Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Radoslav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 5285, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4981, adminů: 23, uživatelů: 2408
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 558 320

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 7 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Kvůli pandemii se loni v katolické církvi konalo o čtvrtinu méně křtů
Katolicismus poslal Nepřihlášený

V důsledku opatření proti šíření koronaviru se loni uskutečnilo i méně křtů než obvykle. V Římskokatolické církvi jich bylo 14600, což je o čtvrtinu méně, než je dlouhodobý průměr. Nejvíce ubylo křtů malých dětí.

Namísto tradiční doby křtu na Velikonoce mnozí loni na přijetí do církve čekali až do června. Téměř celý rok pak nebylo možné pořádat bohoslužby v obvyklém rozsahu. Řada čekatelů slavnost přijetí křtu odkládala v očekávání brzkého uvolnění opatření, které však stále není v dohledu a mnohé narozené děti i dospělí konvertité tak na křest stále čekají. V tiskové zprávě to uvedla Česká biskupská konference.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 15. duben 2021 @ 14:24:49 CEST (34 čtenářů)
(Více... | 1605 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání Výkonné výboru BJB dne 17. března 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Další postup ohledně SD

VV diskutoval situaci po neplatném elektronickém hlasování (EHDS), kdy k dosažení platného kvóra chyběl hlas jednoho sboru. Vzhledem k tomu, že neúčast sborů měla různé důvody (v některých případech zapomenutí na termín hlasování, nepochopení způsobu hlasování nebo nesouhlasný postoj k samotnému hlasování), věříme, že je možné hlasování v případě nutnosti znovu zopakovat již s platným výsledkem. Chceme připomenout všem,  že hlas každého sboru je důležitý, a prosíme, aby i v této náročné době se sbory zapojily do společného rozhodování v maximální možné míře.

Prioritou je pro nás ale osobní jednání delegátů, a proto VV pověřil předsedu ke svolání řádného SD, a to na sobotu 19. června v Praze. Je třeba počítat s tím, že bude nutné dodržet některá nezbytná nařízení (zřejmě testování účastníků, respirátory a rozestupy), zároveň však doufáme, že v té době by mohlo dojít již k prvnímu rozvolnění. Pokud by tomu tak nebylo, rozhodne VV o změně formy hlasování, a to opět na Elektronické hlasování delegátů sborů (EHDS). Při dodržení všech lhůt pro svolání SD a případnou změnu na EHDS musí dojít k rozhodnutí nejpozději v pondělí 3. května, kdy bude za tímto účelem svoláno mimořádné jednání VV BJB.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 15. duben 2021 @ 14:21:59 CEST (72 čtenářů)
(Více... | 9292 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Zprávy: Když se charismatik stane ministrem zdravotnictví
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Když se charismatik stane ministrem zdravotnictví... To pochopí jen ten, kdo má s pojetím autority v charismatických církvích osobní zkušenost. (komentář na tweetu Biblická Apologetika)

Povolení vyjít ven jen po zaslání SMS? Slovensko zvažuje tvrdé zpřísnění

Slovensko uvažuje o dalším zpřísnění koronavirových opatření. Tamní ministr zdravotnictví Marek Krajčí oznámil, že by lidé podle nového návrhu museli posílat úřadům SMS, aby mohli porušit výjimku ze zákazu vycházení. Podle Krajčího totiž navzdory stávajícím omezením roste počet hospitalizovaných s covidem-19. Krajčího návrh už kritizovala vicepremiérka Veronika Remišová.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 01. únor 2021 @ 21:16:57 CET (145 čtenářů)
(Více... | 3318 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Zprávy: Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 20. ledna 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Elektronické hlasování delegátů sborů BJB

VV se zabýval přípravou elektronického hlasování delegátů sborů (EHDS), které proběhne v sobotu 13. února 2021. Sbory mají možnost do 24. ledna zasílat pozměňovací návrhy k již podaným návrhům, poté budou rozeslány výsledné materiály k hlasování a v sobotu 30. ledna k nim proběhne ZOOM diskusní setkání. VV dále požádal tajemníka, aby vypracoval doplňující komentář k ekonomickým záležitostem, protože hospodaření roku 2019, ke kterému se máme vyjadřovat, je nestandardně ovlivněno prodejem školy Dorkas.

VV doufá, že se nejbližší řádné jednání SD uskuteční 19. června 2021 a bude na něm možné probrat zbývající návrhy a návrhy, které se nerozhodnou v rámci elektronického hlasování. Pokud by tomu tak nebylo, budeme hledat další cesty, jak v nových podmínkách rozhodovat.

Na online setkání se zástupci sborů proběhne diskuse k podaným návrhům a zaslaným pozměňovacím návrhům, dále bude vysvětleno a předvedeno hlasování jako takové. Na výsledky bude dohlížet 3 členná volební komise (včetně tajemníka).

Pracovní verze online hlasování bude rozeslána zástupcům sborů předem k vyzkoušení.

Vložil: Mainstream v Sobota, 30. leden 2021 @ 21:08:28 CET (166 čtenářů)
(Více... | 7292 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Polovina pastorů v USA uvedla, že ve svých sborech slyší konspirační teorie
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Neobjevují se jen na Facebooku nebo na obskurních webech, ale našly si cestu také do církve. Podle studie zveřejněné v úterý 26. ledna společností LifeWay Research zhruba polovina všech protestantských pastorů ve Spojených státech tvrdí, že ve svých sborech slyšeli konspirační teorie.

Výsledky studie ukazují, že 49 % protestantských pastorů uvádí, že často slyší členy svých sborů opakovat konspirační teorie, které ovlivňují společenský život v zemi. „Křesťanské sbory jsou místem, kde se sdílí pravda,“ uvedl v písemném prohlášení výkonný ředitel LifeWay Research Scott McConnell. „Přesto polovina pastorů často slyší zprávy o spiknutí. Toto je překvapivé zjištění pravého opaku.“
Vložil: Mainstream v Sobota, 30. leden 2021 @ 20:50:27 CET (71 čtenářů)
(Více... | 2174 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Kronika Apoštolské církve 1. díl
Knihovna poslal Nepřihlášený

Vyšla Kronika Apoštolské církve 1. díl.

Kronika Apoštolské církve popisuje tuto denominaci od její registrace až po současnost. Tento díl se zabývá historií českého letničního hnutí v letech 1989 - 1997.

Rozsáhlá kapitola se věnuje kdysi jejímu největšímu brněnskému sboru a jeho vzniku na půdě BJB v Brně. V kořenech této letniční profilace stál někdejší baptistický kazatel a později předseda Ústřední rady BJB ThDr. Jan Titěra. Ten se ovšem paradoxně s letničními rozešel, sám prožil letniční zkušenost a s letničními se později usmířil. 

Vložil: Mainstream v Pondělí, 04. leden 2021 @ 10:15:46 CET (160 čtenářů)
(Více... | 958 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Šíření pandemie urychlilo rozpad některých malých sborů ve Velké Británii
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Graham Smith pracuje jako realitní makléř, který se specializuje na prodej budov patřících církvi nebo neziskové organizaci. Proto se mu často stává, že ho osloví hrstka posledních věřících s prosbou o pomoc při prodeji církevní budovy.

Protože se snaží o to, aby pokud možno budovy zůstaly využívány pro náboženské účely, často se stává, že kostel jen vymění vlastníky v rámci širší křesťanské rodiny. Skomírající sbor prodá svou budovu vášnivým letničním křesťanům hledajícím místo k uctívaní.

„Někdy tyto budovy nejsou tradičními starými viktoriánskými domy s velkou, špičatou věží – některé z nich jsou ze 60., 70. nebo dokonce 80. let, říká pro portál Premier.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 04. leden 2021 @ 10:12:25 CET (92 čtenářů)
(Více... | 3730 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 2. prosince 2020
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Sjezd delegátů BJB 

Tajemník informoval o písemném hlasování o návrzích číslo 8. a 16, oba byla odsouhlaseny požadovaným počtem hlasů i sborů. Výkonný výbor dále jednal o situaci ohledně zrušeného Sjezdu delegátů a o možnostech dalšího postupu. Vzhledem k tomu, že i přes rozvolňující se opatření není možné odhadnout další vývoj v prvním pololetí příštího roku, svolá předseda VV elektronické hlasování k již podaným návrhům, které je třeba rozhodnout, a to na sobotu 13. února 2021

V případě, že by se situace zásadně změnila, je možné, aby se toto setkání konalo i formou mimořádného Sjezdu delegátů, o změně je možné rozhodnout ještě začátkem roku (svolání mimořádného SD je možné 30 dní předem). Pokud se tak nestane, proběhne hlasování elektronicky a další řádný Sjezd by se konal až 19. června 2021.

Seznam návrhů k projednání bude rozeslán společně se svoláním hlasování nebo mimořádného SD. V rámci elektronického hlasování (EHDS) bude také nutné dořešit mandát VV a příští volby nového VV, protože v dubnu vyprší mandát VV. Současný VV proto navrhuje prodloužení volebního období o 1 rok (do dubna 2022). V rámci elektronického hlasování (případně MSD) by již nyní byla zvolena nominační komise.

Vložil: Mainstream v Úterý, 29. prosinec 2020 @ 11:40:34 CET (93 čtenářů)
(Více... | 5507 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: V Chebu peče celá ekumena
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Na stránkách sitviry.cz vyšel článek V Chebu péče celá ekumena.

Vložil: Benjamin v Středa, 25. listopad 2020 @ 04:18:20 CET (96 čtenářů)
(Více... | 316 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Slovenský ministr zdravotnictví, baptista Krajčí, ochranu před Covidem nepodceni
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Slovenský ministr zdravotnictví, baptista Marek Krajčí, se jako dobrovolník zapojil do celoplošného testování. Pozornost vzbudil jeho skafandr, kvůli kterému mu nebylo ani vidět do tváře.

Hned první den celoplošného testování na Slovensku Krajčí pomáhal s odebíráním vzorků v Bardejově. V pátek proto na sebe oblékl zdravotnický úbor. Kromě respirátoru a obleku ho chránily také rukavice a ohromné brýle

Právě kvůli tomuto ustrojení, které ho ochraňovalo před koronavirem od hlavy až k patě, si lidé na facebooku dělají legraci, zda je to skutečně on. "Kdo dosvědčí, že je to on?“ ptá se Karol. "Však by ho v tomto nikdo nepoznal,“ přidává se Pavel. Byl také označen za koronauta.

Vložil: Mainstream v Neděle, 15. listopad 2020 @ 16:23:12 CET (165 čtenářů)
(Více... | 1333 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Zprávy: Vlivný baptistický pastor Robert Jeffress zatím odmítá uznat Bidenovo vítězství
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Texaský pastor a prominentní Trumpův stoupenec Robert Jeffress vyvrátil zprávy naznačující, že prohlásil bývalého viceprezidenta Joe Bidena za zvoleného prezidenta.

„Nevěřte některým lživým zprávám v médiích, že jsem opustil našeho skvělého prezidenta Donalda Trumpa,“ napsal ve středu ve tweetu konzervativní baptistický pastor z Dallasu. „I nadále ho plně podporuji.“

Jeffress je přesvědčen, že Spojené státy zatím nemají zvoleného prezidenta, dokud Biden nebude oficiálně vyhlášen vítězem voleb. Christian Post uvádí, že baptistický pastor napsal pro Fox News článek, ve kterém konstatuje, že když demokratický kandidát zvítězí v prezidentských volbách, Bible přikazuje křesťanům, aby se „podřizovali a modlili“ za politiky v moci postavené, i když nejsou „naším preferovaným kandidátem“.

Vložil: Mainstream v Neděle, 15. listopad 2020 @ 16:21:39 CET (114 čtenářů)
(Více... | 2523 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Zprávy: Informace z jednání VV BJB dne 30. září 2020
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Příprava Sjezdu delegátů

VV se zabýval přípravou nadcházejícího Sjezdu a otázkou, zda je možné konat sjezd delegátů BJB elektronicky. V současné době nám to naše řády neumožňují, resp. umožňují nám konání SD pouze prezenční formou, při které je možné společně vést rozhovory nad návrhy, podávat pozměňující návrhy a společně hledat řešení. To online platforma plně neumožňuje.

VV po jednání rozhodl, že ponechá současný termín konání SD 7. 11. v Brně v naději, že se bude moci konat (a že nebudou stanovena omezení pro tato sejití). Pokud by z důvodu epidemických omezení nebylo možné SD uskutečnit v tomto termínu, předseda ho svolá v náhradním termínu 5. prosince v Brně. Pokud by ani toto nebylo možné, nebude se SD v roce 2020 konat. VV si pouze vyžádá písemné vyjádření k otázkám, které je nutné rozhodnout. Ostatní návrhy k SD mohou počkat na řádné projednání na SD v roce 2021. (aktualizováno: listopadový termín je zrušen, nyní je SD svolán na prosincový termín)

VV také rozhodl, že předloží SD k projednání doplněk Organizačního řádu o bod týkající se elektronického hlasování delegátů sborů BJB. Ten by nám pomohl řešit případná naléhavá rozhodnutí bez nutnosti scházet se. Pro tento způsob rozhodování však bude nutný souhlas dvou třetin všech sborů (jedná se o úpravu, resp. doplněk našich dokumentů).

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 10:59:02 CEST (166 čtenářů)
(Více... | 7970 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Američtí evangelikální křesťané většinově podporují Trumpa
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Francouzský vlajkový LeMonde.fr si všímá, že průzkumy udávají, že na 80% evangelikálních křesťanů v USA podporuje Donalda Trumpa, přičemž jejich celkový počet v USA se odhaduje na 95 mil. Nejhorlivěji Trumpovu kandidaturu podporují charimatičtí křesťané. Mnozí v Trumpovi vidí Boží nástroj na záchranu USA.

Jakkoli osobnost Trumpa i Bidena vyvolávají i své antipatie, racionální voliči se musí nyní rozhodovat spíše podle toho, co reprezentují. Zatímco Trump reprezentuje starou dobrou Ameriku, kterou chce « opět učinit velkou », Biden, který poklekl před Black Lifes Matter, je strůjcem nové Ameriky, která namnoze popírá své kořeny (strhávání soch), nemá potřebu se těsně držet zásad křesťanské morálky, ze které vzešla, a je otevřená multikulturním vlivům zvenčí.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 10:43:53 CEST (91 čtenářů)
(Více... | 1454 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: USA před volbami sevřel koktejl polarizace, dezinformací a zbraní
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Stoupenci republikánského prezidenta Donalda Trumpa a demokraté se vzájemně obviňují ze snahy ukrást volby. Do ulic vyráží ozbrojení muži připraveni vzít zákon do vlastních rukou a na internetu vzkvétají konspirační teorie. Signály z USA nasvědčují tomu, že výběr hlavy státu se letos odehraje ve výjimečně vyhrocené atmosféře. Analytici se obávají, že smířit se s výsledkem bude pro řadu Američanů problém a že někteří by se mohli uchýlit i k násilí.

„Je to ďábelská směsice, jakou jsme v amerických dějinách neviděli. A jestli ano, tak už od toho uběhla desetiletí, ne-li staletí,“ shrnul souhru rizikových faktorů spojených s volbami úřad pro vnitřní bezpečnost ve státě New Jersey.

Nebylo to první ani poslední podobné vyjádření ze strany amerických úřadů. Na pozadí varování je dlouhodobá polarizace společnosti a nevraživost mezi dvěma hlavními politickými proudy.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 10:42:12 CEST (90 čtenářů)
(Více... | 5756 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Zprávy: Aktualizované informace o mimořádných opatřeních od pondělí 12. října 2020
Zprávy poslal Nepřihlášený

Sledujeme vývoj kolem mimořádných opatření proti šíření nemoci covid-19. Níže je uvádíme podle stavu ke dni 12. října 2020.

Veřejné bohoslužby od pondělí 12. října 2020

  • bohoslužeb ve vnitřních prostorech se účastní max. 10 osob, ve vnějších prostorech max. 20 osob
  • povinné rozestupy 2 m
  • v průběhu bohoslužeb zpívá max. 5 lidí (možnosti, jak nahradit společný zpěv, uvádíme v samostatném článku)
  • povinné roušky
  • povinnost nosit roušku se netýká osob přednášejících (např. kazatelů, zejména při kázání)
  • sborová shromáždění a konventy se nekonají
Vložil: Mainstream v Pátek, 09. říjen 2020 @ 09:21:10 CEST (118 čtenářů)
(Více... | 3038 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: BOHOSLUŽEBNÝ ZPĚV A VÝUKA NÁBOŽENSTVÍ OD 5. 10. 2020
Zprávy poslal Nepřihlášený

Na základě konzultace s ministrem zdravotnictví upřesňujeme některé praktické otázky dopadu mimořádného opatření platného od 5. října 2020 na církevní a bohoslužebný život.

Sólový zpěv při bohoslužbě je nadále možný, pokud je sólový kantor či kantorka v prostoru stavebně odděleném (např. na kůru u varhan), případně pokud je z prostoru stavebně odděleného (např. vedlejší místnost) přenášen reprosoustavou.

Výuka náboženství bez ohledu na místo konání je řádnou výukou, nikoli volnočasovou aktivitou. Proto může probíhat dle stejných předpisů, které platí pro školní vyučování 1. nebo 2. stupně.

Na ostatní farní, sborové a obdobné aktivity se vztahuje omezení počtu 10 osob ve vnitřních prostorách a 20 osob venku.

Vložil: Mainstream v Neděle, 04. říjen 2020 @ 22:18:53 CEST (130 čtenářů)
(Více... | 804 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Vyšlo srpnové číslo časopisu Dobrá zpráva
Zprávy poslal Nepřihlášený

Vyšlo srpnové číslo časopisu Dobrá zpráva.

Jedná se o nezávislý baptistický misijní a vzdělávací časopis.

 

Vložil: Benjamin v Čtvrtek, 06. srpen 2020 @ 19:42:21 CEST (149 čtenářů)
(Více... | 3357 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: John MacArthur bude navzdory státním omezením i nadále pořádat bohoslužby
Principy poslal Nepřihlášený

Pastor John MacArthur z Grace Community Church prohlásil, že jeho sbor bude i nadále pořádat bohoslužby pro členy, což je v rozporu s omezeními ve státě Kalifornia, kde se kongregace nachází. Sbor chce svým postojem vyjádřit poslušnost autoritě Bible.

MacArthur, který se hlásí k reformní teologii, vysvětlil důvody svého rozhodnutí: „Dodržování omezení k bohoslužbám by bylo neposlušností vůči jasným příkazům našeho Pána. Vládní úředníci nemají právo zasahovat do církevních záležitostí způsobem, který podkopává nebo ignoruje božské dary autority pastorů a starších,“ informuje Christian Today.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 30. červenec 2020 @ 23:05:55 CEST (257 čtenářů)
(Více... | 2670 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Vyšlo červencové číslo časopisu Dobrá zpráva
Zprávy poslal Nepřihlášený

Vyšlo červencové číslo časopisu Dobrá zpráva.

Jedná se o nezávislý baptistický misijní a vzdělávací časopis.

 

Vložil: Benjamin v Neděle, 28. červen 2020 @ 10:32:47 CEST (207 čtenářů)
(Více... | 3174 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Červnové číslo časopisu Dobrá zpráva
Zprávy poslal Nepřihlášený

Červnové číslo časopisu Dobrá zpráva.

Jedná se o nezávislý baptistický misijní a vzdělávací časopis.

 

Vložil: Benjamin v Neděle, 28. červen 2020 @ 10:29:28 CEST (165 čtenářů)
(Více... | 2987 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Od 15. června 2020 se ruší rozestupy dva metry při bohoslužbách
Zprávy poslal Nepřihlášený

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR z 12. 6. není nutné od 15. června udržovat při bohoslužbách dvoumetrové rozestupy. I nadále však účastníci musí zachovávat hygienická pravidla.

Bohoslužby se ve stejný čas může účastnit nejvýše 500 osob a její účastníci si před vstupem do bohoslužebného prostoru dezinfikují ruce. Na obličeji musí mít nasazenou ochrannou roušku či respirátor, který brání šíření kapének (vyjma okamžiku přijetí Eucharistie).

Vložil: Mainstream v Úterý, 16. červen 2020 @ 22:26:20 CEST (186 čtenářů)
(Více... | 2131 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: ForMission College – Kampus v Malenovicích
Teologie poslal Nepřihlášený

Nová příležitost získat teologické vzdělání zaměřené na misii a přitom zůstat ve službě

Posláním vysoké školy „ForMission College“ je připravit generaci vedoucích k obnově církve a zasažení druhých evangeliem Ježíše Krista. ForMission připravuje a vybavuje křesťanské vedoucí k proměně jejich místní komunity prostřednictvím akreditovaného vzdělávání, odborného dohledu a misijní podpory.

Snahou ForMission je vykročit směrem ke studentům. Naše hlavní sídlo se nachází v Birminghamu (VB), nicméně máme několik dalších kampusů umístněných na různých lokacích ve Velké Británii a Evropě, což usnadňuje zpřístupnění našich programů studentům. Naše tituly jsou validovány Univerzitou Newman v Birminghamu.

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. červen 2020 @ 17:41:50 CEST (262 čtenářů)
(Více... | 10812 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV BJB dne 12. května 2020
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Aktuálně v kanceláři BJB

Proběhl rozhovor se sestrou Ivetou Procházkovou, která by v příštích týdnech měla odejít na plánovanou rodičovskou dovolenou z důvodu převzetí dítěte do pěstounské péče. Postupně by její práci měla přebírat sestra Asui Siakhelová, která by od září nastoupila také na částečný úvazek. O podrobnostech změn v kanceláři budeme sbory v nejbližší době informovat.

1. Příprava SD

VV připravuje letošní Sjezd delegátů v novém termínu 7. listopadu v Brně. Sborová shromáždění ohledně podávání návrhů mohou proběhnout do 27. září, materiály k projednání a hlasování budou na sbory zaslány po 7. říjnu.

Návrhy VV budou na sbory rozeslány na začátku září a povede se k nim diskuze také na kurzu kazatelů. VV hovořil také o přípravách voleb nového VV, které by měly proběhnout v dubnu příštího roku. Na listopadovém SD bude zvolena nová nominační komise a sjezd by měl také schválit výjimku z volebního řádu a zkrátit tak dobu příprav voleb z důvodu posunutí termínu toho letošního SD.

Vložil: Mainstream v Středa, 27. květen 2020 @ 07:36:17 CEST (260 čtenářů)
(Více... | 7448 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Ze současného dění na Slovensku
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Slovenskem v současné době hýbe několik kauz spojených s politickou aktivitou konzervativního křesťanstva.

Předznamenáním k současnému politickému dění bylo zamítnutí ratifikace Istanbulské úmluvy ještě předchozím parlamentem na mimořádné schůzí 25. února.

Při nedávných parlamentních volbách se do parlamentu na Slovensku dostalo nemálo křesťanských konzervativních politiků, jak si všímá náboženský infoservis. V rámci politického uskupení OĽaNO se do parlamentu dostala konzervativně laděná Kresťanská únia, jejímiž poslanci jsou Anna Záborská, Richard Vašečka, Radovan Marcinčin, Ján Szőllős a Katarína Hatráková. Prosazují například neděli se zavřenými obchody nebo ochranu života od početí, jenž by na Slovensku mohlo vést až k úplnému zákazu interrupcí.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 21. květen 2020 @ 08:55:05 CEST (157 čtenářů)
(Více... | 2136 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Vychází květnové číslo časopisu Dobrá zpráva
Zprávy poslal Nepřihlášený

V pátek vychází květnové číslo časopisu Dobrá zpráva.

Jedná se o nezávislý baptistický misijní a vzdělávací časopis.

 

Vložil: Benjamin v Pondělí, 27. duben 2020 @ 10:05:00 CEST (155 čtenářů)
(Více... | 2804 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Vyšlo dubnové číslo časopisu Dobrá zpráva
Zprávy poslal Nepřihlášený

Na začátku dubna vyšlo Velikonoční číslo časopisu Dobrá zpráva, na které zde ze zpožděním upozorňujeme.

Jedná se o nezávislý baptistický misijní a vzdělávací časopis.

 

Vložil: Benjamin v Neděle, 26. duben 2020 @ 10:55:45 CEST (149 čtenářů)
(Více... | 2646 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Závazná pravidla pro konání bohoslužeb od 27. dubna 2020
Sborový život poslal Nepřihlášený

Vláda ČR 17. dubna rozhodla o tom, že od 27. dubna budou opět možné veřejné bohoslužby s účastí do 15 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví také vyhlásilo následující podmínky, které byly konzultovány i s Ekumenickou radou církví a Českou biskupskou konferencí a jsou pro všechny závazné.

"Zákaz volného pohybu osob podle bodu 1 se nevztahuje na účast na bohoslužbě za splnění těchto podmínek:

- bohoslužby se v stejný čas účastní nejvýše 15 osob,

- v bohoslužebném prostoru (kostele, sboru apod.) účastníci bohoslužby dodržují minimální rozestupy dva metry mezi sebou, s výjimkou členů domácnosti,

Vložil: Mainstream v Sobota, 18. duben 2020 @ 00:26:44 CEST (209 čtenářů)
(Více... | 2363 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV dne 24. března 2020
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1) Zrušení SD a další akce BJB

VV jednal o situaci po odložení SD, jako náhradní termín navrhujeme předběžně sobotu 10. října 2020 s tím, že místo bude upřesněno (Praha nebo Brno podle možností). Setkání bude nově pouze jednodenní, diskuze o dalším směřování BJB proběhne na kurzu kazatelů (2. - 4. června), u kterého věříme, že by se mohl uskutečnit.

Ostatní akce BJB do konce školního roku jsou zrušené nebo odložené (viz. kalendář BJB na webových stránkách), o setkáních a aktivitách jednotlivých odborů BJB budeme průběžně informováni.

K původnímu termínu uzávěrky sjezdových materiálů byly hotové všechny finanční zprávy (zpráva o hospodaření, revizní zpráva, návrh rozpočtu od finanční komise) a došly dvě žádosti o přijetí nových sborů (žádost korejského baptistického sboru o vstup do BJB a osamostatnění se stanice plzeňského sboru v Karlových Varech). Při novém svolání SD bude určen nový termín podání návrhů i zpráv ze sborů, odborů a komisí BJB.

Pro SD bude nutné navrhnout volbu nové volební komise a výjimku na zkrácení lhůty pro nové volby VV (standardně je to 1 rok předem).

Vložil: Mainstream v Sobota, 04. duben 2020 @ 22:07:33 CEST (205 čtenářů)
(Více... | 4262 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Online přenosy bohoslužeb církví sdružených v ERC
Evangelizace poslal Nepřihlášený

Přinášíme Vám přehled online přenosů bohoslužeb církví sdružených v Ekumenické radě církví. Zatím zadané internetové odkazy na online přenosy naleznete ZDE.

K 22. 3. 2020 bylo zadáno kolem 50 webových stránek s online přenosy.

Vložil: Mainstream v Neděle, 22. březen 2020 @ 21:20:34 CET (165 čtenářů)
(Více... | 797 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Česká televize připravila v době karanténních omezení přímé přenosy bohoslužeb
Evangelizace poslal Nepřihlášený

V mimořádné situaci pandemie COVID-19 zareagovala televize veřejné služby na potřeby těch, kteří nemohou navštěvovat pravidelné bohoslužby a připravila mimořádné přímé přenosy. Na tom, jak budou přenosy rozděleny mezi jednotlivé denominace a odkud se uskuteční, proběhla rychlá konstruktivní dohoda s Českou biskupskou konferencí a s nekatolickými církvemi sdruženými v Ekumenické radě církví v ČR.

Nedělní 45 minutové bohoslužby budou z produkčních důvodů vysílány z jediného místa, a to z Komunitního centra Matky Terezy v Praze Hájích. Začátky bohoslužeb budou jednotné, a to v 10 hodin. Neděle 22. března a 5. dubna (Květná neděle) bude vysílána katolická mše, 29. března pak bohoslužba, které bude předsedat synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda ERC Daniel Ženatý. Bohoslužby nebudou otevřeny veřejnosti. Účast při nich přijali ale i někteří umělci – hned úvodní přenos tak například doprovodí písničkář Pavel Helan.

Vložil: Mainstream v Neděle, 22. březen 2020 @ 21:14:57 CET (144 čtenářů)
(Více... | 2259 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.35 Seconds