslimové jsou násilníci a ne všichni katolíci jsou násilníci. To máte jako s kompotem, ve kterém je všechno. Jde o násilníky, patřící k těmto náboženstvím.

Vložil: Mainstream v Úterý, 02. srpen 2016 @ 10:54:51 CEST (466 čtenářů)
(Více... | 3858 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Rozhovor: Anna Robbins - Rozhovor o mužích a ženách v církvi, o církevní tradici a kultuře
Teologie poslal Nepřihlášený

Na Evangelikální teologické konferenci v Praze v listopadu 2006 byla hostem Anna Robbins, PhD., profesorka na London School of Theology. Přednášela na témata: Muž a žena v Písmu, Služba mužů a žen v církvi dnes, Církev mužů a žen - vize pro 21. století.

Můžete se nám prosím stručně představit? Kdo je Anna Robbins?

To je ale těžká otázka! Jsem kanadská Britka, která miluje legraci a vášnivě touží zprostředkovávat evangelium Ježíše Krista v naší kultuře. Bůh mě přivedl na Londýnský teologický seminář, kde již šestým rokem vyučuji teologii a současnou kulturu. Studuji sociální etiku a vedu výzkum v oblasti teologické etiky a kultury. Angažuji se také v mnoha činnostech mimo svou práci, např. ve Světové alianci baptistů, a také sloužím ve sboru, kde je můj muž Peter kazatelem. Tak to by bylo ve zkratce.

Přijela jste do Prahy přednášet na teologickou konferenci téma "Církev mužů a žen". Nemělo by to být spíš obráceně vzhledem k tomu, že v církvích je převaha žen?

Již dlouhá léta ženy tvoří v církvi většinu. Udělaly také na mnoha místech hodně (váhám, jestli neříct většinu) práce v místních sborech. Ale nejde o to, zda jmenujeme na prvním místě ženy nebo muže, v tom problém není. To, o co jde, je vzájemná služba.

S jakým osobním porozuměním jste přijela? Co je vaším základním krédem v těchto otázkách?

Vždycky jsem věřila, že pokud mě Bůh k něčemu povolal, otevře pro mne ty správné dveře ve správný čas. To se ukázalo i na mých zkušenostech. Nikdy jsem se necítila vyloučena z jakékoli služby v církvi, i když jako dítě jsem se nikdy nesetkala se ženami, které by byly jáhny, kazateli nebo pastory. Nikdy to přede mnou nestálo jako možnost - až do chvíle, kdy mě Bůh k tomu povolal. Ze všeho nejdřív jsem si musela odpovědět na otázku, zda mne Bůh vůbec coby ženu povolat mohl. Stálo mě to mnoho zápasů nad Biblí. Četla jsem pasáže o tom, že ženy mají mlčet a chápala jsem je doslovně, a to i přesto že jsem sama nikdy ve skutečnosti nezažila sbor, kde by ženy doopravdy mlčely. Postupně mě Bůh v mém životě dovedl do situace, kdy jsem mohla svobodně odpovědět na jeho zavolání. Můj muž a já jsme se společně připravovali ke službě a byli jsme ordinováni zároveň. Rozumím tomu tak, že muži a ženy v církvi konají službu vzájemnosti. A pokud církev povolá ženu, aby kázala nebo učila, nebo dělala cokoli jiného, pak věřím, že je jí tím dána dostatečná autorita. V takovém případě si sama neusurpovala autoritu nad muži, ale odpověděla na pozvání Božího lidu.

Vložil: Mainstream v Středa, 18. květen 2016 @ 17:30:41 CEST (518 čtenářů)
(Více... | 14338 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Rozhovor: Co by ještě chtěli? Iráckého uprchlíka zklamal odjezd krajanů do Německa
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Iráčan Firas se vyzná v IT. Do České republiky přicestoval před dvěma týdny z uprchlického tábora v Erbílu a patří k posledním iráckým křesťanům přijatým předtím, než vláda zrušila přesídlovací program. Z rozhodnutí svých krajanů žít v Německu, které tomuto zrušení předcházelo, je zklamaný.

Jste naštvaný na ty, co odjeli do Německa?

Ne, jsem zklamaný. Myslím, že je to od nich velmi sobecké a že měli víc myslet také na ostatní. Na nás.

Stěžovali si, že se o ně lidé z organizace, která je sem přivezla, špatně starali. Dokonce psali dopisy české vládě, aby je vzala do své péče. Měli pravdu?


Máme tu byt, máme jídlo, máme všechno. Co by ještě chtěli? Hrad? Na začátku říkali, že chtějí být v Evropě a v bezpečí kvůli svým dětem. Být vděčný neznamená jen poděkovat, ale naučit se tu žít a pracovat. Zvlášť když to porovnám s tím, co jsme prožívali jako uprchlíci, nebo s tím, co třeba prožívá má kamarádka, která šla do Německa. Ta tam musela žít několik týdnů v tělocvičně ve velmi špatných podmínkách. Navíc tam byla s muslimy. Neměla si ani kde vyprat prádlo. Opravdu nechápu, co ty, kteří odjeli, k tomu vedlo.

Vložil: Mainstream v Sobota, 09. duben 2016 @ 16:30:39 CEST (437 čtenářů)
(Více... | 4766 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Generace 21 nesplnila uprchlíkům to, co slíbila, tvrdí Salman Hasan
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Za rozhodnutím skupiny pětadvaceti Iráčanů odejít do Německa stojí špatné chování ze strany Generace 21, řekl v rozhovoru pro MF DNES Salman Hasan, který s fondem nejdříve spolupracoval. Fond se na něj loni obrátil, aby pro něj vytipoval rodiny křesťanských uprchlíků vhodných k přesídlení do Česka.

Hasan jezdil se zástupci fondu do Erbílu a připravil původní seznam sto padesáti uprchlíků, kteří vyhovují kritériím pro stěhování. S fondem se ale rozhádal (více zde). Jeho zástupci navíc tvrdí, že stížnosti Iráčanů, o kterých Hasan mluví, byly velmi nekonkrétní.


Kdy a proč se začala rozpadat vaše spolupráce s Generací 21?


Udivuje mě, že mě Generace 21 v těchto dnech tak často zmiňuje. Rok se zmínce o mně vyhýbali. Od začátku říkali veřejnosti, že jde o jejich projekt. Odpověď je, že dosáhli svých cílů. Dokonce bych mohl říct, že nás (Hasan má vlastní humanitární organizaci, vystupuje za ni ale pouze on sám, pozn. red.) okradli o naši těžkou práci. Oficiálně se od nás distancovali, zároveň ale chtěli pokračovat s lidmi (s uprchlíky s Iráku, pozn. red.), kteří důvěřovali jen nám.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 07. duben 2016 @ 22:50:28 CEST (397 čtenářů)
(Více... | 4895 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Rozhovor: Rozhovor se Salmanem Hasanem o Nadačním fondu Generace 21
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Salman Hasan je uprchlík z Iráku. Pochází z muslimské šíitské rodiny, ale opustil islám a stal se křesťanem. Muslimové ho za to chtěli zabít, sám byl zajatcem Islámského státu. Pracoval a pomáhal v uprchlických táborech, a sice skutečným uprchlíkům. Pomáhal nadaci Generace 21 s křesťanskými uprchlíky z Iráku. Nyní ale upozorňuje na údajné nestandardní až nelegální praktiky této nadace. Hasan je šéfem International Christian Outreach Ministry, která s pomocí křesťanským uprchlíkům v Iráku začala.

Vy a vámi zastoupená organizace International Christian Outreach Ministry (ICOM) jste publikovali tiskové prohlášení, v němž jste vyjádřili svůj názor o Generaci 21, která má pomáhat křesťanským uprchlíkům a obvinili jste ji z nekalých činností. Jejich záměr byl prý převzít pomoc křesťanským uprchlíkům, kterou jste vykonávali v Iráku před nimi, a zdiskreditovat vás a tak dále....

Když jsme započali spolupráci s Generací 21, tak neměli žádnou znalost o tom, na čem jsme pracovali po celou dobu v Iráku. Řekli jsme jim, že jim pomůžeme, že připravíme seznam nejpotřebnějších uprchlíků, kterým je třeba pomoci a oni nám řekli, že budou jediným prostředníkem mezi námi a českou vládou. Na začátku vypadalo vše v pořádku, umožnili jsme jim přístup mezi uprchlíky, kontakt se zodpovědnými lidmi v táborech v Iráku, iráckými úřady a sbírání dat.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 17. březen 2016 @ 23:08:36 CET (1539 čtenářů)
(Více... | 8831 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: V přírodních vědách se dnes s duší nepočítá
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Stanislav Komárek (1958), původním vzděláním přírodovědec, se v dnešním stále více se specializujícím odborném světě nebojí překračovat hranice vědních oborů. Napsal také celou řadu popularizujících esejů a novinových článků a dokonce vydal několik románů a básnických sbírek. Na počátku 90. let stál u zrodu Katedry filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. Jedním z jeho životních témat je člověk, k jehož pochopení hledá cestu nejen z pozic biologie, ale také filosofie, psychologie či teorie kultury.

Duše patří k tradičním a dodnes obecně sdíleným slovům evropské kultury. Jaké místo má ale v současných přírodních vědách? Počítá se s ní ještě vůbec?

V přírodních vědách současné doby se s duší nepočítá vůbec. Pokud se tohoto slova v různých popularizačních pracích používá (ve spojení „duševní choroby“ atd.), pak se tím míní souhrn všech neuronálních procesů v organismu.

Vložil: Mainstream v Úterý, 15. březen 2016 @ 21:14:55 CET (358 čtenářů)
(Více... | 6462 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Salman Hasan: Nechci, aby muslimové zničili vaší zemi jako tu mou.
Společnost poslal Nepřihlášený

ROZHOVOR. Salman Hasan je uprchlík z Iráku. Pochází z muslimské šíitské rodiny, ale opustil islám a stal se křesťanem. Muslimové ho za to chtěli zabít, sám byl zajatcem Islámského státu. Varuje před islámem, podle něho se jedná o velmi zlou doktrínu, která motivuje lidi páchat zlé činy, vraždit a znásilňovat. Varuje Čechy, aby si nenechali zničit svou zemi muslimy. Říká, že drtivá většina takzvaných uprchlíků doopravdy uprchlíky nejsou, a jsou nástrojem džihádu a obsazení Evropy muslimy. Sám totiž pracoval a pomáhal v uprchlických táborech a pomáhal skutečným uprchlíkům. Pomáhá nadaci Generace 21 s křesťanskými uprchlíky z Iráku, kteří jsou v ČR. Ti, kdo zabili křesťany v údolí Ninive, ti, kteří je okradli o jejich majetek, znásilnili jejich ženy a ukřižovali jejich děti, byli jejich sousedé, jejich nejlepší přátelé, jejich spolupracovníci – muslimové.

Vložil: Mainstream v Sobota, 05. březen 2016 @ 13:59:38 CET (558 čtenářů)
(Více... | 16221 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Salman Hasan: Uprchlickou vlnu organizují USA s Tureckem
Společnost poslal Nepřihlášený

ROZHOVOR Salman Hasan je uprchlík z Iráku. Pochází z muslimské šíitské rodiny, ale opustil islám a stal se křesťanem. Muslimové ho za to chtěli zabít, sám byl zajatcem Islámského státu.

Říká, že drtivá většina takzvaných uprchlíků doopravdy uprchlíky nejsou a jsou nástrojem džihádu a obsazení Evropy muslimy. Sám totiž pracoval a pomáhal v uprchlických táborech, a sice skutečným uprchlíkům. Pomáhá nadaci Generace 21 s křesťanskými uprchlíky z Iráku.

Migrační vlna je dle něj řízená a placená USA a Tureckem, které také podporují Islámský stát a islámské teroristy. Výsledkem politiky USA jsou miliony mrtvých, vzestup islámu a zničené země. Češi by podle něho měli vystoupit z EU a z ostatními státy středovýchodní Evropy vytvořit ochrannou bariéru proti islámu.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 29. únor 2016 @ 22:59:35 CET (1042 čtenářů)
(Více... | 17029 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Kauza kravín uprchlíkům neublížila, lidé jsou vstřícní, říká zástupce nadace
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Od dubna by měla do jihlavských škol chodit šestice dětí iráckých křesťanů, kteří žijí v rekreačním zařízení Okrouhlík u Jihlavy. Zápis už mají za sebou. „K uprchlíkům jsou všichni vstřícní, kauza ‚přemalovaného kravína‘ jim neublížila,“ říká Martin Frýdl z nadace Generace 21.

Frýdl je jedním z lidí, kteří znají irácké křesťany přicházející do České republiky nejdéle. Nadační fond Generace 21, který pomoc těmto lidem poskytuje, je provází už od Libanonu, kam ze své rodné země prchli před islamistickým pronásledováním.
„Jsou to srdeční lidé, pro nás středoevropany zvyklé spíše na uzavřenost možná s trochu neobvyklou otevřenou a emotivní ‚náturou‘. V tomto smyslu se od nich máme co učit,“ tvrdí Frýdl.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 29. únor 2016 @ 16:31:05 CET (490 čtenářů)
(Více... | 5007 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Rozhovor: Rozhovor u příležitosti sedmdesátin Ivana Odila Štampacha
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Religionista, teolog, publicista, politicky angažovaný křesťan (v sociální demokracii). Autor mnoha publikací a neortodoxních názorů. Časopis Kulturní noviny zveřejnil rozhovor s Ivanem Odilo Štampachem u příležitosti jeho 70. narozenin (18. února 2016).

V životopisném profilu na svém blogu uvádíte: „Jsem synem amerického vojáka, který se podílel na osvobození západních Čech, a byl jsem adoptován rodinou Štampachů.“ – Nechci vyzvídat, proč tomu tak bylo, ale spíše mne zajímá, jak se tato jistě nejednoduchá situace uchovala v paměti dítěte: Jaké bylo Vaše dětství?


Děkuji za pozvání k rozhovoru. Nikdy jsem své biologické rodiče nepoznal, ale tuším, že matka se v nadšení z přicházejícího osvobození od nacistů vydala Američanovi, který jí byl sympatický, a nezvážila, že bude odvelen, že by dítě mohla mít sama, že budoucí rodině dítě může překážet. A že potomek Američana se brzy může stát politickým problémem.

Adoptivní rodiče (napřed v roli pěstounů) si mne vzali několik týdnů po narození. Nemohli mít vlastní dítě a vychovávali mne jako vlastního. Když mi bylo asi tak kolem 16 let, prohraboval jsem se zvědavě, když jsem byl sám doma, v různých papírech a našel jsem tam složku o původních rodičích a průběhu adopce. Jako šok jsem to zažíval vlastně jen chvilku. Pak jsem si v tehdejší romantické naivitě řekl, že „v mých žilách koluje hrdá anglosaská krev“. Dnes už je ovšem můj postoj k USA diferencovanější. Adoptivní rodiče mi to oficiálně sdělili v den mých osmnáctých narozenin, ale nějak jsme to dál neřešili.

Celou část dětství, kterou si pamatuji, jsem prožil jako příslušník české menšiny v tehdy ospalém, provinčním slovenském městečku Trenčíně. Uvědomoval jsem si i v tehdejším společném státě svou odlišnost a snil jsem o návratu do rodné Prahy, říkával jsem „do staré vlasti“, což se naplnilo až mnohem později, v roce 1975.

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. únor 2016 @ 16:10:56 CET (393 čtenářů)
(Více... | 19514 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Rozhovor: Ke svobodě patří kritizovat korán
Principy poslal Nepřihlášený

Na jedné straně kritik islámu Hamed Abdel-Samad, na druhé muslimský teolog Mouhanad Khorchide. Oba zastávají vyhraněná stanoviska v současných diskusích o islámu. Rozhovor na téma násilí a mírumilovnost v islámu, správná hermeneutika koránu, role Mohameda a hrozba tzv. Islámského státu s nimi vedl Stefan Orth.

Pane Abdel-Samade, vy jste už před pěti lety zastával názor, že islám je vzhledem ke svým vnitřním myšlenkovým rozporům odsouzen k zániku. Jak hodnotíte dobu, která mezitím uplynula?

Hamed Abdel-Samad: Tři měsíce před začátkem arabského jara jsem byl přesvědčen, že především arabskoislámské státy jsou v rozkladu, že brzy nastane chaos a vypuknou občanské války a že se masy migrantů vydají do Evropy. Za tohle svoje přesvědčení jsem byl napadán, tvrdilo se, že dělám paniku. Přišlo arabské jaro a všichni doufali, že v arabské oblasti bude nastolena demokracie. Avšak proces rozkladu arabského světa trvá dál. Nejzřetelnějším příkladem je Sýrie, ale platí to i o Jemenu, o Alžírsku, které má blízko k explozi, dokonce i o státech Arabského zálivu, o Libyi. Tento proces pokračuje v celém arabském světě.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 28. leden 2016 @ 16:59:05 CET (558 čtenářů)
(Více... | 24561 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Tábor Čjinského sboru
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

První srpnový týden se na Vsetíně uskutečnil tábor Sboru BJB – křesťanského bratrského sboru Čjinů. Čjinové jsou etnická skupina z Barmy, kteří získali azyl v České republice, založili si zde sbor, který je od roku 2012 součástí Bratrské jednoty baptistů v ČR.

Letní tábor Čjinského sboru již začíná být tradicí. Oproti minulým letům však tábor změnil místo. Vysočinu (Pustou Rybnou) vyměnili za Valašsko. Sbor BJB ve Vsetíně umožnil Čjinům pořádat svůj rodinný biblický tábor v budově sboru. Patří jim za to veliké díky a věřím, že je Pán Bůh za jejich štědrost obdaří velikým požehnáním. Modliteb díkuvzdání zaznělo mnoho. Čjinů byla opravdu plná budova i přesto, že mnoho z nich z pracovních nebo zdravotních důvodů nemohlo přijet nebo přijeli jen na víkend. Tento rok se zúčastnilo 44 osob. Čjinské rodiny jsou rozptýleny různě po České republice a jejich společná setkání jsou pro ně velmi vzácná. Sbor se schází k bohoslužbám jednou za měsíc, odděleně české rodiny a moravské rodiny, protože vzdálenosti jsou veliké. Celý sbor dohromady se sjede jen třikrát do roka – na Vánoce, na Velikonoce a v létě na tábor.

Asi každý z nás byl někdy na táboře a máme představu, jak takový tábor vypadá. Kdybyste ale byli na čjinském táboře, byli byste překvapeni. Probíhá totiž jinak, než jsme my, Češi, zvyklí. Středobodem celého tábora je biblické vyučování. Společné studium Písma je ten důvod, proč se tábor vůbec pořádá. Zábava a odpočinek je až na druhém místě. Volný program byl pouze v sobotu, v den příjezdu, a také v neděli odpoledne. V neděli dopoledne měli Čjinové a Vsetínští společnou bohoslužbu a oběd. Od pondělka do pátku probíhalo vyučování. Každý den byly na pořadu dne dva bloky vyučování a večerní shromáždění. Na začátku každého bloku bylo asi třicet minut chval. Pak už spořádaně seděli celé dopoledne, velkou část odpoledne a celý večer v malém sále, naslouchali vyučování a pečlivě plnili své sešity poznámkami. Jejich ukázněnost a hlad po Božím slově je ohromující.

Vložil: Mainstream v Úterý, 05. leden 2016 @ 14:45:11 CET (525 čtenářů)
(Více... | 9072 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Křesťané v Iráku nemají budoucnost, říká pravoslavný kněz z Mosulu
Svědectví poslal Nepřihlášený

Abuna (otec) Benjamin Shamoun je zástupcem představeného kláštera sv. Matouše („Mor Mattai“) nedaleko iráckého Mosulu. Tento klášter založený v roce 367 patří k nejstarším křesťanským klášterům na světě a nachází se jen několik kilometrů od hranice Islámského státu.

Abuna Benjamin přijel do České republiky na pozvání Nadačního fondu Generace 21, jenž usiluje o to, aby česká vláda přijala 153 křesťanů z uprchlických táborů v iráckém Erbílu. Res Claritatis spolu s redakcí RC Monitoru využily této jedinečné příležitosti k rozhovoru s otcem Benjaminem.

Vložil: Mainstream v Úterý, 24. listopad 2015 @ 15:16:39 CET (543 čtenářů)
(Více... | 17572 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Rozhovor: Islámský stát by šlo porazit za týden, vítězí hlavně strachem a propagandou
Svědectví poslal Nepřihlášený

Po pátečních teroristických útocích v Paříži a následném odvetném leteckém úderu Francie se opět dostává na pořad dne zdánlivě jednoduchá otázka: Jak porazit Islámský stát.

Otec Benjamin, syrský pravoslavný kněz působící v iráckém Erbílu, s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou vyjednal možnost přijetí 152 křesťanů prchajících z Iráku a Sýrie před Islámským státem. V rozhovoru pro HlídacíPes.org koncem října otevřeně mluvil o islámu, hrozbě, již vidí v současné uprchlické vlně mířící do Evropy, Islámském státě i o tom, jak ho porazit.

Benjamin Shamoun patří k Syrské pravoslavné církvi, je mnich z kláštera sv. Matouše (založeného roku 363), který leží jen pár kilometrů od fronty a území ovládaného Islámským státem. Stará se spolu s dalšími duchovními o uprchlický tábor, v němž žije přes 400 rodin.

Vložil: Mainstream v Úterý, 17. listopad 2015 @ 21:29:31 CET (723 čtenářů)
(Více... | 9579 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Rozhovor: Baptističtí uprchlíci z Barmy v Novém Městě na Moravě
Svědectví poslal Nepřihlášený

Jana Smrčková (*1969) prošla profesemi jako osobní asistentka nebo pečovatelka. Vystudovala gymnázium, pak uměleckou nástavbu se zaměřením na textilní krajku, pracovala v muzeu, v kanceláři i v malé fabrice. Po čase naplněném hlavně péčí o děti a rodinu vystudovala na Husově institutu teologických studií v Praze misijně-charitativní činnost. Nyní pracuje jako sociální pracovnice. Před šesti lety, v době, kdy pracovala na zkrácený úvazek, se přidala k péči o uprchlickou rodinu z Barmy a zůstala u toho do dneška.

Jak dlouho se v Novém Městě na Moravě s rodinami z Barmy setkáváš?

První rodina přišla před šesti lety, dva roky nato druhá. Věnovala jsem se jim hodně, protože jsem měla díky zkrácenému pracovnímu úvazku více času. Před dvěma lety přišla ještě jedna paní s holčičkou, která se tu také usadila. Druhé a třetí rodině jsem byla oficiální osobní asistentkou.

Jak se k nám uprchlíci dostali?

V Barmě žijí desítky rozmanitých etnických skupin. Naprostá většina obyvatel dosud žije tradičním způsobem života, západní civilizací nepoznamenaným. Je známo, že v Barmě vládne vojenská junta, je to asi nejtvrdší vojenský režim na světě. Ty „naše“ rodiny navíc pocházejí z etnických menšin, jedna žila u hranic s Indií, druhé dvě na opačném konci Barmy, u hranic s Čínou. Menšiny usilují už několik desetiletí o autonomii, ale kvůli nerostnému bohatství v těchto oblastech to stát nechce dopustit a aktivní občany perzekvuje. Roli hrál také hladomor, způsobený přemnožením krys, a zadržovaná humanitární pomoc pro tyto menšiny. Situace v Barmě je velice složitá. Je zde na sto třicet různých jazyků, každá z etnických skupin mluví jinak. Náboženská různost také hraje svou roli. Většinová společnost vyznává buddhismus, ale tyto rodiny jsou křesťané. I to je v Barmě důvod k pronásledování. V minulosti v těchto oblastech působili baptističtí misionáři z Ameriky, takže zdejší rodiny jsou baptisté.

Vložil: Mainstream v Středa, 11. listopad 2015 @ 15:14:00 CET (1068 čtenářů)
(Více... | 12093 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Rozhovor: Každý den, který křesťané zůstávají v Iráku, je ztracený
Svědectví poslal Nepřihlášený

Rozhovor s Benjamenem Shemonnem o životě ve stínu Islámského státu

Česko v říjnu navštívil Otec Benjamen Shemonn z Iráku, který žije v jednom z nejstarších dosud fungujících klášterů světa, v klášteře sv. Matouše na hoře Alfaf severně od Mosulu, založeném již roku 363. V současné době ovšem starobylé irácké křesťanství prochází těžkou zkouškou a Otec Benjamen byl vyslán do Evropy, aby žádal o pomoc. Měli jsme příležitost mu položit několik otázek.

Můžete nám prosím říct něco o sobě?

Narodil jsem se roku 1975. Vystudoval jsem matematiku v Mosulu a po absolvování jsem začal ještě studovat teologický institut v Mosulu. Roku 2003 jsem se stal mnichem a pokračoval jsem další tři roky ve studiu teologie v Egyptě. Pak jsem šest let sloužil v pastoraci ve Švédsku a rok v Londýně. Teď jsem v klášteře sv. Matouše (klášter Mar Mattai) v severním Iráku, asi 20 km od Mosulu. Mosul je okupován Islámským státem (IS), klášter je ještě na území ovládaném Kurdy.

Jaké církvi tento klášter patří?

Je to syrská pravoslavná církev, jedna ze starobylých východních církví. Je nás v klášteře sedm mnichů a biskup. Co se týče naší pastorace, celkem pečujeme o asi 4000 rodin.

Vložil: Mainstream v Úterý, 10. listopad 2015 @ 12:27:36 CET (592 čtenářů)
(Více... | 5301 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Rozhovor s ředitelem Nadačního fondu Generace 21
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Vytvářím nový Schindlerův seznam, v Iráku je to stejné jako na začátku 2. světové války

Jeho prarodiče přežili útrapy koncentračního tábora v Osvětimi, i proto se teď rozhodl pomáhat. Hrozí se totiž toho, jak se celá věc podobá začátku druhé světové války. Ředitel Generace 21 Jan Talafant si vzal do hlavy, že pomůže 152 křesťanským uprchlíkům v Iráku, kteří byli pronásledováni kvůli své víře. Muž, který v Iráku symbolizuje naději, odpovídá na otázky Blesk.cz

Jak víte, že lidé na vašem seznamu skutečně říkají pravdu? Jak je vlastně vybíráte?

U lidí, kteří jsou na tom seznamu, je potvrzeno, že ten svůj příběh vypráví celou dobu od svého útěku z domova před bojovníky Islámského státu stejně. Na místě je už někdo zná a vědí, že to jsou opravdu křesťané. Jsou tam tisíce lidí, co by chtěli přijet. V podstatě máme momentálně takový novodobý Schindlerův seznam. Dneska tam žijou, ale za rok nebo za dva nebo třeba za tři měsíce ti lidé prostě zmizí a nebudou už existovat. Je to hodně podobné jako na začátku druhé světové války.
Vložil: Mainstream v Úterý, 27. říjen 2015 @ 17:25:24 CET (722 čtenářů)
(Více... | 4199 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.66 Seconds