Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Klára   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 1, článků celkem: 5125, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4900, adminů: 23, uživatelů: 2394
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 286 851

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 17 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Události: Řekněte mi, prosím, že to není pravda!
Katolicismus poslal BohemianAnonymus

https://youtu.be/1-UX00-PFzU


BA
Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 16. červenec 2020 @ 20:57:58 CEST (241 čtenářů)
(Více... | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Výročí Bílé hory bude připomínkou, ne oslavou, shodují se církve
Katolicismus poslal bezkompromisu

Bratrská jednota baptistů je řádným členem Ekumenické rady církví, takže to co se chystá, se bude dít i jejím jménem.

Letošní 400. výročí bitvy na Bílé hoře připomene srpnová poutní slavnost, výstava, ekumenické setkání a ve výroční den bitvy koncert v katedrále svatého Víta. Koncert pro Bílou horu zamýšlejí organizátoři jako podporu dobré vůle směrem ke smíření a vzájemnému respektu. Bitva z roku 1620 se stala symbolem rozdělení a náboženské a národnostní intolerance. Skončila porážkou českých stavů a na 300 let ovlivnila osud českého státu. Na znamení toho, že místo už nepřináší rozdělení, bude na Bílé hoře vztyčen smírčí kříž.

Vložil: Mainstream v Sobota, 27. červen 2020 @ 20:57:56 CEST (112 čtenářů)
(Více... | 7369 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Slovensko 2020: konzervatívna revolúcia, alebo kampaň proti kresťanstvu? II.
Společnost poslal Nepřihlášený

Aj napriek celosvetovej koronavírovej pandémii sa od polovice apríla na Slovensku začali diskutovať témy ako potraty, viera politikov, sexuálny život (!) a obavy z konzervatívnej revolúcie po vzoru Poľska či Maďarska. Kresťanskí politici ale boli prítomní v slovenskom parlamente vďaka Kresťansko-demokratickému hnutiu (KDH) od roku 1993 až do roku 2016. Potraty sa na jeho pôde riešili za posledných dvadsať rokov jedenásť krát (!) a doposiaľ neboli nikdy zakázané. A nič sa na tom (veľmi pravdepodobne) nezmení ani v najbližšej budúcnosti, pretože slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dopredu deklarovala nezáujem podpísať zákaz interrupcií. Súčasná debata však z vedeckej perspektívy zaujímavá v tom, že otvára zaujímavý výskumný priestor, v ktorom je možné v priamom prenose pozorovať vývoj slovenskej spoločnosti vo vzťahu k náboženstvu.

Vložil: Mainstream v Sobota, 27. červen 2020 @ 20:52:23 CEST (86 čtenářů)
(Více... | 9023 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Slovensko 2020: konzervatívna revolúcia, alebo kampaň proti kresťanstvu? I.
Společnost poslal Nepřihlášený

Už prvé povolebné komentáre opatrne upozorňovali, že Slovensku hrozí vďaka väčšiemu počtu kresťanských poslancov „konzervatívna“ revolúcia, o čom sa už na virtuálnych stránkach Náboženského infoservisu písalo (tu). Nasledujúci článok prináša súhrn aktuálneho diania a analýzu reakcií na zvýšený počet kresťanských politikov v slovenskom parlamente. Jeho pokračovanie budúci týždeň predstaví zase zamyslenie nad postupnými zmenami v slovenskej spoločnosti vo vzťahu k náboženstvu, ktoré sa odrážajú v súčasnej debate.

Pozornosť médií v apríli vyvolali videá s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím, v ktorých rozpráva o zázračnom príbehu konverzie jedného kamaráta, z ktorého Duch svätý vyhnal diabla jógy a okultizmu. Koncom mája sa objavil zostrih ministrovho staršieho vystúpenie v kresťanskej televízii LifeTV, v ktorej rozpráva o svojej viere v Krista ako jedného z motorov svojej politickej kariéry a o potrebe „božích ľudí“ v politike, ktorí by odolali zvodom moci vďaka kresťanskému morálnemu kódexu. Začiatkom júna sa zase objavilo kratučné video s ministrom financií Eduardom Hegerom, v ktorom ako najlepšieho radcu popisuje Ducha svätého. V slovenskej politike sa tak po dlhej dobe objavili významní politici, ktorí sa verejne hlásia k svojej viere, čo je po dlhej vláde nábožensky skôr vlažného Smeru zmena. Súčasný kabinet taktiež v rekordnom čase (pred povolením koncertov či otvorením galérií) umožnil konanie omší, ktoré boli zakázané kvôli pandémii koronavírusu.

Vložil: Mainstream v Pátek, 19. červen 2020 @ 14:24:52 CEST (111 čtenářů)
(Více... | 11588 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Marek Krajčí a nový riaditeľ Národného ústavu detských chorôb
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Peter Magát sa stal novým riaditeľom Národného ústavu detských chorôb. Odborníkov prekvapilo, že takto dôležitý post získal absolvent Lesníckej fakulty a Ekonomickej univerzity. V očiach ministra Krajčího je to však evidentne vhodný adept na túto pozíciu.

Tento týždeň sa na internete objavilo ďalšie video, v ktorom sa minister zdravotníctva Marek Krajčí tentokrát vyjadroval k predstave vedenia štátu ešte z pozície opozičného poslanca Národnej rady SR. Prekvapil výrokmi, že to, že tu budeme mať Švajčiarsko, by mohlo byť reálne, lebo, kde je boží ľud, tam Boh dáva požehnanie.

V ďalšej časti videa sa Krajčí vyjadril, že reprezentuje Pána, Božie deti, a to je jeho hlavnou misiou. „My, ako boží ľud, sme všetky pozície prepustili ľuďom, ktorí nepoznajú Boha, a toto satan vyhľadáva. Satan chce mať moc a cez svojich ľudí tú moc ovládnuť,“ povedal v tom čase. „Keď nám Boh dá milosť, že jedného dňa budeme môcť spravovať túto krajinu, potrebujeme charakterných ľudí do najvyšších pozícií. A kde tých ľudí hľadať, keď nie medzi kresťanmi?“ pýtal sa.

Vložil: Mainstream v Pátek, 19. červen 2020 @ 14:17:10 CEST (104 čtenářů)
(Více... | 5969 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Noc kostelů v Olomouci
Akce poslal Nepřihlášený

Setkáním v olomoucké modlitebně Bratrské jednoty baptistů (bývalé kino Lípa) byla v pátek večer zahájena Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi. Návštěvníkům se otevřelo na 150 kostelů, kaplí a modliteben.

Ve městě Olomouci to byla dvacítka objektů. Jedenáctý ročník Noci kostelů byl sice poznamenán opatřeními v souvislosti s nemocí covid-19, přesto nabídl zajímavý program. Obohatily ho i živé vstupy ze všech českých a moravských diecézí.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 15. červen 2020 @ 14:27:58 CEST (99 čtenářů)
(Více... | 586 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: V ruskojazyčném baptistickém sboru v Německu je již 107 nakažených koronavirem
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

V nezávislém ruskojazyčném baptistickém sboru ve Frankfurtu nad Mohanem (Evangeliums Christen Baptisten Gemeinde in Frankfurt am Main) se po nedělní bohoslužbě 10. května 2020 rozšířila mezi jeho členy koronavirová nákaza. K 24. květnu 2020 se již jedná o 107 infikovaných.

Dle místních svědectví se jedná o "silně charismaticky orientované" společenství, které není součástí baptistické denominace Bund Evangelisch-Freikirchlicher Gemeinden in Deutschland, která je členskou jednotou Evropské baptistické federace.

Další podrobnosti viz článek FRANKFURTER BAPTISTEN-GEMEINDE: Wie eine Glaubensgemeinschaft zum Corona-Hotspot wurde na webových stránkách novin Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Vložil: Mainstream v Neděle, 24. květen 2020 @ 18:07:21 CEST (148 čtenářů)
(Více... | 960 bytů | 5 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Videohrávka kázání slovenského ministra zdravotnictví spustila lavinu reakcí
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Bratislava – Po sociální síti Facebook se začalo šířit video kázání Mareka Krajčího z roku 2016. Slovenský ministr zdravotnictví v něm mluví o moci Ducha svatého v životě křesťana. Mezi nevěřícími lidmi se to setkalo s nepochopením a děláním si legrace na účet člena baptistického sboru Víra, který Krajčí v Bratislavě navštěvuje.

Kritika se týkala hlavně toho, že Krajčí mluvil negativně o józe a osobní zkušenosti, jak v modlitbě spolu s dalšími věřícími „osvobodili“ člověka z této praxe a prožili moc Ducha svatého.

„Modlili jsme se za jednoho konkrétního bratra, který tam byl a zjistili jsme, že měl dočinění něco s okultismem a jógou, cítil se spoután, když jsme se začali modlit za naplnění Duchem svatým,“ vyprávěl Krajčí.

Vložil: Mainstream v Neděle, 24. květen 2020 @ 17:24:00 CEST (100 čtenářů)
(Více... | 8739 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: V Německu se při baptistických bohoslužbách nakazilo koronavirem na 40 lidí
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Frankfurt nad Mohanem – Více než 40 lidí se nakazilo koronavirem poté, co se počátkem měsíce zúčastnili bohoslužby ve Frankfurtu nad Mohanem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na městské zdravotní úřady v tomto finančním centru Německa. Šest lidí se musí podle agentury AFP léčit v nemocnicích.

Bohoslužba se konala 10. května v baptistickém kostele, tedy jen několik dnů poté, co úřady dovolily novu otevřít modlitebny. V daném kostele se podle agentury Reuters konají bohoslužby v němčině i ruštině.

Vložil: Mainstream v Neděle, 24. květen 2020 @ 12:33:08 CEST (63 čtenářů)
(Více... | 1802 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Koronavirus kosí ruské pravoslavné kněze i americké letniční kazatele
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Nejméně třináct duchovních ruské pravoslavné církve už podlehlo novému koronaviru. Pozůstalí se zlobí na moskevského patriarchu Kirilla, že nenařídil včas uzavření všech kostelů. Covid-19 si vybírá oběti i v řadách pastorů v takzvaném biblickém pásu na americkém jihu.

„Myslím si, že jsme spolu s restauracemi a dalšími podniky měli zavřít i kostely,“ posteskla si v sobotu v rozhovoru s reportérem agentury Reuters Anastasia Molčanovová na pohřbu svého otce.

Čtyřiapadesátiletý diákon z moskevského Chrámu svatého Zosimy a Sávy ochořel krátce po Velikonocích, během nichž připravoval  prázdném kostele on.line bohoslužbu. Krátce poté mu byla dignostikována nákaza koronavirem, stejně jako u jeho ženy a několika dalších duchovních z chrámu.

Vložil: Mainstream v Středa, 13. květen 2020 @ 10:48:03 CEST (137 čtenářů)
(Více... | 3233 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Ruský gubernátor oznámil, že za šíření koronaviru jsou zodpovědní baptisté
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Gubernátor regionu Bryjansk Alexander Bogomaz oznámil hlavnímu ruskému televiznímu kanálu, že baptisté přicházející ze Španělska přinesli do tohoto města virus Covid-19. Bryjansk je hlavním centrem ruského protestantismu a nachází se nedaleko hranic s Běloruskem a 360 km jihozápadně od Moskvy.

Podle Evangelical Focus regionální televizní stanice o pět dní později dodala, že bylo hospitalizováno 56 infikovaných osob, převážná většina z „probuzeneckého“ sboru nebo osoby, které byly v kontaktu s členy tohoto společenství. Infekci přinesli „dva členové sboru, kteří přišli ze Španělska“.

Již 1. dubna byla soudním příkazem tato církevní budova uzavřena na dobu 30 dnů. Místní obyvatelé následně reagovali na členy sboru hrozbami smrti a nenávistnými dopisy. Během noci ze 7. na 8. dubna se pak někdo pokusil vypálit petrohradský baptistický sbor.

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. květen 2020 @ 17:41:16 CEST (144 čtenářů)
(Více... | 2208 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Od 11. května 2020 budou povoleny bohoslužby do 100 osob
Zprávy poslal Nepřihlášený

Od 11. května budou povoleny bohoslužby do 100 osob při zachování stávajících preventivních opatření.

Viz Usnesení Vlády ČR ze dne 30. 4. 2020 č. 490 bod IV. d):

pro účast na bohoslužbě, aby byla dodržována následující pravidla:

− bohoslužby se v stejný čas účastní nejvýše 100 osob,

− v bohoslužebném prostoru (kostele, sboru apod.) účastníci bohoslužby dodržují minimální rozestupy dva metry mezi sebou, s výjimkou členů domácnosti,

− účastníci bohoslužby si před vstupem do bohoslužebného prostoru povinně dezinfikují ruce,

− účastníci bohoslužby nosí ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének, vyjma okamžiku přijetí Eucharistie/Večeře Páně,

Vložil: Mainstream v Pátek, 01. květen 2020 @ 23:20:50 CEST (119 čtenářů)
(Více... | 1698 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Bolsonarovo ´´řešení´´ pandemie COVID-19: Celonárodní půst k Boží potěše
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Brazilský prezident je v izolaci. V politické izolaci. Jair Messias Bolsonaro byl opuštěn. Je sám ve své víře, že koronavirus není problém. Opustila ho i vysoká klika jeho stoupenců (populističtí šiřitelé nenávisti, vedoucí političtí předáci). Ani to, že i Donald Trump změnil svůj názor na pandemii, bývalého brazilského armádního kapitána nezviklalo. Bolsonaro vyhlásil, že vydá prezidentský dekret, jímž nařídí znovuotevření podniků a zrušení zákonů o karanténě a izolaci.

A sdělil Brazilcům, že tuto neděli by se celá země měla připojit k němu v ceremonii, jíž bude předsedat, kdy se budou evangelikálští pastoři modlit a zahájí den půstu, aby získal Bůh pocit, že "Brazilcům na něm stále ještě záleží". Bolsonaro tvrdí, že Bůh je proti COVIDU-19 tou nejlepší zbraní. Dodává, že koronavirová krize je jen hysterie, kterou vytvořila média.

Vložil: Mainstream v Sobota, 04. duben 2020 @ 22:48:34 CEST (161 čtenářů)
(Více... | 3638 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Od metodistické církve se odštěpilo konzervativní křídlo
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Druhá největší protestantská církev v USA se nachází kvůli boji o postoj k homosexuálům před rozštěpením. Jak na začátku ledna uvedly tiskové zprávy, chce konservativní křídlo evangelické metodistické církve (United Methodist Church) vystoupit a založit vlastní „tradiční metodistickou“ církev, která nadále vyloučí homosexuální manželství a svěcení kněží pro homosexuály. Liberální křídlo „United Methodists“ chce obojí povolit. 

Podle „Washington Post“ se chce budoucí „tradiční metodistická“ církev rekrutovat především z konservativních obcí v Africe a z nějakých severoamerických obcí. Většina ze zhruba sedmi milionů amerických členů chce v budoucnu zůstat u liberální „United Methodist“. Generální konference metodistů musí ještě odchod konservativní části odsouhlasit. 

Vložil: Mainstream v Středa, 11. březen 2020 @ 11:33:20 CET (127 čtenářů)
(Více... | 3642 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Mariánský sloup se zřejmě vrátí na Staroměstské náměstí
Zprávy poslal Nepřihlášený

Zastupitelé změnili dřívější zamítavý postoj

Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí Mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil sochař Petr Váňa. Zastupitelé ve čtvrtek změnili dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal povolení k umístění sloupu. 

Návrh předložil Jan Wolf (KDU-ČSL) spolu s Jiřím Pospíšilem a Janem Chabrem (oba TOP 09). Umístění repliky podpořila většina zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a ANO. Proti byli Piráti a část zastupitelů Prahy sobě.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 23. leden 2020 @ 19:19:37 CET (140 čtenářů)
(Více... | 8106 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Rozčílený kardinál Duka opustil debatu s Pavlem Černým o Mariánském sloupu
Zprávy poslal Nepřihlášený

Ke štěpení české společnosti přispívají mimo jiné diskuse o mariánském sloupu. Pro křesťanské církve v tuzemsku je to i v současné době rozdělující téma. Církevní historik Jaroslav Šebek je přesvědčen o tom, že je kvůli tomu narušena ekumenická spolupráce. Hloubku rozporu zřetelně ukázal průběh debaty v pořadu Vertikála na Českém rozhlasu Plus, ze které po určité době rozčíleně odešel jeden z hostů, kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Kardinál v pořadu diskutoval s kazatelem Církve bratrské, emeritním předsedou Ekumenické rady církví a předsedou Kostnické jednoty Pavlem Černým, který se ohradil proti tomu, jak pražský sloup prezentuje náboženskou úctu k Panně Marii.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 23. leden 2020 @ 19:14:19 CET (299 čtenářů)
(Více... | 3777 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: S novou EU (a ERC) do ´´zeleného otroctví´´
Glosy poslal Nepřihlášený

První prosincový den 2019 převzala vládu nad Evropskou unií dvojice politiků, kteří hlasitě a sebevědomě naznačují, že se nám po jejich předchůdcích Junckerovi a Tuskovi bude snad i stýskat. Předsedkyní Evropské komise se stala Němka Ursula von der Leyenová a prezidentem EU bývalý belgický premiér Charles Michel.

Charles Michel je profesionálním politikem. Radním se Michel stal ve svých osmnácti letech, členem místní vlády když mu bylo dvacet čtyři, premiérem ve svých třiceti devíti letech. Jinou práci než politiku nikdy nedělal.

V polovině listopadu, ještě před tím, než se formálně ujal funkce, Michel vystoupil na půdě University v Amsterodamu (studoval tam totiž šest měsíců v rámci programu Erasmus a na tento pobyt je „pyšný“) s projevem, ve kterém zcela otevřeně vyjádřil priority svého prezidentování. Prohlásil, že „dnešní klimatická změna ohrožuje naši samotnou existenci“ a proto „musíme přeřadit na vyšší rychlost“, neboť „musíme vést a inspirovat ostatní k tomu, aby jednali“

Ve své „klimatické“ fanatičnosti si bude Michel velmi rozumět s novou předsedkyní Evropské komise von der Leyenovou. Ta si s sebou do Bruselu přináší náladu ze zcela poblázněného Německa: průmyslové země se zákazem jaderné energie, se zákazem dieselového motoru, v brzké době bez energie z fosilních paliv, ze země posedlé bojem s plasty a s představami, že „zelený byznys přinese trilionové zisky a statisíce nových pracovních příležitostí“. A také i von der Leyenová tvrdí, že „klimatická změna je existenciální téma“, že „v boji s klimatickou změnou nelze promarnit už ani chvilku“. Nová předsedkyně Evropské komise hodlá urychleně předložit jakýsi „Evropský zelený úděl“, o kterém tvrdí, že „jeho prosazení je povinností pro zdraví naší planety, našich lidí, naší ekonomiky“.

Vložil: Mainstream v Úterý, 03. prosinec 2019 @ 10:13:49 CET (206 čtenářů)
(Více... | 6504 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.33)

Události: Státem certifikovaný oddávající
Etika poslal Nepřihlášený

Přejete si prožít svůj den D přesně podle Vašich představ? 
Připadají Vám obřady na úřadech strohé a neosobní? 
Chcete si zvolit místo a čas obřadu podle svého přání?

Pokud ano, Apoštolská církev - sbor Dobrá zpráva Vám nabízí uspořádání svatby podle individuality snoubenců. 

Vložil: Mainstream v Pondělí, 02. prosinec 2019 @ 20:28:16 CET (266 čtenářů)
(Více... | 1050 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Události: 26. listopadu 2019 zasedalo valné shromáždění Ekumenické rady církví
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

V úterý 26. listopadu se v prostorách ústředí Českobratrské církve evangelické (ČCE) sešlo ke svému řádnému jednání valné shromáždění Ekumenické rady církví (ERC).

Delegáti během dopoledního jednání přijali Armádu spásy za člena Ekumenické rady církví. Dosud měla Armáda spásy postavení pozorovatele. 

Staronovým předsedou ERC byl zvolen Daniel Ženatý (Českobratrská církev evangelická). Kromě něj v předsednictvu zasednou také 1. místopředseda Petr Raus (Církev bratrská) a 2. místopředseda Marián Čop (Evangelická církev augsburského vyznání v ČR). Za náhradníka plénum zvolilo Tomáše Tyrlíka (Slezská církev evangelická augsburského vyznání).

Vložil: Mainstream v Středa, 27. listopad 2019 @ 19:39:09 CET (211 čtenářů)
(Více... | 1685 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Události: Dvacet let od dovršení transformace Jednoty bratrské
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Přesně před dvaceti lety, 4. října 1999, skončila „žhavá“ část sporu uvnitř jedné z českých protestantských církví, v Jednotě bratrské.

Konflikt uvnitř Jednoty bratrské ohledně jejího charakteru a zbožnosti se vlekl již od Sametové revoluce. Příkrý zvrat událostí ale nastal synodem 14.–16. května 1998 v Nové Pace, na němž byla zvolena nová Úzká rada (ve složení Jaroslav Pleva, Evald Rucký, Petr Krásný), zřetelně reprezentující pouze sbory charismatické orientace z Liberecka, a skončil zrušením tradičněji či pietisticky orientovaných sborů a skupin na synodu, který se konal 1.–2. 10. 1999 v Nové Pace.

Tento synod v roce 1999 totiž rázně odmítl vznik autonomního společenství ve svých strukturách a konstatoval, že se sbory, které s novým, charismatickým vedením nesouhlasily (Jablonec nad Nisou, Koberovy, Praha, Rovensko pod Troskami a Železný Brod), se samy oddělily od Jednoty bratrské v ČR. Proto byly jako samostatné organizační jednotky církve ke dni 4. 10. 1999 zrušeny. Synod se zároveň usnesl, že si nepřeje vznik ještě jedné organizace Jednoty bratrské na území Česka. Těmito kroky se ocitl mimo Jednotu bratrskou také její jediný český biskup, ThDr. Adolf Ulrich.[1] Biskupova funkce je sice doživotní, ale i jeho sbor byl zrušen.[2]

Ve stejné době, tedy 3. 10. 1999, se konala i konference organizačně nadřazeného Distriktu Jednoty bratrské, která pověřila Radu Distriktu jednáním s Českobratrskou církví evangelickou o přechodném přičlenění sedmi sborů (Jablonec nad Nisou, Koberovy, Praha, Rovensko pod Troskami, Tanvald, Ujkovice, Železný Brod) a dvou skupin (Potštejn, Turnov) ve formě dalšího seniorátu do struktur Českobratrské církví evangelické.

Vložil: Mainstream v Pátek, 04. říjen 2019 @ 15:24:50 CEST (271 čtenářů)
(Více... | 5051 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Volby do rady Odboru mládeže BJB 2019
Mládež poslal Nepřihlášený

V sobotu 14. 9. proběhnou volby do rady ODM. Řádně přihlášeno je 8 kandidátů:

Denis Smužanica - Praha 3
Pavol Andraško - Brno
Petr Ilgner - Brno
Lucie Růžičková - Cheb I.
Eva Moravcová - Vikýřovice
Matouš Pechman - Litoměřice
Petr Kučera - Aš
Kristián Zajíc - Teplice

Všechny přítomné sbory zastoupené alespoň jedním členem z daného sboru se mohou účastnit voleb do rady ODM. Korespondenční volba v tomto případě není umožněna. Do rady ODM se volí 6 členů nadpolovičním počtem z přítomných. Každý zastoupený sbor má jeden hlas.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 15. srpen 2019 @ 08:30:17 CEST (285 čtenářů)
(Více... | 10407 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Pět sborů opouštějících (?) BJB pořádá v Černé Hoře společný pobyt.
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Sbory Jablonec, Jílové, Kroměříž, Kuřim a Lovosice pořádají od 11. do 18. srpna 2019 v rekreačním areálu Word of Life v Černé Hoře společný sborový pobyt.

Podle pořadatelů je hlavním záměrem pobytu být spolu, být povzbuzení a budovaní. Od toho se také odvíjí společný program, který bude obsahovat biblické vyučování a obecenství, dále dobrovolné hry a aktivity, anebo sporty. Program celého týdne je koncipován ve větší volnosti a svobodě, kde si každý jistě najde to svoje.

Biblická Apologetika na svém twitteru tuto událost komentuje slovy:

Vznikne nová denominace?

Je několik nereálných i reálných variant: 1. vytvořit se zodity a některými z KS ECAV novou denominaci; 2. vytvořit vlastní denominaci; 3. vytvořit "církev v církvích" z různých sborů. Štípat se to může na eschatologii a jak se k tomu postaví donátoři.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 08. srpen 2019 @ 11:56:14 CEST (641 čtenářů)
(Více... | 1360 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Pietní shromáždění k uctění památky 27 popravených představitelů českého odboje
Akce poslal Nepřihlášený

Také v tomto roce si 21. června připomeneme neblahou událost, která se stala tragickou tečkou za osudnou bitvou na Bílé hoře a zároveň i symbolem násilného zvratu v historickém vývoji českého národa.

Pietní shromáždění k uctění památky 27 popravených představitelů českého odboje se letos koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, starosty Městské části Praha 1 Pavla Čižinského a starosty Města Mnichovo Hradiště Ondřeje Lochmana.

Akce se koná v pátek 21. června 2019 v 17.00 hodin v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze a u pamětní desky se jmény popravených mučedníků.
Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 20. červen 2019 @ 13:47:32 CEST (247 čtenářů)
(Více... | 1551 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Pásmo křesťanských básní
Akce poslal Stanley


Hana Hnilicová: Básně X.

Recitují: Hana Hnilicová a přátelé  Hudební doprovod: Markéta a Petr Lutkovi

Vložil: Mainstream v Úterý, 04. červen 2019 @ 11:19:15 CEST (205 čtenářů)
(Více... | 707 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Válka v Donbasu má i náboženský rozměr
Zprávy poslal Nepřihlášený

Norská agentura Forum 18, která sleduje dodržování náboženských svobod především ve východní Evropě, informovala (zde) o tom, že do napjatých poměrů v neuznané Luhanské lidové republice byly zataženy i místní církve. Editor agentury Felix Corley referoval, že před měsícem, v neděli 24. března, byly úředním zásahem přerušeny dvě protestanské bohoslužby a 4. dubna policisté z oddílu proti extrémismu provedli razii v pravoslavné katedrále v Luhansku, v kancelářích diecéze a v bytech dvou kněžích. Katedrála patří k Pravoslavné církvi Ukrajiny, jíž byla nedávno (5. ledna 2019) udělena autokefalita (samostatnost) – zatím pouze ze strany konstantinopolského patriarchy Bartoloměje (více o těchto událostech zde).

Příčinou razií je fakt, že některé církve se odmítly nechat registrovat podle nařízení luhanského Ministerstva spravedlnosti, a jejich bohoslužby se tak staly „ilegálními“. Mezi tyto církve patří všechny protestantské denominace. Po výhrůžkách ze strany úřadů Luhanské lidové republiky tak například přestali konat veřejné bohoslužby baptisté ve všech svých 48 sborech na území státu proruských rebelů. Podobně jako baptisté se z věroučných důvodů odmítli nechat registrovat i svědkové Jehovovi (vzhledem ke svému postavení v Rusku by ovšem pravděpodobně registraci stejně nezískali; v Rusku jsou svědkové Jehovovi podezřelí z extrémismu a pronásledováni – více o tom zde). Žádné problémy naopak pochopitelně nemá ta pravoslavná církev, která patří k moskevskému patriarchátu.

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. duben 2019 @ 11:54:33 CEST (166 čtenářů)
(Více... | 3211 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Prohlášení Rady ukrajinských baptistů k teologickému vlivu MacArthura
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

V mezisborové korespondenci se objevil tento znepokojivý odkaz na Prohlášení Rady ukrajinských baptistů k teologickému vlivu MacArthura na výuku kazatelů:

 

Milé sestry a milí bratři ve sborech,

v souvislosti s proklamovaným odchodem některých sborů z BJB by bylo dobré připomenout, že zásadní roli v indoktrinaci kazatelů a sborů BJB kalvinistickou věroukou sehrává Český biblický institut v Kroměříži (ČBI), který je spojen se jménem John MacArthur.

Vložil: Benjamin v Pátek, 22. březen 2019 @ 15:17:17 CET (891 čtenářů)
(Více... | 2313 bytů | 9 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Události: Sbor BJB v Kuřimi zanikl k 11. únoru 2019
Sborový život poslal Nepřihlášený

K 11. 2. 2019 zanikl Sbor Bratrské jednoty baptistů v Kuřimi a byl vymazán z Rejstříku evidovaných právnických osob, který spravuje Ministerstvo kultury. Právním nástupcem sboru se stala Bratrská jednota baptistů.

Zdroj: Úplný výpis z Rejstříku evidovaných právnických osob

Kuřimské společenství dál funguje jako zapsaný spolek Křesťané Kuřim, z. s.

Vložil: Mainstream v Úterý, 26. únor 2019 @ 19:21:23 CET (638 čtenářů)
(Více... | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Statutární orgán BJB musí zamezit privatizaci kroměřížské modlitebny
Principy poslal Nepřihlášený

Výkonný výbor BJB jako statutární orgán Bratrské jednoty baptistů musí neprodleně zamezit převodu kroměřížské modlitebny z důvodu protiprávnosti celého procesu.

Statutární orgán BJB musí s okamžitě odvolat (požádat Ministerstvo kultury o příslušnou změnu v rejstříku církví) statutární zástupce Sboru BJB v Kroměříži z důvodu totálního porušení řádů BJB, zvláště pak Základního řádu sboru BJB.

Statutární zástupci Sboru BJB v Kroměříži zavedli sborový řád, který je v naprostém rozporu se Základním řádem sboru BJB. Tím, že se starší sboru stali neodvolatelnými, de facto zprivatizovali svůj sbor, a nyní převádí sborový majetek do spolku, jehož jsou sami statutárními zástupci. Tím dochází k vytunelování majetku Sboru BJB v Kroměříži do soukromých rukou.

Vložil: Mainstream v Sobota, 23. únor 2019 @ 13:05:52 CET (780 čtenářů)
(Více... | 31163 bytů | 7 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Události: Jižní baptistická konvence - odhaleny stovky případů sexuálního zneužívání
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Redaktoři Houston Chronicle a San Antonio Express-News zjistili, že stovky dobrovolníků a lídrů Jižních baptistů čelilo obviněním ze sexuálního zneužití během posledních 20 let. Mnozí se vrátili do církevních rolí i poté, co byli odsouzeni za sexuální zločiny, informuje Christian Today.

Zpráva shledala, že asi 380 duchovních Jižních baptistů a dalších dobrovolníků bylo „věrohodně obviněno“ ze zneužití pravomoci, přičemž asi 220 bylo odsouzeno. Se zneužíváním se setkalo více než 700 obětí.

Vložil: Mainstream v Sobota, 23. únor 2019 @ 10:43:06 CET (293 čtenářů)
(Více... | 5332 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Křesťané Kuřim, z. s.
Zprávy poslal Nepřihlášený

28. prosince 2018 vznikl spolek s názvem Křesťané Kuřím, z. s. a sídlem Smetanova 572/4, 664 34 Kuřim (sídlo stávajícího Sboru Bratrské jednoty baptistů v Kuřimi).

Účelem spolku je vzdělávat, vyučovat, podporovat a pomáhat jednotlivcům naplňovat příkaz Pána Ježíše Krista činit učedníky a šířit biblické poselství do celého světa, a to k Boží slávě.

Statutární zástupci spolku:
Radek Kolařík (předseda rady)
Jonathan Moorhead (místopředseda rady)
Joep Hein (hospodář)

Vložil: Mainstream v Sobota, 02. únor 2019 @ 14:35:15 CET (1153 čtenářů)
(Více... | 1160 bytů | 6 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.33 Seconds