Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Radoslav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 5285, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4981, adminů: 23, uživatelů: 2408
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 558 242

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: Beth Moore se omluvila za podporu teologie komplementarismu
Teologie poslal Nepřihlášený

Beth Moore nejprve otřásla evangelikálním světem oznámením, že opouští Jižní baptisty (Southern Baptist Convention) a nyní známá biblická učitelka poprosila o odpuštění za podporu teologie o mužském vedení, která je zakořeněné v mnoha evangelikálních církvích.

Ve středu 7. dubna se Moore zaměřila na svém twitterovém účtu na komplementarismus, teologický rámec 20. století, který tvrdí, že muži a ženy byli stvořeni pro různé role a který prosazuje mužské vedení a podřízenost žen.

Vložil: Mainstream v Neděle, 18. duben 2021 @ 21:45:38 CEST (71 čtenářů)
(Více... | 2735 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Názory: Nezanedbávejme společné shromáždění
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Židům 10:25 Nezanedbávejme své společné shromažďování, jak mají někteří ve zvyku, nýbrž povzbuzujme se, a to tím více, čím více vidíte, že se ten den přibližuje.

Toto místo písma se s oblibou používá na povzbuzování, či napomínání lidí, jejichž docházka do církve poněkud pokulhává, případě nechodí vůbec. Pojďme se však podívat, o čem je tu skutečně řeč.

Slovo nezanedbávat je přeloženo ze slova ἐγκαταλείπω (egkataleipó), což ve skutečnosti znamená „zanechat či opustit“ a je například použito ve verši, kdy se Ježíš na kříži zvolal „Bože můj, proč jsi mě opustil?“ (Marek 15:34). Nejedná se tedy o napomenutí před opomínáním, či nepravidelnými návštěvami, ale skutečné opuštění, zanechání dané věci za sebou.

A co tedy neměli opustit? Že by církev, nebo její nedělní setkávání? No, koukněme.

Vložil: Mainstream v Středa, 17. březen 2021 @ 20:44:35 CET (150 čtenářů)
(Více... | 7025 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.53)

Názory: Měly by církve zůstat otevřené navzdory omezením?
Společnost poslal Nepřihlášený

Následující článek napsal Dr. Joe Boot, přítel našeho webu (Rebel Alliance Media), zakladatel sboru Westminster Chapel (Westminsterská kaple) v Torontu a pastor tohoto sboru. Původně byl napsán pro The Gospel Coalition Canada (TGCC), ale nebyl publikován. Článek původně vyšel pod názvem „Článek pro TGCC, který nebyl publikován“.

V polovině prosince 2020 jsem obdržel laskavý e-mail od The Gospel Coalition Canada, který se týkal mých názorů na současné zavírání a omezování církví. Byl jsem vyzván, abych se písemně vyjádřil ke třem otázkám, které se týkaly jednak mého postoje k rozhodnutí místních provinčních úřadů zde v Ontariu, dále teologické perspektivy, která stojí za mým postojem, a nakonec toho, co mohou církve v těchto věcech dělat. Rád jsem tuto výzvu přijal, a na základě otázek jsem napsal několik odstavců, které měly být do konce roku 2020 publikovány.

Po několika týdnech mi však bylo řečeno, že moje odpovědi neodpovídají představám redaktorů TGCC a že nebudou publikovány na stránkách TGCC. Vzhledem k tomu, že položené otázky byly opravdu důležité, naši přátelé z Rebel Alliance Media se zeptali, jestli by moje odpovědi mohly publikovat zde a já jsem souhlasil.

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. únor 2021 @ 13:57:33 CET (242 čtenářů)
(Více... | 24739 bytů | 7 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Názory: Charismatikova reflexe nad nenaplněnými proroctvími o Trumpově vítězství
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Věřím, že Bůh mluví i dnes, věřím v dar proroctví, a jsem za něj vděčný, je-li v církvi dobře používán. Přesto mi vždycky běhá nepříjemný mráz po zádech, když čtu o proroctvích, která se týkají politiky, zvláště pokud předjímají, jak dopadnou nějaké volby. Ne snad proto, že bych si myslel, že jejich výsledek Bůh nemůže prorokům zjevit. Až příliš často ale vidím, že se proroci v těchto věcech mýlí.

Americkým prezidentským volbám předcházel značný počet takových předpovědí: Kat Kerrová z Floridy už v roce 2018 prohlásila, že jí Bůh ukázal výsledky příštích pěti prezidentských voleb. Podle ní nejenže měl Donald Trump zvítězit podruhé, ale jeho viceprezident Mike Pence měl poté vyhrát další dvoje prezidentské volby. „Otec říká: 24 let budeme mít Boha v Bílém domě,“ tvrdila Kerrová.

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. únor 2021 @ 13:47:00 CET (148 čtenářů)
(Více... | 6208 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Anketa: Necháte se očkovat proti COVID-19?
Společnost poslal Nepřihlášený

Pro čtenáře Notabene jsme připravili novou anketu: Necháte se očkovat proti COVID-19?

Dotazník ankety se nachází na pravém okraji úvodní stránky.

Vložil: Mainstream v Úterý, 29. prosinec 2020 @ 11:52:30 CET (282 čtenářů)
(Více... | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Jediným riešením je únik /vytrhnutie/ ?
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

V súvislosti s celoplošným testovaním na Slovensku kvôli Covid 19 vznikli v kresťansko-evanjelikálnom svete rôzne eschatologické úvahy (tzn. o posledných veciach) reagujúce na obmedzenia niektorých slobôd zo strany vlády. Pri dynamickom celosvetovom vývoji, radikálnych zmenách, digitalizácii a javoch, ktoré sú nepoznané súčasnou spoločnosťou /naša generácia nemá žiadnu podobnú skúsenosť/ prirodzene tieto faktory vyvolávajú mnoho otázok a nabádajú nás k aktualizácii biblických eschatologických textov a ich aplikácii na súčasnosť.

O to viac ak musíme zmeniť spôsob nášho života, hľadáme vysvetlenie a pochopenie týchto časov v Biblii. Na jednej strane je to prirodzené, no na druhej to v minulosti pri rôznych iných vypätých a pre svoju dobu jedinečných okolnostiach s eschatologickými predpoveďami nedopadlo zrovna najlepšie, a preto musíme byť opatrní, ale zároveň aj očakávajúci príchod Ježiša Krista.

Vložil: Mainstream v Neděle, 15. listopad 2020 @ 16:28:34 CET (118 čtenářů)
(Více... | 7922 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Názory: Al Mohler reagoval na komentář Johna Pipera k americké prezidentské volbě
Etika poslal Nepřihlášený

Minulý týden známý autor a pastor John Piper na své webové stránce napsal dlouhý článek o tom, co mu vadí na volbě prezidenta Donalda Trumpa. Tento týden zas Piperův konzervativní kolega ze stejné denominace, prezident Jižního baptistického teologického semináře Al Mohler napsal článek, ve kterém argumentuje: proč on jako křesťan bude volit Trumpa. „Upřímně doufám, že Donald Trump – a nikoli Joe Biden – bude 3. listopadu zvolen prezidentem Spojených států,“ píše Mohler.

Mohler argumentuje že „výsledek ospravedlňuje prostředky“. Baptistický teolog připouští, že prezidentovy „rozporuplné komentáře a ne příliš prezidentské chování budí rozpaky… Neustále.“ Tvrdí však také, že „charakter“ nelze redukovat jen na osobnost a princip, ale také prostřednictvím politických cílů.

„Pokud bych volil souseda, pak by to byl Biden,“ napsal Mohler. „Ale já nevolím, kdo bude mým sousedem, já budu volit, kdo bude prezidentem Spojených států.“

Vložil: Mainstream v Pátek, 30. říjen 2020 @ 09:20:54 CET (131 čtenářů)
(Více... | 3427 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Vážná výzva Johna Pipera k evangelikálům před americkými prezidentskou volbou
Etika poslal Nepřihlášený

Na stránce Desiring God vlivný americký pastor a autor napsal dlouhý komentář k nadcházejícím volbám. Zatímco se Piper záměrně vyhýbá zmínkám o konkrétním kandidátovi, ​​je však podle portálu Relevant jasné, o kom píše. Evangelikální časopis připomíná, že v roce 2016 kolem 80 % bílých evangelikálů volilo Donalda Trumpa, a že ze slov baptistického pastora se zdá, že se kriticky staví k jeho opětovnému zvolení. 

Jádrem Piperova argumentu je důvod, proč většina konzervativních křesťanů plánuje volit Trumpa: sám prezident nemusí být svatý, ale vše je v pořádku, pokud svým programem plní konzervativní cíle. Piper však s tímto postojem rázně nesouhlasí.

„Domnívám se, že je dramatickou chybou si myslet, že devastující vliv lídra přichází pouze prostřednictvím jeho politiky, a nikoli také prostřednictvím jeho osoby,“ argumentuje Piper. „Očividná chlouba, vulgárnost a nemorálnost nejsou jen sebe usvědčující, ale zničující také národ.“

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 29. říjen 2020 @ 18:56:16 CET (163 čtenářů)
(Více... | 2402 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: OSOBNÍ POHLED: Proč si křesťané právě teď musí klást otázky ohledně „vědy“
Společnost poslal Nepřihlášený

Takřka nikdy dříve v historii nebylo pro křesťany důležitější zpochybňovat „vědu“. Proč? Protože vaše chápání „vědy“ zcela ovlivní vaši víru v to, jak by celosvětová církev měla reagovat na bezprecedentní opatření, jež je povinna dodržovat.

Rowina Seidler

Tento článek je zde publikován jako osobní pohled autorky.

Takřka nikdy dříve v historii nebylo pro křesťany důležitější zpochybňovat „vědu“. Proč? Protože vaše chápání „vědy“ zcela ovlivní vaši víru v to, jak by celosvětová církev měla reagovat na bezprecedentní opatření, jež je povinna dodržovat. V současné době existují dva velmi odlišné vědecké tábory. Pokud je první z nich správný, může to pro církve znamenat, že odpor vůči vládním nařízením je nezodpovědný, bez lásky a možná dokonce pošetilý. Pokud má pravdu ten druhý, jedná se o výzvu, která je pro církev nanejvýš důležitá.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 29. říjen 2020 @ 11:26:50 CET (103 čtenářů)
(Více... | 8032 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Revoluce milosrdenství a nová ekuména
Etika poslal Nepřihlášený

O vyjádření papeže Františka a konspiračních teoriích hierarchů, o podpoře "křesťanské pravice" pro Trumpa - a jak s tím mohou žít křesťané, kteří se řídí vědeckou racionalitou a zároveň si kladou vážné etické a spirituální otázky? Cesta mezi náboženským fundamentalismem části křesťanů a stejně arogantním scientistickým fundamentalismem militantních ateistů je někdy úzká a náročná - jsem však hluboce přesvědčen, že je to cesta následování Krista dnes.

Před několika dny se na první straně světových deníků ukázala senzační, šokující zpráva z Vatikánu. Když si odmyslíme formu, dostaneme faktické jádro: papež František šokoval svět tím, že promluvil o homosexuálech a jejich právech na lásku lidsky, jako normální člověk 21. století, který má rozum a srdce na pravém místě. Promluvil, jako by tu vůbec nebyla ona staletí strachu, předsudků a nenávisti vůči lidem s odlišnou sexuální orientací, předsudků, které působily bezpočet lidských tragédií a mnohé dohnaly k sebevraždě. Ještě velmi nedávno se pár takových tragédií ze strachu z reakce konzervativně-katolické rodiny na „coming-out“ dospívajícího odehrály i na našem venkově.

Vložil: Mainstream v Úterý, 27. říjen 2020 @ 13:47:29 CET (102 čtenářů)
(Více... | 20252 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Domácí bohoslužby jako tajná zbraň na těžké časy
Sborový život poslal Nepřihlášený

Popis toho, jak jsme jako sbor reagovali na koronavirovou karanténu, začnu trochu ze široka. Před časem jsem od jednoho amerického pastora dostal knihu skvělého novináře a historika Philipa Jenkinse The Lost History of Christianity: The Thousand-Year Golden Age of the Church in the Middle East, Africa, and Asia – and How It Died (v překladu: Ztracené dějiny křesťanství: Tisíc let zlatého věku církve na Středním východě, v Africe a Asii – a jak zemřela).

Je to výborná kniha, ve které jsem se mj. poprvé seznámil s na Západě přehlíženým hnutím nestoriánské církve východu a jejím fenomenálním misijním působením v prvním tisíciletí církve. Je tam mnoho věcí, kvůli kterým kniha stojí za přečtení, ale já bych zde zmínil jednu, která mě obzvlášť oslovila. Autor se zamýšlí nad příčinami, proč se někde církev pod tlakem pronásledování zhroutila téměř v jedné generaci, a jinde odolala celá staletí, často až dodnes.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 26. říjen 2020 @ 09:41:19 CET (109 čtenářů)
(Více... | 8316 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Exkluzivní církev ve světě on-demand
Sborový život poslal Nepřihlášený

Restrikce přijaté kvůli novému koronaviru COVID-19 otřásly doslova celým světem. Jak vnějším, globálním, tak i tím naším vnitřním, který ovlivňuje, jak vnímáme své okolí a jak s ním pracujeme. Svět církve nezůstal výjimkou. Otřásl se rychle a důkladně. S okamžitou platností byly uzavřeny všechny možnosti osobního setkávání na shromážděních a církev zjistila, že jediný způsob setkávání zůstal online. To je samozřejmě významná změna oproti všem minulým velkým epidemiím v historii, které nic takového neznaly – naposledy v pandemii španělské chřipky v letech 1918–1920.

Při dřívějších epidemiích křesťané často zůstávali doma, navíc pomáhali ve společnosti, například v provizorních nemocnicích. Internet a online přítomnost je pro církev již dlouho misijním polem – od sociálních sítí až po vysílání bohoslužeb na síti. Jistě, mnozí křesťané i v dnešní době preferují email a telefon, nicméně okamžitě po uzavření církve se vyrojilo několik způsobů online spojení: různé formy bohoslužby vysílané na internetu a různé aplikace pro osobní spojení, od Zoomu až po Skype. 

Vložil: Mainstream v Pondělí, 26. říjen 2020 @ 09:38:40 CET (75 čtenářů)
(Více... | 10791 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Co se bude dít v USA... Očekávání a předpovědi
Nezdravá učení poslal Nepřihlášený

Ne každý ví, kdo je pastor Lindsey Williams. Pouze ti, kteří v 70-80. letech minulého století sledovali doslovné naplnění všech jeho předpovědí politických incidentů, si na něho vzpomenou. Také ti, kteří četli jeho knihy, kde všecko, co se mělo stát a co se pak opravdu stalo popsal, budou hned vědět, o koho jde. Jak to, že tyto věci věděl dopředu? Měl snad vidění? Je to snad prorok?

Ne, nic takového. Jako baptistický pastor provozoval svoji náboženskou činnost na Aljašce, kde se tehdy stavěl americký ropovod. Jeho vliv na 25 tisíc tamtéž pracujících dělníků byl tak silný, že si toho i vedení stavby všimlo. Začali ho zvát na své schůze, zasvěcovali ho do svých záležitostí, i do těch, které před jinými tajili. Tak získal vnitřní informace přímo od členů Iluminátů samotných.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 10:48:15 CEST (105 čtenářů)
(Více... | 9848 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: DOBA KONTRA-PRAVDIVÁ
Zamyšlení poslal BohemianAnonymus

Pravda ve světské rovině byla v dnešní době nahrazena pouhou informací, u níž je vztah k realitě nepodstatný, nebo ještě lépe, přímo nežádoucí. Informace musí vypadat hezky, musí být snadno pochopitelná, přijatelná a optimistická - doslova za každou cenu.

Pravdivé poznatky např. z oblasti vědy, které upozorňují na přicházející neblahé změny globálního významu, jsou systematicky zatlačovány do pozadí, aby lidstvo nezneklidňovaly. Proto jsou takové  poznatky, které jsou tu a tam uveřejňovány, velice nepopulární a doslova nežádoucí. Lidé chtějí klid - a to doslova za každou cenu. Zazní-li někde pro mocné tohoto světa nepříjemná pravda mířící dosti hluboko, je okamžitě odmítána jako tzv. "spiklenecká teorie".

Pravda v duchovní rovině, tedy Kristus (J. 14:6), je z křesťanských církví vytěsňována, protože tato ztělesněná Pravda žádá po člověku to, co je mu nepříjemné - totiž znovuzrození (J. 3:7), pokání a důvěru v Boží evangelium (Mk. 1:15), každodenní nesení kříže a následování Krista (Mt. 16:24).

Vložil: Mainstream v Neděle, 04. říjen 2020 @ 22:11:04 CEST (268 čtenářů)
(Více... | 10411 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Zvuk polnice - předzvěst Spasitelova příchodu pro církev?
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Na webu "Křesťanem.cz" existuje i pozoruhodný článek "Podivné zvuky - troubení polnice".

https://krestanem.cz/podivne-zvuky-troubeni-polnice/

Mám za to, že tyto úkazy nelze bagatelizovat či ignorovat z těchto důvodů:

1) Jde o zvuky neznámého, s velkou pravděpodobností nadpřirozeného původu, které nelze našimi přístroji lokalizovat

2) Jde o zvuky nacházející se úplně mimo naši kontrolu

Vložil: Mainstream v Středa, 30. září 2020 @ 15:04:30 CEST (169 čtenářů)
(Více... | 893 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Když se mysl odmítá poslušně poddat strachu
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Někdy se vám může stát, že je pro vás pohodlnější se bát. Jednoduše splynete s davem, nikdo si vás nevšimne a nejste terčem zvýšené pozornosti. Vzpomínám na doby, kdy bylo potřeba bát se neutronové bomby, imperialismu, amerického prezidenta a západních agentů. Vláda nás před nimi chránila zákazem cestování, ostnatým drátem okolo hranic a důmyslnými školeními, kterými jsme v rámci studia, zaměstnání i volnočasových aktivit museli všichni periodicky procházet.

Jenže já jsem pocházel z rodiny politického vězně a vadila mi spíše uvedená opatření, a silně jsem pochyboval, že nás ostnatý drát, různá školení a omezení opravdu chrání přes imperialismem. Měl jsem nepříjemný pocit, že je to jen nějaká hra, do které se aktivně zapojují i ti, kteří tomu nevěří. Tušil jsem, že mají jednoduše strach, a tak nejen drží basu, ale dokonce aktivně vymýšlejí další a další kontroly a omezení.

Další nevýhodou, kterou jsem měl, byly neustále zapnuté zahraniční rozhlasové stanice v naší domácnosti, které tvrdily něco zcela jiného. Ach ty imperialistické konspirační teorie o domnělém pronásledování disidentů, špinící a vylhané zprávy o „Zemi, kde zítra již znamená včera“ a o vedoucí úloze komunistické strany, zpochybňující společenský diskurz! A tak místo toho, abych se spořádaně a politicky korektně bál imperialismu, naletěl jsem konspiračním teoriím o tom, že socialismus není nejlepším společenským zřízením a že komunismus nezvítězí. Mám pocit, že dnes, po letech, tyto konspirační teorie sdílí většina dnešní společnosti.

Vložil: Mainstream v Úterý, 29. září 2020 @ 10:02:34 CEST (110 čtenářů)
(Více... | 7122 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: O koronaviru perspektivou religionisty II. - Virus jako konspirace
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

V minulém díle (zde) jsme se věnovali pojetí koronaviru jako trestu shůry, ať už za lidskou neposlušnost a liknavost při dodržování božích příkazů, nebo za nešetrné a kořistnické zacházení s přírodou. Koronavirus chápaný jako trest je však jen jedním z možných způsobů, jakých jeho náboženské a spirituální pochopení může nabývat. V dnešním díle se podíváme na pojetí koronaviru z perspektivy konspiračních teorií – i jejich slabších odnoží v širším veřejném kontextu.

Pojetí konspiračních teorií jako náboženských (či, chcete-li, spirituálních) jevů je poměrně mladé, dává však velmi dobrý smysl. Teoretici jako např. Michael Barkun přišli s myšlenkou, podle níž jsou konspirační teorie založené na myšlence apokalyptického boje mezi dobrem a zlem, kde neexistují náhody ani bezvýznamné události. Namísto toho je vše řízeno zpoza kulis zlovolnými mocnostmi, ať už lidskými nebo mimolidskými (např. mimozemskými).

Jedna z interpretací konspiračních teorií říká, že někteří lidé mimořádně špatně snášejí myšlenku náhodnosti a chaosu, a je pro ně tedy méně zatěžující převádět vše na univerzální celosvětové spiknutí než se smířit s tím, že některé věci prostě žádný hlubší smysl nemají. Ano, je pravda, že odmítání náhody je charakteristické pro všechny tři typy náboženských interpretací pandemie. Zde se však dostáváme mimo otázku po zasloužené odplatě a přesouváme se do metaforiky čirého zla a jeho působení ve světě, které dopadá na naprosto nevinné přihlížející.

Vložil: Mainstream v Úterý, 29. září 2020 @ 10:00:28 CEST (84 čtenářů)
(Více... | 6758 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Baptisté a společné bydlení nesezdaných párů
Glosy poslal Nepřihlášený

Na baptistických stránkách sitviry.cz vyšly tři články, které se věnují novému fenoménu ve společnosti i ve sborech - společnému bydlení nesezdaných párů.Vložil: Benjamin v Pondělí, 28. září 2020 @ 08:55:33 CEST (185 čtenářů)
(Více... | 727 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Názory: Evangelikálové podepisují prohlášení na podporu vědeckých poznatků o COVID-19
Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Už téměř 7000 evangelikálů z různých částí světa podepsalo Křesťanské prohlášení o vědě pro pandemickou dobu (angl. A Christian Statement on Science for Pandemic Times), které bylo zveřejněno 17. srpna. Webová prezentace se zněním prohlášení v angličtině, francouzštině a španělštině je zde.

Tvůrci prohlášením reagují na neochotu značné části (nejen) křesťanské společnosti řídit se doporučeními vědecké komunity a dodržovat bezpečnostní opatření proti šíření nového typu koronaviru. Naopak se mezi evangelikály masově šíří konspirační teorie, nevědecké alternativní léčebné postupy (psali jsme o nich například zde) a vzdorování nařízeným omezením při shromažďování.

Jedním z takových případů je například evangelikální megacírkev Grace Community Church. Pastor John MacArthur vyzýval členy společenství, aby odmítli autoritu úřadů a vlády, ignorovali zákaz shromažďování v interiérech a povinnost nosit roušky. Vedení církve se v červenci letošního roku dokonce obrátilo na soud, protože je přesvědčeno, že vládní nařízení státu Kalifornia k ochraně veřejného zdraví omezují jejich náboženskou svobodu. Přestože Grace Community Church u soudu neuspěla, odmítá rozhodnutí soudu ze začátku září přijmout. Nadále se schází k bohoslužbám ve vnitřních prostorách a bez roušek. Sborů, které zaujaly podobný postoj jako Grace Community Church a odmítají nechat stát a vědecké poznatky zasahovat do věcí spojených s bohoslužbou, je od počátku pandemie mnoho a jejich odporu se dostává značné mediální pozornosti.

Vložil: Mainstream v Úterý, 08. září 2020 @ 14:47:04 CEST (207 čtenářů)
(Více... | 5665 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Očkování proti koronaviru - záchrana, nebo genocida lidstva?
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

V současné době sílí u řady lidí obavy z toho, zda by při nuceném plošném očkování proti koronaviru, nemohli být proti své vůli naočkováni spolu s vakcínou i čipem, před čímž Písmo varuje. Je skutečně otázka, jak se bude chovat čip, tedy cizorodé těleso, aplikované injekční jehlou, v lidském těle, které bude trvale vystaveno vysokofrekvenčnímu záření od bezdrátového  komunikačního systému 5G. A jaké následky bude mít vysokofrekvenční záření na lidské tělo očkované vakcínou pozměňující lidskou DNA také nikdo nezkoumal a očividně zkoumat nehodlá . . .

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Miro-Lisal-Nova-era-genetickeho-inzenyrstvi-Vakciny-budou-menit-lidskou-DNA-444787

Zj. 16:2 "První anděl šel a vylil svou nádobu na zem: a zlé, zhoubné vředy padly na lidi označené znamením dravé šelmy a klekající před jejím obrazem."

Jsou zde obavy z toho, že tímto čipem bude člověk nejen lokalizován, ale i jinak kontrolován, možná i ovlivňován. To by bylo možné v případě, kdyby měla každá vakcína své unikátní číslo, které by bylo přiřazeno konkrétnímu člověku. Za těchto okolností by člověk skutečně mohl být v systému 5G velmi přesně lokalizován a kontrolován. Nehledě už k tomu, že implantovaný čip už vzhledem k prudce se rozvíjeným nanotechnologiím, může mít funkcí daleko, daleko více . . .

https://danielsolis.cz/souvislost-mezi-koronavirem-a-g5-ryze-nahodna/

Vložil: Mainstream v Pondělí, 31. srpen 2020 @ 17:13:02 CEST (461 čtenářů)
(Více... | 9796 bytů | 8 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Názory: Sloup smíření jako symbol nesmíření
Glosy poslal Nepřihlášený

Na Staroměstském náměstí na Starém městě Pražském buduje se připomínka starých časů – mariánský sloup. Není to však sloup smíření, nýbrž votivní dar Panně Marii z perspektivy rekatolizační moci, na jejíž stranu se v 17. století přiklonila historická „štěstěna“, jelikož Švédové české evangelíky nezachránili, nýbrž jen Prahu vyloupili. Stále znovu však obhajují sloup jeho zastánci jako „sloup smíření“, jako sloup něčeho, k čemu pořádně nedochází. Jinak by to slovo nebylo tak zaklínáno anebo by nebylo tak lhostejné. Ale tento zvláštní paradox by měl podle mého vést k zamyšlení.

Vložil: Mainstream v Sobota, 27. červen 2020 @ 20:54:21 CEST (211 čtenářů)
(Více... | 8607 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Podobojí - teologické úvahy k vysluhování Večeře Páně v ČCE 2020
Sborový život poslal Nepřihlášený

Prožili jsme několik postních a velikonočních týdnů eucharistického půstu. Otevření kostelů a blížící se Svatodušní svátky nás staví před otázku, jak máme dále vysluhovat Večeři Páně. Pandemií koronaviru pro nás nastala nová historická situace, která může změnit budoucí podobu této svátosti na měsíce, na roky, na desetiletí. Kristova církev není vázána na tradiční formy, pro svá rozhodování však musí – při všem zohlednění praktické proveditelnosti a pastýřských aspektů – uvádět především teologická kritéria.

1. Časté vysluhování

Již po několik desetiletí jsme v ČCE svědky trendu směrem k častějšímu a častějšímu vysluhování Večeře Páně. Bohoslužby s Večeří Páně namnoze přestaly být výjimkou, mnohde se staly nebo stávají pravidlem. Dosavadní platná Agenda (1983) i právě vznikající nová Agenda považují nedělní bohoslužbu s Večeří Páně za normativní. Návrat k dřívější praxi, kdy se Večeře Páně slavila pouze o velkých svátcích nebo dokonce jako přívažek k bohoslužbám, vyhrazený sborové elitě, bych považoval za neblahý krok zpět. Česká reformace byla v jednom ze svých proudů (Jan Milíč z Kroměříže) hnutím za velmi časté (každodenní) přijímání. Historický argument má pro nás váhu druhotnou, vždyť např. přijímání malých dětí odporuje reformačnímu pojetí Večeře Páně. Zanedbatelný není ani aspekt ekumenický: častým vysluhováním prostě srovnáváme krok s církvemi klasického protestantismu.

Vložil: Mainstream v Pátek, 19. červen 2020 @ 14:03:22 CEST (193 čtenářů)
(Více... | 10118 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Slavení večeře Páně v domácnosti
Sborový život poslal Nepřihlášený

Už ve středu 11. března 2020 jsme v Novém kostele v Litomyšli zrušili první bohoslužby na následující neděli 15. března a nikdo z nás nevěděl na jak dlouho. A hned 26. dubna 2020 jsme začali slavit bohoslužby v povoleném rozsahu patnácti osob dvakrát za neděli. A začali jsme křtem dospělé sestry. A od té doby vždy v mezích daných státem vedeme bohoslužby jak na streamu, což děláme už celé tři roky, tak naživo včetně Večeře Pánovy. Celé roky se tu podává jak z kalichů, tak z kalíšků na podnosu. A v těch kalíšcích je jak alkoholické víno, tak vždy několik kalíšků s nealkoholickou vinnou šťávou.

Už v prvních zprávách rozesílaných ve zpravodaji našeho Sboru Církve bratrské jsem v souhlasu se staršími sboru povzbudil otce a dědy v rodinách, aby lámali chléb a podávali nápoj. A protože mi šlo o to, aby u toho mohly být děti, nechával jsem víno jako alternativu. Povzbuzoval jsem je, aby se jim součástí společného stolování stalo svátostné jídlo. Tam kde nejsou otcové a dědové, povzbuzoval jsem matky a babičky. A kde není celá rodina, povzbuzoval jsem k takovému jednání uměle vytvořená společenství. Myslel jsem tím na lidi v karanténě a mimo republiku. Oslovoval jsem ty, kteří jsou členy sboru a blízce propojené přátele, kteří s námi běžně žijí. 

Nevytvářel jsem obecnou praxi v církvi. A ani si nemyslím, že by naše způsoby měl někdo opakovat jako vzor. Pokud k tomu někdo dojde na základě svobodného uvažování před Bohem, ať mu to je k dobru jako nám. Ještě dodávám, že bych mohl tohle psaní zanést biblickými citáty a následnou argumentací, ale to asi nebyl smysl zadání. 

Vložil: Mainstream v Úterý, 16. červen 2020 @ 22:23:21 CEST (199 čtenářů)
(Více... | 7602 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Nebourat, nestavět. Saša Uhlová ke sporu o mariánský sloup
Glosy poslal Nepřihlášený

Chodívala jsem přes Staromák několikrát týdně. Moje fakulta měla totiž kromě hlavní budovy na náměstí Jana Palacha ještě pobočku v Celetné ulici, takže Staroměstské náměstí bylo místem, kudy jsem často přecházela z přednášky na přednášku.

Měla jsem tu část Prahy ráda i proto, že jsme po přednáškách často zapadli do nějaké hospody. Cítili jsme se v těch ulicích doma. Tehdy v nich ještě bylo možné najít dost hospod i kaváren, kde to nebylo předražené.

Ta čtvrť se ale za pár let proměnila tak, že jsem do ní prostě přestala chodit. Staromák se stal místem, kam člověk nevyrazí, pokud nutně nemusí. Mentálně se mi ztratil, jako by snad byl v jiném městě, nebo dokonce v jiné zemi.

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. červen 2020 @ 17:36:54 CEST (411 čtenářů)
(Více... | 3223 bytů | 18 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Je očkování dar od Boha?
Etika poslal Nepřihlášený

Ještě donedávna si moderní civilizace pochvalovala proočkovanost společnosti a vymizení mnoha nemocí, u nás například spalniček. Nyní přibývá těch, kteří se očkování brání. Jde u této otázky podle vás čistě o racionální rozhodování, nebo je v něčem také duchovní? Je očkování dar od Boha, či spíše neoprávněný zásah člověka do přirozeného vývoje lidstva?

Očkování samo je jistě zajímavým a mnohdy přínosným vynálezem, pokud chrání konkrétního jedince, který se pro ně rozhodl dobrovolně na základě zvážení svých rizik.

Netroufám si říct, jak ho vidí Bůh. Co je pro mě na očkování zarážející, až odsouzeníhodné, jsou spíše systémy plošné a vnucené aplikace. Nyní nejspíš mnozí zvednou pokřik, že právě ta je nutná k vytvoření tzv. kolektivní imunity. Jenže tady je zakopán pes. Nebudu se nyní pouštět do úvah, že je to ke všemu zatím pouze ne zcela prokázaná teorie. Hlavní, co vidím jako problém z hlediska etiky, je to, že budování kolektivní imunity očkováním je založeno na plošné a značně bezohledné aplikaci, která předpokládá obětování slabších, především malých dětí, pokud budou očkováním vážně poškozeny. Tyto oběti pokládá provakcinační společnost za přijatelné, protože je jich údajně málo.

Vložil: Mainstream v Úterý, 26. květen 2020 @ 21:15:14 CEST (266 čtenářů)
(Více... | 7590 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Anna Polcková k odmítnutí zprávy ombudsmanky slovenským parlamentem
Glosy poslal Nepřihlášený

Anna Polcková je předsedající evangelická farářka v Bratislavě, Starém městě. V pořadu ombudsmanka vs. parlament Ondreje Prostredníka a Lucie Plavákové odpovídá na otázku, co vypovídá o stavu lidských práv skutečnost, že zpráva ombudsmanky nebyla slovenským parlamentem vzata na vědomí.

Vložil: Mainstream v Úterý, 26. květen 2020 @ 10:29:28 CEST (219 čtenářů)
(Více... | 1316 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Výměna názorů mezi Ondrejem Prostredníkem a Jánem Szőllősem
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Krátce po nepřijetí zprávy slovenské ombudsmanky tamějším parlamentem se na facebooku rozhořela debata mezi Ondrejem Prostredníkem z neparlamentního politického hnutí Progresívne Slovensko a Jánem Szőllősem z politické strany Kresťanská únia. Oba jsou křesťané. Ondrej Prostredník je luterán, zatímco Ján Szőllős je baptista.

Ondrej Prostredník 14.5.2020 Desivá koalícia ustrašených kresťanov, pohrobkov Tisa a tých, čo myslia srdcom len na seba sa zoradila do šíku. Netrvalo to ani tak dlho. Stačilo, aby sa v parlamente objavili témy ľudských práv. Hlasovanie nového parlamentu o správe ombudsmanky Márie Patakyovej odhalilo rozhodujúcu koalíciu v otázke ľudských práv a slobôd. Čo spája týchto poslancov? Niektorých, čo sa do parlamentu dostali na kandidátke Kresťanskej únie a OĽANO poznám osobne. Viem, že na témy ako je spolužitie osôb rovnakého pohlavia, či interrupcie máme odlišné názory. Nikdy by som však od nich nečakal, že sa postavia proti práci niekoho, kto poukazuje na situácie, v ktorých dochádza k porušovaniu základných práv a slobôd akýchkoľvek občanov tejto krajiny, našich blížnych, ako ich zvykneme označovať v našom spoločnom náboženskom jazyku.

Vložil: Mainstream v Úterý, 26. květen 2020 @ 10:26:31 CEST (167 čtenářů)
(Více... | 7981 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Názory: Ohlasy na současné dění na Slovensku
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

V minulém článku jsme psali o současném dění na Slovensku spjatém s politickou aktivitou konzervativních křesťanů. V tomto článku přinášíme ohlasy na toto dění ze strany umírněného křesťanstva.

Rozhodnutí slovenského parlamentu nevzít na vědomí zprávu ochránkyně lidských práv podrobil ostré kritice teológ a publicista Ondrej Prostredník. Pustil se obzvlášť do křesťanů, které tím, že odmítli tuto zprávu, viní ze strachu ze svobody a z pošlapávaní práv a svobod druhých lidí. Jeho ohlas je možné si vyslechnout zde: Tlačová konferencia Ondreja Prostredníka, 15.05.2020.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 21. květen 2020 @ 08:57:41 CEST (242 čtenářů)
(Více... | 2412 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Pařížský arcibiskup: Považují nás za hlupáky a bohoslužby za kino
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Francie – Pařížský arcibiskup rozhořčeně reagoval na další restrikce omezující svobodu náboženských shromáždění. Podle rozhodnutí francouzské vlády bude zákaz veřejných bohoslužeb závazný přinejmenším do 2. června.

“Jednají s námi jako s hlupáky, kteří si s ničím nedokáží poradit,” řekl arcibiskup Michel Aupetit. Připomněl také, že církev sehrává klíčovou roli ve snižování negativních následků epidemie. Od začátku karantény rozdává ve 27 pařížských farnostech jídlo pro potřebné a dokládá, že zachování zdravotních norem není problém.

Arcibiskup Aupetit, který má za sebou rovněž dvacet let lékařské praxe, konstatoval, že církev je připravena na fungování v době epidemie. Na žádost premiéra předložil směrnice, jimiž se bude řídit liturgie, aby se snížilo riziko přenosu nákazy. Nedostal však žádnou odpověď. V příštích dnech se tedy ve Francii otevřou obchody i školy, ale společná modlitba v kostelech bude nadále zakázána.

Vložil: Mainstream v Neděle, 03. květen 2020 @ 17:27:11 CEST (161 čtenářů)
(Více... | 1402 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Teologické a pastorální podněty současných týdnů
Principy poslal Nepřihlášený

Současná viróza či spíše její mediální obraz (v reálu se s ní naštěstí většina z nás asi ještě nesetkala) a reakce na ni nemilosrdně odkryly situaci církví, kterou jsme si mohli třicet let idealizovat - i já jsem doufal, že k nějakému poučení došlo a že například v pastoraci lépe připravuji lidi na situace, kdy bude jejich víra vystavena zkoušce. (O tom, jak by se zachovali ti, kdo tak skvěle křesťansky mluví, jsem ale neměl nikdy iluze).

Vánek nad vánek a všechno byl vánek, abych použil slušnější možnost překladu kazatelových slov... Virózy jsem se nebál, protože jsem patřil mezi ty, kdo se neměli možnost účinně před ní schovat - tak jen potvrzuji pravdivost úsloví, že člověk si zvykne i na šibenici. Traumatizující pro mě ale byly reakce církevního prostředí, připadal jsem si jako za časů komunistického vládnutí: Vedení církví (a ovšem někteří horliví faráři...), nakolik je známo, se bez odporu podřizovala vládním rozhodnutím a ještě sama aktivně zužovala prostor, který byl církvím ponechán. Věřící zjistili, že návštěva kostela je zase spojena s rizikem, třebaže menším než návštěva supermarketu, a toto riziko raději nechtěli podstoupit. A zase se vrátilo zdůvodňování předem zaujatých stanovisek duchovními argumenty - plné kalhoty odpovědnosti a ohleduplnosti a solidarity. A já jsem byl zase ten, koho je třeba napomínat k rozumnosti a opatrnosti...

Takhle paušálně to v reálu samozřejmě nebylo, popisuji stav své mysli v prvních dnech, v něčem pak ještě radikalizovaný situací Velikonoc, kdy byla otevřena hobby centra a tenisové kurty, ale ne kostely. Přitom mě všichni, které jsem konzultoval, od téměř osmdesátiletého zkušeného praktického lékaře po universitní odborníky ujišťovali, že k paušálnímu zrušení bohoslužeb či omezení přijímání eucharistie není dostatečný odborný důvod. Malomyslnost na mě padla po ohlášení uvolňovacích opatření, kdy se ukázalo, že nejsme ani na úrovni zoologických zahrad. A jen doufám, že se představitelé církví trochu zastyděli, když se předseda vlády prořekl, že na církve zapomněli - aby ne, podnikatelé a obchodníci a pejskaři se připomněli, jen církve zřejmě neprojevily žádnou iniciativu, když se dělal plán opatření.

Vložil: Mainstream v Pátek, 01. květen 2020 @ 23:25:55 CEST (233 čtenářů)
(Více... | 15215 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.41 Seconds