Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Valdemar   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 4920, komentáře < 7 dní: 3, komentářů celkem: 4757, adminů: 23, uživatelů: 2374
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 988 864

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 17 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Všeobecné: Biblické křesťanství, teologie a baptisté
Teologie poslal Nepřihlášený

Komentátor „rakato“ se nedávno znovu vyjádřil k otázce správného rozumění Písmu a vztahu Písma a teologie. Jeho hledisko, které zřejmě předpokládá, že vyjadřuje stanovisko mnoha dalších čtenářů, jež toto téma zajímá, by se – když si připomeneme to, co napsal již dříve – dalo shrnout asi takto: Liberální teologie povyšuje rozum nad biblické zjevení, a proto si nezaslouží žádný respekt. Pravá teologie je založena na Bibli jako nadčasovém Božím slovu či zjevení, které „mluví o věcech, které jsou mimo náš časoprostor“. Jako takové je svrchovaným a svatým Bohem určeno hříšnému člověku, a proto platí i pro dnešní dobu, i když třeba není v módě. Jemu je třeba dát – ve věcech věrouky i morálky – přednost před výklady Písma, které odvádějí od evangelia a jeho dopadu na církev i společnost, i kdyby to byly denominační tradice a principy. Postoje baptistických mezinárodních struktur by tu neměly hrát žádnou roli.

Poznámka o „liberální teologii“ je klišé, u kterého se není ani třeba zastavovat: Rozum používají – a to nejen při „výkladu Písma“, ale už ve chvíli, kdy se snaží vyjádřit, co to vlastně Písmo (Boží slovo, zjevení) je – všichni. K myšlence „povýšení rozumu nad Písmo“ se nikdy žádný teolog nehlásil, to je prostě jen laciný pokus nadřadit vlastní rozumění Písmu (Božímu slovu) těm, s nimiž nesouhlasím. Naopak, důrazu na primát evangelia a jeho elementární význam pro církev i pro širší společnost nelze nic vytknout. Jde ovšem o to, co si pod tím představujeme.

Problém vidím již v tvrzení o „nadčasovosti“ Boží řeči k člověku. Nadčasovost je filosofický pojem, který se nemá v biblickém svědectví čeho dovolat. V nejlepším případě by to mohlo být nešikovné označení trvalé aktuálnosti a „včasnosti“ (Tim 4,2 – Bible kralická) kázání evangelia, ale tak to tu zřejmě míněno není. Autorita Božího slova pro Boží lid spočívá v tom, že on se z tohoto Slova rodí, že ono je vlastně jeho „autorem“ a on jedině z něj jako „Boží“ lid žije. V něm je Bůh nejenom „nad“ námi, ale především „s“ námi. Z toho, že nás toto Slovo předcházelo a předchází, nevyplývá, že je „o věcech, které jsou mimo náš čas a prostor“. Novozákonní svědectví nás učí, že Ježíš Kristus je Pánem, který nemění svou identitu, že je tentýž, včera, dnes i na věky; je tím, kdo byl, jest a přichází. To jsou časové údaje a týkají se našeho časoprostoru, protože jedině v něm mají smysl.

Vložil: Mainstream v Středa, 22. květen 2019 @ 21:56:55 CEST (155 čtenářů)
(Více... | 11461 bytů | komentáře? | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.33)

Zprávy: Živé vysílání vysílání konference Neboj se, toliko věř
Akce poslal Nepřihlášený

Živé vysílání vysílání konference Neboj se, toliko věř v Liberci bude v sobotu od 9 hodin ve facebookové skupině Zpravodaj baptistických sborů na https://www.facebook.com/groups/ZPRABAS/.

Záznam bude uložen na Youtube, adresa záznamu bude upřesněna.

 

Vložil: Benjamin v Středa, 22. květen 2019 @ 21:06:12 CEST (69 čtenářů)
(komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Názory: Koho budete volit při letošních eurovolbách?
Společnost poslal Nepřihlášený

Podělte se s námi se svým stanoviskem, koho budete volit tento týden ve volbách do Evropského parlamentu.


Hlasujte v anketě, kterou naleznete v pravém sloupci těchto stránek nahoře.
Vložil: Mainstream v Úterý, 21. květen 2019 @ 20:34:45 CEST (92 čtenářů)
(komentáře? | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Ať se jdou homosexuálové zastřelit, hlásá americký baptistický pastor.
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Pastor Steve Anderson pobuřuje svými antisemitskými, homofobními a nenávistnými názory. Poté, co oznámil, že bude 26. května kázat v irském Dublinu, se na internetu proti jeho vstupu do země objevila petice. Podepsalo ji přes čtrnáct tisíc lidí.

Na petici zareagoval okamžitě irský ministr spravedlnosti Charlie Flanagan. Pastorovi zakázal vstup do země na základě tamního zákona o imigraci. Anderson je první člověk ve dvacetileté historii existence zákona, na kterého bylo vyloučení uplatněno. Informoval o tom server BBC.

Pastor žije v Arizoně, kde vede kostel s názvem Faithful Word Baptist Church. Je aktivní také na internetu, své postoje propaguje na Youtube, kam nahrává kázání. Jeho videa mají ke třiceti milionům zhlédnutí.

Vložil: Mainstream v Sobota, 18. květen 2019 @ 17:07:11 CEST (153 čtenářů)
(Více... | 5533 bytů | komentáře? | Fundamentalisti | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Nepřelezeš
Etika poslal martyria

Rudolf, slezsky Rudek, bylo křestní jméno prvního biskupa Apoštolské církve. Tento muž, nevelké postavy a svérázného jednání, byl jedněmi milován a druhými zase nemilován. Nešlo k němu mít neutrální vztah. Na sklonku svého života sice falešně prorokoval, ale já osobně ho považuji za proroka a apoštola letničních v ČR. Na vlastní uši jsem ho slyšel mluvit o věcech, které se pak staly. Působil jako beran v české ekuméně a léta bránil například církevním restitucím. Neměl nikoho, kdo by za ním stál a našeptával mu. Byla to moudrost, kterou si od Boha vyprosil. Miloval jsem ho a vděčím mu opravdu za mnoho. Co na něm bylo opravdu provokativní, že neustále říkal, Bůh mi ukázal, Bůh mi řekl. Občas střelil opravdu vedle, ale většinou, alespoň v 90. letech, ne.

Popíšu nyní jeden jeho rozhovor s Bohem. Jako letniční tehdy zakládal probuzené skupinky v různých denominacích. Jednou se modlil k Bohu, aby takovéto skupince požehnal. Nyní parafrázuji Boží řeč k němu:

„Rudku, zrovna teď se ke mně modli kazatel sboru CB, abych jeho sbor chránil před tvým vlivem, a ty se modlíš, abych tvůj vliv požehnal. Kdo má za tyto ovce přede mnou zodpovědnost a koho z vás dvou vyslyším?“

Od té doby přestal přelézat ohrady a začal církve respektovat v jejich odlišnosti a už ho nenapadlo předělávat církve ke svému obrazu. Nazvu to Rudkovo přikázání: “Nepřelezeš“. 

Vložil: Mainstream v Pátek, 17. květen 2019 @ 22:47:15 CEST (163 čtenářů)
(Více... | 8744 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Dobrá zpráva pro každého čtenáře
Zprávy poslal Nepřihlášený

Vyšlo květnové číslo nového baptistického časopisu Dobrá zpráva.

Časopis je nezavislý, má misijní a vzdělávací charakter a jeho posláním je být povzbuzením pro baptistickou diasporu.

Vložil: Benjamin v Čtvrtek, 16. květen 2019 @ 09:27:28 CEST (161 čtenářů)
(Více... | 460 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Odpověď Pavla Steigera na recenzi Aleše France knihy „Svou slávu nikomu nedám“
Teologie poslal Nepřihlášený

Mezi Alešem Francem a mnou přetrvávají dobré, světsky řečeno gentlemanské vztahy. Je to můj bratr v Kristu. K některým výrokům v jeho recenzi se ale musím vymezit. Knihu jsem Alešovi Francovi poslal 11. září 2017 s tímto požadavkem:

Aleši, bratře, právě jsem byl na poště a poslal Ti svou knihu „Svou slávu nikomu nedám“. Doufám, že si jí do roka přečteš. Kdybys mi pak po roce napsal, s čím nesouhlasíš, byl bych moc rád. V Jeho Svrchované Milosti Pavel
Vůbec jsem ho nežádal, aby napsal veřejnou recenzi knihy. Chtěl jsem, aby mi pasáže, s kterými v knize nesouhlasí, vyvrátil svojí interpretací podloženou biblickými verši. Jinými slovy: „Pavle, nesouhlasím s Tvým porozuměním veršů abc, nabízím svoje porozumění, které odůvodňuji verši xyz; Tvoje verše abc harmonizuji se svými verši xyz takto: …“

To neudělal. Recenze je napsaná v obecném, filozofickém a intelektuálním duchu. Není v ní uveden jediný biblický verš z Alešovy strany. Neobsahuje ani jednu teologickou výzvu, která by stála na Písmu. Doporučuji čtenářům recenze, aby si udělali sami, nezprostředkovaný obraz tzv. „kalvinismu“. K tomu jim mimo mnohé jiné pomůže, když si knihu „Svou slávu nikomu nedám“ sami přečtou. Z osobní zkušenosti vím, že recenze a kritiky knih, hudby, filmů, politiků, prostě čehokoli a kohokoli, mne často donutily, abych věc prozkoumal sám, bez manipulativní nápovědy, abych většinou zjistil, že všechno je jinak.
Vložil: Mainstream v Středa, 15. květen 2019 @ 14:33:09 CEST (196 čtenářů)
(Více... | 33542 bytů | 1 komentář | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Problémy laického fundamentalismu I
Glosy poslal Nepřihlášený

První teologický problém “lidového fundamentalismu” spočívá ve zjednodušené představě o interpretaci textu Písma. Čtenář se v této představě v textu Písma přímo setkává s neomylným Božím slovem. Jde ve své podstatě o problém analogický naivnímu realismu, který předpokládá, že člověk skrze své smysly nazírá realitu. Slovo “naivní” není pejorativní. V původním významu jde o přirozené (nativus) vnímání stavu věcí, tedy o představu jakéhosi “selského rozumu”, která je udržitelná do té doby, než ji člověk začne hlouběji prozkoumávat.

Filosofie již po staletí registruje, že k vnímání nepatří jen čistý pozorující subjekt a pozorovaný objekt, ale také spletité předivo kognitivních a jazykových kompetencí, které vnímání strukturují. Stejně tak při čtení Písma, při jeho výkladu a aplikaci je nezbytně (a většinou nereflektovaně a implicitně) přítomné množství tradovaných předpokladů, postupů, lingvistických nástrojů, osobnostních dispozic, vlivu společenství víry, působení Ducha Svatého, který (jak věříme) se všemi těmito rovinami pracuje a mnoho dalšího.

Solidní teologie tyto nástroje vnímání a lingvistické a telogické předpoklady více či méně reflektuje, ale fundamentalismus v jeho laické formě jim buď nevěnuje pozornost, nebo je popírá. Pokud o nich někdy uvažuje, tak pouze v tom smyslu, že reflexe těchto postupů zavání přílišným intelektualismem, že je třeba se těchto zprostředkovatelských představ zbavit a přistupovat k textu přímo. Jenže bez našich kognitivních struktur lze rozumět textu stejně, jako lze bez bakterií ve střevech trávit potravu. Tedy vůbec.

Vložil: Mainstream v Neděle, 12. květen 2019 @ 20:54:10 CEST (691 čtenářů)
(Více... | 3193 bytů | 33 komentáře | Fundamentalisti | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.28)

Všeobecné: E. S. Williams: Fenomén nového kalvinismu
Teologie poslal Nepřihlášený

Obrození světského křesťanství

Nový kalvinismus je hnutí, které zaplavuje sbory v USA i ve Spojeném království, jakož i dalších zemích po celém světě. Bylo popisováno jako obrození reformovaného učení Jana Kalvína a takových významných osobností jako Jonathan Edwards. Bylo nazváno „rostoucí perspektivou v rámci konzervativního evangelikalismu, která přijímá principy kalvinismu 16. století, zatímco se také snaží být relevantní v dnešním světě“. [1]

Jelikož je vedeno v evangelikálním světě dobře známými jmény, dává věrohodné zdání doktrinální zdravosti, ale při bližším zkoumání vidíme hnutí, které dramaticky mění způsob, jakým žijeme naše křesťanské životy. Staví se proti postoji téměř dvaceti století církevních dějin – že věřící by měli být odděleni od světa. Neboť nový kalvinismus plně podporuje hledání toho, čeho vyhledává svět, přivádění světa do církve v rámci bohoslužby a svědectví, a obrušování rozdílu mezi svatým a nesvatým. V zájmu jednotlivých křesťanů a sborů bychom si měli být vědomi velmi škodlivých aspektů hnutí, které se zdá tak slibné. Z důkazů předložených v této knize uvidíme, že problém nového kalvinismu spočívá jak v doktríně, tak v praxi – a v praxi zejména.

Domnělý úspěch nového kalvinismu pochází z několika vlivných křesťanských organizací, některých spojených s mega-sbory, jejichž vůdcové jsou ochotni vzájemně spolupracovat. Tato spolupráce rychle ovlivnila všechny evangelikální kruhy. Jeho vliv je takový, že i časopis Time, největší světový zpravodajský týdeník, zaznamenal jeho dopad na evangelikální svět, když ho zařadil na třetí místo v seznamu „deseti idejí, které mění svět právě teď“. To bylo v roce 2009. Bylo by omylem myslet si o novém kalvinismu, že stojí na jasném doktrinální postoji, neboť, jak uvidíme, je to široký stan zahrnující řadu různých myšlenek, učení, praktik a doktrín. 

Vložil: Mainstream v Pátek, 10. květen 2019 @ 20:11:50 CEST (283 čtenářů)
(Více... | 20891 bytů | 1 komentář | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1.5)

Všeobecné: Nesuďte, abyste nebyli souzeni
Kázání poslal Nepřihlášený

Text: Matouš 7,1-6
Nesuďte, abyste nebyli souzeni. Neboť jakým soudem soudíte, takovým budete souzeni, a jakou měrou měříte, takovou Bůh naměří vám. Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ? Anebo jak to, že říkáš svému bratru: ´Dovol, ať ti vyjmu třísku z oka´ - a hle, trám ve tvém vlastním oku! Pokrytče, nejprve vyjmi ze svého oka trám, a pak teprve prohlédneš, abys mohl vyjmout třísku z oka svého bratra. Nedávejte psům, co je svaté. Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.

Milé sestry a bratři, milí přátelé,
slyšeli jsme zdá se dosti jasnou výzvu pro svůj život „Nesuďte, abyste nebyli souzeni“. Skutečně se to na první poslech zdají dosti jasná a zřetelná slova. Skoro by se chtělo říct, že o nich snad není ani třeba dál mluvit a dál je rozebírat.

Jenže to je skutečně jen zdání, což poznáme velice záhy, totiž tehdy, když z roviny teorie a obecné zásady vstoupíme do praxe. Když se zkrátka začneme pokoušet tuto výzvu aplikovat a naplňovat ve zcela konkrétních situacích našeho života. Tu najednou zjistíme, že je o čem mluvit a o čem přemýšlet, neboť to původně jasné a zřetelné se komplikuje a před námi vyvstávají nové a nové otázky.

Vložil: Mainstream v Pátek, 10. květen 2019 @ 19:56:02 CEST (296 čtenářů)
(Více... | 13949 bytů | 1 komentář | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.42)

Názory: O katech
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Leckdo z nás kdysi ve škole slyšel o starověkém muži jménem Marcus Porcius Cato, předobrazu všech dalších katů. Proslul tím, že ať mluvil o čemkoli, vždycky skončil větou: "Ostatně soudím, že Kartágo musí býti zničeno!" Umanutost, fanatická nenávist, posedlost?

V posledních letech jsem sledoval, že ať psal předseda VV do sborů o čemkoli (třeba k Vánocům nebo k Velikonocům) vždy v tom v nějaké formě zaznělo: "Ostatně soudím, že Topolka musí býti vyloučena!" Umanutost, fanatická nenávist, posedlost?

Oba to omílali tak dlouho, až se jim to podařilo. Z prosperujícího Kartága zbyla pustina posypaná solí a z Bratrské jednoty baptistů je Nebratrská jednota nebaptistů.

Vložil: Mainstream v Sobota, 04. květen 2019 @ 18:45:52 CEST (783 čtenářů)
(Více... | 1345 bytů | 6 komentáře | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.14)

Komentáře: Reakce Pavla Coufala na dopis odcházejících baptistů z lovosického sboru
Sborový život poslal Nepřihlášený

V mezisborové poště zareagoval Pavel Coufal, předseda Výkonného výboru BJB na dopis odcházejících baptistů z lovosického sboru

Milá sestro Jano Kopřivová, milí odcházející členové Sboru BJB v Lovosicích,

je mi opravdu velmi líto, že přestáváte být členy lovosického sboru. Vím, že to, co prožíváte, je nesmírně těžké a zdá se, že už nejste ochotni tuto situaci dál nést a jednat o ní.

Zároveň mi dovolte, abych vyjádřil svůj nesouhlas s tím, jak interpretujete dění na SD a postoje sborů BJB k vám. Na SD jste mohli vystoupit a všem delegátům sdělit, co jste ve sboru prožili a co prožíváte. Měli jste k tomu příležitost, ale nevyužili jste jí. Myslím, že to překvapilo nejen mě.

Vložil: Mainstream v Pátek, 03. květen 2019 @ 20:37:00 CEST (376 čtenářů)
(Více... | 2662 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.5)

Zprávy: Týraní baptisté ukončili členství v BJB Lovosice
Zprávy poslal Nepřihlášený


Na mezisborovou poštu přišlo oznámení, že skupina psychicky týraných baptistů ukončila členství ve sboru BJB Lovosice: 

Vložil: Benjamin v Pátek, 03. květen 2019 @ 10:13:32 CEST (408 čtenářů)
(Více... | 1495 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Vzkaz Topoleckým
Principy poslal Nepřihlášený

Milé sestry a milí bratři ve sboru BJB Na Topolce: 

Na adrese sborybjb@googlegroups.com kolují komentáře, kde je to, že jste nepodlehli tlaku a neustoupili od své pastorační strategie nekvalifikovat nikoho, kdo sám sebe takto nevnímá, automaticky jako hříšníka (tj. jako vzpurníka proti Bohu) jenom proto, že jeho seberealizace neodpovídá místnímu kulturně-náboženskému kodexu, přirovnáváno k chování gamblerů a pedofilů.

Chci vás ujistit, že celým generacím svědků víry, kteří i za cenu určitého sebezapření odmítli „jiné“ diskvalifikovat, se dělo totéž, a vždy to bylo pod zástěrkou „bohabojnosti“. Často k tomu docházelo ze zášti, někdy z nevědomosti, kombinované s normálním lidským strachem z „jiného“, vyšlo to však nastejno a stejný byl i společenský účinek: Nikdy to nevedlo k nějakému duchovnímu obživení a misijnímu průlomu, po pravidle spíš opak: Rozdělení se prohloubilo a okolí tu zaznamenalo jen nábožensky maskované zneužití moci a tento svůj závěr aplikovalo na celou „ideologii“ (jinak i díky tomu křesťanství a evangelium ani chápat nemohli).

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 02. květen 2019 @ 08:56:27 CEST (499 čtenářů)
(Více... | 3997 bytů | 4 komentáře | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.84)

Zprávy: G. Novák o SD: Konečně už bude v BJB klid
Zprávy poslal Nepřihlášený


Při nedělním dopoledním shromáždění ve sboru BJB Cheb I komentoval jednání Sjezdu delegátů předseda staršovstva a delegát sjezdu br. G. Novák.

Jeho komentář si můžete poslechnout  na videu níže:
Vložil: Benjamin v Středa, 01. květen 2019 @ 09:50:35 CEST (603 čtenářů)
(Více... | 1275 bytů | 6 komentáře | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.33)

Život: Rozhovor s Šimonem Petrem
Zamyšlení poslal mysli

V den, kdy byla z BJB vyloučena Topolka jsme četli ve Slovech života toto Slovo:

27.4. 2019 Slova života

Rozhovor s Šimonem Petrem

Ježíš mu řekl: „Amen, amen, pravím tobě, když jsi byl mladší, sám ses přepásával a chodil jsi, kam jsi chtěl; ale až zestárneš, vztáhneš ruce a jiný tě přepáše a povede, kam nechceš.“

(J 21,18)
Vložil: Benjamin v Středa, 01. květen 2019 @ 08:54:32 CEST (261 čtenářů)
(Více... | 1599 bytů | 1 komentář | Život | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Komentáře: Staré pominulo...
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

27. dubna 2019 byl na pražském sjezdu delegátů vyloučen z BJB baptistický sbor Na Topolce. Následující řádky nechtějí být ničím jiným, než stručnou osobní reakcí, bez ambice na hlubší analýzu příčin a důsledků.

Sbor Na Topolce byl místem, na kterém jsem se v době svého dospívání setkal s evangeliem. Nebylo to mé první seznámení s křesťanstvím. Mezi všemi ostatními mne ale s velkou intenzitou oslovilo šířkou svého myšlenkového i lidského záběru, bezprostředností a také vědomím vlastní nedokonalosti a křehkosti. Podstatnou roli v mém sbližování se sborem hrála i skutečnost, že Topolka v době normalizace udržovala vazbu na nerezignované menšiny a spoluvytvářela tak určitou záchrannou síť v marasmu totality. Živé, tolerantní a zároveň netriviální pojetí víry, se kterým jsem se na Topolce setkal, mne přesvědčilo, že křesťanství nemusí být jen nevábnou a úzkostnou mocenskou ideologií, zabarikádovanou v mauzoleu devatenáctého století.

Setkání s Topolkou bylo záhy ovšem také setkáním s širším kontextem BJB. A nezastírám, že to byl pro mne (a dobře vím, že také pro mnohé další, kteří přišli podobnou cestou) kulturní šok. Historická vazba mezi sborem a Jednotou mi byla sice zřejmá, přesto jsem ale nemohl než žasnout nad do očí bijícím kontrastem, který jsem pozvolna začínal na sjezdech, radách, konferencích a jiných akcích BJB poznávat. Výsledkem byl zážitek velkého vnitřního napětí. Dobře si dodnes pamatuji vyčerpávající úvahy nad tím, jak si uhájit vnitřní svobodu a zároveň neupadnout do nástrahy povýšenosti nebo pocitu, že „my jsme na tom lépe“. Vědomí vlastní nedokonalosti a hříšnosti nezmizelo a stalo se cestou, po které jsem se snažil BJB porozumět a přijmout.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 29. duben 2019 @ 17:33:57 CEST (370 čtenářů)
(Více... | 5115 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.14)

Prohlášení: Reakce Lance Robertse na kritiky od Pavla Coufala a BJB
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Dobrý večer. Stojím dnes před vámi jako bratr v Kristu a jako přítel mnohých z vás. Máme tu výsadu, že společně sloužíme Kristu ve službě Jeho slova.

Možná se divíte, proč tu jsem. Bylo mi řečeno, že mám právo reagovat na výroky Pavla Coufala proti ČBI [Český biblický institut]. Někteří další se vyjadřovali v podobném duchu, proto bych rád reagoval na vše najednou. Dovolte mi přiblížit vám kontext.

V roce 2003 jsem byl přizván k zakládání sboru v Příboře, kde jsem sloužil jako kazatel a sbor pod mým vedením vstoupil v roce 2006 do BJB. V té době jezdil Erik Poloha (dnes člen Výkonného výboru) s jedním ze starších každý týden do našeho sboru, kde jsem učil totéž, co učím na ČBI. V jeho sboru jsem kázal i křtil, a on kázal u nás. A když jsme ukončili naši službu v Příboře, opakovaně mě žádal o to, abych s ním sloužil v Ostravě a abychom společně založili nový sbor.

Tehdejší předseda BJB mě požádal, abych se odstěhoval do Pelhřimova a pomohl tam se zakládáním sboru a vyučoval na biblické škole. A přesně to jsem udělal. To, co jsem kázal v Příboře, učím i nyní na ČBI. A totéž jsem učil v Pelhřimově, kde byl Pavel Coufal ve vedení školy.

Od té doby jsem s Pavlem pořádal v jeho sboru [brněnském] dvě konference, na které jsme dostali velmi pozitivní ohlasy. Dále, před pár lety přijal naše pozvání a kázal při studentské bohoslužbě na ČBI.

V průběhu těch let mě Erik ani Pavel nepovažovali za žádného extremistu nebo radikála, za někoho, s kým by bylo nebezpečné spolupracovat. Nesnažili se mě negativně onálepkovat. To vše se v posledních 5 měsících změnilo.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 29. duben 2019 @ 17:01:45 CEST (521 čtenářů)
(Více... | 11458 bytů | 4 komentáře | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Zprávy: Sbor BJB Praha 4 vyloučen z BJB
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Sjezd delegátů BJB v sobotu 27. dubna 2019 vyloučil Sbor BJB Praha 4 Na Topolce z Bratrské jednoty baptistů. Pro vyloučení bylo 48 delegátů. Potřebné dvoutřetinové většiny bylo dosaženo o tři hlasy. K zániku sboru v právním smyslu dojde nejpozději k 31. prosinci 2019.

Podzimní oslavy 100 let od založení BJB se tak budou konat při vědomí, že společenství, které spoluzakládalo tehdy československou Bratrskou jednotu Chelčického (Vavrišovo 1919), bylo proti své vůli z Jednoty vyloučeno.

Baptistický sbor Na Topolce tak bude nadále fungovat v rámci nové náboženské společnosti Společenství baptistických sborů.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 29. duben 2019 @ 14:00:50 CEST (207 čtenářů)
(Více... | 897 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Prohlášení: Tisková zpráva ke vzniku Společenství baptistických sborů (21. dubna 2019)
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Společenství baptistických sborů (SBS) je čtyřicátou první denominací či náboženskou společností v ČR. Bylo Ministerstvem kultury registrováno k 18. březnu 2019. SBS je koncipováno jako dobrovolné společenství jednotlivých místních církví, které se hlásí k tradici světové i české reformace, tedy k protestantismu. SBS chce svědčit o Kristu, o Božím láskyplném a sebevydávajícím příklonu ke světu. Chce být otevřeno současným tématům a reflektovat soudobé myšlení, chce spolupracovat s ostatními věřícími v rámci ekumeny.SBS vzniklo kvůli potřebě navazovat na tradice takto otevřených „svobodných církví“, jejichž tradice v Čechách se rozvíjí od poloviny 19. století. SBS vychází z baptistického prostředí a hlásí se zejména k jeho kontinentální podobě, jak jej reprezentuje například Evropská baptistická federace.

Napětí, které vedlo mezi baptisty v Čechách k založení SBS, pramenilo z opakovaných nedorozumění nad tradičními – a ve sdílených dokumentech zachycenými – důrazy. Napětí dále kulminovalo vyžadováním shody v dílčích etických otázkách, jejichž řešení je podle stanov dosavadního uskupení baptistů (Bratrské jednoty baptistů) součástí odpovědnosti každého místního sboru.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 29. duben 2019 @ 13:59:32 CEST (140 čtenářů)
(Více... | 2609 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Křesťan dnes: Baptisté vyloučili pražský sbor Na Topolce
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Praha – Na sjezdu baptistických delegátů v sobotu 27. dubna 2019 byl z jednoty vyloučen pražský sbor Na Topolce. Podle informací na domovské stránce společenství pro vyloučení bylo 48 delegátů a potřebné dvoutřetinové většiny bylo dosaženo o tři hlasy.

K zániku sboru v právním smyslu vy mělo dojít nejpozději k 31. prosinci 2019. „Podzimní oslavy 100 let od založení BJB se tak budou konat při vědomí, že společenství, které spoluzakládalo tehdy československou Bratrskou jednotu Chelčického, bylo proti své vůli z Jednoty vyloučeno,“ konstatuje se ve stanovisku sboru k situaci, ke které došlo na sjezdu BJB.

„Sjezd delegátů přijal návrh sboru BJB Brno na vyloučení sboru BJB v Praze 4 Na Topolce ze svazku BJB nejpozději k 31. 12. 2019 a pověřuje VV BJB k odpovídajícím krokům dle Ústavy a řádů BJB,“ uvádí se na oficiální stránce denominace k vyloučení sboru.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 29. duben 2019 @ 13:55:05 CEST (165 čtenářů)
(Více... | 3224 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Názory: Vyloučení Topolky
Ze světa baptistů poslal duha

Milé sestry a bratři, nedá mi to se nevyjádřit ke sjezdu delegátů a k vyloučení Topolky. Nevím zda si všichni, kdo zvedli ruku pro vyloučení, uvědomují kolik bolesti způsobili, odsoudili jste sbor Topolky - udělili kolektivní trest a za co? Ve výsledku jste nepotrestali Topolku, ale samotnou BJB. Kolik z vás se přišlo do společenství na Topolce podívat? Kolik z vás zná Topolecké osobně a snažili jste se upřímně a s láskou ke Kristu porozumět jejich názorům? Opravdu jste hlasovali s klidem a jistotou, že je to vůle našeho Pána? Nerozumím vám... 

Vložil: Mainstream v Pondělí, 29. duben 2019 @ 10:18:56 CEST (306 čtenářů)
(Více... | 1 komentář | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.22)

Zprávy: Co jste to provedli, „bratři“ ???!
Zprávy poslal Nepřihlášený

Od: Jan Jackanic 
Komu: Ivana Kultová 

Datum: 25. 4. 2019 23:59:15

Předmět: Re: Naléhavá prosba 


Dekujeme sestro za tuto vyzvu. Opravdu se modlime za to, jak naplnit nase poslani a jak se pri nasi sluzbe nedopustit stejneho zneuziti moci, ktere zde vidime. Nejsou to jednoducha a ani formalni rozhodovani.


Prosim, modlete se za prubeh sjezdu, ktery je pred nami. Verim tomu, ze pritomny Kristus mezi nami ma tu moc nam pomoci i v situaci, ve ktere jsme.
Jan Jackanic

Tahle odpověď (viz nahoře), kterou jsem dostala od jednoho z Vás v zastoupení celého VV, budila aspoň zdání naděje. 
Vložil: Benjamin v Neděle, 28. duben 2019 @ 10:29:22 CEST (825 čtenářů)
(Více... | 2139 bytů | 17 komentáře | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.4)

Zprávy: Lance Roberts napadl na SD členy VV BJB
Dokumenty poslal Nepřihlášený


Ačkoli předseda i místopředseda VV BJB udělali všechno, co McArthurovcům na očích viděli, hodili přes palubu týrané baptisty ve sboru BJB Lovosice, podpořili jeho kazatele V. Chumchala ve všech jeho intrikách, prosadili ve sborech vyloučení Topolky a zabránili vyloučení BJB Kroměříž a BJB Jablonec, nedostalo se jim od McArthurovců pražádné pochvaly. 


Naopak jejich vůdce na ně přímo na Sjezdu zaútočil ve svém proslovu. Jeho namnožené kopie dostali všichni delegáti. Důvodem Robertsova útoku byly výroky Pavla Coufala proti ČBI, které by mohly narušit jeho byznys nejen v BJB ale i v dalších denominacích. 

Účelem útoku bylo zřejmě přesvědčit delegáty sborů, aby posílaly svoje členy na školení do ČBI v hojnějším počtu než dosud a kompromitovat P. Coufala a E. Polohu. Byl to vzkaz všem zainteresovaným, že poslušnost americkým mecenášům musí být bezpodmínečná a totální.
Vložil: Benjamin v Neděle, 28. duben 2019 @ 10:20:34 CEST (319 čtenářů)
(Více... | 1104 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Život: Sbohem Topolko, sbohem týraní baptisté v Lovosicích, sbohem baptismu v BJB
Dokumenty poslal Nepřihlášený


Sbory BJB se na Sjezdu delegátů vysmály týraným baptistům v BJB Lovosice, vyloučily Topolku a poslušně zvedaly ruce podle pokynů McArthurovců.


Zde je usnesení Sjezdu:
Vložil: Benjamin v Neděle, 28. duben 2019 @ 09:34:31 CEST (659 čtenářů)
(Více... | 6442 bytů | 9 komentáře | Život | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.4)

Zprávy: Kazatelé BJB přijímají peníze od McArthura a spol.
Zprávy poslal Nepřihlášený

Kazatel sboru BJB Kuřim, který odešel s BJB, zaslal sborům BJB e-mail na rozloučenou. 


V něm uvádí, že sbory a kazatelé BJB dostavají dlouhá léta peníze od sborů kolem McArthura.
Vložil: Benjamin v Pátek, 26. duben 2019 @ 16:07:35 CEST (542 čtenářů)
(Více... | 992 bytů | 3 komentáře | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Zprávy: Výzva k Výkonnému výboru BJB a delegátům SD
Zprávy poslal Nepřihlášený

Další výzva Výkonnému výboru a delegátům SD:


Ještě o něco Vás, vážený bratře, a všechny  ostatní na SD velice prosím: nevylučujte Topolku z rodiny BJB. Kdo je šmahem odsuzuje, dokazuje tím, že jim nerozumí  - a co hůř, vůbec se o to nesnaží; možná se dokonce naopak obává, aby jim nezačal rozumět a neztrapnil se se před jinými.
Vložil: Benjamin v Pátek, 26. duben 2019 @ 08:47:48 CEST (419 čtenářů)
(Více... | 2915 bytů | 2 komentáře | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Výzva Výkonnému výboru BJB
Zprávy poslal Nepřihlášený

Výkonný Výbor dostává výzvy i prostých členů sborů:


Vážení bratři,         

mám k Vám velikou prosbu, abyste vážně před Pánem a zkoumajíce své svědomí zvážili, jaká je vlastně úloha VV. Je jistě důležité, že provozuje specializované komise či výbory věnující se různým konkrétním otázkám a úkolům, např. misii, a pomáhá s financováním staveb modliteben a jiných projektů,na které sbory samy  nestačí. Jenže když dojde „na lámání chleba“, vyvstává před ním jiná veledůležitá úloha, která v tu chvíli převyšuje všechny ostatní: krotit utlačovatele, zastat se utlačovaných a pomoci jim, aby jejich hlas bylo slyšet.
Vložil: Benjamin v Pátek, 26. duben 2019 @ 08:38:42 CEST (276 čtenářů)
(Více... | 3364 bytů | 1 komentář | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: A tak to v Lovosicích začalo...
Historie českých baptistů poslal Anonym

Názor br. kazatele Chumchala na BJB a VV. Sborová schůze 14.10.2018 v BJB Lovosice.

Vložil: Benjamin v Čtvrtek, 25. duben 2019 @ 20:00:32 CEST (560 čtenářů)
(Více... | 191 bytů | 2 komentáře | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Texty: Nové stanovy Biblického společenství křesťanů Kroměříž, z.s.
Dokumenty poslal Nepřihlášený

15. dubna 2019 byly ve spolkovém rejstříku zveřejněny nové stanovy spolku Biblické společenství křesťanů Kroměříž, z.s., které byly přijaty sborovou schůzí dne 20. ledna 2019.

Dále bylo ve spolkovém rejstříku zveřejněno snížení aktuálního počtu členů statutárního orgánu s účinností k 20. lednu 2019 ze tří na dva.

Nejdůležitější změny ve stanovách oproti znění z 1. října 2018:

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 25. duben 2019 @ 17:33:59 CEST (146 čtenářů)
(Více... | 13786 bytů | komentáře? | Texty | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Diplomové práce o baptistických sborech


Případová studie brněnské baptistické skupiny Odel Hin Drom


Bratrská jednota baptistů v Praze před a po roce 1989 očima jejích členů

e-Knihovna
 
Pozadí a teologie Kurzů Alfa

e-Knihy ke stažení zdarma!

Témata archivu e-Knih:

Argumenty
Modlitby
Partnerství
Polemiky
Poezie
Povídky
Studie
Zkušenosti
E-knihy pro mobilní telefony a PDA
MOBIPOCKET READER


Kam chce vést KAM českou církev?


Anketa
V eurovolbách 2019 budu volit:

ANO
ODS
Piráti
KSČM
ČSSD
STAN a TOP 09
SPD
KDU-ČSL
Svobodní
Hlas
jiné
nebudu volitVýsledky
Ankety

Hlasů: 24
Komentářů 2

SJEZD DELEGÁTŮ BJB 2017

Výsledky rokování Sjezdu delegátů sborů BJB 22. dubna 2017 

Daniel Kuc: Ohlédnutí za sjezdem 

Reakce kazatele Lovosického sboru na článek Ampela ze dne 23.4.2017

Václav Chumchal: I Kristus se musí podřídit Bibli!

Co přinesl Sjezd delegátů? Agresivitu a strach

Situace v BJB – předsjezdová analýza z 27.3.2017
Vtip

S úsměvem

Fundamentalisti a nedotknutelnost jejich interpretace Bible


Webové stránky Bratrské jednoty baptistů a zařízení BJB
Bratrská jednota baptistů v ČR

Baptismus

Odbor mládeže BJB

Misijní odbor BJB

Diakonie BJB

VOŠ sociální a teologická - Dorkas


Novinky portálu GRANO SALIS
·CHTÌNÍ 2
·Osten pravdy o náboženství-komentáø
·Nepøihlášeného podivná psychologie
·Je tzv.
· Bible a Bùh
·Co je tedy dobrá zpráva, co je evangelium?
·Podnìt
·Osten pravdy o náboženství
·Je homosexualita nemoc?
·Chorobná

více...

Branka

pro články

pro komentáře

Nastavit jako výchozí stránku!....

 Odhlásit

založeno L. P. 2004

Licence Creative Commons

Notabene
Hyde Park českých baptistů
podléhá licenci
Creative Commons
 Uveďte autora-
Neužívejte komerčně
3.0 Unported
 


Webové stránky sborů a kazatelských stanic BJB


Brniště

Brno


Brno - neslyšící


Brno - ruskojazyčný

České Budějovice

Cheb I.


Cheb II.


Jablonec nad Nisou


Karlovy Vary


Karlovy Vary - ruskojazyčný


Kladno - ruskojazyčný


Kraslice


Kroměříž


Kuřim


Liberec


Litoměřice


Lovosice

Lovosice - sbor Petra Chelčického


Olomouc

Ostrava


Pardubice


Plzeň - ruskojazyčný


Plzeň - Mozaika
 
Praha 3 - Vinohrady


Praha 3 - mezinárodní


Praha - Vinný kmen - ruskojazyčný


Praha 4 - Topolka


Praha 6 - Šárka Valley - mezinárodní


Praha - církev 21. století - ruskojazyčný


Pustá Rybná

Sokolov

Šumperk


Teplá


Uherské Hradiště

Vikýřovice


Vsetín


Vysoké Mýto

Zlín

Znojmo

ŽatecVedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.96 Seconds