Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Xenie   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 5201, komentáře < 7 dní: 2, komentářů celkem: 4949, adminů: 23, uživatelů: 2396
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 362 820

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 5 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Rozhovor: Misie jihokorejské apokalyptické sekty Sinčchondži v Praze
Nezdravá učení poslal Nepřihlášený

Na religionistu Zdeňka Vojtíška se už obrátily desítky zoufalých lidí. Rodiče, partneři nebo i přátelé popisují, jak ztratili někoho blízkého.

„Bývají to smutné příběhy, kdy se děti, manželé nebo manželky zcela odtrhnou od svých rodin, přestěhují se jinam a nekomunikují,“ vypráví přední znalec sekt, kultů a nových náboženství Zdeněk Vojtíšek z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy o tom, jak zasáhla do mnoha životů jihokorejská sekta Sinčchondži, která v Česku loví v ulicích zejména mladé ženy a jejíž činnost Seznam Zprávy už v minulých dnech popsaly

Sekta scházející se v domě na pražské Palmovce pod záminkou intenzivního studia Bible a různých psychologických testů láká nové členy. Přijmou-li apokalyptickou vizi Sinčchondži, zpřetrhají vztahy s okolním světem a propadnou komunitě.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 11:51:59 CEST (108 čtenářů)
(Více... | 5560 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Pavol Hanes: Charizmatickí kresťania / Viera zo mňa nerobí iracionálneho človeka
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Rozhovor s profesorom evanjelikálnej teológie Pavlom Hanesom o charizmatickom kresťanstve.

Pavel Hanes je profesor na Katedre teológie a katechetiky Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde pôsobí od roku 1993. Je garantom filozofie pre teológov, apologetiky a starozmluvných predmetov.

Vyštudoval Evanjelickú bohosloveckú fakultu UK v Bratislave. Pôsobil tiež ako kazateľ Bratskej jednoty baptistov. Okrem iných aktivít sa podieľal na ekumenickom preklade Biblie do slovenčiny. Je tiež autorom viacerých kníh a publikácií vrátane vysokoškolskej učebnice Dejiny kresťanstva (2016) a kníh Kto je Ježiš (2017) či Súčasné problémy kresťanského svetonázoru (2018).

V posledných týždňoch spôsobilo kontroverzie štyri roky staré video z nedeľnej laickej kázne Mareka Krajčího, prednesenej počas Letníc na pôde bratislavského baptistického zboru Viera. Hovorí v ňom o fyzickej, priam exaltovanej skúsenosti s Duchom Svätým, keď sa ako 14-ročný chlapec modlil za jeho vyliatie. Mnohých ľudí takto prežívané kresťanstvo zaskočilo. Má sa verejnosť báť podobných prejavov viery?

Marek Krajčí je môj priateľ a poznal som ho ešte pred tým, ako sa stal ministrom. Nerád by som sa vyjadroval priamo k nemu, lebo o tejto konkrétnej skúsenosti som s ním osobne nehovoril. Avšak môžem všeobecne hovoriť o tom, čo ste opísali ako „exaltovanú skúsenosť“.

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. červen 2020 @ 11:27:33 CEST (166 čtenářů)
(Více... | 18304 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Lípa jako prostor pro setkávání nejen křesťanů
Sborový život poslal Nepřihlášený

Multifunkční sborový dům Lípa v Olomouci vznikl přestavbou bývalého kina, je sídlem Bratrské jednoty baptistů a místem pro aktivity Rodinného centra Provázek. V Lípě probíhají jednak bohoslužby, jednak setkávání a programy založené na křesťanských hodnotách, ale otevřené široké veřejnosti.

"My jsme opravdu dlouhou dobu hledali. Když přišla tato možnost a 97% členů sboru řeklo, že do toho půjdou, tak jsme neváhali. Byla tam spousta nostalgie od lidí, kteří tu budovu znali jako bývalé kino, i toto přispělo k tomu, že to je naše srdcová záležitost," říká kazatel Bratrské jednoty baptistů Petr Coufal o koupi a rekonstrukci budovy Lípa na Třídě Svornosti v Olomouci.

Budova Lípa začala sloužit svému novému účelu na podzim roku 2019. Probíhají tam jednak bohoslužby, jednak setkávání a programy založené na křesťanských hodnotách, ale otevřené široké veřejnosti. Lípa je totiž také sídlem Rodinného centra Provázek.

Vložil: Mainstream v Sobota, 16. květen 2020 @ 14:51:30 CEST (135 čtenářů)
(Více... | 1892 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Co byste dělala, kdybyste měla syna a byl to homosexuál?
Etika poslal Nepřihlášený

Janu Jochovou, předsedkyni Aliance pro rodinu, v rozhovoru pro Rozstřel zaskočil dotaz, co by dělala, kdyby její syn byl homosexuál.

"Je to velmi hypotetická otázka, nemyslím si, že v mé rodině něco takového nastane. ... Asi bychom se bavili o tom, že bych nerada, aby žil s mužem a přiváděl mi ho domů. ... Že bych byla ráda, aby zůstal nějakým způsobem sám. ... Žít sám není tragédie."

Na otázku, zda by akceptovala svého syna, kdyby si přivedl partnera, Jochová odpověděla: "Já nevím, nedokážu Vám na to odpovědět, protože pro mě je to taková představa, kterou nemám nějak zpracovanou, protože o ní prostě nepřemýšlím."

Vložil: Mainstream v Pátek, 29. listopad 2019 @ 12:38:02 CET (277 čtenářů)
(Více... | 1252 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Rozhovor: Rozhovor s bratrem biskupem Plevou (i o rozdělení v JB)
Historie českých baptistů poslal Nepřihlášený

Součástí letošního Xcampu [2007] byla i výstava věnovaná 550. výročí vzniku Jednoty bratrské. Slavnostní vernisáže se zúčastnil biskup Jednoty bratrské bratr Mgr. Ing. Jaroslav Pleva, který také vedl nedělní seminář na téma „Hledání pravé církve. Revoluční model z 15. století.“ Bratru Plevovi jsme položili pro časopis Idea několik otázek.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 12. září 2019 @ 16:10:02 CEST (322 čtenářů)
(Více... | 6910 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Bojujme proti názoru, že každý má ve všem nárok na svou pravdu
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Pokládáte vědu za jedinou sílu, která lidstvu pomůže?

Ano. Nikoli nutně vědu ve smyslu znalostí, ale určitě vědecký způsob myšlení.

Co rozumíte vědeckým způsobem myšlení?

Závěry založené na důkazech. Testování hypotéz pomocí experimentů. Dvojitě slepé pokusy. Kvantitativní vyhodnocování. Jediným kritériem pravdy je důkaz. Je třeba pěstovat a rozvíjet skeptické a kritické myšlení. Uvědomovat si, že jsme náchylní k chybám myšlení, k subjektivním chybám, a dávat na to pozor.

To je velký program pro celou společnost. Co může udělat každý z nás třeba teď hned?

Podporovat přírodovědecké vzdělání, logické myšlení, racionalitu. Objektivní pravdy existují; bojujme všichni proti názoru, že každý má ve všem nárok na svou pravdu a že všechny jsou stejně hodnotné. Nejsou.

Vložil: Mainstream v Sobota, 01. červen 2019 @ 17:33:18 CEST (425 čtenářů)
(Více... | 2893 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Rozhovor: Rozhovor s farářem Jana Palacha
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Před padesáti lety, 16. ledna 1969, otřásla českou společností sebeoběť Jana Palacha (1948–1969), studenta Filosofické fakulty UK a českobratrského evangelíka. Rozhovor s jeho farářem Jakubem S. Trojanem otiskl křesťanský časopis Brána (vydavatelem je Církev bratrská) v letošním lednovém čísle. Autorkou rozhovoru je Eva Čejchanová, fotografoval Bronislav Matulík.

Prof. ThDr. Ing. Jakub S. Trojan
(*1927) byl za svoje postoje v roce 1948 vyloučen z Vysoké školy obchodní, později vystudoval na Univerzitě Karlově a Vysoké škole ekonomické v Praze. Stal se farářem, po odebrání státního souhlasu k výkonu duchovní služby pracoval jako ekonom. Po revoluci vyučoval na Evangelické teologické fakultě UK a v letech 1990 až 1996 tam působil jako děkan.

Vložil: Mainstream v Středa, 16. leden 2019 @ 21:54:38 CET (276 čtenářů)
(Více... | 15147 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Lýdie Kucová: Mým akcentem je Kristova láska (rozhovor)
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Lydie Kucová je kazatelkou v Bratrské jednotě baptistů. Slouží společně s kolegou Janem Koukalem v pražském sboru BJB Na Topolce.

Jak tě napadlo být kazatelkou?

U baptistů si sbory samy povolávají muže nebo ženy ke kazatelské službě na základě jejich obdarování. Děje se tak na podkladě Božího oslovení, vystrojení duchovními dary a potřeb toho či onoho sboru. Nejinak tomu bylo i v mém případě.

Co na to říkala Tvoje rodina?

Moje rodina – nejen ta nejbližší – prožívala slavnost instalace, což je veřejný akt uvedení do kazatelské služby na konkrétním sboru, radostně. Toto slavnostní shromáždění před více než dvěma lety proběhlo za hojné účasti okolních sborů a církví, kazatelů a teologů od nás i ze zahraničí, i zástupců výkonného výboru Bratrské jednoty baptistů (BJB). Musím podotknout, že na sboru působíme jako kazatelé dva, vedle mne ještě kolega Jan Koukal. Oba jsme byli uvedeni do služby ve stejný den a pro všechny přítomné to byla radostná událost.

Vložil: Mainstream v Sobota, 08. prosinec 2018 @ 23:20:23 CET (420 čtenářů)
(Více... | 5571 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.33)

Rozhovor: Část církve nezvládá život ve svobodě a stále si vytváří nepřátele
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Záříjové kázání kněze Petra Piťhy, ve kterém mimo jiné varoval před nadvládou homosexuálů, bylo bulvární, demagogické a manipulativní a kardinál Dominik Duka se kněze neměl zastávat. V pořadu Události, komentáře to uvedl Tomáš Petráček z Katolické teologické fakulty. Část české církve podle něj nezvládá život ve svobodě a musí si vytvářet stále nějaké nepřátele. Momentálně jimi mají být podle Petráčka „neomarxisté a genderisté“.

Vložil: Mainstream v Neděle, 21. říjen 2018 @ 22:22:49 CEST (336 čtenářů)
(Více... | 4492 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.2)

Rozhovor: Křesťan Dnes: Rozhovor s Pavlem Coufalem, předsedou výkonného výboru BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

O minulém víkendu se sešli delegáti sborů BJB na celostátní konferenci. Bylo to pravidelné setkání nebo se jednalo o mimořádnou událost?

Bylo to naše pravidelné setkání. Setkáváme se každý rok na jaře, abychom projednávali společné záležitosti sborů, sdružených v Bratrské jednotě baptistů. Na podzim míváme pravidelně „poradu“, kterou nazýváme Rada zástupců sborů, kde se věnuje čas vzájemné diskusi. Sjezd delegátů je nejvyšší orgán BJB, a proto projednává různé návrhy a přijímá mnoho rozhodnutí. V případě potřeby můžeme svolat i mimořádné jednání sjezdu.

Jaký program byl pro účastníky připraven?

Jako obvykle jsme měli velmi nabitý program. Nejprve jsme projednávali zprávy předsedy a tajemníka Výkonného výboru, zprávy z různých odborů, ve kterých organizujeme společnou službu (máme odbor mládeže, odbor pro manželství a rodinu, odbor sester, misijní odbor) a komisí (komise pro vzdělávání, komise duchovní služby atd.). Schvalovali jsme společné hospodaření za minulý rok i rozpočet na letošní rok. Také jsme projednávali situaci ohledně olomoucké školy Dorkas (Vyšší odborná škola sociálně-teologická), která bude po 26 letech pro nedostatek studentů ukončovat svůj vzdělávací program.

Vložil: Mainstream v Pátek, 11. květen 2018 @ 01:51:47 CEST (535 čtenářů)
(Více... | 6435 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Křesťan Dnes: Rozhovor s Martinem Moldanem, biskupem Apoštolské církve
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Martin Moldan zastává úřad biskupa Apoštolské církve téměř 10 let.  Podstatnou část života prožil ve Varnsdorfu, kde působil 15 let jako pastor sboru Apoštolské církve, který sám založil. S manželkou Olgou má tři děti a mezi jeho záliby patří četba, příroda, fotografování a horské kolo.

Jak vnímáte současnou společenskou situaci po parlamentních a prezidentských volbách?

Situace během voleb i po volbách mne rozhodně nenaplnila radostí, a to z důvodů, které bych nerad detailněji rozebíral. Každý křesťan má kromě své víry i politické preference, ty by nás však v žádném případě neměly rozdělovat.

Za důležitější považuji skutečnost, aby krizí hodnot, jíž čelí (nejen) česká společnost, nebyla postižena církev. Nečekám, že společnost bude bez chyb, ale o to více si přeji, aby v naší zemi byla církev „sloupem a oporou pravdy.“

Vložil: Mainstream v Pátek, 16. březen 2018 @ 12:01:35 CET (450 čtenářů)
(Více... | 9401 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Rozhovor: Čínská křesťanka v Česku: Bez azylu mi hrozí mučení a smrt
Principy poslal Nepřihlášený

„Česko jsem si zamilovala, do kostela tu chodím beze strachu. Ale hluboko v srdci mám bezmoc, čekám už 26 měsíců a bojím se, že mě pošlou zpět do Číny,“ přiznává Anna, jedna z čínských křesťanů, kteří u nás žádají o politický azyl. Zatím marně. „Českým lidem bych ráda vysvětlila, že jsme přijeli pouze proto, že jsme v naší zemi pronásledováni pro víru v Boha," zdůrazňuje Anna v emotivním rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Říká si Anna a v Česku žije už přes dva roky. Po tuto dobu žádá o politický azyl - zatím bez úspěchu.

Anna je jednou z několika desítek čínských křesťanek a křesťanů, kteří do naší země uprchli před pronásledováním ze strany čínského vládního režimu a hledají tu útočiště. Setkali jsme se na smluveném místě v jednom z pražských kostelů. Anna se dostavila i s dalšími sestrami, které však promluvit nechtěly. Všechny se bojí deportace zpět do Číny.

Vložil: Mainstream v Neděle, 04. březen 2018 @ 11:49:47 CET (407 čtenářů)
(Více... | 9791 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Rozhovor: Evangelizace muslimů
Humor poslal Nepřihlášený

V roce 2020 muslimští imigranti, žijící na území ČR již v řádu jednoho milionu, začali mít podivné sny, kdy se jim zjevovala bytost z Koránu, kterou považovali za Isu ibn Marjam. Ta jim řekla, že mají hledat radu u českých církví. Na tuto žádost reagovali představitelé některých denominací a sešli se, aby se dohodli, jaké evangelium jim předloží. Začali dle abecedního pořádku.

Vložil: Mainstream v Pátek, 05. leden 2018 @ 12:25:47 CET (424 čtenářů)
(Více... | 6894 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Rozhovor: Zeman: Izrael a jeho hrdinství jsou pro nás vzorem a povzbuzením
Zprávy poslal Nepřihlášený

Miloš Zeman, jediný evropský státník, který prohlásil, že je ochoten přesunout své velvyslanectví do Jeruzaléma, v exkluzivním rozhovoru pro Israel HaYom.

Mezinárodní bouře způsobená tím, že prezident Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, zastihla českého prezidenta Miloše Zemana uprostřed jeho vlastní bouře: během několika týdnů bude znovu soupeřit o prezidentský úřad. 73letý dlouholetý politik vedl Českou republiku v jednom z nejvíce nestabilních politických období, které tato země zažívala od dob svého osvobození od komunismu. Minulý týden Zeman jmenoval populistického a protievropského podnikatele Andreje Babiše předsedou menšinové vlády, která při hlasování o důvěře vládě 10. ledna pravděpodobně nezíská většinu hlasů. 

Zeman, třetí prezident České republiky od konce komunistického režimu, byl prvním prezidentem, který byl přímo zvolen lidem, ale politické turbulence v jeho zemi mu nezaručují opětovné zvolení. Přesto uprostřed všech těchto problémů se Zeman rázně postavil po bok amerického prezidenta a jako jediný evropský státník prohlásil, že je ochoten přesunout své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, za což byl novým premiérem Babišem okamžitě zkritizován. Zeman v rozhovoru pro Israel HaYom vysvětlil, že  nařídil nové české vládě, aby zahájila přípravy přesunu velvyslanectví do Jeruzaléma.

Vložil: Mainstream v Úterý, 19. prosinec 2017 @ 20:36:38 CET (245 čtenářů)
(Více... | 6395 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Rozhovor: Trump plní přání evangelikálů, říká bývalý český velvyslanec v Izraeli
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Za rozhodnutím amerického prezidenta Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město státu Izrael stojí podle zahraničních médií především vlivné hnutí křesťanských fundamentalistů, takzvaných evangelikálů. Jiří Schneider, bývalý velvyslanec Česka v Izraeli a člen synodní rady Českobratrské církve evangelické, v rozhovoru s on-line deníkem TÝDEN.CZ vysvětluje, proč si právě evangelikálové přejí udělat z Jeruzaléma oficiální metropoli Izraele.

Jaký je vlastně rozdíl mezi evangelíkem a evangelikálem?

V obou případech jde o příslušníky protestantské církve, evangelikálové ale trvají na konzervativním, doslovném výkladu bible. Někdy proto bývají označováni i za křesťanské fundamentalisty.

Jak silný vliv mají evangelikálové v USA?

K evangelikálským církvím se ve Spojených státech hlásí asi pětina obyvatel, takže vliv mají určitě značný. A naprostá většina evangelikálů dala ve volbách hlas Donaldu Trumpovi, mimo jiné i kvůli tomu, že slíbil uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. prosinec 2017 @ 19:55:04 CET (266 čtenářů)
(Více... | 4077 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Rozhovor: Kardinál Duka upřesnil, v čem vidí ´´rozmary menšin´´
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

„Někteří lidé mají stále pocit, že se jim ubližuje, a přitom mají největší možnost projevu hlasu,“ řekl v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz kardinál Dominik Duka. Dovysvětlil svůj čtvrteční projev ve Staré Boleslavi při příležitosti státního svátku, ve kterém mluvil o umlčované většině. Podle kardinála šlo o výzvu k vyšší volební účasti.

Lidé se podle kardinála mylně domnívají, že jsou bezmocní nebo že jich je málo. Kardinál upozornil na to, že pokud lidé nejdou k volbám, nemusejí politici nic dělat a dělají jen to, co chtějí a co je napadne.

„Naši naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu,“ řekl kardinál a dovolával se demokracie bez přívlastků. „Jen tak nebude většina manipulována a ovládána rozmary některých menšin,“ poznamenal Duka, aniž by konkretizoval, jaké menšiny má na mysli. Svůj projev rozvedl v rozhovoru pro sever iROZHLAS.cz.

Vložil: Mainstream v Sobota, 30. září 2017 @ 16:51:29 CEST (321 čtenářů)
(Více... | 4173 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Rozhovor: Rozhovor s novým předsedou Výkonného výboru BJB Pavlem Coufalem
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Být otevřenější a srozumitelnější

S novým předsedou Výkonného výboru BJB Pavlem Coufalem nejen o jeho snech a cílech

Proč jste se rozhodl kandidovat na předsedu českých baptistů?

Již v minulosti mě někteří bratři povzbuzovali, abych kandidoval, ale vždy jsem odmítl s tím, že jsem povolán ke službě pastýře sboru. Když jsem byl před těmito volbami znovu osloven volební komisí, opět jsme se za to s manželkou modlili. Po rozhovorech s několika bratry a hledání Boží vůle jsem vnímal, že tentokrát mám být pro tuto službu otevřený. Mojí životní ambicí je, abych byl věrným služebníkem na tom místě, kde mě Pán povolá.

Jak jste prožíval své zvolení?

Neprožíval jsem žádnou euforii, v církvi nejde o pozice, služební postup nebo něco podobného. Spíše jsem to přijal jako nový úkol v další etapě mého života. Prožíval jsem to s modlitbou za Boží milost pro naši Bratrskou jednotu baptistů.
Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. září 2017 @ 20:58:31 CEST (477 čtenářů)
(Více... | 6380 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Rozhovor s kazateli topoleckého sboru v časopisu Protestant 6/2017
Etika poslal Nepřihlášený

Baptistický sbor v Praze 4 na Topolce je dlouhá léta známý mj i jako útočiště lidí lidí neskladných nebo pronásledovaných. V poslední době došlo k napětí mezi ním a některými dalšími sbory Bratrské jednoty baptistů kvůli jeho otevřenosti ve vztahu k lidem s menšinovou sexuální orientací (označovaným dnes jako LGBT menšina).

Na otázky Jana Škroba odpovídají kazatelé sboru Jan Koukal (JK) a Lydie Kucová (LK)

V nedávné době došlo ke sporu vašeho společenství s vedením Bratrské jednoty baptistů. Co přesně se stalo?

JK: Chtěl bych předeslat, že v pojetí baptismu, ke kterému se hlásím já i náš sbor – společně dejme tomu se západoevropskými baptisty – BJB (Bratrská jednota baptistů) není církví (tou je z pohledu státu), ale unií baptistických sborů; tedy unií jednotlivých církví. Místní církev je sbor, viditelné tělo Kristovo, které jedná v odpovědi na Boží milosrdné pozvání ke společenství. Jako takové má povinnost a svobodu vykládat Boží slovo a v moci Ducha svatého jej uvádět ve svůj život a jednání. Z této kongregační eklesiologie plyne, že BJB nemá vedení, ale spíše koordinátory spolupráce mezi plně „kristonomními“ sbory. Roli koordinátora zastává výkonný výbor.

Spor (nebo z velké míry nedorozumění) tkví v naší neochotě v křesťanském kontextu urážlivě označovat jakékoli dříve jasně diskriminované menšiny. V tomto případě jde o LGBT lidi. Náš sbor chce být otevřený každému a pro každého chce obhajovat možnost být součástí společenství. Trváme na držení tradičních baptistických zásad vyčtených z evangelia: na svobodě svědomí a svobodě vyznání.

Tyto myšlenky jsme hlavně pomocí dopisů komunikovali s ostatními sbory v BJB. Výsledkem byly snahy několika sborů (či jejich staršovstev) uplatnit v kongregacionalismu nelegitimní „mezisborovou kázeň“. Dokonce výroční sjezd delegátů náš sbor vyzývá k vystoupení z BJB pro naše údajně nebiblické postoje. Do příštího jara má náš sbor „činit pokání“, nebo se bude hlasovat o našem vyloučení z BJB.

Vložil: Mainstream v Středa, 05. červenec 2017 @ 19:52:32 CEST (914 čtenářů)
(Více... | 8413 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Rozhovor: Křesťanství je už tak nepřitažlivé, že je vlastně zajímavé
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Víra pomáhá odbourávat úzkosti a deprese, to psychiatrie ví. V naší tradici to byla po staletí víra křesťanská. Ale dnes? Jak může inteligentní člověk věřit „pohádce“ o Bohu, který se stal na chvíli člověkem? Má vůbec křesťanství co říct dnešnímu, dejme tomu, vysokoškolákovi? Povídáme si s Jáchymem Gondášem, baptistickým kazatelem a učitelem ve škole.

Protože nemá telefon, domlouvali jsme si rozhovor po mailu. Napsal mi, že si mě vyzvedne na tramvajové zastávce a pak půjdeme k němu domů, že bydlí za rohem. Vygooglovala jsem si, jak vypadá, a čekala vousatého mladého muže vážného vzhledu. Jak ho tak vyhlížím do dálky, přifrčí ke mně o hlavu menší pokérovaný kluk v kraťasech, evidentně dobře naložený, a povídá: „Čekáte na mě?“ „Ne,“ řeknu a myslím si – vem si prkno, chlapče, a vodjeď. Tak jsme se potkali.

Jáchymu Gondášovi je čtyřicet let, je ženatý a má dvě děti. Na moje otázky odpovídá stylem „tak, když už se na to ptáte…“ a dost těžko hledá slova. To je mi sympatické.
Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 29. červen 2017 @ 10:57:43 CEST (495 čtenářů)
(Více... | 14128 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Rozhovor: Rozhovor s Danielem Fajfrem: Touha po jednotě je větší než naše pohnutá minulost
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Při příležitosti 500. výročí reformace Martina Luthera noviny Křesťan Dnes položily několik otázek Danielu Fajfrovi, předsedovi Ekumenické rady církví v České Republice. Daniel Fajfr je rovněž předsedou Rady Církve bratrské. Ptali jsme se na ekumenismus, vztahy mezi protestanty a katolíky i na oslavy výročí reformace.

Sdružení protestanských církví v Německu (EKD – Evangelische Kirche in Deutschland) pozvalo papeže Františka na návštěvu země. Podle informací v tisku se jedná vůbec o první pozvání tohoto typu ze strany protestantů. Co si o tom myslíte?

Je to dobrá zpráva. Pokud mají padat bariéry rozdělení, potřebujeme se učit spolu mluvit, byť třeba i bratrsky nesouhlasit. Neznám program tohoto setkání, ale je zřejmé, že touha po jednotě je větší než naše pohnutá minulost, která nás rozdělovala.

Jak byste charakterizoval současné vztahy mezi katolíky a protestanty?

Řekl bych, že jsou bratrsky solidní a to jak na úrovni Ekumenické rady církví a České biskupské konference, tak mezi jednotlivými sbory a farnostmi. Rozhodně nevnímám nějaké napětí, které by nás polarizovalo. Výjimky se vždycky najdou.

Vložil: Mainstream v Neděle, 19. březen 2017 @ 19:42:55 CET (422 čtenářů)
(Více... | 4328 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Rozhovor: Strach z ´´protestantizace´´ Vatikánu
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Rozhovor s Marco Politim o reformách papeže Františka, o synodě o rodině a strachu z protestantizace Vatikánu.

Marco Politi je vatikánským korespondentem přes 40 let. 17 let pracoval pro italský deník la Repubblica a spolupracoval také s německými Die Zeit a Frankfurter Allgemeine Zeitung. U nás je znám díky své knize František mezi vlky

Následuje rozhovor, který publikoval německý web pro-medienmagazin.

Vložil: Mainstream v Pátek, 03. únor 2017 @ 16:49:52 CET (440 čtenářů)
(Více... | 8265 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Kardinál Burke: Papež, který vyznává formální herezi, by přestal být papežem
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Na svátek Neposkvrněného Početí poskytl kardinál Burke portálu Catholic World Report rozhovor, jenž zní dosti odvážně. Novinář, který kladl otázky, vzpomněl kardinálův výrok z roku 2004, že se „neustále dostává do potíží“ v souvislosti s odmítnutím svatého přijímání propotratovému prezidentskému kandidátu Johnovi Kerrymu, a zeptal se ho, jestli to dosud platí. Kardinál Burke odpověděl: „Domnívám se, že ano, ale věřím, že jsou to dobré potíže.“

Redaktor šel poté přímo k jádru věci:

CWR: Kdy naposledy někdo napomínal papeže?

Kardinál Burke: Nejsem v tomto směru odborníkem, ale pokud vím, týkalo se to Jana XXII., který byl opravován kvůli mylnému učení o blaženém patření.

CWR: A kdo to provedl?

Kardinál Burke: Účastnil se toho jeden biskup a několik dominikánů

Vložil: Mainstream v Úterý, 24. leden 2017 @ 12:05:52 CET (392 čtenářů)
(Více... | 14914 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Rozhovor s Milošem Poborským - budoucím ředitelem ETS
Spolupráce mezicírkevní poslal Nepřihlášený

Evangelikální teologický seminář bude mít nového ředitele! Zřizovatel, Rada Církve bratrské (CB), přijala návrh Rady ETS a na čtyřleté období ustanovila ředitelem osmačtyřicetiletého Ing. Miloše Poborského. Ten dosud působil jako pastor sboru Křesťanského společenství (KS) Praha Jih a zároveň jako vedoucí české kanceláře kurzů Alfa. Do funkce nastoupí od září 2017. Miloš Poborský je ženatý, má čtrnáctiletého syna a žije v Praze. Muž, který má před sebou minimálně 4 roky výkonného vedení školy o sobě říká, že je dobrodružná povaha a baví ho výzvy. První část velkého rozhovoru s budoucím ředitelem ETS přinášíme právě teď.

Kdy jste začal uvažovat o tom, že byste nastoupil jako ředitel ETS? Věděl jste, že Rada ETS oslovuje možné kandidáty i v jiných denominacích než v CB?

Až do okamžiku, kdy mě bratři oslovili, jsem to netušil. V květnu loňského roku jsem se dozvěděl, že Honza Valeš chce za dva roky skončit a že se hledá nový ředitel. A protože zřizovatelem je CB a součástí řádů CB je podmínka, že ředitel školy musí být z CB, tak mě vůbec nenapadlo, že by někdo mohl přijít za mnou. Bylo to pro mě velké překvapení. Kdyby bylo vypsáno výběrové řízení, nenapadlo by mě se do něj přihlásit.

Vložil: Mainstream v Pátek, 02. prosinec 2016 @ 20:14:39 CET (419 čtenářů)
(Více... | 15778 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Ve feminismu i křesťanství jde o hodnotu každého člověka
Principy poslal Nepřihlášený

Nevychází feminismus z prostředí nastaveného dost proti křesťanství?

Na tuto otázku se dá odpovědět z historického hlediska a pak z hlediska definic. V obou případech je nicméně odpověď ne. Feminismus definuji jako hnutí, které usiluje o sociální, politickou a ekonomickou rovnost žen a mužů. Dělá dvě věci: kritizuje nerovnost a nespravedlnost a bere se za úplnou rovnoprávnost žen. Jde o kritiku, ale zároveň i o pozitivní hodnoty. Nakonec nejde jen o gender, ale také o to, jak souvisí s otázkami rasy, třídy a sexuality. Tohle všechno je třeba mít na paměti, protože zkreslené představy o tom, co je feminismus, jsou dost rozšířené.

Pak tu máme tu historickou odpověď. Feminismus se dělí na tři základní vlny. A vůdčími osobnostmi první vlny feminismu v 19. století a hnutí sufražetek byly i křesťanky.

Vložil: Mainstream v Neděle, 16. říjen 2016 @ 23:02:58 CEST (376 čtenářů)
(Více... | 8645 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Bohatí nejsme, zlatý kočár patří ke kultu, říká nový generální sekretář ČBK
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Boj s předsudky o církvi a lepší komunikace s veřejností jsou témata, na která se ve funkci zaměří nový generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. "Část lidí si i myslí, že církev je temná – to v nich pěstovala totalita, doba, kdy se o církvi nemohlo mluvit. Toto musíme vyvracet," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Přibyl, který na čelním církevním postu od října nahrazuje Tomáše Holuba. 

Podle něj je sbor biskupů i přes roztržky některých tváří církve jednotný i v otázce migrace. "Uprchlíka v Česku skoro nikdo neviděl a všichni se jich bojí. Jsou to přece lidi jako my, a když přijde hladový a zmrzlý a zazvoní mi u dveří, přece ho nenechám padnout hlady," tvrdí.

Vložil: Mainstream v Neděle, 02. říjen 2016 @ 21:23:55 CEST (627 čtenářů)
(Více... | 10993 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Papež František: Není správné ztotožňovat islám s násilím
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Papež František se na tiskové konferenci 1.8.2016 při cestě ze Světového setkání katolické mládeže v Krakově vyjádřil mimojiné k otázce terorismu a vztahu islámu a násilí.

Francouzský novinář Antoine-Marie Izoard (ředitel agentury „i.media“ zaměřené na zpravodajství z Vatikánu) se vrátil k barbarské vraždě P. Jaquese Hamela: Před čtyřmi dny jste nám na tomto místě znovu opakoval, že všechna náboženství si přejí mír. Tento svatý šestaosmdesátiletý kněz byl zcela evidentně zavražděn ve jménu islámu. Proč tedy vy, Svatý otče, když mluvíte o těchto násilných skutcích, mluvíte vždy o teroristech a nikdy o islámu? Proč nikdy nepoužíváte slov „islám“? A dále – kromě modliteb a dialogu, které jsou samozřejmě navýsost důležité, k jaké konkrétní iniciativě proti islámskému násilí byste mohl dát podnět nebo ji navrhnout?

Nelíbí se mi, když se mluví o islámském násilí, protože násilí vidím každý den, i když listuji novinami tady v Itálii: jeden zabije svou snoubenku, jiný tchýni... A jsou to násilníci, kteří jsou pokřtění katolíci! Jsou to katoličtí násilníci....Kdybych mluvil o islámském násilí, měl bych mluvit také o katolickém násilí. Ne všechni muslimové jsou násilníci a ne všichni katolíci jsou násilníci. To máte jako s kompotem, ve kterém je všechno. Jde o násilníky, patřící k těmto náboženstvím.

Vložil: Mainstream v Úterý, 02. srpen 2016 @ 10:54:51 CEST (588 čtenářů)
(Více... | 3858 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Rozhovor: Anna Robbins - Rozhovor o mužích a ženách v církvi, o církevní tradici a kultuře
Teologie poslal Nepřihlášený

Na Evangelikální teologické konferenci v Praze v listopadu 2006 byla hostem Anna Robbins, PhD., profesorka na London School of Theology. Přednášela na témata: Muž a žena v Písmu, Služba mužů a žen v církvi dnes, Církev mužů a žen - vize pro 21. století.

Můžete se nám prosím stručně představit? Kdo je Anna Robbins?

To je ale těžká otázka! Jsem kanadská Britka, která miluje legraci a vášnivě touží zprostředkovávat evangelium Ježíše Krista v naší kultuře. Bůh mě přivedl na Londýnský teologický seminář, kde již šestým rokem vyučuji teologii a současnou kulturu. Studuji sociální etiku a vedu výzkum v oblasti teologické etiky a kultury. Angažuji se také v mnoha činnostech mimo svou práci, např. ve Světové alianci baptistů, a také sloužím ve sboru, kde je můj muž Peter kazatelem. Tak to by bylo ve zkratce.

Přijela jste do Prahy přednášet na teologickou konferenci téma "Církev mužů a žen". Nemělo by to být spíš obráceně vzhledem k tomu, že v církvích je převaha žen?

Již dlouhá léta ženy tvoří v církvi většinu. Udělaly také na mnoha místech hodně (váhám, jestli neříct většinu) práce v místních sborech. Ale nejde o to, zda jmenujeme na prvním místě ženy nebo muže, v tom problém není. To, o co jde, je vzájemná služba.

S jakým osobním porozuměním jste přijela? Co je vaším základním krédem v těchto otázkách?

Vždycky jsem věřila, že pokud mě Bůh k něčemu povolal, otevře pro mne ty správné dveře ve správný čas. To se ukázalo i na mých zkušenostech. Nikdy jsem se necítila vyloučena z jakékoli služby v církvi, i když jako dítě jsem se nikdy nesetkala se ženami, které by byly jáhny, kazateli nebo pastory. Nikdy to přede mnou nestálo jako možnost - až do chvíle, kdy mě Bůh k tomu povolal. Ze všeho nejdřív jsem si musela odpovědět na otázku, zda mne Bůh vůbec coby ženu povolat mohl. Stálo mě to mnoho zápasů nad Biblí. Četla jsem pasáže o tom, že ženy mají mlčet a chápala jsem je doslovně, a to i přesto že jsem sama nikdy ve skutečnosti nezažila sbor, kde by ženy doopravdy mlčely. Postupně mě Bůh v mém životě dovedl do situace, kdy jsem mohla svobodně odpovědět na jeho zavolání. Můj muž a já jsme se společně připravovali ke službě a byli jsme ordinováni zároveň. Rozumím tomu tak, že muži a ženy v církvi konají službu vzájemnosti. A pokud církev povolá ženu, aby kázala nebo učila, nebo dělala cokoli jiného, pak věřím, že je jí tím dána dostatečná autorita. V takovém případě si sama neusurpovala autoritu nad muži, ale odpověděla na pozvání Božího lidu.

Vložil: Mainstream v Středa, 18. květen 2016 @ 17:30:41 CEST (663 čtenářů)
(Více... | 14338 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Rozhovor: Co by ještě chtěli? Iráckého uprchlíka zklamal odjezd krajanů do Německa
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Iráčan Firas se vyzná v IT. Do České republiky přicestoval před dvěma týdny z uprchlického tábora v Erbílu a patří k posledním iráckým křesťanům přijatým předtím, než vláda zrušila přesídlovací program. Z rozhodnutí svých krajanů žít v Německu, které tomuto zrušení předcházelo, je zklamaný.

Jste naštvaný na ty, co odjeli do Německa?

Ne, jsem zklamaný. Myslím, že je to od nich velmi sobecké a že měli víc myslet také na ostatní. Na nás.

Stěžovali si, že se o ně lidé z organizace, která je sem přivezla, špatně starali. Dokonce psali dopisy české vládě, aby je vzala do své péče. Měli pravdu?


Máme tu byt, máme jídlo, máme všechno. Co by ještě chtěli? Hrad? Na začátku říkali, že chtějí být v Evropě a v bezpečí kvůli svým dětem. Být vděčný neznamená jen poděkovat, ale naučit se tu žít a pracovat. Zvlášť když to porovnám s tím, co jsme prožívali jako uprchlíci, nebo s tím, co třeba prožívá má kamarádka, která šla do Německa. Ta tam musela žít několik týdnů v tělocvičně ve velmi špatných podmínkách. Navíc tam byla s muslimy. Neměla si ani kde vyprat prádlo. Opravdu nechápu, co ty, kteří odjeli, k tomu vedlo.

Vložil: Mainstream v Sobota, 09. duben 2016 @ 16:30:39 CEST (593 čtenářů)
(Více... | 4766 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Rozhovor: Generace 21 nesplnila uprchlíkům to, co slíbila, tvrdí Salman Hasan
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Za rozhodnutím skupiny pětadvaceti Iráčanů odejít do Německa stojí špatné chování ze strany Generace 21, řekl v rozhovoru pro MF DNES Salman Hasan, který s fondem nejdříve spolupracoval. Fond se na něj loni obrátil, aby pro něj vytipoval rodiny křesťanských uprchlíků vhodných k přesídlení do Česka.

Hasan jezdil se zástupci fondu do Erbílu a připravil původní seznam sto padesáti uprchlíků, kteří vyhovují kritériím pro stěhování. S fondem se ale rozhádal (více zde). Jeho zástupci navíc tvrdí, že stížnosti Iráčanů, o kterých Hasan mluví, byly velmi nekonkrétní.


Kdy a proč se začala rozpadat vaše spolupráce s Generací 21?


Udivuje mě, že mě Generace 21 v těchto dnech tak často zmiňuje. Rok se zmínce o mně vyhýbali. Od začátku říkali veřejnosti, že jde o jejich projekt. Odpověď je, že dosáhli svých cílů. Dokonce bych mohl říct, že nás (Hasan má vlastní humanitární organizaci, vystupuje za ni ale pouze on sám, pozn. red.) okradli o naši těžkou práci. Oficiálně se od nás distancovali, zároveň ale chtěli pokračovat s lidmi (s uprchlíky s Iráku, pozn. red.), kteří důvěřovali jen nám.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 07. duben 2016 @ 22:50:28 CEST (526 čtenářů)
(Více... | 4895 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Rozhovor: Rozhovor se Salmanem Hasanem o Nadačním fondu Generace 21
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Salman Hasan je uprchlík z Iráku. Pochází z muslimské šíitské rodiny, ale opustil islám a stal se křesťanem. Muslimové ho za to chtěli zabít, sám byl zajatcem Islámského státu. Pracoval a pomáhal v uprchlických táborech, a sice skutečným uprchlíkům. Pomáhal nadaci Generace 21 s křesťanskými uprchlíky z Iráku. Nyní ale upozorňuje na údajné nestandardní až nelegální praktiky této nadace. Hasan je šéfem International Christian Outreach Ministry, která s pomocí křesťanským uprchlíkům v Iráku začala.

Vy a vámi zastoupená organizace International Christian Outreach Ministry (ICOM) jste publikovali tiskové prohlášení, v němž jste vyjádřili svůj názor o Generaci 21, která má pomáhat křesťanským uprchlíkům a obvinili jste ji z nekalých činností. Jejich záměr byl prý převzít pomoc křesťanským uprchlíkům, kterou jste vykonávali v Iráku před nimi, a zdiskreditovat vás a tak dále....

Když jsme započali spolupráci s Generací 21, tak neměli žádnou znalost o tom, na čem jsme pracovali po celou dobu v Iráku. Řekli jsme jim, že jim pomůžeme, že připravíme seznam nejpotřebnějších uprchlíků, kterým je třeba pomoci a oni nám řekli, že budou jediným prostředníkem mezi námi a českou vládou. Na začátku vypadalo vše v pořádku, umožnili jsme jim přístup mezi uprchlíky, kontakt se zodpovědnými lidmi v táborech v Iráku, iráckými úřady a sbírání dat.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 17. březen 2016 @ 23:08:36 CET (1748 čtenářů)
(Více... | 8831 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.44 Seconds