Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Sabina   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 5175, komentáře < 7 dní: 6, komentářů celkem: 4935, adminů: 23, uživatelů: 2395
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 340 411

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 11 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Tvorba: Kázání kardinála Duky na Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna 2020
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Kázání kardinála Dominika Duky u příležitosti slavnostního požehnání obnoveného Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze dne 15. srpna 2020

Slavíme Slavnost Nanebevzetí Panny Marie, nejstarší mariánský svátek, který k nám připutoval z rodné země Matky Ježíše Krista, z Východu. Víme, že mariánská úcta se šířila zákonitě s hlásáním křesťanství, proto je také zcela jistě zajímavé, že mezi nejstarší poutní místa nepatří svatyně té, která se nachází uprostřed modlící se církve spolu s apoštoly, té kterou text apoštolských skutků zmiňuje na prvním místě oslovením Matka Ježíšova. Slavný americký historik umění Adams, člen episkopální církve, napsal při popisu poutní mariánské svatyně v Chartres: Mariánský kult je součástí života křesťanů tak, jako v životě každého člověka hraje nezastupitelnou roli jeho matka.“ Myslím, že i to nás dnes může spojit se všemi křesťany v duchu ekumeny, bez ohledu na místo jaké v té které církvi má mariánský kult.

Novou dimenzi získává tato slavnost prohlášením dogmatu Nanebevzetí Panny Marie papežem Piem XII. v roce 1950.

Vložil: Mainstream v Středa, 19. srpen 2020 @ 10:37:38 CEST (78 čtenářů)
(Více... | 7231 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Jakub Deml: Naříkáte nad osudem Marianského sloupu
Principy poslal Nepřihlášený

Naříkáte, Farizeové a Zákonníci, nad osudem „Marianského Sloupu“ pražského, ale vy, Huynové, vy Skrbenští, vy Kleinové, vy Tvarůžkové, vy Habsburkové pobořili jste tisíce a statisíce „marianských sloupů“ duchovních, což jest milionkrát zločinnější a plným právem může se takto říci, že ten marianský sloup v Praze strhovaly ruce vaše, vy svatokrádežní nájemníci. 

Strhovali jste jej tři sta let, až se vám to konečně podařilo a teď to svádíte na nevěrce, vy mnohoplodní otcové nevěrců! 

Nejedná se vám o víru, která hyne tím, že jste na místech, kde vás ani Kristus, ani národ nechce, nejedná se vám o víru, nýbrž o panování, nejedná se vám o evangelium, nýbrž o porobu Čechů!

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. červen 2020 @ 10:13:29 CEST (129 čtenářů)
(Více... | 1547 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Neboj se, toliko věř
Kázání poslal Nepřihlášený

Lukáš 8, 40-56

Milé sestry a bratři,

to dnešní čtení jsem vybral hlavně kvůli verši, který nás tu v modlitebně provází dlouhá léta. Zdá se mi, že je to slovo do dnešní situace. Neboj se, toliko věř.

Nerad bych, aby to vyznělo jako nějaké laciné či falešné uklidňování v jistě vážné společenské situaci. Nechci sobě ani nikomu dalšímu nic nalhávat. Přijde mi ale případné mluvit o tom, abychom se nebáli a věřili. Nebo čteme-li s kralickými: abychom se nebáli, toliko věřili.

Platí myslím v každé situaci, že nemá valného smyslu podléhat úzkosti, poddávat se obavám, nechat se zajmout skepsí a panikou. Vždy bude lepší směřovat svou mysl k Bohu, vyhlížet jeho blízkost, povzbuzení, záchranu. Síly každého z nás jsou pochopitelně omezené a je dobré je vynakládat smysluplně. Přílišné utápění se v starostech společně se stresem snižují naši imunitu, kterou dnes tolik potřebujeme posilovat.

Vložil: Mainstream v Sobota, 21. březen 2020 @ 22:27:13 CET (117 čtenářů)
(Více... | 1948 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Kázání o usilování o svatost
Kázání poslal Stanley

První čtení: Leviticus 19,1 - 3: „Hospodin promluvil k Mojžíšovi: „Mluv k celé pospolitosti Izraelců a řekni jim: Buďte svatí, neboť já Hospodin, váš Bůh, jsem svatý. Každý měj v úctě svou matku a svého otce. Dbejte na mé dny odpočinku. Já jsem Hospodin, váš Bůh.“

Druhé čtení: Matouš 5,43 - 48: „Slyšeli jste, že bylo řečeno: `Milovati budeš bližního svého a nenávidět nepřítele svého.´ Já však pravím: Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují, abyste byli syny nebeského Otce; protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé. Budete-li milovat ty, kdo milují vás, jaká vás čeká odměna? Což i celníci nečiní totéž? A jestliže zdravíte jenom své bratry, co činíte zvláštního? Což i pohané nečiní totéž? Buďte tedy dokonalí, jako je dokonalý váš nebeský Otec.“ 

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 02. leden 2020 @ 12:49:22 CET (153 čtenářů)
(Více... | 15399 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Petr Macek – Effatha, otevři se
Knihovna poslal Nepřihlášený

V roce 2019 vydává Baptistický sbor Na Topolce sbírku třiceti kázání vysokoškolského pedagoga a dlouholetého kazatele Petra Macka. Tato kniha doplňuje obraz, který čtenáři doposud mohli získat z autorových odborných prací z oblasti systematické teologie a představuje srozumitelný a zároveň hluboký vhled do bohatství biblických textů. Kázání jsou uspořádána do pěti kapitol, které volně sledují rytmus církevního roku a umožňují tak promýšlet základní důrazy evangelijní zvěsti. Sbírka vychází s ilustracemi Pavla Macka, doslovem opatřil Petr Pazdera Payne.

Vložil: Mainstream v Středa, 18. prosinec 2019 @ 17:03:03 CET (236 čtenářů)
(Více... | 924 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.90)

Tvorba: Pojď za mnou
Kázání poslal Nepřihlášený

Text pro kázání: Matouš 9, 9-13

Milé sestry a bratři,pokud jste měli kdy možnost navštívit Řím a zajít do jednoho z kostelů v blízkosti barokního náměstí Piazza Navona, nalezli byste tam obraz Povolání sv. Matouše od slavného italského malíře Caravaggia. Caravaggio se tímto obrazem pokusil přiblížit svým současníkům scénu dnešního evangelijního textu. Líčí celníka Matouše, jak sedí za stolem s několika dalšími muži, kteří přepočítávají peníze. Ježíš s učedníkem Petrem právě vstoupili do místnosti, v níž prstem Ježíš ukazuje přímo na Matouše. Paprsek světla se dere místností a osvětluje tváře mužů, kteří tázavými pohledy upírají svůj zrak k příchozím. V této klíčové scéně šero a zatemněné okno dotvářejí chladnou a temnou atmosféru místnosti. Ježíš však do tohoto tmavého koutu obývaného celníky přináší skutečné světlo.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 04. březen 2019 @ 16:13:24 CET (336 čtenářů)
(Více... | 10618 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Tvorba: ...z mrtvých těla vzkříšení...
Kázání poslal Nepřihlášený

22. neděle po sv. Trojici, Na Topolce, 4. 11. 2012

1. Korintským 15,12-24

Milé sestry a bratři, naše postupné přemýšlení nad Apoštolským vyznáním víry nás dnes přivádí k dalšímu, tentokrát už poslednímu zlomu. Mnoho už toho z textu Kréda nezbývá. Přece ale ta zbývající slova mají pro náš život a pro naši víru zásadní důležitost. Tím posledním obratem je totiž obrat od minulého a současného k budoucímu. Co je to minulé a do současnosti trvající? Je to Bůh, je to jeho Syn a náš Pán Ježíš Kristus, moc Ducha svatého, je to svatá, obecná a obcující církev – to je osnova, východisko a dějiště naší víry. Co je to současné a přece už definitivně neplatné a odsunuté do minulosti? To je náš hřích, odpuštěný a pohlcený v milosti.

Vložil: Mainstream v Pátek, 01. březen 2019 @ 08:39:19 CET (508 čtenářů)
(Více... | 6485 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Tvorba: Rady zkušeného ďábla jak zneužít duchovní moci
Sborový život poslal Nepřihlášený

Je to nechutné čtení, ale když něco podobného (zároveň nekonečně lepšího) napsal C. S. Lewis, proč k problému nepřistoupit ze stejné perspektivy jako kdysi on. 

Můj drahý Tasemníku, slyšel jsem, že se z našeho pacienta stal kazatel, kněz, farář, duchovní vedoucí, je nakonec jedno, jak mu lidé říkají. Pracovně ho nazvěme duchovní. Je jedno, zda v církvi nebo v křesťanské organizaci. Horší ale je, že se tak stalo! Jsem z toho velmi znepokojený a můžeš si být jist, že za to, že jsi situaci nechal dojít až tak daleko, obdržíš na pekelném výboru vážné pokárání. Duchovní, který věrně slouží našemu nepříteli, pro nás představuje extrémní nebezpečí. Ale nezoufej. Je stále mnoho možností, jak ho v jeho rozletu zastavit. 

Za určitých podmínek je dokonce dobře, když je duchovním. Mnoho lidí v církvi a křesťanských organizacích totiž duchovním vedoucím stále důvěřuje a otevírá se jim, proto když duchovní svojí pozice zneužijí, odrovnají tím mnoho zbožných duší, které pak už více s Nepřítelem nechtějí mít nic společného. Jedna z pastí, na které naše ministerstvo dlouho pracovalo, se jmenuje moc. Mnoho duchovních pokušení moci podlehlo a já ti nyní poradím, jak tuto past nastavit tak, aby spolehlivě sklapla. Nezapomeň dávat pravidelná hlášení, jak to, co ti radím, na našeho pacienta aplikuješ.

Vložil: Mainstream v Pátek, 01. březen 2019 @ 08:35:28 CET (453 čtenářů)
(Více... | 5509 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Tvorba: Kázání na Topolce - Ivan Štampach - 17. února 2019
Kázání poslal Nepřihlášený

Když se ho farizeové otázali, kdy přijde Boží království, odpověděl jim: „Království Boží nepřichází tak, abyste to mohli vypozorovat; ani se nedá říci: ‚Hle, je tu‘ nebo ‚je tam‘! Vždyť království Boží je mezi vámi!“

Svým učedníkům řekl: „Přijdou dny, kdy si budete toužebně přát, abyste spatřili aspoň jediný ze dnů Syna člověka, ale nespatříte. Řeknou vám: ‚Hle, tam je, hle, tu;‘ zůstaňte doma a nechoďte za nimi. Jako když se zableskne a rázem se osvětlí všecko pod nebem z jednoho konce nebe na druhý, tak bude Syn člověka ve svém dni. Ale nejprve musí mnoho trpět a být zavržen od tohoto pokolení.

Jako bylo za dnů Noeho, tak bude i za dnů Syna člověka: Jedli, pili, ženili se a vdávaly až do dne, kdy Noe vešel do korábu a přišla potopa a zahubila všechny. Stejně tak bylo za dnů Lotových: Jedli, pili, kupovali, prodávali, sázeli a stavěli; v ten den, kdy Lot vyšel ze Sodomy, spustil se oheň a síra z nebe a zahubil všechny.

Právě tak bude v den, kdy se zjeví Syn člověka.
(Lk 17, 20-30)

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 21. únor 2019 @ 20:42:19 CET (379 čtenářů)
(Více... | 9151 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Tomáš Halík: kázání o pravých a falešných prorocích
Kázání poslal Nepřihlášený

Kázání Tomáše Halíka pro 33. neděli v mezidobí 18. listopadu 2018 (a Několik slov navíc) v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze

Evangelium Mk 13, 24-32:

Ježíš řekl svým učedníkům: 
   "V těch dnech, po velkém soužení, se zatmí slunce a měsíc přestane svítit, hvězdy budou padat z nebe a hvězdný svět se zachvěje. 
   A tehdy ( lidé ) uvidí Syna člověka přicházet v oblacích s velikou mocí a slávou. Potom pošle anděly a shromáždí své vyvolené ze čtyř světových stran, od konce země až po konec nebe. 
   Poučte se z přirovnání o fíkovníku! Když se už jeho větve nalévají mízou a nasazují listy, poznáváte z toho, že léto je blízko. Stejně tak, až uvidíte, že se to děje, poznáte, že je blízko, přede dveřmi. 
   Amen, pravím vám, toto pokolení nepomine, dokud se to všechno nestane. Nebe a země pominou, ale má slova nepominou. 
   O tom dni a o té hodině však neví nikdo, ani andělé v nebi, ani Syn, jenom Otec."


Dnes opět chvilka teologie na základě biblických textů této neděle. Rozlišme pojmy eschatologie, apokalyptika a chiliasmus a řekněme si něco o pravých a nepravých prorocích.

Vložil: Mainstream v Středa, 02. leden 2019 @ 11:05:36 CET (381 čtenářů)
(Více... | 13295 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Tvorba: Kázaní Václava Chumchala z 28. října 2018
Nezdravá učení poslal Lolik

Tak se nám tady rozmáhá nějaký podivný aktivismus, kdy z kazatelen zaznívají podivné věci. Farář Piťha měl bojovné kázání proti Istambulské úmluvě, kdy nás přesvědčoval, jak nás homosexuálové převálcují. A nyní měl i lovosický kazatel Vašek Chumchal bojovné kázání, jak nás chtějí zničit falešní kazatelé, kterých je u nás v BJB plno.

Takže, zde si ho můžete poslechnout: http://www.granosalis.cz/downloads/kazaniVChumchal-20181028.mp3

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 08. listopad 2018 @ 09:22:23 CET (1667 čtenářů)
(Více... | 641 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Tvorba: Veřejné setkání na podporu čínských křesťanů - 14. října 2018 v Praze
Akce poslal Nepřihlášený

Milí bratři, milé sestry, milí přátelé,

posíláme vám pozvání na Veřejné setkání na podporu čínských křesťanů, kteří v České republice již druhým rokem žádají o azyl z důvodu svého pronásledování. Akci pořádá Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference. Uskuteční se v neděli 14. října 2018 od 17:00 hodin v horní části Václavského náměstí.

Na akci promluví Daniel Fajfr, emeritní předseda Ekumenické rady církví a Rady Církve bratrské a biskup Václav Malý, pomocný biskup pražský. Součástí bude společná modlitba a čtení z Písma. Po skončení bude možnost vyjádřit podporu těmto věřícím zapálením vaší svíčky na znamení toho, že nám jejich situace není lhostejná a jako křesťané v České republice se za ně modlíme a jsem ochotni jim pomoci, jak bude potřeba.

Před veřejným shromážděním proběhne od 16:00 hodin tisková konference na ústředí Synodní rady Českobratrské církve evangelické (Jungmannova 9, Praha 1), na které chceme informovat media i veřejnost o aktuální situaci žadatelů v otázce odvolání proti neudělení azylu. Podrobnější informace k tiskové konferenci zašleme na vyžádání.

Modlíme se za celou situaci a věříme v nezávislé rozhodování soudů v této záležitosti. Známe příběhy konkrétních žadatelů a jsme přesvědčeni o tom, že v jejich zemi jim hrozí reálné nebezpečí, a že v případě jejich návratu budou stíháni už za samotný fakt, že podali žádost o azyl.

Jsme si vědomi toho, že není jednoduché rozlišovat, kdo naši pomoc opravdu potřebuje, ale víme o tom, že tito lidé jsou pro svoji víru pronásledováni a ohroženi na životě. Pojďme jim pomoct v tom, aby mohli svobodně vyznávat svoji víru a buďme vděčni za to, že můžeme žít v zemi, kde je to možné.

Za pracovní skupinu ERC pro čínské křesťany
Jan Jackanič

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 20. září 2018 @ 09:40:16 CEST (150 čtenářů)
(Více... | 2271 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Politicky nekorektně o Američanech, jejich víře a lžích
Knihovna poslal Nepřihlášený

Knihu do té doby pro mne neznámého autora, americko-německého novináře Tuvi Tenenboma Všechny jejich lži jsem po prvních stránkách dále četl s jistou nostalgií. Před lety jsem v rámci Fulbright Scholar programu na University of California, Santa Barbara, měl možnost putovat po různých místech napříč USA a seznamovat se s různými podobami americké religiozity, což byla opravdu nezapomenutelná zkušenost, kdy člověk mohl na vlastní oči spatřit nejen věci známé, ale nahlédnout i do skromnějších a nenápadných podob náboženského života v kulturně pluralitní společnosti.

Tenenbomova kniha je rovněž cestopisem po Spojených státech. Její autor se však dostal do daleko větších zákoutí, o nichž ani řadový občan USA nemá tušení nebo se jim zdaleka vyhýbá. Postupně navštěvuje více než polovinu států USA s jediným cílem: poznat, jaká americká společnost opravdu je. Kniha pak je vlastně jakýmsi cestovním deníkem. Ovšem stejně jako mapu nenajdete tam ani data, zájemce si je musí vyvodit z událostí, které zmiňuje.

Vložil: Mainstream v Pátek, 10. srpen 2018 @ 09:07:16 CEST (285 čtenářů)
(Více... | 14601 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Zpravodaj Bratrské jednoty baptistů - 03/2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Vyšlo nové číslo Zpravodaje Bratrské jednoty baptistů.

Časopis ve formátu PDF si můžete stáhnout z webu BJB

Vložil: Mainstream v Pátek, 03. srpen 2018 @ 10:38:06 CEST (259 čtenářů)
(Více... | 247 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Poslední útěk Jeronýma Pražského
Svědectví poslal Nepřihlášený

Hrané dokudrama „Poslední útěk Jeronýma Pražského“ režiséra Lubomíra Hlavsy vzniklo podle scénáře dramatičky a spisovatelky Mileny Štráfeldové. Nejedná se o věrnou historickou rekonstrukci života tohoto prvního českého filozofa, teologa, mistra čtyř evropských univerzit, cestovatele a také vyslance ve službách krále. Režisér se s určitou mírou fabulace a nadsázky rozhodl zdůraznit především poselství, které Jeroným hlásal, a které silně rezonuje i s dnešní dobou.

Když například zaznívá z úst mocných věta „vždyť to jsou všechno jen pouhá slova“, připomene nám to nejspíš i tu dnešní devalvaci obsahu a významu slov. V kontextu s tragickým naplněním Jeronýmova života se pak nabízí otázka, jak my sami jsme odhodláni se dnes postavit k určitým skutečnostem, které hýbou společností.

Vložil: Mainstream v Středa, 30. květen 2018 @ 19:05:28 CEST (261 čtenářů)
(Více... | 1953 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Světci a svědci - Jeroným Pražský
Svědectví poslal Nepřihlášený

Významný filozof a teolog byl ztělesněním horlivého středověkého intelektuála, který vášnivě vstupoval do náboženských disputací. I když se mu pokaždé dařilo uniknout z rozpoutaných konfliktů, nakonec jej dohnal stejný osud jako jeho současníka Jana Husa (2007). Připravil M. Kučera

Vložil: Mainstream v Středa, 30. květen 2018 @ 19:04:39 CEST (227 čtenářů)
(Více... | 1158 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Nová kniha o Nové apoštolské reformaci
Knihovna poslal Nepřihlášený

Tento týden byla vytištěna kniha „Teologické kořeny a současná teologie Nové apoštolské reformace“, kterou vydalo nakladatelství L. Marek v Brně. Jedná se o moji [Aleše France] aktualizovanou a mírně rozšířenou dizertační práci, obhájenou na HTF UK v Praze v roce 2014.

Práce byla doplněna na základě oponentských posudků dvou evangelikálních teologů, a to prof. ThDr. Jána Liguše, Ph.D. a prof. ThDr. Pavla Procházky, Ph.D. Jazykovou korekci provedli češtináři Mgr. Lydie Makovičková a Mgr. Luděk Šnorek. Předmluvu ke knize napsal Michael Buban, M. A., učitel VOŠMT v Kolíně.

Vložil: Mainstream v Neděle, 27. květen 2018 @ 17:36:42 CEST (313 čtenářů)
(Více... | 2293 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Tvorba: Český rozhlas Vltava: pořady Ideologie a Náboženský fundamentalismus
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Český rozhlas Vltava odvysílal v nedávné době v rámci seriálu Spirituála dva pořady, které jsou velice aktuální v kontextu současného vývoje Bratrské jednoty baptistů.

Ideologie s evangelikálním teologem Pavlem Hoškem

Náboženský fundamentalismus s křesťanským sociologem Janem Spoustou

Vložil: Mainstream v Neděle, 06. květen 2018 @ 14:26:15 CEST (263 čtenářů)
(Více... | 850 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Zpravodaj Bratrské jednoty baptistů - 02/2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Právě vyšlo druhé číslo Zpravodaje Bratrské jednoty baptistů.

Tématem je Církev a sexualita a celé číslo si můžete stáhnout ve formátu PDF

Zdroj: www.bjb.cz
Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. duben 2018 @ 13:56:03 CEST (350 čtenářů)
(komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Bývalý americký prezident Jimmy Carter napsal knihu o své víře
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Třiadevadesátiletý J. Carter nedávno vydal svou dvaatřicátou knihu s prostým názvem Faith (Víra). Agentura Religion News Service, která s ním u této příležitosti uskutečnila rozhovor, knihu přestavuje jako bilanční dílo, v němž se autor ohlíží, jak víra formovala jeho život: „Víra je pro mne nejen podstatné jméno, ale i sloveso,“ píše 39. prezident USA. Je to přitom již několikátá kniha na podobné téma. V té poslední si klade otázku, „co pro nás víra znamená a jak můžeme aplikovat naši skutečnou nebo možnou víru (…) k zodpovězení otázek, s nimiž se potýkáme v našem každodenním životě,“ ve světě, v němž mnoho lidí ztrácí víru v základní principy, jako jsou demokracie a svoboda či víru v člověka. James Carter (*1924) byl americkým prezidentem  letech 1977–1981.

V rozhovoru uvádí, že za hlavní výzvu současnosti považuje naučit se aplikovat křesťanské či jiné náboženské principy ve snaze o harmonické soužití ve vzájemném respektu i v lásce k těm, s nimiž nesouhlasíme.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. duben 2018 @ 13:55:05 CEST (235 čtenářů)
(Více... | 3011 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Tvorba: ...zemřel, byl pohřben, sestoupil do pekel...
Kázání poslal Nepřihlášený

Zjevení Janovo 1,12-18  

Obrátil jsem se, abych viděl, kdo se mnou mluví. A když jsem se obrátil, spatřil jsem sedm zlatých svícnů; uprostřed těch svícnů někdo jako Syn člověka, oděný řízou až na zem, a na prsou zlatý pás. Jeho hlava a vlasy bělostné jako sněhobílá vlna, jeho oči jako plamen ohně; jeho nohy podobné kovu přetavenému ve výhni a jeho hlas jako hukot příboje. V pravici držel sedm hvězd a z jeho úst vycházel ostrý dvousečný meč; jeho vzhled jako když slunce září v plné své síle. Když jsem ho spatřil, padl jsem k jeho nohám jako mrtvý; ale on vložil na mne svou pravici a řekl: "Neboj se. Já jsem první i poslední, ten živý; byl jsem mrtev - a hle, živ jsem na věky věků. Mám klíče od smrti i hrobu.

Vložil: Mainstream v Úterý, 27. březen 2018 @ 21:23:05 CEST (458 čtenářů)
(Více... | 7436 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Zpravodaj Bratrské jednoty baptistů - 01/2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Výkonný výbor BJB zveřejnil první číslo Zpravodaje Bratrské jednoty baptistů. Zpravodaj bude vycházet 4 x ročně a to jak v elektronické, tak tištěné podobně.

Pro stažení Zpravodaje ve formátu PDF klikněte na http://store.bjb.cz/zpravodaj%20BJB%202018-01.pdf

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. únor 2018 @ 13:49:57 CET (299 čtenářů)
(Více... | 850 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Desatero ´´biblického ženství´´
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Americká křesťanská bloggerka a spisovatelka Rachel Held Evansová vydala v roce 2010 knihu Rok biblického ženství (A Year of Biblical Womanhood: How a Liberated Woman Found Herself Sitting on Her Roof, Covering Her Head, and Calling Her Husband „Master“), která byla zařazena novinami The New York Times na seznam bestsellerů v oblasti elektronických knih.

Autorka si jako základ pro svou knihu vytvořila desatero přikázání "biblického ženství":

Vložil: Mainstream v Sobota, 02. prosinec 2017 @ 06:48:32 CET (434 čtenářů)
(Více... | 1671 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Tvorba: Spiritualita žitá v rodině
Rodičovství poslal Nepřihlášený

Jak žít život jinak než ryze konzumně? Hledat smysl života v opravdových, upřímných a citově bohatých lidských vztazích? A jak k tomu vést děti? Jak z nich udělat hledače pravdy o světě, o sobě, o vlastním nitru, o osobním poslání, které na ně čeká? 

Na to se pokouší odpovědět profesor pedagogické psychologie Pavel Říčan a docentka Pavlína Janošová, pedagogická psycholožka, ve své Spirituální výchově v rodině. Oba zkušení autoři mají intelektuální zázemí jak v psychologii, tak v teologii. Společně napsali knihu Jak na šikanu a samostatně pak Cesta životem a S dětmi moudře a chytře (Pavel Říčan) nebo Dívčí a chlapecká identita (Pavlína Janošová).

Vložil: Mainstream v Pondělí, 20. listopad 2017 @ 17:03:57 CET (304 čtenářů)
(Více... | 4143 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Tvorba: Martin Luther: Dopisy blízkým
Knihovna poslal Nepřihlášený

Výbor z ohromného množství dopisů reformátora Martina Luthera přináší nezvyklý pohled na člověka, kterého jsme náchylní chápat spíš jako instituci, a tak trochu i jako modlu. Listy plné empatie, pochopení, emocí a vášně mnohé čtenáře nepochybně překvapí.

Chlapík s břitkým jazykem

Martin Luther
Dopisy blízkým. Přel. Alexandr FlekPavel MoskalaMikuláš VymětalTomáš Živný, Biblion, Praha, 2017, 176 s.

Na mnoha kresbách a obrazech se německý teolog, reformátor, překladatel, literát, otec a manžel Martin Luther (1483–1546) tváří poněkud přísně. Kdyby nebylo zřejmé, že je to opravdu on, možná bychom si řekli, že jde o nějakého bohatého sedláka či knížete. Může připomínat i zápasníka po lítém boji anebo Římana jdoucího rozměřovat svět. Z výboru jeho osobní korespondence nazvaného Dopisy blízkým, který letošního roku vydal Biblion, je však patrné, že Luther byl člověk mnoha valérů, a hlavně – člověk z masa a kostí, postava, která nevypadla z románů ani perikop. Jeho literární talent a porozumění jazyku se odhalují i v přítomných dopisech, čitelných, jako by byly psány včera nebo předevčírem.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. říjen 2017 @ 14:27:25 CEST (374 čtenářů)
(Více... | 11186 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.5)

Tvorba: Martin Luther: Bůh je rozpálená pec plná lásky
Knihovna poslal Nepřihlášený

Výbor kratších textů, myšlenek a tezí protestantského teologa a církevního reformátora Martina Luthera je dobrá příležitost, jak nahlédnout do jeho jinak velmi obsáhlého díla. V abecedně řazeném lexikonu najdeme úvahy, které by mohly zaujmout i čtenáře bez zvláštního vztahu ke křesťanství.

Texty, které nezestárly

Martin Luther
Bůh je rozpálená pec plná lásky. Přel. Petr Gallus, Ondřej Kolář, Ondřej Macek, Jan Zámečník, Kalich, Praha, 2017, 120 s.

Představit čtenáři bez blízkého vztahu ke křesťanství dílo jednoho z největších církevních reformátorů Martina Luthera (1483‒1546) není snadné. Jeho práce, rozprostřená do mnoha desítek let, čítá v kritické Výmarské edici (Weimarer Ausgabe, WA) 127 knih, které se na zhruba 80 000 stranách zabývají snad vším, na co lze pomyslet. Najdeme tu teologii, filozofii, politiku, hospodářství, kázání, dopisy, deníky, poezii či překlady. Vedle jeho sebraných spisů existuje neuvěřitelné množství lutherské sekundární literatury v různých světových jazycích, kterou nemá běžný smrtelník už žádnou možnost učíst. Menší, atraktivní výběry z Lutherova díla jsou tedy dobrým počinem, který je s to ukázat hloubku jeho myšlení a podnítit ve čtenáři chuť prostudovat některé jeho spisy ve větší šíři a třebas i pod drobnohledem.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. říjen 2017 @ 14:24:41 CEST (309 čtenářů)
(Více... | 7672 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Tvorba: Kázání o souzení
Kázání poslal Stanley

První čtení:  Leviticus 19,15 - 18: „Nedopustíte se bezpráví při soudu. Nebudeš nadržovat nemajetnému ani brát ohled na mocného; budeš soudit svého bližního spravedlivě. Nebudeš se chovat ve svém lidu jako utrhač, nebudeš ukládat svému bližnímu o život. Já jsem Hospodin. Nebudeš ve svém srdci chovat nenávist ke svému bratru, ale budeš trestat svého bližního podle práva, a neponeseš následky jeho hříchu. Nebudeš se mstít synům svého lidu a nezanevřeš na ně, ale budeš milovat svého bližního jako sebe samého. Já jsem Hospodin.“

Druhé čtení: 1 Korintským 11,26 - 32:  „Kdykoli tedy jíte tento chléb a pijete tento kalich, zvěstujete smrt Páně, dokud on nepřijde. Kdo by tedy jedl tento chléb a pil kalich Páně nehodně, proviní se proti tělu a krvi Páně. Nechť každý sám sebe zkoumá, než tento chléb jí a z tohoto kalicha pije. Kdo jí a pije a nerozpoznává, že jde o tělo Páně, jí a pije sám sobě odsouzení. Proto je mezi vámi tolik slabých a nemocných a mnozí umírají. Kdybychom soudili sami sebe, nebyli bychom souzeni. Když nás však soudí Pán, je to k naší nápravě, abychom nebyli odsouzeni spolu se světem.“

Vložil: Mainstream v Středa, 06. září 2017 @ 21:24:47 CEST (339 čtenářů)
(Více... | 16374 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Tvorba: Encyklopedie menších křesťanských církví v ČR - recenze
Knihovna poslal Nepřihlášený

Autoři vyplňují mezeru v náboženské mapě ČR, nezvikláni konvenčním hlediskem, které na zmiňované okrajové útvary klade běžná publicistika ať církevní, ať necírkevní. Zvolili totiž pro své dílo optiku sociologickou a religionistickou, nikoli teologickou.

Toto důsledné uplatnění uvedených metod je druhý přínos předkládané publikace. Dosavadní české práce podobného typu (Vojtíšek, Filipi) takto důsledně nepostupují. Samozřejmě nemohou autoři Encyklopedie pominout věroučný profil, který je součástí sebeuvědomění jednotlivých pojednávaných církevních útvarů, a řadí je s tou či onou mírou přesnosti do širších křesťanských "rodin'', nicméně teologické parametry jsou pouze zasazeny jako jedna z položek do profilu církve, nejsou dále podrobeny samostatnému rozboru. Snahou autorů je představit danou církev co nejkomplexněji. Předkládají historii církve až do nejzazších (někdy zahraničních) kořenů, a to většinou poměrně podrobně. Již tyto historické výklady, za nimiž tušíme značnou práci badatelskou, jsou dalším významným přínosem Encyklopedie. Vedle historických úvodů, a někdy s nimi obsahem související až i totožné, je pokaždé podána religionistická charakteristika pojednávané církve, rozumí se: její lokalizace v terénu křesťanských útvarů. Samozřejmostí je, že církev je představena současným stavem - statistikou, popisem jejího zřízení, struktur a charitativních či vzdělávacích zařízení.

Největším překvapením však je, že u každé církve jsou uvedeny všechny její místní obce (farnosti, sbory) se stručným nástinem historie u každé z nich; doplněn je tento výklad v mnoha případech fotografiemi jejich shromaždišť. Uživateli se tak dostane kompletní informace včetně adres.

Vložil: Mainstream v Sobota, 26. srpen 2017 @ 18:17:03 CEST (322 čtenářů)
(Více... | 9539 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Kázání na Žalm 15
Kázání poslal Stanley

První čtení: 1 Korintským 3,16 - 17: „Nevíte, že jste Boží chrám a že Duch Boží ve vás přebývá? Kdo ničí chrám Boží, toho zničí Bůh; neboť Boží chrám je svatý, a ten chrám jste vy.“

Druhé čtení: Jan 4,19 - 24: „Žena mu řekla: "Pane, vidím, že jsi prorok. Naši předkové uctívali Boha na této hoře, ale vy říkáte, že místo, na němž má být Bůh uctíván, je v Jeruzalémě!" Ježíš jí odpoví: "Věř mi, ženo, že přichází hodina, kdy nebudete ctít Otce ani na této hoře ani v Jeruzalémě. Vy uctíváte, co neznáte; my uctíváme, co známe, neboť spása je ze Židů. Ale přichází hodina, ano již je tu, kdy ti, kteří Boha opravdově ctí, budou ho uctívat v Duchu a v pravdě. A Otec si přeje, aby ho lidé takto ctili. Bůh je Duch a ti, kdo ho uctívají."

Čtení ke kázání: Ž 15,1 - 5: Žalm Davidův. "Hospodine, kdo smí pobývat v tvém stanu, kdo smí bydlet na tvé svaté hoře? Ten, kdo žije bezúhonně, ten, kdo jedná spravedlivě, ten, kdo ze srdce zastává pravdu, nemá pomlouvačný jazyk, druhému nedělá nic zlého, na svého druha nekydá hanu, pohrdá tím, kdo je hoden zavržení, váží si těch, kdo se bojí Hospodina, nemění, co odpřisáhl, byť i ke své škodě, nepůjčuje na lichvářský úrok, nedá se podplatit proti nevinnému. Ten, kdo takto jedná, nikdy se nezhroutí.“

Vložil: Mainstream v Pátek, 11. srpen 2017 @ 19:23:04 CEST (445 čtenářů)
(Více... | 15080 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Tvorba: Hans Küng: Žena v dějinách křesťanství
Studie poslal Nepřihlášený

Jedna z nejprogresivnějších prací o postavení ženy v katolické církvi. Obsahuje teologické úvahy o proměně vztahu k ženám napříč staletími, nechybí ani kritika současného stavu a formulace konkrétních reformních cílů.

Nejsem o nic méně než ty

Hans Küng
Žena v dějinách křesťanství. Přel. Petra Švecová, Vyšehrad, Praha, 2017, 136 s.

„Pro většinu světových náboženství znamená žena problém,“ píše v knize Žena v dějinách křesťanství švýcarský teolog, religionista a enfant terrible katolické církve Hans Küng (nar. 1928). Autorovy ryze odborné i popularizační práce, od těch drobných po velké monografie, působí vždy pozdvižení. Menší v zemích demokratické tradice, která ovlivňuje i vnitřní církevní provoz, větší tam, kde se klade důraz na konzervativní pojetí politiky, kultury a institucionálně orientovaného náboženství. Je více než pravděpodobné, že za pár desítek let budou Küngovy úvahy patřit mezi stěžejní, formující texty, na jejichž základě došlo k signifikantním společenským změnám, zvláště pak k hlubšímu chápání lidské svobody a spravedlnosti.
Vložil: Mainstream v Pátek, 30. červen 2017 @ 14:52:31 CEST (392 čtenářů)
(Více... | 14227 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.36 Seconds