Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Vratislav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 4776, komentáře < 7 dní: 9, komentářů celkem: 4427, adminů: 23, uživatelů: 2366
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 671 522

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 19 návštěvník(ů) a 2 uživatel(ů) online.
informator
rakato

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: Causa: Vedoucí ODM BJB = baptisty a státem placený dealer KAMu
Posted on Pondělí, 14. květen 2007 @ 22:00:09 CEST Vložil: Benjamin

Glosy poslal Ampel

Causa: Vedoucí ODM BJB = baptisty a státem placený dealer KAMu

Motto:

Chce-li Honza Jackanič se svou partou nabízet produkty KAMu, pak ať je nabízí jako jeho dealer na živnostenský list nebo ať založí regulérní pobočku KAMu (samozřejmě mimo rámec BJB) a činí tak průhledně a hlavně v denominacích, kterým jsou tyto doktríny vlastní.

Krytyk v čánku Postavení ODM v pohledu baptistických principůKdyž Krytyk přišel v článku Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM? se svým výkladem, komu návrh bratra Jana Jackaniče, vedoucího Odboru mládeže BJB, na změnu Řádu OdM a Základního dokumentu BJB nejvíc prospěje, setkal se s podrážděnou reakcí a posléze i s emotivním excesem (Anonymové všech zemí, polibte si … !) celé vlivové a vůdčí skupiny kolem bratra Jana Jackaniče. Připomeňme si tehdejší zásadní Krytykův postřeh o spojitosti návrhu na změnu Základního dokumentu a KAMu:

Předchozí předseda ODM Petr Coufal i nynější předseda Jan Jackanič jsou pevně svázání se silně kontroverzní paracírkevní organizací Křesťanskou akademí mládeže (KAM), jejíž praktická činnost směřuje k vybudování vlivu v denominacích prostřednictvím školení vedoucích mládeže a stáží pro kádrové pracovníky, s cílem zajistit si tak vliv v denominacích zejména v blízké budoucnosti, až se tito vyškolení agenti KAMu dostanou do vedení sborů a církví. Většina mládežníků BJB již ŠVM prošla, takže předseda Jackanič prohlásil, že už není prakticky koho školit a místo ŠVM nyní probíhají pouze setkání vedoucích mládeže KOMPAS, na kterých se budují vztahy.

Návrh na změnu Řádu ODM tak přichází ve chvíli, kdy KAM potřebuje vybudovat v BJB pevnou mocenskou pyramidu, kterou bude ovládat pouze předseda ODM BJB a jeho prostřednictvím David Patty, šéf KAMu.

Již dnes se předseda Jackanič bez KAMu nehne. KAM mu vypracoval programy nejen pro ŠVM, ale i pro nynější kurzy KOMPAS (budování vztahů mezi vedoucími mládeží) a také program jednotlivých sborových mládeží a dorostů jede podle kamáckých kurzů TURBO 316. Také jediná chystaná akce VIRUS bude na základně KAMu v Malenovicích a dle programu i v režii KAMu.

Placený předseda Jackanič tedy asi nemá jinou starost, než demontovat demokratický volební řád a instalovat autoritativní pyramidu. Využívá příležitosti, kdy Výkonný výbor bude chtít protlačit na Sjezdu delegátů změny Základního dokumentu BJB ohledně vytunelování majetku baptistických sborů a získání nad ním plné kontroly. Předseda ODM zřejmě očekává, že se všichni soustředí na tento mocenský útok VV BJB na základy baptistické identity a v zápalu tohoto zápasu i nedostatku času k projednání by mohl být tento návrh Nového Řádu ODM BJB bez zásadní diskuse schválen.

Vzhledem k tomu, že dosavadní ODM nebyl schopen ani vypracovat vlastní výchovný a vzdělávací program v duchu baptistických principů, ale je otrocky závislý na materiálech z KAMu, nedá se předpokládat, že by tento návrh Nového Řádu ODM vznikl v Radě ODM, ale je vysoce pravděpodobné, že stejně jako v ostatních případech jen plní vůli své naddenominační autority. Z hlediska získání vlivu v BJB je totiž tento návrh pro KAM strategicky velmi výhodný.

Svázanost vedoucího OdM BJB s Křesťanskou akademií mladých dokládá také i následující dokument: Úvodní slovo v materiálu pro Školení vedoucích mládeže z pera exvedoucího OdM bratra Petra Coufala, které měl každý účastník Školení vedoucích mládeže na očích, kdykoliv otevřel své studijní materiály:

 

zde je zvětšený výřez pro lepší čtení:

Všimněme si červeně podtržených slov: Vedoucí baptistické mládeže zde mluví jak za Odbor mládeže BJB (OdM), což je logické, ale současně i za Křesťanskou akademii mladých (KAM)! Toto je neslýchané a šokující! Nadšeným mladým lidem, kteří jistě přijížděli na školení pro vedoucí mládeže s bezbrannou důvěrou se tak do nevinných duší zasévá ujištění, že OdM a KAM jedno jsou, a že není třeba se učením nebaptistické paracírkevní organizace nějak znepokojovat. Samozřejmost, s jakou bratr Petr Coufal mluví za KAM, odkrývá skutečnost, že vazby vedoucího OdM na KAM jsou více než nadstandardní.

Příznačné je, že vedoucí baptistického odboru mládeže na závěr cituje Bernarda z Clairvaux, zakladatele nového mnišského řádu zvaný Cisterciácký řád a autora velmi přísných řeholních pravidel. (Jeho snahou bylo totiž obnovit původní přísnost benediktinské řehole. Do konce Bernardova života vzniklo pod jeho vedením 68 klášterů. Bernard měl velkou autoritu a často byl povoláván, aby řešil i osobní spory vysoce postavených osob. Sám však také jako teolog a myslitel vedl mnohé spory, především jako obranu před odlišným, a podle jeho pojetí chybným pojetím víry. Jeho výklad biblické knihy Píseň písní, v němž vyložil postavu nevěsty jako obraz Panny Marie, výrazně přispěl ke středověkému pojetí mariánské úcty.). Vliv Billa Brighta z CCC a Danna Spadera ze Sonlife, v jejichž učení je silný důraz na naddenominační jednotu včetně tendence k jednotě s Římskokatolickou církví, je zde zcela zřejmý.

Jde však jen o pověstnou špičku ledovce. Maličko detailů, které postupně vyplouvají na povrch. Co se však pod hladinou ještě skrývá, lze jen tušit. Mnohé jistě bude těmito protagonisty zameteno, aby na povrch vyplout nemohlo, jiné (ovoce skutků) zamést nelze a bude časem svým zjeveno všem.

V rozhovoru s uživateli diskusního fóra Projekt B (Rozhovor s Janem Jackaničem - novým předsedou Odboru mládeže BJB) odpověděl tehdy nový vedoucí OdM bratr Jackanič na otázku Jakým směrem bude směřovat tvá koncepce vedení mládeže a jaké máš vize pro mládež? velmi jasně: Chtěl bych pokračovat ve směru, který má Odbor mládeže v současnosti. Moc si v tom vážím Petrovy práce. Jinými slovy: kontinuita trvá, vliv KAMu na baptistickou mládež pokračuje.

Ve světle těchto skutečností jsou slova Krytyka o vedoucích OdM jako dealerech produktů KAMu, placených z prostředků BJB a státu, zcela opodstatněná.

  
Příbuzné odkazy
· Více o Glosy
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Glosy:
Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM?


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 2


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Associated Topics

Glosy


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Causa: Vedoucí ODM BJB = baptisty a státem placený dealer KAMu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 48 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


...a tož tak, bratři a sestry (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: dagg v Úterý, 15. květen 2007 @ 10:34:00 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
...a tož tak, bratři a sestry.
"Kdo má uši k slyšení, slyší..."
Re: Causa: Vedoucí ODM BJB = baptisty a státem placený dealer KAMu (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: mata v Úterý, 15. květen 2007 @ 11:05:25 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
POZOR! nekdo tu zacal rozesilat spam. odkaz na tenhle clanek mi prisel dnes v 00:57 na moji soukromou adresu mailem, ktery jsem si rozhodne nevyzadal, od odesilatele 'bjb.informacni.portal@seznam.cz'. nevim kam autor dopisu miri tim ze se vydava za informacni portal bjb (nebo neco takoveho existuje ofigo?). nicmene to se mi velmi silne nelibi!!!!!!!!!!!!

mimochodem bych autora emailu, predpokladam ze sem dochazi, rad upozornil ze tim vyznamne narazi na meze zakona 138/2002 Sb., kde se v paragrafu 2 bod e) pise:

"... šíření nevyžádané reklamy, pokud vede k výdajům adresáta nebo pokud adresáta obtěžuje ..."

Re: Causa: Vedoucí ODM BJB = baptisty a státem placený dealer KAMu (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Sthtwn v Úterý, 15. květen 2007 @ 11:56:15 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dovolte, abych shrnul svůj názor na tento článek:

Ach jo...

Re: Causa: Vedoucí ODM BJB = baptisty a státem placený dealer KAMu (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: mata v Úterý, 15. květen 2007 @ 12:34:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
nazor sthtwn je krasne prosty jen ho moc nechapu :)

ve clanku je spousta faktu, napr naskenovany zvyrazneny text (btw technicka: nerozumim tomu proc je tam ten obrazek 2x, ma to nejaky okulni vyznam kteremu nerozumim).

na druhou stranu se mi nelibi manipulativni a neustavaji opakovani nepravd. na pr. nespravna interpretace vyroku HJ (Většina mládežníků BJB již ŠVM prošla, takže předseda Jackanič prohlásil, že už není prakticky koho školit a místo ŠVM nyní probíhají pouze setkání vedoucích mládeže KOMPAS, na kterých se budují vztahy.). HJ jiz min. 2x uvadel svuj vyrok na pravou miru. neni pravdou ze by vetsina mladezniku svm prosla a tudiz neni koho ucit nybrz vetsina mladezni jiz o svm nejevila zajem a tudiz tam nebylo koho ucit. tohle je silne manipulativni a ucelovy zkreslovani faktu ze strany autora puvodniho textu i tohoto clanku, ktery si nic nezada s manipulativnimi technikami ktere se ve svych clancich snazi kritizovat!

naprosto spekulativni propojeni snad na cisterciacky rad a katolickou cirkev na zaklade citatu bernarda de clavaux je vice nez ubohe, s inspiraci lacinych bulvaru. velmi vhodny zpusob jak degradovat kvalitu informace jinak pomerne zajimavych a zasadnich faktu predkladanych v textu, skoda. ostatne to spamovani take uspesne degraduje pridane hodnoty textu.


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 1.60 Seconds