Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Květoslava   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5000, adminů: 23, uživatelů: 2859
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 630 325

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 22 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: První setkání zájemců o Biblický teologický seminář (BTS)
Posted on Pátek, 20. leden 2006 @ 02:44:39 CET Vložil: LKuc

Zprávy PRVNÍ SETKÁNÍ ZÁJEMCŮ O BIBLICKÝ TEOLOGICKÝ SEMINÁŘ (BTS) KONANÉ DNE 7.1. 2006 V PROSTORÁCH MODLITEBNY SBORU BJB PRAHA 3

V biblickém úvodu br. Vl. Donát st. zdůraznil potřebu nových mužů do práce zvěstování evangelia. Kazatelé evangelia musejí být „muži na slovo vzatí“ poznamenal. Dále br. Donát informoval, že přípravná skupina k tomuto setkání se sešla 17. prosince 2005 ve složení bratří Pavel Coufal, M. Svoboda, Vl. Donát st., Vl. Donát ml. (s manželkou?) a ses. E. Titěrová.

Vizi a podrobnosti k nově vznikajícímu BTS předložil br. M. Svoboda. Seminář bude výrazně biblický (kde Bible je brána jako Boží slovo), bude otevřený pro stávající kazatele, bude dvouletou školou s výukou klasických teologických předmětů a výukou angličtiny a bude dbát na výchovu charakteru a na praxi. Seminář bude třeba prosadit vlastní vahou.

O uznání vzdělání získaném na BTS se jedná s Jihozápadním baptistickým teologickým seminářem (SWBTS) v Texasu, USA a s katedrou evangelikálnej teológie a misie Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici na Slovensku. Studující na BTS po skončení studií získá skrze seminář v USA titul A. Div. (Associate of Divinity).

BTS bude zpočátku financován sponzorskými dary ze zahraničí. Ze začátku nebude možné s vlastním placením počítat, do budoucna však ano. Postupně se bude počítat s vlastními zdroji, např. zavedením školného. Místo semináře není dosud určeno, bude však spojeno se vznikající novou misijní prací. Br. Vl. Donát st. předem vyloučil, že by se tím místem mohly stát České Budějovice.

Co se týče personálního obsazení semináře, vedení semináře bude mít na starosti br. Vl. Donát ml. Mezi českými vyučujícími budou bří Pavel Coufal, M. Svoboda, M. Titěra… Dále budou vyučovat hostující profesoři ze zahraničí v blokových přednáškách.

Po tomto informativním vstupu o novém semináři následoval krátký referát o VOŠSaT v Olomouci. Ses. Titěrová hovořila především o prvních letech školy za společného působení na škole s manželem, br. P. Titěrou. Také zmínila historii školy. Za jejich vedení vyšlo z Biblické školy celkem šest kazatelů. Ses. L. Kucová doplnila informace o VOŠSaT v Olomouci přečtením dvou příspěvků br. P. Hlaváčka k tomuto tématu zveřejněné na Notabene k článku „Návrh koncepce vzdělávání budoucích kazatelů BJB“ (http://notabene.granosalis.cz/article.php?sid=836).


Otázky a všeobecná diskuse

Otázky na počátku diskuse zmiňující VOŠSaT v souvislosti problematiky teologického vzdělávání v BJB nebyly akceptovány a byla vyjádřena prosba, aby se dotazy čistě zaměřovaly na nový teologický seminář.

Br. Vl. Donát st. zdůraznil, že je třeba úplně oddělit rozhovor nad novým seminářem a VOŠSaT v Olomouci. Škola v Olomouci patří do diskuse na Sjezdu delegátů. Záležitosti ohledně nového semináře budou dávány na vědomí Sjezdu delegátů, ovšem Sjezdu delegátů nebude předkládáno nic k odsouhlasení.

Br. M. Svoboda dodal, že BJB není teologicky a názorově jednotná. Nový seminář se musí prosadit svojí vlastní vahou, aby vize vrostly do Jednoty. Nebude se začínat tím, že se dá koncepce Sjezdu delegátů ke schválení. Vše se bude dít před očima Jednoty, nic se však nebude předkládat SD ke schválení.

Otázka ohledně zřizovatele nového semináře:
Tato záležitost není zcela vyřešena. Možnosti jsou občanské sdružení nebo církevně-právnická osoba. Seminář bude nezávislý od financování od státu. Může být tedy méně studentů. Minimální počet aby seminář začal svou existenci budou tři studenti. Poněvadž seminář nebude oficiálně před státem školou, mohou být přijímáni lidé i bez maturity. Po ukončení studií dostanou interní certifikát. Samozřejmě pak takoví studenti nebudou moci dál pokračovat jinde v bakalářských studiích. Maturitu by si museli dodělat.

Otázka ohledně financování semináře:
Br. Vl. Donát ml. v odpověď na tuto otázku řekl, že vede jednání s několika různými zahraničními nadacemi, které podporují vzdělávání ve východní Evropě. Zpočátku bude seminář podporován ze zahraničí, postupně si však studenti budou muset studia také hradit. Br. Vl. Donát st. uvedl výdaje na jednoho studenta cca 4 až 5,5 tisíce Kč měsíčně. Na začátku existence semináře pronájem budovy by mohl být asi 25 tisíc Kč měsíčně. Dále zdůraznil, že i kdyby jen jeden student měl vyjít ze semináře jako vzdělaný kazatel, škola bude efektivní.

Základní vize, koncepce, semináře - br. Vl. Donát st. uvedl, že „bude dopracována a ve správný čas dána sborům.“ Ohledně koncepce rovněž br. Vl. Donát ml. dodal, že má rozpracovanou v angličtině, ještě není přeložená do češtiny.

Na semináři budou programy pro různé cílové skupiny: jednoletý program; dvouletý program; program pro kazatele a lidi v duchovní službě; program pro manželky kazatelů; tématické konference (zde bude moci spolupracovat Dálkový teologický seminář při BJB).

Otázka ohledně uplatnění studií na BTS:
Po dvou letech řádného studia na semináři se student bude moci stát kazatelem. Ovšem ještě minimálně půl roku bude muset absolvovat tzv. vikariát. (O vedení vikariátu se uvažuje s br. Pavlem Coufalem.) Na semináři bude dán důraz na výchovu charakteru studenta a na praxi.

Br. M. Svoboda poznamenal, že kazatelé by se měli neustále vzdělávat. Toto je třeba zdůrazňovat na kurzu kazatelů i na sborech. Je potřeba, aby kazatelům jejich sbory umožnily alespoň tři týdny v roce se vzdělávat.

Otázka ke stylu výuky na semináři a k učitelskému sboru:
Na BTS budou tři stálí učitelé coby zaměstnanci semináře (br. Vl. Donát ml. a dva Američané) a pak hosté. U zahraničních hostí se počítá s intenzivní výukou jednoho předmětu po dobu 14 dní. Kromě českých učitelů, pozvaní vyučující budou ze školy v Banské Bystrici Pavel Hanes s manželkou, dále z Velké Británie Monty White (zabývající se evolucí vs. stvořením), z USA Emir Caner (vyučující na The College at Southwestern), Don Carson, Robert Yarbrough (vyučující na Trinity Evangelical Divinity School) a další.

Br. M. Svoboda kladl důraz na zdravé učení na semináři. Bylo poznamenáno, že některým lidem z BJB nejde o zdravé učení. Seminář bude mít vyznání víry, které budou podepisovat vyučující. Studenti s ním budou obeznámeni. Vyznání víry nepůjde do detailů, bude základní (bude obsahovat teze ohledně Bible jako inspirovaného Božího slova, otázku Boha a jeho Trojjedinosti atd.)

Otázka ohledně studentek na semináři jakožto žen:
Br. M. Svoboda vyjádřil, že sestry budou moci na semináři studovat. (Názory na službu žen v církvi se různí. Z diskuse vyplynulo, že nejsou jednotné ani mezi samými iniciátory nového semináře.) Seminář bude také otevřen pro ženy jako vyučující.

Co se týče časového horizontu zahájení chodu semináře, uvažuje se o podzimu 2007.
Tohoto setkání se účastnilo cca 20 lidí, bratří a sester ze sborů BJB, v plném zastoupení též VV BJB. Setkání se nezúčastnil nikdo z IBTS. Rovněž nepadla zmínka o žádném hostujícím profesoru z IBTS, jež by na semináři vyučoval. Sejití mělo víceméně informativní charakter ze strany iniciátorů nově vznikajícího semináře pro zájemce ze sborů BJB. Ze setkání se také konal oficiální zápis.


Lydie Kucová
Zvláštní zpravodaj NOTABENE (nyní) v České republice 
Příbuzné odkazy
· Více o Zprávy
· Novinky od LKuc


Nejčtenější článka o Zprávy:
První setkání zájemců o Biblický teologický seminář (BTS)


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.33
Hlasů: 3


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"První setkání zájemců o Biblický teologický seminář (BTS)" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: První setkání zájemců o Biblický teologický seminář (BTS) (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Alan v Pátek, 20. leden 2006 @ 16:39:42 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Na té zprávě ze setkání zájemců o BTS - de facto o novou baptistickou (?) asociaci - zaujala celá řada skutečností, zmíním aspoň některé:

1) spolupráce s Jihozápadním baptistickým teologickým seminářem - viz http://www.swbts.edu/ - prezidentem tohoto semináře Jižní baptistické konvence je proslulý africký lovec a strůjce fundamentalistického převratu v Jižní baptistické konvenci Paige Patterson

2) 100% finanční závislost na zahraničních finančních zdrojích - zřejmě z okruhu jihobaptistických a jiných fundamentalistů

3) nic se nebude předkládat Sjezdu delegátů ke schválení ("Nový seminář se musí prosadit svojí vlastní vahou, aby vize vrostly do Jednoty") - další razantní krok Výkonného výboru k rozpadu BJBa vzniku nové baptistické asociace

4) vedení semináře pro přípravu kazatelů má mít na starosti Donát junior - tedy člověk, který dosud nepůsobil v kazatelské službě BJB, známý je pouze svým angažmá ve fundamentalistické organizaci Word od Life

5) seminář může mít pouhé 3 studenty - aktuálně tedy nejde ani tak o vzdělávání, ale spíše o to, aby tady vznikla instituce - fundamentalistická základna ("koncepce bude dopracována a ve správný čas dána sborům.“)

6) zajímavé spektrum vytypovaných českých vyučujících (syn předsedy VV, syn tajemníka VV a Pavel Coufal) - ostatní zřejmě nejsou hodni ("některým lidem z BJB nejde o zdravé učení")

7) vikariát - počítá se se sbory neschváleným a neprojednaným institutem kádrování uchazečů o kazatelskou práci

8) personální zajištění semináře - sbory neschválený ani neprojednaný Donát junior a dva Američané ( půjde tedy v podstatě o americkou instituci podobně jako v případě Word of Life)

9) právní forma:
buď občanské sdružení - pak tedy instituce naprosto oddělená od BJB,
nebo církevní právnická osoba - tu může zřídit pouze církev (tedy BJB) - pak by to musel odsouhlasit Sjezd delegátů (včetně statutu a ředitele)

10) seminář má mít vyznání víry, které budou podepisovat vyučující - to je typická manýra Jižní baptistické konvence - podvazovat loayalitu vyučujících podpisem pod nějakou konfesi (nejspíše půjde o vyznání víry SBC - Baptist Faith and Message 2000 nebo o něco, co bude tímto inspirováno - např. The Southwestern Declaration on Academic and Theological Integrity - http://www.swbts.edu/about/declaration.cfm)

11) evidentně se nepočítá se spoluprací s IBTS - vzdělávací instituce Evropské baptistické federace zřejmě nesplňuje nároky nové baptistické asociace na "zdravé učení"Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.10 Seconds