Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Petr   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 4830, komentáře < 7 dní: 10, komentářů celkem: 4522, adminů: 23, uživatelů: 2369
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 772 330

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 25 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Prohlášení: Vyjádření Arcibiskupství pražského k článku Duka vs. Halík na Lidovky.cz
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Odpověď panu Janu Horákovi týkající se článku webového portálu Lidovky.cz ze dne 11. ledna 2019

K uvedenému článku sděluje pražské arcibiskupství následující: Nejedná se o žádný osobní spor mezi prof. Tomášem Halíkem a pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou, ale jedná se o naplňování poslání katolického kněze, který je zavázán slibem poslušnosti k svému biskupu a jeho nástupcům. Jeho poslušnost je vyjádřením úcty ke svému ordináři, se závazkem být v jednotě jak naukové tak disciplinární. Kněz nemůže působit sám o sobě, protože jen biskup má tzv. plnost kněžství a biskup vysílá kněze jako své spolupracovníky do diecéze. 

Napomenutí či admonitum podle CIC není trestem, ale výzvou, upozorněním. K tomuto upozornění se rozhodl ordinář zmíněného kněze, prof. Tomáše Halíka, na základě připomínek, výtek i osobní zkušenosti, podle kterých se některá prohlášení neslučují s jednáním kněze či univerzitního profesora. Tato výtka byla konzultována se členy České biskupské konference na podzimním zasedání se závěrem, že ordinář uloží toto napomenutí, tedy důrazné upozornění, že je třeba vystupovat, jak se patří.

Vložil: Mainstream v Úterý, 15. leden 2019 @ 21:29:20 CET (210 čtenářů)
(Více... | 5372 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Vánoční dopis předsedy Výkonného výboru sborům BJB
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Sborům Bratrské jednoty baptistů v ČR

Milí bratři, milé sestry,
srdečně vás všechny zdravím v závěru roku 2018. Když se zamýšlím nad letošním děním v naší Jednotě, vnímám dvě věci. Nejprve jsem Pánu Ježíši velmi vděčný za vás, za vaši lásku i vaše upřímné úsilí žít posvěceným životem Pánu Bohu k chvále. V letošním roce jsem směl z Boží milosti navštívit řadu našich sborů a mohl jsem vnímat lásku k Bohu i lásku k lidem, touhu bratrů a sester žít z víry v Krista a sloužit světu skrze nesení evangelia. Děkuji Pánu Bohu při každé vzpomínce na vás.

Na druhou stranu všichni víme, že letošní rok byl pro naši Jednotu rokem velké zkoušky. Stačí se ohlédnout k dění okolo jarního Sjezdu delegátů a podzimní Rady zástupců sborů a víme, jaká témata námi hýbou. Vnímám to, co se mezi námi děje, jako zkoušku naší důvěry v Pána Ježíše, zkoušku naší věrnosti Pánu a poslušnosti Božímu Slovu, zkoušku naší vzájemné lásky. Kéž bychom v této zkoušce obstáli před naším Pánem.

Vložil: Mainstream v Neděle, 23. prosinec 2018 @ 22:04:27 CET (252 čtenářů)
(Více... | 2218 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Postoj staršovstva Sboru BJB v Praze 3 k Prohlášení 5 sborů
Principy poslal Nepřihlášený

Staršovstvo bere s hlubokou lítostí na vědomí touhu 4 sborů odejít z BJB a upřímně lituje, že z jejich strany nevznikl prostor k diskusi na toto téma. Jejich prohlášení vnímáme jako vyústění dlouhodobého teologického pnutí v BJB završeného postupem vůči sboru Na Topolce, jejichž teologický postoj k praktikované homosexualitě je pro nás nepřijatelný.

Písmo považujeme za závaznou autoritu pro život učedníků Krista a zápas o jeho porozumění nebývá vždy lehký. Nesouhlasíme však s prezentovaným sentimentem ve smyslu, že se BJB jako celek odchyluje od vnímání plné závaznosti Bible. Jakkoliv legitimita členství v ERC určitě není jednoznačná, není jí zároveň jistě zpochybněna závaznost Bible, či spása pouze z milosti. Ve vyjádření dále postrádáme variantu členství celé BJB v České evangelikální alianci, místo v ERC. 

Vložil: Mainstream v Pátek, 30. listopad 2018 @ 19:32:06 CET (1603 čtenářů)
(Více... | 1864 bytů | 6 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.33)

Prohlášení: Prohlášení Výkonného výboru BJB k ´´Oficiálnímu prohlášení pěti sborů´´
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Vážení bratři a sestry ve sborech Bratrské jednoty baptistů,

na jednání Rady zástupců sborů 3. 11. 2018 v Brně jsme byli seznámeni s dokumentem „Oficiální prohlášení pěti sborů a jejich stanovisko k situaci v BJB“.

Toto prohlášení bylo prezentováno zástupci čtyř sborů (Jablonec, Kroměříž, Kuřim, Lovosice), ke kterým se přidává stanice děčínského sboru v Jílovém (zástupci nebyli přítomni). Bylo nám oznámeno, že se v uvedených sborech a stanici rozhodli uskutečnit kroky vedoucí k vystoupení z Bratrské jednoty baptistů. Přestože se zdá, že vedoucí oněch sborů část svojí kritiky směřují zvláště k některým postojům pražského sboru Na Topolce (instalovaná kazatelka, postoj k praktikované homosexualitě), je zřejmé, že odsoudili BJB jako celek, ze kterého musí pro uchování čistého svědomí před Pánem vystoupit.  

Toto zevšeobecňující odsuzující hodnocení našich sborů odmítáme, je pro nás velmi bolestivé a nezakládá se na pravdě. Ve vší pokoře před Pánem církve vyznáváme, že v našich sborech máme v úctě Písmo svaté a přijímáme ho jako autoritu v otázkách víry a života, jak o tom také vydávají svědectví i naše zásady a stanoviska. Kazatelé v našich sborech upřímně, podle svého nejlepšího svědomí, s modlitbou o vedení Duchem, týden co týden usilují přinést posluchačům správný výklad Písma. Nezakrýváme skutečnost, že nemáme ve všech otázkách stejné chápání Písma, jsou mezi námi rozdíly, někdy na sebe narážíme a také spolu ve všem nesouhlasíme. Přesto vynakládáme upřímnou snahu na dosažení jednomyslnosti v základních otázkách víry a praxe. Pokud tedy autoři tohoto prohlášení hovoří o někom, kdo svévolně nakládá s Božím slovem, není to realita ostatních sborů BJB.

Zásadně odmítáme nepravdivé tvrzení, že opouštíme učení o ospravedlnění pouze z víry. To bychom ztráceli základ samotného evangelia Ježíše Krista! Je nám líto, že přes mnohé diskuse na různých setkáních (kurzy kazatelů, Rady zástupců sborů, Sjezdy delegátů) nechtějí bratři z odcházejících sborů pochopit, proč většina sborů odmítla jejich návrhy na vystoupení BJB z Ekumenické rady církví. V ERC zůstáváme především pro možnost mezi-církevní spolupráce ve službě naší společnosti (např. služba vězeňských, vojenských, nebo nemocničních kaplanů, zastávání se pronásledovaných křesťanů apod.). Členství v ERC nás neodvádí od poznané pravdy evangelia. Naopak tendence uzavírat se před jinými církvemi vnímáme jako postoje nadřazenosti. Žel, i toto byl jeden z opakujících se bodů našich jednání, přes který se bratři nedokázali přenést.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 29. listopad 2018 @ 09:44:12 CET (1434 čtenářů)
(Více... | 5815 bytů | 6 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.71)

Prohlášení: Vyjádření předsedy Výkonného výboru BJB pro Křesťan dnes k Prohlášení pěti sborů
Zprávy poslal Nepřihlášený

Předseda BJB Pavel Coufal k situaci v prohlášení pro noviny Křesťan dnes uvedl:

„Při jednání Rady zástupců sborů Bratrské jednoty baptistů dne 3. 11. v Brně vystoupili zástupci 4 sborů BJB s prohlášením o tom, že odcházejí z BJB. Zdůvodnění tohoto kroku v podstatě odráží jejich dlouhodobé postoje a směřování. Jako předseda VV BJB s tímto postojem zmíněných sborů nesouhlasím a jsem jím znepokojen. Výkonný výbor BJB o tom bude jednat 27. 11. 2018 a poskytne své prohlášení.“

Vložil: Mainstream v Neděle, 18. listopad 2018 @ 19:55:19 CET (859 čtenářů)
(Více... | 839 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Vyjádření synodní rady Českobratrské církve evangelické k Istanbulské úmluvě
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Synodní rada Českobratrské církve evangelické (ČCE) vydala stanovisko k diskuzi o Úmluvě Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (o tzv. Istanbulské úmluvě), ve kterém vyjádřila své znepokojení nad vypjatou a z jejího pohledu věcně nepřiměřenou diskuzí k dokumentu.

"Považujeme za potřebné vyjadřovat se jasně a zřetelně k důležitým otázkám veřejného života. Nepřipojili jsme se ke kategorickým soudům zaznívajícím od představitelů některých církví. Nesouhlasíme s tím, že úmluva, která má zakotvit mezinárodní standard ochrany před různými formami násilí, je rafinovaným pokusem vnést do našeho právního řádu pochybná ideologická měřítka", uvádí se ve stanovisku.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. listopad 2018 @ 10:42:15 CET (128 čtenářů)
(Více... | 5433 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Prohlášení: Můj Istanbulský coming out
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Ponořen do několika tematicky souvisejících diskuzních vláken se v tom už trochu začínám ztrácet, kde jsem co napsal a k čemu jsem se jak podrobně vyjádřil. Pokusím se tedy shrnout, k čemu jsem zatím (i díky těmto mnohým diskuzím) dospěl:

1. Svatováclavské kázání P. Piťhy v pražské katedrále považuji za demagogický úlet

2. Podporu tohoto kázání ze strany kard. Duky považuji za skandální

3. Diskuze tímto obojím vyvolané považuji za únavné, ale pro překonávání často uměle vyhloubených příkopů potřebné

Vložil: Mainstream v Pondělí, 22. říjen 2018 @ 15:40:19 CEST (436 čtenářů)
(Více... | 1958 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.42)

Prohlášení: Dopis Václava Klause prof. Petru Piťhovi
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Vážený pane profesore,

děkuji za Váš dopis, ze kterého cítím, že Vás osobně trápí reakce na Vaše nedávné kázání v katedrále. Určitě víte, že jsem nejen já, ale i celý náš Institut v této věci plně na Vaší straně. Stejně jako Vy se děsíme toho, co se dnes ve světě děje, a snažíme se na mnoha fórech doma i v cizině vystupovat v duchu Vašeho myšlení. Až budete mít chvilku času, přijďte si o tom k nám do IVK [Instititut Václava Klause] popovídat.

Výroky pana Halíka považujeme za skandální, možná s ním vstoupíme do veřejné diskuse, ale také si vždy říkáme, že mu tím zbytečně zvyšujeme statut. Něco však možná uděláme. Píšete, že akademická obec přikrčeně mlčí. Nevím, jestli jsme akademická obec, ale my v žádném případě nemlčíme.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 22. říjen 2018 @ 13:33:50 CEST (210 čtenářů)
(Více... | 1898 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.33)

Prohlášení: Prodavači strachu
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Letošní svatováclavské kázání Petra Piťhy bylo skutečně skandální (záznam na Youtube zde, pozn. red.) a fakt, že bylo proneseno v katedrále a navíc v den velké církevní i státní slavnosti, znamená, že tento skandál (opravdu „veřejné pohoršení“) nelze jen tiše přejít a „zamést pod koberec“ tak, jak se v církvi bohužel dlouho se skandály zacházelo. Právní experti se domnívají, že byla naplněna skutková podstata trestného činu rozšiřování poplašných zpráv, někteří ten projev zřejmé ztráty soudnosti omlouvají vysokým věkem mons. Piťhy.

Bohužel se nejednalo o okamžitý „úlet“, podobné a ještě skandálnější výroky se vyskytovaly v jeho kázáních a textech už několik let. Pro mne je to zvláště bolestné, protože v době našeho společného působení v „podzemní církvi“ a křesťanském disentu patřil Petr Piťha k mým nejbližším spolupracovníkům a přátelům a z té doby má opravdu zásluhy o naši církev; nyní však jsme — mnozí, kteří jsme mu kdysi byli blízcí  —  z jeho postojů a projevů opravdu konsternováni. Zdá se, že k změnám u něho došlo až s jeho vstupem do politiky v okruhu Václava Klause. Současná církevní funkce mons. Piťhy, probošt kapituly Všech svatých, je sice spíše formální, avšak znepokojující je to, že řadu let patřil k nejbližším poradcům kardinála Duky a jeho rukopis bylo možné snadno rozpoznat v mnohých církevních dokumentech. Bez kardinálova souhlasu by mons. Piťha jistě nemohl v katedrále vystupovat. 

Vložil: Mainstream v Neděle, 14. říjen 2018 @ 22:37:15 CEST (169 čtenářů)
(Více... | 5416 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.33)

Prohlášení: Prezident Jižních baptistů: Nerozdělujte se kvůli kalvinismu
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Nashville – Prezident Jižních baptistů J.D. Greear vyzval křesťany, aby neroztrhli svou jednotu kvůli teologickým neshodám, jako je kalvinismus. „Je to evangelium, které je zdrojem naší obnovy, a toto naše evangelium by mělo být naší definicí,“ ["It is the Gospel that is the source of our renewal, and it is the Gospel that should be our defining characteristic as a people,"] řekl Greear ve své první prezidentské řeči v pondělí v Nashville.

„Naše neshoda ohledně některých teologických bodů by neměla ovlivňovat naši jednotu v evangeliu,“ řekl Greear. „Kalvinismus pro mne nikdy nebyl problém … Mohu vás ujistit, že spíše není biblické sedět kolem stolu a bavit se o sporných teologických bodech, zatímco jsou lidé ztraceni a jdou do pekla.“ [Calvinism is never an issue to me.... I can assure you that what is not biblical is sitting around bickering about finer points of theology when people are lost and going to hell]

Vložil: Mainstream v Úterý, 09. říjen 2018 @ 17:53:44 CEST (102 čtenářů)
(Více... | 2156 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Prof. Petr Piťha: Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány
Rodičovství poslal Nepřihlášený

Dne 28. září 2018 ve svátek sv. Václava pronesl pan probošt Mons. Petr Piťha kázání, v němž varoval před nezájmem o věci veřejné, který může vést a vede k tomu, že zodpovědnost za nás a naše rodiny převezmou ti, kteří v zásadě usilují o její faktický rozklad.

"Vám tedy, vládcové, platí má slova, abyste se naučili moudrosti a nepadli. Kdo svatě střeží,co je svaté, budou uznáni za svaté, a kdo se o tom dají poučit, najdou omluvu. Buďte tedy žádostiví mých slov, dychtěte poučit se z nich. Moudrost září a nevadne, ochotně se dává spatřit těm, kdo ji milují, a najít těm, kdo ji hledají. Všem, kdo dychtí po jejím poznání, sama vychází vstříc. Kdo ji hned zrána vyhledá, nebude se namáhat, najde ji sedící u svých dveří. Přemýšlet o ní je ta pravá rozumnost, a kdo kvůli ní bdí, je brzy bez starostí. Sama obchází a hledá, kdo jsou jí hodni, na jejich stezkách se jim vlídně ukazuje a v každé myšlence se s nimi setkává. Počátkem rozumnosti je nejupřímnější touha poučit se, a péče o poučení, to je láska k ní. Láska pak znamená zachovávat její zákony; dbát jejích zákonů je zárukou neporušenosti. A neporušenost přibližuje člověka k Bohu. Tak touha po moudrosti přivádí až ke království. Máte-li tedy ve vážnosti své trůny a svá žezla, vy vládcové nad lidem, musíte ctít moudrost, abyste kralovali navěky."
Kniha Moudrosti  6,9-21

Vložil: Mainstream v Pondělí, 08. říjen 2018 @ 13:05:52 CEST (136 čtenářů)
(Více... | 7186 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Prohlášení: prof. PhDr. Petra Piťha: Migrace není legrace, ale velice vážný problém
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Přednáška Mons. prof. PhDr. Petra Piťhy 18. 9. 2018 v Prostějově na podporu senátorské kandidatury MUDr. Jitky Chalánkové

Migrace je skutečně velice vážný problém. Je totiž projevem roztroušené války fanatických muslimských teroristů, která zasahuje euroamerickou zónu a potažmo celý svět. Nic si nenamlouvejme. Je válka. Jde přitom o genocidní válku náboženskou. Válka není vedena jen na úrovni ozbrojených akcí. Má také tvar ideového zápasu, ve kterém se zcela konkrétně nacházíme skoro každodenně a všude. Z tohoto ideového hlediska jde o to, že již židovství a dnes i křesťanství ustanovuje svobodu myšlení, poznání a následnou zodpovědnost. Hned na začátku Bible Adam poznává stvořenou skutečnost a je k tomu Bohem vybídnut.

V islámu je Alláhem lidské poznání dáváno skrze zjevení nejprve Mohamedovi, pak kněžím. Ostatním je jimi předepisováno. Důsledkem pak je, že vedle očividné reality (muslim samozřejmě myslí a poznává) stojí nábožensky správné poznání, které určují ajatoláhové. Dochází tak k mnoha pnutím, z nichž důležité je, že platný státní zákon je podřízen kázáním v mešitě. To je podstatou Šarijá, která je diktátorským zákonem státního náboženství islámu. Jak brutálně je kdy a kde vymáhán, se projeví vzplanutím džihádu – svaté války likvidující každého jinověrce, popř. i liknavého muslima.

Fakt, že jsme ve válečném stavu, že válka není bůhví kde, ale přímo se nás týká, je dán článkem 5 smlouvy NATO, kterou jsme podepsali. Obrátí-li se kterýkoli člen na ostatní s žádostí o vojenskou pomoc, protože se cítí ohrožen, jsou ostatní povinni tuto pomoc poskytnout. Neposkytnutí pomoci je zrada, a tedy přeběhnutí k nepříteli. Nešilhejme po neutralitě. Není možná. (Byla by také ekonomicky nezvladatelně drahá.). Přejít na druhou stranu znamená vydat se všanc úhlavnímu nepříteli.

Vložil: Mainstream v Středa, 26. září 2018 @ 17:12:11 CEST (127 čtenářů)
(Více... | 13067 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Prohlášení: Reakce Pavla Coufala na článek v ŽV ´´Bouřlivý Sjezd delegátů´´
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Ohlas Pavla Coufala, předsedy Výkonného výboru BJB, na článek Bouřlivý Sjezd delegátů" zveřejněný v časopise Život víry 2018/6, str. 4.

V závěru zprávy o jednání Sjezdu delegátů (dále SD) je uvedena nepřesná informace. Jako předseda Výkonného výboru BJB jsem nezpochybnil výsledek onoho hlasování, kdy nebyl přijat návrh na vyloučení sboru Na Topolce z BJB (jak by někdo mohl z textu vyrozumět). SD BJB v tu chvíli byl usnášení schopný, toto hlasování je tedy platné a nezpochybňuji ho já, ani Výkonný výbor jako celek.

Ve zprávě se neuvádí, že SD BJB následně projednával další dva návrhy na vyloučení tohoto sboru. Když se po diskusích dospělo k tomuto hlasování, bylo zjištěno, že již SD není usnášení schopný. O tomto hlasování jsem hovořil, že by bylo třeba, aby se k němu vyjádřil následující SD (řádný či mimořádný), aby nemohlo být zpochybňováno. O těchto věcech však probíhají další jednání.

Vložil: Mainstream v Neděle, 23. září 2018 @ 23:49:20 CEST (194 čtenářů)
(Více... | 2165 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.5)

Prohlášení: Modlitební řetěz BJB - modlitební předměty ze sboru v Praze 4
Modlitební život poslal Nepřihlášený

33. týden / 13. - 19. srpna / Praha 4

Prezident italských baptistů Giovanni Paolo Arcidiacono se ve svém letním poselství ptá: „Jak se evropské státy starají o migranty? Jak dalece se státy sdílejí se svým bohatstvím s těmi, kteří žijí v podmínkách, ve kterých musejí riskovat svůj život? Jak jsou v evropských státech garantována lidská práva?“ Mezi jiným připomíná státy visegrádské skupiny, kteří jsou proti přijímání migrantů, včetně lidí, kteří jsou již na italské půdě. 

Modleme se za větší solidaritu církví a křesťanů u nás i v okolních post-komunistických zemích s lidmi vyhnanými ze svých domovů.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 20. srpen 2018 @ 21:37:31 CEST (237 čtenářů)
(Více... | 2541 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Prohlášení: Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyzývá k pomoci uprchlíkům
Společnost poslal Nepřihlášený

Česká republika oznámila, že nepřijme žádné uprchlíky ze skupiny 450 lidí, kteří uvízli v rybářské lodi nedaleko italských břehů. Premiér Andrej Babiš i ministr zahraničí Jan Hamáček vzkázali, že Česko nevyhoví naléhavé žádosti Itálie a ani jednomu z migrantů nepomůže.

Vyjadřujeme své znepokojení nad tímto postojem české vlády a vnímáme jej jako projev nesolidarity k lidem v bezprostředním ohrožení i k partnerům v rámci evropského společenství. Svým zamítavým stanoviskem se Česká republika zpronevěřuje zásadám civilizovaného světa, k němuž se chce počítat, a který stojí mimo jiné na tradici a hodnotách křesťanské víry.

Již loni v létě se na nás obrátila Federace evangelických církví v Itálii s prosbou o spolupráci v situaci, kdy pro jejich zemi představují přes moře připlouvající migranti velké a bez podpory dalších evropských zemí jen obtížně unesitelné břemeno.

Vložil: Mainstream v Středa, 18. červenec 2018 @ 18:34:13 CEST (138 čtenářů)
(Více... | 1602 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Prohlášení: Představitelé katolické a několika dalších církví odmítají Istanbulskou úmluvu
Rodičovství poslal Nepřihlášený

Představitelé římskokatolické i řeckokatolické církve, Jednoty bratrské, Církve adventistů sedmého dne, Evangelické církve metodistické, Slezské církve evangelické a. v. a Církve bratrské se společným dopisem obrátili na poslance Parlamentu před nadcházejícím rozhodováním o tom, zda-li bude tzv. Istanbulská úmluva závazná i pro ČR.

Jsou přesvědčeni o tom, že Úmluva není pro členy Evropské unie potřebná, ani přínosná, neboť všechny státy EU již nyní považují v ní zdůrazněné dodržování lidských práv a svobod za základní charakteristiku svého státu. Právní řád členských zemí je v souladu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a ani ve Smlouvě o Evropské unii nechybí zmínka o tom, že EU je založena na hodnotách úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu či dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin. Zástupci církví dále upozorňují na ideové a ideologické podhoubí předkládané Úmluvy.

Vložil: Mainstream v Úterý, 26. červen 2018 @ 22:37:55 CEST (163 čtenářů)
(Více... | 8149 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Petice na podporu manželství
Rodičovství poslal Nepřihlášený

Milí bratři, milé sestry,

byli jsme upozorněni na tuto petici, která je k dispozici již v několika našich sborech. Tato petice má za cíl podpořit tradiční manželství a rodinu a vyzývá zákonodárce k zakotvení manželství mezi mužem a ženou v ústavě naší republiky.

Jelikož jsme na SD vyjádřili svoje přesvědčení, že manželství je svazek mezi mužem a ženou, dovolujeme si vám tuto petici přeposlat.

Zvažte a dle vlastního rozhodnutí ji můžete zveřejnit ve vašich sborech.

Pavel Coufal, předseda VV BJB
Jan Jackanič, tajemník VV BJB

Vložil: Mainstream v Sobota, 23. červen 2018 @ 14:13:19 CEST (180 čtenářů)
(Více... | 2730 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Otevřený dopis Martinu Glaserovi
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Vážený pane řediteli!
Proč potlačujete svobodu uměleckého projevu? To, co předvedli 26. května 2018 na scéně Divadla Husa na provázku aktivisté z hnutí Slušní lidé, bylo přece umění, svrchované umění! Divadlo je, jak jistě víte, jakákoliv akce, která se odehrává na jevišti a má určitou výpovědní hodnotu!

A výpovědní hodnota divadelního vystoupení hnutí Slušní lidé byla – soudě podle ohlasu jejich uměleckého činu ve veřejnosti – daleko větší než hodnota vystoupení onoho těžkopádného souboru ze Slovinska! Že Slušní lidé nevytvořili žádné vlastní dílo, ale jen kazili uměleckou práci někoho jiného? Tak absurdní argument přece nepoužijete, to byste shodil sám sebe! 

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. červen 2018 @ 20:59:31 CEST (216 čtenářů)
(Více... | 2114 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Modlitební řetěz BJB - červen 2018
Modlitební život poslal Nepřihlášený

23. týden / 4. - 10. června / Lovosice

Chválíme Boha:
> za duchovní obrodu v našem obecenství
> za mnohé členy, kteří se v minulém roce rozhodli aktivně sloužit ve sboru (praktická činnost, duchovní vedení, hudební doprovod)
> za duchovní zápas s bezbožníky a falešnými učiteli v naší "jednotě", který nás nutí se více spoléhat na Pána, Jeho Slovo a milost
> za Boží Svrchovanost, která je nade vším

Prosíme Boha:
> o bázeň před Bohem a lásku ke svým bližním
> o spasení těch, kteří chodí mezi nás, ale Pánu nepatří
> o posílení ve věrném hlásání evangelia
> o zmocnění k dobrému zápasu s hříchem i falešným učením
> o brzký příchod Pána Ježíše Krista na tuto zem

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. červen 2018 @ 20:20:25 CEST (379 čtenářů)
(Více... | 3365 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Rezignace Radka Pospíšila na člena Výkonného výboru BJB s odůvodněním
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Vážení a milí, bratři a sestry, ve sborech BJB v ČR,

po zralé úvaze jsem 16.5.2018 rezignoval na funkci člena VV BJB v ČR. Chtěl bych vám touto cestou poděkovat za důvěru. Vážím si ji. Dospěl jsem však k rozhodnutí, které je odůvodněno v rezignačním dopise. Naleznete jej v příloze [viz níže].

Ještě jednou děkuji.

V Kristu

Radek Pospíšil

23.5. 2018, v Liberci

Vážený bratře tajemníku, tímto činím formálně zadost svému předešlému rozhodnutí ze dne 16.5. 2018, kdy jsem na řádném jednání VV BJB rezignoval na člena VV BJB v ČR. Rezignuji s tímto odůvodněním:

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. červen 2018 @ 17:00:36 CEST (338 čtenářů)
(Více... | 1751 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Preambule a principy Společenství baptistických sborů
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

ZŘÍZENÍ SPOLEČENSTVÍ BAPTISTICKÝCH SBORŮ

( I ) PREAMBULE

Považujeme se za křesťany a křesťanky vyznávající na základě biblického svědectví víru v ukřižovaného a vzkříšeného Ježíše Krista jako svého Pána. Věříme, že v něm k nám prostřednictvím Ducha svatého promlouvá a jedná s námi sám Bůh, náš Stvořitel a Vykupitel. Cítíme se být součástí Kristovy církve jako putujícího Božího lidu svědčícího o Božím osvobodivém díle pravdy a lásky. Z Kristova pověření poskytujeme křest na vyznání víry a vysluhujeme večeři Páně.

Vložil: Mainstream v Neděle, 13. květen 2018 @ 14:19:11 CEST (284 čtenářů)
(Více... | 1564 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Dopis předsedy VV BJB členům sborů BJB po Sjezdu delegátů 2018
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

V Brně dne 27.4.2018

Vážení bratři a sestry, správcové sborů, kazatelé, delegáti, kteří jste se účastnili minulého sjezdu, před týdnem se uskutečnil Sjezd delegátů sborů BJB v Praze. V mailové komunikaci již proběhlo sdílení různých postojů, názorů a reflexí. Dovolte mi, abych připojil i několik svých myšlenek k samotnému sjezdu i k dění v naší Jednotě.

Nejprve k průběhu jednání sjezdu. Jsem vděčný za úvod k modlitbám br. kazatele Pavla Mrázka, který nás vedl k pokoře před Pánem Bohem. V tomto klidném duchu se vedlo jednání dopoledne a velkou část odpoledne. Pokud jsme byli na sjezdu, víme, že to nemůžeme říct o závěru jednání. Po dlouhých diskusích nebyl odsouhlasen návrh na ukončení členství sboru na Topolce v BJB. Jednalo se o dalších dvou podobných návrzích. Jednání se protáhlo nad plánovaný časový rámec, někteří signalizovali, že již musí na vlak, a navíc docházelo k dalším odchodům delegátů ze sálu. Někteří odcházeli proto, že chtěli, aby sjezd přestal být usnášení schopný (tak vyjadřovali svůj nesouhlas). Jiní se možná přidávali proto, že viděli odcházet další a připadlo jim, že za dané situace není důstojné dále jednat a hlasovat v tak závažné věci, jako je vyloučení sboru z BJB. Opět převládly lidské emoce...

Vložil: Mainstream v Úterý, 08. květen 2018 @ 21:21:05 CEST (369 čtenářů)
(Více... | 7427 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Ukončení činnosti školy Dorkas
Zprávy poslal Nepřihlášený

Sjezd delegátů BJB schválil návrh VV na ukončení vzdělávání na VOŠSaT Dorkas a to ke konci školního roku 2018/19. Odhadované náklady na postupné ukončení studia budou cca 2.000.000 Kč a budou hrazené z rozpočtu kanceláře VV. Ukončení činnosti školské právnické osoby se předpokládá na konci roku 2020.

Vložil: Mainstream v Neděle, 06. květen 2018 @ 00:14:45 CEST (143 čtenářů)
(Více... | 2386 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Prohlášení Sjezdu delegátů BJB k výlučnosti manželství mezi mužem a ženou
Etika poslal Nepřihlášený

Sjezd delegátů BJB přijal návrh brněnského sboru na prohlášení:

Vítáme, podporujeme a přijímáme za své rezoluce koncilů Evropské baptistické federace 2010 a 2017, které jednoznačně potvrzují, že křesťanské manželství je ustanoveno jen mezi mužem a ženou.

Ve smyslu usnesení SD 2017 č. 18 potvrzujeme, že jakékoliv jiné formy sexuálních vztahů, ať už mimomanželských či partnerských, považujeme za hřích a porušení jasných biblických příkazů.
Vložil: Mainstream v Neděle, 06. květen 2018 @ 00:14:18 CEST (150 čtenářů)
(komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Prohlášení Sjezdu delegátů BJB o pastoračním přístupu v oblasti sexuality
Etika poslal Nepřihlášený

Sjezd delegátů BJB přijal návrh brněnského na prohlášení: 

Jsme vděčni Bohu, že nás lidi stvořil ke svému obrazu a k životu ve společenství s ním. Všichni jsme hříšníci, kteří potřebují Boží odpuštění a sílu k novému posvěcenému životu. Bůh nám toto v Kristu nabízí. V oblasti sexuality Bůh vede k věrnému manželství nebo životu v sexuální zdrženlivosti. Jsme si vědomi, že je to vnitřní zápas, který není vždy snadný. Jako sbory chceme být společenstvími, kde se v těchto našich zápasech poneseme v lásce a vzájemné úctě.

Vložil: Mainstream v Neděle, 06. květen 2018 @ 00:14:04 CEST (135 čtenářů)
(komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Prohlášení Sjezdu delegátů BJB k postoji Sboru BJB v Praze 4 Na Topolce.
Etika poslal Nepřihlášený

Sjezd delegátů schválil návrh brněnského sboru na prohlášení:

Distancujeme se od postoje Sboru BJB v Praze 4 Na Topolce, který de-facto zpochybňuje, že praktikovaná homosexualita je hřích.

Vložil: Mainstream v Neděle, 06. květen 2018 @ 00:13:48 CEST (209 čtenářů)
(Více... | 1112 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Dopis čínských křesťanů, kteří žádají o azyl v České republice
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Zveřejňujeme dopis čínských křesťanů, kteří vyjádřili poděkování za modlitby a přijetí v České republice. Azylů bylo uděleno pouze 8 a zbylých 70 bylo zamítnuto. Stále se můžete připojit k modlibě 24/7 za situaci čínských křesťanů u nás.

Vážené dámy a pánové,
jsme čínští křesťané, kteří žádají o azyl v České republice. Napsali jsme tento dopis, abychom poděkovali všem, kteří nám pořád pomáhají a kterým na nás záleží, chtěli bychom upřímně říct každému, kdo nám prokázal lásku: děkujeme vám!

Během těch dvou let jste pamatovali ve svých srdcích na naši situaci s udělením azylu a dávali jste nám hodně podpory a péče. V únoru 2018, kdy 70 čínských křesťanů obdrželo rozhodnutí o zamítnutí azylu, jsme byli zklamáni a naše srdce byly plné strachu a obav, protože se moc bojíme, že budeme repatriováni do Číny. Ale hned poté jsme dostali podporu od mnoha Čechů. Projevy lásky a tepla od vás, jeden za druhým, nás hřejí, abychom se nebáli toho ledového, odmítavého rozhodnutí, dodaly nám víc důvěry, abychom šli dál.

Vložil: Mainstream v Sobota, 05. květen 2018 @ 15:44:06 CEST (106 čtenářů)
(Více... | 2859 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Prohlášení Sjezdu delegátů BJB k žádosti čínských křesťanů o azyl
Dokumenty poslal Nepřihlášený

SD BJB podporuje žádost čínských křesťanů o azyl v České republice. Jsme rádi za svědectví o tom, že se jim podařilo se dobře integrovat a máme obavy o jejich život, v případě, že by byli deportování zpět o Čínské lidově demokratické republiky. Požadujeme, aby jejich žádost byla znovu posouzena v odvolacím řízení, aby byla individuálně prozkoumána jejich osobní situace a byly vzaté v potaz svědectví českých křesťanů, kteří se jim věnují.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 30. duben 2018 @ 14:11:43 CEST (157 čtenářů)
(Více... | 1364 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Modlitby za mír
Akce poslal Stanley

Zveme bratry a sestry z pražských sborů všech církví na pravidelné modlitby za mír.

Vložil: Mainstream v Pátek, 20. duben 2018 @ 15:11:27 CEST (179 čtenářů)
(Více... | 385 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Ivan Stanko: Bratrům z rozumných sborů
Principy poslal Nepřihlášený

Milí bratři z “rozumných sborů”,
jsem si vědom, že současná situace kolem sboru na Topolce je pro mnohé z vás velice nepřehledná a často také nepochopitelná. Prosím vás bratři z “rozumných sborů”, aby jste si uvědomili a připustili, že topolečtí zkoumají Písmo stejně jako vy všichni ostatní, zkoumají ho ve vší teologické vážnosti, neboť nechtějí zredukovat biblické poselství na sbírku pouhých biblických pouček a frází, které  se pak jeví v kontaktu s realitou  jako prázdné.

ANO topolečtí se naučili svobodě říkat nevím i tam, kde ostatní mají jasno. Nemějte jim to prosím za zlé ani nikomu podobně smýšlejícímu. Věřím, že tak nečiní pro své rebelství, nebo snad vzpouru proti Bohu, ale proto, že chtějí sloužit skutečným evangeliem (dobrou zprávou) všem lidem bez rozdílu. Chtějí, aby se v jejich zvěstování ozvala skutečná naděje pro všechny ty, kteří ty karty života nemají tak jasně rozděleny jako my ostatní.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 19. duben 2018 @ 09:27:46 CEST (611 čtenářů)
(Více... | 2821 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.37 Seconds