Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Sabina   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 5175, komentáře < 7 dní: 6, komentářů celkem: 4935, adminů: 23, uživatelů: 2395
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 340 295

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 10 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Prohlášení: Pastýřský dopis Davida Nováka, předsedy Rady Církve bratrské - říjen 2020
Etika poslal Nepřihlášený

13.10.2020

Milé sestry, milí bratři,
ještě před pár dny byl provoz našich sborů a životů zpět v normálu, vypadalo to, že jsme z pandemie vyklouzli poměrně snadno a že se naší zemi podobně jako při jiných celosvětových katastrofách to nejhorší vyhnulo. Netvrdím, že se nic nestalo, že zvládnutí pandemie bylo přinejmenším pro některé vrstvy obyvatelstva jednoduché. Asi se ale shodneme, že to mohlo být podstatně horší, a to zvláště při srovnání s jinými zeměmi, kde téměř nebo úplně zkolabovalo zdravotnictví a lidé umírali po stovkách.

Nyní jsme v situaci, kdy je Česko na prvních místech na světě v poměrném počtu nakažených za týden, reálně hrozí přeplnění nemocnic a… nebudu pokračovat, špatných zpráv je okolo nás dostatek.

Tváří v tvář špatným zprávám se ukazuje, že jedno z bojišť je naše mysl. Jakkoli je třeba být informován, je zároveň třeba dávat si pozor, jak moc do sebe informace vpouštíme. Ne nadarmo Písmo hovoří o proměně mysli (Ř 12,1) a směruje nás, nad čím máme přemýšlet (Ž 105,2; Fp 4,8).

Nepíšu, abychom ignorovali realitu, ale aby temná realita, která ovládá naši dobu, nebyla tím, co nás válcuje a doslova zaplavuje naši mysl. Chci nás povzbudit, abychom v těchto dnech do mysli, a tím i do srdce vpouštěli i Boží pohled a naději. Naděje tak, jak ji popisuje Písmo, totiž není naivním optimismem ani ignorováním reality, ale hlubokým vědomím, že Pán Bůh má naše životy ve svých rukou a že je dobrý navzdory tomu, že život a okolnosti někdy bolí. Je normální prožívat strach, ale strach a panika nás nemá ovládnout, a v tom si sami nepomůžeme. Potřebujeme jak Pána Boha, tak společenství církve.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 10:54:17 CEST (29 čtenářů)
(Více... | 4827 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Krizové opatření k omezení hromadných akcí od 5. do 18. října 2020
Společnost poslal Nepřihlášený

Krizové opatření Vlády České republiky ze dne 30. září 2020 mimo jiné od 5. do 18. října 2020 omezuje účast na bohoslužbě a to tak, že:

1) se jí účastní nejvýše tolik osob, kolik je míst k sezení, nejvýše však 100 osob,

2) a osoby, které se bohoslužby účastní, se převážně zdržují na místě k sezení, a to s výjimkou osob vedoucích bohoslužbu a jejich pomocníků,

3) a v průběhu bohoslužby se nezpívá.

Kvůli celkovému kontextu všech opatření, které se dotýkají nejrůznějších forem shromažďování osob, níže zveřejňujeme úplné znění tohoto Krizového opatření:

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. říjen 2020 @ 11:14:01 CEST (144 čtenářů)
(Více... | 5252 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Otevřený dopis synodní rady ČCE ministru zdravotnictví
Etika poslal Nepřihlášený

V době vyhlašování různých mimořádných opatření, která regulují život v Česku, se synodní rada Českobratrské církve evangelické obrátila otevřeným dopisem na ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Apeluje v něm na dodržení rovných podmínek v rámci celé společnosti.

Mimořádná opatření a ochrana náboženské svobody

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás jménem Českobratrské církve evangelické ve věci mimořádných opatření proti šíření nemoci COVID‑19. Považovali bychom za nešťastné, kdyby chystaná opatření prakticky znemožnila konat v naší zemi řádné bohoslužby. Přimlouváme se za to, aby v případných nových mimořádných opatřeních byla zachována možnost konat bohoslužebná shromáždění za stejných podmínek jako v jiných případech, kdy se lidé setkávají ve vnitřních prostorách s možností sezení. Nastavení rovných podmínek spojených s důsledným dodržováním závazných hygienických opatření považujeme za jedinou možnost, jak zajistit, aby i v případě mimořádných opatření kvůli zhoršení epidemiologické situace byl dodržen princip přiměřenosti i ve vztahu k náboženské svobodě zaručené čl. 16 Listiny základních práv a svobod.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. říjen 2020 @ 10:39:12 CEST (82 čtenářů)
(Více... | 1817 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: John MacArthur: Kristus, ne císař, je hlavou církve
Principy poslal Nepřihlášený

Kristus je Pánem nade vším. On je jedinou pravou hlavou církve (Efezským 1:22; 5:23; Koloským 1:18). On je také Králem králů - svrchovaně vládne nad každým lidským zřízením (1. Timoteova 6:15; Zjevení 17:14; 19:16). Grace Community Church bude vždy nepohnutelně stát na těchto biblických principech. Jako Jeho lid jsme podřízeni Jeho vůli a příkazům, nám zjeveným v Písmu. Proto se nemůžeme podvolit a nepodvolíme se dočasnému zákazu uloženém vládou, na naše nedělní sborové bohoslužby a další pravidelná společná shromáždění. Podvolení se, by bylo neposlušností vůči jasným příkazům našeho Pána.

Vložil: Mainstream v Středa, 12. srpen 2020 @ 21:18:49 CEST (280 čtenářů)
(Více... | 14779 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Ján Szőllős: Ste tu pre všetkých ľudí, pani ombudsmanka?
Společnost poslal Nepřihlášený

V uplynulých dňoch som dostal občiansku výzvu adresovanú poslancom NR SR „Ste tu pre všetkých ľudí“, aby som ju podpísal.

Výzvu som nemohol podporiť, keďže som jeden z tých, ktorí správu verejnej ochrankyne práv pani Patakyovej "nezobral na vedomie." Dôvody pre svoje hlasovanie uvádzam nižšie.

Výzva je reakciou na „nevzatie na vedomie“ správy verejnej ochrankyne práv v parlamente a vyjadruje jej podporu. Na základe toho vyjadrujú autori výzvy predpoklad, že poslanci nebudú venovať ochrane ľudských práv dostatočnú pozornosť a vyzýva politikov, „aby zistenia a odporúčania ombudsmanky dôsledne reflektovali a analyzovali a prijímali také opatrenia, ktoré budú rešpektovať a napĺňať základné práva a slobody v súlade s ústavou a medzinárodnými dohovormi.“Výzvu som nemohol podporiť, keďže som jeden z tých, ktorí správu verejnej ochrankyne práv pani Patakyovej "nezobral na vedomie."

Vložil: Mainstream v Středa, 27. květen 2020 @ 07:33:21 CEST (163 čtenářů)
(Více... | 7312 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Otvorený list Rady BJB v SR v súvislosti s mediálnym tlakom na Mareka Krajčího
Společnost poslal Nepřihlášený

Otvorený list Rady BJB v SR v súvislosti s mediálnym tlakom na osobu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího:

Uprostred jednej z najznámejších biblických pasáží, Ježišovej Kázne na vrchu (niektorými odborníkmi považovanej za programové vyhlásenie Božieho kráľovstva), čítame aj tieto slová:

“Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť, lebo ich je nebeské kráľovstvo.
Blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa haniť, prenasledovať a všetko zlé na vás lživo hovoriť.
Radujte sa a veseľte sa, lebo v nebesiach máte veľkú odmenu.
Veď takto prenasledovali prorokov, ktorí boli pred vami.”

(Evanjelium podľa Matúša, kapitola 5, verše 10-12)

Aj preto nie je namieste sa čudovať a možno ani reagovať na aktivitu niektorých slovenských médií ohľadne ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Pán minister nie je v politike nováčik, celé minulé volebné obdobie pôsobil v parlamente ako poslanec a jeho aktivita mohla byť zrejmá každému, kto sa o dianie v parlamente a najmä v slovenskom zdravotníctve zaujímal.

Vložil: Mainstream v Úterý, 26. květen 2020 @ 21:12:05 CEST (170 čtenářů)
(Více... | 2252 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Prohlášení: Marek Krajčí - Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Mnohí kresťania odsudzujú Igora Matoviča za jeho štýl politiky, hoci ho osobne nepoznajú. V skutočnosti však napriek tomu, že podnikaním získal veľký majetok, ide o skromného muža, ktorý má šťastnú manželku a dve dcéry. Mal som tú možnosť spoznať ho bližšie a musím povedať, že ma v mnohom pozitívne prekvapil

Áno, tak ako každý z nás, aj on má svoje „muchy”. Poznám ho však ako človeka, ktorý si vie uznať chybu a povedať prepáč. Nepochybne si ho Boh používa jedinečným spôsobom, dokonca tak, že neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Po týchto voľbách sa Igor Matovič stal tvárou dlho očakávanej zmeny. A myslím, že úplne zaslúžene

Boh si použil jeho dobré srdce, morálnu integritu, geniálnu kreativitu a odvahu na postupný rozklad skorumpovanej politickej garnitúry, ktorá sa usadila v našom parlamente. Cez svoje hnutie púšťal do rybníka plného tučných kaprov šťuky. A hoci niektorí aj odišli z jeho poslaneckého klubu, nikdy nekolaborovali s vládnou mocou a stali sa úspešnými politikmi v iných demokratických stranách. 

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 21. květen 2020 @ 09:59:17 CEST (135 čtenářů)
(Více... | 11401 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Božia odpoveď na modlitby - Výsledok parlamentných volieb na Slovensku 2020
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

V Rozsievači číslo 2 sme uverejnili mobilizačnú výzvu k modlitbám za voľby do parlamentu na Slovensku. Bola to jedna z viacerých výziev a mnoho kresťanov sa cez rôzne kampane aj individuálne do týchto modlitieb zapojilo. Veľkou motiváciou bola aj skutočnosť, že vo voľbách kandidovali viacerí kresťania (5 z BJB) na kandidátkach rôznych strán. Asi najviac obrátených znovuzrodených kresťanov kandidovalo na kandidátke hnutia OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA.

Pán Boh zázračným spôsobom vypočul modlitby. Keď sa na začiatku novembra začínala volebná kampaň a odovzdali sa kandidátky, tak malo hnutie OĽANO preferencie 5,7 % a bolo otázne, či sa vôbec do parlamentu dostane. Bol som ako kandidát Kresťanskej únie (KÚ) na tejto kandidátke OĽANO na bezpečne nezvoliteľnom 25. mieste. 

Ešte v januári bola reálna otázka, či nevyhrajú voľby extrémisti s fašizujúcimi tendenciami. Veľmi reálne sa hovorilo o tom, že sa voľby skončia patom a budú sa musieť opakovať. Perspektíva bola, že prípadná vláda opozície by musela byť zložená z piatich až šiestich rôznorodých strán.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 21. květen 2020 @ 09:40:27 CEST (127 čtenářů)
(Více... | 4982 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Doporučení Ekumenické rady církví k organizování veřejných bohoslužeb
Sborový život poslal Nepřihlášený

V souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ze dne 17. dubna 2020, kterým se v bodě 6 od 27. dubna za určitých podmínek povolují veřejné bohoslužby s účastí nejvýše 15 osob, vydává předsednictvo Ekumenické rady církví následující výzvu a doporučení pro členské církve.

1) Vyzýváme členské církve, aby v maximální míře respektovaly ustanovení mimořádného opatření a instruovaly své farnosti, sbory a církevní obce o doprovodných požadavcích, vyplývajících z mimořádného opatření, které se týkají dodržování rozestupu, dezinfekce rukou a kontaktních ploch, ochrany dýchacích cest, apod.

2) Doporučujeme, aby církve podle pastorační potřeby zvážily navýšení počtu bohoslužeb různého druhu, nedělních nebo v průběhu týdne, při současném důsledném zachování ustanovení mimořádného opatření.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 20. duben 2020 @ 22:07:53 CEST (150 čtenářů)
(Více... | 1572 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Vyjádření ČBK k rozhodnutí Vlády ČR o znovuobnovení bohoslužeb
Sborový život poslal Nepřihlášený

ČBK vítá rozhodnutí Vlády ČR ze 17. dubna, díky kterému se od 27. dubna budou moci za určitých podmínek konat veřejné bohoslužby a náboženské obřady.

Bohoslužeb se bude moci od 27. dubna účastnit nejvýše 15 osob, od 11. května by to mohlo být 30 osob a od 25. května maximálně 50 osob, a to za dodržení hygienických pravidel či rozestupů platných kvůli šíření koronaviru. Úplný konec omezení by měl nastat od 8. června.

Představitelé ČBK společně s ERC zaslali tento týden dopis předsedovi vlády a krizovému štábu, ve kterém žádali o znovuobnovení bohoslužeb a náboženských obřadů. Další aktivity v této záležitosti podnikal i kardinál Dominik Duka, který vše osobně konzultoval s vedením krizového štábu. 

Vložil: Mainstream v Sobota, 18. duben 2020 @ 00:29:26 CEST (178 čtenářů)
(Více... | 2610 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Velikonoční výzva ČBK a ERC
Akce poslal Nepřihlášený

Drazí přátelé, milí věřící, všichni lidé dobré vůle,

ještě v době nedávno minulé patřilo mezi velikonoční zvyky rozsvítit světlo za oknem a případně vystavit obrázek Krista o velikonoční noci. Jako křesťanské církve v naší zemi se k tomuto zvyku letos vrátíme, abychom si připomenuli Ježíšovo zmrtvýchvstání jako rozzáření světla, které už nehasne a naděje, která nikdy neumírá.

Všichni se nacházíme v situaci, kdy se nemůžeme shromažďovat ani navštívit o Velikonocích své příbuzné a přátele. Nemůžeme se ve svých církvích, farnostech a společenstvích ani účastnit bohoslužeb největšího křesťanského svátku – Velikonoc, slavnosti vzkříšení.

Dovolujeme si proto vyzvat Vás všechny, lidi dobré vůle, abychom o velikonoční noci, tedy na Bílou sobotu 11. dubna 2020 po setmění, rozsvítili za oknem svíčku nebo jiné světlo na znamení života a naděje. Tuto naději nyní více než kdy jindy potřebujeme.

Vložil: Mainstream v Pátek, 10. duben 2020 @ 19:57:46 CEST (149 čtenářů)
(Více... | 1309 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Síť víry se připojuje k modlitbám BWA za svět
Modlitební život poslal Nepřihlášený

Nynější koronavirová pandemie, která původně postihla zejména Čínu, citelně zasahuje v současné době nejen Evropu, ale také Spojené Státy a řadu dalších zemí.

V kontextu této rychle se šířící nákazy mezi lidmi mnohých národů inicioval Světový svaz baptistů 24-hodinový maraton modliteb, k jehož připojení vyzval baptistické sbory a svazy po celém světě.Maraton modliteb zahájí svým příhovorem v pondělí 30.3. v 15.15 prezident Světového svazu baptistů Paul Msiza z Jihoafrické republiky. Čeští baptisté sdruženi v Síti víry se připojí k modlitebnímu řetězci v půlhodinovém slotu v pondělí 30.3. večer od 20.00 do 20.30 hodin. Zároveň s nimi se v této době připojí k modlitbám následující baptistické sbory a společnosti:

  • Speedway Baptist Church – baptistický sbor z Indiany ze Spojených států (Cooperative Baptist Fellowship)

  • Eglise Baptiste Gif sur Yvette – baptistický sbor v pařížském předměstí (Baptistický svaz Francie)

  • Stechford Baptist Church – baptistický sbor v Birminghamu v Anglii (Baptistický svaz Velké Británie)

  • Comunitat Cristiana La Safor – křesťanský sbor ve Valencii (Baptistická jednota ve Španělsku)

  • Baptistická misijní společnost – misijní společnost britských baptistů

  • Západoanglický network baptistů

  • Guwahati Baptist Church – baptistický sbor v Indii

  • The Gate – baptistický sbor v Reading (Baptistický svaz Velké Británie)
(viz: anglické stránky Světového svazu baptistů)
Vložil: Mainstream v Pondělí, 30. březen 2020 @ 11:33:32 CEST (127 čtenářů)
(Více... | 5566 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Výzva Ekumenické rady církví k poledním modlitbám v době koronavirové epidemie
Modlitební život poslal Nepřihlášený

Církve sdružené v Ekumenické radě církví vyzývají společně křesťany v České republice k modlitbám za nemocné a za lidi v karanténě, ale také za ty, kdo jsou v první linii boje s epidemií, za zdravotníky, policisty, vojáky, hasiče a za všechny, kteří svou službou a nezištnou pomocí nesou riziko nákazy.

Vyzýváme farnosti, sbory a náboženské obce členských církví ERC aby během nedělních bohoslužeb po dobu trvání omezení pohybu osob v modlitbách pamatovali na všechny ohrožené epidemií i na ty, kteří svým nasazením pomáhají obětem nebo udržují naši společnost v chodu.*
 
K tomu mohou církve využít následující přímluvy a modlitbu:

Vložil: Mainstream v Sobota, 28. březen 2020 @ 17:43:29 CET (152 čtenářů)
(Více... | 4255 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Výzva k modlitbám z řad evropských baptistů
Modlitební život poslal Nepřihlášený

Sledujeme současné dění kolem šíření nákazy koronavirem a chceme reagovat na výzvy a podněty, které přicházejí také od našich zahraničních baptistických přátel.

Jednou z iniciativ je aktuální výzva vzešlá mj. z podnětu britských baptistů k připojení se ke společné modlitbě napříč Evropou. V tomto čase, kdy mají mnozí obavy a prožívají nejistotu, je nám připomínáno, že jsme zcela závislí na našem milujícím nebeském Otci.

Zapalme tuto neděli 22. března ve 20 hodin v oknech svých domovů svíčku jako viditelný symbol světla života, Ježíše Krista, zdroje naší naděje v modlitbě. Připojíme se tím k mnohým křesťanům v Británii a Evropě, kteří tak učiní také.

Vložil: Mainstream v Sobota, 21. březen 2020 @ 22:29:02 CET (101 čtenářů)
(Více... | 2364 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Výzva ERC členským církvím ohledně nouzového stavu v ČR
Zprávy poslal Nepřihlášený

Ekumenická rada církví vyzývá členské církve, aby maximálně respektovaly dnešní nařízení vlády, které zakazuje shromáždění včetně bohoslužeb s účastí nad 30 osob.

Členským církvím doporučujeme prozkoumat alternativní možnosti účasti věřících na bohoslužebném slavení prostřednictvím sdělovacích prostředků, online přenosů a podobně.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 12. březen 2020 @ 21:11:29 CET (173 čtenářů)
(Více... | 551 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Synodní rada ČCE k vyhlášení nouzového stavu v ČR
Zprávy poslal Nepřihlášený

Vedení Českobratrské církve evangelické reaguje na vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s postupující epidemií koronaviru.

Milé sestry, milí bratři,

dnes, 12. března 2020, byl vyhlášen nouzový stav v České republice a zpřísnění hygienických opatření.

Až do odvolání je zakázáno konat shromáždění, včetně bohoslužebných, s účastí převyšující 30 osob.

Ačkoliv v naší církvi máme sbory a kazatelské stanice, v nichž se k bohoslužbám schází méně lidí, doporučuje synodní rada všem staršovstvům zrušení všech pravidelných nedělních bohoslužeb i svolaných sborových shromáždění. Podle dostupných informací se však bez omezení účasti mohou konat pohřby.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 12. březen 2020 @ 17:37:48 CET (112 čtenářů)
(Více... | 1446 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Výzva ČBK v souvislosti s vyhlášením mimořádných opatření
Zprávy poslal Nepřihlášený

Výzva České biskupské konference v souvislosti s vyhlášením mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ohledně shromáždění osob:

Bratři a sestry,

ministr zdravotnictví dnes vydal v souvislosti s epidemií onemocnění COVID-19 mimořádné opatření, kterým se kromě jiného zakazují s účinností ode dne 10. března 2020 od 18 hodin akce, včetně náboženských shromáždění s účastí přesahující 100 osob. Opatření se dotýká nejen bohoslužeb, ale i dalších jednorázových akcí jako jsou poutě, svatby, pohřby a další. Toto mimořádné opatření je třeba ve smyslu našeho prohlášení ze dne 6. března 2020 respektovat

Z opatření vyplývá, že shromáždění do 100 osob se omezení netýká. V případě bohoslužeb spojených s přikázáním slavit den Páně nebo sváteční den je možné bohoslužby rozdělit tak, aby na žádné z nich nebylo více než 100 osob.

Vložil: Mainstream v Středa, 11. březen 2020 @ 10:34:13 CET (104 čtenářů)
(Více... | 1549 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Instrukce CČSH k liturgickému životu a pastoračním aktivitám
Zprávy poslal Nepřihlášený

Instrukce k liturgickému životu a pastoračním aktivitám určené duchovním a náboženským obcím Církve československé husitské v čase zvýšeného rizika výskytu infekčních nemocí a epidemie

Sestry a bratři,

v nastalé situaci se zřetelem na již existující předpisy a doporučení různých církví v Evropě a s ohledem k našim věroučným východiskům a liturgickému životu vyhlašuji následující instrukce pro duchovní a náboženské obce Církve československé husitské.

Tyto instrukce a opatření mohou být aktualizovány vzhledem k vývoji situace. 

Vložil: Mainstream v Středa, 11. březen 2020 @ 10:32:25 CET (93 čtenářů)
(Více... | 5653 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Prohlášení: Vyjádření biskupa SCEAV k situaci v ČR
Zprávy poslal Nepřihlášený

Vzhledem k vývoji epidemie v Evropě vydala Bezpečnostní rada státu nejnovější mimořádné opatření proti šíření nového koronaviru.

S účinností od 10. března 2020 od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová představení a sportovní, náboženské akce a umělecká představení přesahující účast 100 osob. Toto mimořádné opatření platí do odvolání.

Žádám proto pastory, sbory a senioráty, aby plně respektovali toto opatření Bezpečnostní rady státu s ohledem na všechny sborové, seniorátní či celocírkevní plánované akce, konference a shromáždění, jejichž počet účastníků přesáhne stanovenou hranici 100 osob. 

Vložil: Mainstream v Středa, 11. březen 2020 @ 10:24:46 CET (115 čtenářů)
(Více... | 1044 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Stanovisko Rady Církve bratrské k riziku epidemie
Glosy poslal Nepřihlášený

10. 3. 2020

Jako církev jsme součástí světa a vnímáme odpovědnost za svoje jednání, které má dopad na naše okolí. Uvědomujeme si, že vývoj případné epidemie se bude podstatným způsobem odvíjet od chování nás všech.

V souvislosti s epidemií koronaviru nás Pán Bůh skrze Písmo vybízí, abychom světskou vládu brali vážně (1Pt 2,13). Učí nás vnímat znamení posledního času (Mt 24,28–29), ale v žádném případě se nenechat svést a zmást (2Te 2,2). Vede nás k přiměřené křesťanské reakci, zvednout hlavy, nepropadat strachu ani zoufalství (Lk 21,28) a být světlem a solí světu (Mt 5,13–16).

Vložil: Mainstream v Středa, 11. březen 2020 @ 10:23:05 CET (122 čtenářů)
(Více... | 1457 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Prohlášení: Reakce Synodní rady ČCE na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví
Zprávy poslal Nepřihlášený

Synodní rada Českobratrské církve evangelické reaguje na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví vydané 10. března 2020, kterým se ruší veřejná setkání s účastí 100 a více osob.

Milé sestry, milí bratři,

upozorňujeme Vás na opatření ministra zdravotnictví z dnešního dne, podle něhož je s účinností ode dnešních 18:00 hod. zakázáno – krom jiného – konání bohoslužeb s předpokládanou účastí nad 100 osob současně přítomných (text opatření zde).

V případě, že se ve Vašem sboru bohoslužeb pravidelně účastní více než 100 lidí, zvažte rozdělení bohoslužeb tak, aby na žádné z nich nebylo více než 100 osob. Plánovaných sborových shromáždění se opatření netýká.

Žádáme, abyste se ve sborech důsledně řídili doporučeními a příkazy orgánů veřejné moci, které najdete např. na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví. Obzvláště při vysluhování večeře Páně dbejte zvýšené hygieny (např. používáním individuálních kalíšků).
Vložil: Mainstream v Úterý, 10. březen 2020 @ 20:37:25 CET (101 čtenářů)
(Více... | 2077 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Zhuštěné výhrady člena SCEAV k Oficiálnímu prohlášení pěti sborů k situaci v BJB
Teologie poslal Nepřihlášený

K bodu 1 Odklon od autority Písma

Oddělení autority Krista a autority Písma není „rouhavé“, ale správné: Kristus není totožný s Písmem. Je víc než Písmo, protože v Něm je spása. Sporné je spíš ztotožnění autority Krista s autoritou Písma.

Signatáři nevysvětlují, jak Kristus vládne skrze Písmo, skrze které jeho části, přesto kritizují oddělování autority Krista a Písma; neozřejmují, že použití Písma vždy předpokládá určitou metodu, je vykonáváno hříšnými lidmi a dochází k deformacím. Uplatňují signatáři v praxi 1K 11,5-10. 29 a Mk 16,18? Nezavání plošná aplikace Písma stran podrobností fungování církve a bohoslužeb zákonictvím?

Signatáři nevysvětlují, jak se při církevních jednáních odvolávat na Písmo, aby nedocházelo k vzájemnému bombardování biblickými verši.

Závěr: bod 1 je hrubozrnný, silnými slovy odvrací pozornost od hlubší diskuse, zároveň vynáší velmi příkré odsouzení BJB ve věci, která není jasně stanovena, doložena a nemá spasitelný význam. Oslabuje autoritu Krista.

Vložil: Mainstream v Neděle, 26. leden 2020 @ 15:39:47 CET (324 čtenářů)
(Více... | 8354 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.5)

Prohlášení: Širší výhrady člena SCEAV k Oficiálnímu prohlášení pěti sborů k situaci v BJB
Teologie poslal Nepřihlášený

K bodu 1 Odklon od autority Písma

Prohlášení odsuzuje (snad) nejsilnějšími slovy, jako „rouhavé“, oddělení autority Písma od autority Pána Ježíše, k němuž má docházet v myšlení členů BJB. Silná slova však automaticky nezakládají a nezvyšují pravdivost tvrzení, jehož jsou nositeli. Kristus a jeho dílo spásy je víc než Písmo. Bez Písma bychom byli spaseni, bez Krista ne. Písmo ukazuje k Němu a vyzývá, abychom v Něj věřili (J 5,39). Co znamená oddělit autoritu Krista od autority Písma? Autoři Oficiálního prohlášení diskusi s BJB na téma Kristus a Písmo nerozvádějí. Kristus není totožný s Písmem, již zde je to oddělení. Kristus uplatňuje svou autoritu skrze Písmo, například když nás jeho Duch obviňuje z hříchů, které jsou v Písmu uvedeny, zejména v Desateru, a když je vyznáváme, jako Spasitel nám je odpouští.

Kristus však není na Bibli závislý, jakoby se musel řídit výčtem hříchů, které Mu pro orientaci, jaksi zvnějšku, „předepsala“, aby „věděl“, co má soudit a odpouštět. Jeho postoj k hříchům tkví již v jeho podstatě jako Boha, který hřích nenávidí, a „seznam hříchů“ byl spolu s dalšími pravdami uveden v Písmu jako zjevení dané Jím lidskému rodu. Jak však dále uplatňuje Kristus svou autoritu skrze Písmo? Kdo to ví přesně? I skrze Starý zákon? Skrze které jeho části a skrze které ne? Skrze Nový zákon? Skrze které části a skrze které ne? Skrze ty, které určí autoři Oficiálního prohlášení? Nevysvětlují, jak Kristus uplatňuje svou autoritu skrze Písmo, ani to, kde vlastně stojí, že Kristus uplatňuje svou autoritu (předně) skrze Písmo. Nezavání celoplošné formální uplatňování Písma, pokus jde o podrobnosti fungování církve a jejího bohoslužebného života, novým zákonictvím? Nechápe Prohlášení Krista jako nového Zákonodárce či Zákoníka?

Pán Ježíš mnohokrát varuje před nesprávným použitím Písma (například příliš doslovným: Mt 22, 23-29; Mt 23, 23-24: zde také scházelo rozlišení důležitosti různých míst v Písmu). Ti, kdo se ho dopouštěli, se domnívali, že když uplatňují Písmo, už tím jednají správně, ale nezkoumali svou metodu, ani sebe, ani to nezmínili. Lidé, kteří zacházejí s Písmem, jsou hříšní a selhávají i v této oblasti. Apoštol Pavel také poukázal na rozdíl mezi duchem nové a literou staré smlouvy, která zabíjí (tedy ta litera: 2K 3,6). Neřekl to sice z hlediska přístupu k Písmu, ale vyslovil jasný a širší princip, který můžeme aplikovat i na výklad Písma. Každopádně z toho vyplývá, že metody a lidské postoje ve vztahu k Písmu existují a že je třeba je odlišit od Písma samého. Je snadné a zároveň (navenek) přesvědčivé, ale posléze matoucí odvolávat se na věrnost Písmu, a neříci, že se tím míní určitá metoda jeho aplikace, určitá tradice, i ve vztahu ke Kristu a jeho autoritě. Jak tento postoj vyhodnotit eticky?

Vložil: Mainstream v Neděle, 26. leden 2020 @ 15:21:18 CET (238 čtenářů)
(Více... | 26780 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Prohlášení: Pavel Černý: S kardinálem Dominikem Dukou jsme se usmířili v katedrále
Zprávy poslal Nepřihlášený

Včera podle jednoho z protagonistů skončil medializovaný osobní spor mezi kardinálem Dukou a emeritním předsedou Ekumenické rady církví Pavlem Černým. Ten zaslal magazínu Christnet své vyjádření, v němž mj. sděluje, že při včerejší slavnostní bohoslužbě ke stému výročí narození Chiary Lubichové v katedrále sv. Víta si podali ruce a usmířili se.  Při natáčení rozhlasové diskuse o plánované obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí (vysílané v neděli 19. ledna) došlo mezi Dukou a Černým k osobnímu sporu a rozhovor byl předčasně ukončen.

Kardinál Duka dnes na svém facebookovém profilu poznamenal, že se zatím nedočkal odpovědi na svou reakci na otevřený dopis Pavla Černého z června minulého roku. Text Dominika Duka publikoval magazín Christnet v červenci 2019, viz zde.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 23. leden 2020 @ 19:15:39 CET (168 čtenářů)
(Více... | 4011 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Prohlášení Ekumenické rady církví k aktuálním společenským otázkám 2019
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Valné shromáždění ERC v úterý 26. listopadu 2019 přijalo prohlášení k vděčnosti za svobodu tohoto znění: „V letošním roce si připomínáme 30 let od sametové revoluce, pádu totalitního režimu a železné opony v Evropě. Naše společnost smí žít posledních 30 let ve znovunabyté svobodě, kterou vnímáme jako dar od Boha, ale zároveň úkol ji kultivovat, chránit a žít v této svobodě zodpovědně ve vztahu ke druhým lidem.

Valné shromáždění ERC vyjadřuje tímto vděčnost Pánu Bohu, ale i všem lidem, kteří se podílejí na správě věcí veřejných a svým životním postojem usilují chránit hodnoty vycházející z poselství evangelia. Jsme vděčni za všechny, kteří i v současné době plné zvratů hájí ve vzájemném respektu hodnoty svobody a demokracie.  Jako církve sdružené v Ekumenické radě církvi v ČR vyjadřujeme tímto hlubokou touhu a přání, abychom mohli žít v naší zemi i nadále v této svobodě a pokoji.“


K otázkám náboženské svobody a pronásledování křesťanů ve světě zřídilo valné shromáždění ERC pracovní skupinu, která bude doprovázet existující aktivity ERC na podporu pronásledovaných křesťanů a bude usilovat v této věci o dialog se státními orgány, zejména s Ministerstvem zahraničních věcí.

Vložil: Mainstream v Pátek, 29. listopad 2019 @ 07:57:31 CET (264 čtenářů)
(Více... | 5999 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Prohlášení: Naše cesta k finanční nezávislosti - sbor AC Kopřivnice
Diskuse o odluce poslal Nepřihlášený

Před devíti lety jsme se jako sbor rozhodli udělat krok víry a opustili jsme praxi přijímání peněz od státu a vrátili se k biblickým principům zabezpečení životaschopnosti sboru. Od ledna roku 2010 náš sbor funguje bez státních dotací na platy duchovních a peněz z restitucí. Nemáme zahraniční podporu, mecenáše, nevyvíjíme ziskovou činnost. Veškeré finanční prostředky, kterými disponujeme, pramení z věrného dávání našich členů (možná lépe řečeno: pramení z vnímání církve jako nedílné součásti našich životů).

Byl jsem požádán, abych se sdílel, jaká byla cesta k našemu rozhodnutí stát se finančně plně samostatným sborem a jaké je dnešní ovoce tohoto rozhodnutí.

OTAZNÍKY A DŮVODY (ROK 2009)

Když jsme byli v roce 1999 ustanoveni sborem, tehdy to znamenalo, že se jako pastor stávám zaměstnancem církve placeným ze státních peněz. 10 let jsem pobíral státní plat. Otázka přijímání peněz od státu mě začala znepokojovat až počátkem roku 2009.

S tím, jak ze společnosti postupně mizela optimistická porevoluční nálada a vstřícnost vůči církvi začala uvadat, se stále častěji objevovaly signály, že vláda ani veřejnost již církev podporovat nechtějí. Ze strany sekulární společnosti sílilo volání po odluce. „Proč by měl stát platit církev za služby, které si neobjednal?“ byl charakteristický výrok té doby. Diskutovaný biblický argument pro přijímání podpory od státu z Ezdráše 1:1-6 (o rozhodnutí perského krále Kýra, aby byl Hospodinův chrám budován z majetku obyvatel říše) začal rychle ztrácet na váze. Navíc z předrevolučního období státního financování církve byly cítit spíše metody dohledu nad církvemi a jejich korumpování (slovníková definice: korumpovat znamená nějakým vlivem, často penězi, dosahovat nesprávného jednání někoho, podlamovat zásadovost a správné postoje). Tím nechci říct, že jsme tomu systému podlehli – chci jen vzpomenout, že zákon č. 218/1949 Sb. se výroku krále Kýra nepodobal.

Další pobírání státního platu se pro mě osobně začalo stávat otázkou svědomí. Přísloví 23:6-8 radí: „Nejez chléb nepřejícího člověka, který ti říká jez a pij, ale jeho srdce s tebou není. Vyzvrátíš to, co jsi snědl, a promarníš svá příjemná slova.“ Začal jsem vnímat, že jím chléb, který bych raději jíst neměl.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 25. listopad 2019 @ 11:15:31 CET (157 čtenářů)
(Více... | 11207 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.33)

Prohlášení: Stanovisko Výboru Křesťanského společenství, z. s., k XcamPu 2019
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Vzhledem k určitému znepokojení v našich společenstvích a v církvi ohledně letošního XcamPu a vzhledem k prohlášení, které Církevní rada SCEAV vydala dne 2. 8. 2019*), zaujímá Výbor KS následující stanovisko:

Výbor vyjadřuje předně vděčnost Pánu Bohu za třicet let XcamPu i za požehnání, které jsme mohli přijmout během letošního ročníku tohoto festivalu.

Výbor současně konstatuje, že na letošním XcamPu došlo ke dvěma politováníhodným událostem – ke svědectví br. Petra Bači a ke sběru několika podpisů ve prospěch vzniku nové denominace z bývalých sborů BJB, které ji opouštějí. K oběma událostem došlo nezávisle na vůli organizátorů XcamPu a bez jejich předchozího vědomí. Obě události vedení XcamPu řešilo bezprostředně poté, co nastaly. Od svědectví Petra Bači se ředitel tábora hned druhého dne veřejně před evangelizací distancoval. Ředitel také – jakmile se dozvěděl o sběru podpisů – požádal o okamžité zastavení této akce.

Ke sběru podpisů podotýkáme, že šlo o iniciativu jednoho člena BJB, jenž oslovil soukromě několik jednotlivců s prosbou o podpoření vzniku nové denominace. Ti, kdo svým podpisem vznik nové denominace podpořili, tak v žádném případě nečinili jako budoucí členové oné denominace, nýbrž jen jako ti, kdo se příležitostně zúčastňují akcí sborů zamýšlené denominace nebo je různými způsoby podporují.

Vložil: Mainstream v Sobota, 05. říjen 2019 @ 19:22:53 CEST (374 čtenářů)
(Více... | 7159 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Chystá se nová denominace: Sbory evangelikálních baptistů
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

V prostředí slezských luteránů koluje informace ke sběru podpisů na letošním XcamPu, kterou rozeslal místopředseda spolku Křesťanské společenství, z. s., jehož jednou z aktivit je XcamP.

Jedná se o zřejmou reakci na Prohlášení Církevní rady SCEAV k teologickému směřování a vzniklé situaci na letošním ročníku XcamPu
.

3.8.2019

Sestry a bratři,
protože se v našich společenstvích šíří různé (často i zkreslené) informace o sběru podpisů na XcamPu, chci Vás uvést tímto e-mailem do problematiky:

Jak víte, několik sborů Bratrské jednoty baptistů v loňském roce deklarovalo svou vůli odejít z této denominace mj. kvůli neochotě vedení této denominace řešit problémy s liberálním sborem na Topolce v Praze. Jedná se o sbory, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme a odkud pocházejí i přednášející, kteří u nás sloužili slovem na XcamPu i jinde.

Tyto odcházející sbory zvažují ustavení nové denominace. Ačkoli mají jen něco přes 200 členů a k registraci církve je třeba 300 podpisů, měli zato, že je možno legitimně doplnit podpisy budoucích členů i podpisy angažovaných sympatizantů. Vycházely i z praxe Ministerstva kultury, které zaregistrovalo v poslední době denominace, které zjevně nemají 300 členů a listinu k jejich registraci podepsaly desítky sympatizantů (ostatně podobný proces pamatujeme i my na Slezsku při registraci LECAV). Domnívali se, že tato praxe má opodstatnění v textu zákona, který nehovoří o členech, ale o osobách hlásících se, resp. přináležejících k církvi. Tento svůj názor na právní stránku vyjádřili i v podpisové listině, na níž uvedli, že je jak pro budoucí členy, tak i pro ty, kteří se „příležitostně zúčastňují akcí sborů EB [= tj. Sbory evangelikálních baptistů], nebo je různými způsoby podporují“.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. srpen 2019 @ 17:53:15 CEST (532 čtenářů)
(Více... | 5350 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Novokalvinisté z prostředí BJB zakládají novou církev
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Církevní rada Slezské církve evangelické augsburského vyznání vydala prohlášení ohledně štěpných aktivit novokalvinistů v rámci jejich církve.

Prohlášení Církevní rady SCEAV k teologickému směřování a vzniklé situaci na letošním ročníku XcamPu

pátek, 02 srpen 2019

Církevní rada na svém zasedání dne 1. 8. 2019 diskutovala o situaci, která kulminovala na křesťanském festivalu XcamP 2019 ve Smilovicích a s politováním konstatuje, že XcamP již několik let otevírá dveře tomu, aby členové naší církve byli indoktrinováni neokalvinistickou teologií, díky čemu dochází k odklonu mnohých od naší luterské teologie. To se děje především skrze dávání prostoru kazatelům či členům sborů, které v minulém roce vystoupily z Bratrské jednoty baptistů (BJB). Jako církev se principiálně nebráníme ekumenické spolupráci, tato skupina však při spolupráci nectí ekumenickou rozdílnost a vědomě vytváří nesoulad a chaos mezi členy naší církve a přetahuje je ke své teologické doktríně.

Vyvrcholením těchto aktivit bylo nedělní svědectví na XcamPu a především pokoutné „sbírání podpisů“ ze strany bývalých členů (kazatelů) BJB mezi účastníky a členy naší církve pro podporu nově vznikajícího uskupení (církve), která pro registraci na Ministerstvu kultury ČR potřebuje splnit podmínku získání aspoň 300 podpisů členů.

Vložil: Mainstream v Sobota, 03. srpen 2019 @ 23:23:04 CEST (1260 čtenářů)
(Více... | 5549 bytů | 13 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Prohlášení Výkonného výboru ke Sjezdu delegátů Bratrské jednoty baptistů 2019
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Ve dnech 26. - 27. dubna 2019 se sešel v Praze Sjezd delegátů Bratrské jednoty baptistů, který se zabýval aktuálními otázkami v životě BJB a projednával návrhy sborů, odborů a Výkonného výboru BJB.

V úvodu sjezd jednal o situaci ve sborech, které v loňském roce oznámily svůj záměr odejít z BJB. Sbor v Kuřimi již ukončil své členství, sbor v Kroměříži o to požádal a sbor v Jablonci n. Nisou a stanice sboru Děčín svoji situaci řeší. Sbor v Lovosicích je v této otázce rozdělen. SD proto ustanovil smírčí komisi, která má pomoci k obnovení vzájemné komunikace ve sboru a být nápomocna k tomu, aby proběhlo řádné hlasování o setrvání nebo odchodu z BJB.

Po SD jsme však obdrželi informaci od skupiny, která požadovala, aby sbor zůstal v BJB, že se rozhodli ukončit své členství v lovosickém sboru, a tak zřejmě dojde jen k setkání se staršovstvem sboru. Smírčí komise nyní zjišťuje, zda se jedná opravdu o rozhodnutí všech členů této skupiny.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 30. květen 2019 @ 17:52:08 CEST (274 čtenářů)
(Více... | 3616 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.35 Seconds