Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Ludvík   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 1, článků celkem: 4401, komentáře < 7 dní: 11, komentářů celkem: 4054, adminů: 23, uživatelů: 2313
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

5 995 312

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 19 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Mariánský sloup se zřejmě vrátí na Staroměstské náměstí
Zprávy poslal Nepřihlášený

Nápad vztyčit na pražském Staroměstském náměstí repliku někdejšího mariánského sloupu získal klíčový souhlas úředníků. Památník by se na původní místo mohl vrátit příští rok, tedy sto let poté, co ho na podzim roku 1918 strhl dav. I dnes budí kontroverze. Odpůrci chápou sloup jako symbol pobělohorského útlaku.

Rozhodnutí o umístění stavby vydal stavební úřad Prahy 1 před několika dny. Dospěl k závěru, že jde o osazení výtvarného díla na sokl, které nepotřebuje stavební povolení. „Záměr prakticky navrací na Staroměstské náměstí část kompozice tohoto prostoru, jejíž funkce a umístění byly ověřeny dlouhým obdobím její existence,“ stojí mimo jiné v odůvodnění rozhodnutí.

Sloup s hlavicí, sochou Panny Marie, schodištěm a balustrádou, který pár dní po zrodu samostatného Československa strhl rozvášněný dav, stál na náměstí 267 let. Pozůstatky roztříštěné barokní plastiky jsou umístěné v Lapidáriu Národního muzea na Výstavišti.

Nová pískovcová replika je přesnou kopií původní sochy. Autoři na ní pracovali ve volném čase bez nároku na odměnu, jeden z nich, Petr Váňa, dokonce prodal dům.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 29. červen 2017 @ 09:57:03 CEST (174 čtenářů)
(Více... | 5295 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace Výkonného výboru BJB č. 3/2017
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Informace z jednání VV BJB dne 7. června 2017

VV se sešel na začátku června na svém prvním řádném jednání ve zvoleném složení - bratři Pavel Coufal (předseda VV), Jan Jackanič (tajemník VV), Erik Poloha (místopředseda VV), Radek Pospíšil (člen VV), Pavel Novosad (člen VV), setkání se zúčastnili také oba náhradníci  – bratr Oleg Grytsik a sestra Slávka Švehlová.

Setkání bylo zahájeno společnými modlitbami a připomenutím poslání VV v rámci řádů Bratrské jednoty baptistů. Do konce kalendářního roku se sejde VV ještě třikrát (září, říjen, prosinec).
 
VV se na svém setkání vrátil k uskutečněnému kurzu kazatelů, který připravil ještě předchozí VV a také k minulému Sjezdu delegátů. Konkrétně jsme hovořili o tom, jakým způsobem zapracovat otázku doporučení sborů pro volbu členů komisí a výborů jednotlivých odboru, otevřeli jsme rozhovor o volbě nové teologické komise a naplnění usnesení SD ve vztahu ke sboru Praha 4. VV také vyzývá sbory, aby nepodávaly opakovaně stejné návrhy, které již byly Sjezdem odmítnuty.
 
VV diskutoval formu Usnesení SD a pověřuje tajemníka, aby od příštího SD byla usnesení ve spolupráci s návrhovou komisí formulována tak, aby šlo o samostatně srozumitelný dokument, který se nebude pouze v bodech odkazovat na sjezdové materiály. VV souhlasí s tím, aby se Usnesení v této nové podobě již publikovalo také na webových stránkách BJB.

VV upozorňuje sbory na chybu v letošním usnesení SD, ve kterém chybí informace o zamítnutí návrhů č. 12 sboru v Lovosicích a č. 13 sboru v Kroměříži. V příloze těchto Informací posíláme proto verzi Usnesení SD s poznámkou, vlastní doplnění (nebo opravu) tohoto Usnesení může provést až příští SD.
Vložil: Mainstream v Sobota, 17. červen 2017 @ 19:13:07 CEST (196 čtenářů)
(Více... | 5917 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Výsledky velké německé studie mezi migranty
Principy poslal Nepřihlášený

Německá média zveřejnila novou studii, do které se zapojilo 800 migrantů z Bavorska a které měla ukázat rozmanitost názorů a vzdělání mezi žadateli o azyl odlišného původu. Upozorňuje však také na znepokojivý trend narůstajícího antisemitismu. Někteří dotazovaní prý také nemají žádný problém s náboženským násilím, píše server deníku Oberbayerische Volksblatt.

Studii v roce 2016 provedla Nadace Hannse Seidela, výsledky však byly zveřejněny až teď. Zapojili se do ní uprchlíci pocházejí ze Sýrie, Eritreje, Iráku a Afghánistánu. Výzkumníci hovořili s 800 migranty v azylových domech po celém Bavorsku a zjistili velké rozdíly ve vzdělání podle zemí, objevili také některé problematické postoje vůči ženám a Židům.
Vložil: Mainstream v Středa, 07. červen 2017 @ 19:51:38 CEST (152 čtenářů)
(Více... | 4195 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Konference Neboj se, toliko věř 2017
Principy poslal Nepřihlášený

Letos proběhla v Praze ve sboru Na Topolce již druhá konference Sítě víry (sborů Chelčického, v Liberci a Praze 4) s charakteristickým názvem „Neboj se, tolik věř“.

Název těchto konferencí je velice výstižným pro dnešní dobu. Povzbuzuje nás k odvaze v následování Ježíše Krista. Volá nás vyjít za Kristem i na místa neprošlapaná a neprobádaná, kde jsou nuzní lidé, kam se dnes církev mnohdy zdráhá vykročit.

Jedním takovým neprobádaným místem je pastorace lidí, kteří pro svou jinakost či menšinovou orientaci zažívají v církvích i ve společnosti těžkosti. V předvečer konference proto náš sbor uspořádal setkání s bratrem farářem Ondřejem Kolářem ze sboru ČCE z Kobylis, který nám vyprávěl o svých pastoračních zkušenostech z působení mezi LGBT křesťany.
Vložil: Benjamin v Pondělí, 29. květen 2017 @ 08:09:04 CEST (398 čtenářů)
(Více... | 4710 bytů | 8 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.2)

Zprávy: Pozvání na konferenci v Praze a vzpomínková shromáždění v Lovosicích
Akce poslal Nepřihlášený

Milé sestry a bratři, 


níže naleznete podrobný harmonogram konference Neboj se, toliko věř konané ve sboru BJB v Praze Na Topolce v sobotu 20.5.2017

Podobně jako v loňském roce, konference je vyjádřením touhy setkávat se, poznávat se navzájem a chtít spolupracovat na tématech, která nás jako baptistické sbory spojují. Ve stejný čas se také koná vzpomínková slavnost na 70 let sboru BJB v Lovosicích. Jsme rádi, že se naše vzpomínání na baptistické začátky i naše síly netříští. 

Dovoluji se přidat k pozvání na vzpomínková shromáždění v Lovosicích v pátek a sobotu večer 19. a 20.5., a zároveň pozvat ty, kteří se chystají do Lovosic, také na sobotní konferenci do Prahy (s odpoledním výletem do Hleďsebe). Z Hleďsebe je to do Lovosic autem asi 40 minut, takže večerní vzpomínkové shromáždění v Lovosicích se dobře stihne. 

Vnímám za důležité, abychom se jako baptisté vzájemně potkávali a sdíleli se o naší minulosti i přítomnosti. Jen tak můžeme růst v poznání Krista, když budeme také usilovat o porozumění a lásku jedni k druhým.
Vložil: Benjamin v Středa, 17. květen 2017 @ 13:45:43 CEST (148 čtenářů)
(Více... | 2146 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Popový zpěvák Justin Bieber: Díky Bohu, že jsem tam, kde jsem nebyl
Mládež poslal Ekumenyk
Známý popový zpěvák Justin Bieber s neslavnou minulostí nedávno poděkoval Bohu za zlepšení svého života od svého zatčení před třemi lety. 

Vložil: Benjamin v Neděle, 07. květen 2017 @ 14:33:59 CEST (241 čtenářů)
(Více... | 1862 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Zprávy: Dobré zprávy z Chebu
Zprávy poslal Nepřihlášený

Pro budoucnost Bratrské jednoty baptistů přicházejí z Chebu dobré zprávy:

Na včerejším sborovém shromáždění prvního sboru BJB v Chebu rozhodoval sbor o návrzích pro Sjezd delegátů.

Podle informací, které jsou k dispozici, sborové shromáždění rozhodlo, že tento sbor nedal na doporučení staršovstva a kazatele sboru a na Sjezdu delegátů:

- nepodpoří žádný z návrhů VV a fundamentalistických sborů na "potrestání" sboru BJB Praha 4 (ani tzv. církevní kázeň, ani vyloučení z BJB, ani veřejné napomenutí, návrhy č. 1, 6, 7, 8, 9, 10) 

- nepodpoří návrh fundamentalistických sborů na změny základních dokumentů BJB o zákazu služby sester v kazatelské službě, o závaznosti vyznání víry a dalších úpravách (návrh č. 15 a 21)

- nepodpoří návrh na odvolání teologické komise, podpoří její doplnění (návrh č. 1 a 16)

- nepodpoří návrh na vystoupení BJB z Ekumenické rady církví (návrh č. 12 a 13)

- nepodpoří návrh o zákazu kazatelské služby žen v BJB (návrh č. 15)

- nepodpoří  návrh na prosazení stejného teologického směru v BJB (návrh č. 19 a 20)

Vložil: Benjamin v Pondělí, 10. duben 2017 @ 16:25:36 CEST (640 čtenářů)
(Více... | 1773 bytů | 11 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Zprávy: Informace Výkonného výboru BJB č. 2/2017
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Informace z jednání VV dne 14. března 2017

Br. předseda informoval o návštěvách sborů v Litoměřicích, Chebu 2, Ostravě a Kuřimi.

Br. předseda informoval o jednání s korejským sborem v Praze, který má zájem požádat o členství v BJB. Nejsou však přesně jasné důvody, které je k tomu vedou. Problémem je komunikace přes tlumočníky a zároveň také velká vyhraněnost vůči jiným korejským křesťanům. VV bude dále se sborem jednat a jeho zástupci budou pozváni k představení se na příští RZS v Brně.

VV odsouhlasil příspěvek z rezervy hospodaření Kanceláře ve výši 25.000 Kč na základě žádosti Odboru sester na pořádání konference sester v Karlových Varech.

VV také odsouhlasil příspěvek z rezervy ve výši 25.000 Kč na pořádání setkání rodin na žádost Odboru pro manželství a rodinu BJB. Dále pak podpoří účast kazatelských rodin možností příspěvku ve výši 50% z ceny konferenčního poplatku z podpůrného fondu.

Vložil: Mainstream v Pátek, 07. duben 2017 @ 14:17:45 CEST (204 čtenářů)
(Více... | 6768 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Vozíčkářce v Aši chybí osobní asistence, po strážnících pomáhají baptisté
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Vězeň ve vlastním bytě. I tak by se dal nazvat životní příběh paní Zdeňky z Aše, která po autohavárii před patnácti lety zůstala upoutaná na invalidní vozík. Přestože je relativně soběstačná a do Chebu pravidelně dojíždí do práce, je plně závislá na pomoci okolí.

K tomu, aby se dostala z domu do auta, totiž potřebuje osobní asistenci. Tato služba však v Aši chybí.

Nejprve mi pomáhal můj syn. Ten však začal studovat vysokou školu. Poté moje kamarádka Lucie Poláková a její studenti z Vyšší odborné školy v Chebu. Studenti však postupně odcházeli a já jsem stále častěji musela řešit, jak se dostat do auta, abych mohla odjet do práce. Přitom nejde jen o to překonat tři schody z chodby na chodník a dostat se do vozu. Hlavně v zimě potřebuji očistit skla a případně odházet sníh před autem, abych mohla vůbec vyjet,“ vysvětluje Zdeňka.

Vložil: Mainstream v Sobota, 11. únor 2017 @ 09:28:41 CET (141 čtenářů)
(Více... | 3621 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Lesbický pár povede historický baptistický sbor ve Washingtonu
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Lesbický pár od tohoto měsíce povede 155 let starý baptistický sbor ve Washingtonu.

Sally Sarrattová a Maria Swearingenová, které jsou vdané a ordinované za pastory v roce 2015, byly v lednu jmenovány za nové lídry baptistického sboru Calvary (Baptist Church Calvary). Sbor oznámil, že se svého úkolu ujmou 26. února.

„Zjistili jsme, že je tak snadné si zamilovat Calvary a dlouhodobě se zavázat být hlasem spravedlnosti a soucitu pro ty, kteří hledají celistvost,”  řekla Sarrattová a Swearingdenová.

Vložil: Mainstream v Středa, 08. únor 2017 @ 11:03:55 CET (246 čtenářů)
(Více... | 2383 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Týden společných modliteb v Blansku
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Ve dnech 15.–22. ledna 2017 se konal v Blansku Týden společných modliteb, kterého se účastnili křesťané z blanenských církví. Tématem osmi modlitebních setkání byly modlitby a přímluvy za děti. Při těchto setkáních probíhala dobrovolná sbírka pro potřebné.

Setkání probíhala v církvi Bratrské jednoty baptistů, Apoštolské církvi, v církvi římskokatolické, církvi Slovo života, církvi Adventistů sedmého dne, Československé církvi husitské a v církvi Křesťanské sbory.

Vložil: Mainstream v Pátek, 03. únor 2017 @ 15:44:17 CET (93 čtenářů)
(Více... | 793 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a ERC
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Tiskové prohlášení Ekumenické rady církví v ČR 31.1.2017

Na opakované dotazy ohledně projednávání otázky obnovení Mariánského sloupu na Řídícím výboru a Valném shromáždění Ekumenické rady církví v listopadu 2016 vydává ERC toto tiskové prohlášení:

Řídicí výbor ERC dne 2. 11. 2016 projednával dopis kardinála Dominika Duky jednotlivým členským církvím, v kterém kardinál Duka žádá o podporu záměru obnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

Ve snaze o nalezení společného kompromisního prohlášení Řídící výbor formuloval tento návrh usnesení: „Řídící výbor Ekumenické rady církví byl seznámen s plány na obnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Uvědomuje si přitom jeho historickou, politickou a náboženskou problematičnost. V duchu ekumenické spolupráce se rozhoduje této obnově nebránit. Vyjadřuje ale naději, že kroky v tomto směru budou součástí širšího dialogu o poznání a vyrovnávání se s obdobím 17. století.“

Tento návrh byl následně projednán v příslušných grémiích členských církví a bylo o něm elektronicky hlasováno. V hlasování bylo 6 hlasů pro usnesení, 3 proti a 2 zdržení. Vzhledem k tomu, že některé členské církve požadovaly hlasování dvoutřetinovou většinou, nebylo usnesení přijato.

Vložil: Mainstream v Středa, 01. únor 2017 @ 20:29:04 CET (411 čtenářů)
(Více... | 16573 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace Výkonného výboru BJB č. 1/2017
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Informace z jednání VV dne 16. ledna 2017

VV hovořil o životě sborů a stanic v Karlových Varech, Suchdolu n. Odrou, Brništi, Chebu, Plzni, Českých Budějovicích, Žatci a ve Znojmě.

VV se seznámil se situací v BJB na Slovensku, kde není obsazena funkce předsedy Rady. Předsedu v současnosti zastupuje br. kaz. Jan Szollos.

VV znovu hovořil o listopadové Radě zástupců v Brně. Dnešní navrhované setkání se zástupci sboru v Praze 4 se nakonec z časových důvodů uskuteční až 30. ledna 2017. Na tomto jednání budou diskutovat zástupci sboru a VV ohledně výroku kazatele pankráckého sboru na RZS a VV bude žádat pro sbory vysvětlení jeho odpovědí. VV připomíná, že nadále považuje za velice nevhodný způsob, kterým byla tato diskuze vedena a vyzývá proto sbory, aby spolu komunikovali ve vzájemné úctě a respektu.

VV diskutoval návrh programu kurzu kazatelů v roce 2017. Mimo jiné bude zařazen rozhovor s novým předsedou a tajemníkem o současnosti a budoucnosti BJB. Účast na kurzu potvrdili také br. Ben Uhrin a br. Marek Macák.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 26. leden 2017 @ 18:18:00 CET (277 čtenářů)
(Více... | 3784 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace Výkonného výboru BJB č. 5/2016
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Informace z jednání VV dne 21. listopadu 2016

VV projednal aktuální informace ze sborů, zejména z návštěv br. předsedy: Liberec, Sokolov, Lovosice, Kladno, Sbor neslyšících, Plzeň, Žatec a Blansko. V souvislosti se sborem v Blansku informoval br. předseda, že byl tímto sborem zvolen za kazatele a nastoupí do služby od ledna 2017.

VV se zabýval jednáním RZS v Brně, kdy kladně zhodnotil dopolední jednání, ale s rozpaky se  pozastavil nad formou odpolední diskuze. Zabýval se také výrokem br. kazatele Koukala, že praktikovanou homosexualitu nepovažuje za hřích. VV tento postoj považuje za neakceptovatelný a za hranicí toho, co lze považovat za jiné porozumění Písmu, a proto bude jednat se staršovstvem pankráckého sboru. 

Br. Jackanič informoval o koncilu EBF, který se konal v září v Tallinnu. Kromě programu koncilu proběhlo několik osobních setkání se zástupci jednotlivých jednot a organizací. Dostali jsme nabídku br. Pietera Kalkmana ohledně vyslání misijních skupin do sborů BJB, v případě zájmu o další informace mohou sbory kontaktovat br. Jackaniče. 

Vložil: Mainstream v Pátek, 02. prosinec 2016 @ 19:08:22 CET (271 čtenářů)
(Více... | 7321 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Novým generálním sekretářem ERC byl zvolen starokatolík Petr Jan Vinš
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Ve čtvrtek 24. listopadu 2016 se konalo v Praze v zasedacích prostorách ústředí Českobratrské církve evangelické 13. valné shromáždění Ekumenické rady církví v ČR, kterého se zúčastnili zástupci členských církví a pozorovatelů ERC.

Na programu zasedání nejvyššího orgánu ERC byla kromě zpráv předsedy ERC Daniela Fajfra a generální sekretářky ERC Sandry Silné také volba generálního sekretáře ERC pro nadcházející čtyřleté období. Novým generálním sekretářem ERC byl zvolen ThDr. Petr Jan Vinš, který je duchovním Starokatolické církve a lektorem Univerzity Karlovy. Předseda ERC Daniel Fajfr poděkoval dosavadní generální sekretářce ERC Sandře Silné za její více než osmiletou službu v ERC.

Vložil: Mainstream v Pátek, 25. listopad 2016 @ 17:52:38 CET (367 čtenářů)
(Více... | 1473 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Nový ředitel Evangelikálního teologického semináře v Praze
Spolupráce mezicírkevní poslal Nepřihlášený

K jednání Rady Církve bratrské (listopad 2016) byl přizván Ing. Miloš Poborský, v současné době pastor Křesťanského společenství Praha, region Praha-jih, který působil deset let jako člen Rady Evangelikálního teologického semináře a kterého Rada ETS navrhla jmenovat do funkce ředitele ETS jako nástupce Jana Valeše. Na základě dodaných materiálů a rozhovoru se Rada Církve bratrské rozhodla ve smyslu ustanovení statutu ETS jmenovat Ing. Miloše Poborského do funkce ředitele semináře s platností od 1. září 2017. 

Předání funkce ředitele bude probíhat v druhém semestru školního roku 2016/2017. Další průběžná setkání a komunikaci mezi Radou CB a ředitelem ETS zajistí místopředseda. Ředitel ETS bude nadále pravidelně zván na setkání s Radou CB (alespoň dvakrát ročně, přičemž jedno z těchto setkání bude součástí setkání Rady CB se seniory, předsedy odborů a celocírkevními pracovníky).

Zdroj: Výběr z programu jednání Rady Církve bratrské 2016/07 

Vložil: Mainstream v Pondělí, 14. listopad 2016 @ 10:55:21 CET (360 čtenářů)
(Více... | 1464 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace Výkonného výboru BJB č. 4/2016
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Informace z jednání VV dne 19. září 2016

VV projednal aktuální informace ze sborů, zejména z návštěv br. předsedy: Vsetín, Vysoké Mýto, Uherské Hradiště, Kladno, Blansko, Žatec, dále skupinu neslyšících v Praze.

Br. Kern informoval o své návštěvě v USA na setkání Československé baptistické konvence. V této souvislosti VV hovořil o plánovaném společném misijním projektu v Šumperku, který se však neuskutečnil z důvodu zdravotních komplikací členů amerického týmu, který měl přijet. Br. Kern bude kontaktovat vedení Konvence s dotazem, zda jsou ochotni a připraveni vyslat opět tým v příštím roce.

VV se zabýval přípravou Rady zástupců sborů, která se bude konat 5. listopadu v Brně. Součástí programu jednání bude zpráva nominační komise pro kandidaturu do VV, informace ze zpěvníkové komise, rozhovor o stavu a budoucnosti Jednoty (br. Kern připraví písemný podnět pro společný rozhovor), modlitební blok za BJB a zprávy a svědectví ze života sborů BJB.

VV hovořil o ordinaci br. Petra Bači z jabloneckého sboru, kterou VV ve shodě s komisí duchovní služby považuje podle řádů BJB za neplatnou. Br. Kern informoval o stanovisku komise duchovní služby i vyjádření jabloneckého sboru. VV bude nadále tuto situaci řešit na mimořádném jednání se staršovstvem jabloneckého sboru.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 10. říjen 2016 @ 17:34:29 CEST (340 čtenářů)
(Více... | 3659 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Už i evangelíci se soudí o církevní restituce
Církevní restituce poslal Nepřihlášený

Českobratrská církev evangelická podala k Okresnímu soudu v Třebíči žalobu o určení vlastnictví u téměř 70 hektarů pozemků a osm staveb. Většina nyní patří obci Myslibořice. Evangelíci se majetku domáhají už od prosince 2013. Krajský pozemkový úřad jim však nedal za pravdu a nic z požadovaného zatím nevydal.

Nárok, který evangelíci uplatňují, se týká celkem 67 pozemků a několika staveb, které na nich v současné době stojí. Jsou to například kabiny myslibořických fotbalistů, budova místní základní a mateřské školy, dvou bytových domů, nákupního střediska či dokonce čistírny odpadních vod.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 22. srpen 2016 @ 17:56:21 CEST (435 čtenářů)
(Více... | 5074 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Švédská církev Slovo života plánuje bombardovat Islámský stát Biblemi
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Jedna ze švédských církevních skupin uvedla, že plánuje použít bezpilotní letouny, pomocí kterých chce bombardovat Islámský stát, konkrétně džihádisty ovládané oblasti Iráku, Biblemi.

Na setkání v Uppsale organizace Livets Ord (Slovo života) představila svůj plán. Dle nich by drony mohly přeletět území ve vysokých nadmořských výškách a spustit tisíce malých elektronických Biblí do Iráku. Informuje o tom server The Local.

„Bible mají velikost krabičky na léky a mají displej. Nevyžadují žádnou elektřinu," popisuje Bible šéf skupiny Christian Åkerhielm. „Naším cílem je přinést naději a lásku křesťanského evangelia pro obyvatelstvo žijící v uzavřených oblastech, kde jsou jim odpírána lidská práva," uvádí skupina Livets Ord na svých internetových stránkách.

Vložil: Mainstream v Pátek, 05. srpen 2016 @ 13:00:35 CEST (610 čtenářů)
(Více... | 1635 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Rusko: Putin podepsal návrh zákona obsahující protikřesťanská opatření
Zprávy poslal Nepřihlášený

Před několika týdny se objevila zpráva, že prezident Vladimir Putin má nejpozději do 20. července rozhodnout o podpoře zavedení zákona proti terorismu. Návrh obsahoval celou řadu silně protikřesťanských ustanovení, což vyvolalo protesty místních církví. Prezident Putin návrh nakonec podepsal již 3. července. Zákon by měl oficiálně pomáhat v boji proti terorismu, ruští křesťané jsou však přesvědčeni, že bude nejčastěji zneužíván právě proti nim.

Mluvčí Religious Liberty Prayer Bulletin k situaci poznamenal: „Podpisem ‚Jarovajové zákona‘ (Irina Jarovaja je předsedkyní výboru Státní dumy pro bezpečnost a boj s korupcí, pozn. překl.) se prezident Putin vzepřel radám vlivných představitelů komerční sféry, církevních vedoucích, obhájců lidských práv a dokonce i vlastních poradců. Jeho rozhodnutí je obtížné pochopit a každopádně představuje obrovské zklamání… Nový zákon bude mít největší dopad na členy jiných než pravoslavných společenství, zejména na protestanty, na které může být v této době [opětovně] eskalovaného geopolitického napětí mezi Východem a Západem pohlíženo s bezdůvodným podezřením.“

Vložil: Mainstream v Úterý, 19. červenec 2016 @ 09:13:21 CEST (335 čtenářů)
(Více... | 3086 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Německo vrátí Česku skupinu iráckých křesťanů, rozhodl tamní soud
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Německo vrátí do České republiky skupinu Iráčanů, kteří do spolkové republiky odešli letos v dubnu. Informoval o tom správní soud v saských Drážďanech. Podle českého ministerstva vnitra se vrátí 20 z 25 lidí, kteří do Německa odešli.

Tamní úřady chtěly Iráčany vrátit do Česka už dříve, ti se ale rozhodnutí snažili zvrátit. Drážďanský soud jim však nevyhověl, a jejich návratu do Česka tak už nic nebrání. Na adresu České republiky také zazněla ze strany iráckých uprchlíků velmi ostrá kritika, německý soud ale žádné systematické nedostatky neshledal a kritiku považuje za neopodstatněnou.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 04. červenec 2016 @ 21:54:06 CEST (273 čtenářů)
(Více... | 4232 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Zprávy: Informace Výkonného výboru BJB č. 3/2016
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Informace z jednání VV dne 13. června 2016

Br. Kern informoval o návštěvách sborů: Vikýřovice, Pardubice, Praha 3, Praha 4, Cvikov, Kroměříž, Liberec. Br. Novosad informoval o situaci ve sboru v Uherském Hradišti.

VV vyhodnotil Konferenci BJB v Brně, která se uskutečnila na začátku června. Pro menší počet přihlášených byla akce přesunuta z Konferenčního centra na Kounicově ulici do sborových prostor, což přineslo zúžení volitelného programu a některých seminářů, zároveň však ve sborových prostorách akce probíhala velice dobře, také se vytvořil lepší prostor pro vzájemní sdílení a rozhovory.

VV děkuje organizátorům konference z brněnského sboru a pro další roky doporučuje zachovat konferenci v rozsahu 1 x za čtyři roky s tím, že vnímá jako vhodné tuto konferenci doplnit regionálními nebo místními setkáními sborů (např. v rozsahu jednodenní akce bez nutnosti zajišťování ubytován í a stravování účastníků).

Vložil: Mainstream v Pondělí, 04. červenec 2016 @ 21:52:22 CEST (464 čtenářů)
(Více... | 4218 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Generace 21 - Projekt pokračuje: financujeme péči o 40 křesťanských uprchlíků
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

21. 5. 2016: Projekt pokračuje: financujeme péči o 40 křesťanských uprchlíků z Iráku

V současné době pobývá na území ČR 40 křesťanských uprchlíků, které NF G21 dopravil z Iráku.

Z nich 19 (4 rodiny) jsou v péči Slezské diakonie a již bydlí každá rodina samostatně v bytech v Českém Těšíně. Podrobnější informace můžete najít na stránkách: http://uprchlicikoor.wix.com/karmel.

Dalších 21 Iráčanů je v Praze v péči Armády spásy. Zde jsou někteří v bytech, u ostatních by k přestěhování ze společného bydlení mělo dojít v následujících týdnech. Na obou místech pokračuje výuka češtiny, část dětí chodí do školy a všichni jsou za pomoc velmi vděční a zatím mají v plánu zůstat v ČR.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 23. květen 2016 @ 12:12:12 CEST (297 čtenářů)
(Více... | 1985 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Pozvánka na slavnost instalace kazatelů sboru BJB v Praze 4, Na Topolce
Sborový život poslal Nepřihlášený

Baptistický sbor v Praze 4 zve na slavnost instalace kazatelů Lydie Kucové a Jana Koukala, která se uskuteční v modlitebně sboru v Praze 4, Na Topolce  14, v neděli 22. května 2016 od 14.00 hodin.

Vložil: Mainstream v Neděle, 15. květen 2016 @ 12:26:17 CEST (399 čtenářů)
(Více... | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Křesťané z Iráku se v úterý stěhují do bytů v Českém Těšíně
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Český Těšín 25. 4. 2016
Tisková zpráva: Křesťané z Iráku se v úterý stěhují do bytů v Českém Těšíně

Po více jako dvou měsících od příjezdu první skupiny křesťanských uprchlíků z Iráku do Moravskoslezského kraje se 19členná skupina Iráčanů z rekreačního zařízení v Soběšovicích v úterý 26. 4. přestěhuje do bytů. Slezská diakonie, která je v MS kraji spolupracující organizací v projektu Nadačního fondu Generace 21, zajistila pro irácké křesťany 4 byty na různých místech v Českém Těšíně.

Při výběrů bytů bylo zohledňováno několik podmínek: velikost bytů odpovídající počtu příslušníků jednotlivých iráckých rodin, lokalizace všech bytů v nevelké vzdálenosti od sebe, aby bez větších komplikací mohly dále probíhat všechny skupinové integrační procesy vedené Slezskou diakonií, přijatelná dopravní dostupnost k Třinci, kde budou děti iráckých křesťanů realizovat povinnou školní docházku, či např. pozitivní zkušenosti se spoluprací s místními křesťanskými společenstvími, dobrovolníky, veřejnou správou a dalšími subjekty.

Vložil: Mainstream v Středa, 27. duben 2016 @ 21:16:52 CEST (306 čtenářů)
(Více... | 3052 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Lovosičtí baptisté chtějí stavět nový sborový dům
Sborový život poslal Nepřihlášený

K veřejnému jednání se dnes (31.3.2015) odpoledne sejdou v sále staré radnice zastupitelé Lovosic. Na programu mají přes dvě desítky bodů, mezi nimi i převody nemovitostí.

Rozhodovat budou například o záměru zveřejnění prodeje částí městských pozemků u bývalé výměníkové stanice na Holoubkově. Zájem o ně má Sbor Bratrské jednoty baptistů v Lovosicích, který na místě plánuje postavit svou novou modlitebnu.

„Náš stávající objekt v Dlouhé ulici nevyhovuje kapacitně ani pro imobilní lidi, vyžaduje rekonstrukci, která by byla finančně nákladná. V lokalitě je navíc problematické zaparkovat. Rozhodli jsme se proto pro novostavbu na jiném, vhodnějším místě v Lovosicích," uvedl správce sboru Milan Němeček.

Nové zázemí sboru baptistů má podle podkladů k jednání zastupitelů zahrnovat sál o kapacitě 200 až 250 míst s příslušenstvím, dvě bytové jednotky o velikosti 3 + 1, kancelář sboru či klubovny pro děti i mládež.

„Prostory by ovšem nesloužily pouze sboru, sál v Dlouhé ulici už tradičně hostí například koncerty základní umělecké školy, jsme veřejnosti naprosto otevření a chceme, aby nový objekt sloužil jako další kulturní prostor ve městě," sdělil Němeček.

Vložil: Mainstream v Sobota, 09. duben 2016 @ 15:30:07 CEST (554 čtenářů)
(Více... | 4927 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: 6. 4. 2016: Současný stav projektu NF G21
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

– 25 osob z projektu NF G21 opustilo program NF, vzdalo se azylu ČR a vstoupilo nelegálně na území Německa. Nebylo to rozhodnutí všech 25, ale podle našich informací 2 muži ze skupiny zřejmě přesvědčili ostatní. Jeden z uprchlíků nám například uvedl, že by raději zůstal v ČR, že se mu zde líbí, ale rodina ho donutila.

– 8 osob odlétá zítra z Prahy zpět do Iráku. Důvodem je muž, 63 let, který nám řekl, že „chřadne a umírá“ a chce zemřít v Iráku. Žel kvůli silným rodinným vazbám se s ním vrací i manželka a dvě dcery s částí rodiny. Tato rodina nám nikdy nelhala, jsou vděční za péči, na nic si nestěžují a stydí se a omlouvají, že to nedokázali předvídat předem.

– 56 uprchlíků zůstává v péči integračních pracovníků v Praze, Brně a ve Slezsku a v tuto chvíli deklarují, že chtějí zůstat v ČR. Integrační proces pokračuje podle plánu a neobjevily se žádné závažnější problémy.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 07. duben 2016 @ 15:50:11 CEST (328 čtenářů)
(Více... | 2609 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Zprávy: 31. 3. 2016: Tisková zpráva: Informace o vývoji projektu NF Generace 21
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Tak, jako po celou dobu trvání projektu na záchranu 153 iráckých křesťanů i nadále Nadační fond Generace 21 pokračuje v politice informační otevřenosti. Od začátku jsme si byli vědomi toho, že pracujeme s lidmi a počítali jsme s tím, že se na naší cestě za záchranou 153 životů objeví i potíže. Ty nyní nastaly.

Někteří iráčtí křesťané z Okrouhlíku u Jihlavy vyjádřili nespokojenost se svou budoucností. I přes intenzivní dialog důvody skutečně neznáme a vlastně ani nevíme, jak si svou budoucnost představují. V tuto chvíli dostáváme od skupiny různorodé informace o tom, jaké budou její další kroky. Nevíme, zda opustí Českou republiku a pokusí se usadit v jiné členské zemi EU, zůstanou v ČR a vystoupí přitom z programu NF G21, nebo zda se vrátí do Iráku.

Každou chvíli dostáváme od skupiny jiné informace a z tohoto důvodu nejsme schopni dát veřejnosti žádnou bližší specifikaci. To je také důvod, proč jsme v tuto chvíli odložili podání žádosti o přidělení bytů rodinám uprchlíků v Jihlavě. Nadační fond Generace 21 nadále vede se skupinou z Okrouhlíku dialog, nabízí pomocnou ruku a je připraven v případě zájmu z její strany poskytnout této skupině i v budoucnu podporu v plném rozsahu.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 31. březen 2016 @ 18:58:01 CEST (300 čtenářů)
(Více... | 3177 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Zprávy: Informace Výkonného výboru BJB č. 2/2016
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

1. Informace z jednání VV dne 15. března 2016

Br. Kern informoval o návštěvě čjinské skupinky v Poděbradech a sborů: Teplá, Děčín – Křešice, Broumov, Kraslice, Šumperk, Žatec.

VV pověřil br. Kerna zastupováním BJB na výroční valné schůzi České biblické společnosti spolu s naším zástupcem ve výboru ČBS br. kaz. Matysem.

VV schválil bezplatné rozdání zbývajících kusů Slov života 2016 na nadcházejícím SD nebo kazatelském kurzu.

VV se seznámil s výsledkem sbírky na pomoc Ukrajině, která celkem činí 369 715 Kč. Po odečtení již poskytnuté zálohy (200 tisíc Kč) byla Ukrajinské baptistické jednotě odeslána částka 169 715 Kč. VV tímto chce poděkovat sborům a jednotlivcům, kteří přispěli do sbírky.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 31. březen 2016 @ 09:55:02 CEST (493 čtenářů)
(Více... | 3772 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Papež: Řešení uprchlické krize vyžaduje spolupráci všech
Společnost poslal Nepřihlášený

Řecko a další země v první linii poskytují velkorysou pomoc uprchlíkům. Řešení vyžaduje společnou odpověď všech zemí a rovnoměrné rozdělení břemena. Prohlásil to papež František během nedělní modlitby Anděl Páně.

Vatikán: „V mé modlitbě a zajisté i v té vaší je neustále místo pro drama uprchlíků, kteří utíkají před válkou a dalšími nelidskými situacemi. Zvláště Řecko a další země, které jsou první na řadě, jim poskytují velkorysou pomoc, která vyžaduje spolupráci všech národů. Jednomyslná odpověď může být účinná a rovnoměrně rozdělovat tato břemena,“ řekl papež. Ten také zdůraznil nutnost bezvýhradného úsilí o vyjednávání.

František ocenil příměří v Sýrii a vyzval k modlitbě, aby „tento oddech přinesl úlevu trpícímu obyvatelstvu, usnadnil přístup nezbytné humanitární pomoci a otevřel cestu k dialogu a touženému pokoji“.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 29. únor 2016 @ 15:29:17 CET (381 čtenářů)
(Více... | 2567 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.31 Seconds