Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Oto   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2923
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 705 834

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 92 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Všeobecné: Čeští muslimové budou žádat o oprávnění k výkonu takzvaných zvláštních práv
Posted on Středa, 28. květen 2014 @ 16:01:01 CEST Vložil: Mainstream

Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Muslimové v Česku chtějí mít možnost učit na státních školách, zakládat své vlastní nebo oddávat. V září totiž uplyne požadovaných deset let od doby, kdy Ústředí muslimských obcí získalo státní registraci. Vyznavači islámu se pustí do splnění další podmínky - shromáždit přes 10 tisíc podpisů lidí, kteří se k jejich církvi hlásí.

Deset let registrované církve mají možnost žádat o získání oprávnění k výkonu takzvaných zvláštních práv. K nim patří oprávnění zakládat školy, oddávat, vyučovat své náboženství na státních školách nebo vykonávat duchovní službu v armádě a věznicích.


"Určitě o to budeme usilovat. V naší komunitě je zájem, abychom byli uznáni jako plnohodnotná církev. Bylo by to i plus pro vztahy České republiky s muslimským světem," řekl iDNES.cz předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi.

Muslimy ale nečeká snadný úkol. Podle zákona musí shromáždit podpisy minimálně 1 promile občanů ČR nebo cizinců s trvalým pobytem starších 18 let podle posledního sčítání lidu. Vzhledem k výsledkům cenzu z roku 2011 je nutné získat alespoň 10 437 podpisů.

Přitom podle tohoto sčítání lidu se k Ústředí muslimských obcí přihlásilo jen 1 437 lidí, dalších 1 921 osob pak obecně k islámu (4,5 milionu lidí ale kolonku náboženská víra nevyplnilo vůbec). Religionista a historik Vít Machálek z Univerzity Pardubice odhaduje, že v Česku se k islámu nějakým způsobem hlásí přibližně 20 tisíc lidí. "Počet praktikujících muslimů je ale zhruba jen tisícovka," řekl iDNES.cz znalec islámu. Jiné odhady hovoří o maximálně dvou tisících.

Alrawi uznává, že získat tolik podpisů bude velmi těžké. "Podle mě to ale není nemožné. Je to tak padesát na padesát. Musíme to zkusit," uvedl podnikatel původem z Iráku dlouhodobě žijící v Brně. Zatím není rozhodnuto, kdy muslimové sběr podpisů zahájí. "Začali jsme to tento rok probírat na našich schůzkách. Uvidíme, jestli to má cenu rozjet třeba už v květnu, v létě nebo později. To ještě nemáme vyjasněné. Není ale nutné spěchat," doplnil.

Pokud by se muslimům požadované množství podpisů podařilo získat, ministerstvo kultury by ověřilo, zda se jedná skutečně o osoby hlásící se k této církvi. "Vzhledem k potřebnému počtu podpisů by se jednalo o kontrolu pouze vzorku podepsaných obyvatel, nikoliv všech," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Anna Ješátková. Každý podepsaný musí uvést své jméno, příjmení, adresu, datum a místo narození a státní občanství. Církev také musí doložit texty výročních zpráv a účetních závěrek za uplynulých deset let.

I v případě úspěchu podpisové akce to ale neznamená, že muslimové budou automaticky moci zakládat školy nebo učit o své víře. K tomu by ještě museli například splnit podmínky vymezené školským zákonem. Podle Alrawiho zatím není jasno ani v tom, o jaké zvláštní právo by církev stála nejvíce.

V Česku jsou čtyři muslimské obce a dvanáct modliteben

Ústředí muslimských obcí funguje od roku 1991, registraci státu získalo v září 2004. Jednotlivé obce vyznavačů islámu jsou v Praze, Brně, Teplicích, Karlových Varech, Liberci a Hradci Králové. První muslimská obec na dnešním území České republiky vznikla v roce 1934. K islámu se zde hlásí zejména lidé z Blízkého východu, některých částí bývalého Sovětského svazu nebo z Balkánu. Českých konvertitů je odhadem několik set.

Podle webu pražské muslimské obce tu funguje dvanáct islámských modliteben. Za mešity se označují dvě z nich - v Brně a Praze. Několik modliteben je zřízeno při vysokých školách nebo v lázních s početnou muslimskou klientelou. Plány na zřízení mešit v dalších městech (například v Teplicích nebo Hradci Králové) se neuskutečnily kvůli odporu veřejnosti.

Část české společnosti není muslimům příznivě nakloněna, existuje i řada protiislamských iniciativ. Policie loni prověřovala trestní oznámení od Občanského sdružení ateistů ČR, které upozornilo na to, že Alrawi v roce 2010 v brněnské mešitě překládal kázání saudskoarabského duchovního. V něm například uvedl, že mladé lidi je třeba vychovávat k nenávisti ke všemu, co jde proti víře v Alláha. Policie ale nakonec případ odložila, protože nedošlo k trestnému činu.

Stát celkem registruje 36 církví a náboženských společností. Z toho 21 má nyní oprávnění k výkonu zvláštních práv. Všemi právy ale disponuje jen šest z nich, a to Apoštolská církev, Církev adventistů sedmého dne, Církev československá husitská, Církev římskokatolická, Českobratrská církev evangelická a Slezská církev evangelická augsburského vyznání.

Podmínka se shromážděním podpisů se týká až církví registrovaných od roku 2002 (uznání státu od té doby získalo 15 subjektů). Předloni uplynulo deset let od registrace Církve Křesťanská společenství, Obce křesťanů v ČR, Hnutí Hare Krišna a České hinduistické náboženské společnosti. Žádná z nich ale o možnost vykonávat zvláštní práva nepožádala. Po muslimech skončí desetiletá lhůta dalším čtyřem církvím až v roce 2017.

Zdroj: idnes.cz



 
Příbuzné odkazy
· Více o Zajímavosti
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Zajímavosti:
Adventistické upřesnění věroučného bodu o stvoření: symptom změny kurzu církve


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Čeští muslimové budou žádat o oprávnění k výkonu takzvaných zvláštních práv" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.08 Seconds