Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Zikmund   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2938
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 715 803

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Zpráva o činnosti Vyšší odborné školy sociální a teologické – Dorkas za rok 2006
Posted on Pátek, 13. duben 2007 @ 17:23:08 CEST Vložil: Mainstream

Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Milí bratři a sestry ve sborech Bratrské jednoty baptistů,
jako každý rok Vám předkládáme zprávy o činnosti a hospodaření naší školy. Dříve, než se pustíme do popisu všech našich aktivit, snažíme se na úvod odpovědět na otázku, která se v uplynulém období objevila, a to – k čemu je nám vlastně škola Dorkas.
Rádi bychom Vás rovněž upozornili, že ke konci zprávy je vyčísleno zhodnocení budovy školy v uplynulých patnácti letech a že jsme rovněž přiložili tabulku s rozpisem investic do budovy a jejího vybavení. I tato otázka se v poslední době objevuje a my cítíme potřebu Vám na ni zodpovědně před Pánem a Vámi na sborech odpovědět.
V závěru se pak zamýšlíme nad vyhlídkami spolupráce školy v rámci Diakonie BJB, zvláště pak v oblasti celoživotního vzdělání pracovníků diakonie.

Děkujeme za všechny projevy Vaší podpory naší práce ve škole i za všechny podněty k zamyšlení se nad naší činností. Přejeme Vám mnoho síly a Božího požehnání při práci na Vašich sborech a na cestě následování našeho Pána Ježíše Krista.


Proč vysílat mladé lidi ze sborů BJB ke studiu na škole Dorkas?

Zákon č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, který vstoupil v platnost 1. ledna 2007, stanovuje nově podmínky pro registraci poskytovatelů sociálních služeb, které zahrnují i předpoklady pro výkon povolání v sociální oblasti. V sociálních službách mohou pracovat jednak sociální pracovníci, dále pracovníci v sociálních službách. U obou povolání nyní zákon stanovuje, jaké musí splnit kvalifikační předpoklady. Odbornou způsobilostí k výkonu povolání sociálního pracovníka je minimálně vyšší odborné vzdělání získané absolvováním akreditovaného vzdělávacího programu v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci.
Sbory, které hodlají do budoucnosti provozovat diakonická zařízení poskytující sociální služby (např. nízkoprahová zařízení pro děti a mládež), budou nutně potřebovat odborné sociální pracovníky. Naleznou je mezi svými členy? Naleznou je mezi křesťany ve svém okolí? Budou tito lidé cíleně připravováni pro křesťansky orientovanou sociální službu nebo budou své vzdělání získávat v sekulárních školách? Využijeme možností, které nám nabízí škola Dorkas, nebo vyklidíme pozice z oblasti veřejné služby církevního školství?

Vzdělávací program:
Škola zajišťuje tříleté vyšší odborné vzdělávání v akreditovaném oboru vzdělání ”Sociální a teologická činnost”. Výuka probíhá podle učebních plánů a osnov schválených Ministerstvem školství. Vedle „sociálních“ předmětů stanovených minimálním standardem pro vzdělávání sociálních pracovníků tvoří významnou součást výuky teologické vzdělávání, které studenty provází po všechny tři ročníky studia. Představují je předměty Základy křesťanství (zahrnují vybraná témata z oblasti Nového a Starého zákona, věrouky, církevních dějin a religionistiky), Křesťanská etika a Praktická teologie (zahrnuje oblast diakonie, katechetiky, pastorace, misie a evangelizace). Studenti konají při absolutoriu odbornou zkoušku z předmětů Teorie a metody sociální práce, Sociální politika a Praktická teologie.
Do týdenního rozvrhu výuky jsou zařazovány také společné bohoslužby v aule školy, na jejichž programu se podílí jak studenti tak i vyučující teologických předmětů a pozvaní kazatelé z různých církví. Ředitel školy ani jiní pracovníci školy však nemohou pro své pracovní vytížení pravidelně a systematicky zajišťovat pastoraci studentů. Navrhuje proto, aby na školu nastoupil „spirituál“ (studentský kazatel či pastorační pracovník/pracovnice), který by byl zaměstnancem zřizovatele (případně v kombinaci s jinou činností).
Škola kromě řádných přednášek, seminářů a odborných praxí podle učebního plánu organizuje exkurze do různých zařízení sociální péče v Olomouci (geriatrické odděleni Fakultní nemocnice, Psychiatrická klinika Fakultní nemocnice, Poradna pro rodinu, Tyfloservis Olomouc, občanské sdružení Jitro, Středisko sociální prevence, Domov důchodců, Středisko rané péče, Diagnostický ústav pro děti v Olomouci) a zprostředkovává besedy s odborníky z praxe (v loňském roce např. z JASPISU Kroměříž, YMCA Olomouc).
Škola loni navázala užší spolupráci s občanským sdružením Jaspis v Kroměříži. Vedle rozšířené možnosti odborných praxí (sociálních i teologických) v Kroměříži se jedná o nabídku zadání a vedení prakticky zaměřených témat absolventských a ročníkových prací vyplývajících z potřeb o.s. Jaspis. V současné době jedna studentka 3. ročníku zpracovává absolventskou práci na téma „Studie potřebnosti nízkoprahového zařízení pro děti a mládež zřízeného občanským sdružením JASPIS v Kroměříži“.
V dubnu 2006 proběhla beseda s poslancem Parlamentu ČR Mgr. Ivo Vykydalem na téma „Začlenění lidí s mentálním postižením do společnosti“.
V září 2006 se uskutečnilo tradiční týdenní soustředění studentů v Pusté Rybné. Tentokrát se jednalo o zážitkový program „Damašek – cesta změn“, který připravilo vedení školy ve spolupráci s vyučující psychologie.
V listopadu 2006 se již tradičně vybraní studenti zúčastnili Evangelikální teologické konference v Praze (téma: „Žena v církvi“).

Praxe studentů:
Významnou část studia (cca 30% celkové hodinové dotace výuky) tvoří odborná praxe na pracovištích sociálních nebo církevních institucí. Ve školním roce 2005/06 bylo smluvně zajištěno celkem 134 různých praxí studentů (jednotlivě i skupinově) v 93 různých zařízeních jak v Olomouci tak i na různých místech Moravy a Čech. S dvanácti pracovišti jsou uzavřeny dohody na dobu neurčitou.
Jedním z povinných okruhů odborné praxe je praxe teologická, jako je např. zapojení se do sborové pastorační a katechetické služby, biblické vyučování při letním táboře pro děti nebo mládež, duchovní péče o klienty v církevních charitativních zařízeních a podobně.

Mimořádné akce a mimoškolní aktivity studentů:
Zhruba desetičlenná skupina studentů dlouhodobě spolupracuje při pravidelných volnočasových programech pro děti v Dětském domově Olomouc pořádaných YMCA Olomouc pod vedením absolventa školy bratra Petera Huttona.
Tradicí se již stala aktivní účast studentů 1. a 2. ročníku na veřejné sbírce „Bílá pastelka“ (12 studentů) a na celostátní veřejné sbírce na speciální služby umožňující život tělesně postiženým „Zasukované tkaničky“ (10 studentů). V únoru 2006 proběhl na škole Den otevřených dveří, na jehož organizaci se podíleli studenti ze všech tří ročníku. Při této příležitosti školu navštívilo cca 20 zájemců o studium.
Na jaře 2006 proběhla dražba výrobků studentů naší školy ve prospěch misijní a charitativní práce absolventky naší školy Marie Ondřejové na Ukrajině. V dubnu 2006 navštívil školu a besedoval s vedením školy o dalších perspektivách školy a církevního školství poslanec Parlamentu ČR Ing. Tomáš Kvapil.
V červnu 2006 se uskutečnilo neformální setkání studentů všech ročníků a vedení u táboráku na zahradě místního sdružení YMCA v Olomouci. Na základě vlastní iniciativy studentů proběhlo začátkem července 2006 vymalování knihovny školy a následně její generální úklid. Tato akce byla spojena se společnými obědy v prostorách školy.
V říjnu 2006 proběhlo setkání absolventů a vyučujících k 15. výročí školy, jehož se zúčastnilo kolem sedmdesáti našich absolventů – průřezově ze všech ročníků (od těch úplně prvních až po ty nejčerstvější).
V listopadu 2006 se skupina studentů zúčastnila se svými výrobky burzy na podporu olomouckých neziskových organizací.
V prosinci 2006 se skupina studentů podílela na evangelizačním projektu olomouckého sboru BJB – prezentace vánočního poselství a života místních církví v rámci olomouckých vánočních trhů.
Jednotliví studenti se angažovali v činnostech, které souvisejí se studiem a jejich budoucí profesí, jako například:
a) pomocná asistence ve Spolku vozíčkářů Trend Olomouc
b) spolupráce při volnočasových aktivitách pořádaných klubem Zóna v Olomouci
c) spolupráce na projektu Nový prostor
d) výpomoc seniorům a nemocným
e) dobrovolnická činnost v Oblastní unii neslyšících v Olomouci
f) dobrovolnická činnost v Hospici na Sv. Kopečku
g) absolvování doplňkových vzdělávacích kurzů (zdravotnický, znaková řeč, Braillovo písmo)
Řada studentů se mimo to angažuje v místě svého bydliště a ve sborech (farnostech) svých církví, zejména při organizování vzdělávacích a volnočasových aktivit pro děti a mládež (nedělní školy, dětské oddíly, kluby dorostu a mládeže, vedení schóly). Někteří studenti se podílejí na organizování letních táborů pro děti či mládež. Studenti naší školy jsou též zapojeni do dobrovolnické činnosti v občanských sdruženích v místech svého bydliště a aktivně se účastní na různých projektech. Několik studentů působí v různých pěveckých sborech, hudebních skupinách a v amatérském divadelním souboru.

Statistika – uchazeči o studium, studenti, absolventi:
Při přijímacím řízení pro školní rok 2006/2007 škola zaregistrovala celkem 30 přihlášek. Přijato bylo 21 uchazečů, z nichž 17 nastoupilo v září 2006 do 1. ročníku.
Na začátku školního roku 2006/2007 se zapsalo ke studiu celkem 45 studentů (37 sester a 8 bratří), z toho 3 ze sborů BJB (Lovosice, Olomouc a Příbor).
V roce 2006 ukončilo studium absolutoriem celkem 13 studentů: šest jich prospělo s vyznamenáním a sedm prospělo. K absolutoriu vypracovali diplomové práce v rozsahu 50-70 stran na témata:
Sociální práce s lidmi bez domova na území města Olomouce
Život na okraji společnosti (fenomén bezdomovství v Olomouci)
Hraniční osobnost v sociální práci
Síť sociálních zařízení v mikroregionu Hranicko
Partnerské vztahy u nevidomých od narození
Volnočasové aktivity v rámci primární prevence sociálně-patologických jevů u dětí ve věku 11 – 13 let
Nízkoprahové zařízení K – centrum Kyjov a jeho zaměření na ženské programy
Právní problematika mentálně postižených občanů
Využití muzikoterapie v sociálních zařízeních pro mentálně postižené děti
Satanismus a satanisté v České republice
Práce nízkoprahových zařízení s romskou mládeží ve věku od 15 do 18 let
Péče o dítě s Downovým syndromem v rodinném prostředí (s přihlédnutím k situaci v regionu Zlín)
Vybrané arteterapeutické techniky v sociální práci s rodinou

Pracovníci školy a pedagogický sbor:
Velmi náročný vzdělávací program zajišťujeme s velmi štíhlým personálním zajištěním, a proto i ve srovnání s některými školami jiných denominací s o dost nižšími finančními náklady na provoz. Škola zaměstnává tři pracovníky na plný úvazek a čtyři pracovníky na úvazek zkrácený.
Vedle tří interních pedagogů působilo v průběhu roku 2006 na škole 39 externích vyučujících. Pedagogický sbor zahrnuje jednoho profesora, tři docenty, dvanáct doktorů různého zaměření, dvacet tři absolventů magisterských oborů různého zaměření a tři lektory s nižším vzděláním.

Správní orgány školy:
Jedním z orgánů školy je školská rada, která je složena ze zástupců zřizovatele (bratři kazatelé Petr Coufal, Michal Petratur a Tomáš Mrázek), zástupců pedagogických pracovníků a zástupců studentů. Školská rada se zabývá především pedagogickou a organizační stránkou činnosti školy.
Při transformaci právní formy školy na školskou právnickou osobu (k 28.4.2006) byla Výkonným výborem zřízena rada ŠPO ve složení: bratr předseda Vladislav Donát, bratr kazatel Pavel Coufal a sestra Eva Šviráková. Rada ŠPO se zabývá především ekonomickou stránkou činnosti školy.

Materiální zabezpečení výuky:
Obědy pro studenty i zaměstnance školy jsou od 1.4.2006 zajišťovány ve školní jídelně Střední zdravotnické školy. Studenti ubytovaní ve školní budově si snídaně a večeře připravují sami v kuchyňkách domova mládeže.
Průběžně doplňujeme knihovní fond o nové tituly odborné literatury a učebnic, česká část obsahuje cca 2.400 titulů odborné literatury a více než 700 kusů učebnic a skript, anglická část zahrnuje cca 3.000 titulů (z kapacitních důvodů je zpřístupněno cca 1.000 titulů).
Počítačová učebna je vybavena devíti počítači, další tři stolní počítače jsou umístěny v knihovně. Všichni studenti mají po vyučování (v časech stanovených řádem počítačové učebny) volný přístup k počítačům i na internet (připojení ADSL).
Škola má pro výuku k dispozici tři učebny (z toho však jedna slouží zároveň jako počítačová učebna), knihovnu–studovnu a aulu s kapacitou cca 60 míst, která slouží pro studentské bohoslužby, mimořádné přednášky a aktivity sboru BJB během týdne. Knihovna–studovna je určena pro výuku jazyků dělenou na studijní podskupiny a pro samostudium studentů v době mimo vyučování. Dvě učebny jsou vybaveny videorekordérem s televizorem, počítačová učebna a aula dataprojektorem a promítacím plátnem.

Sponzoři:
Bez ochotných dárců, kteří v roce 2006 poskytli škole 148 tisíc Kč (z toho bratr Martin Růžička 100 tisíc Kč), by škola nemohla v uplynulém roce dokončit modernizaci učebny 2. ročníku, instalaci termoregulačních ventilů ústředního topení a instalaci přepěťové ochrany elektroinstalace a počítačového serveru.
Mimoto baptistický sbor v Hove (Anglie) a absolvent bratr Stanislav Rytíř opakovaně poskytli finanční dary občanskému sdružení Společnost přátel školy Dorkas na stipendijní fond pro sociálně potřebné studenty naší školy.
Z přiložené tabulky „Přehled oprav, modernizací, rekonstrukcí budovy Biblické školy včetně technického zhodnocení a pořízení majetku“ je patrné, že škola během své patnáctileté existence hradila z jiných zdrojů než ze státní dotace či od ústředí BJB (např. sponzoři, jiné výnosy) přes tři miliony Kč na technické zhodnocení budovy školy.

Vyhlídky spolupráce v rámci Diakonie BJB:
V prosinci 2006 byla škola Dorkas přijata za člena Diakonie BJB. Začátkem února 2007 pak proběhlo ve Zlíně jednání ředitele školy a jeho zástupkyně se ses. Martinou Stavjaníkovou o rozvinutí spolupráce v rámci Diakonie BJB, zejména pak v oblasti dalšího vzdělávání sociálních pracovníků a kvalifikačních kurzů pro pracovníky v sociálních službách.
Účastníci jednání konstatovali, že se pro své pracovní vytížení nemohou stát hybateli přípravy výše zmíněných vzdělávacích projektů a zajištění jejich realizace. Klíčovým koordinátorem by se měl stát ředitel Diakonie BJB, který by podrobně zmapoval potřeby jednotlivých programů celoživotního vzdělávání a ve spolupráci se školou připravil konkrétní kurzy k akreditaci a získal pro ně finanční zdroje z různých grantů. Vedení školy je připraveno účinně spolupracovat s ředitelem Diakonie BJB, pomoci s koordinací jednotlivých akcí, vyhledáváním školitelů a poskytnout své prostory pro konání kurzů a seminářů.

V Olomouci 26.2.2007
Za vedení školy: Petr Hlaváček

Příloha: tabulka

Zdroj: www.baptist.cz


 
Příbuzné odkazy
· Více o Sociální projekty
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Sociální projekty:
Rozhovor s bezdomovcem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 3


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Zpráva o činnosti Vyšší odborné školy sociální a teologické – Dorkas za rok 2006" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.11 Seconds