Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Radoslav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 5285, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4981, adminů: 23, uživatelů: 2408
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 558 344

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 8 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Tvorba: John Nelson Darby - Dispenzacionalismus, Izrael a vytržení svatých
Posted on Středa, 18. listopad 2020 @ 11:00:35 CET Vložil: Mainstream

Teologie poslal Nepřihlášený

Dnes je to přesně 220 let od chvíle, kdy se narodil John Nelson Darby, svérázný křesťanský myslitel, který zpopularizoval několik představ tak, že dodnes hýbají náboženstvím a politikou: například dějiny světa rozdělené na sedm období (dispenzací), blízký a apokalyptický příchod Ježíše znovu na tuto Zemi nebo úloha Židů v období těsně před tímto druhým příchodem. Prezident Spojených států Donald Trump to asi nevěděl, ale některé jeho politické kroky se odehrávaly podle Darbyho.

John Nelson Darby (1800–1882) konvertoval roku 1820 nebo 1821 k evangelikálnímu křesťanství v době studií (byl vynikající student, který získal cenu za znalost klasické řečtiny a latiny) a místo právnické kariéry zvolil povolání duchovního. Roku 1825 se stal anglikánským farářem, ale po úrazu při jízdě na koni roku 1827 měl čas si vše rozmyslet a následujícího roku se s církví trpce rozešel a dále postupoval vlastní cestou.[1] Ostře kritizoval církevní instituce ve všem, co se rozcházelo s raně křesťanskou praxí tak, jak jí při čtení Bible poro­zuměl.[2] 

Bibli chápal jako neomylný, inspirovaný, bezchybný zápis božích slov, který proto má bezvýhrad­nou autoritu. Na základě doslovného chápání Bible také rozdělil „dějin spásy“ na sedm věků, období či dispen­zací. Klasická podoba rozvržení dispenzací je tato:

(1) věk nevinnosti (od stvoření; skončil biblickým Pádem)

(2) věk svědomí (skončil potopou);

(3) věk lidské vlády (skončil babylonským zmatením jazyků);

(4) věk zaslíbení (skončil egypt­ským zajetím);

(5) věk zákona (skončil odmítnutím Ježíše, tedy jeho ukřižováním);

(6) věk milosti (skončí druhým příchodem Krista) a

(7) věk království (skončí po tisíci letech vzkříšením všech mrtvých a posledním soudem).

Darby rozuměl Bibli jako záznamu o vzájemném jednání Boha a lidstva. V každém ze sedmi období dějin lidstva se Bůh zjevuje jasněji a na základě svého nového zjevení očekává od lidstva odlišnou odpověď. Pět těchto dispenzací popisuje křesťanský Starý zákon a šesté období je dobou církve. Začalo vznikem církve, probíhá v současnosti a skončí druhým Kristovým příchodem.

V současnosti, na konci šesté dispenzace, je velmi důležitá role Židů. V šesté dispenzaci Bůh jedná se Židy a s církví odděleně, ale v sedmé dispenzaci se jejich role spojí: Židé obnoví vládu nad celou „zaslíbenou zemí“ a přijmou Ježíše jako mesiáše. Židé tedy hrají podle dispenzacionalistů v dějích konce světa podstatnou úlo­hu. Z ní vyplývá typický přejný zájem dispenzaciona­listů o Židy, a přede­vším podpora jejich návratu do Palestiny a pomoc při vytváření a rozšiřování jejich sa­mostatného státu. Tento zájem je znám jako křesťanský sionismus.

Nauka o vytržení svatých dělí druhý příchod Krista do dvou událostí: v první Kristus „vy­trhne“ pravé křesťany ze země („uchvátí“ je na nebesa), a zbaví je tak nadcházejícího sedmiletého soužení před kon­cem světa. Na konci tohoto období, při druhé události pak Kristus shromáždí ty, kdo se stali křesťany během sedmi­letého období, porazí síly antikrista a nastolí tisícileté království. Tím nastane sedmá dispenzace.

Základem nauky o vytržení svatých se pro Darbyho stala slova z 1. listu Tesalonickým (který je součástí kánonu křesťanské Bible) o „příchodu Páně“, při němž „my živí, kteří se toho dočkáme, budeme spolu s nimi uchváceni v oblacích vzhůru vstříc Pánu“ (1 Te 4,17). Nauka o vytržení se stala v americké společnosti součástí evangelikálního fundamentalismu. V americké kultuře je představa vytržení svatých na­tolik běžná, že pronikla do populární kultury, a ve „vytržení“ věří více Američanů, než je tamních konzervativních (fundamentalistických) evangelikálů.

Darby měl se svou naukou od 30. let 19. století ve Velké Británii úspěch. Vznikaly skupiny jeho souputníků a následovníků a podle jedné z nich v Plymouthu bývá celé společenství nazýváno ply­mouthští bratři. Úspěch měl i v kontinentální Evropě, ale zvláště pozorného publika se mu dostalo ve Spojených státech, kam vykonal šest cest v letech 1862–1877. Jeho učení se v USA velmi rychle šířilo i po jeho smrti prostřednictvím tzv. niagarských vý­ročních kon­ferencí, na nichž o dispenzacionalismu debatovaly stovky evangelikálních pastorů a přinášely pak tuto koncepci do svých církví.

Ply­mouthští bratři se poměrně brzy rozdělili, a to na tzv. uzavřené bratry a tzv. otevřené bratry. Příčinou byla – krátce řečeno – Darbyho neústupnost a tvrdost. Ti druzí se časem od jeho dědictví poněkud odpoutali.

Obě společenství jsou přítomna i v české společnosti: uzavření (též: exkluzivní) bratři mají tradičně své centrum v Pardubicích, ale o svých aktivitách nedávají vědět na veřejnosti a ke svým setkáním nikoho cizího nezvou. Otevření bratři naproti tomu působí „otevřeně“, a to jako jedna ze státem registrovaných církví pod jménem Křesťanské sbory.[3]

Zdeněk Vojtíšek

Poznámky:

[1] Podrobnější životopis Darbyho viz in: INTROVIGNE, Massimo, The Plymouth Brethren, Oxford: Oxford University Press 2018, str. 26– 28.

[2] Následující text čerpá ze dvou studií: VOJTÍŠEK, Zdeněk, „Koncepce milenialismu“, in: OSTŘANSKÝ, Bronislav (ed.), Konec tohoto světa. Milenialismus a jeho místo v judaismu, křesťanství a islámu, Praha: Dingir 2012, str. 25; a VOJTÍŠEK, Zdeněk, „Novodobý západní milenialismus“, in: VOJTÍŠEK, Zdeněk (ed.), Apokalypsa, nebo transformace? Mileniální koncepce v minulosti i současnosti, Praha: Dingir 2014, str. 30–33.

[3] Kapitolu o této církvi obsahuje kniha: NEŠPOR, Zdeněk R. – VOJTÍŠEK, Zdeněk, Encyklopedie menších křesťanských církví v České republice, Praha: Karolinum 2015, str. 381–402.

Psali jsme v Dingiru:

Pavel ŠÍMA, Uzavřená církev, Dingir 5 (1), 2002, str. 6–8, k dispozici zde.

Pavel HANYCH, Skutečně uzavření, Dingir 9 (4), 2006, str. 120–121, k dispozici zde.

Zdroj: https://info.dingir.cz 
Příbuzné odkazy
· Více o Teologie
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Teologie:
Chudoba baptistické teologie (J. McClendon)


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"John Nelson Darby - Dispenzacionalismus, Izrael a vytržení svatých" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: John Nelson Darby - Dispenzacionalismus, Izrael a vytržení svatých (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: rakato v Pátek, 20. listopad 2020 @ 16:15:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pro ty, kdo se chtějí zabývat hlouběji tímto předmětem, bych rád doplnil, že dispenzacionalismus prošel vývojem a dnes existují přinejmenším tři verze dispenzacionalismu: klasická, revidovaná a progresivní. Osobně bych doporučoval každému vážnému studentovi Písma, aby si udělal čas na prostudování dispenzacionalistického teologického systému bez předsudků. Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.10 Seconds