Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Svatopluk   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 18, článků celkem: 4549, komentáře < 7 dní: 4, komentářů celkem: 4202, adminů: 23, uživatelů: 2332
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 292 494

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 13 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Život: Prezývali ho ´´pápež protestantov´´
Evangelizace poslal Nepřihlášený

Vo veku 99 rokov dnes zomrel svetoznámy kazateľ Billy Graham. Kázal aj Slovákom.

Historik náboženstva Grant Wacker v životopisnej knihe Pastor Ameriky opisuje, ako Billy Graham raz dostal od novinára otázku, čo by spravil, keby dostal od pápeža pozvanie kázať v bazilike svätého Petra v Ríme.

„Ochotne a s pokorou by som to prijal,“ odvetil Graham. „A asi rok by som strávil štúdiom, aby som sa pripravil,“ dodal vzápätí.

Billy Graham, ktorý dnes zomrel vo veku 99 rokov, patril k najvplyvnejším osobnostiam kresťanstva v uplynulom storočí. Prezývali ho „pastor Ameriky“ alebo tiež „protestantský pápež“, či „neoficiálny kaplán Bieleho domu“.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 22. únor 2018 @ 18:31:42 CET (38 čtenářů)
(Více... | 6985 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Billy Graham - najväčší križiak všetkých čias
Evangelizace poslal Nepřihlášený

Veľká charizma a rozporuplné dedičstvo reverenda Billyho Grahama.

Narodil sa v novembri 1918 a jeho meno je v Amerike uctievané ako kult. Ameriku v 20. storočí ovplyvnilo viacero veľkých postáv, ale Billy Graham patrí medzi tie absolútne najdôležitejšie. Billy Graham bol protestantský kazateľ, ktorý za svoj život svojím vlastným kázaním oslovil viac ako dve miliardy ľudí (!). Tak to stojí v jednej z jeho autobiografií. Podľa amerických čísel nikto a nikdy v dejinách nekázal viac ľuďom ako práve Graham. Navštívil azda všetky krajiny sveta, aj Rusko v čase komunizmu, a osobný vzťah udržiaval s kórejskými Kimami, zasľúbenú zem našiel, samozrejme, v Amerike. Ak chcete pochopiť, čo sa stalo s americkým kresťanstvom v 20. storočí, bez Grahama to nie je možné.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 22. únor 2018 @ 18:29:35 CET (40 čtenářů)
(Více... | 11412 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Korejské církve v Česku
Misie poslal Nepřihlášený

Nedávno byl na stránce Náboženský infoservis publikován článek „Jižní Korea – misionářská velmoc“ (zde).

Je snad docela zajímavé se podívat, do jaké míry dosáhly tyto misionářské snahy i do naší země. Napočítal jsem dvanáct korejských církví, které v Česku působí (anebo nedávno působily). Vzhledem k nízké religiozitě českého obyvatelstva se to zdá jako překvapivě vysoké číslo. A to jsem pravděpodobně nezachytil všechny.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 22. únor 2018 @ 12:18:17 CET (20 čtenářů)
(Více... | 7217 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Pastor baptistického megasboru čelí kritice kvůli nákupu auta Bentley
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

William H. Curtis, vůdce desetitisícového sboru Mount Ararat Baptist Church v Pennsylvanii, vyvolal vášnivou debatu mezi věřícími, když si pořídil automobil za více než 4,5 milionu korun. Bentley Bentayga pastora stálo zhruba dvakrát víc než průměrný dům v regionu, ve kterém působí.

Curtis podle webových stránek sboru v Mount Ararat Baptist Church slouží jako hlavní pastor od roku 1997. Působí také na teologickém semináři v Ohiu a je spolumajitelem firmy The Church Online.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. únor 2018 @ 08:05:34 CET (53 čtenářů)
(Více... | 2887 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Jižní Koreou otřásá náboženská válka křesťanských církví
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Náboženský fanatismus a snaha donutit druhé lidi k podřízení se určité ideologii či náboženství není problémem pouze muslimů či islámu, ale i jiných náboženství. V Indii hinduismu, v Barmě budhismu a v Jižní Koreji evangelikálního křesťanství.

Projevy náboženského fanatismu a netolerance či rovnou násilného nucení jinak smýšlejících lidí byly dlouhodobým problémem například katolické církve, která se ovšem souběžně s vývojem naší civilizace a rozvojem teologického dialogu uvnitř katolické církve posunula až do akceptace svobody lidského svědomí a odsouzení násilného nucení k víře, což je jasně kodifikováno církevním právem a katechismem katolické víry.

Bohužel jiné křesťanské církve se takto nevymezily a mají se svobodou lidského svědomí problém. Někdy se dokonce uchylují i k použití násilí a snaze vnutit druhým lidem své přesvědčení. Asi nejtragičtějším příkladem je situace v Jižní Koreji, o které se příliš v naší společnosti a mediích nehovoří, možná i v souvislosti s olympijskými hrami v Pchjongčchangu.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 19. únor 2018 @ 14:07:22 CET (100 čtenářů)
(Více... | 4462 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Život: Skromný život ultrakonzervativních Amišů
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Auto nahrazují bryčkou taženou koněm, elektřinu ke svému životu rovněž nepotřebují. Stačí jim Bible, pevné manželství a kousek půdy k obživě. Seznamte se s ultrakonzervativní komunitou Amišů.

Amišové jsou skromní a pracovití lidé. Narazit na ně můžete především v amerických státech Pensylvánii, Ohiu, Indianě nebo v kanadském Ontariu. Dohromady jich není více než čtvrt milionu. Jako samostatná skupina se na konci 17. století oddělili od mennonitů.

Vložil: Mainstream v Středa, 14. únor 2018 @ 17:19:31 CET (126 čtenářů)
(Více... | 3212 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Jihobaptistické americké náboženství
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Politicko-kulturní fenomén jihobaptistického amerického náboženství krásně ilustruje orchestrální chválozpěvka Prvního baptistického sboru v Dallasu, v jehož čele stojí velmi vlivný jihobaptistický pastor Robert Jeffress

Na Den Díkůvzdání  zazpívali nový worship song – Make America Great Again! Učinit Ameriku opět velkou!

Vložil: Mainstream v Pátek, 26. leden 2018 @ 12:57:39 CET (191 čtenářů)
(Více... | 742 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Poděkování ´´málo úspěšným´´ pastorům
Sborový život poslal Nepřihlášený

Mám přítele. Je pastorem malého sboru. Je to opravdový, ryzí, poctivý člověk. Znám ho už léta. A občas – možná tak dvakrát do roka – ho přepadnou pochybnosti, zda to, co dělá, má vůbec cenu.

Vše dělá ve svém volném čase – připravuje nedělní kázání a spolu se svou ženou se věnuje lidem, a to jak členům sboru, tak jiným (zpravidla známým členů sboru), kteří s ním chtějí řešit nějaký svůj problém, nebo si jen tak popovídat.

Tento článek píšu, protože chci jemu a všem jemu podobným pastorům malých sborů poděkovat a vzdát hold. A chtěl bych je povzbudit: Vaše práce není marná v Pánu.

Podle průzkumů veřejného mínění je církev velmi nedůvěryhodnou institucí – je méně důvěryhodná než parlament či vláda, a to už je co říci. A povolání pastora (duchovního, faráře, kněze – jak chcete) rozhodně není u mimokřesťanské veřejnosti v úctě.

Vložil: Mainstream v Pátek, 29. prosinec 2017 @ 18:13:59 CET (182 čtenářů)
(Více... | 6155 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.5)

Život: Příběhy křesťanů, kteří opustili LGBTQ komunitu a stali se heterosexuály
Zamyšlení poslal McMartyn_

Ačkoliv svět hlásá, že z homosexuality neexistuje cesta ven, křesťané, kteří dřív patřili k LGBTQ komunitě, tvrdí opak. O svých zkušenostech vyprávějí v novém dokumentárním filmu Here’s My Heart (Tady je mé srdce).

Dokument zachycuje například příběh Brooklyn Wojo, která se ve dvanácti letech začala považovat za lesbu a v osmnácti za transgender. Její život se změnil, když přijala Krista a byla znovuzrozená. Další postavou je dvaadvacetiletá Kaya Brown. Deset let žila v homosexuálních vztazích a řešila svou genderovou identitu, než prožila mocné setkání s Ježíšem v babiččině obývacím pokoji. Vedle ní se v dokumentu objeví i Leacha Lusk, která byla lesbou devatenáct let, z toho dvanáct žila na ulici, dokud ji Bůh v roce 2015 nezbavil její touhy po ženách.

Film zpracovává i osudy mužů hlásících se k LGBTQ komunitě. Davon Johnson si užíval příležitostného homosexuálního sexu, holdoval alkoholu a večery trávil v klubech. Nakonec odevzdal svou sexuální identitu Ježíši, nyní je ženatý a slouží v církvi. Stejně tak Joshua Buchanan, který byl během svého studia na střední škole zmatený ohledně své sexuální identity a na univerzitě začal žít jako gay. Experimentoval s drogami, flámoval na večírcích a užíval si homosexuální vztahy, dokud mu nebylo v roce 2009 diagnostikováno HIV. Tehdy začal chodit do církve, setkal se s Bohem a přijal Ježíše. Jeho sexuální identita se změnila, a dokonce začal studoval na biblické škole obor zaměřený na chválu.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. říjen 2017 @ 15:19:58 CEST (185 čtenářů)
(Více... | 2515 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.5)

Život: Luther se oženil. A dobře mu tak
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

V úterý 13. června 1525 si ve Wittenbergu vzal bývalý mnich Martin Luther o 16 let mladší bývalou jeptišku Kateřinu von Bora. Nebrali se z lásky, jejich pohnutky byly čistě rozumového charakteru. Alespoň u Kateřiny. Co vedlo k svatbě Luthera, o tom se badatelé dodnes přou. Hrozila mu klatba, a dokonce trest smrti. K svatbě však přes to všechno překvapivě došlo.

 A o další překvapení nebyla v tomto manželství nouze. Jen považte. Paní domu si klidně chodí na bohoslužby těsně před porodem, spravuje domácnost (čítala i se studenty a příbuznými až 40 lidí), zemědělskou usedlost, stará se o finance, o chod ubytovny pro studenty v bývalém augustiniánském klášteře, o nemocnici, a ke všemu úspěšně obchoduje s nemovitostmi! K tomu se stará o Lutherovo chatrné zdraví, léčí ho osobně vyrobenými léky. A dokonce sedí u jednoho stolu se studenty teologie a erudovaně s nimi diskutuje. Přitom všem dokázala být i srdečná a pokorná. Někdy ovšem také ne.
Vložil: Mainstream v Pátek, 29. září 2017 @ 13:50:13 CEST (122 čtenářů)
(Více... | 4176 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Denominace Křesťanské sbory
Teologie poslal Nepřihlášený

Původ

Křesťanské sbory v České republice jsou součástí probuzeneckého hnutí 18. a 19. století, jež přirozeně vyústilo ve vznik „svobodných“, na státě nezávislých církví. Křesťanské sbory navázaly na duchovní dědictví tzv. „plymouthských bratří“ (podle jednoho z míst vzniku: Dublin, Bristol, Plymouth; vše před rokem 1830) ve Spojeném Království a „bratrského hnutí“ (Die Brüderbewegung; v polovině 19.století) v Německu. Ještě v 19. století se toto hnutí vnitřně diferencovalo (v UK v roce 1848) na otázce přístupu k věřícím ostatních církví. Tak vznikly dvě samostatně se vyvíjející větve bratrského hnutí: „otevření bratří“ a „uzavření bratři“. 

Vznik „Křesťanských sborů“ na území dnešní ČR spadá do roku 1909. Je spojen s misijním působením „otevřených bratří“. (Dovolíme si upozornit na věcnou chybu některých lexikonů a publikací, které zaměňují Křesťanské sbory s hnutím „uzavřených bratří“, tj. s Darbysty. Tuto záměnu plynoucí mnohdy jen nedostatku informací, se pokoušíme i touto cestou napravit.)

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. září 2017 @ 16:22:06 CEST (197 čtenářů)
(Více... | 10771 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: ´´Uzavření bratří´´
Teologie poslal Nepřihlášený

Křesťanské hnutí plymouthských bratří má u nás obě své větve

Státem uznaná církev „Křesťanské sbory“ i tzv. „uzavření bratři“, o nichž se v odborných publikacích nepíše a o nichž snad nevěděl ani komunistický dohled nad církvemi, mají stejné kořeny. Sahají do 19. století a napájejí se z očekávání brzkého konce světa.

Britské a irské počátky 

Počátky hnutí bratří leží v Anglii a Irsku první poloviny 19. století. Bylo to období velkého náboženského oživení, kdy vznikalo velké množství různých církví a sborů. „Důvody, proč nové církve vznikaly, byly nejrůznější, často i velmi malicherné, skupinové, osobní. Mezi vážnějšími motivy se objevují - kromě motivů probuzeneckých - dva typy: Na jedné straně snaha o návrat, restauraci apoštolského křesťanství v jeho podobě ještě nezkažené pozdějším vývojem ... Na druhé straně se uplatnily motivy eschatologické až apokalyptické, očekávání zásadního zlomu, konce dějin, příchodu Božího království.“1 Tyto dva motivy hrály svou roli i při vzniku hnutí bratří.

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. září 2017 @ 16:13:52 CEST (157 čtenářů)
(Více... | 18501 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: John Nelson Darby
Teologie poslal Nepřihlášený

John Nelson Darby (18. listopadu 1800 – 29. dubna 1882) byl angloirský biblista a evangelista, jedna z vlivných postav mezi Plymouthskými bratry. Je považován za zakladatele dispenzacionalismu (učení o Boží správě věků) a futurismu (výkladové školy biblických proroctví). Přeložil Bibli z původních jazyků.

Raná léta

John Nelson Darby se narodil ve Westminsteru. Pocházel z angloirské rodiny usazené v Leap Castle v Irsku. Byl synovcem Henry D'Esterre Darbyho a své druhé jméno dostal po rodinném příteli, lordu Nelsonovi.

Darby vystudoval Westminster School a Trinity College v Dublinu s výborným prospěchem roku 1819. Během studia se stal hluboce věřícím křesťanem. Nastoupil práci u soudního dvora, ale cítil, že toto povolání není konzistentní s jeho křesťanskou vírou. Přijal proto ordinaci duchovního Anglikánské církve v Irsku. Roku 1825 byl ordinován jako diakon a následujícího roku se stal knězem.

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. září 2017 @ 15:04:28 CEST (120 čtenářů)
(Více... | 3708 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Bůh není mrtev. A církev?
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

V osobně laděném textu autorka vysvětluje, proč se rozhodla opustit církev a jít duchovní cestou samostatně. Kritika konkrétních podob církevního života se soustřeďuje do tří okruhů – náboženského, politického a sociálního.

Církev jako náboženský problém

Když jsem před několika lety opouštěla poklidný přístav Českobratrské církve evangelické (ČCE), připadala jsem si jako Kryštof Kolumbus. Čekala mě duchovní cesta, u které nebylo zdaleka jasné, zda dopluju ve zdraví k pouze tušenému břehu na druhé straně, zda takovou cestu přežiju, jak dlouho to může trvat, jestli se nakonec přece jen nevrátím... Pak jsem vyplula. 

Tato pouť mě obohatila o poznání, že „nový svět“ skutečně existuje, ta země je veliká a rozmanitá, takže se nedá popsat pár slovy, každá část je jiná a každý si v ní najde kout, kde se mu dobře žije. Na cestě jsem potkala mnoho dalších mořeplavců, častokrát jsme pluli stejným směrem, i když každý dával přednost své vlastní lodi vzhledem k nepříjemným zkušenostem s rozkazy kapitánů v minulosti a vzhledem k podivnostem v konstrukci jiných lodí. Často jsme se navštěvovali a pojí nás hluboká přátelství, i když se nevídáme pravidelně jednou za týden.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 03. červenec 2017 @ 23:44:59 CEST (461 čtenářů)
(Více... | 16897 bytů | 6 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Ježíšova modlitba za nás: Paradoxy Velekněžské modlitby
Teologie poslal Nepřihlášený

Již nejsem ve světě, ale oni jsou ve světě, a já jdu k tobě. Otče svatý, zachovej je ve svém jménu, které jsi mi dal; nechť jsou jedno jako my. Dokud jsem byl s nimi, zachovával jsem je v tvém jménu, které jsi mi dal; ochránil jsem je, takže žádný z nich nezahynul, kromě toho, který byl zavržen, aby se naplnilo Písmo. Nyní jdu k tobě, ale toto mluvím ještě na světě, aby v sobě měli plnost mé radosti. Dal jsem jim tvé slovo, ale svět k nim pojal nenávist, poněvadž nejsou ze světa, jako ani já nejsem ze světa. Neprosím, abys je vzal ze světa, ale abys je zachoval od zlého. J 17, 11 - 15

Možná jste sami zažili, nebo slyšeli následující příběhy. Nasloucháte rodičům, kteří řeší problémy svých malých dětí, které někdo odstrčil na pískovišti, jenže vy řešíte, že vaše ratolest před svatbou s někým spí. Nasloucháte, jak někdo řeší problémy, jakou pro svoje dítě vybrat střední nebo vysokou školu, jenže vaše dítě končí základku se čtyřkami a nemůže se dostat ani na střední. Nebo po dvaceti letech výchovy ve vaší křesťanské rodině vám vaše již pokřtěné dítě oznámí, že s Bohem už nechce mít nic společného. 

Nechápete, kde jste udělali chybu, nechápete, proč se to stalo zrovna vám, když jiní lidé se sboru vždy dávali přednost chalupě a závodnímu sportu svých dětí, sbor pro ně byl tím posledním, co řešili, a přesto se jejich děti na rozdíl od těch vašich následují Krista. Nechápete, nevidíte v tom všem logiku a cítíte vinu. Nebo jednoho dne na adresu svých dětí slyšíte diagnózu „nemoc vašeho dítěte je neléčitelná“. V těchto a mnoha dalších příkladech se zračí hluboká bezmoc. Už svým dětem nemůžete pomoci. Už je neochráníte jako kdysi na pískovišti nebo když doslali rýmu. Nechci vzbuzovat pochmurnou náladu. Jen chci ukázat na následující, co mi vrtá hlavou, když čtu následující dvě záhadné věty z Velekněžské modlitby: 
Vložil: Mainstream v Úterý, 30. květen 2017 @ 22:40:56 CEST (272 čtenářů)
(Více... | 11587 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Modlitby za Bobbyho
Etika poslal Nepřihlášený

Modlitby za Bobbyho (anglicky: Prayers for Bobby) je televizní film natočený v roce 2009, vycházející z knihy Leroye F. Aaronse "Modlitby za Bobbyho: Matka, která se srovnala se sebevraždou svého syna gaye", která  je sama založená na základě skutečné životní události a odkazu Bobby Griffitha, mladého gaye, který se zabil kvůli náboženské netoleranci jeho matky a komunity. 

Příběh Mary Griffith natočený podle skutečné události ukazuje silně nábožensky založenou americkou rodinu, která žije v dokonalosti do té doby, než se Bobby Griffith svěří svému staršímu bratrovi, že je gay. Matka posedlá vším, co říká bible, Bobbymu život nijak neulehčí. Bobby je vyloučen z rodiny a odstěhuje se ke své sestřenici do Portlandu. Nezvládá neustálé obviňování od své matky a spáchá sebevraždu. 

Bobbyho matka si po pár měsících od jeho smrti začíná uvědomovat, že je víc rodin, které mají stejný problém, jako měla ona, a začne navštěvovat náboženské spolky konzultující tyto dramatické životní příběhy. PRAYERS FOR BOBBY je příběhem o vině a odpuštění.

Vložil: Mainstream v Středa, 03. květen 2017 @ 18:19:39 CEST (358 čtenářů)
(Více... | 1184 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Život: Boží řešení našich problémů
Kázání poslal martyria

Všem, tedy fundamentalistům i ostatním, doporučuji kázání bratra Barkociho na téma "Boží řešení našich problémů"

https://www.youtube.com/watch?v=e80Po0fHKOI

Vložil: Mainstream v Středa, 03. květen 2017 @ 15:21:23 CEST (343 čtenářů)
(komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.75)

Život: Buď vděčný
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Kdyby se celá populace planety Země smrskla na vesnici o stu obyvatelích, kde by však zůstal zachován poměr různých lidských odlišností - jak by potom tahle maličkatá, různorodá vesnička vypadala?

Tak to přesně bylo předmětem pátrání Philipa M. Hartera, lékaře z Nemocnice u Stanfordské Univerzity.

Tady jsou výsledky jeho výzkumu:...

Ve vesnici by žilo:

55 Asiatů

21 Evropanů

14 obyvatel ze Západní polokoule

8 Afričanů

52 žen

48 mužů

70 "barevných"

30 bělochů

70 jiného vyznání

30 křesťanů

89 heterosexuálů

11 homosexuálů

Vložil: Mainstream v Úterý, 18. duben 2017 @ 22:14:21 CEST (192 čtenářů)
(Více... | 3091 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1.5)

Život: Útěk před milostí (Philip Yancey)
Principy poslal Nepřihlášený

Za svůj život jsem se mnohokrát zblízka setkal se zákonictvím. Pocházím z jižanské fundamentalistické kultury, která se mračila na společné koupání mužů a žen, kraťasy, šperky nebo líčení, tanec, hraní kuželek a čtení nedělních novin. Alkohol byl hříchem silnějšího kalibru, z něhož na člověka dýchal sirný zápach pekelného ohně.

Později jsem studoval na biblické škole, kde děkan v době minisukní stanovil nejkratší povolenou délku sukní pod kolena. Pokud nějaká studentka měla sukni, u níž nebylo jisté, zda její délka vyhovuje tomuto nařízení, musela si před disciplinárním poradcem kleknout, aby mohl zkontrolovat, zda se sukně dotýká podlahy. Ženy měly zakázáno nosit kalhoty. Zato v době senoseče, kdy se vozily na kupě sena, je nosit musely (samozřejmě pod sukněmi), aby se někomu nenaskytl pohoršlivý pohled. Na konkurenční křesťanské univerzitě šli tak daleko, že zakázali nošení puntíkatých šatů, protože tečky by mohly upoutávat pozornost k „sugestivní" části těla. I pro chlapce měla naše škola zvláštní pravidla, například přísný zákaz dlouhých vlasů, které nesměly sahat přes uši, a zákaz účesů s vlasy padajícími do obličeje. Scházení chlapců s dívkami bylo přísně regulováno. Již od nižších ročníků školy jsem byl zasnouben, ale se svou snoubenkou jsem se mohl vídat pouze v době večeře a nesměl jsem ji políbit ani držet za ruku.

Vložil: Mainstream v Neděle, 02. duben 2017 @ 01:06:27 CEST (240 čtenářů)
(Více... | 24722 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Luther - finále středověké zbožnosti
Knihovna poslal Nepřihlášený

„Jak najdu milostivého Boha?“ Otázka, která zasáhla Lutherovo srdce a stála za veškerým jeho teologickým hledáním a zápasy. Teologie pro něj nebyla akademickou záležitostí, ale zápasem o sebe sama. A tento zápas byl zápasem o Boha a s Bohem.
Benedikt XVI., Erfurt, 23. září 2011 

Pozoruhodný portrét Martina Luthera vychází u příležitosti velkého výročí reformace (1517 –   2017). Jaké byly Lutherovy duchovní kořeny? Jaké měl zázemí a na čem stavěl duchovní život? Nebyl spíše reformátorem zbožnosti a pastýřem duší než kritikem nešvarů či napravovatelem církevních pořádků?

Prof. Jaroslav Vokoun čerpá ze solidních pramenů a odborné literatury, přitom ale píše esejistickou formou, což knize dodává čtivost a přístupnost pro široké spektrum čtenářů. S užitkem si ji přečte akademik, který se zabývá teologií či religionistikou, ale i každý křesťan, který chce obnovit svou víru či „teologii srdce“ ze stejných zdrojů, z jakých čerpal sám Luther.

Vložil: Mainstream v Pátek, 10. únor 2017 @ 20:46:24 CET (197 čtenářů)
(Více... | 4855 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Rodina ruských Němců se vrátila na Sibiř. Kvůli sexuální výchově
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Manželé Martensovi se do Německa přestěhovali v rámci programu repatriace lidí německého původu na začátku devadesátých let. V Německu jim ale leccos vadilo – ze všeho nejvíc sexuální výchova ve školách.

Rozhodli se proto vrátit do Ruska. O tom, jak se jim ve staronové vlasti daří, se dozvídáme z reportáže Rádia Svobodná Evropa

Do vesnice Kyštovka na severu Novosibirské oblasti se Martensovi přestěhovali v předvečer Nového roku. Využili přitom program návratu krajanů do Ruska. V Německu jim vadila hlavně sexuální výchova ve školách.  

Eugen, rusky Jevgenij, a jeho manželka Luisa se aktivně zapojili do hnutí „znepokojených rodičů“, kteří protestovali proti sexuální výchově a chodili na demonstrace. Nakonec se rozhodli k návratu do Ruska. 

Vložil: Mainstream v Středa, 08. únor 2017 @ 16:22:02 CET (264 čtenářů)
(Více... | 8267 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Miminko jménem ekuména
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Od zkušenosti z armády jsem k ekumenickým vztahům nijak nepokročil a to i z důvodu lenosti. V bývalé farnosti se ekumena nekonala, protože nebylo skoro s kým. Myslím, že pokrok v ekuméně nastává. A to asi na dvou rovinách. 

Tou první je, že jsme se snad smířili s tím, že se nikdo nikam vracet nebude a tím pádem to zatím nevypadá, že by vznikla nějaká nadcírkev. A tou druhou „platformou“ (to je dnes moderní slovo), je poznávání toho druhého (katolík evangelíka a opačně ) z jiné církve jako bratra, sestru v jedné víře, akorát každý vyrábíme jiné „bábovičky“ na tom božím pískovišti. Tím si myslím, že není vše řečeno. Jen se pokouším nastínit své vnímání ekumeny.

Z těchto dvou rovin nebo platforem můžeme jít snad i dál. O to se pokoušíme ve zdejším městě, kde jsme se domluvili na neformálním kontaktu – ekumenická káva, a na lednovém setkávání po jednotlivých církvích. Formu jsme zvolili po společné domluvě pro zdejší kraj zatím neobvyklou, myslím za to ale účinnou. A to v tom smyslu účinnou, že přítomné dle ohlasů obohacuje.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 26. leden 2017 @ 19:17:25 CET (308 čtenářů)
(Více... | 2660 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Vánoční tradice
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

První křesťané slavili až do poloviny pátého století Ježíšovo zmrtvýchvstání, ale ne jeho narození. Ve čtvrtém století římská církev zkřesťanštila pohanský svátek, kterým Římané oslavovali narození boha Slunce a určila 25. prosince jako den narození Ježíše Krista. 25. prosinec biblicky neodpovídá dni Ježíšova narození, protože podle popisu a historických záznamů se Ježíš narodil někdy na podzim. V dávných časech byl mezi pohany populární zimní festival a mnoho vánočích zvyků, včetně vánočního stromečku, pochází právě z pohanských oslav. Římané zdobili chrámy zelení a svíčkami.

Kolem vánoc vzniklo v minulosti mnoho dohadů. V Anglii byl v roce 1644 dokonce 25. prosinec vyhlášen jako pracovní den. Američtí křesťané, puritáni odmítali vánoční oslavy úplně a 25. prosince pracovali. Martin Luther, otec reformace byl prý první, kdo použil svíčky na vánočním stromečku. K vánoční tradici patří i svatý Mikuláš, který byl nejpopulárnější v Holandsku a stal se součástí vánočních oslav v mnoha zemích. Děti očekávaly drobné dárky do dřeváčku, a později, z praktických důvodů, se zvyk změnil na punčochu, do které se toho víc vejde. Síla tradice ovlivnila i ateisty a ti si do oslav vsunuli dědu Mráze.

První vánoční pohled poslal britský voják Dobson v roce 1844 a vánoční pohledy se začaly prodávat v r. 1846 v Anglii. V dnešní době se tisk a prodej vánočních pohlednic stal jen v Americe více než miliardovým podnikáním, aniž bychom brali v úvahu cenu poštovného. Posílání vánočních pohlednic propadl víceméně celý svět.

Vložil: Mainstream v Úterý, 20. prosinec 2016 @ 18:57:19 CET (218 čtenářů)
(Více... | 12271 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Osmdesátiletý papež František očima protestanta
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Papež František je nesporně mimořádnou postavou 21. století. V jeho úřadu se spojuje výkonná zodpovědnost v církvi, ale podle staré tradice, také role představitele státu Vatikán. Tyto dvě roviny se mísí dohromady a jednou papež vystupuje jako duchovní osoba – římský biskup a podruhé jako prezident malého, ale politicky významného státu. Kardinál Bergoglio SJ byl zvolen papežem 13. 3. 2013. Zastává svůj úřad necelé čtyři roky. Za tuto dobu se stal celosvětově velmi známým, populárním a vlivným.

Sympatický pastýř

Co způsobilo tuto jeho popularitu v dnešním světě? Zde se nabízí srovnání s předchozími papeži. Jestliže Jan Pavel II. byl charismatickou duchovní osobností, pak Benedikt XVI. byl vynikajícím teologem s profesorskou dikcí a přesnými formulacemi. František je osobností, která zapadá do dnešního postmoderního světa. Je vstřícný, soucitný, mediálně zdatný a přátelský. Jako ten, kdo měl výsadu se s papežem Františkem ve Vatikánu setkat, mohu dosvědčit jeho vstřícný, pokorný a bratrský přístup ke druhým lidem. Při čekání na jeho příchod jsme si se skupinou biskupů zpívali písničky Taizé. Už to vyvolalo radostný úsměv na Františkově tváři. Po vzájemných projevech nečekal až my přistoupíme k němu, ale sám šel od jednoho ke druhému, aby s každým z nás promluvil. Takový neformální přístup k hostům je novinkou. 

Vložil: Mainstream v Neděle, 18. prosinec 2016 @ 20:34:56 CET (493 čtenářů)
(Více... | 6644 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Vyzývat k zabíjení homosexuálů je OK. Musíte ale splnit jednu podmínku…
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Někteří z nizozemských poslanců požadují okamžité veřejné vyšetřování kvůli prohlášení, které ve věci nabádání k zabíjení homosexuálů učinila vládou placená agentura. Agentura uvedla, že není důvod podávat trestní oznámení kvůli výhrůžkám ze strany muslimů, protože korán dovoluje, aby byli homosexuálové zabíjeni.

Poradce z antidiskriminační agentury MiND sdělil, že zatímco „homofobní urážky“ jsou trestné, tak pokud jste muslim, je to ospravedlnitelné s ohledem na zákony o svobodě náboženského projevu.

Agentura to dále odůvodňovala tím, že korán považuje za přijatelné zabíjení lidí kvůli jejich homosexualitě, a tak výhrůžky smrtí vůči homosexuálů ze strany muslimů nelze považovat za diskriminační.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 08. prosinec 2016 @ 16:17:58 CET (298 čtenářů)
(Více... | 1364 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Mobilizace lidské důstojnosti a náboženská situace na Ukrajině
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

22. ledna 2014 navštívila oficiální delegace Všeukrajinské rady církví a náboženských společenství tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a předložila mu dvě zásadní témata. Za prvé naléhavou prosbu, aby vláda a bezpečnostní složky reagovaly na protestní hnutí na Majdanu s maximální zdrženlivostí, vystříhaly se krveprolití a násilí a garantovaly, že konflikt mezi vládou a majdanským hnutím bude řešen klidným vyjednáváním a politickými rozhovory. Za druhé nabídku, že převezmou roli zprostředkovatele: všechna ukrajinská náboženská společenství vyjádřila ochotu a odhodlání působit jako prostředníci dobré vůle mezi vládou a opozicí a mezi všemi společenskými a politickými silami.

Nápadné bylo, že delegaci tvořili vysocí představitelé všech náboženských společenství na Ukrajině: zástupci tří pravoslavných církví a Ukrajinské řeckokatolické církve, tedy všech čtyř zemských církví východního ritu; kromě nich oficiální zástupci všech ostatních křesťanských společenství na Ukrajině, tj. Římskokatolické církve a tří největších společenství reformované tradice – Evangelicko-luterské církveSvazu ukrajinských baptistů a Sdružení letničních obcí. Všichni členové tohoto neobvykle pluralistického a ekumenického sboru se jednohlasně vyslovili pro mírové urovnání konfliktu cestou vyjednávání – a to v situaci, kdy vláda oznámila, že ukrajinskému národnímu shromáždění předloží návrh zákona, podle něhož budou stále krutější razie bezpečnostních složek prohlášeny za legální, zatímco veškeré pokojné aktivity civilního hnutí symbolizovaného Majdanem za nezákonné.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. prosinec 2016 @ 11:36:19 CET (234 čtenářů)
(Více... | 14291 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Život: Co víme o víře Donalda Trumpa
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Donald Trump bude 45. prezident USA. Po šokující porážce Hillary Clinton se newyorský miliardář v lednu přestěhuje do Bílého domu.

Podle průzkumů byly jedni z jeho hlavních podporovatelů bílí evangelikálové, kteří hlasovali v Trumpův prospěch v poměru 81% k 16%, což je největší rozdíl za poslední tři volby.

Trumpův vztah s americkými křesťany byl poměrně nestabilní. V kampani tvrdě bojoval za hlasy evangelikálů a zpočátku získal širokou podporu. Na druhé straně byl často zesměšňován a jeho víra, ke které se hlásil, byla často zpochybňována. Když se ho ptali na jeho oblíbený verš z Bible, odmítl odpovědět, že je to příliš osobní. Později uvedl, že má rád Přísloví, a zvláště kapitolu „Nikdy se nepřikloň k závisti”, která ve skutečnosti neexistuje. Při rozhovoru v rádiu se zase vyjádřil, že jeho oblíbený citát z Bible je „oko za oko”, přičemž nepoznamenal, že Ježíš byl proti tomuto verši, odmítal pomstu a hlásal naopak odpuštění a lásku. Proto není překvapivé, když se Trump vyjádřil, že nikdy nežádal Boha o odpuštění.

Dalším z jeho faux – pas bylo, když odkazoval na kapitolu z Bible jako „Dva Korinťané”, přičemž v USA se používá pojmenování „Druhý Korintským”. Trump se také dostal do sporu s papežem za jeho slib postavit zeď proti imigrantům na americko – mexické hranici. Podobný konflikt měl i s vysokým představeným presbyteriánské církve, v níž byl sám pokřtěn.

Vložil: Mainstream v Neděle, 20. listopad 2016 @ 19:54:12 CET (249 čtenářů)
(Více... | 4113 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Bohemka, zapomenutá vesnice na Ukrajině
Zajímavosti poslal catumbelan

Bohemka, zapomenutá vesnice na Ukrajině Naše cesta do Bohemky byla nejdobrodružnější z celého ukrajinského výletu. Z mé oblíbené ubytovací základny, Velké Omelyany, jsme vyrazili v pondělí 12. 10. před devátou hodinou. Byl jsem si jistý, že do Bohemky dorazíme v dohodnutou dobu, tedy mezi 15. a 16. Hodinou! Velkou Omelyanu jsem si oblíbil proto, že motel leží přímo na dálnici a do Rovna, například k českému památníku, to je necelých 11 kilometrů! 

< Bohemku založili v srpnu roku 1905 potomci českých pobělohorských evangelických exulantů původem ze Zelówa v Polsku a evangelíci z Čech bratři Ignác Andrš, Fridrich Horta, Fridrich Jelínek (*1867, †1957), Pavel Poláček (*1879, †1957) a František Zlatník (*1868, †1933) s rodinami. https://cs.wikipedia.org/wiki/Bohemka. Další vyčerpávající informace najdete na http://bohemka-ukrajina.wz.cz/.  

Vložil: Mainstream v Neděle, 30. říjen 2016 @ 17:00:02 CET (239 čtenářů)
(Více... | 7076 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Brad Pitt: Ateistou jsem kvůli přísné křesťanské výchově
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Herec Brad Pitt prozradil, proč se stal ateistou. Může za to jeho velmi přísný otec a striktní křesťanská výchova. Pitt vyrůstal v domácnosti, která patřila k Jižní baptistické konvenci, což je významné uskupení největší protestantské církve v USA.

Brad Pitt odmítal víru svého otce, který mu striktně podle náboženských pravidel přikazoval, co může a co nemůže dělat. Přestože ho několikrát označil za velmi přísného, přiznal, že měl i hodně světlých stránek.

Vložil: Mainstream v Pátek, 07. říjen 2016 @ 18:57:15 CEST (265 čtenářů)
(Více... | 2370 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Saský ministr chce zpět do Česka deportovat 17 iráckých křesťanů
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Saský ministr vnitra Markus Ulbig (CDU) chce, aby bylo 17 iráckých křesťanů, kteří se letos dostali do Česka a pak získali dočasný církevní azyl v Sasku, deportováno do České republiky. Informovala o tom agentura DPA. Evangelická jednota [ochranovská Jednota bratrská], která jim azyl udělila, jedná s úřady a hledá řešení situace po 23. prosinci, kdy šestiměsíční církevní azyl vyprší.

V případě lidí z krizových oblastí by podle Ulbiga mělo být "jedno, zda budou přijati na české, nebo německé straně". Jde o jejich ochranu a ta by jim měla být poskytnuta stejně tak na české, jako na německé straně, domnívá se saský ministr vnitra. V Evropě teď podle něj neexistuje v tomto směru možnost volby.

Vložil: Mainstream v Pátek, 23. září 2016 @ 10:16:11 CEST (283 čtenářů)
(Více... | 2856 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.46 Seconds