Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Berta   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 4955, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4792, adminů: 23, uživatelů: 2380
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 082 515

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 15 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Život: Rusko: státem zapečetěná baptistická modlitebna
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Ruské zákony regulující činnost náboženských uskupení jsou komplikované, na mnoha místech si protiřečí a často jsou také aplikovány zcela nesystematicky. Nedávno bylo členům jednoho křesťanského společenství znemožněno používat k bohoslužbám budovu, ve které se scházeli již dvacet let.

Baptisté ve Verchněbakanském (Novorosijsk) po celou dobu využívali k bohoslužbám dvoupodlažní obytný dům. Nikdy s tím neměli žádné problémy, až na jaře 2018 přišlo nové zastupitelstvo a s ním také změna postoje k náboženským skupinám. Jedna modlitebna ve městě byla zdemolována, jiné skupině křesťanů bylo zakázáno objekt používat. Vchod do domu používaného baptisty ve Verchněbakanském byl začátkem července zapečetěn.

Vložil: Mainstream v Pátek, 20. září 2019 @ 15:13:06 CEST (53 čtenářů)
(Více... | 4102 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Rozhovor s Šimonem Petrem
Zamyšlení poslal mysli

V den, kdy byla z BJB vyloučena Topolka jsme četli ve Slovech života toto Slovo:

27.4. 2019 Slova života

Rozhovor s Šimonem Petrem

Ježíš mu řekl: „Amen, amen, pravím tobě, když jsi byl mladší, sám ses přepásával a chodil jsi, kam jsi chtěl; ale až zestárneš, vztáhneš ruce a jiný tě přepáše a povede, kam nechceš.“

(J 21,18)
Vložil: Benjamin v Středa, 01. květen 2019 @ 08:54:32 CEST (313 čtenářů)
(Více... | 1599 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Život: Sbohem Topolko, sbohem týraní baptisté v Lovosicích, sbohem baptismu v BJB
Dokumenty poslal Nepřihlášený


Sbory BJB se na Sjezdu delegátů vysmály týraným baptistům v BJB Lovosice, vyloučily Topolku a poslušně zvedaly ruce podle pokynů McArthurovců.


Zde je usnesení Sjezdu:
Vložil: Benjamin v Neděle, 28. duben 2019 @ 09:34:31 CEST (728 čtenářů)
(Více... | 6442 bytů | 9 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.4)

Život: Texaský baptistický pastor, který schvaloval útok na gay klub, odstoupil
Etika poslal Nepřihlášený

Kontroverzní texaský pastor Donnie Romero, který podpořil teroristický útok na floridský gay bar Pulse, kde útočník v roce 2016 zastřelil 49 lidí a dalších 53 zranil, odstoupil z funkce. Romero, který hájil střelce tím, že zbavil svět několika sodomitů, nyní svůj odchod podle televize ABC News zdůvodnil tím, že svou ženu podváděl, platil si prostitutky, hrál hazard a holdoval alkoholu.

"Chtěl bych se omluvit. Lhal jsem tolika lidem," řekl Romero. Přiznal se, že za jeho odchodem z baptistického kostela ve Fort Worth v Texasu je jeho zhýralý život.

"Jezdil jsem do Jacksonville, chodil jsem tam do kasina a pil. Byly tam dívky, které se prodávaly, a já jsem svou ženu mnohokrát podvedl. Často jsem pil a holdoval hazardu. Také jsem kouřil trávu," dodal.

Vložil: Mainstream v Pátek, 11. leden 2019 @ 14:22:39 CET (262 čtenářů)
(Více... | 1858 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Azyl pro čínské křesťany - Příběh Evy
Svědectví poslal Nepřihlášený

Přinášíme první z příběhů žadatelů o azyl, kteří v České republice čekají již druhý rokem na rozhodnutí našich úřadů. Pro jejich bezpečnost nezmiňujeme žádné konkrétní město ani místo, ostatní jména jsou vynechána a podepisujeme je přezdívkou. Pro tuto ženu jsme vybrali jméno Eva. 

Jsem křesťanka, věřím v Boha od roku 2010. Moje matka věřila v Boha už když jsem byla teenager. V té době k nám často přijížděla policie a obtěžovali nás. Později během nehody zemřel můj otec a matka z toho onemocněla. Nicméně policie nás nepřestala sledovat a opakovaně mé matce vyhrožovali, pokud jim nevydá křesťanskou literaturu. Tlak byl tak veliký, že má matka téměř spáchala sebevraždu. Často jsme se stěhovali, ale policie nás vždy brzo našla. Během méně než dvou let jsme se stěhovali čtyřikrát. Často jsem si měnila telefonní čísla, aby mě nemohli sledovat.

V červnu 2012 byl policií zadržel bratr z církve, kterého jsme často hostili. V prosinci jsem byla zadržena já sama, ve chvíli, kdy jsem zvěstovala evangelium. Bez předložení jakýchkoliv dokladů mě násilím prohledali, vyfotili a naložili do přepravního prostoru policejního auta. Po příjezdu na policejní stanici mě vyslýchali dva policisté a dvě policistky. Chtěli znát informace o mé osobě a informace o sboru. Vzali mi otisky a vzorky krve. Vyhrožovali mi, že pokud jim neřeknu všechno o sboru, tak mě pošlou městského vězení a nebo mě dokonce zabijí. Také dodali, "člověk může žít dobrý život pouze když věří v Čínskou komunistickou strana (CCP). Je správné následovat CCP. Pokud věříš v Boha, půjdeš do vězení. A proto bys měla přestat věřit v Boha."

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. říjen 2018 @ 10:02:30 CEST (129 čtenářů)
(Více... | 5820 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Sto let Českobratrské církve evangelické – pohled zvenčí
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Tento článek bych nenapsal, kdybych k tomu nebyl vyzván přímo lidmi z Českobratrské církve evangelické. Hned po pádu komunistické vlády jsem totiž s drtivou většinou tehdejšího holešovického sboru tuto denominaci opustil. Domnívám se ale, že netrpím syndromem nevyrovnání se s původní denominací. (Tento syndrom je poměrně častý. Pokud někdo opustí třeba katolickou církev, bývá z něj někdy zarytý antikatolík. Pokud někdo opustí charismatický sbor, může se z něj stát zarytý anticharismatik.)

Pochopitelně nemohu psát mnoho o atmosféře v ČCE před druhou světovou válkou. Něco jsem sice věděl od vyprávění pamětníků, ale mé dojmy jsou velmi kusé. Jsem ročník 1949, a tak jsem mohl ČCE zakoušet a pozorovat jen po druhou polovinu minulého století.

Vložil: Mainstream v Úterý, 18. září 2018 @ 10:05:35 CEST (134 čtenářů)
(Více... | 4119 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Prolomení církevního tlumiče
Sborový život poslal Nepřihlášený

Dnes končíme s přednáškovou sérii Prolomit ticho, kde jsem se pět týdnů snažil ukázat důležitost odvahy. Je to proto, že kdykoliv ve správný čas prolomíme ticho, otevřeme dveře alternativní budoucnosti. Díky tomu může jediný a zcela obyčejný člověk změnit dějiny. Naše slova, naše skutky, naše modlitby, naše zastání – to vše může změnit chod událostí, a spustit lavinu změn, nebo to může vytvořit nenápadnou díru do zdi, která se zdá být neprolomitelná.

V sérii jsme se tedy podívali na roli křiku (nebo modliteb, chcete-li) utlačovaných, na vykoupení ze strachu bezvýznamnosti, na radikální výzvu, která Ježíšovi otevřela dveře ke službě pohanům, a na Ježíšovo povolání stát proti rozzlobenému davu. Dnes se podíváme dovnitř církve na prolomení církevního tlumiče.

Abych vám vysvětlil, o čem budu mluvit, povyprávím vám vzpomínku na jednoho člověka, který nás krátce v Elementu navštěvoval. Byla to mladá žena z USA, která sem do Hradce přijela vyučovat angličtinu. Protože byla křesťanka, někdo ji poradil, aby k nám začala chodit. Když sem přišla, zhrozila se. Ne, nevadilo ji, že se scházíme v kině, s hudbou ani hlasitostí taky neměla problém. Byla ale z církve, kde upřímně věří tomu, že by žádná žena neměla kázat, vyučovat a vést. Když přišla k nám, s hrůzou zjistila, že u nás tohle všechno ženy dělají. A že dokonce máme více žen, které kážou a vyučují, než mužů. A že v LeadTeamu Elementu je více žen než mužů. Bylo to pro ni velmi nemilé překvapení.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 02. červenec 2018 @ 15:23:10 CEST (460 čtenářů)
(Více... | 13603 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Pomalá genocida křesťanské komunity v Myanmaru
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Násilí ze strany myanmarské armády se netýká jen muslimských Rohingů. Cílem útoků se stává také převážně baptistická komunita Kačjinů, jejíž příslušníci před nálety na civilní obyvatelstvo masově prchají do sousední Číny.

Z Myanmaru přicházejí zprávy o dalším násilí vůči menšinám. Vedle dříve dokumentovaných útoků tamní armády na muslimské Rohingy, které neustaly ani po faktickém nástupu laureátky Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij do čela státu, stojí zatím mimo pozornost světové veřejnosti násilí proti obyvatelům státu Kačin na severní hranici s Čínou.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 31. květen 2018 @ 19:50:43 CEST (220 čtenářů)
(Více... | 3006 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Hrdina a padouch: dvě letošní výročí
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Dnes, 4. dubna 2018, je tomu přesně 50 let ode dne, kdy výstřely vraha usmrtily Martina Luthera Kinga (1929–1968), baptistického kazatele a představitele amerického hnutí za lidská práva. A letos 18. listopadu to bude 40 let ode dne, kdy jiný Američan, James W. Jones (1931–1978), přemluvil své následovníky v náboženském společenství Svatyně lidu[1] k hromadné vraždě a sebevraždě, při níž tento podvečer zahynulo 907 lidí.[2] Oba muži zemřeli v důsledku použití střelné zbraně: první byl zastřelen úkladným vrahem, je právem oslavován jako národní hrdina a někteří Američané dnes slaví Den Martina Luthera Kinga, druhý se v sebevražedném úmyslu nechal zastřelit svou nejbližší spolupracovnicí a je – rovněž pochopitelně – ještě i po smrti nenáviděn, a to hlavně příbuznými obětí vražd a sebevražd.[3]

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. duben 2018 @ 13:57:55 CEST (253 čtenářů)
(Více... | 6655 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Nejméně dva důvody pro odmítnutí čínských uprchlíků nejsou oprávněné
Společnost poslal Nepřihlášený

Mezi argumenty, které mají ospravedlnit neudělení azylu čínským křesťanským uprchlíkům (psali jsme o něm zde či zde), se v mediích objevily dva, které patří do zájmu Náboženského infoservisu. Jedním z nich je tvrzení, že u velké části z nich (údajně více než poloviny) se nejedná o skutečné křesťany, ale buď o lidi pouze předstírající víru a pronásledování, anebo o příslušníky „sekty“ jménem Církev Všemohoucího Boha, od níž se sami křesťané distancují. Druhým argumentem pak je, že příslušníci Církve Všemohoucího Boha jsou bezpečnostním rizikem, a to proto, že se jedná o „násilnou sektu“.

Církev Všemohoucího Boha je čínským novým náboženským hnutím, které vzniklo v tradici protestantismu, a to v jeho konzervativní evangelikální části. Tyto evangelikály výrazně formoval již od 20. let 20. století Ni Šu-cu (1903–1972), na Západě známý jako Watchman Nee. Jeho hnutí „domácích církví“ se rozmáhalo a ještě rozmáhá, a to navzdory pronásledování čínskými komunistickými úřady, které je nemohou ovládat ani kontrolovat. V situaci pronásledování a teologické izolace vznikají v domácích církvích věroučné inovace. Některé z nich překračují rámec křesťanské ortodoxie.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. duben 2018 @ 13:55:42 CEST (268 čtenářů)
(Více... | 3558 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Platy českých farářů zamrzly, katolická církev kvůli restitucím šetří
Církevní restituce poslal Nepřihlášený

"Říká se, že z vysokoškoláků mají nejnižší plat učitelé, ale to není pravda. Nejnižší mají kněží," popisuje katolický farář z Lesné Pavel Hověz.

Má vysokoškolské vzdělání a za sebou desítky let služby. Na účtě mu však každý měsíc přistane kolem 15 tisíc korun čistého. "Říká se, že z vysokoškoláků mají nejnižší plat učitelé, ale to není pravda. Nejnižší mají kněží," říká katolický farář z brněnské Lesné Pavel Hověz.

Znatelný nárůst výdělku v poslední dekádě nezaznamenal. A podobně zamrzlé příjmy mají i jeho kolegové po celé republice. Nejprve byla důvodem ekonomická krize. Nyní, po restitucích, se římskokatolická církev osamostatňuje od státu a zatím nedokáže kněžím výrazněji přidat.

Vložil: Mainstream v Úterý, 03. duben 2018 @ 11:47:27 CEST (206 čtenářů)
(Více... | 4032 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Pavel Černý: Ohlédnutí za životem Billy Grahama
Evangelizace poslal Nepřihlášený

Ohlédnutí za životem známého evangelisty (+ 21.2.2018)

Ve středu 21. února 2018 byl odvolán do nebeského domova dr. Billy Graham, mimořádná osobnost globálního křesťanství. Zemřel ve svých 99 letech ve svém domě v Montreatu, v Severní Karolíně. Graham bývá označován jako největší kazatel evangelia 20. století. Jeho způsob evangelizace nemusí být všem lidem blízký. Co to ale znamená v době, která akcentuje jednotu v různosti a pestrost církevní služby? Billy Graham se stal nepřehlédnutelnou osobností šíří své služby, která se dotkla milionů lidí ve 150 zemích všech kontinentů.

Vložil: Mainstream v Sobota, 24. únor 2018 @ 10:55:13 CET (263 čtenářů)
(Více... | 10254 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Život: Prezývali ho ´´pápež protestantov´´
Evangelizace poslal Nepřihlášený

Vo veku 99 rokov dnes zomrel svetoznámy kazateľ Billy Graham. Kázal aj Slovákom.

Historik náboženstva Grant Wacker v životopisnej knihe Pastor Ameriky opisuje, ako Billy Graham raz dostal od novinára otázku, čo by spravil, keby dostal od pápeža pozvanie kázať v bazilike svätého Petra v Ríme.

„Ochotne a s pokorou by som to prijal,“ odvetil Graham. „A asi rok by som strávil štúdiom, aby som sa pripravil,“ dodal vzápätí.

Billy Graham, ktorý dnes zomrel vo veku 99 rokov, patril k najvplyvnejším osobnostiam kresťanstva v uplynulom storočí. Prezývali ho „pastor Ameriky“ alebo tiež „protestantský pápež“, či „neoficiálny kaplán Bieleho domu“.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 22. únor 2018 @ 17:31:42 CET (231 čtenářů)
(Více... | 6985 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Billy Graham - najväčší križiak všetkých čias
Evangelizace poslal Nepřihlášený

Veľká charizma a rozporuplné dedičstvo reverenda Billyho Grahama.

Narodil sa v novembri 1918 a jeho meno je v Amerike uctievané ako kult. Ameriku v 20. storočí ovplyvnilo viacero veľkých postáv, ale Billy Graham patrí medzi tie absolútne najdôležitejšie. Billy Graham bol protestantský kazateľ, ktorý za svoj život svojím vlastným kázaním oslovil viac ako dve miliardy ľudí (!). Tak to stojí v jednej z jeho autobiografií. Podľa amerických čísel nikto a nikdy v dejinách nekázal viac ľuďom ako práve Graham. Navštívil azda všetky krajiny sveta, aj Rusko v čase komunizmu, a osobný vzťah udržiaval s kórejskými Kimami, zasľúbenú zem našiel, samozrejme, v Amerike. Ak chcete pochopiť, čo sa stalo s americkým kresťanstvom v 20. storočí, bez Grahama to nie je možné.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 22. únor 2018 @ 17:29:35 CET (210 čtenářů)
(Více... | 11412 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Korejské církve v Česku
Misie poslal Nepřihlášený

Nedávno byl na stránce Náboženský infoservis publikován článek „Jižní Korea – misionářská velmoc“ (zde).

Je snad docela zajímavé se podívat, do jaké míry dosáhly tyto misionářské snahy i do naší země. Napočítal jsem dvanáct korejských církví, které v Česku působí (anebo nedávno působily). Vzhledem k nízké religiozitě českého obyvatelstva se to zdá jako překvapivě vysoké číslo. A to jsem pravděpodobně nezachytil všechny.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 22. únor 2018 @ 11:18:17 CET (281 čtenářů)
(Více... | 7217 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Pastor baptistického megasboru čelí kritice kvůli nákupu auta Bentley
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

William H. Curtis, vůdce desetitisícového sboru Mount Ararat Baptist Church v Pennsylvanii, vyvolal vášnivou debatu mezi věřícími, když si pořídil automobil za více než 4,5 milionu korun. Bentley Bentayga pastora stálo zhruba dvakrát víc než průměrný dům v regionu, ve kterém působí.

Curtis podle webových stránek sboru v Mount Ararat Baptist Church slouží jako hlavní pastor od roku 1997. Působí také na teologickém semináři v Ohiu a je spolumajitelem firmy The Church Online.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. únor 2018 @ 07:05:34 CET (205 čtenářů)
(Více... | 2887 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Jižní Koreou otřásá náboženská válka křesťanských církví
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Náboženský fanatismus a snaha donutit druhé lidi k podřízení se určité ideologii či náboženství není problémem pouze muslimů či islámu, ale i jiných náboženství. V Indii hinduismu, v Barmě budhismu a v Jižní Koreji evangelikálního křesťanství.

Projevy náboženského fanatismu a netolerance či rovnou násilného nucení jinak smýšlejících lidí byly dlouhodobým problémem například katolické církve, která se ovšem souběžně s vývojem naší civilizace a rozvojem teologického dialogu uvnitř katolické církve posunula až do akceptace svobody lidského svědomí a odsouzení násilného nucení k víře, což je jasně kodifikováno církevním právem a katechismem katolické víry.

Bohužel jiné křesťanské církve se takto nevymezily a mají se svobodou lidského svědomí problém. Někdy se dokonce uchylují i k použití násilí a snaze vnutit druhým lidem své přesvědčení. Asi nejtragičtějším příkladem je situace v Jižní Koreji, o které se příliš v naší společnosti a mediích nehovoří, možná i v souvislosti s olympijskými hrami v Pchjongčchangu.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 19. únor 2018 @ 13:07:22 CET (607 čtenářů)
(Více... | 4462 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Život: Skromný život ultrakonzervativních Amišů
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Auto nahrazují bryčkou taženou koněm, elektřinu ke svému životu rovněž nepotřebují. Stačí jim Bible, pevné manželství a kousek půdy k obživě. Seznamte se s ultrakonzervativní komunitou Amišů.

Amišové jsou skromní a pracovití lidé. Narazit na ně můžete především v amerických státech Pensylvánii, Ohiu, Indianě nebo v kanadském Ontariu. Dohromady jich není více než čtvrt milionu. Jako samostatná skupina se na konci 17. století oddělili od mennonitů.

Vložil: Mainstream v Středa, 14. únor 2018 @ 16:19:31 CET (607 čtenářů)
(Více... | 3212 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Jihobaptistické americké náboženství
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Politicko-kulturní fenomén jihobaptistického amerického náboženství krásně ilustruje orchestrální chválozpěvka Prvního baptistického sboru v Dallasu, v jehož čele stojí velmi vlivný jihobaptistický pastor Robert Jeffress

Na Den Díkůvzdání  zazpívali nový worship song – Make America Great Again! Učinit Ameriku opět velkou!

Vložil: Mainstream v Pátek, 26. leden 2018 @ 11:57:39 CET (329 čtenářů)
(Více... | 742 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Poděkování ´´málo úspěšným´´ pastorům
Sborový život poslal Nepřihlášený

Mám přítele. Je pastorem malého sboru. Je to opravdový, ryzí, poctivý člověk. Znám ho už léta. A občas – možná tak dvakrát do roka – ho přepadnou pochybnosti, zda to, co dělá, má vůbec cenu.

Vše dělá ve svém volném čase – připravuje nedělní kázání a spolu se svou ženou se věnuje lidem, a to jak členům sboru, tak jiným (zpravidla známým členů sboru), kteří s ním chtějí řešit nějaký svůj problém, nebo si jen tak popovídat.

Tento článek píšu, protože chci jemu a všem jemu podobným pastorům malých sborů poděkovat a vzdát hold. A chtěl bych je povzbudit: Vaše práce není marná v Pánu.

Podle průzkumů veřejného mínění je církev velmi nedůvěryhodnou institucí – je méně důvěryhodná než parlament či vláda, a to už je co říci. A povolání pastora (duchovního, faráře, kněze – jak chcete) rozhodně není u mimokřesťanské veřejnosti v úctě.

Vložil: Mainstream v Pátek, 29. prosinec 2017 @ 17:13:59 CET (322 čtenářů)
(Více... | 6155 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.5)

Život: Příběhy křesťanů, kteří opustili LGBTQ komunitu a stali se heterosexuály
Zamyšlení poslal McMartyn_

Ačkoliv svět hlásá, že z homosexuality neexistuje cesta ven, křesťané, kteří dřív patřili k LGBTQ komunitě, tvrdí opak. O svých zkušenostech vyprávějí v novém dokumentárním filmu Here’s My Heart (Tady je mé srdce).

Dokument zachycuje například příběh Brooklyn Wojo, která se ve dvanácti letech začala považovat za lesbu a v osmnácti za transgender. Její život se změnil, když přijala Krista a byla znovuzrozená. Další postavou je dvaadvacetiletá Kaya Brown. Deset let žila v homosexuálních vztazích a řešila svou genderovou identitu, než prožila mocné setkání s Ježíšem v babiččině obývacím pokoji. Vedle ní se v dokumentu objeví i Leacha Lusk, která byla lesbou devatenáct let, z toho dvanáct žila na ulici, dokud ji Bůh v roce 2015 nezbavil její touhy po ženách.

Film zpracovává i osudy mužů hlásících se k LGBTQ komunitě. Davon Johnson si užíval příležitostného homosexuálního sexu, holdoval alkoholu a večery trávil v klubech. Nakonec odevzdal svou sexuální identitu Ježíši, nyní je ženatý a slouží v církvi. Stejně tak Joshua Buchanan, který byl během svého studia na střední škole zmatený ohledně své sexuální identity a na univerzitě začal žít jako gay. Experimentoval s drogami, flámoval na večírcích a užíval si homosexuální vztahy, dokud mu nebylo v roce 2009 diagnostikováno HIV. Tehdy začal chodit do církve, setkal se s Bohem a přijal Ježíše. Jeho sexuální identita se změnila, a dokonce začal studoval na biblické škole obor zaměřený na chválu.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. říjen 2017 @ 14:19:58 CEST (323 čtenářů)
(Více... | 2515 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.5)

Život: Luther se oženil. A dobře mu tak
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

V úterý 13. června 1525 si ve Wittenbergu vzal bývalý mnich Martin Luther o 16 let mladší bývalou jeptišku Kateřinu von Bora. Nebrali se z lásky, jejich pohnutky byly čistě rozumového charakteru. Alespoň u Kateřiny. Co vedlo k svatbě Luthera, o tom se badatelé dodnes přou. Hrozila mu klatba, a dokonce trest smrti. K svatbě však přes to všechno překvapivě došlo.

 A o další překvapení nebyla v tomto manželství nouze. Jen považte. Paní domu si klidně chodí na bohoslužby těsně před porodem, spravuje domácnost (čítala i se studenty a příbuznými až 40 lidí), zemědělskou usedlost, stará se o finance, o chod ubytovny pro studenty v bývalém augustiniánském klášteře, o nemocnici, a ke všemu úspěšně obchoduje s nemovitostmi! K tomu se stará o Lutherovo chatrné zdraví, léčí ho osobně vyrobenými léky. A dokonce sedí u jednoho stolu se studenty teologie a erudovaně s nimi diskutuje. Přitom všem dokázala být i srdečná a pokorná. Někdy ovšem také ne.
Vložil: Mainstream v Pátek, 29. září 2017 @ 12:50:13 CEST (219 čtenářů)
(Více... | 4176 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Denominace Křesťanské sbory
Teologie poslal Nepřihlášený

Původ

Křesťanské sbory v České republice jsou součástí probuzeneckého hnutí 18. a 19. století, jež přirozeně vyústilo ve vznik „svobodných“, na státě nezávislých církví. Křesťanské sbory navázaly na duchovní dědictví tzv. „plymouthských bratří“ (podle jednoho z míst vzniku: Dublin, Bristol, Plymouth; vše před rokem 1830) ve Spojeném Království a „bratrského hnutí“ (Die Brüderbewegung; v polovině 19.století) v Německu. Ještě v 19. století se toto hnutí vnitřně diferencovalo (v UK v roce 1848) na otázce přístupu k věřícím ostatních církví. Tak vznikly dvě samostatně se vyvíjející větve bratrského hnutí: „otevření bratří“ a „uzavření bratři“. 

Vznik „Křesťanských sborů“ na území dnešní ČR spadá do roku 1909. Je spojen s misijním působením „otevřených bratří“. (Dovolíme si upozornit na věcnou chybu některých lexikonů a publikací, které zaměňují Křesťanské sbory s hnutím „uzavřených bratří“, tj. s Darbysty. Tuto záměnu plynoucí mnohdy jen nedostatku informací, se pokoušíme i touto cestou napravit.)

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. září 2017 @ 15:22:06 CEST (308 čtenářů)
(Více... | 10771 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: ´´Uzavření bratří´´
Teologie poslal Nepřihlášený

Křesťanské hnutí plymouthských bratří má u nás obě své větve

Státem uznaná církev „Křesťanské sbory“ i tzv. „uzavření bratři“, o nichž se v odborných publikacích nepíše a o nichž snad nevěděl ani komunistický dohled nad církvemi, mají stejné kořeny. Sahají do 19. století a napájejí se z očekávání brzkého konce světa.

Britské a irské počátky 

Počátky hnutí bratří leží v Anglii a Irsku první poloviny 19. století. Bylo to období velkého náboženského oživení, kdy vznikalo velké množství různých církví a sborů. „Důvody, proč nové církve vznikaly, byly nejrůznější, často i velmi malicherné, skupinové, osobní. Mezi vážnějšími motivy se objevují - kromě motivů probuzeneckých - dva typy: Na jedné straně snaha o návrat, restauraci apoštolského křesťanství v jeho podobě ještě nezkažené pozdějším vývojem ... Na druhé straně se uplatnily motivy eschatologické až apokalyptické, očekávání zásadního zlomu, konce dějin, příchodu Božího království.“1 Tyto dva motivy hrály svou roli i při vzniku hnutí bratří.

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. září 2017 @ 15:13:52 CEST (316 čtenářů)
(Více... | 18501 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: John Nelson Darby
Teologie poslal Nepřihlášený

John Nelson Darby (18. listopadu 1800 – 29. dubna 1882) byl angloirský biblista a evangelista, jedna z vlivných postav mezi Plymouthskými bratry. Je považován za zakladatele dispenzacionalismu (učení o Boží správě věků) a futurismu (výkladové školy biblických proroctví). Přeložil Bibli z původních jazyků.

Raná léta

John Nelson Darby se narodil ve Westminsteru. Pocházel z angloirské rodiny usazené v Leap Castle v Irsku. Byl synovcem Henry D'Esterre Darbyho a své druhé jméno dostal po rodinném příteli, lordu Nelsonovi.

Darby vystudoval Westminster School a Trinity College v Dublinu s výborným prospěchem roku 1819. Během studia se stal hluboce věřícím křesťanem. Nastoupil práci u soudního dvora, ale cítil, že toto povolání není konzistentní s jeho křesťanskou vírou. Přijal proto ordinaci duchovního Anglikánské církve v Irsku. Roku 1825 byl ordinován jako diakon a následujícího roku se stal knězem.

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. září 2017 @ 14:04:28 CEST (220 čtenářů)
(Více... | 3708 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Bůh není mrtev. A církev?
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

V osobně laděném textu autorka vysvětluje, proč se rozhodla opustit církev a jít duchovní cestou samostatně. Kritika konkrétních podob církevního života se soustřeďuje do tří okruhů – náboženského, politického a sociálního.

Církev jako náboženský problém

Když jsem před několika lety opouštěla poklidný přístav Českobratrské církve evangelické (ČCE), připadala jsem si jako Kryštof Kolumbus. Čekala mě duchovní cesta, u které nebylo zdaleka jasné, zda dopluju ve zdraví k pouze tušenému břehu na druhé straně, zda takovou cestu přežiju, jak dlouho to může trvat, jestli se nakonec přece jen nevrátím... Pak jsem vyplula. 

Tato pouť mě obohatila o poznání, že „nový svět“ skutečně existuje, ta země je veliká a rozmanitá, takže se nedá popsat pár slovy, každá část je jiná a každý si v ní najde kout, kde se mu dobře žije. Na cestě jsem potkala mnoho dalších mořeplavců, častokrát jsme pluli stejným směrem, i když každý dával přednost své vlastní lodi vzhledem k nepříjemným zkušenostem s rozkazy kapitánů v minulosti a vzhledem k podivnostem v konstrukci jiných lodí. Často jsme se navštěvovali a pojí nás hluboká přátelství, i když se nevídáme pravidelně jednou za týden.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 03. červenec 2017 @ 22:44:59 CEST (618 čtenářů)
(Více... | 16897 bytů | 6 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Ježíšova modlitba za nás: Paradoxy Velekněžské modlitby
Teologie poslal Nepřihlášený

Již nejsem ve světě, ale oni jsou ve světě, a já jdu k tobě. Otče svatý, zachovej je ve svém jménu, které jsi mi dal; nechť jsou jedno jako my. Dokud jsem byl s nimi, zachovával jsem je v tvém jménu, které jsi mi dal; ochránil jsem je, takže žádný z nich nezahynul, kromě toho, který byl zavržen, aby se naplnilo Písmo. Nyní jdu k tobě, ale toto mluvím ještě na světě, aby v sobě měli plnost mé radosti. Dal jsem jim tvé slovo, ale svět k nim pojal nenávist, poněvadž nejsou ze světa, jako ani já nejsem ze světa. Neprosím, abys je vzal ze světa, ale abys je zachoval od zlého. J 17, 11 - 15

Možná jste sami zažili, nebo slyšeli následující příběhy. Nasloucháte rodičům, kteří řeší problémy svých malých dětí, které někdo odstrčil na pískovišti, jenže vy řešíte, že vaše ratolest před svatbou s někým spí. Nasloucháte, jak někdo řeší problémy, jakou pro svoje dítě vybrat střední nebo vysokou školu, jenže vaše dítě končí základku se čtyřkami a nemůže se dostat ani na střední. Nebo po dvaceti letech výchovy ve vaší křesťanské rodině vám vaše již pokřtěné dítě oznámí, že s Bohem už nechce mít nic společného. 

Nechápete, kde jste udělali chybu, nechápete, proč se to stalo zrovna vám, když jiní lidé se sboru vždy dávali přednost chalupě a závodnímu sportu svých dětí, sbor pro ně byl tím posledním, co řešili, a přesto se jejich děti na rozdíl od těch vašich následují Krista. Nechápete, nevidíte v tom všem logiku a cítíte vinu. Nebo jednoho dne na adresu svých dětí slyšíte diagnózu „nemoc vašeho dítěte je neléčitelná“. V těchto a mnoha dalších příkladech se zračí hluboká bezmoc. Už svým dětem nemůžete pomoci. Už je neochráníte jako kdysi na pískovišti nebo když doslali rýmu. Nechci vzbuzovat pochmurnou náladu. Jen chci ukázat na následující, co mi vrtá hlavou, když čtu následující dvě záhadné věty z Velekněžské modlitby: 
Vložil: Mainstream v Úterý, 30. květen 2017 @ 21:40:56 CEST (461 čtenářů)
(Více... | 11587 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Modlitby za Bobbyho
Etika poslal Nepřihlášený

Modlitby za Bobbyho (anglicky: Prayers for Bobby) je televizní film natočený v roce 2009, vycházející z knihy Leroye F. Aaronse "Modlitby za Bobbyho: Matka, která se srovnala se sebevraždou svého syna gaye", která  je sama založená na základě skutečné životní události a odkazu Bobby Griffitha, mladého gaye, který se zabil kvůli náboženské netoleranci jeho matky a komunity. 

Příběh Mary Griffith natočený podle skutečné události ukazuje silně nábožensky založenou americkou rodinu, která žije v dokonalosti do té doby, než se Bobby Griffith svěří svému staršímu bratrovi, že je gay. Matka posedlá vším, co říká bible, Bobbymu život nijak neulehčí. Bobby je vyloučen z rodiny a odstěhuje se ke své sestřenici do Portlandu. Nezvládá neustálé obviňování od své matky a spáchá sebevraždu. 

Bobbyho matka si po pár měsících od jeho smrti začíná uvědomovat, že je víc rodin, které mají stejný problém, jako měla ona, a začne navštěvovat náboženské spolky konzultující tyto dramatické životní příběhy. PRAYERS FOR BOBBY je příběhem o vině a odpuštění.

Vložil: Mainstream v Středa, 03. květen 2017 @ 17:19:39 CEST (478 čtenářů)
(Více... | 1184 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Život: Boží řešení našich problémů
Kázání poslal martyria

Všem, tedy fundamentalistům i ostatním, doporučuji kázání bratra Barkociho na téma "Boží řešení našich problémů"

https://www.youtube.com/watch?v=e80Po0fHKOI

Vložil: Mainstream v Středa, 03. květen 2017 @ 14:21:23 CEST (504 čtenářů)
(komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.75)

Život: Buď vděčný
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Kdyby se celá populace planety Země smrskla na vesnici o stu obyvatelích, kde by však zůstal zachován poměr různých lidských odlišností - jak by potom tahle maličkatá, různorodá vesnička vypadala?

Tak to přesně bylo předmětem pátrání Philipa M. Hartera, lékaře z Nemocnice u Stanfordské Univerzity.

Tady jsou výsledky jeho výzkumu:...

Ve vesnici by žilo:

55 Asiatů

21 Evropanů

14 obyvatel ze Západní polokoule

8 Afričanů

52 žen

48 mužů

70 "barevných"

30 bělochů

70 jiného vyznání

30 křesťanů

89 heterosexuálů

11 homosexuálů

Vložil: Mainstream v Úterý, 18. duben 2017 @ 21:14:21 CEST (283 čtenářů)
(Více... | 3091 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1.5)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.35 Seconds