Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Havel   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 9, článků celkem: 4737, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4347, adminů: 23, uživatelů: 2366
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 605 430

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 14 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Události: Slovensko zpřísňuje podmínky registrace církví
Posted on Neděle, 04. prosinec 2016 @ 16:43:32 CET Vložil: Mainstream

Zprávy poslal Nepřihlášený

Slovenský parlament velkou většinou ve středu schválil novelu zákona o registraci církví a podle všech odborníků i médií je namířena především proti muslimům. Na rozdíl od Česka totiž nejsou přívrženci islámu u našich sousedů nijak registrováni a teď už toho jen těžko dosáhnou. Politici se ale tváří, že důvod změny zákona je zcela jiný.

Pokud se bude chtít na Slovensku nově jakákoli církev zaregistrovat, bude se k ní muset hlásit místo někdejších 20 tisíc lidí (ti navíc musí být slovenští občané s trvalým pobytem) až 50 tisíc osob. To v podstatě znemožňuje registraci menších církví a úprava zákona má podle všeho znemožnit vznik registrované muslimské organizace.

Úpravu navrhli představitelé nacionalistické Slovenské národní strany, ale při středečním hlasování pro ni zvedlo ruku 101 poslanců a poslankyň vládní koalice, ale i části opozice. Národná rada (parlament) má 150 volených zástupců.

Nemožnost registrace má pro náboženské společnosti a církve i praktické důsledky.

Registrací získává náboženský subjekt některé výhody – může například požádat stát a příspěvky na platy duchovních, na provoz svých škol a požadovat i výuku svého náboženství na státních školách.

Slovenští poslanci přitom tvrdí, že se vůbec nejednalo o protimuslimský zákon (tak to ale ihned vyhodnotila některá arabská média), ale v důvodové zprávě píší o „eliminaci spekulativních registrací údajných církví, jejichž cílem je pouze získat peníze od státu“.

Jenže ministr kultury Marek Maďarič (za sociálnědemokratickou stranu Smer), pod jehož rezort registrace spadá, již na začátku letošního roku řekl, že bude zpřísnění podporovat a zdůvodnil to jasně: „Je to velmi dobrý zákon, právě kvůli tomu, aby sem jednoduše nepronikly síly, ne islámu, ale islamismu.“

Přísnější pravidla začnou platit od nového roku. Slovenská legislativa přitom v tomto směru patří k vůbec nejtvrdším v EU.

Na Slovensku se v posledních dvou letech ozývají stále silnější hlasy proti migraci a muslimům a premiér Robert Fico v květnu řekl, že „nechce, aby zde bylo několik desítek tisíc muslimů, kteří si postupně budou prosazovat svoje věci“.

U našich sousedů je v současnosti registrovaných 18 církví a náboženských společností a většina obyvatel země se hlásí tradičně ke katolické církvi.

V Česku je Ústředí muslimských obcí oficiálně zaregistrováno od září 2004.

Zdroj: www.reflex.cz

Slovenský parlament ve středu schválil zákon, kterým se má zabránit tomu, aby se islám mohl stát oficiálním státním náboženstvím, píší zahraniční média.

Návrh zákona předložila vládní Slovenská národní strana (SNS) a pro jeho návrh hlasovalo dvě třetiny poslanců, včetně opozičních. 

Podmínky pro registraci všech církví nebo náboženských společností se od ledna výrazně zpřísní. Nově budou muset mít církve a náboženské společnosti, které se chtějí na Slovensku zaregistrovat, alespoň 50.000 zletilých členů - občanů s trvalým pobytem na Slovensku. V současnosti je třeba na registraci pouze 20.000 členů. 

"Cílem předloženého návrhu zákona je eliminovat spekulativní registrace údajných církví a náboženských společností s hlavním cílem registrace - tedy získání finančních příspěvků od státu, " uvádí SNS v důvodové zprávě. SNS současně připomíná, že registrací získává náboženský subjekt výhody včetně možnosti žádat stát o finanční příspěvky. Stát má podle SNS právo určit registrační podmínky, které splňují ty náboženské subjekty, jejichž víru vyznává nezanedbatelný počet občanů.

Tato kritéria na základě posledního sčítání lidí splňuje římskokatolická církev, ke které se hlásí téměř 70 % obyvatel Slovenska, dále pak evangelická církev augšpurského vyznání (protestanti, 7 %), řeckokatolická církev (4 %), Reformovaná křesťanská církev (kalvinisté, 2 %) a pravoslavná církev (1 %).

Podle posledního sčítání lidu má islám na Slovensku celkem 2 000 následovníků, v zemi nejsou žádné oficiální mešity. K nové legislativě už se vyjádřila slovenská Islámská nadace, která požaduje radikální snížení limitu pro uznání náboženství za oficiální na hranici 5 000 věřících.

Zdroj: www.securitymagazin.cz 
Příbuzné odkazy
· Více o Zprávy
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Zprávy:
První setkání zájemců o Biblický teologický seminář (BTS)


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Slovensko zpřísňuje podmínky registrace církví" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.10 Seconds