Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Svatopluk   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 18, článků celkem: 4549, komentáře < 7 dní: 4, komentářů celkem: 4202, adminů: 23, uživatelů: 2332
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 292 523

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 14 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Události: Je muž hlavou ženy?
Principy poslal Nepřihlášený

Jednejte podle mého příkladu, jako já jednám podle příkladu Kristova. Chválím vás, že si mne stále připomínáte a držíte se tradice, kterou jste ode mne přijali. Rád bych, abyste si uvědomili, že hlavou každého muže je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista je Bůh. 1 Kor 11, 1 - 3

Oddíl o tom, že muž je hlavou ženy, se stal jedním z nejzneužívanějších textů v Bibli, protože mnohokrát podpořil mužský šovinismus a nadřazenost. Jenže co to vlastně znamená? Zvláště v poslední době, kdy dochází ke zmatení rolí muže a ženy je tento oddíl snad ještě hůře pochopitelný. Znamená to, že ženy mají mýt nádobí? Stlát postele? Zůstat doma s dětmi? Že muži mají rozhodovat kam na dovolenou? Že jejich slovo je zákonem? Dlouho jsem si lámal hlavu, zda doma jsem hlavou Daniely (svojí ženy)… „Problém“ je v tom, že se o všem zásadním radíme a klíčová rozhodnutí děláme společně. Je to dáno mj. tím, že moje žena je silná osobnost, za což jsem ale velmi vděčný. Nechtěl bych vedle sebe jakousi „na vše kývající slípku“. Jak tedy Pavlův text číst? Úplně přesně nevím, přesto se pokusím nadhodit pár myšlenek.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 22. únor 2018 @ 12:21:10 CET (40 čtenářů)
(Více... | 10174 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: V 99 letech zemřel proslulý baptistický kazatel Billy Graham
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Ve věku 99 let ve středu zemřel známý americký baptistický kazatel Billy Graham, který působil jako duchovní poradce prezidentů Spojených států. O Grahamově skonu informoval jeho mluvčí Jeremy Blume, píše agentura Reuters. Graham v roce 1982 navštívil komunistické Československo, kázal tehdy v Praze, Brně a Bratislavě.

Blume uvedl, že duchovní zemřel ráno místního času (odpoledne SEČ) ve svém domě v Montreatu v Severní Karolíně.

Graham je často označován za jednoho z nejvlivnějších protestantských kazatelů 20. století. V minulosti pořádal masová duchovní setkání a vedl také náboženské pořady v televizi či rozhlase. Své rady poskytoval všem americkým prezidentům od Harryho Trumana po Baracka Obamu.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. únor 2018 @ 17:29:01 CET (93 čtenářů)
(Více... | 2123 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Události: Anne Graham Lotzová kázala v Indii, přišlo půl milionu lidí
Evangelizace poslal Nepřihlášený

Anne Graham Lotzová (dcera Billy Grahama) kázala na začátku měsíce zástupu půl milionu lidí v indickém městě Hyderabad u příležitosti druhého ročníku národního dne modliteb.  Během své promluvy vyzvala přítomné, aby se modlili za změnu v Indii jako Daniel. „Jeden člověk, který poznal Boha a modlil se, pohnul nebesy a změnil národ,“ uvedla Lotzová.

Setkání zorganizovala křesťanská rada v Telangane, která sdružuje biskupy z různých protestantských denominací a římskokatolickou církev. Dle policejního odhadu na akci přišlo 500 tisíc lidí.

Na druhý den se Lotzová připojila k bohoslužbám na venkově, kterých se zúčastnilo 450 sborů. „Více než 10 tisíc lidí stálo ve stanu a další tisíce venku a všichni pozorně poslouchali, jak Anne sdílela evangelium z Jana 14,“popsala Bentleyvá, členka týmu Lotzové, která dceru slavného evangelisty Billyho Grahama v Indii doprovázela. Podle jejích slov mnozí lidé reagovali na výzvu k přijetí Krista.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. únor 2018 @ 14:52:02 CET (163 čtenářů)
(Více... | 2272 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Seminář BJB na téma Církev a homo/sexualita
Etika poslal Nepřihlášený

Výkonný výbor BJB zve  kazatele, pracovníky sborů a členy BJB na seminář s tématem Církev a homo/sexualita, který se uskuteční v úterý 6. března 2018 v Praze.

PROGRAM a profil přednášejícího

Vložil: Mainstream v Středa, 31. leden 2018 @ 11:06:00 CET (149 čtenářů)
(Více... | 554 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Události: Konference Pravda je nesmrtelná
Akce poslal Nepřihlášený

Zveme Vás na konferenci Pravda je nesmrtelná. 

Tato věta je nesmazatelně spojena s novokřtěneckým kazatelem a teologem Dr. Balthasarem Hubmaierem, jehož 490. výročí mučednické smrti si letos připomínáme.

Konference o historii anabaptistů a zvláště Dr. Hubmaiera a jeho přínosu pro reformační úsilí 16. století se uskuteční v sobotu 10. 3. 2018 v modlitebně Sboru BJB v Brně, Smetanova 20. Začátek v 9:00 hod.

Vložil: Mainstream v Středa, 31. leden 2018 @ 11:04:34 CET (93 čtenářů)
(Více... | 968 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Odlišný postoj k LGBT rozdělil americké mennonity
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Lancasterská mennonitská konference (LMC) k 31. prosinci přerušila své společenství s Mennonitskou církví v USA (MCUSA).Mennonité, kteří své pojmenování odvozují od svého zakladatele Holanďana Menna Simonse (1496–1561), mají své kořeny v radikálně reformačním hnutí anabaptistů („novokřtěnců“).1 V USA jsou rozděleni do několika denominací, z nichž největší je právě MCUSA (v roce 2014 měla cca 100 tisíc členů).2 Vznikla sloučením dvou tradičních mennonitských organizací v roce 2002 a skládá se z několika regionálních konferencí jednotlivých kongregací.3 V roce 2006 se k ní přidala konference lancasterská, a stala se tak svými 14 tisíci členy největší z nich.

V roce 2015 se však LMC rozhodla společenství s MCUSA do konce roku 2017 opustit. Hlavním důvodem rozchodu byla neshoda v postoji ke hnutí LGBT

Vložil: Mainstream v Pátek, 05. leden 2018 @ 12:27:59 CET (152 čtenářů)
(Více... | 4761 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Události: 27 lidí zastřeleno v baptistickém kostele v Texasu
Zprávy poslal Nepřihlášený

Minimálně 27 lidí zavraždil v neděli 5. listopadu během ranního shromáždění v baptistickém kostele městečka Southerland Springs (jihovýchodně od San Antonia) bývalý příslušník vojenského letectva. Jedná se o nejhorší masakr v kostele za celou historii USA.

Přibližně v 11:30 místního času vstoupil do kostela asi černě oděný muž ozbrojený poloautomatickou puškou AR-15. Spustil střelbu, po níž zůstalo 23 mrtvých přímo v kostele, další 2 venku. Nejmladší oběti bylo 5, nejstarší 70 let. Dva z celkem 20 zraněných zemřeli po převozu do nemocnice. Mezi mrtvými je i čtrnáctiletá dcera místního pastora Annabelle Pomeroyová a jedna těhotná žena.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 06. listopad 2017 @ 10:19:54 CET (194 čtenářů)
(Více... | 4170 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Význam Lutherových tezí pro začátek refomace
Teologie poslal Nepřihlášený

V souvislosti s letošním zásadním křesťanským výročím, kdy si připomínáme 500 let od začátku světové reformace, mi dovolte několik historických poznámek k této události. Den reformace se tradičně slaví 31. října a je spojen s osobou reformátora Martina Luthera. Tento den máme obvykle propojený s romantickou představou Luthera s obrovským kladivem, jak přibíjí svých 95 tezí na dveře zámeckého zámeckého wittenberského kostela. Skoro už slyšíme bušení zmíněné „palice“, která tímto téměř až fyzickým způsobem “otřásá základy středověké církve“. Pro mnohé protestanty je Luther mnichem „hrdinou“, odvážným rebelem nebo nekonvenčním typem člověka, který dokáže upoutat pozornost. Přitom ve skutečnosti šlo spíše o mnicha hledajícího milostivého Boha.

Jak to tehdy vlastně probíhalo? Pokusme se proto nyní proniknout hlouběji k historické skutečnosti této události. Někdy od roku 1957 se mezi církevními historiky objevila otázka, zda Luther skutečně přibil své teze tak, jak bylo popsáno výše a zda se tato událost odehrála 31. října nebo až 1. listopadu. Předně je potřeba říci, že obraz přibití je založen pouze na zprávě Filipa Melanchtona, která pochází až z roku 1546. U Luthera samotného v jeho spisech nic o přibití nenajdeme. Jde tedy opravdu o heroizaci osobnosti?

Vložil: Mainstream v Úterý, 31. říjen 2017 @ 19:18:15 CET (105 čtenářů)
(Více... | 3585 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Vedoucím pastorem jednoho z největších evangelikálních sborů v USA se stane žena
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Vedoucím pastorem jednoho z největších evangelikálních sborů v USA se stane žena. Heather Larsonová, která nyní zastává funkci výkonného pastora megasboru Willow Creek Community Church, sboru sídlícího na předměstí Chicaga, se příští rok ujme role vedoucího pastora. Nahradí tak Billa Hybelse, který plánuje svou funkci plně předat v říjnu 2018. Druhým lídrem se stane Steve Carter, který bude mít na starosti vyučovaní.

„Zaměstnanci i kongregace byli nadšeni z jejich vedení a mám veškerou důvěru, že nový model s těmito lidmi v čele pomůže sboru Willow Creek prospívat i v budoucnosti,“ řekl Hybels o chystané změně vedení.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 23. říjen 2017 @ 13:16:22 CEST (151 čtenářů)
(Více... | 1882 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Události: Martin Luther: 95 tezí
Akce poslal Stanley

Výročí 500 let reformace 1517 - 2017

Pražský sbor Luterské evangelické církve a. v. zve na komponovaný pořad: Martin Luther: 95 tezí

Úterý 31. 10. 2017 od 18:00 hod.

Vložil: Mainstream v Sobota, 30. září 2017 @ 15:32:04 CEST (126 čtenářů)
(Více... | 303 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Pražské zastupitelstvo zamítlo obnovu Mariánského sloupu
Společnost poslal Nepřihlášený

Z více než šedesáti bodů jednání pražského zastupitelstva 14. září 2017 se nejdéle probírala obnova mariánského sloupu, kterou podporovatelé označovali za akt smíření. Jak však ukázala debata zastupitelů, sloup společnost spíše rozděluje. Obnoven nebude.

Symbol ponížení a hanby, nesvobody a rekatolizace, totality a genocidy českých protestantů, znělo z jednoho tábora. Symbol smíření a dialogu, způsob, jak uniknout hříchu a krásná barokní památka, říkali druzí. 

Hlasování o požadavku obnovit mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí předcházela téměř tříhodinová debata. V červnu odbor výstavby městské části Praha 1 povolil znovuvztyčení sloupu bez stavebního povolení s tím, že jde o osazení výtvarného díla na sokl. 

Vložil: Mainstream v Pátek, 15. září 2017 @ 01:32:35 CEST (160 čtenářů)
(Více... | 5432 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Noc kostelů 2017 a sbory Bratrské jednoty baptistů
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

9. června 2017 se do Noci kostelů zapojí svými programy dvanáct sborů Bratrské jednoty baptistů:
Brniště
Brno
Cheb
Olomouc
Ostrava
Praha 3
Praha 4
Příbor
Šumperk
Teplice
Zlín
Znojmo

Vložil: Mainstream v Úterý, 06. červen 2017 @ 21:22:18 CEST (223 čtenářů)
(Více... | 576 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Noc kostelů 2017 v Brně
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Jako v předchozích letech i letos v městě Brně zahájí večer Noci kostelů slavnostní vyzvánění zvonů a ekumenické setkání, tentokrát v modlitebně Bratrské jednoty baptistů na ul. Smetanova.


Návštěvníci se  mohou těšit i na zajímavou novinku – jízdu šaliny Noci kostelů v centru Brna s doprovodným programem: rozhovory a setkání se zajímavými hosty, pozvánky na právě probíhající programy v nedalekých kostelech i hudební a taneční ukázky na zastávce před kostelem sv. Tomáše. V této části Moravského náměstí budou probíhat i tradiční dětské programy: workshopy či pátrací soutěž pro dvojice chlapců a dívek od 8 do 15 let s názvem Tajemství brněnských kostelů.
Vložil: Mainstream v Úterý, 06. červen 2017 @ 21:22:04 CEST (204 čtenářů)
(Více... | 1721 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Gospel-folková skupina Matuzalém v Žatci
Akce poslal Nepřihlášený

Vážení a milí bratři a sestry ve Sborech BJB v ČR.

Zdravíme vás pozdravením pokoje: "Pokoj vám"  a srdečně vás zveme na dvě vystoupení slovenské gospel-folkové skupiny Matuzalém.

Bude to v sobotu 17.6. 2017 od 18:00h v aule Zemědělské školy v Žatci a v neděli 18.6. od 9:30h v rámci dopoledního shromáždění.

Vložil: Benjamin v Pátek, 02. červen 2017 @ 15:08:30 CEST (252 čtenářů)
(Více... | 803 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: 70 let výročí založení Sboru BJB v Lovosicích
Akce poslal Nepřihlášený

70 let výročí založení Sboru BJB v Lovosicích

Milí bratři a sestry, 

ještě jednou si Vás dovolujeme upozornit a srdečně pozvat na slavnostní shromáždění při příležitosti 70 letého výročí založení Sboru BJB v Lovosicích. Termín konání je stanoven na 19. - 21. května 2017.

V Pá od 18:30 proběhne vzpomínkové shromáždění na roky 1947-1986, v sobotu od 18:30 vzpomínkové shromáždění na roky 1987-2016 a v neděli od 9:30 slavnostní dopolední bohoslužba, společný oběd a od 14:00 odpolední bohoslužba s ordinací br. kaz. Václava Chumchala. 

Vložil: Benjamin v Čtvrtek, 04. květen 2017 @ 16:51:27 CEST (403 čtenářů)
(Více... | 1513 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Události: Pozvání na konferenci Neboj se, toliko věř
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

 

Milé sestry a bratři,


srdečně vás zveme 20.května 2017 do Prahy k účasti na jednodenní konferenci Neboj se, toliko věř, pořádanou sbory BJB v Praze 4, Liberci a sborem Petra Chelčického v Lovosicích.

Vložil: Benjamin v Sobota, 29. duben 2017 @ 20:09:00 CEST (297 čtenářů)
(Více... | 1279 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Události: Rekonfigurace Jižní baptistické konvence jako scénář pro budoucnost BJB?
Historie baptistů světová poslal Nepřihlášený

Postupná rekonfigurace Jižní baptistické konvence (SBC) během posledních 40 let se snadno může stát scénářem pro proměny Bratrské jednoty baptistů v blízké budoucnosti. Může být proto užitečné seznámit se základními rysy proměn ve fungování této baptistické denominace.

V roce 1979 skupina vedená Paulem Presslerem a Paige Pattersonem utvořila politickou koalici, která byla vytvořena pro prosazení změn v SBC. Změny, které tato skupina prosadila, zvýšily moc pastora nad sborem, zredukovaly vzdělávání v seminářích na indoktrinaci, nastolily požadavek přísné doktrinální shody, vyvýšily Bibli nad Krista a podrobily ženy moci muže v církvi i domově. 

Mnoho Jižních baptistů oponovalo tomuto programu. Koalice Pressler-Patterson však byla navzdory ostrému odporu schopna při sjezdech konvence v osmdesátých letech 20. století shromáždit kolem 55% hlasů. Rok 1990 pak představuje počátek nejvýznamnějších rekonfigurací v historii SBC.

Vložil: Mainstream v Úterý, 11. duben 2017 @ 23:23:44 CEST (496 čtenářů)
(Více... | 17628 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Události: Papež k historické konferenci o Lutherovi: Očista paměti bez zášti
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Papež František dnes [31.3.2017] vyzval katolíky a luterány, aby se seriózně a do hloubky zaobírali figurou Martina Luthera a jeho kritikou církve a papežství. Pouze tak je možné překonat atmosféru vzájemné nedůvěry a rivality, kterou se v minulosti po příliš dlouhý čas vyznačovaly vztahy mezi oběma stranami. 

Římský biskup přijal účastníky kongresu organizovaného Papežským výborem pro historické vědy a nazvaného „Luther pět set let poté – nový výklad luteránské reformace v jejím církevně dějinném kontextu“.

Jak pro deník Svatého stolce (L´Osservatore Romano, 30.3.2017) vysvětlil předseda zmíněné instituce, o. Bernard Ardura,O.Praem., cílem konference bylo otevřít nové perspektivy o dosud neprobádaných aspektech – jako například skutečnosti, že Luther žil v církvi, která již na konci 15. století vykazovala známky reformy, zejména v řeholních společenstvích na území Anglie, Čech, Itálie a Španělska. „Luther nechtěl dojít ke schizmatu“, poznamenává o. Ardura, „avšak nakonec podlehl vnějším tlakům ze všech stran – historickým, politickým i hospodářským, které vyústily v roztržku.“ 

Vložil: Mainstream v Pondělí, 03. duben 2017 @ 10:07:41 CEST (151 čtenářů)
(Více... | 3191 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: SET zve na teologické fórum: Martin Luther a jeho odkaz pro současnou církev
Teologie poslal Nepřihlášený

Sdružení evangelikálních teologů zve na 24. teologické fórum na téma Martin Luther a jeho odkaz pro současnou církev, které se bude konat 3. dubna 2017 ve Sboru Církve bratrské v Praze 1, Soukenická 15. 

Fóru udělila záštitu Slezská církev evangelická a.v. a Komenský institut. Organizátoři prosí o zaslání přihlášek k účasti do 27. 3. 2017 na adresu: pavel.cerny@cb.cz nebo písemně na: Dr. Pavel Černý, Soukenická 15, 110 00 Praha.  Další informace naleznete v níže přiložené pozvánce a v níže uvedeném pozvání předsedy SETu Pavla Černého.

Vložil: Mainstream v Neděle, 26. březen 2017 @ 13:29:30 CEST (157 čtenářů)
(Více... | 3424 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Kandidátka pro volby Výkonného výboru BJB - duben 2017
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

V dubnu se v BJB budou konat volby Výkonného výboru. Opět, podobně jako v minulých letech, se nepodařilo sehnat více kandidátů na předsedu a tajemníka a tak bude muset Sjezd delegátů před samotnou volbou hlasovat o výjimce z tohoto pravidla Volebního řádu BJB. 

kandidát na předsedu: 
Pavel Coufal (na poloviční úvazek s tím, že by rád dál sloužil ve svém sboru)

na tajemníka:
Jan Jackanič ml.

na místopředsedu:
Pavel Novosad
Erik Poloha

kandidáti na členy:
Oleg Gricyk
Miroslav Klepáček
Karel Kučera
Tomáš Mrázek
Pavel Novosad
Erik Poloha
Radek Pospíšil
Slávka Švehlová

Vložil: Mainstream v Pondělí, 13. březen 2017 @ 19:25:30 CET (458 čtenářů)
(Více... | 26004 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Na webových stránkách BJB byla zahájena cenzura článků teologické komise
Principy poslal Nepřihlášený

Na webových stránkách BJB započala cenzura článků teologické komise BJB.

Pravděpodobně na nátlak fundamentalistické úderky Václav Chumchal a spol. byl smazán dokument teologické komise o homosexualitě, který byl ještě před pár dny umístěn na adrese http://www.bjb.cz/clanky/teologie/1454-homosexualita-text-vypracovany-teologickou-komisi-bjb-v-cr

Bude zajímavé sledovat, zda budou postupně mizet i některé další články teologické komise:

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 02. březen 2017 @ 19:03:49 CET (498 čtenářů)
(Více... | 3195 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Události: Podrobnosti k výši trestu pro misionáře Petra Jaška
Misie poslal Nepřihlášený

Chartúm – Nezisková organizace WorldWatchMonitor zveřejnila podrobnosti k výši trestu misionáře Petra Jaška. Celkově by podle nich měl Čech v súdánském vězení strávit až 23,5 roku a ještě zaplatit pokutu 100 000 súdánských liber (přibližně 400 000 Kč). Jeho dva spoluvězni byli odsouzeni každý k 12 letům vězení. Advokáti využijí 15denní lhůty na odvolání.

Jašek byl odsouzen k 20 letům vězení za špionáž, k tomu k 6 měsícům za šíření pomluv o Súdánu, jednomu roku za rozsévání nenávisti mezi náboženskými komunitami, dalšímu jednomu za údajný nelegální vstup do země a také k jednomu roku za focení vojenských zařízení. To je dohromady 23,5 roku, k nimž musí ještě zaplatit pokutu ve výši 100 000 súdánských liber, tedy zhruba 400 000 českých korun za vykonávání humanitární práce bez povolení,“ vyjmenovává jednotlivé tresty europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je v úzkém kontaktu s mezinárodními organizacemi působícími přímo v Súdánu a se v zemi působícími diplomaty.

Vložil: Mainstream v Pátek, 03. únor 2017 @ 16:47:05 CET (313 čtenářů)
(Více... | 3014 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Donald Trump jako Nehemiáš?
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Kuriózní podobenství mezi Donaldem Trumpem, plánujícím stavbu zdi na hranicích s Mexikem, a starozákonním Nehemiášem, jenž obnovil hradby okolo Jeruzaléma, naznačil při tradiční bohoslužbě před inaugurací baptistický pastor Robert Jeffress.

Soukromého ceremoniálu pod titulem "Když Bůh vyvolí vůdce" se v episkopálním kostele svatého Jana naproti Bílému domu zúčastnili Donald Trump a nový viceprezident Mike Pence s rodinami a dalších zhruba 300 lidí. Ranním obřadem začal Trumpův inaugurační den.

"Použiji Nehemiášův příběh jako příklad toho, proč vůdci dostávají Boží požehnání. Chci, aby pro našeho prezidenta a viceprezidenta bylo velkým povzbuzením," Fox News v předvečer obřadu Jeffress. Už dříve přitom Trumpův záměr hájil s tím, že "stavění zdí není nekřesťanské".

Vložil: Mainstream v Sobota, 21. leden 2017 @ 21:51:23 CET (261 čtenářů)
(Více... | 5390 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Týden modliteb za jednotu křesťanů - 18. až 25. ledna 2017
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Týden modliteb za jednotu křesťanů 2017 bude mít téma "Smíření – Kristova láska nás nutí"

Zveme vás k účasti na Týdnu modliteb za jednotu křesťanů, který se bude konat od 18. do 25. ledna 2017. 
Tématem nadcházejícího Týdne modliteb za jednotu křesťanů je „Smíření – Kristova láska nás nutí“. (2K 5,14) 

Průvodce k nadcházejícímu Týdnu modliteb za jednotu křesťanů ve formátu MS Word naleznete po kliknutí SEM.

Průvodce k nadcházejícímu Týdnu modliteb za jednotu křesťanů ve formátu PDF naleznete po kliknutí SEM
Vložil: Mainstream v Pondělí, 02. leden 2017 @ 11:01:46 CET (554 čtenářů)
(Více... | 952 bytů | 5 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Alianční týden modliteb - 8. až 15. ledna 2017
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Alianční týden modliteb za děti - 8. až 15. ledna 2017

Nikdy v minulosti nebylo na světě tolik dětí, jako dnes. Děti tvoří asi 1/3 obyvatel Země (asi 2,5 mld. ze 7,5 mld.). Děti jsou budoucností tohoto světa. Nesmírně proto záleží na tom, v jakých podmínkách budou vyrůstat a jak budou vychovávány. Děti jsou rovněž jedním z největších misijních polí. Stejně jako dospělí mají duchovní potřeby, stejně jako dospělí potřebují záchranu pro věčnost, stejně jako dospělí mohou porozumět evangeliu a přijmout spasení. Když nás Ježíš posílá kázat evangelium všemu stvoření (Mk 16, 15), nemůžeme opomenout děti. Pán Ježíš Kristus dává děti za vzor (Mt 18, 3–4). Děti jsou vnímavé na evangelium a duchovní vyučování, zájmem o evangelium zahanbují dospělé. Získat dítě pro Krista znamená získat pro něj celý lidský život. Děti jsou také jednou z nejohroženějších skupin populace. Jsou křehké a zranitelné. Mnohé negativní jevy ve světě (hlad, pronásledování, válečné konflikty, přírodní katastrofy, krize rodiny) nejvíce dopadají na děti. Věřím, že naše společné modlitby v rámci Aliančního týdne modliteb mohou být povzbuzením pro církev, aby lépe naslouchala dětem, jejich radostem a trápením, ale otázkám, nápadům a snům. 

Děti potřebují naše modlitby!

Jiří Unger
tajemník České evangelikální aliance

Vložil: Mainstream v Pondělí, 02. leden 2017 @ 10:59:08 CET (460 čtenářů)
(Více... | 3358 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: V lotyšské Rize začíná silvestrovské setkání komunity Taizé
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

V lotyšské Rize dnes začíná tradiční ekumenické setkání mladých, které každoročně pořádá komunita z jihofrancouzského Taizé. Před dvěma lety stejnou akci hostila Praha. Pořadatelům se zatím přihlásilo asi 11 700 poutníků, které doplní ještě účastníci z místních farností a sborů.

„Taizé dostalo zvací dopis podepsaný zástupci z katolické, luteránské a baptistické církve i pravoslavným metropolitou,“ popsal z Rigy Petr Pijáček, český dobrovolník, který setkání Taizé pomáhá připravovat.

Více než 90 procent příchozích bude po dobu setkání bydlet v domácnostech. Právě přijetí místními bývá typickou součástí akcí, které komunita Taizé pravidelně pořádá. Dále se v programu setkání počítá s modlitbami třirát denně. Při večerních se ztišeních bude k Bohu obracet až několik tisíc lidí na jednom místě.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 29. prosinec 2016 @ 11:33:50 CET (368 čtenářů)
(Více... | 2103 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Slovensko zpřísňuje podmínky registrace církví
Zprávy poslal Nepřihlášený

Slovenský parlament velkou většinou ve středu schválil novelu zákona o registraci církví a podle všech odborníků i médií je namířena především proti muslimům. Na rozdíl od Česka totiž nejsou přívrženci islámu u našich sousedů nijak registrováni a teď už toho jen těžko dosáhnou. Politici se ale tváří, že důvod změny zákona je zcela jiný.

Pokud se bude chtít na Slovensku nově jakákoli církev zaregistrovat, bude se k ní muset hlásit místo někdejších 20 tisíc lidí (ti navíc musí být slovenští občané s trvalým pobytem) až 50 tisíc osob. To v podstatě znemožňuje registraci menších církví a úprava zákona má podle všeho znemožnit vznik registrované muslimské organizace.

Vložil: Mainstream v Neděle, 04. prosinec 2016 @ 17:43:32 CET (281 čtenářů)
(Více... | 4287 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Kříž s křížem
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Kříž byl od počátku míněn jako osten. Znamená utrpení, pronásledování, smrt na mučidlech. Rozdrásán, zhanoben a mrtev visel na Golgotě ten, který o sobě tvrdil: Já jsem život! Ježíš nežádal: Kdo chce jít za mnou, ať vstane z mrtvých. Nýbrž: Kdo mne chce následovat, ať na sebe vezme svůj kříž. Při každé památce Večeře Páně zvěstujeme jeho smrt.

Židé dovedou nad pohoršením kříže jen potřásat hlavou. Islám to považuje za perverzní výmysl. I ve sborech Židů, kteří Ježíše vyznávají jako svého Mesiáše, se může stát, že člověka požádají, aby si sňal symbol kříže, protože si lidé kříž až příliš spojují s pojmy „křižáci“ a „hákový kříž“. Chápu proto křesťany, kteří si při setkání se Židy nebo muslimy kříž zakryjí.

Musíme přitom ovšem jasně rozlišovat: požádají-li nás o zakrytí kříže Židé, vyprošují si tím čas k nadechnutí, uznání svého práva existovat jako Židé. Požadují-li naproti tomu snětí kříže muslimové, hlásají tím triumf půlměsíce, nadvládu islámu nad „lidem knihy vzatým pod ochranu“ (dhimmi). Toto konstatování není islamofobní, nýbrž prostě realistické.

Vložil: Mainstream v Pátek, 02. prosinec 2016 @ 20:13:34 CET (263 čtenářů)
(Více... | 3363 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Události: Volby ve Spojených státech náboženským prizmatem
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Letošní prezidentské klání ve Spojených státech bylo v mnoha ohledech neobvyklé. Hlavní podíl na tom přirozeně měla kandidatura a následná stranická nominace miliardáře a televizního baviče Donalda Trumpa. Mimo jiné svým náboženským profilem má Trump k tradičním republikánům skutečně daleko. Nejpozději od Reaganových dob fungující aliance mezi náboženskými konzervativci, především evangelikály, a Republikánskou stranou, stála na nepsaném pravidlu nominace morálně bezúhonného, konzervativního a otevřeně věřícího kandidáta.

Vítězný Donald Trump nesplňuje ani jedno – naopak se v minulosti od svých spolustraníků významně lišil v klíčových sociálních otázkách, o morálním profilu trojnásobně ženatého samozvaného proutníka ani nemluvě. Pochybnosti v Trumpově případě panovaly i vzhledem k jeho náboženskému přesvědčení, jemuž veřejně nikdy nevěnoval zvláštní pozornost.

Zvláště po zveřejnění vulgárních nahrávek, kde se republikánský kandidát chvástal osaháváním žen proti jejich vůli, panovaly velké otazníky nad jeho schopností zmobilizovat náboženskou základnu vlastní strany a nadchnout věřící voliče, bez jejichž podpory by jen těžko mohl pomýšlet na prezidentský post. Jedním z mnoha překvapení letošních voleb tedy byla míra podpory, jaká se Trumpovi nakonec od evangelikálů, ale i jiných náboženských skupin v zemi dostala.

Vložil: Mainstream v Neděle, 20. listopad 2016 @ 19:52:59 CET (319 čtenářů)
(Více... | 12905 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Z brněnské ekumeny
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

V neděli 16. října 2016 se v brněnském Husově sboru náboženské obce Církve československé husitské v Botanické ulici konala ekumenická bohoslužba, která byla připravena s přihlédnutím k bohoslužebné praxi Církve adventistů sedmého dne, tj. vysluhování večeře Páně předcházel obřad mytí nohou. 

Toho se aktivně zúčastnilo 8 představitelů brněnských sborů nebo farností zúčastněných církví: Oldřich Svoboda (Církev adventistů sedmého dne), Martin Grombiřík (Evangelická církev augsburského vyznání), Jiří Gruber (Českobratrská církev evangelická), Sandra Silná (Církev československá husitská), Jan Asszonyi (Církev bratrská), Pavel Coufal (Bratrská jednota baptistů), Jana Křížová (Evangelická církev metodistická), Václav Slouk (Římskokatolická církev).

S ohledem na konání večeře Páně se katolický kněz Václav Slouk účastnil jen částečně a neseděl v presbyteriu, ale v lavicích s lidem. Kromě mytí nohou se aktivně účastnil při přímluvách, kdy vždy dvojice přednesla konkrétní prosby, ke kterým připojila také prosbu za církev toho druhého z dvojice. 

Vložil: Mainstream v Středa, 02. listopad 2016 @ 12:34:58 CET (248 čtenářů)
(Více... | 7713 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.36 Seconds