Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Sabina   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 5175, komentáře < 7 dní: 6, komentářů celkem: 4935, adminů: 23, uživatelů: 2395
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 340 079

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 11 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Život: Kalvinismus: Něco bylo strašně špatně
Svědectví poslal Nepřihlášený

V rubrice Koutek pro ex-kalvinisty na stránkách sitviry.cz vyšlo svědectví muže, který opustil kalvinismus.

Vložil: Benjamin v Sobota, 10. říjen 2020 @ 08:26:27 CEST (108 čtenářů)
(Více... | 354 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Podvolí se BJB státnímu omezení bohoslužeb?
Principy poslal Nepřihlášený

Zítra, 30.9. má ministr zdravotnictví, plukovník Prymula navrhnout vládě vyhlášení nouzového stavu kvůli zavedení omezení "volnočasových aktivit" a vzdělávání. Premiér Babiš již avizoval, že to podpoří.

Vzhledem k tomu, že oba jsou stoupenci okultismu, nelze čekat nějakou vstřícnost k církvím.

Podvolí se sbory a celá BJB naprosto nebiblickému omezení bohoslužeb? Navíc za situace kdy žádné reálné nebezpečí nehrozí?

Připomínám, že za první polovinu roku 2020 zemřelo o 500 lidí méně než v předchozím roce, tedy žádná strašná pandemie se neprojevila a v současnosti počet zjištěných nakažených, i přes masivní testování, klesá.

Boží vůle nepochybně je, aby se Církev fyzicky scházela a mimo jiné si připomínala památku večeře Páně. Ve Skutcích čteme, že tak Církev činila i když věřícím hrozil trest smrti.

Nezanedbávejte společná shromáždění, jak to někteří mají ve zvyku, ale napomínejte se tím více, čím více vidíte, že se blíží den Kristův. (Židům 10:25)
Dále např. 1K 11:24-25

Vložil: Mainstream v Středa, 30. září 2020 @ 10:24:59 CEST (161 čtenářů)
(Více... | 2066 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Život: Léčebná kůra intelektuální pýchy a moje cesta k víře
Svědectví poslal Nepřihlášený

Moje cesta k víře byla trnitá. Mé obrácení bylo dramatické. Z nervózního intelektuála se stal usměvavý bráška s Biblí v ruce. Téměř ze dne na den. Přátelé, kteří mě k víře přivedli, byli lidé neučení a prostí. Byla to ta nejlepší léčebná kúra mojí intelektuální pýchy. Zároveň se ze mě jako mávnutím kouzelného proutku stal fundamentalista.

Nějak jsem ztratil společnou řeč s nevěřícími kamarády. Zjednodušené a černobílé vidění světa, které jsem jim zvěstoval, jim šlo čím dál víc na nervy a postupně se mi začali vyhýbat. Trochu jsem si začal dělat starosti s tím, jestli je to všechno opravdu tak jednoduché a přehledné, jak tvrdím. Na každou situaci vhodný biblický veršík. Postupně a nepozorovaně se v mém srdci usídlil strach. Amputovat mozek jsem si nedokázal, i když jsem se o to poctivě pokoušel.

Vložil: Mainstream v Úterý, 29. září 2020 @ 10:05:38 CEST (60 čtenářů)
(Více... | 4712 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Úvaha prof. Hellera na sklonku života
Svědectví poslal Nepřihlášený

V roce 2008 zemřel jeden z předních českých biblistů profesor Jan Heller. Ve vědomí, že jeho putování životem se již chýlí ke konci, poslal v roce 2004 pro server www.vira.cz několik myšlenek k tomuto tématu. 

Putování

Rodíme se jako malá bezbranná holátka. Na čas jsme ukryti v maminčině náručí, pak nás tatínek vede za ruku do světa, chvíli v něm běžíme sami, pak pokud možno s někým, a když se to vydaří, také do něj uvedeme nějaké to holátko. A máme radost, když pak se už i samo a dobře rozeběhne.

Jenže pak se přiblíží stáří, sil ubývá. Co bude dál? Někdo ulpí na tom, ba upne se k tomu, co uplývá. To rozmnožuje bolest. Někomu je však dáno zahlédnout, že náruč toho, který nás miluje, a to navzdory všemu, co jsme tu pokazili, je stále otevřená, i když už tu s námi nejsou všichni, které jsme milovali.

Vložil: Mainstream v Úterý, 01. září 2020 @ 14:27:12 CEST (112 čtenářů)
(Více... | 1597 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Diskontinuity
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Každá doba má své vlastní symptomy. Leitmotivy, které v jejím rámci nabývají na intenzitě a vystupují do popředí. Pohyby, které se s určitou neodolatelností manifestují na více či méně zjevné úrovni a tvarují podobu společnosti, její kultury a politiky. Zdá se mi, že v současnosti je jedním z těchto leitmotivů rostoucí množství diskontinuit – přerušených návazností.

Každá společnost je ustavována a udržována tradováním, zpřítomňováním minulého. Toto tradování se jistě neděje automaticky. Zpřítomnit minulé, to vždycky znamená především nově a kriticky jej prožít. Společnost, která pečuje o svou minulost, není gigantickým archivem či mauzoleem, ale spíše dílnou, ve které se to bývalé v nových podobách probouzí a refloruje. Jedině v tvůrčím aktu může se minulost stávat vyživujícím substrátem současnosti. V tomto organickém pohybu se ale mohou objevovat také trhliny. Rozpínající se místa společenské amnézie. A právě takových trhlin můžeme kolem sebe vidět víc než dost.

Kritický či přímo odmítavý vztah k minulosti přitom není jevem nijak novým. Postmoderní dekonstrukce ohlašovala náš současný stav už před čtyřmi desetiletími. Za tu dobu se ale do značné míry vědomý rozchod s minulostí proměnil v nevědomou ztrátu paměti. Zdá se, jako by k tradování chyběla motivace. Svou podstatnou roli v tom určitě hraje i akcelerace digitálních technologií. Jako by se přílišné lpění na kulturní a myšlenkové kontinuitě k naší aktuální situaci zkrátka nehodilo. Minulost jako by odváděla pozornost od neodolatelné přítomnosti. Z kontemplativního imperativu dálněvýchodních tradic „žít v přítomném okamžiku“ se stala západní parafráze: „nechat se plně pohltit přítomností“. Nedostává se při tom vědomí, že to ani zdaleka není to samé.

Vložil: Mainstream v Úterý, 01. září 2020 @ 14:25:28 CEST (110 čtenářů)
(Více... | 4955 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Dokumentární filmy o životě Norberta Fabiána Čapka
Historie českých baptistů poslal Nepřihlášený


Dokumentární film o okolnostech, které Norberta Fabiana Čapka přivedly do Brna a jeho životě a službě tam

Dokumentární film o posledních dvou letech Čapkova života, tragicky poznamenaných událostmi druhé světové války, až po jeho smrt v koncentračním táboře.

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. červen 2020 @ 10:14:14 CEST (101 čtenářů)
(komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Norbert Fabián Čapek - výročí misionáře dvou náboženských společností
Historie českých baptistů poslal Nepřihlášený

Norbert Fabián Čapek (3. června 1870 v Radomyšli – 30. října 1942 v Dachau) byl výraznou postavou české společnosti přelomu 19. a 20. století. Díky vysokému nasazení reprezentoval několik tehdejších tendencí: tíhl k náboženské alternativě vůči většinovému katolictví, snad až příliš těsně spjatému s habsburskou dynastií, hořel pro pokrok a s velkým optimismem se upínal k budoucnosti, pokrok spatřoval především ve vyřešení naléhavých sociálních problémů a pro tento pokrok pracoval osvětovou činností, v níž dokázal zkombinovat nejrůznější ideje a populární podoby vědy (psychologie a sociologie) a ještě přidat umělecká vyjádření.

Čapek byl člověkem dvou životních etap: v mládí konvertoval ve vídeňském sboru baptistů a brzy se stal baptistickým kazatelem a misionářem. Zásluhu měl především na založení a růstu baptistického sboru v Brně, kde působil mezi lety 1898 a 1913 a odkud řídil misii na Moravě a Slovensku. Ve válečných letech byl kazatelem ve Spojených státech, ale s baptismem se postupně rozcházel.

Vložil: Mainstream v Středa, 10. červen 2020 @ 14:02:36 CEST (137 čtenářů)
(Více... | 2497 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Můj syn je gay
Etika poslal Nepřihlášený

Jedno z našich dětí je gay. Co jsme udělali špatně? Kde se stala chyba? Hledala jsem vinu u sebe a nedokázala se s tím vyrovnat. Vždyť jsme stejně vychovávali i jeho sourozence a žádný z nich gay ani lesba není. Co se to stalo? Hryzalo to ve mně a ptala se, jestli jsem ho špatně vychovala. On ale říkal, že ne, že se tak prostě narodil a že si to nemám vyčítat. Svou orientaci začal poznávat na druhém stupni základní školy. Sice se dvakrát pokusil navázat vztah s děvčetem, ale nešlo to.

Na jednu bolest navazovaly další. Moc mě mrzelo, že jsem byla poslední, kdo se to dozvěděl. Ale pak jsem pochopila, že je pro dítě hrozně těžké takovou věc doma oznámit. Syn nám to řekl, když mu bylo 23 let, skoro deset let se s tím vyrovnával sám a bez mámy.

Vložil: Mainstream v Úterý, 26. květen 2020 @ 20:46:26 CEST (158 čtenářů)
(Více... | 4551 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Život: Ján Szőllős - Som v politike
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Krátke slová, ktorých význam si ešte plne neuvedomujem. Do politiky som vstúpil vlastne už tým, že som sa rozhodol kandidovať vo voľbách do NR SR. Vlastne do „politiky“ som sa v určitom zmysle miešal už od svojej mladosti. Čítal som noviny a sledoval politické dianie už od pubertálneho veku. Aktívne som sa prvýkrát zapojil do politiky v roku 1988, keď som sa po skončení vysokoškolského štúdia rozhodol, že chcem urobiť to, čo je v mojich silách, aby padla komunistická totalita.

Vstúpil som preto do disidentského Hnutia za občiansku slobodu a v mene tohto hnutia som podpísal v januári 1989 výzvu, aby v ústave Československa nebola zakotvená vedúca úloha Komunistickej strany. Táto výzva bola aj zverejnená.

Po nežnej revolúcii ma pozvali, aby som kandidoval v prvých slobodných voľbách v roku 1990 do parlamentu. Vzhľadom na svoj vek a málo životných skúseností som to odmietol, ale povedal som, že možno niekedy neskôr budem kandidovať.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 21. květen 2020 @ 10:22:58 CEST (199 čtenářů)
(Více... | 3275 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Život: Z historie českých baptistů - Václav Zinecker
Historie českých baptistů poslal Nepřihlášený

Václav Zinecker (česky také Cinekr) působil za svého mládí ve Freiburgu v Slezském Prusku. V roce 1872 se přestěhoval do Broumova, kde se seznámil s misionářem Magnusem Knappem. Pod jeho vlivem se nechal roku 1875 ve Freiburgu pokřtít a připojil se k baptistům.

Z existenčních příčin se v roce 1874 přestěhoval do Hleďsebe u Prahy, kde založil firmu na výrobu mazadel, laků atd. a dovoz ruských a amerických olejů. Po přestěhování do Hleďsebe začal u sebe konat baptistické pobožnosti, které vedl August Meereis. V roce 1885 byl v jeho domě v Hleďsebi založen první baptistický sbor v Čechách, jehož kazatelem se stal Jindřich Novotný.

Vložil: Mainstream v Úterý, 12. květen 2020 @ 08:53:35 CEST (121 čtenářů)
(Více... | 1818 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Řekni ďáblovi ne! (75 let od popravy Dietricha Bonhoeffera)
Svědectví poslal Nepřihlášený

Zápasil o opravdovost křesťanství, o následování Krista, o pravé vyznavačství – až ho tyto vnitřní postoje, které neměly daleko k pacifismu, přivedly ke konspiraci proti Hitlerovi. Na Zelený čtvrtek uplynulo 75 let od popravy Dietricha Bonhoeffera (1906–1945). 

Za svých takřka 50 let praxe,“ zavzpomínal později táborový lékař, který dohlížel na jeho popravu, „jsem nezažil, že by někdo čelil smrti s takovou odevzdaností do vůle Boží.“

Než byl Dietrich Bonhoeffer přivezen k samým hranicím Čech do Flossenbürgu k exekuci, strávil dva týdny v Buchenwaldu a předtím dva roky v berlínském věznění. Až do chvíle, než se prokázala jeho provázanost se skupinou, která se v červenci 1944 pokusila o odstranění Hitlera (Operace Valkýra, kterou měl spustit atentát provedený důstojníkem wehrmachtu Stauffenbergem), bylo jeho vězení poměrně mírné. Směl přijímat návštěvy, číst knihy, které mu rodina nosila, a psát dopisy. Výběr z těchto dopisů, vlivných v pozdějším teologickém diskursu, vyšel u nás ve svazku Na cestě ke svobodě.

Vložil: Mainstream v Pátek, 10. duben 2020 @ 19:56:02 CEST (162 čtenářů)
(Více... | 11638 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Tragédie Jeana Vaniera
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Po dobu jednoho roku jsem působil jako dobrovolník v jedné z komunit Archy v Lyonu. Žil jsem tam spolu s lidmi s mentálním postižením a dalšími dobrovolníky v domě rodinného typu. Bylo nás zhruba šest přátel s postižením a stejný počet asistentek a asistentů a sdíleli jsme každodenní život i práci v různých dílnách, na bázi rovnosti. To mě právě na Arše Jeana Vaniera oslovilo. Všiml si, že lidé s mentálním postižením se s druhými setkávají výhradně jako se svým rodinným příslušníkem, psychiatrem, lékařkou, pečovatelkou, atp. A že jim vlastně chybí normální horizontální vztahy. Setkávat se s někým jen tak. Zažívat obyčejné přátelství bez podmínek. Asistentům a asistentkám zase Archa nabídla jedinečnou zkušenost života s lidmi jinak obdarovanými, kteří mají často dar spontánně nabourávat naše zavedené jistoty a předsudky. Tenhle důraz na rovnost lidí s postižením i bez a jeho různé teologické implikace mne vlastně hodně oslovily už v textech Jeana Vaniera a v několika duchovních cvičeních pod jeho vedením, kterých jsem se účastnil, a vedly mě k tomu, že jsem se pro tuhle zkušenost vůbec rozhodl.

Když jste se setkali s Jeanem Vanierem, jako by z něj přímo vyzařovaly evangelijní ctnosti. Těšil se veliké úctě nejen proto, že měl obrovský dar slova, ale hlavně proto, že reálně pomohl změnit pohled církve i společnosti na lidi s mentálním postižením. Tím víc jsou zdrcující zpětná odhalení: Jean, pokorný zastánce našich bratrů a sester s postižením, nemilosrdně a navíc podle určitého duchovně-manipulativního vzorce ničil životy ženám.

Vložil: Mainstream v Středa, 25. březen 2020 @ 16:29:43 CET (138 čtenářů)
(Více... | 6002 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Ekumenický odkaz Františka Kolátora
Historie českých baptistů poslal Nepřihlášený

Křesťanství bylo v samém počátku laickým a charismatickým hnutím. A je možno říci, dokud bylo laickým hnutím lidovým, dokud bylo zájmem i životem lidí, kteří tvořili církev bez privilegií, jež neměla výsadního postavení ve společnosti, dotud bylo křesťanství skutečně ohrožující silou pro život společnosti. Není pochyb o tom, že i v době reformační nejsilnější hnutí byla ta, jichž se zmocnil lid. Platí to dodnes. Příkladem je průkopník českého ekumenismu František Kolátor.

Narodil se před sto lety (12. prosince 1877) v Kšelích na Českobrodsku: horlivý vyznavač evangelia a sociálních zásad Ježíšových, evangelický novinář a jeden z prvních tajemníků Kostnické jednoty, laický kazatel Bratrské jednoty Chelčického. Vyrůstal ve skromných poměrech a v mládí si musel přivydělávat, aby mohl studovat. Podobně jako pozdější předseda Kostnické jednoty prof. Frinta rozešel se již jako gymnasista s vládnoucí církví, aby se stal jedním z předních laických pracovníků v evangelickém hnutí.

Vložil: Mainstream v Sobota, 21. březen 2020 @ 22:24:51 CET (102 čtenářů)
(Více... | 7929 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Z Íránu uprchla za lepším životem, ve Švédsku přivedla k Bohu 1500 muslimů
Misie poslal Nepřihlášený

Z Íránu utekla přes hory do Turecka, kde čelila domácímu násilí a uvěznění. Ve Švédsku Annahit Parsanová zase čelila těžkým začátkům. Její příběh může být inspirativní pro mnoho křesťanů.

Parsanová konvertovala z islámu na křesťanství a přes nepravděpodobné geografické a duchovní pozadí, oslovuje muslimy evangeliem – což je pro ni veliké osobní riziko.

Nyní je vysvěcenou farářkou ve švédské státní církvi a říká, že během posledních pěti let pomohla přivést ke Kristu téměř 1500 muslimů.

Vložil: Mainstream v Středa, 11. březen 2020 @ 11:30:35 CET (104 čtenářů)
(Více... | 3112 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Absurdní*) stav ve sboru BJB Lovosice
Sborový život poslal Nepřihlášený


No, není to absurdní?

Právě dnes je to rok, co se nic netušící členové sboru BJB v Lovosicích na sborové schůzi dozvěděli, že jejich staršovstvo spolu s kazatelem rozhodlo, že nastal čas, aby sbor opustil BJB...
Vložil: Benjamin v Pondělí, 14. říjen 2019 @ 22:40:25 CEST (546 čtenářů)
(Více... | 2141 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Joshua Harris se omluvil za svou knihu S nikým nechodím a nejsem cvok
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Joshua Harris, autor evangelikálního bestselleru S nikým nechodím a nejsem cvok a bývalý pastor amerického nedenominačního sboru Covenant Life Church v Marylandu, koncem července na svém instagramu oznámil, že již není křesťanem.

Joshua Harris proslul zejména knihou „S nikým nechodím a nejsem cvok“, kterou napsal ve svých 21 letech a která od roku 2003 vyšla již čtyřikrát i v češtině. Zejména mezi americkými evangelikálními křesťany kniha způsobila revoluci: Do kultury, ve které bylo normální už od základní školy neustále s někým nezávazně randit, vnesla radikální názor, že chození, které nevede ke svatbě, je špatné. V USA to leckde vedlo až k tomu, že se mladí křesťané báli vstoupit do vztahu, nebo se dokonce přestali s lidmi opačného pohlaví přátelit – a dodnes to Harrisovi vyčítají.

Na podzim 2018 se proto Harris za své knihy (kromě „S nikým nechodím a nejsem cvok“ ještě „My dva spolu“ a „Ani ň“) veřejně omluvil a zastavil jejich další vydávání. Natočil také dokument „I Survived I Kissed Dating Goodbye“ (Přežil jsem knihu S nikým nechodím a nejsem cvok), v němž se postavil svým kritikům tváří v tvář.

Vložil: Mainstream v Neděle, 06. říjen 2019 @ 14:39:35 CEST (304 čtenářů)
(Více... | 3969 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Život: Historie cestovky Thomase Cooka: Od protialkoholního tažení po finanční krach
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Thomas Cook. Tato dvě slova se stala synonymem moderního pojetí cestovního ruchu, ale též bohaté tradice sahající hluboko do 19. století. S tím je však nyní konec. Jedna z nejstarších cestovních kanceláří světa, jejíž služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně, kvůli finančním problémům zkrachovala. Británie teď musí dopravit domů desítky tisíc lidí, kterým cestovka již nemohla zaplatit zpáteční lety.

Na počátku hromadného turismu stál baptistický pastor Thomas Cook a alkohol. Důvodem tehdy nebylo v první řadě zprostředkovat lidem zážitky z nových míst, ale odradit je od konzumace alkoholu. Cook byl totiž zapřísáhlým odpůrcem alkoholu a členem protialkoholového hnutí, na podporu abstinence pořádal různá setkání a procesí.

Není divu, že první zájezd, který v roce 1841 zorganizoval, byla cesta vlakem z Leicesteru do Loughborough na schůzku abstinentů. Cook na ni tehdy dopravil 570 lidí. Železniční společnost mu poskytla malou odměnu za prodané jízdenky. V ceně za jeden šilink byla zpáteční jízdenka otevřeným vozem třetí třídy, chléb se šunkou a šálek čaje.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 26. září 2019 @ 14:29:56 CEST (166 čtenářů)
(Více... | 4226 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Rusko: státem zapečetěná baptistická modlitebna
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Ruské zákony regulující činnost náboženských uskupení jsou komplikované, na mnoha místech si protiřečí a často jsou také aplikovány zcela nesystematicky. Nedávno bylo členům jednoho křesťanského společenství znemožněno používat k bohoslužbám budovu, ve které se scházeli již dvacet let.

Baptisté ve Verchněbakanském (Novorosijsk) po celou dobu využívali k bohoslužbám dvoupodlažní obytný dům. Nikdy s tím neměli žádné problémy, až na jaře 2018 přišlo nové zastupitelstvo a s ním také změna postoje k náboženským skupinám. Jedna modlitebna ve městě byla zdemolována, jiné skupině křesťanů bylo zakázáno objekt používat. Vchod do domu používaného baptisty ve Verchněbakanském byl začátkem července zapečetěn.

Vložil: Mainstream v Pátek, 20. září 2019 @ 15:13:06 CEST (169 čtenářů)
(Více... | 4102 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Rozhovor s Šimonem Petrem
Zamyšlení poslal mysli

V den, kdy byla z BJB vyloučena Topolka jsme četli ve Slovech života toto Slovo:

27.4. 2019 Slova života

Rozhovor s Šimonem Petrem

Ježíš mu řekl: „Amen, amen, pravím tobě, když jsi byl mladší, sám ses přepásával a chodil jsi, kam jsi chtěl; ale až zestárneš, vztáhneš ruce a jiný tě přepáše a povede, kam nechceš.“

(J 21,18)
Vložil: Benjamin v Středa, 01. květen 2019 @ 08:54:32 CEST (390 čtenářů)
(Více... | 1599 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Život: Sbohem Topolko, sbohem týraní baptisté v Lovosicích, sbohem baptismu v BJB
Dokumenty poslal Nepřihlášený


Sbory BJB se na Sjezdu delegátů vysmály týraným baptistům v BJB Lovosice, vyloučily Topolku a poslušně zvedaly ruce podle pokynů McArthurovců.


Zde je usnesení Sjezdu:
Vložil: Benjamin v Neděle, 28. duben 2019 @ 09:34:31 CEST (856 čtenářů)
(Více... | 6442 bytů | 9 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.4)

Život: Texaský baptistický pastor, který schvaloval útok na gay klub, odstoupil
Etika poslal Nepřihlášený

Kontroverzní texaský pastor Donnie Romero, který podpořil teroristický útok na floridský gay bar Pulse, kde útočník v roce 2016 zastřelil 49 lidí a dalších 53 zranil, odstoupil z funkce. Romero, který hájil střelce tím, že zbavil svět několika sodomitů, nyní svůj odchod podle televize ABC News zdůvodnil tím, že svou ženu podváděl, platil si prostitutky, hrál hazard a holdoval alkoholu.

"Chtěl bych se omluvit. Lhal jsem tolika lidem," řekl Romero. Přiznal se, že za jeho odchodem z baptistického kostela ve Fort Worth v Texasu je jeho zhýralý život.

"Jezdil jsem do Jacksonville, chodil jsem tam do kasina a pil. Byly tam dívky, které se prodávaly, a já jsem svou ženu mnohokrát podvedl. Často jsem pil a holdoval hazardu. Také jsem kouřil trávu," dodal.

Vložil: Mainstream v Pátek, 11. leden 2019 @ 14:22:39 CET (334 čtenářů)
(Více... | 1858 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Azyl pro čínské křesťany - Příběh Evy
Svědectví poslal Nepřihlášený

Přinášíme první z příběhů žadatelů o azyl, kteří v České republice čekají již druhý rokem na rozhodnutí našich úřadů. Pro jejich bezpečnost nezmiňujeme žádné konkrétní město ani místo, ostatní jména jsou vynechána a podepisujeme je přezdívkou. Pro tuto ženu jsme vybrali jméno Eva. 

Jsem křesťanka, věřím v Boha od roku 2010. Moje matka věřila v Boha už když jsem byla teenager. V té době k nám často přijížděla policie a obtěžovali nás. Později během nehody zemřel můj otec a matka z toho onemocněla. Nicméně policie nás nepřestala sledovat a opakovaně mé matce vyhrožovali, pokud jim nevydá křesťanskou literaturu. Tlak byl tak veliký, že má matka téměř spáchala sebevraždu. Často jsme se stěhovali, ale policie nás vždy brzo našla. Během méně než dvou let jsme se stěhovali čtyřikrát. Často jsem si měnila telefonní čísla, aby mě nemohli sledovat.

V červnu 2012 byl policií zadržel bratr z církve, kterého jsme často hostili. V prosinci jsem byla zadržena já sama, ve chvíli, kdy jsem zvěstovala evangelium. Bez předložení jakýchkoliv dokladů mě násilím prohledali, vyfotili a naložili do přepravního prostoru policejního auta. Po příjezdu na policejní stanici mě vyslýchali dva policisté a dvě policistky. Chtěli znát informace o mé osobě a informace o sboru. Vzali mi otisky a vzorky krve. Vyhrožovali mi, že pokud jim neřeknu všechno o sboru, tak mě pošlou městského vězení a nebo mě dokonce zabijí. Také dodali, "člověk může žít dobrý život pouze když věří v Čínskou komunistickou strana (CCP). Je správné následovat CCP. Pokud věříš v Boha, půjdeš do vězení. A proto bys měla přestat věřit v Boha."

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. říjen 2018 @ 10:02:30 CEST (182 čtenářů)
(Více... | 5820 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Sto let Českobratrské církve evangelické – pohled zvenčí
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Tento článek bych nenapsal, kdybych k tomu nebyl vyzván přímo lidmi z Českobratrské církve evangelické. Hned po pádu komunistické vlády jsem totiž s drtivou většinou tehdejšího holešovického sboru tuto denominaci opustil. Domnívám se ale, že netrpím syndromem nevyrovnání se s původní denominací. (Tento syndrom je poměrně častý. Pokud někdo opustí třeba katolickou církev, bývá z něj někdy zarytý antikatolík. Pokud někdo opustí charismatický sbor, může se z něj stát zarytý anticharismatik.)

Pochopitelně nemohu psát mnoho o atmosféře v ČCE před druhou světovou válkou. Něco jsem sice věděl od vyprávění pamětníků, ale mé dojmy jsou velmi kusé. Jsem ročník 1949, a tak jsem mohl ČCE zakoušet a pozorovat jen po druhou polovinu minulého století.

Vložil: Mainstream v Úterý, 18. září 2018 @ 10:05:35 CEST (194 čtenářů)
(Více... | 4119 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Prolomení církevního tlumiče
Sborový život poslal Nepřihlášený

Dnes končíme s přednáškovou sérii Prolomit ticho, kde jsem se pět týdnů snažil ukázat důležitost odvahy. Je to proto, že kdykoliv ve správný čas prolomíme ticho, otevřeme dveře alternativní budoucnosti. Díky tomu může jediný a zcela obyčejný člověk změnit dějiny. Naše slova, naše skutky, naše modlitby, naše zastání – to vše může změnit chod událostí, a spustit lavinu změn, nebo to může vytvořit nenápadnou díru do zdi, která se zdá být neprolomitelná.

V sérii jsme se tedy podívali na roli křiku (nebo modliteb, chcete-li) utlačovaných, na vykoupení ze strachu bezvýznamnosti, na radikální výzvu, která Ježíšovi otevřela dveře ke službě pohanům, a na Ježíšovo povolání stát proti rozzlobenému davu. Dnes se podíváme dovnitř církve na prolomení církevního tlumiče.

Abych vám vysvětlil, o čem budu mluvit, povyprávím vám vzpomínku na jednoho člověka, který nás krátce v Elementu navštěvoval. Byla to mladá žena z USA, která sem do Hradce přijela vyučovat angličtinu. Protože byla křesťanka, někdo ji poradil, aby k nám začala chodit. Když sem přišla, zhrozila se. Ne, nevadilo ji, že se scházíme v kině, s hudbou ani hlasitostí taky neměla problém. Byla ale z církve, kde upřímně věří tomu, že by žádná žena neměla kázat, vyučovat a vést. Když přišla k nám, s hrůzou zjistila, že u nás tohle všechno ženy dělají. A že dokonce máme více žen, které kážou a vyučují, než mužů. A že v LeadTeamu Elementu je více žen než mužů. Bylo to pro ni velmi nemilé překvapení.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 02. červenec 2018 @ 15:23:10 CEST (495 čtenářů)
(Více... | 13603 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Pomalá genocida křesťanské komunity v Myanmaru
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Násilí ze strany myanmarské armády se netýká jen muslimských Rohingů. Cílem útoků se stává také převážně baptistická komunita Kačjinů, jejíž příslušníci před nálety na civilní obyvatelstvo masově prchají do sousední Číny.

Z Myanmaru přicházejí zprávy o dalším násilí vůči menšinám. Vedle dříve dokumentovaných útoků tamní armády na muslimské Rohingy, které neustaly ani po faktickém nástupu laureátky Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij do čela státu, stojí zatím mimo pozornost světové veřejnosti násilí proti obyvatelům státu Kačin na severní hranici s Čínou.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 31. květen 2018 @ 19:50:43 CEST (261 čtenářů)
(Více... | 3006 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Hrdina a padouch: dvě letošní výročí
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Dnes, 4. dubna 2018, je tomu přesně 50 let ode dne, kdy výstřely vraha usmrtily Martina Luthera Kinga (1929–1968), baptistického kazatele a představitele amerického hnutí za lidská práva. A letos 18. listopadu to bude 40 let ode dne, kdy jiný Američan, James W. Jones (1931–1978), přemluvil své následovníky v náboženském společenství Svatyně lidu[1] k hromadné vraždě a sebevraždě, při níž tento podvečer zahynulo 907 lidí.[2] Oba muži zemřeli v důsledku použití střelné zbraně: první byl zastřelen úkladným vrahem, je právem oslavován jako národní hrdina a někteří Američané dnes slaví Den Martina Luthera Kinga, druhý se v sebevražedném úmyslu nechal zastřelit svou nejbližší spolupracovnicí a je – rovněž pochopitelně – ještě i po smrti nenáviděn, a to hlavně příbuznými obětí vražd a sebevražd.[3]

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. duben 2018 @ 13:57:55 CEST (301 čtenářů)
(Více... | 6655 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Nejméně dva důvody pro odmítnutí čínských uprchlíků nejsou oprávněné
Společnost poslal Nepřihlášený

Mezi argumenty, které mají ospravedlnit neudělení azylu čínským křesťanským uprchlíkům (psali jsme o něm zde či zde), se v mediích objevily dva, které patří do zájmu Náboženského infoservisu. Jedním z nich je tvrzení, že u velké části z nich (údajně více než poloviny) se nejedná o skutečné křesťany, ale buď o lidi pouze předstírající víru a pronásledování, anebo o příslušníky „sekty“ jménem Církev Všemohoucího Boha, od níž se sami křesťané distancují. Druhým argumentem pak je, že příslušníci Církve Všemohoucího Boha jsou bezpečnostním rizikem, a to proto, že se jedná o „násilnou sektu“.

Církev Všemohoucího Boha je čínským novým náboženským hnutím, které vzniklo v tradici protestantismu, a to v jeho konzervativní evangelikální části. Tyto evangelikály výrazně formoval již od 20. let 20. století Ni Šu-cu (1903–1972), na Západě známý jako Watchman Nee. Jeho hnutí „domácích církví“ se rozmáhalo a ještě rozmáhá, a to navzdory pronásledování čínskými komunistickými úřady, které je nemohou ovládat ani kontrolovat. V situaci pronásledování a teologické izolace vznikají v domácích církvích věroučné inovace. Některé z nich překračují rámec křesťanské ortodoxie.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. duben 2018 @ 13:55:42 CEST (348 čtenářů)
(Více... | 3558 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Platy českých farářů zamrzly, katolická církev kvůli restitucím šetří
Církevní restituce poslal Nepřihlášený

"Říká se, že z vysokoškoláků mají nejnižší plat učitelé, ale to není pravda. Nejnižší mají kněží," popisuje katolický farář z Lesné Pavel Hověz.

Má vysokoškolské vzdělání a za sebou desítky let služby. Na účtě mu však každý měsíc přistane kolem 15 tisíc korun čistého. "Říká se, že z vysokoškoláků mají nejnižší plat učitelé, ale to není pravda. Nejnižší mají kněží," říká katolický farář z brněnské Lesné Pavel Hověz.

Znatelný nárůst výdělku v poslední dekádě nezaznamenal. A podobně zamrzlé příjmy mají i jeho kolegové po celé republice. Nejprve byla důvodem ekonomická krize. Nyní, po restitucích, se římskokatolická církev osamostatňuje od státu a zatím nedokáže kněžím výrazněji přidat.

Vložil: Mainstream v Úterý, 03. duben 2018 @ 11:47:27 CEST (231 čtenářů)
(Více... | 4032 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Pavel Černý: Ohlédnutí za životem Billy Grahama
Evangelizace poslal Nepřihlášený

Ohlédnutí za životem známého evangelisty (+ 21.2.2018)

Ve středu 21. února 2018 byl odvolán do nebeského domova dr. Billy Graham, mimořádná osobnost globálního křesťanství. Zemřel ve svých 99 letech ve svém domě v Montreatu, v Severní Karolíně. Graham bývá označován jako největší kazatel evangelia 20. století. Jeho způsob evangelizace nemusí být všem lidem blízký. Co to ale znamená v době, která akcentuje jednotu v různosti a pestrost církevní služby? Billy Graham se stal nepřehlédnutelnou osobností šíří své služby, která se dotkla milionů lidí ve 150 zemích všech kontinentů.

Vložil: Mainstream v Sobota, 24. únor 2018 @ 10:55:13 CET (305 čtenářů)
(Více... | 10254 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Život: Prezývali ho ´´pápež protestantov´´
Evangelizace poslal Nepřihlášený

Vo veku 99 rokov dnes zomrel svetoznámy kazateľ Billy Graham. Kázal aj Slovákom.

Historik náboženstva Grant Wacker v životopisnej knihe Pastor Ameriky opisuje, ako Billy Graham raz dostal od novinára otázku, čo by spravil, keby dostal od pápeža pozvanie kázať v bazilike svätého Petra v Ríme.

„Ochotne a s pokorou by som to prijal,“ odvetil Graham. „A asi rok by som strávil štúdiom, aby som sa pripravil,“ dodal vzápätí.

Billy Graham, ktorý dnes zomrel vo veku 99 rokov, patril k najvplyvnejším osobnostiam kresťanstva v uplynulom storočí. Prezývali ho „pastor Ameriky“ alebo tiež „protestantský pápež“, či „neoficiálny kaplán Bieleho domu“.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 22. únor 2018 @ 17:31:42 CET (280 čtenářů)
(Více... | 6985 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.33 Seconds