Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Vojtěch   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2921
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 701 138

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 40 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM?
Posted on Čtvrtek, 19. duben 2007 @ 23:59:19 CEST Vložil: Benjamin

Glosy poslal Krytyk

Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM?

Placený předseda Odboru baptistické mládeže nestihl připravit v řádném termínu svůj návrh pro blížící se Sjezd delegátů a tak tento návrh nemohl být zařazen mezi tištěné materiály s ostatními návrhy a byl rozeslán pouze elektronickou poštou.  Materiál se tak nemusí dostat k řadovým členům sborů nebo nemusí být řádně projednán sbory. Šlo o záměr?

Přitom se nejedná o ledajaký návrh, ale o změnu základního dokumentu Odboru mládeže (ODM BJB), jde o Návrh nového Řádu Odboru mládeže BJB.

Jedná se o změnu zásadního dokumentu, který změní od základu princip fungován odboru mládeže v BJB!

Dosud fungoval model dle baptistických demokratických zásad. Rada Odboru mládeže BJB se dosud skládá ze zástupců jednotlivých regionů, kteří byli demokraticky voleni ve svých regionech.

Nový návrh počítá se zrušením této demokraticky volené rady a jejím nahrazením pojmem Odbor mládeže, jehož členové budou jmenováni (!) Výkonným výborem BJB na základě návrhu vedoucího ODM!

Je jasné, že Výkonný výbor nezná a nemůže znát potenciální kandidáty do ODM z regionů, takže vedoucí ODM Jan Jackanič si bude moci navrhnout do ODM své loajální lidi dle libosti, s jistotou, že mu je VV BJB schválí!

Komu to prospěje?

Je jasné, že se vedení baptistické mládeže tímto trikem zbaví obtížné a nepředvídatelné demokratické volby a může v poklidu vybudovat pevnou hiearchickou pyramidu.

Předchozí předseda ODM Petr Coufal i nynější předseda Jan Jackanič jsou pevně svázání se silně kontroverzní paracírkevní organizací Křesťanskou akademí mládeže (KAM), jejíž praktická činnost směřuje k vybudování vlivu v denominacích prostřednictvím školení vedoucích mládeže a stáží pro kádrové pracovníky, s cílem zajistit si tak vliv v denominacích zejména v blízké budoucnosti, až se tito vyškolení agenti KAMu dostanou do vedení sborů a církví. Většina mládežníků BJB již ŠVM prošla, takže předseda Jackanič prohlásil, že už není prakticky koho školit a místo ŠVM nyní probíhají pouze setkání vedoucích mládeže KOMPAS, na kterých se budují vztahy.

Návrh na změnu Řádu ODM tak přichází ve chvíli, kdy KAM potřebuje vybudovat v BJB pevnou mocenskou pyramidu, kterou bude ovládat pouze předseda ODM BJB a jeho prostřednictvím David Patty, šéf KAMu.

Již dnes se předseda Jackanič bez KAMu nehne. KAM mu vypracoval programy nejen pro ŠVM, ale i pro nynější kurzy KOMPAS (budování vztahů mezi vedoucími mládeží) a také program jednotlivých sborových mládeží a dorostů jede podle kamáckých kurzů TURBO 316. Také jediná chystaná akce VIRUS bude na základně KAMu v Malenovicích a dle programu i v režii KAMu.

Placený předseda Jackanič tedy asi nemá jinou starost, než demontovat demokratický volební řád a instalovat autoritativní pyramidu. Využívá příležitosti, kdy Výkonný výbor bude chtít protlačit na Sjezdu delegátů změny Základního dokumentu BJB ohledně vytunelování majetku baptistických sborů a získání nad ním plné kontroly. Předseda ODM zřejmě očekává, že se všichni soustředí na tento mocenský útok VV BJB na základy baptistické identity a v zápalu tohoto zápasu i nedostatku času k projednání by mohl být tento návrh Nového Řádu ODM BJB bez zásadní diskuse schválen.

Vzhledem k tomu, že dosavadní ODM nebyl schopen ani vypracovat vlastní výchovný a vzdělávací program v duchu baptistických principů, ale je otrocky závislý na materiálech z KAMu, nedá se předpokládat, že by tento návrh Nového Řádu ODM vznikl v Radě ODM, ale je vysoce pravděpodobné, že stejně jako v ostatních případech jen plní vůli své naddenominační autority. Z hlediska získání vlivu v BJB je totiž tento návrh pro KAM strategicky velmi výhodný.

Rada Odboru mládeže a její smutní protagonisté tak vstoupí do historie našeho baptistického hnutí jako hrobaři baptistické mládeže. 
Příbuzné odkazy
· Více o Glosy
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Glosy:
Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM?


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 3.3
Hlasů: 10


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Associated Topics

Glosy


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 179 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: blahovej v Pondělí, 23. duben 2007 @ 14:43:49 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
K problematice "KOMPASU":
Velkou část minulého setkání jsem měl na starosti já.
Workshopy byly inspirovány tzv. Forum-Theatre Augusto Boala - http://en.wikipedia.org/wiki/Augusto_Boal#Forum_Theatre
Přidávám to sem jen jako zajímavost, kterou navrhuji zapracovat do komplexnější konspirační teorie.
Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Krytyk v Pondělí, 23. duben 2007 @ 17:20:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
blahovej blahoši,

když chybí argumenty, tož se sáhne k výsměchu.

Co se týče KOMPASU, Honza Jackanič potvrdil spolupráci s KAMem (i když ne ohledně materiálů, protože prý neexistovaly) ve svém komentáři k článku Proč představitel KAMu nemluví pravdu? :

Materiály pro tato setkání je list papíru, Bible a vzájemné společenství - nemáme směr, který chceme účastníkům vnutit, spíš ho společně hledáme (proto KOMPAS) ..

...předesílám, že i na těchto víkendech spolupracujeme s KAMem, ne však v oblasti materiálů, ale jejich podpory do vzdělávání mládeže..

Můžeš ale vysvětlit, co tě tedy vede k tomu, že demontujete baptismus? Že by katalyzátorem nového kvasu bylo tvoje studium na husitské fakultě? Zřejmě je pro demontáž baptismu velmi inspirativní.

Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: jACK (honza@mladej.net) v Úterý, 24. duben 2007 @ 17:35:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokusím se shrnutí důvodů, které nás vedly k této změně, budu však jen opakovat to, co jsem napsal ve zdůvodnění našeho návrhu. Naším přesvědčením je to, že mládež by neměla být chápána jako organizační jednotka, která je sdružená v nějaké instituci, ale jako přirozená součást místního sboru – proto bychom chtěli, aby se změnila definice Odboru mládeže na tým spolupracovníků pro podporu této služby – takto definovaný tým již není zodpovědný mládežím (je i těžké definovat, co to je a co není mládež), ale přímo sborům skrze Sjezd delegátů, který volí i odvolává vedoucího této skupiny, podle toho, jak plní nebo neplní své povinnosti. Vztah mezi tímto týmem a sbory je čistě partnerský – není zde žádná vazba na autoritu nebo hierarchickou pyramidu, o které píše autor tohoto článku (viz. Návrh ODM - Každý sbor pak může být partnerem ODM v této službě a autorita členů ODM nespočívá v jejich pozici, ale v autoritě jejich služby). Pro členství v této skupině jsme se rozhodli jít cestou jmenováním skrze VV BJB, protože je voleným orgánem BJB a přišlo nám, že je to správná cesta, která umožní tento tým doplňovat i během roku bez toho, že bychom museli čekat na Sjezd. Pokud by však sbory chtěly, aby i členy tohoto týmu jmenoval Sjezd delegátů, tak se tomu nebráním. Byl bych rád, kdyby se do tohoto týmu mohli zapojit i někteří kazatelé a provázat tak více práci Odboru mládeže s děním na sborech – uvědomuji si, že slabé místo je v tom případě osoba Vedoucího ODM, který členy navrhuje, jedinou pojistkou jsou pak sbory, které členy navrhují Vedoucímu ODM a mohou na něj vznést dotaz, z jakého důvodu nezapojil toho kterého zájemce do této práce .. Důvod, proč byl tento návrh podán pozdě bylo nedorozumění v termínech, podle prvního oběžníku VV jsem počítal s tím, že se návrhy podávají do konce března a unikla mi prosba VV, aby se návrhy zaslaly ještě dříve. Za tuto chybu se omlouvam. Odeslal jsem tento návrh o víkendu před koncem března, ale protože o víkendu nikdo nebyl v kanceláři, tak se už návrh nestihnul dát v písemné podobě k ostatním návrhům – po domluvě s tajemníkem jsem ho tedy rozeslal emailem na sbory a v tištěné podobě šel na sbory hned ten další pracovní den spolu s velikonočním oběžníkem. Pokud jde o souvislost tohoto návrhu s KAM, tak to mohu jen odmítnout, ale nepředpokládám, že by to pro autora článku byl nějaký zásadní argument. S Davem Pattym, který by mě měl tímto způsobem „řídit“ jsem se za celou dobu svojí služby osobně nesešel, měl jsem příležitost se s ním vidět na různých akcích, ale neměli jsme žádné setkání, ve kterém by snažil zasahovat do věcí BJB. Kurzy KOMPAS běží již dva roky bez materiálů KAM, mohu komukoliv zaslat programy nebo dát kontakt na účastníky z vašeho sboru – pokud máte kdokoliv nápady a podněty pro vlastní vzdělávací kurzy, budu za ně rád. Na můj podnět se mi ozvaly dva sbory BJB ohledně doplnění nebo změn v tomto řádu – budu rád za jakýkoliv další podnět od kohokoliv z vás – pokud bych nereagoval na tomto fóru, napište mi prosím emailem. Honza Jackanič vedoucí ODM BJB jan.jackanic@gmail.com
Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Sthtwn v Čtvrtek, 26. duben 2007 @ 11:49:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tak, Honza Jackanič nám tady poskytl poměrně rozsáhlý příspěvek a co na to autor článku? Bude následovat další skandální odhalení?
Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Krytyk v Čtvrtek, 26. duben 2007 @ 13:54:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
jojo, Honza nám nám tady poskytl poměrně rozsáhlý příspěvek, ve kterým neřek nic jinýho, než co je v návrhu. 

K čemu je placený předseda ODM, který nemá nic na práci, než rozbíjet baptistické struktury, protože mu všecky podklady a vzdělávací program poskytuje nebaptistická a nebezpečná paracírkevní organizace KAM, a kterému při tomto "pracovním vytížení" ještě unikne (sic!) i termín odevzdání návrhů pro SD???!!!
Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: jACK (honza@mladej.net) v Čtvrtek, 26. duben 2007 @ 18:52:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Krytyku, je nejaky zpusob, jak te presvedcit o tom, ze mluvim pravdu?

Nejak dukaz, svedectvi dalsich lidi, mistroprisezne prohlaseni nebo cokoliv dalsiho?

Pokud ano, rad to udelam ..

Honza Jackanič

ARÉNA OBRANY A KRITIKY (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Sthtwn v Pondělí, 30. duben 2007 @ 10:26:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tenhle flejm je už beztak strašně dlouhej. Takže já mám návrh. Blaho se nám tady kasal, že vysvětlí, jak vypadal program na posledním kompasu (pravdivost jeho slov je možné lehce verifikovat, pokud se zeptáme přímých účastníků). Krytyk má námitky - jedná se o nebaptistické vyučování.
Moje výzva směřuje na oba - stavím zde tedy KOLBIŠTĚ kritiky programu Kompasu:

BLAHOVEJ - Na Kompasu jste dělali dramaterapii. Co to je? Co jsi tím chtěl dosáhnout? Jaké byly reakce lidí? Je to spojené s nějakou teologií - doktrínou? Není dramaterapie trojský kůň nějaké absolutně nekřesťanské filozofie?

KRYTYK - Prosím až nám tady Blaho něco předvede, pokus se to rozebrat z hlediska baptistických principů. Zejména prosím o zdůranění tvých pochybností ohledně ohrožení těchto principů. Nezdráhej se vysvětlovat, či šířeji definovat. Jistě to bude kU prospěchu věci.

Prosím všechny zůčastněné, aby reagovali pouze na materiál předložený zde v kolbišti a ne na příspěvky uveřeněné v jiných vláknech této diskuze. Děkuji.
Další postup v diskuzi (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Sthtwn v Úterý, 01. květen 2007 @ 12:21:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj diskutující,
tak se nám to docela pěkně rozvinulo. Skoro začínám mít pocit, že se dostáváme k nějaké hranici, kterou může internetová diskuze dosáhnout. Mám takový návrh - zajímalo by mne, jak byste se Vám to zamlouvalo:

Co takhle udělat NOTABENE live?
Setkání lidí, kteří by chtěli diskutovat o tomhle problému. Internetová diskuze je někdy trochu zdlouhavá. Je pravda, že na intrenetu je možné si odpověď připravit, za to se dost těžko něco vysvětluje a není možné klást doplňující otázky hned "z fleku". Domluvit čas, místo a vzít si tenhle problém na stůl. Je možné i předem definovat dílčí problémy, aby se na to každý mohl připravit. Výsledek diskuze nebo aspoň nějaké zajímavé body by se třeba mohly objevit na Notabene jako článek.

Honza Jackanič by měl asi napsat, co je náplní jeho práce.
Jakým věcem se věnuje, co vidí jako jeho klíčové poslání a tak. Tahle potřeba tady asi je. Jenom na okraj bych poznamenal, že asi nešel dělat vedoucího ODM, protože by chtěl mít teplé placené místečko, už proto, že jeho nástup do ODM souvisí podáním výpovědi ve společnosti DELL, kde pracoval předtím a vzhledem k tomu, že DELL patří v ČR mezi dvacet nejlépe platících firem, pochybuju, že by ho státní plat dokázal přebít (já jsem státní úředník :-). Nicméně určitě by se hodilo nějaké vyjasnění co dělá a proč to dělá.

Možná by stálo za to, zeptat se nějakých lidí, kteří zastávali funkce volených členů rady ODM, jak se v tom cítíli a jak svoji pozici vnímali. Jak se například podíleli na vytváření koncepce ODM, na kolik byli zapojeni a do čeho. A jestli si myslí, že  zrušení těchto funkcí je nějakou zásadní hrozbou pro ODM. Jestli si pamatuji dobře, byli to například: Tomáš Kolman, Martina Bechná, Jana Hlavsová, Lukáš Kuc, Jindra Pospíšil, Martin Pospíšil - tohle jsou lidí, kteří by rozhodně měli, co říci.

Co vy na to?
Kdy už konečně budem mít opravdu baptistický akcičky? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: kiki v Úterý, 01. květen 2007 @ 13:00:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Čaute lidi. Jsem moc ráda za tuhle diskuzi. Myslím, že tohle tema bylo moc dlouho přehližený. Se velkym zajmem to tu sleduju  a podle velkýho ohlasu z myho okolí  myslim ze nebude od věci rozbehnout diskuzi o postaveni ODM i v ramci jednotlivych mládeží (a mluvim teď nejen za svou, ale i další mladeže s kterýma jsem v kontaktu). Jo a taky myslim, že je nejvyšší čas začít budovat baptistický sebeuvědomění – který dost skomírá a který akcičky typu virus, kompas a o konferencich ani nemluvim rozhodně nepodpořily. Moc mě zklamalo, že se ani Peta Coufal ani Honza Jackanič nikdy nechovali jako představitele baptistický mládeže, ale spíš jako ňákýho bezejmennýho křesťanskýho spolku – skoro mi to pripadalo jako by se za ten název baptismus nějak styděli nebo co. Jak si mam jinak vysvětlit že nejen že jsem od nich samotných nikdy nic o baptismu neslyšela a ani na žádný konfeře tohle tema nebylo (i když je možný že jsem to třeba přehlídla – ale to by stejně znamenalo že je toho děsně malo). Pokud vim, je normální, že každá církev předává info o svých tradicích, zásadách apod. mladším, aby pokračovali v jejich stopách. A ze současnejch baptistickejch mladejch lidí je mi fakt smutno – neví o baptismu skoro nic a navíc jsou v tom podporovaný hláškama, že není duležitý v jaký sou církvi, hlavně že jsou křesťany. Nechci nikoho konkretně z toho obviňovat, ale pokud se v tom ma něco zmenit, tak je důležitý aby se zmenil postoj lidi který organizujou celostátní akce. Ať se konečně chovaji jako baptisti i navenek – a daji tim přiklad vedoucím i běžným členum mladeži.

Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: gonza v Středa, 02. květen 2007 @ 00:21:20 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zdar vsichni. Koukam tak na tuhle diskuzi (je fakt zajimava) uz delsi dobu a radeji sem se do ted nevyjadroval, abych diky svymu prispevkem nevypadal jako nejakej hlupak :)) Kdyz vy to to vsichni umite tak hezky a dobre rict a ja bych to tak nesved...vite jak to myslim :) Ale presto mi to nakonec nedalo, hlavne diky Kikine -dik :) Jak to tu tak sleduju, tak zacinam ztracet duveru zda je vlastne vsechno v mladezich tak ok, jak to vsichni vzdycky rikaj. Vlastne sem nikdy na mladezi neslysel a vlastne ani na konferkach jak ty mladeze fungujou. Tim chci teda rict, ze vlastne vic jak polovina mladezniku nevim ktera bije, kdyz by se jich clovek zeptal co to je odbor mladeze, koncepce a nebo baptisticky principy. Popravde ani ja to nevedel do doby, nez sem se tu o tom zacal zajimat. Tim chci teda rict, ze je to dost drsny ne? A co pak asi maj rikat kdyz se jich nekdo zepta co jsou zac? (me se to popravde uz stalo) Jeste ze je tu ta diskuze, ktera me jakz takz poucila, ze asi vsechno uplne v poradku neni. Doufam ze se nakonec k nejakymu tomu vysledku doberete a vsechno udelate jak ma byt. Pro vsechny: nebojte se sem psat, protoze nazor obycejnejch mladezniku je moc dulezitej :)

Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: mata v Středa, 02. květen 2007 @ 09:17:12 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
nekde v predchozim zmatku mozna trosku zapadl muj dotaz smerovany ku Krytykoj:

faktem je, ze nezavisle na (ne-)pravdivosti "spikleneckych teorii" a nezavisle na proklamacich nevedomosti ci zameru konani, vysledky mluvi za sami za sebe! to jsi mj. i ty sam rikal a nejde s tim nez souhlasit.

otazka je co a kde jsou ony vysledky. kde muzeme pozorovat cosi, co by bylo lze interpretovati vysledkem zhoubne infiltracni cinnosti KAMu.

nemam ted na mysli pyramidizaci struktur ODM, jako spis konkretni vyskyty negativnich dopadu mezi mladezi. ja osobne se totiz setkavam s mladezniky, kteri se, imho, nezdaji byt zas az tak indoktrinovanymi. tudiz s tim nemam takovou zkusenost.

s jednim vaznym projevem jsme zde byli mimochodem uz castecne konfrontovani v nekterych prispevcich (vizte vyse), je to cosi jako ztrata baptisticke identity charakterizovana na pr. neschopnosti reagovat na otazku: "co jste vlastne zac?" ztrata tradice je sice vazna vec ovsem v kontextu tveho konceptu se zda byti jevem pouze sekundarni, jen nastrojem k prichodu neceho horsiho, a sice implementace zceste teologie KAMu.

mozna by tedy nebylo odveci, kdybys napsal s jakym konkretnim negativnim fenomenem jsi se kde konkretne ty setkal (jmena! rodna cisla! adresy! ... vtip ;)).

Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Krytyk v Středa, 02. květen 2007 @ 10:15:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Učednictví: podstatou teologie KAMu je Učednické hnutí vycházející z nauky učednické mládežnické organizace Josiah Venture, která přejala učení a materiály další mezinárodní učednické organizace Sonlife Ministry. Ta má kořeny v hnutí, jehož zakladatelem je Bill Bright resp. CCC. Jako inspirace posloužilo i hnutí Willow Creek. CCC i Willow Creek jsou ekumenickými paracírkevními organizacemi se silným mezinárodním vlivem, usilujícím o evangelizaci světa a jejichž představitelé jsou stoupenci ekumenického hnutí s velmi citelným úsilím o jednotu evangelikálů s římskokatolickou církví. Učednictví se v mládežích běžně praktikuje a dochází k zoufalým jevům, kdy nezralí postpubescenti dělají mistry stejně starým nebo o něco mladším vrstevníkům. Pro baptisty je to naprosto nepřijatelná a zvrácená teologie.


Globalizace
: KAM není církví, ale v rámci Josiah Venture nadnárodní paracírkví. Přesto její misionáři usilují o naplnění Velkého poslání odevzdaného Kristem církvi prostřednictvím jeho apoštolů. KAM chce proto sloužit jako servisní organizace vedoucím českých mládeží a dnes i vedoucím českých církví. Má propracovanou strategii, jak získávat vůdce prakticky všech církví nejen v ČR, ale de facto z celé postkomunistické Evropy. Honza Jackanič ve svém návrhu pro SD na změnu ODM chce změnit stávající Radu ODM na jakousi servisní organizaci. Ovládnutí vzdělávání baptistické mládeže KAMem odvádí baptistickou mládež z BJB do této nadnárodní paracírkve.


Identita
: KAM ve svých materiálech mluví o hnutí mládeže v ČR a místní (národní) církvi, které se cítí povolán sloužit a prakticky přitom nerozlišuje konfesionalitu jednotlivých mládežníků ani vedoucích představitelů. Tyto pak zve ke spolupráci. Pracovníci KAMu pak mají vytvořit smluvní „identitu“ a zachovat veškeré adaptované učení mládežnické organizace Josiah Venture a potažmo Sonlife Ministry s pozadím Wagnerova hnutí církevního růstu. Ztráta baptistické identity začíná být u naší mládeže patrná. Mluví se o ní jako o pouhé ztrátě tradice, kterou zřejmě vnímají jako překonanou. Pro budoucnost baptistického hnutí je to smrtelně nebezpečné.


Vůdcovství
: Místopředseda KAM intenzivně usiluje o navázání vztahu s vedoucími církví v ČR, kterým se chce stát trenérem, získávat je pro vizi KAMu a vést je podle propracovaných zahraničních technologií vypracovaných pro získávání, školení a vysílání dalších pracovníků. Přetrváváním těchto vztahů a za využití multiplikace vzniká v podstatě učednický vertikální řetězec, jehož vrchol tvoří pracovník, speciálně k této službě uvolněný a komunikující s dalšími partnery (učedníky Sonlife, potažmo CCC strategie). Školení KAMu se u naší mládeže týká pouze školení vůdců (ŠVM, resp. navazující Kompas), ti jsou středem zájmu této paracírkve a jejího ambassadora Honzy Jackaniče.


Centralizace:
KAM pod sebe rovněž soustřeďuje jednotlivé národní mládežnické, původně nezávislé organizace, které zastřešuje a ty se prostřednictvím exkluzivního postavení KAMu ve vztahu s Josiah Venture stávají partnerem učednické nadnárodní organizace. Mládež BJB je v mezisborových aktivitách naprosto závislá na KAMu, na jeho pracovnících a materiálové podpoře. Pro budoucnost baptistického hnutí smrtelně nebezpečné.


Manažerství:
KAM používá sekulární manažerské techniky, jako jsou „koučing“ a „multiplikace“, které obsahují sekulární zdroje. V návaznosti na učednictví (mistrování člověka člověku) jde o naprosto scestné antropocentrické učení,  jehož pomocí jsou řízeni jak Honza Jakckanič a jeho parťáci ze stáží KAMu, tak vedoucí mládeží a jejich učedníci.

Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: messer v Středa, 02. květen 2007 @ 15:15:44 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tak se nám ta diskuze krásně posunula dál, ale ještě bych se vrátil k návrhu na změnu dokumentu ODM. Již dlouhou dobu zde prosím (už si spíše připadám že žebrám) o vyjádření ODM a hlavně vedoucího ODM, který se zřejmě takticky stáhnul. Sic je to taktika učinná, přec nedůstojná postu placeního pracovníka BJB. Věřím, že si ve svém vytíženém programu najde skulinku pro oficiální vyjádření. Předem děkuji
Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: gonza v Středa, 02. květen 2007 @ 15:56:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tak sem tu narazil na otazku ucednikovani, mno u nas ve sboru a hlavne na mladezi to fakt bylo! Myslim ze se takhle protocili dve generace a nekteri nakonec dopadli fakt blbe. Kdyz nepocitam par zahorklych lidi, ktery uz se niceho nechteji ucastnit, tak asi 5 odpadlo od sboru a viry uplne a jini radeji utekli jinam... :(( je to fakt hrozny! Jedna generace mladeze se skoro rozpadla-teda vlastne rozpadla :( No a co s tim delal sbor? Nic...ty proste nevedeli ktera bije protoze se s tim asi nikdy nesetkaly. A ted sou radi ze aspon nejaka ta mladez je a tak jim do niceho moc nemluvej. TAk asi takle
Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: mata v Středa, 02. květen 2007 @ 15:59:13 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
k poslednimu komentari ....

predpokladam ze jste to jiz zaregistrovali, ale odm ma nove stranky, ktere si mohou registrovani uzivatele vytvaret sami. tady tak trochu podobne jako tomu je tady, idkyz je ten system zatim trosku neprehledny. zkuste vznest dotaz primo tam.
několik postřehů (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: jACK (honza@mladej.net) v Středa, 02. květen 2007 @ 16:17:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Po přečtení všech komentářů jsem zjistil, že se vlastně neznám – nevěděl jsem, jak promyšleně a manipulativně dokážu jednat, jak cíleně a lstivě mi jde o zničení baptistických principů, abych mohl neomezeně vládnout nad mládežemi a mohl je přivést do náručí KAMu .. přiznám se k tomu, že kdybych se do této doby neznal, tak bych si ani ruku nepodal .. Zaráží mě nad tím vším snad jen jedna věc a to jak rychle jdou soudit motivy člověka, o kterém toho někteří z vás moc neví a ani si nedali moc práce nad tím, se o to poznání pokusit – možná, že by pak některé závěry vypadaly jinak. Zkusme na chvíli odložit otázku mého charakteru (kterou jak jsem zjistil stejně doložit nemůžu). Pojďme se tedy věnovat otázkám, které byly položeny ve vašich komentářích. V mnoha věcech se budu opakovat a tak je možné, že : a) v KAMu mě je dobře naučili, abych nevypadnul z role (humor) b) jsou pravda. Quo Vadis ODM? Návrh nového Řádu ODM, o kterém je zde řeč, není výsledkem posledního měsíce, ale celkového vnímání Rady ODM za poslední rok. Svoji práci vedoucího ODM jsem začal loni v únoru a jako první věc jsem udělal setkání všech lidí, kteří se do té doby podíleli na práci Odboru a jednotlivých akcích. Otázka, kterou jsme si kladli byla – Co to je ODM? Nemyslím teď definici papírovou, ale jaká je situace jednotlivých mládeží a vedoucích a sborů - jak oni vnímají ODM a jeho význam. Odpověď, kterou jsem dostal, mi moc nepomohla – je to předseda, rada, vedoucí mládeží, všichni mládežníci, všichni mladí lidé ve sborech? Odpověď moc nedával ani současný řád, který na jednom místě uváděl, že OdM sdružuje mladé lidi ze sborů BJB a dává jim možnosti k širší mezisborové spolupráci i setkávání a napomáhá jim k účinnější práci ve vlastních sborech (takže všichni mladí lidé?) Na druhé straně mluví o tom, že OdM předává mládeži a vedoucím pracovníkům aktuální informace (takže je to konkrétní člověk nebo skupina lidí?) Střípky do mozaiky se mi začaly skládat při návštěvách sborů a mládeží, kdy jsem se lidí ptal, co to je ODM a oni většinou nedokázali odpověď – nejtypičtější odpověď byla – „nemám pocit, že bych byl členem nějakého Odboru, ale asi bych ho měl mít ..“ To, co teď popisuji není výsledek, ke kterému bych chtěl dojít, ale stav, ve kterém jsem ODM našel. Nemyslím si, že by to byl výsledek nějakého cíleného erozního procesu, ale změnou vnímání ODM a také změnou vnímání pojmu „mládež“. Kdo je vlastně mládežník? U tohoto bodu bych se rád zastavil, protože je pro náš návrh klíčový. Za posledních několik let se změnila definice „mládežníka“ – už se nekryje s „mladým členem sboru do 20 let“, ale jde o mladého člověka, který chodí na akce, které pořádá mládež (jako složka sboru). Již zde není žádní členství v mládeži (kdo by se takovým členem stal – ten, kdo chodí na mládež pravidelně, nebo alespoň jednou do měsíce, do roku?) .. mládež již není institucí, která by měla jasné hranice a která již není definovatelná. Takto „ne“definovaná mládež se pak těžko sdružuje v nějaké další celky (Odbor) a ani sama sebe nevnímá jako součást nějakého dalšího celku. Někteří z vás uvedly, že jako členové mládeže jste zklamáni tímto vývojem (messer) a uvedli jste, že podle vašeho „právnického pohledu“ .. nevím, messere kolik ti je let, ale jak víš, že jsi stále ještě mládežník? Je u vás ve sboru nějaká taková definice? Setkal jsem se s pokusem o „definování“ mládežníka zatím jen na jednom sboru a i tam se jim to myslím nepovedlo ..neútočím tím teď na nikoho, jen se ptám – kdo to je mládežník? Ve zdůvodnění našeho návrhu uvádíme, že nevidíme potřebu definovat mládež dále jako „instituci“, ale jako součást vlastního sboru. Není to pokus o zastrašování sborů, že jim mládeže utečou do ODM (Krytyk někde v diskuzi), ale zdůvodnění principů, na kterých by měla tato „mládežnická služba fungovat“ – chtěli bychom, aby plnoprávným partnerem byly sbory, které rozhodují o tom, do jakých programů mládež svého sboru zapojí. Návrh nové struktury ODM Je pro mě zajímavé, že to, co jsme považovali za strukturu bez hierarchie se nám vrátilo jako pokus o vybudování nového pyramidního modelu. Znovu uvádím znovu odůvodnění návrhu. · Jsme přesvědčeni o tom, že za službu mládeže plně odpovídá místní sbor · Mládež by neměla být chápána jako instituce sdružená ve vlastní organizaci, ale jako přirozená součást svého vlastního sboru · Odbor mládeže není nadřazenou institucí jednotlivých mládeží a vedoucích, ale týmem pro podporu jejich vlastní služby · Každý sbor pak může být partnerem ODM v této službě a autorita členů ODM nespočívá v jejich pozici, ale v autoritě jejich služby Za problematické místo považuji článek č. 2, který mluví o způsobu výběru členů tohoto týmu: Členové ODM jsou jmenováni VV BJB na návrh vedoucího ODM – jejich volební období končí zvolením nového vedoucího ODM. Své návrhy na členy ODM mohou sbory zasílat vedoucímu ODM průběžně. Cílem tohoto článku není obejít sbory, ale umožnit doplňování tohoto týmu i během roku. Pokud by však sbory chtěli volit i členy tohoto týmu, nejsem proti, právě naopak. Pokud si přečtete tento odstavec až do konce, tak zjistíte, že ani Vedoucí ODM si nevybírá kandidáty podle svojí libosti, ale na základě návrhů ze sborů – pokud by jakýkoliv vedoucí tyto návrhy ignoroval, je vykazatelný opět těmto sborům a své chování musí vysvětlit. Nemyslím si, že by takto složený tým musel být názorově jednotný – právě naopak. Osobně bych v něm vítal každého, kdo chce přispět k rozvoji mládežnické práce. Důvod, proč jsme pro „jmenování“ vybrali právě VV je ten, že je voleným orgánem BJB a měl by spolu se sbory být takovou pojistkou proti svévolnému jednání vedoucího ODM. Pokud jde o tento Sjezd delegátů, mrzí mě, že nedošlo na projednávání tohoto návrh. Znovu opakuji, že šlo o návrh, který podávala Rada, nový Řád ODM však musí schválit jednotlivé mládeže a to bude asi na setkání v říjnu v Praze. Sjezd se k tomu měl pouze vyjádřit a je mi líto, že k tomu nedošlo, protože názor sborů je pro nás důležitý. Co se týká projednávání návrhu, jak jsem již psal, informovali jsem o něm poprvé na únorovém setkání vedoucích – záměrně píšu „informovali“, i když v plánu měla být diskuze – v průběhu víkendu jsem dostal teploty, odjel jsem domů a nepodařilo se mi domluvit se v tu chvíli s nikým dalším, kdo by diskuzi dotáhnul. Celý návrh jsme proto vzali na další setkán vedoucích, které bylo v dubnu v Černé Hoře a tam byl již prostor pro každého, kdo se k němu chtěl vyjádřit. Do zprávy pro sbory za ODM jsem se rozepsal o návrhu, který jako Rada podáváme a doufal jsem, že tím upozorním sbory na potřebu jeho prostudování. Chtěl bych ještě upozornit na to (závěry Krytyka), že zpráva a návrh byl vypracovaný ještě před tím, než jsme věděli, že se na Sjezdu bude projednávat Základní dokument – není tedy možné, abych kalkuloval s tím, že z toho důvodu nebude na návrh Rady ODM čas a jen se rychle schválí .. Jak dál? Jako nejvhodnější bych v tuto chvíli viděl to, že návrh znovu rozešleme na jednotlivé sbory a mládeže, které budou mít dost času na jeho diskusi a připomínky – znovu jen upozorňuji, že v tištěné i elektronické podobě na všech sborech již je. V září bych pak rád uspořádal setkání všech, kteří se chtějí do této diskuze zapojit a na říjnové konferenci by pak mohlo dojít k hlasování odboru. Jsem otevřený pro všechny varianty a těším se na jakékoliv věcné podněty – pokud se sbory a mládeže rozhodnou jít dále cestou Odboru, který sdružuje, budu rád za všechny dobrovolníky, kteří se na činnosti tohoto sdružení budou aktivně podílet – pokud půjdeme dál cestou „servisního týmu“, budu chtít, aby fungoval co nejlépe podle potřeb mládeží. Honza Jackanič vedoucí ODM BJB Uvědomuji si, že tímto článkem neodpovídám na všechny dotazy – je tady ještě otázka vůbec toho, jak by měl ODM fungovat, na jakých principech a za jakých podmínek (plnočasových nebo dobrovolných), atd. Pro tuto diskuzi bych ale raději volil opravdovou diskuzi, protože můj článek (stejně jako mnohé ostatní) je v tomto případě jen dlouhým monologem. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, napište mi, rád odpovím .. rád bych se jednou dožil situace, kdy ODM jako podpůrný nástroj nebude potřeba a sám sebe zruší .. to co zde můžete číst je i otázkou mého osobního vývoje, věci, který jsem před rokem viděl určitým způsobem dnes vidím jinak (např. dalšího pracovníka pro ODM) .. věřím tomu, že i tento osobní vývoj budete brát v potaz a dovolíte mi chybovat i měnit názor a hledat cestu dál .. pro messera – budu rád, když se ze svojí kritikou zapojíš do diskuze na vaší mládeži, jde o nám o to, aby tento návrh prošel správným způsobem a tak pokud by se o tom u vás nediskutovalo, tak je k tomu popožeň .. náplní mojí práce jsou tři oblasti 1) příprava společných akcí, víkendy pro vedoucí, konference, letní akce, pomoc jednotlivým mládežím s jejich akcemi, 2) setkání s vedoucími a kazateli, návštěvy na sborech a mládežích, 3) zastupování na různých ekumenických fórech, setkání s českými i zahraničními organizacemi, spolupráce v rámci EBF a všechen ostatní mix, kdybys chtěl, můžu to víc rozvést .. pro kiki – pokud jde o poslední dobu, tak o baptismu jsme se bavili na minulém kompasu, jeden kazatel mluvil na téma baptismus a všeobecné kněžství a máme v planu se tomu i víc věnovat na příští konferenci .. vím, že se o tom moc nemluví (snad kromě jedné rubriky v MLS, kde píšeme o Identitě baptistu), myslím si, ze problém je hlavně na sborech a ne na ODM (i když to může být odrazem situace, jaká je .. určíte se nestydim za to, ze jsem baptista, právě naopak – byl bych rad, kdyby (nejen) mladí lide ve sborech věděli, o čem to je .. pro krytyka – těžké odpovídat na všechny tvoje otázky, nestíhám se v tom ani orientovat – pokud máš seznam konkrétních otázek, rád ti na ně na jedno místě zodpovím .. pokud jde o můj výrok, že není koho školit (vy smyslu ŠVM), tak si myslím, že v tu chvíli naplnil ODM své poslání – není o to zájem, proto to dál nebudeme dělat (místo tvojí interpretace – není už komu vypláchnout mozek) .. pro ampela – moje rozhodování ohledně ODM začalo až v mojí práci, na konci stáže jsem se dostal do bodu, kdy jsem si uvědomil, že obě cesty jsou správné a že mi v mojem rozhodování dává Bůh svobodu – rozhodnul jsem se proto jít do Dellu a jsem za to moc rád .. předtím se mnou o tom, že bych kandidoval na vedoucího ODM nikdo nemluvil .. beru to jako svoji cestou, kterou jsem si prošel jsem za ní Bohu vděčný. Stáž pro mě byla nejdůležitější asi v tom, že jsem na ní mohl poznat lidi, kteří to s Bohem myslí vážně .. pro všechny, co stále nevěří .. za celou dobu mé práce v ODM jsem se nesešel s nikým z KAMu, kdo by mě řídil, vedl nebo instruoval v tom, jak mám svoji práci děla a na základě jakých principů se řídit .. pokud je podle vás KAM v získávání svého vlivu tak systematický, tak na mě asi zapomněli ..
Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: blahovej v Čtvrtek, 03. květen 2007 @ 10:06:21 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)


Následující se mi nepíše lehce, ale jsem Vám to dlužen.
Průběhem diskuse jsem byl silně dotčen. Zvláště zveřejnění diskuse na chebském g-booku mi odkrylo nebezpečí postojů, které jsou v něčem (v mnohém?) podobné mým vlastním.
Je mi to líto - nevím, je-li na místě omluva, protože může být chápána jako prázné, nebo politické gesto. Přesto prosím o odpuštění cenzury a násilí, kterého jsem se buď dopouštěl přímo, nebo svou nečinností.

Zakouším meta-noiu v tom, že oživění a praktické zohlednění baptistických principů je v současném stavu opravdu přednější, než změna metodiky práce s mládeží kterou jsem se snažil navrhnout ve svých "dramatizačních" workshopech.
Pokud se tohto úkolu někdo chce ujmout budu ho ODM jednoznačně doporučovat. Pokud ne, zůstane to patrně na nedoucích mého typu.

Re: Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: messer v Sobota, 05. květen 2007 @ 01:14:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jsem velice rád, že se mi (a nejenom mně) konečně dostalo odpovědi od vedoucího ODM. Chtěl bych se omluvit, že jsem se poslední dobou nezapojoval do diskuze, ale mé školní a rodinné povinnosti mi v tom bránily.

Chtěl jsem komentovat vyjádření vedoucího ODM, ale jelikož zvolil taktiku typu "Fat boy", nezbylo než na to rezignovat (z časových důvodů). Jsem proto velice vděčen Krytykovi, který udělal rozbor stávajícího návrhu ODM na změnu základního dokumentu a chtěl bych mu za to vřele poděkovat. Sám jsem se na to chystal, jakmile získám skulinku v mých nabytých dnech. Tímto se tedy stěžejní část diskuze o postavení, struktuře a budoucnosti ODM přesunula na článek Návrh nového Řádu ODM z pohledu baptistických principů.
 

Vedoucímu ODM: Chtěl bych tě poprosit, a myslím, že hovořím za všechny, abys vstupoval do diskuze častěji a reagoval na probírané aspekty průběžně. Myslím, že tvůj post tomu rozhodně nebrání a právě naopak je toto právě jednou z náplní jeho činnosti (nehledě na to, že se zde diskutuje o jeho budoucnosti). Předem děkuji za zvýšení frekvence tvých reakcí.Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.65 Seconds